•  

  pokaż komentarz

  Na czym polega jego inteligencja? Sudoku rozwiąże?

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi tez mnie to wnerwia. Wczoraj widziałem "ynteligetne powloki szkiel okularow"

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: To tak samo, gdy ktoś pisze "to ciasto jest genialne", a ja boję się pożerać nowego Einsteina.

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: inteligencja polega na tym, że Ty wydajesz tylko proste komendy typu "Wracam do domu" i wszystko dzieje się samo. Światło zostanie włączone, TV też, alarm zostanie rozbrojony itd. Możliwości jest bardzo dużo i akurat termin "inteligentne budynki" jest chyba spotykany już bardzo często ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Forbot: tylko że to wciąż nie jest inteligencja, tylko zaprogramowanie sekwencji. Ta prosta komenda "wracam do domu" nie sprawia, że ten system cały czas magicznie się uczy twoich zachowań i wie, że na przykład od poniedziałku do piątku pracujesz i wracasz koło 18, w soboty i niedziele jesteś w domu, a jak wypadną jakieś nieoczekiwane wyjątki to się do tego adaptuje.
   To by faktycznie była inteligencja. Natomiast to "wracam do domu" to tylko ładna i prosta nazwa dla funkcji, która ma w kodzie zapisane na sztywno listę z pozycjami typu "włącz światła", "odpal TV", "wyłącz alarm" i np "włącz kuchenkę żeby grzała obiad".

  •  

   pokaż komentarz

   @Forbot: To taki buzzword marketingowy - sam używam w pracy bo to ładnie na prezentacjach wygląda. Sekwencja kroków wyzwalana jednym z predefiniowanych zdarzeń lub (w zaawansowanej wersji) maszyna stanów to jeszcze nie inteligencja...
   To nadal nie będzie inteligencja nawet jeśli mogłaby by analizować prognozę pogody dla rejonu, z wyprzedzeniem uruchamiać ogrzewanie albo klimatyzację, wykryć nastrój mieszkańców i np. odtwarzać dopasowaną muzykę by go zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: Ta inteligencją polega na tym, że jest to termin wymyślony przez dział reklamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: Też mnie to wkurza, "smart" to "sprytny", według mnie brzmi lepiej. Nie wiem skąd u mediów się zakorzeniło to "inteligentne". No ale co się dziwić skoro "dirty dancing" to "wirujący seks"

  •  

   pokaż komentarz

   jest chyba spotykany już bardzo często

   @Forbot: no właśnie. Mimo, że to tylko prosta automatyka.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta prosta komenda "wracam do domu" nie sprawia, że ten system cały czas magicznie się uczy twoich zachowań i wie, że na przykład od poniedziałku do piątku pracujesz i wracasz koło 18, w soboty i niedziele jesteś w domu, a jak wypadną jakieś nieoczekiwane wyjątki to się do tego adaptuje.
   To by faktycznie była inteligencja.


   @kaganiec_oswiaty: technicznie byłaby to tzw. "sztuczna inteligencja" (AI)... oczywiście daleka droga, no ale to już prawie tylko kwestia software ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: dlaczego nie jest to inteligencja? Musi miec swoje zdanie i sie z Toba klocic, zebys widzial, ze to inteligentne urzadzenie? Pies tez nie jest inteligentny, bo Ty go nauczyles przynosic patyka?

  •  

   pokaż komentarz

   Ta prosta komenda "wracam do domu" nie sprawia, że ten system cały czas magicznie się uczy twoich zachowań i wie, że na przykład od poniedziałku do piątku pracujesz i wracasz koło 18, w soboty i niedziele jesteś w domu, a jak wypadną jakieś nieoczekiwane wyjątki to się do tego adaptuje.

   @kaganiec_oswiaty: NIe wiem jak ten zestaw ale oczyszczacz powietrza uczy się kiedy i jak pracuje i proponuje automatyczne włączanie się o określonych godzinach. Oczyszcz od Xiaomi gadający z tym ichnim smart home. Więc byś może recenzent nie dotarł ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @beniamin-k: ale to jest inteligencja na poziomie pralki polar z czasów prlu, tam też na jeden sygnał uruchamiała się zadana sekwencja zdarzeń. Pies wie, że jak jestem wkurzony to lepiej mnie omijać, a jak mi jest smutno przyjdzie i położy się obok mnie. I nikt go tego nie uczył.

  •  
   t.......................y

   -6

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: podobnie jak zacofani ludzie z wypranymi mozgami religią - powiedzieli by ze to cud.
   Ktoś kto nie rozumie technologii bedzie używał wyrażeń na swoim poziomie IQ, wiec religijni będą cuda widzieli,
   troszkę bardziej ogarnięci będą używali wyszukanych opisów których sami nie ogarniają ale przy okazji zapszanują swoją głupotą bo brzmi zajebiście nowocześnie i trendi.
   W latach 80, 90 popularne były w marketingu - kosmiczna technologia, technologia NASA itd. zawsze mnie to wkuriwalo.

  •  

   pokaż komentarz

   @geszue: Mało tego. Ja kiedyś w telewizji widzę rekamę "inteligentnego kleju". Kupiłem, mówię do niego a on nic!

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego nie jest to inteligencja? Musi miec swoje zdanie i sie z Toba klocic, zebys widzial, ze to inteligentne urzadzenie? Pies tez nie jest inteligentny, bo Ty go nauczyles przynosic patyka?

   @beniamin-k: bo o inteligencji w przypadku maszynowym (czyli tej sztucznej inteligencji, SI) możemy mówić wtedy, kiedy system ma w sobie kilka charakterystycznych modułów- nie wchodząc w szczegóły są to czujniki, elementy podpięte (jak na przykład rolety, alarm itd, ogólnie output), moduł wnioskujący oparty o jakąś sieć neuronową i jakiś system który to będzie spinał. Takie magiczne pudełko się "uczy" tego co robi Kowalski i w jakich sytuacjach, potem przechodzi to przez ciąg informacja->dane->wiedza a wynik jest zapisywany w bazie danych, do której system się odwołuje porównując ciągle nowe sytuacje z danymi w bazie, kiedy trzeba dopisuje kolejne informacje poprawia je i optymalizuje. Krótko mówiąc adaptuje się otoczenia.

   A niestety znaczna większość tych "smart" systemów do domów to nie jest żadna inteligencja, jedyną inteligencją to była osoba która to projektowała, bo całość to zwykły głupi mikrokontroler, który robi co mu każesz- ma w sobie zaprogramowane na sztywno funkcje. Nic bardziej skomplikowanego jak durny pilot od telewizora- wciskasz menu, pilot wysyła do TV wiązkę z informacjami, TV to odbiera, chip sterujący w TV szuka co ma do tej instrukcji przypisane do zrobienia i to robi- na ekranie pojawia się menu. Wciskasz "1", telewizor przełącza kanał na pierwszy. Tu jest to samo. Wybierasz przykładowo w aplikacji pozycję "wracam do domu", a mikrokontroler odwołując się do pamięci znajduje w niej funkcję wracamdodomu() i patrzy co tam w niej jest zawarte. Zwykły ciąg instrukcji, który jest tam zawarty i trzeba go wykonać. Znów- nie żadna inteligencja, bo to robi... każdy nawet najbardziej prymitywny program pisany w gimbazie na informatyce, włącznie z prostym kalkulatorem w linii komend.

   Niestety ale nie wszystko co ma w tytule "smart" jest inteligentne, tylko niestety kiedy padł boom na takie rzeczy to trzeba to było to sprzedawać, wymyślić jakiś- jak to szło w tym skeczu- chłyt martekingowy, jakiś buzzword, który pociągnie całą kampanię. No i wpadli- inteligentne. Lodówki, telewizory, zegarki, "domy", telefony i cholera jedna wie co jeszcze. Bo w końcu jak coś jest "smart" to można to ludziom wcisnąć jako zupełnie nową technologię a i "całkowicie przypadkowo" przytulić więcej kasy ze sprzedaży no bo w końcu "zupełnie nowa technologia" to "musi kosztować więcej". Tylko dlatego nie uważam że to nie jest inteligencja :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Forbot: @kaganiec_oswiaty: Kuchenka sie sama nie odpali, to samo czajnik, TV da się, ale nie ma to większego sensu. Największym Use Casem tego typy systemów jest wykrycie wejscia (manalne poprzez rozbrojenie alarmu) albo automatycznie jakies opaski RFID i odpalenie sekwencji zdarzeń. Jednakże sekwencja jeśt ściśle biedna, bo co potrafi taki system? : podnieść zaluzje, zapalić oświetlenie. Co jeszcze? Dostarczyc prąd poprzez sterowane gniazdko do czegoś, ale jak coś posiada włacznik monostabilny to na tym opcje właczenia się kończą - coś idzie do standbaya. Jedyne zalty tego systemu to monitorowanie pomieszczenia w sensie zapalone światło, monitorowanei odbiorników - typu zapomniałem wyłączyć zelazka, ale pojechałm na urlop, regulacja ogrzewania/wentylacji etc, sterowanie żaluzjami + jakas statystyka typu pobierany prąd. Wszystko piekne pod warunkiem, że klient nie zobaczy cennika, bo teraz jeśli ma ktoś domek 120-160m2 i wywalić 250PLN za kazdy punkt + jeszcze kupic centrale, to sie okaze, że: możliwość domknioecia żaluzji po uzbrojeniu alarmu kosztuje jakieś 5 tysiecy, full automatyka nakazdy punkt to jakieś 20 tysiecy. To trochę jak z pralką: Masz 15 programów używasz 3. Po jakims czasie masz dokładnie to samo. Masz w kimono możliwości, ale zaprogramowane scenariusze, których używasz to najczęściej 2: 1. pierwsza osoba, która wchodzi do domu, 2. ostatnia osoba, która opuszcza dom. Poza tym system nie przwiduje niespodziewanych zmian i jak "kaganiec" napisał: nie potrafi się adaptować, wieć w razie W przestawiasz sie na tryb manual, czyli wyłaczasz te wszystkie sprzeta i sterujesz sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @hao: Rozmowa Wam się nie kleiła najwyraźniej...

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: a dlaczego zbiór reguł nie możesz uznać za inteligencję? Przecież sieci neuronowe, to również nic innego jak zbiór matematycznych reguł, prowadzących do pewnych rezultatów (w zależności od modelu sieci)

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi
   Sudoku nie rozwiąże ale może włączyć światło gdy będziesz gmerał przy żyrandolu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @beniamin-k: tak, tylko że system oparty o SI się adaptuje. Nie tylko klepie na pałę jeden z case'ów zapisanych w kodzie bez zastanowienia się czy to ma sens i czy coś się nie stanie, ale posiada zdolność samodzielnego wykonywania złożonych zadań, w których często pojawiają się czynniki nieprzewidziane przez twórców programu. Dlatego zbioru nawet 150 if-else nie można porównywać do sieci neuronowej. Spróbuj taki czynnik nieprzewidziany wrzucić do prostego kalkulatora pisanego na lekcjach programowania- jakąś literę, średnik, coś co nie jest liczbą i operatorem działania. W najlepszym wypadku nie pozwoli ci tego wpisać lub wywali ci NaN (jeśli jest to dobrze zaimplementowane), w najgorszym po prostu sypnie się cały program z informacją, że program napotkał nieobsługiwany wyjątek lub chciał się dostać do niezaadresowanej pamięci.

   SI traktowana jako proces myślowy (w sensie wnioskowanie) lub jako zachowanie (działanie) działa... no tak jak ludzka inteligencja. Porównuje aktualne zdarzenie z tymi, które miały już w przeszłości miejsce i są zapisane gdzieś w bazie. Porównuje i sprawdza, a potem optymalizuje. Zbiór reguł to tylko zbiór prostych zasad- tak, one definiują np sieć neuronową i są jej motorem napędowym, ale same z siebie nie są w stanie nic zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: AI nie jest jak ludzka inteligencja i siec neuronowa nie dziala tak, jak neurony ;) Koncept owszem, zostal zaczerpniety z neurona, ale nie ma to z nim wiele wspolnego. Uproszczenie wynika z podobnej budowy, powiedzmy estymatora regresji liniowej majacego wiele wejsc i wiele wyjsc i tylko tyle.
   AI to reguly, ktore (przy odpowiedniej budowie sieci i ciaglym dostarczaniu danych) moga sie adaptowac. Adaptacja nastepuje w metodzie zwanej "Online machine learning", gdzie stale dostarczane sa do aplikacje dane dotyczace predykcji. Maszyna nie uczy sie "sama z siebie" - ale poprzez ciagle dostarczanie informacji.
   Co do samego procesu modelowania i estymowania akcji, to sa to jak najbardziej reguly zapisane w postaci wyrazen matematycznych, ktore zwykle koncza sie po prostu argsmaxem (seria ifow jak wolisz). Reguly zapisane w innej, bardziej skomplikowane postaci. Nadal nie ma to jednak wiele wspolnego z mozgiem i ludzka inteligencja.
   Reasumujac: dla mnie Amazon Alexa, Google Home, Siri, Google AdSense, personalizowane reklamy na stronach Amazona, polecane produkty na Allegro, automatyczne otwieranie drzwi i zapalanie swiatla w okreslonych okolicznosciach jest zarowno "smart", jak i "inteligentne" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @beniamin-k: Ponieważ wówczas wszystko byłoby inteligentne, ponieważ wszystko kieruje się pewnymi regułami. Np. zrobienie kupy, która ląduje do kibelka :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @YogiYogi: Im inteligentniejszy budynek tym mieszkancy glupsi ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Ja polecam
  Broadlink RM-Pro, Alexa, IFTTT,Kasa,Reverb....

 •  

  pokaż komentarz

  Ja to wolę miec jednak kontrole nad domem.

  •  

   pokaż komentarz

   @BANANx69: dlatego ten system Xiaomi jest najlepszy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Forbot Ogólnie firma Xiaomi jest najlepsza ✌

  •  
   kombajndosalatek

   -1

   pokaż komentarz

   systemy Android w Twoim domu!

  •  

   pokaż komentarz

   @BANANx69: i robią lepsze smartphone od Apple ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego ten system Xiaomi jest najlepszy

   @Forbot: Te zabawki od Xiaomi są super - wyglądają ładnie, działają fajnie tylko mają jedną dyskwalifikującą wadę :( Nie da się tego z niczym zintegrować :(

   Same czujki hulają na zigbee i nie da się protokołu zdekodować (szukałem). Hub byłby świetny gdyby dało się z nim skomunikować przez MQTT albo czymkolwiek innym. Niestety jest to związane z aplikacyjką na telefon i tworzy zamknięty ekosystem. Żeby odczytać stany to trzeba rozpruć protokół albo parsować strony WWW - brrr....

   No i poza tym, wątpliwe jest danie dostępu do sieci takiemu hubowi... Gdzie on wyśle te dane to ja nie wiem...

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Mnie się właśnie wydawało, że Zigbee jest zaletą z racji tego jak wielu producentów się w to pakuje - myślałem, że brama może obsłużyć dowolne urządzenie IFTTT komunikujące się po tym protokole. Nie jest tak?
   I z ciekawości - co byś polecił zamiast systemu Xiaomi?

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ja mam wszystko zintegrowane na OpenHABie: http://docs.openhab.org/addons/bindings/mihome/readme.html
   Polecam - działa bardzo dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja mam wszystko zintegrowane na OpenHABie: http://docs.openhab.org/addons/bindings/mihome/readme.html
   Polecam - działa bardzo dobrze.


   @maslokm: Udało im się rozpruć Mi :-) Super, sprawdzałem jakieś czas temu i było pesymistycznie. Jeżeli komunikuje się z OpenHABem to jest ok, trzeba tylko po konfiguracji MI wyciąć z sieci żeby nie robiło za konia trojańskiego :-/

  •  

   pokaż komentarz

   Te zabawki od Xiaomi są super - wyglądają ładnie, działają fajnie tylko mają jedną dyskwalifikującą wadę :( Nie da się tego z niczym zintegrować

   @kwanty: Na tej stronie ktoś się chwali że ma to podpięte pod aplikację na iOS przy użyciu edomoticz i homebridge. Pewnie trzeba do tego i raspberry pi. Ale jednak da się porobić coś ciekawszego i zintegrować z innymi smart urządzeniami.

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie się właśnie wydawało, że Zigbee jest zaletą z racji tego jak wielu producentów się w to pakuje

   @Tarec: Mi też się tak wydawało, ale po głębszym reaserchu okazało się, że Zegbeet to rak i samo zło :(. To jest bardzo drogie rozwiązanie, nie ma alternatywnych chipsetów, nadaje się w praktyce do rozwiązań gdzie nie liczysz się z ceną albo kupujesz hurtem dziesiątki tysięcy (biura). W domu jakbyś nie zrobił to wychodzi ~200 zł za pojedynczą końcówkę.

   Protokół jest ok, warstwa fizyczna też ale producenci zamykają sobie protokół, szyfrują i nie masz szansy przechwycić transmisji więc jesteś zdany na huba i narażony na vendor-lockin. Ta druga sytuacja jest groźniejsza. Wyobraź sobie, że za 5 lat xiaomi bankrutuje albo zwyczajnie przestaje się interesować mi-iot. Kończy support i wszystkie Twoje e-maile w sprawie wsparcia kieruje do /dev/null. Chcesz rozbudować system o dodatkowy czujnik? nie da się bo nie ma w handlu, może kupisz używkę. Zepsuł Ci się hub? nie ma szansy kupienia nowego... Oprogramowanie w hubie przestało działać z powodu jakiejś wersji milenijnego buga? albo ktoś się włamał i popsuł? albo miało wyłącznik czasowy? Nie ma szans na support... I z dnia na dzień zostajesz z niedziałającym systemem bez rozsądnej możliwości naprawy - musisz wymienić na inny.

   Więc ja dziękuję za takie rozwiązanie :-/ Chciałbym, żeby takie rozwiązanie działało długo i było "naprawialne". To ma działać przez minimum 20 lat albo nie da się zrobić krytycznej infrastruktury na takim rozwiązaniu.

   Jeżeli taki punkt widzenia trafia do Ciebie, to na razie nie da się nic polecić :-/ Na razie nie wykrystalizował się żaden standard, ani w warstwie fizycznej ani protokołów. Jak chcesz coś robić na poważnie to zakładasz, że za kilka lat będziesz musiał rozwiązanie zmienić albo nie wieszasz na nim żadnej krytycznej infrastruktury (możesz zrobić raportowanie temperatury w kibelku ale nie możesz sterować ogrzewaniem na podstawie czujnika temperatury z takiego rozwiązania).

   Jak chcesz robić coś hobbystycznie w domu, to szukaj czujników działających z OpenHABem a sterowanie wieszaj na systemach z otwartym kodem. Wtedy jak się czujnik popsuje to zamienisz go na inny, działający z OpenHABem a oprogramowanie będzie nadal działać.

   @maslokm wspomniał, że mi działa już z OpenHABem, więc jednak można go użyć :) Jak ostatnio sprawdzałem to się jeszcze nie dało, dlatego odradzałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @BANANx69: Kamerka w sypialni z bezpośrednim podglądem na komórce to podstawa w dzisiejszych czasach, Zwłaszcza gdy jeździmy w delegacje. Do tego aplikacja do nagrywania na android i internet w LTE. Możemy bardzo szybko umieszczać filmy na pornhub i zarabiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Tak mi się właśnie wydawało, że widziałem gdzieś otwarty kod z obsługą urządzeń Mi Home.. OpenHAB wydaje się wystarczająco dobrym rozwiązaniem, żeby warto było inwestować w niego nawet nie pieniądze, co czas. Dzięki, mnie to przekonuje :)

  •  

   pokaż komentarz

   @maslokm hmm czy openhab robi za tylko "serwer" czy też za fizycznego huba z którym łącza się device'y?

  •  

   pokaż komentarz

   @radzio: w dalszym ciągu musisz mieć bramkę. Czujniki łączą się z bramką, raspberry z OpenHabem/Domoticzem czy HomeAssistantem. Wg. mojej wiedzy wszystkie trzy obecnie obsługują bramkę.

 •  

  pokaż komentarz

  Niby fajnie, ale to kolejne zamknięte rozwiązanie. Jak Xiaomi się wypnie i zakończy wsparcie, bo rzuca nowsze produkty to już się tego nie rozbuduje.

  Polecę tu SUPLĘ - otwarto-źródłową platformę do sterowania domem autorstwa mirka @pzygmunt
  https://www.supla.org/pl/

  O co w tym chodzi?
  Jest otwarta platforma SUPLA, która składa się z:
  - serwera SUPLA-cloud(można korzystać z chmury supla.org, ale można też postawić sobie swój własny)
  - aplikacji na Android iOS oraz dostepu z poziomu przeglądarki interneytowej
  - modułów wykonawczych: sterowników światła, diod RGB, sterowania bram, termometrów itd.

  To producent modułu dostosowuje się do obsługi tej platformy. Można kupić gotowe urządzenia https://supla.zamel.pl/ (już w Castoramie sprzedajo)
  lub chińskie tanie przełączniki SONOFF i podmienić w nich firmware:
  https://raspberrywpraktyce.wordpress.com/2016/10/08/sonoff-uniwersalny-przelacznik-wifi-sterowany-poprzez-system-supla/

  Nadal źle, coś nie pasuje, czegoś brak?

  Można zrobić własne urządzenie. Bardzo dużo jest przykładów z modułem ESP8266 wraz z kodami źródłowymi. Można na Arduino z Ethernetem, można na Raspberry Pi.

  Cały kod dostępny na githubie:
  https://github.com/SUPLA

  źródło: supla.org