•  

  pokaż komentarz

  Jak oglądam stare filmy wyprodukowane w Polsce przed II wojną światową to przychodzi mi na myśl taką refleksja że Ci ludzie którzy jeszcze urodzili się pod zaborami w końcu doświadczyli uczucia wolności swojego kraju a przez Niemców i Ruskich doświadczyli jeszcze większego koszmaru niż przedwojenne życie pod zaborami.Tyle genów naszej elity intelektualnej poszło do piachu. To są stracone dziesiątki lat rozwoju i jeszcze dobili nas komunizmem,upodlili nas. Ruscy przynajmniej teraz nie udają naszych przyjaciół, wzięli na klatę wymordowanie 20 tyś polskich oficerów wojskowych, wyrzucanie ludzi z domów i wywózka na Sybir do niewolniczej pracy i masa innych zbrodni. Za to Niemcy to jest najbardziej k#$#!ski i zakłamany naród świata, wtrącają się w nasze najważniejsze sprawy państwowe jakby to było normalne, chcą w białych rękawiczkach zwalić winę za holocaust na Polaków. Gdy dochodzi do rewolucji w Hiszpanii to nawet nie pierdnąć że jest coś nie tak u nich z demokracją. Mam nadzieję że inżynierowie i lekarze zrobią im jesień średniowiecza z panstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: mądrze Waszmość prawisz, nic dodać, nic ująć.

  •  
   r......7

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: widzisz, a ja mam odwrotne zdanie. To ruscy cały czas utrzymują, że nas wyzwolili, że 17 września to nie była napaść i nóż w plecy, tylko ochrona ludności. 50 lat wyzysku i tłamszenia też negują. Przyznanie się do Katynia to jednorazowy wyskok Jelcyna. Niemcy oficjalnie nie wyrzekają się odpowiedzialności za koszmar 2 wojny światowej. A, że nieoficjalnie próbują się wybielić? Polityka. Tak samo z wtrącaniem się w nasze sprawy - sami im daliśmy takie karty wchodząc do unii. Strictly business.

  •  
   J...........z

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   J...........z

   +73

   pokaż komentarz

   Ruscy przynajmniej teraz nie udają naszych przyjaciół, wzięli na klatę wymordowanie 20 tyś polskich oficerów wojskowych, wyrzucanie ludzi z domów i wywózka na Sybir do niewolniczej pracy i masa innych zbrodni.

   @Soulmyr: Przecież teraz się wypierają znowu.

  •  

   pokaż komentarz

   @maaRcel: oni nie mowia, ze nas wyzwolili, jak juz to wyzwalali Ukraincow czy Rusinow spod polskiej okupacji, co ma jakis sens, bo Polacy czesto byli tam w mniejszosci

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Można by napisać jakiś długi komentarz odnośnie tego jak bardzo się mylisz ale może prościej będzie zalinkować do tego znaleziska, stanowisko Niemiec a Rosji.
   https://www.wykop.pl/link/3924803/znajdz-dwie-roznice-stanowisko-ambasad-niemiec-i-rosji-ws-napasci-na-polske/

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom:@Soulmyr: Z Katynia wycofują się rakiem i co raz śmielej ( z kontrą do jeńców sowieckich w niewoli polskiej 1920), Pakt Piłsudski Hitler, straszenie Polski w sprawie pomników ACz. Z 17 września jest wykładnia sowiecka.

   źródło: wykop.pl

  •  
   K........_

   -45

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Ruskie nam trochę kukłczych jaj zostawili w nagrodę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: DG76i7_XYAAtEFP.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Kierownik_: kurde, to w końcu oni byli z Sowietami, czy mieli dziadków w wermachcie. Widzę ze się już Jarkowe trolle gubią w zeznaniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Problem jest taki, że kolejny raz przy naszej granicy odbywa się cyrk. Oby ten cyrk nigdy do nas nie trafił. Jestem za całkowitym uszczelnianiem granic i stosowaniem każdych możliwych środków by tę granicę utrzymać za wszelką cenę. Koniec z wp!@$?@$aniem się Niemców w nasze sprawy. Won !

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr Yyy a nie jest przeciwnie? Poza wyjątkami Rosjanie twierdzą twardo, że 17 września oni pomogli i wyzwolili Polskę, a Katyń to nie ich sprawa, a my powinniśmy ich po rękach całować, że Armia Czerwona wyzwoliła nasz kraj po 1944r a później pomogli nam go odbudowywać.
   Niemcy poza dziwnymi zachowiem Eriki S. i neonazistami i "polish death camps" byli przez lata (poniekąd słusznie) obarczani winą za wojny oraz przepraszali i składali hołdy poległym w latach 1939-1945 i nikt nie wątpi, że to Niemcy są odpowiedzialni za holokaust. Utworzono również fundację Krzyżowa. W tej wypowiedzi wszystlo poplątałeś jak w radiu Erywań z rowerami,

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Nie siej ruskiej propagandy, oficjalnie jest zupełnie na odwrót i to Rosja przoduje w wypieraniu się swojej historii, powtarzam, oficjalnie w relacjach między państwowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @panna_aparatka Ruskie twierdzą że to nie ich sprawa jednocześnie udostępniając polskiej stronie utajnione dokumenty NKWD o tym że to jednak oni zamordowali 20 tyś polskich oficerów w obozach Kozielsku Miednoje Katyniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Z tym że te filmy mocno fałszowały rzeczywistość po I wojnie światowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Ale jesteś tępy! Nieuk niesamowity, z którego gnojowiska takie bezmózgi jak ty wygrzebują się?

  •  
   G.........2

   +9

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Z tą elitarną intelektualnie II RP mocno przesadzicie. W rzeczywistości wyższe wykształcenie posiadało jeydnie 2,5% ludzi, a ponad 30% nie potrafiło się nawet podpisać. Jakkolwiek paradoksalnie to brzmi, to z perspektywy przeciętnego szarego Polaka lepiej żyło się w PRL-u niż w II RP.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Ale czy codziennie musi być jakiś taniec na trumnach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr a nie masz wrazenia ze filmy z ii rp to sanacyjna propaganda ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr Nic aniżeli polać wać Panu pozostaje. Życzę miłego dwudzionka. Z wyrazami szacunku.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kenaj: zabrali się poważnie za uszczelnianie dzisiaj... o akcji różaniec nie słyszał?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: wzięli na klatę wymordowanie Polakó w Katyniu bo Niemcy przekazali Polakom dowody o zbrodni. Inaczej nikt nigdy by się o tym nie dowiedział

  •  

   pokaż komentarz

   wzięli na klatę wymordowanie 20 tyś
   @Soulmyr: Tyś, tyś, tyś… Tyś się nawet prostych skrótów nie nauczył? Widziałeś slowo „tyśęcy”, że generujesz taki posrany zapis? O kropce po skrótach, też nie nauczyli?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: No właśnie dlatego, że to było tylko 2,5% ludzi, nazywamy ich elitą.
   Samo skończenie gimnazjum już nobilitowało, a co dopiero studia wyższe.
   Fakt: trafiali do gimnazjów i na studia najczęściej zamożni ludzie, którzy już w domu otrzymywali odpowiednie wykształcenie i z domu wynosili pewną kulturę osobistą. Dlatego mogli stanowić narodową siłę i intelektualną, i patriotyczną.
   Że nie wspomnę, o wielu takich osobach, którzy studiowali w całej europie (bo biegle znali francuski), i później po powrocie do kraju, wdrażali pewną nowoczesną, europejską myśl techniczną.

   Dla odmiany w PRL tacy ludzie nie byli dopuszczani do studiów. Trzeba było mieć pochodzenie chłopskie, lub robotnicze. Trafiały się więc osoby o niskiej kulturze osobistej, którzy często po ukończeniu studiów byli po prostu prymitywni.
   Żeby była jasność: nikt im nie odbiera inteligencji (bo ta nie zależy od pochodzenia), ale jednak brak odpowiedniego "przygotowania" w domu, powodował, że no... do elity nieco im brakowało.

   Dzisiaj, w dobie prywatnych uczelni, byle kto ma mgr. Niestety, od samego tytułu człowiek mądrzejszy się nie robi....
   A słyszane na uczelniach "k", "ch", i td świadczy również, że to marna elita jest z jeszcze marniejszym pochodzeniem...

   Motyla noga...

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Zgadzam się chociaż nikomu nie życzę źle.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: mam nadzieję, że ten przeklęty kraj przestanie istnieć!

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: Wybacz pan, ale coś pierdolisz.

   Niemcy mieli Norymbergę, kraj podzielony na dwie części przez niemal pół wieku, uznali, że nawet nadmierny patriotyzm to nacjonalizm, który z automatu równa się rasizmowi i neonazizmowi (co, jak uważam, stanie się a jakiś czas przyczyną ich ostatecznej zguby), a o praworządność w Polsce występują jako Republika Federalna Niemiec, spadkobierczyni zdeptanej przez brunatne koszule Republiki Weimarskiej - nie III Rzeszy.

   Części rzeczywiście jest wstyd za to, co wyczyniali ich dziadkowie w trakcie wojny - reszta musi się wstydzić z urzędu.

   Ten cały ohydny burdel, jaki robią z "polskimi obozami koncentracyjnymi" to tylko próba poluzowania jarzma winy i odpowiedzialności za wybuch wojny i Shoach, w jaką zakuli ją zwycięzcy alianci... Na co tym skurczybykom tak łatwo nie pozwolimy, nieprawdaż? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler III Rzeczpospolita Polska z kolei jest spadkobierczynią idei monarchistycznej "I Rzeczpospolitej" i demokratyczno-autokratycznej II Rzeczpospolitej, ale powstała z transfomacji ustrojowej totalitarnego PRL-u.


   A co z kolei prezentują i pezentowali sobą Rosjanie... no cóż...

   Po utworzeniu ZSRS to do (republiki radzieckiej) Rosjan spływała cala śmietanka z innych podbitych "riepublik", przez co po 1991 roku w dupach im się poprzewracało i z dziejów ZSRR pamiętają tylko to, jak nieskomplikowanie się im żyło:

   -ich zbrodniarzy wojennych i ludobójców nie spotkała żadna Norymberga, tylko odznaczenia państwowe, balangi w darowanych daczach i ewentualnie "heroiczna śmierć" w roli ofiar jakiejś czystki,

   -oskarżają swoich sąsiadów o faszyzm, kolaborację z nazistami i ogólną niewdzięczność wobec wyzwolicielskiej Armii Czerwonki, a sami mają od cholery fanatyków neonazistowskich, neokomunistycznych, nazbolszewickich, neoprawosławnych i innej chołoty, co im się pałęta po ulicach,

   -po zdobyciu całej Europy Środkowo-Wschodniej obsrali wszystko pomnikami Marksa, **Lenina i Stalina oraz budynkami i monumentami Armii Czerwonej, wykonanymi w najbardziej żałosnym stylu architektonicznym świata - socrealiźmie, przy czym każda próba usunięcia tych szkaradztw kończy się albo gównoagumentacją o "zabytku" (jak w przypadku warszawskiego PeKiN-u), albo protestem ich ambasady,

   -szczycą się "zmiażdżeniem faszyzmu" i wyzwolenia ww. rejonu Europy od terroru Hitlera, a sami nie chcą pamiętać o układzie Ribbentrop-Molotow, milionach Polaków, Litwinów, Czechów, Słowaków, Węgrów, Łotyszy, Estończyków i innych Eupejczyków leżących z ich przyzwolenia w długich leśnych dołach, w skrwawionych katowniach i na rozjechanych gąsienicami czołgów ulicach miast oraz o tym, że pierwotnie chcieli zaprowadzić takie "porządki" na całym świecie,

   -doprowadzili do/wsparli rozprowadzanie trawiącej ich czerwonej gorączki na tereny Chin, Wietnamu, Kuby, Kambodży i Laosu,

   -wspierali rozwój neomarksizmu i marksizmu kulturowego na Zachodzie,

   -stali i patrzyli na powstańczą Warszawę, a potem weszli na jej zgliszcza i zrobili z AK-owców kolaborantów,

   -rękami swoich sług wygasili pozostałości naszej elity i inteligencji,

   -wygnali resztki polskich Żydów,

   -nieodwracalnie spaczyli naszą mentalność, zaś naszą piękną ludowość i folklor zepchnęli do poziomu cepelii, zaś samą polskość - ponownie do poziomu polakatolicyzmu,

   -przez swoją "zwycięską ideologię" zniszczyli WSZYSTKO, co zostało ze starej, dobrej Europy i Polski, czego nie starł w proch nazizm,

   -72 lata po wojnie nadal obnoszą się z sierpem i młotem na sztandarach, budynkach i logach, czerwoną gwiazdą na uszankach, mumią Lenina w stolicy, Stalinem na tramwajach i dumą z ich osiągnięć w sercu,

   -...no i nigdy tak naprawdę nie wyzbyli się imperializmu, co teraz na nowo pokazuje nam Putin.

   Krótko mówiąc, nie mogą być nam oni żadnymi "słowiańskimi braćmi", co najwyżej słowiańskimi wrogami.

   pokaż spoiler Ani Zygmunt III Waza, ani Napoleon I Bonaparte, ani Hitler nie zakończyli tego azjatyckiego barbarzyństwa - a ono przecież kiedyś na nowo odrodzi się, powstanie i ruszy wprost na nas... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom: Tak naprawde to szczegolik, ze ich ambasador mowi w tym akurat wypadku prawde. Podejrzewam, ze w Niemczech na ten temat bylo bardzo malo albo opisywane na 12 stronie gazety. Problem jest to, ze ich obecne dorastajace pokolenie nie jest prawidlowo edukowane i 4/10 nie wie co to jest Auschwitz.
   http://www.dw.com/en/auschwitz-birkenau-4-out-of-10-german-students-dont-know-what-it-was/a-40734980
   W tym tempie za 20 lat juz w ogle temat przestanie istniec a ,ze historia zawsze sie powtarza bedziemy mieli kolejny burdel w Europie.

  •  
   G.........2

   +4

   pokaż komentarz

   @wybrany_login_zajety: Z tym wysokim poziomem nauczania w szkołach za II RP to mit. O tym jak wyglądała naprawdę przedwojenna matura:
   https://histmag.org/Matura-przedwojenna-a-matura-wspolczesna-6591

   Znacznie łatwiejsza od dzisiejszej, pewnie od PRL-owskiej też.

   Dziś zaś młodzi ludzie znają biegle angielski i też studiują często zagranicą (znacznie większy procent niż wówczas), po czym wracają do kraju, więc mamy remis.

   Zresztą z kulturą osobistą - nie przesadzajmy. Jaki procent % społeczeństwa mógł wynieść takie normy z domu? Osoby wywodzące się z ziemiaństwa, bądź bogatsze mieszczaństwo, mały procent społeczeństwa. Większość zaś ludności II RP to jednak ludność wiejska, której poziom kulturowy stal jeszcze niżej w PRL-u. I podczas gdy powiedzmy 1% społeczeństwa bawił się na salonach, mówiąc biegle po francusku, to przeciętny chłop przymierał głodem, nie potrafiąc się często nawet podpisać (analfabetyzm w II RP w przededniu II Wojny Światowej przekraczał 30% - czyli pod tym względem II RPA stała na poziomie dzisiejszego Bangladeszu, Kongo czy Ugandy).

  •  
   G.........2

   +2

   pokaż komentarz

   @wybrany_login_zajety: Więc jak widzisz (mój post wyżej - niestety już zedytować się nie da), bardzo niski poziom osób wykształconych nie był wynikiem niezwykle trudnych egzaminów i bardzo wysokiego poziomu nauczania, bo to mit, bez potwierdzania w faktach, lecz ogólnego zacofania II Rzeczpospolitej w skali europejskiej. Osób wykształconych było bardzo mało, nie z powodu elitarności wykształcenia, lecz z powodu biedy i zacofania - większości osób nie było po prostu stać na wyższą edukację.

   Myślę, że dobrą analogią do II RP byłby w dzisiejszym świecie postkolonialne kraje Afryki i Ameryki Łacińskiej. Tak samo, jak różne państwa afrykańskie i latynoskie borykają się dziś z problemami zostawionymi w spadku po kolonializmie (brak elit, bieda i rozwarstwienie społeczne, konflikty etniczne, niestabilność polityczna), tak samo II RP borykała się z bardzo podobnymi problemami, zostawionymi w spadku po zaborach (bieda, brak elit, konflikty etniczne, niestabilność polityczna).

  •  

   pokaż komentarz

   Ruscy przynajmniej teraz nie udają naszych przyjaciół, wzięli na klatę wymordowanie 20 tyś

   @Soulmyr: polecam świetny dokument "Co mogą martwi jeńcy". Dostęony w cda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soulmyr: nie ma drugiego tak zaklamanegp narodu jak rosjanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala:

   Republika Federalna Niemiec, spadkobierczyni zdeptanej przez brunatne koszule Republiki Weimarskiej - nie III Rzeszy.

   Tak, a obecna Rosja to spadkobierczyni carskiej Rosji( albo raczej demokratycznej Republiki Rosyjskiej utworzonej w 1917 roku), która została zdeptana przez przewrót bolszewicki. Ciągłość państwa obowiązuje, gdyby było tak jak piszesz i oficjalnie każdy uznał że epizodu nazistowskiego nie było w historii Niemiec, to Niemcy mogłyby dzisiaj bez oporu się tej historii wypierać, jednak tego nie robią bo bagaż III Rzeszy ciąży na obecnym już zjednoczonym RFN. Podobnie jest z nami: oficjalnie jesteśmy spadkobiercą PRL, mimo tego że w większości odwołujemy się do czasów gdy Polska była wolna. Zresztą gdybyśmy prawnie nie byli spadkobiercą PRL to kto zwróciłby nieruchomości, majątki zabrane np Kościołowi? Oficjalnie po 1945 to państwo polskie było grabieżcą i nacjonalizowało nie swoją własność.

   neoprawosławnych

   Tych neoprawosławnych jest szczególnie dużo. Zwłaszcza że oficjalnie do cerkwi co niedzielę uczęszcza... od 8 do 10% wiernych. Rosja mimo powrotu religijności po okresie radzieckim, jest wciąż państwem w dużej mierze ateistycznym, niereligijnym.

   rękami swoich sług

   Do pracy w UB nikt nie zmuszał, podobnie jak bycie kablem NKWD to nie był przymus. Mieliśmy dużo własnych komunistów którzy byli uradowani z przybycia Armii Czerwonej.

   no i nigdy tak naprawdę nie wyzbyli się imperializmu

   Niemcy także nie. Polecam poczytać jak Addenauer po wojnie starał się o broń jądrową dla Niemiec. Tego imperializmu wyzbyli ich Amwrykanie swoją obecnością.

   Co do reszty argumentów pełna zgoda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Bardzo ciekawy aspekt poruszyłeś i ciężko się nie zgodzić z Twoimi argumentami. Muszę o tym więcej poczytać. Dzięki za wiadomości! Pzdr.

  •  
   m........z

   -1

   pokaż komentarz

   : Można by napisać jakiś długi komentarz odnośnie tego jak bardzo się mylisz...

   @dertom:

   I dlatego tylko w 2016 roku niemieckie media (też rządowe) użyły sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" ponad 100 razy ? Jesteś niezłym naiwniakiem, jeśli wierzysz Niemcom.

  •  

   pokaż komentarz

   @M4CH3T4:

   Tak, a obecna Rosja to spadkobierczyni carskiej Rosji( albo raczej demokratycznej Republiki Rosyjskiej utworzonej w 1917 roku), która została zdeptana przez przewrót bolszewicki. Ciągłość państwa obowiązuje, gdyby było tak jak piszesz i oficjalnie każdy uznał że epizodu nazistowskiego nie było w historii Niemiec, to Niemcy mogłyby dzisiaj bez oporu się tej historii wypierać, jednak tego nie robią bo bagaż III Rzeszy ciąży na obecnym już zjednoczonym RFN. Podobnie jest z nami: oficjalnie jesteśmy spadkobiercą PRL, mimo tego że w większości odwołujemy się do czasów gdy Polska była wolna. Zresztą gdybyśmy prawnie nie byli spadkobiercą PRL to kto zwróciłby nieruchomości, majątki zabrane np Kościołowi? Oficjalnie po 1945 to państwo polskie było grabieżcą i nacjonalizowało nie swoją własność.

   Zrobiłem taki dość nieprecyzyjnie brzmiący rozdział na "dziedziców" i "spadkobierców", gdyż:

   I. Obecne federalne Niemcy są spadkobierczyniami Republiki Weimarskiej jeśli chodzi o obszar terytorialny (minus "odwiecznie niemieckie" tereny wschodnie) oraz ideologię i instytucje demokratyczne (z pewnymi jednak zmianami.)

   I. RFN odziedziczyła** po III Rzeszy zagrabione przez nią majątki i dzieła sztuki (przeniesione tymczasowo do krajów neutralnych) oraz piętno win przez nią popełnionych, natomiast nie odziedziczyła po niej ani terenów "Lebensraumu" (którego projekt upadł, a którego obszar został zdegermanizowany), ani "demokracji germańskiej"/zasady Fuhrerprinzip, ani zbrodniczej ideologii narodowosocjalistycznej.

   Podobnie my: jesteśmy spadkobiercami " najlepszych tradycji I i II Rzeczpospolitej", zaś po PRL-u odziedziczyliśmy obszar terytorialny, dokonane przez niego usprawnienia (min. eliminację analfabetyzmu na wsi), natomiast nie "wyznajemy" tej zbrodniczej ideologii, która powołała go do życia.

   Tych neoprawosławnych jest szczególnie dużo. Zwłaszcza że oficjalnie do cerkwi co niedzielę uczęszcza... od 8 do 10% wiernych. Rosja mimo powrotu religijności po okresie radzieckim, jest wciąż państwem w dużej mierze ateistycznym, niereligijnym.

   Chyba raczej 5-6%.

   Chodzi mi o tych neozjebów, co nawąchali się wielkorosyjskiego nacjonalizmu i marzy im się białe, prawosławne, odnowione Imperium Rosyjskie, w którym "nietradycyjne wyznania" żyją jednocześnie pod butem państwowych urzędników i popów. Zwykli też oni nazywać nieprawosławne kraje słowiańskie "zdrajcami prawdziwej Słowiańszczyzny".
   Ostatnio jest o nich głośniej w kontekście prześladowania protestantów, krysznaitów i Świadków Jehowy oraz protestach po premierze filmu o polskim romansie ostatniego cara Rosji.
   Liżą się z Putinem, a on jest chroniony od ich ewentualnego gniewu przez kordon lojalnych mu (jeszcze) oligarchów.

   Do pracy w UB nikt nie zmuszał, podobnie jak bycie kablem NKWD to nie był przymus. Mieliśmy dużo własnych komunistów którzy byli uradowani z przybycia Armii Czerwonej.

   Rządy polskich komunistów nastały później. Do czasów Gomułki gros ich został rozkrwawiony w katowniach "sojuszników zza Bugu", a władzę sprawował polskojęzyczny wasal Moskwy, Bierut.

   Nie chcę usprawiedliwiać czerwonych s??%$synów, ale oni zaprowadziliby u nas swój "raj na ziemi" mniej radykalnymi metodami.

   Niemcy także nie. Polecam poczytać jak Adenauer po wojnie starał się o broń jądrową dla Niemiec. Tego imperializmu wyzbyli ich Amerykanie swoją obecnością.

   Gierek też ponoć chciał, by Polska uzyskała własną bombę atomową - tylko czy byłaby to oznaka odrodzenia polskiego imperializmu?

   Wybacz 'lekkość' mojego porównania, ale współczesne Niemcy są jak człowiek, któremu wycięto objętą nowotworem prostatę.
   Chciałby się jeszcze jakoś wykazać, ale człon(ek) jego męskości nigdy już nie powstanie, by zawojować świat - co też wpędza go w frustrację i poczucie winy.

   Tak jest też z Niemcami. Nie ma już Niemców w pełni dumnych ze swojej ojczyzny, historii, folkloru i ziemi, do których mógłby skierować swoją propagandę Hitler. "Kraj bez narodu", Prusy, w których zrodził się nowoczesny militaryzm niemiecki, a którego podstawy utworzono przez gwałty popełnione na bałtyckich Prusach i Jaćwingach, leży zdegermanizowany i podzielony między Polskę i Federację Rosyjską. Zaś same Niemcy po zjednoczeniu nadal pozostają wewnętrznie podzielone na część demokratyczną i postkomunistyczną, każdą z inną mentalnością i problemami.
   No i każde ich żałosne próby "podniesienia się z kolan" są skutecznie pacyfikowane - jak jeden zadrużanin to ładnie określił - "maczugą Holokaustu".

   Jedyny podbój, jaki mogą dzisiaj realizować, to ten gospodarczy - na który mają zarówno czas, jak i środki (przemysł, fabryki, fundusze, łupy z ostatniej wojny, i tym podobne.)

   Co do reszty argumentów pełna zgoda.

   Miło mi wiedzieć, żeś nie #neuropejczyk ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Początek pełna zgoda, właśnie oto mi chodziło, o ten "spadek" prawny i moralny.

   Co do neoprawosławia: fakt są takie ruchy, ale na szczęście nie są to jakieś tłumy. Gorzej, że taka narracja łączenia okresu prawosławnego caratu i komuny może się Rosjanom spodobać.

   Miło mi wiedzieć, żeś nie #neuropejczyk ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   Takie spory mnie nie dotyczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @M4CH3T4: Mnie również, #4konserwy zbyt często (wbrew nazwie) wpadają ze skrajności w skrajność. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawa historia była o Bodo chyba w Sensacjach XX wieku. Bodo podobno zginął dlatego, że pokazał oficerowi NKWD swoje 2 paszporty (polski i szwajcarski). Dla bolszewika było to kompletnie niezrozumiałe, że ktoś może być obywatelem dwóch krajów i stwierdził że Bodo musi być szpiegiem. Prawdopodobnie gdyby pokazał tylko paszport szwajcarski (kraju neutralnego) puściliby go wolno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryo: Niestety, ale zginął trochę z własnej winy. Paszport szwajcarski powinien wykorzystać na początku wojny i z jego pomocą ewakuować się przez nazistowskie Niemcy do Szwajcarii lub do USA, oni tego typu dokumenty honorowali. Pojechał oczywiście w drugą stronę, do dziczy.
   Warto tez dodać, że gdy Sowieci zwolnili w 1941 Polaków z łagrów, jego nie zwolnili, gdyż uznali, że Szwajcarów ta amnestia nie obowiązuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryo: Czytałem gdzieś, że nawet lepiej było mu okazać wtedy paszport polski, gdyż w chwili jego zatrzymania obowiązywał już układ Sikorski-Majski, więc najpewniej puściliby go wolno albo wydalili z ZSRR.

  •  

   pokaż komentarz

   @chemik_kieszyk: Bardzo możliwe. Dawno to oglądałem i nie pamiętam szczegółów. Zapmiętałem tylko jak Wołoszański mówił, że pokazanie dwóch paszportów oficerowi NKWD go zgubiło bo wzięto go za szpiega. Może uda mi się namierzyć ten odcinek to go podlinkuje.

 •  

  pokaż komentarz

  W temacie Bodo i starych czasów, to polecam tę piosenkę ;)
  Jest to współczesna aranżacja, starej piosenki z lat 30-tych właśnie. Oryginał tutaj jakby ktoś chciał, ale jest dość hmm nudny jak na dzisiejsze standardy ;)

  Kiedyś trafiłem na nią w radio i wtedy zainteresowałem się historią Boda i Syma - którzy pojawiają się w piosence. O ile nazwisko Bodo coś mi już wcześniej mówiło, to Sym nic.
  Okazało się, że Igo Sym to był równie znany aktor tamtych czasów. Niestety gdy wybuchła wojna, wykorzystał swoje niemieckie korzenie, przeszedł na stronę okupanta i zaczął donosić. Został za to skazany i zastrzelony przez polskie podziemie.

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Bodo by żył, gdyby na Łubiance szwajcarskim paszportem nie wymachiwał. Mysłał, że w Moskwie to jak w Paryżu i będą przy nim nadskakiwać bo ma paszport panstwa neutralnego. A tymczasem NKWD uznało go za szpiona.

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
874 wykopali 3 zakopali 14.7 tys. wyświetleń