•  

  pokaż komentarz

  Wiele osób mnie tu kiedyś pytało, czy ten komputer/kalkulator/kalendarz powstał przy udziale kosmitów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mechanizm ten oczywiście nie ma z nimi nic wspólnego, a jest jedynie dowodem na to, że starożytni ludzie byli bardzo inteligentni i potrafili konstruować niezwykłe maszyny. Poziom zaawansowania mechanizmu z Antykithiry nie został powtórzony aż do czasów renesansu, a to o czymś świadczy. Twórcą był zapewne któryś z greckich wynalazców z III-II w.p.n.e., ale w całej sprawie najciekawsze jest to, że gdyby nie zupełnie przypadkowe odkrycie to nikt nie zaprzątałby sobie głowy poszukiwaniem takiego artefaktu. Tymczasem historia starożytnego świata pokazuje nam, że ludzie tamtej epoki opowiadali o wielu innych niezwykłych przedmiotach prezentujących niezwykłe właściwości. Skoro istniał mechanizm z Antykithiry to być może i tamte opowieści nie są jedynie wymysłem bandy dzikusów, ale świadectwem tego, że naprawdę widzieli takie urządzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: bo to dzisiaj niektórzy mają takie przeświadczenie, że do czasu... no ja wiem... renesansu? ludzie się napieprzali kamieniami i maczugami, a tymczasem już w starożytności tacy egipscy kapłani rozj?$@li kalendarz tak dokładnie, że potrafili przewidzieć którego dnia nastąpi zaćmienie, które potem wykorzystywali do ciśnięcia gadki "faraon jest wk?!?iony, bogowie się gniewają". Potrafili budować piramidy. Ba- potrafili je tak zbudować, żeby były idealnym odwzorowaniem gwiazd Pasa Oriona. Majowie potrafili w swoich latach zrobić j?$@ny kalendarz, który skończył się dopiero coś 21.12.2012 (jeden ze słynnych końców świata). Pomijam już masę innych użytecznych technologii, jak mechanizmy do otwierania wrót, turbinę Herona i masę masę innych. Ci ludzie byli naprawdę kumaci. Tylko dziś się tak przyjęło że hurr durr debile.

  •  

   pokaż komentarz

   Majowie potrafili w swoich latach zrobić j!%?ny kalendarz, który skończył się dopiero coś 21.12.2012

   @kaganiec_oswiaty: Nie. Ta data była tylko końcem jednego cyklu tzw. długiej rachuby i początkiem kolejnego takiego samego cyklu - to po prostu taka "okrągła data" w ich systemie liczbowym (pozycyjny system dwudziestkowy - z pewnymi modyfikacjami) - to tak jak rok 2000 w systemie europejskim i nowe milenium. Data bez żadnego szczególnego znaczenia. Kalendarz Majów po tej dacie dalej można stosować do nieskończoności (tak jak każdy inny). Nawet tu sobie sprawdzisz dzisiejszą datę w ich kalendarzu: https://maya.nmai.si.edu/calendar/maya-calendar-converter

  •  

   pokaż komentarz

   @msqs1911: o racja, poplątałem to strasznie, dzięki za wyprostowanie tego :)

  •  

   pokaż komentarz

   Wiele osób mnie tu kiedyś pytało, czy ten komputer/kalkulator/kalendarz powstał przy udziale kosmitów

   @Gorti: Słyszałem, że odcyfrowano napis na dolnej najbardziej zardzewiałej stronie. Brzmiał on

   pokaż spoiler Siemens.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Co z ich inteligencji skoro nie było potrzeby wynajdywania mechanizmów kiedy niewolnik był tańszy. Niby tacy mądrzy, a przez tysiąc lat nic nie zrobili. BTW. Dalej zadziwia mnie to, że niby Indusi tacy mądrzy, pięć tysięcy lat cywilizacji, a dalej robią na "Pajeeta" na ulicy.

  •  

   pokaż komentarz

   Poziom zaawansowania mechanizmu z Antykithiry nie został powtórzony aż do czasów renesansu

   @Gorti: Poprawka - póki co do dziś nie znaleziono żadnego podobnego mechanizmu :) Kto wie, może się jakiś odnajdzie ze średniowiecza czy późniejszej starożytności? :)

   Mechanizm z Antykithiry jest zagadką, bo bardzo dziwne jest, że:
   - nie były produkowane masowo, albo co najmniej w wielu egzemplarzach,
   - jeśli jednak były, to dlaczego w literaturze starożytnej praktycznie nie ma o tym wzmianek, i dlaczego nie znaleziono wielu egzemplarzy tylko jeden?
   - dlaczego nie był produkowany masowo? :)

   Natomiast jeśli wyprodukowano tylko jedną sztukę, to jakie cholerne szczęście mieliśmy, że akurat tą jedną sztukę znaleźliśmy? Moim zdaniem prawdopodobieństwo raczej wskazywałoby na to, że było ich więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: @kaganiec_oswiaty: jak widać na wielu przykładach (choćby cement o którym zapomnieliśmy aż do późnego średniowiecza) wszystkie wielkie cywilizacje kończyły się najazdem dzikich ludów którym na myśli było tylko zabić i przeżyć w imię jakiegoś wymysłu. Często mnie to nurtuje czy i tym razem się to tak skończy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   m................z

   +7

   pokaż komentarz

   jest jedynie dowodem na to, że starożytni ludzie byli bardzo inteligentni i potrafili konstruować niezwykłe maszyny

   @Gorti: Nie zgodzilbym sie w pelni. Dla mnie to jest cos, co z jakiegos powod wyprzedza epoke, badz jest reliktem epoki wczesniejszej, poprzedzajacej ta, na ktora datuje sie powstanie mechanizmu.

   Zamysl, ktorym kierowal sie konstruktor, nie musi przeciez pochodzic z czasow, w ktorych zyl.

   Nie wiem dokladnie, jak to odnosi sie do prob okreslenia cyklow cywilizacyjnych, ale, moim zdaniem, przed tym, co znane, istnialo cos, co wybiegalo w przod, pozniej, z jakiegos powodu nastapil regres, z tym, ze przetrwaly spolecznosci, ktore czesciowo przeniosly wiedze sprzed przelomu, dalej. Jednak ich skala byla zbyt mala, by oddzialywac szerzej, badz 'skonsumawala' je historia.

   To, ze zapominalismy o wiedzy, badz ginela ona nieodwracalnie w tokach dziejow, jest faktem.

   Moglibysmy dzis inaczej patrzec na swiat, gdyby, na przyklad, taka Biblioteka Aleksandryjska przetrwala. Nie wspominajac o dorobku sumeryjskikm, egipskim, czy natywnych mieszkancow Ameryki, ktory konkwista puscila z dymem.

   Zloto i podboje nigdy nie byly bardziej wartosciowe, niz to, co zastalo spisane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: za dziwne uwazam to, ze takie technologie mieli tyle lat temu, potem przestoj, i nagle po 1950 boom technologiczny powstal :> cos podejrzanie dziwnie szybko, nagle po takim ladowaniu w Roosevelt. Moze poj@#@na teoria spiskowa, ale cos jest na rzeczy moim zdaniem

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa:

   Słyszałem, że odcyfrowano napis na dolnej najbardziej zardzewiałej stronie.

   Brzmiał on:

   pokaż spoiler Made in China

  •  

   pokaż komentarz

   @LabGuy: W wielu starożytnych cywilizacjach było tak, że zaczynali z przysłowiowego wysokiego C, aby potem stopniowo zaliczać regres i zapominać o dawnej wiedzy oraz technice. Do tego dochodziły wojny czy podboje przez co np. niewiele zostało z dziedzictwa cywilizacji Doliny Indusu przez następne tysiące lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @mabb: Drugi podpunkt jest tu bardzo istotny, ponieważ tak jak piszesz istniały tylko śladowe wzmianki na temat takiego cudu techniki. Wnioskiem jaki można z tego wyciągnąć jest taki, że być może inne niezwykłe przedmioty ze starożytności, które do dziś są poszukiwane przez wiele osób na całym świecie, naprawdę mogły istnieć. Najwyraźniej dla starożytnych mechanizm z Antykhitiry nie był aż tak zdumiewający jak inne artefakty. Gdyby nie przypadkowe odkrycie nikt by nie poszukiwał dziś mechanizmu z Antykhitiry, a naukowcy nie wierzyliby, że starożytni Grecy byli w stanie zbudować takie urządzenie. Właśnie dlatego te odkrycie jest tak interesujące. I może być tak jak piszesz - takich urządzeń mogło być kilka, tylko nie zostały jeszcze znalezione. Miejmy nadzieję, że w końcu się znajdą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @GrandL: Nam to raczej nie grozi, bo musielibyśmy zostać najechani chyba przez tych ludzi z odizolowanej wyspy Sentinel. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawe jednak co by się stało gdyby nadszedł globalny kataklizm i przetrwałyby tylko niewielkie grupy ludzi, znających się na polowaniu itd. Być może po tysiącach lat kolejne pokolenia niedowierzałyby odkrywając ślady naszych laptopów.

  •  

   pokaż komentarz

   @GrandL: no właśnie juz sie kończy. Ślepy czy jaki? Kiedys bylo tak, ze lud mial malo do gadania. A ci na górze, ktorze byli zwykle z ludu, wiedzieli, ze to jest ich, lud jest ich i robili wszystko by tego nie stracić, a nawet cos wiecej mieć. Jak ktos dostawal w spadku i zapomniał ze to nie jest na zawsze, tylko dbac trzeba o to, to przychodzil inny i zabierał. Dziś jest nieco inaczej inie inaczej upadek wygląda. Zawsze jednak musi byc dzika armia. Dzis w Europie, lud znów nie ma nic do gadania, ci na gorze, maja jeszcze innych wyżej i maja słuchać. Choc niby oni sa najwyzej. Poprzez to udawanie, że ten a ten rządzi ludzie nie rozumieja o co w tym wszystkim chodzi. A chodzi jak zawsze o kase. Kto placi, wiemy wszyscy. Ci z lewej wiedzą, bo to ich pracodawcy. Ci z prawej tez wiedzą, bo nie znalezli sie po prawej stronie bez powodu. Jest jeszcze grupa jeleni, ktora nic nie wie i nic nie ma. A armia dzikich nadchodzi. Kiedyś z mieczami i tarczami na koniach lub łodziach, dzis na pontonach i w ciezarowkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @GrandL: raczej odpada- cywilizacja ludzka jako całość już za bardzo poszła do przodu.

   @SIerraPapa: @takJakLubimy: a ja znowu słyszałem, że napis który tam był to

   pokaż spoiler #usunkonto

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   K...t

   +1

   pokaż komentarz

   @Gorti: Starożytni Grecy obliczali wielkość księżyca i ziemi na setki lat przed Kopernikiem... Jeden nawet silnik parowy wynalazł, niestety jego wynalazek został zapomniany...

  •  
   z..................a

   +4

   pokaż komentarz

   @Gorti: z góry proszę, przed minusem przeczytajcie całość. Może wjadę teraz na uchodźców i tematy polityczne co do tego znaleziska nie pasuje do końca ale popatrz - dzisiaj czytałem news że jakiś dentysta został zawieszony w pracy, wyzwany od nazistów, rasistów itp za... stwierdzenie prawdy że "dzieci" które mu wysłali są starsze niż się lewakom wydaje. Ludzie są zwalniani z pracy, karani itp za powiedzenie na głos płci jakiegoś lewackiego pieniacza. Kobieta została zwolniona z pracy za użycie słowa "piękne" w stosunku do kobiet.

   To tak trochę jest że generalnie ludzie uczeni potrafią robić takie cuda. Cała RESZTA z lewakami na czele jest POp@@%%??ONA i w tej chwili pali książki dawnych pisarzy bo "są rasistowskie" próbując kompletnie negować własną historię.

   W US wysyłają rakiety w kosmos które później wracają lądują w całości na barce. W afryce ludzie siedzą w ziemiankach i srają gdzie popadnie.
   Różne kraje testują autonomiczne samochody a taka Arabia obwieszcza sukces że kobiety będą mogły prowadzić samochód.

   Patrząc na kontrast teraz, w czasach kiedy komunikacja z dowolnym miejscem na ziemi trwa MILISEKUNDY tak trudno uwierzyć że w starożytności, gdzie ludzie mogli całe życie nie widzieć sąsiedniej osady były zarówno grupy jak i jednostki wybitne robiące naprawdę złożone rzeczy? Rozwijające naukę przed wszystkimi?

   Później pewnie zginęli pod naporem barbarzyńców. Jak wiele cywilizacji na świecie. Tak samo jak teraz upada Europa. Która nagle się dzieli (kolejne regiony chcą się odłączać od swoich krajów) gdzie kiedyś się łączyła i jest zalewana przez srających gdzie popadnie barbarzyńców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: przeczytałem Twój pierwszy post pod znaleziskiem i powiem tak - spotkałem człowieka, który stwierdził, że gdyby nie kościół, to Windowsa stworzyłby leonardo da vinci.... I coś w tym jest, ale ludzie zamiast się rozwijać, to woleli wierzyć w bajki o żydzie na dwóch dechach...

  •  

   pokaż komentarz

   @LabGuy taki sposób "robienia" jest najlepszy dla zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @boolion: Na ulicy? Gdzie każdy może wleźć i powąchać? To najlepszy sposób na rozsiewanie patogenów.

  •  

   pokaż komentarz

   @LabGuy no tu się zgadzam, za wąsko spojrzałem na zagadnienie :). Japończycy w tradycyjny sposób "robią" tak samo, jednak w cywilizowanych warunkach (nawet publiczne toalety bywają opisane jako "japanese style" i "western style".

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Też mi odkrycie,że w starożytności żyli inteligentni ludzie. Wybitne były tylko jednostki,tak jak jest to i w naszych czasach. Oczywiście jest ich znacznie więcej bo i populacja ziemska jest dużo większa.

  •  
   l.....g

   -2

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Bo kiedyś ludzie się nie spieszyli przy pracy nad czymś wartościowym. Tylko starannie pracowali i dbali o każdy detal. W dzisiejszych czasach nam wydaje się że poświęcenie nawet jednego roku na cokolwiek to jest już jakaś mega droga. Jakość się osiąga uczciwą i cierpliwą pracą.

  •  
   l.....g

   -3

   pokaż komentarz

   @mar111cin: W czasach,o których mówisz, ludzie, mam wrażenie, o wiele bardziej się rozwijali niż teraz.
   My teraz żyjemy pod dyktando technologi, ekonomi, bodźcowani z każdej strony nie musimy się rozwijać bo wszytko mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty nic się absolunie nie przyjęło polemizując z twoją konkluzją...nikt kto ma choć blade pojęcie o historii cywilizacji nie powie, że to byli hurr durr debile. w epoce kamienia łupanego i jaskiń też wynalazkami zajmowali się ci bardziej rozgarnięci i jest to rzecz w ujęciu antropologicznym jak najbardziej normalna a przypadki osiągnięć mnie w ogóle nie zaskakują

  •  
   G.........2

   0

   pokaż komentarz

   @Gorti: CIekawostka. Wg współczesnej wiedzy, twórcami cywilizacji doliny Indusu byli Drawidowie (zdjęcie niżej). Cywilizacja ta upadła w wyniku czynników środowiskowych (podobnie jak np. cywilizacja Majów w Mezoameryce), a dobił ją najazd Ariów - wówczas koczowniczych niepiśmiennych pasterzy, stojących cywilizacyjnie o wiele niżej od Drawidów. Ariowie część Drawidów podbili i zepchnęli na dół hierarchii społecznej, reszta zaś pod ich naporem, wyemigrowała na południe Indii, gdzie żyją notabene do dziś. Musiało minąć parę wieków, zanim stosunkowo prymitywni Ariowie przyswoili sobie dorobek podbitych ludów drawidyjskich i klasyczna cywilizacja indyjska, jest właśnie połączeniem kultury Ariów + rdzennych ludów Indii (Drawidów). W kwestiach politycznych czy językowych wziąło górę dziedzictwo Ariów, aczkolwiek w kwestiach religijnych już niekoniecznie - by się o tym przekonać, wystarczy porównać hinduizm tak od późnej starożytności w górę z wedyzmem.

 •  

  pokaż komentarz

  Co mnie zadziwia to fakt, ze w Egipcie, za czasów faraonów, ich cywilizacja była bardziej rozwinięta, niz w innej czesci afryki nawet dzisiaj, gdzie nadal buduja domki z krowich placków.

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: i tak i nie. Podejrzewam ze wiekszosc ludnosci starozytnego egiptu zyla w chatkach z gowna, a egipt wygladal jak dzisiejszy sudan poza osrodkami miejskimi. To co mozemy ppdziwiac dzisiaj, zabytki to zasluga plodnej ziemi- spory odsetek spoleczenstwa mogla zajac sie czyms innym niz rolnictwo a i tak wszyscy byli najedzeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: Weź pod uwagę że wszystkie kalkulacje tych chatek, statykę, naprężenia itd ci nibi prymitywni murzyni wykonują w pamięci. Zapewne wielomiany niutona albo geometria mandelbrota. To zbyt skomplikowane dla zwykłego doktora astronomii lub inżyniera. Czy ta wiedza nie pochodzi od obcych?

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: Hollywoodzki wizerunek starożytnego Egiptu jest kompletnie błędny. Egipt był rozwinięty, ponieważ to była cywilizacja białych ludzi dość blisko spokrewnionych etnicznie z ludami Lewantu. Oczywiście nie jest to człowiek biały z linii aryjskiej, lecz bardzo trudno go nazwać czarnym. Żaden czarny lud nigdy nie stworzył żadnej cywilizacji wykraczającej poza zwykłe imperium plemienne.
   @dqdq1: @wuadek: Starożytność to niestety nie była wycieczka z Neckermannem. Chatki z byle czego były też w Rzymie i każdym kraju. Po prostu ówczesny PKB był jeszcze za niski na upowszechnienie murowanych budowli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: Tak ale zauważ że sklepienia chatek z gówna oparte są o ciąg fibonacciego a materiały tak dobrane, ze dzisiejszy inżynier nie potrafi wykonać dla nich symulacj, mimo superkomputerów.

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: Nie dotyczy to co prawda wszystkich grup ludności, ale często nie opłaca im się nawet budować niczego porządniejszego ze względu na koczowniczy tryb życia. Wynika to z tego, że przeganiają bydło/kozy/co tam jeszcze mają od pastwiska do pastwiska i trwałe budownictwo byłoby marnotrawstwem czasu i zasobów. Na głowę nie pada? Nie wieje? To po co budować coś lepszego, skoro miesiąc później już tu mieszkać nie będą?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: Cywilizacja Starożytnego Egiptu została zbudowana głównie przez ludzi o miedzianej barwie skóry - ani białych, ani czarnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Genetycznie wyróżnia się jedynie skórę jasną (potocznie białą) i ciemną (potocznie czarną). Grupę o skórze jasnej dzieli się na europejską i azjatycką, choć generalnie jak dotąd taki podział ma dość niepewne fundamenty w znanych nam korelacjach genetycznych, jednak takie korelacje istnieją i zasadniczo starożytni Egipcjanie zaliczaliby się właśnie do białych Azjatów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: Zapomniałeś jeszcze o skórze żółtej.

   Zresztą, nawet Arabowie należą do rasy białej, odmiany azjatyckiej i śniadej, czy jakoś tak... czego oczywiście część wykopków nigdy nie będzie chciała zrozumieć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   G.........2

   +1

   pokaż komentarz

   miedzia

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Taka ciekawostka. Mimo, że między populacją starożytnego Egiptu, a dzisiejszą generalnie jest ciągłość, to badania genetyczne dowodzą, że dzisiejsi Egipcjanie, posiadają domieszkę genów typowych dla Czarnej Afryki, nieobecną u starożytnych:
   https://www.nature.com/articles/ncomms15694

   Inna sprawa, że dyskusja o przynależności rasowej starożytnych Egipcjan jest nieco jałowa z jednego powodu - starożytne egipskie społeczeństwo było skrajnie wymieszane i Egipcjanin z południa, gdzie istniało osadnictwo nubijskie, z pewnością wyglądał inaczej niż ten z północy, gdzie rozwijało się osadnictwo semickie, libijskie, a na koniec greckie.
   Jeśli popatrzymy na dzisiejszych Egipcjan to znajdzie bardzo dużą zmienność w wyglądzie (taki fajny obrazek) i pewnie u starożytnych było podobnie - z jednej strony ludność o typowo afrykańskich rysach twarzy i czarnej skórze, z drugiej strony rudowłosego Ramzesa Wielkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Wzmianka o "miedzianoskórych" była odniesieniem do jednej takiej dziwnej pseudohistorii, w którą wierzą co głupsi Afroamerykanie, że Egipcjanie byli czarni, toteż ich praprapra(praprapra)przodkowie byli ważnymi osobami w Egipcie faraonów.

   pokaż spoiler Tubohipotezę tę znamy pod hasłem **"WE WUZ KINGZ"**. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  
   G.........2

   0

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: O Etiopii nie słyszałeś? O wielkich państwach Afryki zachodniej? Albo o Kuszu (którego władcy swego czasu podbili Egipt i rządzili tam jako faraonowie), tudzież chrześcijańskich państwach średniowiecznej Nubii (gdzie notabene kopią polscy archeolodzy, a w Muzeum Sztuki Narodowej w Warszawie można podziwiać sztukę nubijską).

   Zresztą, to samo można powiedzieć o Słowianach. Co Słowianie zbudowali sami z siebie, bez chrześcijaństwa, kontaktów z Europą Zachodnią, tudzież Bizancjum? Nie wyszli cywilizacyjnie ponad poziom jakichś Zulusów, tudzież Aszanti. Czym pierwsze państwa słowian jak państwo samona, tudzież siedem rodów różnią się od np. państwa Zulusa Czaki czy Dahomeju, poza kolorem skóry ich mieszkanców?

  •  
   G.........2

   0

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Cóż, jedna dynastia rządząca starożytnym Egiptem napewno czarna była. Chodzi o XXV dynastię czyli władców Kuszu, którzy korzystając z słabości Egiptu w III Okresie Przejśćiowym podbili go i rządzili nim jako faraonowie, dopóki ich Asyryjczycy, do spółki z Saitami nie wywalili.
   Nubijczycy wyglądali tak:

   Swoistym paradoksem jest, że klasyczna egipska kultura (choć z pewnymi afrykańskimi motywami) przetrwała dlużej w Meroe (tereny dzisiejszej Sudanu) niż w samym Egipcie. Władcy Meroe budowali piramidy (co prawda mniejsze od egipskich, ale jednak), w czasach, gdy w Egipcie szerzyło się chrześcijaństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Bo to był już posthellenistyczny Egipt pod władzą rzymską. Która to władza zaniedbała reformy państwa we wszystkich jego aspektach.

   Kemetyści do dziś żyją w Egipcie, ale lokalne władze prześladują ich, podobnie jak koptyjskich chrześcijan.

  •  
   G.........2

   +2

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Co do Koptów, taka ciekawostka:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Makuria
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Alodia_(pa%C5%84stwo)

   Niepodległe afrykańskie królestwa z koptyjskim chrześcijaństwem jako religią państwową. Władcy Makurii często zbrojnie interweniowali w sprawie sytuacji Koptow w Egipcie. Polscy archeolodzy to intensywnie badają, a w Muzeum Narodowym Warszawskim, można oglądać wystawę sztuki nubijskiej.

   Inna sprawa, że ja choć Koptów bardzo szanuję, to nie za bardzo rozumiem, jak godzą oni dumę z starożytnego Egiptu z chrześcijaństwem. Przecież Biblia przedstawia Egipt starożytny raczej w jednoznacznie negatywnym świetle. To taka trochę schizofreniczna sytuacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Radzą pewnie sobie w podobny sposób, jak hellenistyczni, celtyccy i skandynawscy chrześcijanie.

   Łączą jedno z drugim, na ile jest to możliwe. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  
   G.........2

   +2

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Koptowie to też przypadek odkrycia na nowo swojej tożsamości. Otóż egipska kultura, rozkładająca się już od czasów hellenistycznych, ostatnie upadła z zwycięstwem chrześcijaństwa w Egipcie. Ostatnie świątynie zostały zamknięte, kler przepędzony. Ponieważ w Egipcie starożytnym większość ludności stanowili chłopi, nie potrafiący pisać ani czytać, upadek starożytnej religi był równoznaczny z upadkiem kultur starożytnego Egiptu, z tej racji, że kapłani byli jedynymi osobami zdolnymi czytać hieroglify i zaznajomionymi z historią i religią Egiptu.
   Choć oczywiście nie można wszystkiego zwalać na chrześcijaństwo, bo egipska kultura rozkładała się powoli w hellenistycznym sosie od czasów pierwszych Lagidów, ale to ono zadało jej finalny cios. Gdy w VII wieku naszej ery, koptyjski biskop Jan z Nikiu opisuje dzieje świata od stworzenia, wspomina kilka wydarzeń z starożytnego Egiptu, aczkolwiek nie wie, że są to dzieje jego przodków, w żaden sposób się z starożytnym Egiptem nie identyfikuje.
   I nie jest to pojedynczy przypadek, bo wielu Koptów w średniowieczu jako początek swojej historii postrzegało przybycie Świętej Rodziny nad Nil. Co było wcześniej - mroczne wieki pogaństwa - ich nie interesowało.

   Dopiero odkrycia archeologiczne w XIX wieku, odszyfrowanie hieroglifów, poznanie historii starożytnego Egiptu i wykazanie ścisłego związku językiem staroegipskim, a koptyjskim przywróciło Koptom wiedzę o ich korzeniach i udmę z nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: I tym bardziej Egipt nie powinien ich prześladować.

  •  
   G.........2

   +2

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Koptowie to mają pecha, bo niejaki trafili z deszczu pod rynnę. W Egipcie za Lagidów Egipcjanie mogli zajmować tylko najniższe stanowiska w armii i administracji, wyższe były zarezerwowane dla Greków (i garstki zhellenizowaych Egipcjan), co regularnie prowadziło do rebelii. Czasy rzymskie nic nie zmieniły, a wręcz przyniosły nowe problemy - przywiążanie chłopów do ziemi i wysokie obciążanie podatkowe (co powodowało masowe ucieczki na pustynię) + dalsze ograniczenie praw (np. był zakaz małżeństw między obywatelami rzymskimi, a Egipcjanami). Dodajmy do tego prześladowania, które dotykały coraz liczniejszych egipskich chrześcijan. Triumf chrześcijaństwa w Rzymie przyniósł ulgę, ale tylko chwilową, bo zaraz potem zaczęły się nowe problemy. Władze Konstantynopola zaakceptowały dekrety soboru chalcedońskiego, podczas gdy koptyjska ludność Egiptu je odrzuciła, co przyniosło falę prześladowań ze strony bizantyńskich władz Egiptu, chcących zmusić koptyjskich heretyków (jak ich postrzegano) do przyjęcia ortodoksyjnej wersji chrześcijaństwa. W przededniu podboju arabskiego sytuacja Egiptu wyglądała tak - nieliczna wykształcona greckojęzyczna elita wyznająca chrześcijaństwo w wersji chalcedońskiej + masa biednych, nie potrafiących się podpisać koptyjskich chłopów, wyznającą chrześcijaństwo monofizyckie i prześladowana z tego powodu. Nic więc dziwnego, że Koptowie praktycznie nie stawiali żadnego oporu w czasie arabskiego podboju Egiptu, bo nie mieli ochoty umierać za prześladujące ich władze Bizancjum. Ale jak się okazało, podbój arabski i nadejście islamu było trafieniem z deszczu pod rynnę, bo okresy względnego spokoju (stulecie bezpośrednio po podboju, wcześni Fatymidzi, Ajjubidzi, dynastia Muhammadego Alego w XIX wieku, Mubarak) przepłatały się z okresami prześladowań (mamelukowie, zmierzch Fatymidów, dziś itp.).

   Z chrześcijańskich nacji Bliskiego Wschodu to chyba więcej pecha mieli tylko Ormianie, których ojczyzna wiecznie była przez kogoś podbijana, najeżdzana, dzielona, zarówno przez pogańskich Rzymian i zoroastriańskich Persów, tudzież szamanistycznych Mongołów, jak i chrześcijańskie Bizancjum, tudzież różne muzułmańskie potęgi (Arabowie, Timur, Turcy, Persowie). Potem ludobójstwo na początku XX wieku i po krótkim okresie niepodległości, Armenia przymusowo zostaje wcielona do ZSRR, dziś zaś mimo odzyskania niepodległości, ciągle tkwi w postsowieckim bagnie.

   Zaś najwięcej szczęścia z chrześcijańskich nacji obszaru, mieli zdecydowanie Etiopczycy, rządzeni przez chrześcijańskiego cesarza, który z powodzeniem odpierali najazdy zarówno muzułmanów, jak i europejskich kolonizatorów. Nawet za okupacji włoskiej w latach 1936-1941, Włosi kontrolowali w praktyce jedynie Addis Abebę i okolice + połączenia komunikacyjne, reszta zaś kraju (czyli jakieś 70%) pozostawało pod rządami lokalnych możnowładców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Mussolini chciał wskrzesić Imperium... no ale jak oparł je na imperialistycznym skrajnym nacjonaliźmie, nierówności i skrytym rasiźmie to nie dziwię się, że upadł wraz z Hitlerem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   G.........2

   +1

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Największym błędem Mussoliniego było przyłączenia się do II WŚ. Nie rozumiem po jaka cholerą ta wojna mu była. Chyba po prostu dla ambicji, by pokazać, że nie jest wcale gorszy od Hitlera i też potrafi podbić. No i Włochy skompromitowały się militarnie, a Mussolini upadł. Myślę, że gdyby w czasie II WŚ pozostał neutralny jak Franco, to spokojnie pożądziłby jak on do lat 70-tych. Okupację Etiopii by mu chyba w takiej sytuacji wybaczano, ewentualnie odstąpiono by jakiś symboliczny skrawek Etiopii Hajle Sellasjemu (przed wybuchem wojny włosko-etiopskiej był projekt podziału Etiopii na dwie części: większa włoską i mniejszą etiopską by rozwiązać ten konflikt bez użycia siły, aczkolwiek obie strony odrzuciły te rozwiążanie)).

  •  

   pokaż komentarz

   @Gargamel102: Ambicja zachowania tytułu "Pierwszego Faszysty" i niezdrowa rywalizacja z Hitlerem, który uczynił z jego doktryny rasistowską pseudoreligię doprowadzila go w końcu w ręce komunistycznyc partyzantów.

  •  
   G.........2

   0

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: Raczej nie. Tacy Drawidowie są czarnoskórzy, ale genetycznie są znacznie bliżsi białym Europejczykom niż czarnym Afrykanom. Podobnie Aborygeni czy ludność Andamanów. Zresztą jak w Twoich dychotomicznym systemie bazującym na podziale skóry zaklasyfikowałbyś np. Buszmenów?
   Zresztą typologia rasowa bazująca na kolorze skóry to poziom Linneusza, nie dzisiejszej biologii.

   A sami Egipcjanie postrzegali się jako różnych zarówno od czarnych Nubijczyków, jak i śniadych Libijczyków oraz białych Azjatów. Tu masz takie malowidło z grobu faraona Setiego I. Od lewej masz kolejno: Azjatę (ludność Bliskiego Wschodu), Nubijczyka (ludność dzisiejszego Sudanu), Libijczyka i Egipcjanina. Egipcjanin jest znacznie ciemniejszy od Libijczyków i Semitów, ale jaśniejszy od Nubijczyka.

 •  

  pokaż komentarz

  Niekoniecznie wierzę w teorie Gortiego, ale jego filmiki są dla mnie dziwnie satysfakcjonujące :)

  •  

   pokaż komentarz

   @radmen2: Dzięki. W tym wypadku akurat nie ma żadnych teorii tylko przedstawienie faktów i wyrazów uznania dla geniuszu starożytnych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Oczywiście chodziło mi tylko o niektóre teorie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @radmen2: też w dużej mierze uważam za przerysowane te historie, ale lepiej kombinować w tą stronę, siedzieć i rozkminiać, niż siedzieć i łykać wszystko bez zastanowienia. Co do samego urządzenia, dla mnie mocno zastanawiający jest fakt, ze potrafili robić tak małe trybiki. Bo wiedze o planetach już w tedy mieli, drugim zastanawiającym dla mnie jest to, jaki mieli powód by, aż tak bardzo patrzeć w niebo i rozkminiać ruch planet, to przecież nie przekładało się na ich życie.
   Mam takie wrażenie, że w każdej epoce jest paru mega geniuszy, którzy odgórnie mają za zadanie pchnąć nas (ludzi) na przód, ich wiedza jest ponad czasowa, ale jednocześnie dostosowana do ich epoki.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Co do powodu patrzenia w gwiazdy to powód praktyczny jak nawigacja i drugi nie że ładne i że ciekawość czemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @radmen2: Jedyne co dobre to ta muzyka, która buduje klimat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartenn: Ciekawość zawsze była motorem poznawania nowego, ale trudno być ciekawym czegoś, aż tak bardzo, w ich czasach do badania było tak wiele ciekawych rzeczy, które miały wpływ na ich codzienność, że to co ich nie tyczyło raczej moim zdaniem nie powinno, aż tak przykuwać ich uwagi. Niemniej mieli ogromnie duże pojęcie o astronomii i wiele ich budowli została zgodnie z tym wybudowana, tak jakby miało nadawać im to jakiś sens, magiczną moc.
   Np. nie budowali budynku w kształcie kwiatu, w kształcie drzewa czy innego ziemskiej rzeczy, tylko w dużej mierze na podstawie gwiazd.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: Kwiatek i drzewo dotkniesz i jest przy ziemi. Co do budynków to już w podstawówce było o kolumnach z motywami roślinnymi. A nieba nie dotkniesz. jeszcze można dodać coś o lataniu i ptakach ale nie chce dodawać bo nie umiem się wypowiadać i nie mam konkretnych danych o architekturze i wierzeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @publiczny2010: aktualnie też jest tak, że jest spora część osób pchająca rozwój na przód i to w każdej możliwej dziedzinie - całe rzesze wizjonerów, inżynierów, lekarzy, naukowców itp itd.
   Ale jeszcze więcej jest karyn i sebastianów, którzy nie wiedzą po co żyją...

 •  

  pokaż komentarz

  kiedyś czytałem że w Rumunii znaleźli głęboko pod ziemią jakieś dziwactwo żelazne mające coś z 12 tysięcy lat