•  

  pokaż komentarz

  I to jest właśnie problem polskiej mentalności - wojna została przegrana, ale dowódcy dalej bezmyślnie rzucają swoich żołnierzy na rzeź.

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki był sens tej bitwy? Jakie cele strategiczne i taktyczne można było osiągnąć na przełomie września i października?

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: a Ty jesteś idealny i nie popełniasz błędów? Była wojna, internetu nie mieli, komórek też nie. Walczyli o nas, żeby spowolnic Niemców, jaki sens pytasz - nei wiem. A powstanie w gettcie warszawskim jaki miało cel? Okaż troche szacunku dla swoich przodków i nie zadawaj takich głupich pytań. Bo oni walczyli i gineli zebyś teraz po polsku mógł pisać. I w zamian dostaja tego typu pytania. Nosz k%%$a czasami mysle, że Ci imigranci to maja jendak więcej IQ niż średnia wypoku

  •  

   pokaż komentarz

   Była wojna, internetu nie mieli, komórek też nie.

   @sage_Slav: Mieli radio, tylko co im po nim skoro dowództwo już dawno sp#!!#!?iło z kraju z naczelnym wodzem na czele.

   każ troche szacunku dla swoich przodków i nie zadawaj takich głupich pytań. Bo oni walczyli i gineli zebyś teraz po polsku mógł pisać.

   @sage_Slav: Jeśli mówimy o przegranych powstaniach i bezsensownych bitwach to może pisać nie dzięki im tylko pomimo ich.

  •  

   pokaż komentarz

   @sage_Slav: spowolnić Niemców? W czym mieli spowolnić Niemców, jak zajęli oni z sowietami prawie cały kraj? Wystarczyło napisać, że nie wiesz, a nie wyjeżdżać z szacunkiem do przodków :)

  •  

   pokaż komentarz

   @satba:

   Sens był metafizyczny. Poszli na pewną śmierć, zabierając ze sobą jak najwięcej Niemców. Dzięki ofierze ich i wielu innych duch nie umarł w narodzie, a Polska przetrwała wojnę i nawet pół wieku wyjaławiającej okupacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: zupełnie pomijasz w swoim rozumowaniu sens ideologiczny tych powstań. 123 lata zaborów.
   W tamtym okresie jeszcze nie było lewactwa i ludzie sie w miare normalnie rozmnażali - życie ludzkie nie było tyle warte co teraz, kiedy każdy człowiek zdolny do prokreacji jest na wage złota. Jakbyś miał 7 synów i 6 braci też byś poszedł walczyć o ideały. O ile to w sobie czujesz, bo dzisiaj duch w Polakach słaby - widać co zrobiła z was propaganda siana zewszad w sumie od waszego urodzenia.
   Samo to, że pojawia się takie pytanie - jakbyś mojego pradziadka zapytał po co walczył za Polske, bo w sumei same problemy - zesłany na sybir, wrócił, ale troche oszalał, ciągle śpiewał jakieś piosenki wojenne, odmroził sobie palce u nóg i rąk i powiem Ci ze gdyby @satba: mu zadał takie pytanie to bym mu strzelił przepraszam za słowa w morde.
   Ale widać jesteście mądrzejsi w tych swoich piwnikacz i wiecie lepiej :) Mam tylko nadzieje, że nie dożyjecie do czasów kiedy tego typu pytania NIE BĘDĄ zadawane.

  •  

   pokaż komentarz

   @TamamShud: świetny pomysł na podtrzymywanie ducha w narodzie przez wyrzynanie jego elit w bezsensownych powstaniach i bitwach co pokolenie

  •  

   pokaż komentarz

   @Dziadekmietek: w tych powstaniach walczyli zazwyczaj ojcowie, którzy mieli już dość poniżenia, ludzie którzy mieli już swoje potomstwo. I tak umarli by jak nie z tego to z choroby albo głodu/mrozu woleli zginąć i miec świadomość, że spełnili swój PSI obowiązek. Obowiązek oddania życia - oddania tego co człowiek ma najważniejsze. I po co to? W sumie jak czytam te wasze komentarze to rzeczywiście stwierdzam, że to była bezsensowna śmierć. Wiare jedynie przywracają mi @Promilus: @TamamShud: i wiekszość z moich znajomych niedotkniętych tym sp#@#@$#eniem które toczy wasze mózgi. IDEA jest wazniejsza niż ludzkie życie. IDEA jest niesmiertelna. nie wiem jak Wy ale ja czuje tą presje przodków - presje która narzuca mi jeden kierunek - odbudowa ojczyzny. Presje która kreuje nas mimowolnie. Presje dzięki której Polska przetrwała, a ludzie nie zostali zrusyfikowani/zniemszczeni.
   Chociaż teraz widze, że pojawiło się nowe zagrożenie - lewackość, negująca dokonania naszych przodków i umniejszająca ich zasługi. Ja nawet z wami dyskutować nie będę ale powiem tylko jedno - mam nadzieje, że spotka was kiedyś taka niewdzięczność jaka WY okazujecie teraz naszym przodkom.

   Poczytajcie o filozofii Platona, tam jest opisane co jest w życiu NAPRAWDE ważne - u uwierzcie mi - siedzenie w piwnicach, fapanie do ładnych pań i wp!#?!%@anie czipsów do nich nie należą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: zupełnie pomijasz w swoim rozumowaniu sens ideologiczny tych powstań. 123 lata zaborów.

   @sage_Slav: Sens ideologiczny tych powstań to całkowity przykład głupoty i idealny przykład mylenia powinności narodowych z rywalizacją na „mołojecką” brawurę i „bohaterszczyznę”.

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: Może słuchali przemówień Hitlera i wiedzieli jaki czeka ich los. Do 6 października zdołał zapewne się dowiedzieć o bestialstwie Wehrmachtu i Luftwaffe.
   Pomimo przewagi Niemców straty były porównywalne a być może większe po stronie Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: za to Ty jesteś idealnym przykładem wypranego mózgu niezdolnego do samodzielnego rozumowania. Co ciekawe podajesz swoje "spierdolenie" dalej i zarażasz nim innych. Teraz wojna odbywa się o świadomość ludzi, a niestety Ty ją pzregrałeś. Może kiedyś zrozumiesz mam nadzieje, żeś młody i głupi i że będziesz z tej głupoty chciał wyjść niż brnąc dalej w swoje oskarżenia i wyzwiska do osób które posięciły życie za naszą ojczyzne :) w kazdym razie dyskusja z Toba nie ma najmniejszego sensu takwięc ją kończę. Pozdrawiam ozięble.

  •  

   pokaż komentarz

   @satba sgo miała przebić się do Dęblina by uzupełnić zapas amunicji. Dalsza walka miała sens ponieważ lada moment miała ruszyć francuska ofensywa

  •  

   pokaż komentarz

   @sage_Slav: Dmowski tez przegral bitwe o swiadomosc? Poczytaj jego dziela i to co on pisal o powstaniach, moze cie przekona.

  •  

   pokaż komentarz

   IDEA jest wazniejsza niż ludzkie życie. IDEA jest niesmiertelna. nie wiem jak Wy ale ja czuje tą presje przodków - presje która narzuca mi jeden kierunek - odbudowa ojczyzny.

   @sage_Slav: Biorąc pod uwagę że powstania jedynie podkopywały próbę realizacji idei odbudowy ojczyzny, twoja argumentacja nadal nie ma sensu. Ignorowanie uwarunkowań geopolitycznych, geoekonomicznych i militarnych oraz myślenie życzeniowe to nie przykład patriotyzmu tylko skrajnej głupoty.

   niż brnąc dalej w swoje oskarżenia i wyzwiska do osób które posięciły życie za naszą ojczyzne :)

   @sage_Slav: Ale ja ich nie wyżywam, ja wyżywam jedynie ich irracjonalnych dowódców którzy doprowadzili do ich bezsensownej śmierci.

   @Zuben: za to Ty jesteś idealnym przykładem wypranego mózgu niezdolnego do samodzielnego rozumowania. Co ciekawe podajesz swoje "spierdolenie" dalej i zarażasz nim innych. Teraz wojna odbywa się o świadomość ludzi, a niestety Ty ją pzregrałeś. Może kiedyś zrozumiesz mam nadzieje, żeś młody i głupi i że będziesz z tej głupoty chciał wyjść niż brnąc dalej w swoje oskarżenia i wyzwiska do osób które posięciły życie za naszą ojczyzne :) w kazdym razie dyskusja z Toba nie ma najmniejszego sensu takwięc ją kończę. Pozdrawiam ozięble.

   @sage_Slav: Idealnie się sam podsumowałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pajac_wp_komenty: słuchałem w wielu sprawach się z nim zgadzam, ale akurat nie w tej. Samo to, żen ie popierał imperialistycznych zapędów Piłsudskiego źle o nim świadczy, aczkolwiek człowiek na pewno światły i wielu sprawach miał racje - np w kwestii Żydów. Co się niestety okazało jak sowieci zapukali u naszych bram :) a Żydzi im te bramy otworzyły. Piłsudski był troche bardzije tolerancyjny, ale też plany miał uważam bardziej długoterminowe. I też popełnił bład ten sam co nasi przodkowie. Jeśli chcemy tworzyc państwo - musi byc to państwo narodowe jak postulował Dmowski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: @Dziadekmietek: niektórzy nie zrozumieją, że trzeba podchodzić do życia na chłodno, kalkulować szanse. Już po ucieczce "władz" II RP do Rumunii dalszy opór nie miał sensu. Alianci nie mieli możliwości i chęci uderzyć na Niemców, a nasza armia nie była w stanie odeprzeć agresora z zachodu i wschodu. Ale jak widać historia niczego nie uczy, czego przykładem jest użytkownik @sage_Slav. Pozwolę sobie zacytować: " I tak umarli by jak nie z tego to z choroby albo głodu/mrozu woleli zginąć i miec świadomość, że spełnili swój PSI obowiązek". Super pomysł, najlepiej gdyby wszyscy żołnierze wybiegli z okopów i rzucili się na Niemców, a kobiety i dzieci popełniały by samobójstwo tuż po wkroczeniu ich jednostek. Bo i tak zginiemy :). Wróć do swojej gry i rozwijaj swoje imperium, powodzenia życzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bambus89: w połowie września magazyny w Dęblinie zostały zniszczone, przez... polskie jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Super pomysł, najlepiej gdyby wszyscy żołnierze wybiegli z okopów i rzucili się na Niemców, a kobiety i dzieci popełniały by samobójstwo tuż po wkroczeniu ich jednostek. Bo i tak zginiemy :)

   @satba: No gdyby wszyscy tak pojmowali swój patriotyczny obowiązek jak w mokrych snach @sage_Slav dzisiaj Polski i Polaków by nie było a Polska ziemia należała by do Rosjan i Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Czy ja gdzies mowiłem o kobietach i dzieciach? :) Nie ważne :) Wierzcie sobie w co chciecie - podpowiem wam tylko, że jeśli chodzi o chłodne kalkulowanie to możecie już emigrować, czas nas rozliczy. Ja jednak uważam, że postawa walki do końca powinny być naszą dumą narodową, a nei odwrtonie. Ja wiem, że wy wolelibyście jak Francuzi żyć - oni chyba mieli wasze światopoglądy - którzy nie mają teraz czego świętować, a całe narody się z nich śmieją :) Co z tego ze ich 2 razy więcej co Polaków jak nikt nie myśli o ojczyźnie - a odporność na pranie mózgów maja nawet mniejsza niż wy. bo Wy rozumiem jeszcez macie iskre patriotyzmu tylko lekko zarzywioną - oni zaś nic nie maja.

  •  

   pokaż komentarz

   którzy nie mają teraz czego świętować

   @sage_Slav: Ja kto przecież świętują(jako święto narodowe) haniebne wyrżnięcie przez opłacony motłoch strażników(którzy byli w większości starymi weteranami i inwalidami a na dodatek skapitulowali) wiezienia dla arystokracji i uwolnienie z niego całych czterech fałszerzy, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: walka z okupantem, jak wynika z tekstu zresztą z pewnymi sukcesami. Utrzymanie walki zbrojnej i walki partyzanckie często są bardzo skuteczne również po np zajęciu stolicy przez okupanta - przykładem może być partyzantka afgańska. W październiku, nawet po zajęciu Warszawy, we wrzawie wojennej wiele rzeczy mogłoby potoczyć się inaczej. Przedłużona walka w Polsce mogłaby ułatwić atak Francuzów na zachodnią granicę Niemiec (gdyby do niego doszło, na co liczono jeszcze na początku października). Łatwo mówić 'po co to było' mając pełne spojrzenie na wydarzenia historyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: to zadaj sobie pytanie co wolisz świętować - samobójcze walki o niepodległośc motłochu - który zadawał poteżne straty dla okupanta - czy może to co Francuzi :) czyli nic. Widzisz już różnice czy nie bardzo? z bycia Polakiem/Francuzem? My mamy być z czego dumni, oni nie. My czujemy presje, patriotyzm i dume - z nich się śmieją narody. I zadaj sobie pytanie która narodowośc przetwa zbliżającą się globalizacje. Ci którzy myślą o narodzie z dumą czy Ci którzy wstydzą się swojego postepowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Głupoty? Hmmm, może i tak. Dla niektórych była to głupota, zwłaszcza dla tych, którzy wszystko wiedzą najlepiej post factum. Ale oprócz tego, co najbardziej rzuca się w oczy (np., że najpiękniej na świecie potrafimy przegrywać) są też rzeczy trudniej mierzalne i policzalne. Np. na ile te głupie przecież, przegrane powstanie i pamięć o nich pozwalały nam przetrwać niewolę, rusyfikację i germanizację, zachować odrębność i wciąż od nowa domagać się prawa do samostanowienia? Na ile przez cały XIX wiek wiek wciąż od nowa stawiały na forum europejskim tzw. "sprawę polską", nie pozwalając Europie zapomnieć, że ziemie zamieszkiwane przez Polaków nie są tak po prostu tylko guberniami mocarstw?

   No pewnie, była to głupota i bohaterszczyzna. Przecież zawsze trzeba najpierw rozważyć szanse. Tylko... Co ci przyjdzie ze sprzyjających okoliczności, najlepszych nawet szans i możliwości, skoro nie będziesz miał kim tego wykonać, bo ci, którzy mieliby to zrobić zaczną się zastanawiać - czy warto, czy to nie aby głupota i bohaterszczyzna, czy nie lepiej po prostu stulić uszy i poczekać? Będziesz miał samych takich realistów, gardzących ową "bohaterszczyzną".

   Churchill po Monachium powiedział to swoje słynne: mogli wybrać między hańbą a wojną. Wybrali hańbę a wojnę i tak będą mieć. I czasem też tak bywa. Wybierasz niby rozsądnie, ale okazuje się, że wybrałeś hańbę a wojna i tak cię nie ominie. Nie wiem, na co mieli czekać Polacy we Wrześniu 1939 r. Ich los i tak był przesądzony w chwili, kiedy zdecydowali się stawić opór Hitlerowi, kiedy nie zgodzili się na sojusz z nim. Okupacja nie byłaby mniej okrutna, gdyby żołnierze spod Kocka poddali się wcześniej. A oni zrobili to, czego się od żołnierzy wymaga - bili się, póki mieli czym i jak. Choćby dlatego, by pokazać, że ta wojna się jeszcze nie skończyła. A kiedy już nie mieli jak - poddali się. Nie rzucili się z okopów z gołymi rękami, nie urządzili sobie Masady. Zachowali się zatem nie tylko tak, jak tego od żołnierza się oczekuje, ale i całkiem rozsądnie.

   Polacy często wybierali tak, że ich wybory można było uznać za irracjonalne. Ale wciąż są. Nie wiem, jak by było, gdyby chcieli zachowywać się wyłącznie tak, jak im to ty suflujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   to zadaj sobie pytanie co wolisz świętować - samobójcze walki o niepodległośc motłochu - który zadawał poteżne straty dla okupanta - czy może to co Francuzi :)

   @sage_Slav: Jeśli mam wybierać pomiędzy złem a większym złem to wole nie wybierać wcale ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   My mamy być z czego dumni, oni nie

   @sage_Slav: Francuzi mają sporo powodów do dumy ale wolą przez lewaków ich się wstydzić i gloryfikować smutną farsę jaką było zdobycie Bastylii. Choć patrząc na to że ciągłe powtarza się nawet w Polsce wbrew faktom historycznym bajką zdobycia bastylii jak symbol buntu przeciw niesprawiedliwości i wielkiego zwycięstwa wolności i demokracji nie dziwie się że Francuzi w to wierzą.

   Ci którzy myślą o narodzie z dumą czy Ci którzy wstydzą się swojego postepowania.

   @sage_Slav: Czy gdzieś twierdze że należy się wstydzić walki o ojczyznę? Ja tylko powtarzam że nie należy marnować życia polaków po nic.

  •  

   pokaż komentarz

   Np. na ile te głupie przecież, przegrane powstanie i pamięć o nich pozwalały nam przetrwać niewolę, rusyfikację i germanizację, zachować odrębność i wciąż od nowa domagać się prawa do samostanowienia?

   @Zdzicho_Waciak: W zaborze pruskim nie było żadnego powstania, a rusyfikacja to właśnie następstwo powstań, wcześniej mieliśmy szeroką autonomie i oddzielną armię co przy odpowiedniej okazji można było przekuć w niepodległość ale niektórzy woleli zginąć bez celu i wszystko zmarnować.

   Na ile przez cały XIX wiek wiek wciąż od nowa stawiały na forum europejskim tzw. "sprawę polską", nie pozwalając Europie zapomnieć, że ziemie zamieszkiwane przez Polaków nie są tak po prostu tylko guberniami mocarstw?

   @Zdzicho_Waciak: A ile to razy postawione sprawę czeską? Ani razu a oni odzyskali niepodległości równo z nami jak wiele innych narodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: No jasne i w zaborze pruskim wcale nie musieliśmy o swoją polskość walczyć. Mieliśmy pełną autonomię i nikt nie słyszał o germanizacji. To w nagrodę za grzeczne zachowanie...

   A co do Czechów - oni mieli jednego zaborcę, nie trzech a i ich pozycja geostrategiczna była nieco inna. Nie znajdowali się na głównym kierunku ekspansji Imperium Romanowych, między Rosją a Niemcami, które też wcale się nie rozpadły, a tylko nieco się zmieniły. Takie porównania są bardzo efektowne, ale też bardzo fałszywe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: No jasne i w zaborze pruskim wcale nie musieliśmy o swoją polskość walczyć. Mieliśmy pełną autonomię i nikt nie słyszał o germanizacji. To w nagrodę za grzeczne zachowanie...

   @Zdzicho_Waciak: Nie, tam mieli germanizacje od początku, co nie zmienia faktu że u Rosjan było przed powstaniami w miarę dobrze a w zaborze austriackim był za to też dojść luźno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Dobrze? Może na początku. Ale ta autonomia, o której wspominasz, była ograniczana i łamana już przed Powstaniem Listopadowym, co było zresztą jedną z przyczyn wybuchu tegoż Powstania. Nie możesz wiedzieć jak długo i w jakiej postaci by przetrwała jeszcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @satba Chcieli zająć skład amunicyjny pod Dęblinem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: wiesz kto tak chłodno kalkulował jak TY? - Żydzi. Prowadzeni jak owce na rzeź - i to własnymi rękami.

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: Jednak to często masakry i przegrane zwiększają ducha narodu, ponieważ znaczna część ludzi traci bliskich lub znajomych. Za co winią przeciwników, często pokoleniami. Dzięki temu zwiększa się ilość ludzi niezadowolonych i pozwala kontynuować walkę o naród. A bez nich mogło by się różnie potoczyć, gdyby nie one mogło by się okazać że nie kalkulowała by się nam niepodległość bo przecież jak będziemy pod czyimś butem to nie pozwoli tego buta przesunąć.

  •  
   l...............e via Android

   0

   pokaż komentarz

   @sage_Slav mądrze prawisz, popieram. Niestety "nowoczesność" zbiera żniwo w narodzie...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Dziadekmietek: Negujesz właśnie coś na czym zostało zbudowane całe chrześcijaństwo, czyli na kulcie męczenników.
   Nie bez powodów często dziś nie zabija się ludzi, aby nie urośli oni po śmierci do rangi świętych symboli.

   Nie sądzę aby chrześcijaństwo źle wyszło na dobrowolnej ofierze Chrystusa, jego niektórych uczniów i naśladowców na całej Ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   @sage_Slav: Mógłbyś streścić Platona? Prawdopodobnie znam te wartości, ale zawsze dobrze sobie odświeżyć jakie wartości i dlaczego wyznaję.

  •  

   pokaż komentarz

   @TamamShud: Platon postulował tok rozumowania w którym uważał rzeczy materialne za przeszkody do osiągnięcia prawdziwego celu życia - idei. Człowiek poprzez swoje czyny, życie mógł wkroczyć do świata idei i stawał się częscią niej. Idea wg Platona była bytem - tj jest nieśmiertelna poprzez to człowiek także mógł stać się nieśmiertelny. CZŁOWIEK - czyli to KIM jesteś, a nie CZYM. W skrócie to kim jesteś i co czynisz definiuje Ciebie, prawdziwego Ciebie - w skorupie zwierzęcia homosapiens. Poprzez dążenie do idei stajesz się nieśmiertelny. W formie materialnej nie przetrwasz, ale przetrwają wartości którymi sie kierowałeś, przetrwają Twoje myśli, Twoje idee - Twoja dusza. Platon widział rozróżniał dusze i ciało.

   Podam przykład - Jan Paweł II - poprzez dążenie do najwyższej idei (wg platona) czyli dobra stał się nieśmiertelny. Na zawsze pozostanie kimś kogo idee, myśli będą rozpoznawane jeszcze na długo po odejściu jego ze świata. Na zawsze będzie wywierał wpływ na świat. Na ludzi. I właśnie to oddziaływanie jest wg Platona cechą nieśmiertelności - kiedy po śmierci dalej wywierasz wpływ na świat, nadal kreujesz go takim jaki byś chciał żeby był.

   Dlatego też mój pradziadek stał się nieśmiertelny dla mnie i mojej rodziny (przynajmniej na 3-4 pokolenia), słyszałem dużo historii o nim, wiem kim był i o co walczył. Przekazał swoją idee dalej. Idee niepodległości. Pradziadkowie @Zuben: @satba: nie istnieją już w naszym świecie. Oni nie widzą kim byli co robili, nie widzą jakie idee nimi kierowały (może żadna?). Platon postulował, że to co po nas zostaje jest prawdziwą naszą wartością w świecie. Echem naszego bytu. Oddziaływaniem na przyszłe pokolenia.

   Dla Platona i Sokratesa eudajmonia była stanem poczucia doskonałości swojego życia. Eudajmonię osiągał ten, kto na starość patrząc wstecz na swoje życie, mógł powiedzieć, że przeszedł przez nie w godny sposób, robił zawsze to, co do niego należało, i że nie żałuje żadnych swoich decyzji.

   Zgadzam się w pełni w tym rozumowaniu z Platonem, który odrzucił hedonizm i stwierdził, że człowiek to coś więcej niż zwierze homosapiens. Człowiek jest cieniem idei, jesteśmy odbiciem tego w co wierzymy. I możemy na to wpływać.

   W moim tłumaczeniu: Ludzie - hedoniści żyjący chwilą i przyjemnościami są zwierzętami - ludzmi stają się dopiero Ci którzy kierują się w życiu ideami.

  •  

   pokaż komentarz

   @sage_Slav: Żyć tak, aby nie było żal umierać, wiedząc że żyłeś wspaniałe życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @TamamShud: wystarczy go nie marnować :) Żyć tak żeby byc dumnym ze swojego życia ot co. Ja musze przyznać jestem hedonistą, wstyd mi z tego powodu. Przynajmniej tyle, że jestem tego świadom. To już krok w kierunku poprawy.
   W sumie samo siedzenie na wykopie jest marnowaniem życia :P

  •  

   pokaż komentarz

   @sage_Slav: Każdy ma inny przepis na życie. Moim jest doświadczanie życia, smakowanie, eksploracja.

   Mój czas jest ograniczony, jednak nie smuci mnie perspektywa tego że kiedyś odejdę z tej planety.

 •  

  pokaż komentarz

  a Beck czy Rydz Smigly juz od dawna w Rumunii

  •  

   pokaż komentarz

   @ConorMG: Żołnierze giną na froncie a naczelny wódz zamiast dowodzić uciekł że swojej kwatery głównej już po kilku dniach wojny porzucając żołnierzy. I jeszcze dziś się znajdują ludzie którzy z tej miernoty Rydza robią bohatera.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: zgadza się, a wszystkim, którzy twierdzą inaczej polecam na początek poczytać Wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Kampania_wrze%C5%9Bniowa

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: prawdziwy dramat to jest robienie z Becka bohatera i wychwalanie za jego słynne przemówienie w Sejmie o honorze. Tymczasem było to ostateczne przyznanie się do porażki w dziedzinie dyplomacji, bo wojna stała się pewna.

   Cytując Mackiewicza:

   Beck z nagrobka swojej polityki zrobił sobie piedestał

  •  

   pokaż komentarz

   @Dziadekmietek: Znowu - łatwo mówić to wszystko znając późniejsze wydarzenia historyczne. Wojna z Niemcami i tak by była niezależnie od wypowiedzi Becka. A Rydza-Śmigłego nie chcę oceniać, tak samo jak gen. Kleeberga - jeden wolał ewakuować się by kontynuować walkę z zagranicy (co miało swój logiczny sens), drugi chciał walczyć dalej (i moralność takiej decyzji też można bronić).

  •  

   pokaż komentarz

   @petrodolan: ale dlaczego wojna z Niemcami musiała wybuchnąć w 1939? Dlaczego nie zawarł z nimi paktu? Co najmniej mógł odroczyć wojnę. Bratać się z Francja? Nie po to fortyfikowali granice, żeby zza niej wychodzić i ratować Polaków. Trzeba było skierować wojnę na zachód a nie wywijać szabelka.

  •  

   pokaż komentarz

   @bacanahali: Wszystko to było przez tragiczny rząd polski, pełen nieudaczników, złodziei i tchórzów. Zrobili w biednym i zacofanym kraju syf polityczny, sp#$%@#%ili wszystko co się da sp#$%@#%ić, wydali na ludzi karę śmierci w postaci beznadziejnej obrony tego szajsu pod groźbą kary śmierci w razie odchylenia się od tego. Sami oczywiście sp#$%@#%ili i tyle było ich widać.
   O Niemcach wiedział cały świat kilka lat przed wojną, a rok przed wojną cały blok aliantów wiedział praktycznie wszystko. I o pakcie R-M, o nieuniknionej wojnie. Rząd polski WIEDZIAŁ, że alianci nie pomogą.

   Jedyną opcją, oczywiście taka opcja jest humanistyczna, nowoczesna nawet na dzisiejsze realia, było poddać się ZSSR i Niemcom oraz robić to, co karzą. Gorzej być nie mogło, bo pokąsane, tępe i zmanipulowane społeczeństwo niemieckie jeszcze bardziej się sfanatyzowało.

   Od zawszę mówię, w Polsce w tamtych czasach było sp#$%@#%enie pod tytułem, jak dwóch chłopców wysadzało tory, kompletnie nieistotne, po czym wk$?%ione niemieckie p$#$@y równały z ziemią całe miejscowości blisko tych torów. Chłopcy dostali odznakę, a tysiące ludzi zostało w odwecie zaj@%@nych jak świnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bacanahali: jak chciałbyś 'skierować wojnę na zachód'? Niemcy, biorąc pod uwagę pakt z Rosją, i tak zaatakowaliby Polskę, więc wasze rewizjonistyczne gadanie nic by nie zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   @petrodolan: chociażby dogadując się z Adolfem, ze nie będziemy ich nękać kiedy bedą zajęci Francja. Z tego co pamietam tak się chcieli początkowo dogadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @bacanahali: świetny pomysł - dogadać się z hitlerem (i zerwać wiążący nas pakt z Francją/UK) i być współodpowiedzialnym holocaustowi po to tylko, żeby być zaatakowanym przez niego trochę później. I jeśli chcesz podać przykład Hiszpanii, to odpowiadam że Hiszpania nie sąsiaduje z Niemcami i tym bardziej z Rosją...
   No, faktycznie, szkoda że taki gość jak ty nie był na miejscu Becka

  •  

   pokaż komentarz

   świetny pomysł - dogadać się z hitlerem (i zerwać wiążący nas pakt z Francją/UK) i być współodpowiedzialnym holocaustowi po to tylko, żeby być zaatakowanym przez niego trochę później

   @petrodolan: Słowacy, Włosi, czy Węgrzy tak źle na tym wyszli?

  •  

   pokaż komentarz

   @void1984: z wymienionych krajów tylko Czechosłowacja sąsiadowała z Niemcami (nie wspominając o braku sąsiedztwa z ZSRR) i jej wchłonięcie tylko zwiększyło apetyt Hitlera.
   Znowu - łatwo patrzeć w przeszłość, widząc co i jak się potoczyło, powiedzieć "trzeba było zrobić tak i tak". Tylko to trochę jak wróżenie z fusów. Nie wspominając o współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, jakie spoczęłoby na Polsce, to Hitler tak czy siak miał plan wymordować większość ludności Polski, a resztę przeznaczyć do niewolniczych prac. Gdyby Polska się poddała albo wręcz przyłączyła do rzeszy (bo chyba to sugerujesz, że powinno się zrobić), zamiast walczyć mimo gorszej sytuacji geopolitycznej, to skala holokaustu byłaby najprawdopodobniej większa, bo przecież Niemcy mieliby większe zasoby ludzkie, nienadwyrężone przez walkę z Polską. To by dopiero była tragedia i rzeź - oddać klucze do własnego domu mordercom. Już widzę te osoby, które krytykowałyby dowództwo za takie decyzje.
   Kto wie jak potoczyłaby się wojna Niemiecko-Rosyjska (bo pewnie i tak by do niej doszło)? No i pozostaje zwykłe pytanie o honor czy tożsamość/dziedzictwo/kulturę narodu czy o sam sens walki w ogóle. Osobiście nie zgadzam się, że powinniśmy dołączyć do Niemiec, czy Rosji. Jeśli już, to należało bronić Czechosłowację w 1938, ale doszły do głosu kłótnie o Zaolzie no i z takim nastawieniem Francuzów to gówno można było pewnie zrobić...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wspominając o współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, jakie spoczęłoby na Polsce
   @petrodolan: Akurat tym nikt z Włochów czy Francuzów się już chyba nie przejmuje.

   łatwo patrzeć w przeszłość, widząc co i jak się potoczyło
   Jasne, jednak z perspektywy czasu widać jak się potoczyły lost państw osi.

   bo chyba to sugerujesz, że powinno się zrobić
   Nie sugeruję że należało się przyłączyć do Osi, ale pokazuję że nie pogrążyło to państw, które tak zrobiły.

   z wymienionych krajów tylko Czechosłowacja sąsiadowała z Niemcami (nie wspominając o braku sąsiedztwa z ZSRR) i jej wchłonięcie tylko zwiększyło apetyt Hitlera.
   Słowacji nie wchłonęli.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat tym nikt z Włochów czy Francuzów się już chyba nie przejmuje.

   @void1984: Zwłaszcza ci którzy nie żyją, jasne. Ale chodzi mi o etyczne podejście do tematu - o to co należy zrobić, a nie o to, co zrobić, żeby osiągnąć największe korzyści (w tym wypadku jako naród). To problem typu "czy zgodziłbyś się pomóc mordercy w zaatakowaniu kogoś innego, jeśli miałbyś mieć z tego korzyści, albo miałbyś odwrócić tym uwagę od siebie?". Ooczywiście nie wspominając o tym, że tych korzyści na końcu i tak mogłoby nie być.

   jednak z perspektywy czasu widać jak się potoczyły lost państw osi.

   @void1984: widać jak się potoczyły gdy podjęto takie a nie inne decyzje. Gdyby np Polska poddała się/przyłączyła się do hitlera, nie potoczyłyby się tak samo. Więc wnioskowanie co by było gdyby na podstawie tego jak było (a nie jak by było - bo tego oczywiście nie wiemy) jest mocnym niedopowiedzeniem.
   Śmiem twierdzić, że okupacja krajów przez Ciebie wymienionych byłaby gorsza, gdyby nie walki na froncie wschodnim, a potem i zachodnim. Zresztą to też pewnie zależy od tego, czy stawiali by Niemcom opór, czy potulnie zgodzili się przyjąc rolę podludzi (to o Słowacji/Węgrzech, bo raczej np Francji by to nie czekało)

   Słowacji nie wchłonęli.

   @void1984: bo następna miała być Polska.

 •  

  pokaż komentarz

  Niczego historia nas nie uczy. Pojawił się ostatnio ciekawy pomysł, by przegrane wojny i bitwy obchodzić w dniu, gdy je przegraliśmy, a nie rozpoczęli. Liczą się efekty, a nie nawet najpiękniejsze intencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Promilus: masz mój miecz. Mnie najbardziej razi 1 VIII świętowany w Warszawie, Kibice ruch wstrzymują, race palą... na część 200 000 ofiar?
   Można oddać minutą ciszy hołd bezmyślnie zabitym, ale nie można fetować Powstańców. To oni swoją decyzją zniszczyli to miasto i zabili tyle Polaków.
   Wstyd i hańba.

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie można fetować Powstańców. To oni swoją decyzją zniszczyli to miasto i zabili tyle Polaków.

   @Impresjonista: Nie mieszaj szeregowych powstańców którzy jedynie wykonywali rozkazy z ludźmi którzy wydali rozkaż rozpoczęcia powstania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Nie mieszam. Powstanie było błędem i zamiast robić szopkę 1 sierpnia śpiewając jak dziarsko bronią jakiś pałacyk chłopcy spod Parasola, to teraz urządzić żałobną uroczystość 73 rocznicy masakry ludności Warszawy.

 •  

  pokaż komentarz

  Szczery szacunek, Panie Generale.

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
270 wykopali 2 zakopali 7.2 tys. wyświetleń
Advertisement