...
 •  

  pokaż komentarz

  Niedoczekam się już jak będę mógł się uwalić z kolegami i wrócić do domu autonomicznym samochodem. Dla ludzi mieszkających 10km od miasta to będzie wybawienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DylematyMoralne: takie samochody zaczną się już pojawiać po 2022 roku

  •  

   pokaż komentarz

   @jurny: Zanim legalnie pojadą w PL dodaj dodatkowe lata. I dobrze te dwa trzy lata to będzie dopracowywanie technologii. My łykniemy gotowe dwa-trzy lata później.

  •  

   pokaż komentarz

   @DylematyMoralne: kwestie prawne zgoda, ale technologia jest ta sama na cały świat :) pytanie tylko, czy Kowalskiego będzie stać na takie luksusy

  •  

   pokaż komentarz

   @jurny: @DylematyMoralne: Mnie ciekawi inna kwestia załóżmy że przed maskę wyskoczy mi dziecko a auto będzie mogło uciec tylko pod nadjeżdżającą ciężarówkę czy auto wybierze mnie czy dziecko. Ew jeśli wpadnie mi pod auto dwóch żuli zamiast dziecka to czy auto uzna że dwa życia są cenniejsze od jednego i poświęci mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aeny: wszystko zależy od konkretnych wykorzystanych algorytmów i metod ich strojenia. Aktualnie dema przedstawiające w pełni autonomiczną jazdę samochodu często są opierane na zagadnieniu uczenia ze wzmocnieniem (ang. reinforcement learning). W takich algorytmach agent (samochód) zostaje umieszczony w pewnym środowisku (świecie), o którym początkowo nic nie wie. Wie tylko, jakie akcje może wykonywać (np. skręt kierownicy, regulacja przepustnicy) i obserwować ich skutki (śledzić nagrodę/karę, jaką otrzymuję za popełniane akcje). W ten sposób agent uczy się optymalnej polityki, która pozwala mu operować w tym środowisku. O ile sama polityka wyznaczana jest w trakcie uczenia, tak system nagród i kar jest definiowany przez człowieka, więc to od niego zależy, czy większą karę agent dostanie za zabicie kierowcy, czy za potrącenie dziecka. W rzeczywistości wydaję mi się, że decyzja w takiej sytuacji będzie zależała od konkretnej sytuacji, a przede wszystkim braku zero-jedynkowości w świecie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja wspominam jak się fajnie z dziadkiem na wakacjach jeździło traktorem.
  Ale moj syn będzie opowiadał swoim dzieciom jak to z dziadkiem jeździł samochodem, którym musiał sam kierować.
  Piękne.

 •  

  pokaż komentarz

  To wszystko dzięki graczom z #pcmasterrace

 •  

  pokaż komentarz

  Nvidia dużo pieniędzy inwestuje w ten rynek. Ciekawe. Swoją drogą, jaka technologiczna przepaść między 2017 a 2007 rokiem.