Piec, który nie dymi. Rewolucyjny wynalazek Polaka?!

Piec, który nie dymi. Rewolucyjny wynalazek Polaka?!

Wymyśliłem taki piec, który spala i opał, i zanieczyszczenia z dymu. To pozwala nie tylko na oszczędności w zużyciu paliwa, ale i w walce ze smogiem! – mówi pan Marian Strzelczyk (60 l.) z Kwidzyna. Urządzenie było testowane przez pięć lat. Stężenie tlenku węgla w spalinach spadła o 90 procent.

 •  

  pokaż komentarz

  To może w ministerstwie ochrony środowiska ktoś się zainteresuje ?

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopujcie, to jest na prawdę bardzo dobry pomysł i nie wymaga wielkich środków, a do tego stworzony przez Polaka który chce aby był realizowany w (i go realizuje) w Polsce. Nie bądz durniem i nie zakopuj.

  •  
   p........y

   -17

   pokaż komentarz

   @oniryczny:
   Ale w jaki sposób wykopywanie tego ma zwiększyć sprzedaż? Jak na razie, to gość rzekomo zrobił prototyp, który rzekomo działa. Fajnie, cieszę się, bo jeśli faktycznie zrobił ten prototyp i faktycznie on działa - to jest rewelacja. Ważne jeszcze, żeby były te piece i palniki dostępne w seryjnej produkcji, żeby po prostu technologia była wdrażana w praktyce na dużą skalę. Wtedy gdzieś (na etapie chociażby gotowości do masowej sprzedaży) pojawia się konieczność reklamy. Ale nawet wtedy... Jeśli produkt jest chociaż w części tak dobry jak piszą - to sam się sprzeda.

   Widzisz, co chwila czytam o genialnych pomysłach i wynalazkach, tymczasem później ich w ogóle w sprzedaży nie widać. A inne mało przydatne gówna sprzedają się jak oszalałe. To nie jest tak, że się nie da sprzedać czegoś, co się wymyśli. Właśnie o to chodzi, że nawet przeciętnie przydatne rzeczy się sprzedają, a jak takich genialnych rzeczy nie można potem nigdzie kupić... to ja nie wierzę w spiski tutaj. Ja myślę, że "prawie się udało zrobić", a "prawie" robi różnicę. To "prawie" może przykładowo oznaczać, że niby da się zrobić "to coś", ale będzie za drogie, żeby się opłacało, albo będzie działać tylko w pewnych szczególnych (trudnych do spełnienia) warunkach itd. Dlatego lepiej poczekać aż po prostu to coś trafi do sprzedaży. Na etapie w którym ktoś inwestuje w produkcje seryjną przedmiot jest na ogół nieźle sprawdzony. Jak już ktoś wykłada na to konkretną kasę to znaczy, że jest duża szansa na to, że to rzeczywiście działa.

  •  
   p........y

   +25

   pokaż komentarz

   @oniryczny:
   No właśnie, 4 lata i gdzie jest produkcja? Czy nie powinny tego kupić też elektrownie i elektrociepłownie? Z tego co wiem wydają one na filtrowanie spalin całkiem konkretne pieniądze. Ogólnie - ekologia je kosztuje. Wg mnie jeśli faktycznie ta technika działa jak w tych filmach - to powinno się dobrze sprzedać.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Facet to produkuje, i montuje też palniki - sam się tym interesowałem, ale w moim piecu żeliwnym zbudowanym z członów byłby problem z tym (tak mi mówił jeden fachowiec, ale nie wiem na ile jest wiarygodny.) W tym roku będę testował spalanie z minimalną ilością dymu (mam parę koncepcji jak to robić) i jeśli nie będzie zadowalających rezultatów, to w przyszłym roku kupuję taki właśnie piec.
   Dlaczego nie jest w produkcji masowej? - to dobre pytanie. Zapytaj tych którzy odpowiedzialni byli do tej pory za ekologię. Nie wiem jak tam do tego podchodzi teraz PiS, ale wiemy dobrze, że proekologiczne rozwiazania są drogie, z zagranicy, i - sprawa podstawowa to..., że muszą być drogie, i muszą być z zagranicy:), i jeszcze jedna sprawa - ekologiczne rozwiązania nie mogą bazować na węglu, bo nie do pomyślenia aby się nam opłacało ogrzewać domów własnym węglem. W przypadku faceta z Kwidzyna który wymyślił piec wszystko jest nie tak jak być powinno - jest tanio, i jest na węgiel - to nie jest proeuropejskie rozwiązanie.

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie, 4 lata i gdzie jest produkcja? Czy nie powinny tego kupić też elektrownie i elektrociepłownie? Z tego co wiem wydają one na filtrowanie spalin całkiem konkretne pieniądze. Ogólnie - ekologia je kosztuje. Wg mnie jeśli faktycznie ta technika działa jak w tych filmach - to powinno się dobrze sprzedać.

   @pies_harry: W dużych spalaczach, jak np. Elektrownia Bełchatów już działają filtry, i to o kilka rzędów lepszej sprawności ~ 99,6-99,9%. Ten wynalazek przeznaczony jest tylko do małych pieców domowych, bo wielkie piece mają już lepsze filtry.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry wyjdź na chwilę z wykopu i poczytaj jak pracują instalacje produkcji ciepła i energii w elektrociepłowniach/ elektrowniach. Cała nitka od podajnika węgla do wylotu dymu z komina to kocioł i szereg instalacji oraz urządzeń pomocniczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Nie znam się na ciepłownictwie, ale nie wierze w spisek przeciwko genialnemu wynalazcy. Pachnie mi to raczej zbyt specyficznymi (może zbyt drogimi) warunkami, które trzeba spełnić, żeby takie piece mogły być montowane masowo i żeby wyparły tradycyjną technologię.
   W mojej miejscowości były spotkania z ludźmi w sprawie montowania u nich pieców ekologicznych (może nawet tych). Wszyscy przyszli zainteresowani. Okazało się, że na tę ekologiczną inwestycję trzeba wziąć gruby kredyt (na sali był pan z banku z gotowymi blankietami), więc się ludzie rozeszli do domów.
   Może do tego dochodzić też zwykła ostrożność inwestorów, którzy mieliby takie piece zamawiać.
   W mojej okolicy były dopłaty do montowania przydomowych oczyszczalni ekologicznych. Burmistrz się tak na to napalił, że w jednej wsi nawet sfinansował w pełni montaż u wszystkich. Tyle, że ludzie i sami urzędnicy nie mieli żadnych doświadczeń z tą technologią. Skutkiem tego jest jeden wielki smród i skargi. Niestety firma montująca te oczyszczalnie zwinęła się zaraz po ich założeniu, więc nie było ani u kogo reklamować źle przygotowanego terenu, ani nawet zapytać o radę w kwestii użytkowania (oczyszczalnie miały być bezobsługowe, co okazało się oczywistą nieprawdą).
   Teraz burmistrz, który się strasznie sparzył na oczyszczalniach zastanowi się tysiąc razy, zanim ludziom dofinansuje jakąś niesprawdzoną technologię. Bo kto mu zagwarantuje, że po zamontowaniu nie okaże się, że te piece wymagają jakichś specyficznych i bardzo drogich konserwacji, których ludzie nie będą robić, albo że montaż nie wymaga spełnienia specyficznych warunków, o których już nikt nie raczy powiadomić i nie zacznie się wielka burza, jak przy oczyszczalniach?

  •  
   f.............o via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @oniryczny nie, to jest pytanie wyłącznie do producenta

 •  

  pokaż komentarz

  Ohoo kolejny genialny wynalazek POLAKA, znalazł jeden prosty sposób !

  To jest jednak niesamowite, że nikt jeszcze nie wpadł na to żeby dopalać spaliny z pieca CO, takie proste !
  Elektrownie węglowe od lat głowią się co tu zrobić, całe instalacje mają żeby odzyskiwać dwutlenek węgla, gips z tego robią, a tu wystarczy po prostu dopalić spaliny !
  Wystarczy spalić spaliny ! Bo przecież one jak się spalą to znikają !

  k!?$a serio ?
  Weźcie przestańcie w garbate aniołki wierzyć....

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Kolego sympatyczny, gdybyś zainteresował się co i jak, to wiedziałbyś, że palnik spalający dym jest zbudowany z materiału którego receptura została przez wynalazce opatentowana, za sprzedaż tejże proponowano mu potężne pieniądze, ale trafili na faceta który nie dał się kupić, po prostu chce to robić sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny: To niech licencjonuje. Będzie miał kasę na własną produkcję z licencji a patent nadal będzie jego. Co w ogóle ma patent na materiał do dopalania spalin? Radzę zainteresować się składem chemicznym opału i tym skąd co się bierze w spalinach i dymie oraz jak temperatura spalania i lambda wpływa na skład spalin.

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Czy ktoś bystry w temacie może to potwierdzić?

  •  

   pokaż komentarz

   @amath:
   Słyszał coś o substancjach innych niż dwutlenek węgla? Podobno są przynajmniej dwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: chodzi o zwiększenie ekonomiczności spalania, a zarazem emisji co2. W sumie chodzi o to, by z kubika drewna uzyskać więcej energii, więc tego drewna mniej się spali.

  •  

   pokaż komentarz

   @LabGuy: Rozmawiałem z gościem który był na szkoleniu w Kwidzynie (tak to sie chyba pisze), miał montować w piecach palniki, i on mi mowił, że przyjechali do niego goście z Niemiec (tak, z tych zza Odry) i chcieli KUPIĆ pomysł, o jakiejkolwiek współpracy, jakimś licencjonowaniu nie było mowy. Znajomek nie montuje palników, bo zainteresowanie małe, ludzie podchodzą do sprawy nieufnie, bo się o tym nie mówi, nie ma reklamy, gdyby zrobili Kotłowe rewolucje z Geslerką w roli głównej, to by z tego cos było, a tak... - zbyt wielu straciłoby zbyt wiele, to jest potężna kasa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fraktalz: rozwiązanie tego pana to chyba raczej nie, produkcję gipsu przez elektrownię mogę nawet i ja:

   ,,Obecnie znanych jest kilkanaście przemysłowych metod produkcji gipsu syntetycznego dwuwodnego. Powszechnie stosuje się odsiarczanie spalin metodą mokrą wapienną, w której stosuje się wapień (CaCO3) lub wapno palone (CaO). Metoda ta została również zastosowana u nas w kraju w instalacji odsiarczania spalin w Bełchatowie. Polega ona na absorpcji SO2 w wodnej zawiesinie mączki z kamienia wapiennego. Schłodzone spaliny są kierowane bezprzeponowo przez wtrysk do zawiesiny absorbenta. Reakcja chemiczna ma następujący przebieg: wymywanie SO2 z utworzeniem siarczynów, utlenianie jonów siarczynowych i na koniec wytrącenie gipsu syntetycznego dwuwodnego CaSO4x2H2O.''

   @severson: coś tam słyszał. słyszał również, że reakcja spalania tak jak inne reakcje chemiczne musi się zgadzać po prawej i po lewej stronie, inaczej mówimy o magii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   tak więc jeśli szanowny pan wynalazca spala spaliny to spala je na coś, na co ? na tlen ?( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Vein: to w takim wypadku mówimy o odzyskiwaniu ciepła z różnych części instalacji ( m. in ze spalin właśnie ), tutaj mówimy chyba o magicznym spalaniu spalin przez ,, specjaną '' ( ͡° ͜ʖ ͡°) płytę

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: dym to co innego niż CO2. Czysty dwutlenek węgla jest bezbarwny i emitowany z kominów na krótką metę nie szkodzi ludziom (bo na długą wiadomo - globalne ocieplenie), w przeciwieństwie do pyłów wszelkiej maści czy niedopalonych tlenków odpowiedzialnych za dym i smog. Dopalenie tych cząstek faktycznie spowoduje, że z komina będzie leciał CZYSTSZY dym, z mniejszą ilością pyłów. Ale oczywiście dwutlenku węgla będzie emitowało jeszcze więcej.

   W Szwecji są od wielu lat spalarnie śmieci, gdzie palą wszystko: plastiki, gumy, co chcesz. Tyle że tam w komorach spalania mają też tak duże temperatury, dzięki którym są wstanie dopalić do końca (czyli do CO2) ten cały syf, który w prostych piecach wyleciałby do atmosfery.

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny: @LabGuy: Niezły ten patent

   Status

   Prawo wygasło (brak opłaty za ochronę)
   Numer zgłoszenia P.394010
   Data zgłoszenia 2011-02-23
   Data wygaśnięcia 2016-02-23

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Historia podobna do pomysłu Lucjana Łągiewki z zderzakiem samochodowym rozpraszającym energię. Były pokazy, testy, zderzenia samochodu z ścianą, a produkcji na skalę przemysłową do dzisiaj nie ma. Moim zdaniem tylko dlatego, że za rynkiem części do samochodów stoi za duża kasa. Tutaj podobnie - nie walczy się o to żeby ludzie oddychali czystszym powietrzem, tylko o kasę, która stoi za "walką" o czystsze powietrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @pyzdek: i ja się zgadzam, tyle że taką temperaturę w komorze spalania musisz z czegoś uzykać, podejrzewam, że duża ilość gazu rozwiązuje problem.

   możesz sobie w domu też zamontować takie dopalanie w super wysokiej temeraturze, tylko wtedy powstaje pytanie czy nie lepiej już piec gazowy zainstalować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   tak więc jeśli szanowny pan wynalazca spala spaliny to spala je na coś, na co ?

   @amath: Zgaduję: na mniej szkodliwe spaliny? Np. z niższą zawartością węglowodorów i CO na przykład...

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: a o takim magicznym urządzeniu jak katalizator słyszał?

  •  

   pokaż komentarz

   @amath Ten piec dziala znakomicie, tylko Żydzi lewacy i UE zabrania go produkować bo broni lobby ekologicznego ma którym zarabiają Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: bo w ogóle nie rozumiesz o czym jest mowa. Chodzi o dopalania zanieczyszczeń. Utlenianie tego co jeszcze się nie utleniło. Gdybyś podjał minimum wysiłku intelektualnego to nie pisałbyś tak głupich komentarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @deccan: ale w chemii czy w samochodzie ?

   podejrzewam, że chodzi o samochodowy, słucham więc kolegi jak ten samochodowy działa, bo magii tam nie ma tak jak w tym artykule

  •  

   pokaż komentarz

   @volodia: dopalanie za pomocą CZEGO super hiper specjalnie opatentowanej płyty stworzonej przez byłego spawacza w garażu ?

   z całym szacunkiem ale litości odrobinkę

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Takie dopalanie nawet wspierane gazem wciąż może mieć sens czysto ekonomiczny, bo dopalone syfy też będą produkować ciepło. Oczywiście to jest właściwe pytanie do twórcy tego pieca - proporcje zużycia gazu w stosunku do paliwa stałego. Wg mnie to wcale nie jest głupi pomysł, sam podczas palenia w piecu rozmyślałem nad jakimś gazowym dopalaniem dymów.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanibalS: za rynkiem samochodów stoi duża kasa a i owszem i gdyby rozwiązanie Łągiewki miało jakikolwiek sens to zostałoby już dawno zastosowane albo ze względów ekonomicznych albo ze względu efektywności, podejrzewam, że Volvo dałoby się pociąć za jeszcze większą poprawę bezpieczeństwa

  •  

   pokaż komentarz

   @QiQu: Nie znam się na patentach, nie mam pojęcie czy po wygaśnięciu jednej ochrony można się zabezpieczyć inaczej, być może zrobił to w inny sposób lub gdzie indziej - po prostu nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @pyzdek: no właśnie ale widzisz, twórca nie mówi o dopalaniu spalin gazem tylko o magicznej płycie która te spaliny dopala.

   samo dopalanie tak jak wspomniałeś nie jest niczym nowym ani odkrywczym, pytanie o sens ekonomiczny stosowania tego w domu na przykład.

  •  

   pokaż komentarz

   no właśnie ale widzisz, twórca nie mówi o dopalaniu spalin gazem tylko o magicznej płycie która te spaliny dopala.

   @amath: no tak, w magiczną płytę polem magnetycznym uzdrawiającą dym to ja też nie uwierzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A ten wynalazek powinien wziąć jakiś instytut pomiarowy i rzetelnie pomierzyć, wtedy byłoby o czym gadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: to Ty nie wiedzieć czemy wyrażasz jakieś durne zdziwienie, że pomysł jest niemożliwy do realizacji.
   Opcji bawienia się spalinami jest bardzo dużo - podczas studiowania metalurgi pamiętam mętnie dość sporo rozwiązań stosowanych w piecach hutniczych (nie zajmuję się tym zawodowo).
   Więć zastosowanie jakiegoś mechanizmu w domowych piecach nie wydaje mi się niemożliwoą magią. Pytanie raczej jak wielki jest rynek pieców opalanych węglem w indywidualnych domach i jak skłonni są ich właściciele do dodatkowych inwestycji. Żeby podbijanie tego rynku się opłacało.

  •  

   pokaż komentarz

   @deccan: ja nie twierdzę, że jest niemożliwy do realizacji i nigdzie tego nie napisałem. chodzi o samą magię jaka została przedstawiona w tym arytkule, żadnych konkretów, tylko magiczna płyta czy palnik i olśniewające wyniki.

   w czasie studiowania elektrotechniki też trochę było o spalinach i też wiem, że takie mechanizmy istnieją i działają z badzo wysoką efektywnością.
   kilka z tych rozwiązań nawet widziałem na żywo w Bełchatowie na starej części oraz na nowym 858 gdzie byliśmy jako pierwsi ludzie z zewnątrz w sensie wycieczek.
   znam trochę stopień skomplikowania tych instalacji i koszt uzyskania wyników jakie mają

   dlatego nieco wątpię w super rozwiązanie pana spawacza ( z całym szacunkiem do zawodu i innych ludzi pracujących fizycznie ) i jego opatentowanej płyty do dopalania

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: Jak z dwutlenku węgla robi się gips?

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: zderzak Łągiewki dobrym przykladem. Tutaj strona tez wyglada rownie profesjonalnie. Jak ja lubie takie cuda na kiju ,,,

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy spalić spaliny ! Bo przecież one jak się spalą to znikają !

   @amath: Dokładnie tak. Spróbuję to opisać bo nie jestem ekspertem :D
   Tzn w magię tego pieca jakoś nie wierzę. Choć dostał podobno wg normy klasę efektywności 5 ... to dość imponujące jeśli paliwem był węgiel.
   Spalając węgiel "odrywają" się od kamyka różne drobne cząsteczki (węgiel - bryła to nie jeden pierwiastek, zanieczyszczeń może być wiele). Poza tym masz też sporo gazów z samego procesu spalania i z parowania resztek np:żywic... nie tyle co w drewnie ale jednak pozostałości rośli tam są.
   To wszystko przy dużej temperaturze unosi się w górę. Jeśli nad płomieniem jest chłodniej, cała ta mieszanina idzie w komin i w świat. Jeśli nad płomieniem (czyli miejscem gdzie spala się wkład węgla) jest wyższa temperatura (~ 1000 stopni - dla różnych frakcji i gazów temperatury spalania to od 200 do 1000 stopni) to zaczną spala się zarówno uniesione drobiny węgla, gazy i pozostałe cząstki podnosząc dodatkowo temperaturę spalania i odzyskując energię z tego co odlatywało. Oczywiście spaliny to też CO2, trudno to zapalić, dlatego do spalin trzeba dodać tlen (wiele kotłów ma taki dopływ - nie wiem czemu to się obieg nazywa, bo to co widziałem to jest dodatkowy wlot powietrza do kotła z regulowanym ciągiem).
   CO (tlenek węgla) można z O2 (tlenem) spalić do CO2 (dwutlenek węgla). Chyba na tym głównie polega "magia" sprawnych kotłów. Dlaczego ten ma być bardziej "magiczny" to już niestety nie wiem.
   Częścią normy klasy kotła, poza emisja pyłów jest ilość wylatującego CO. Jeśli dużo tego dopalisz to twój piec jest bardziej ekologiczny.

   Podsumowując - "znikają" jest raczej uogólnieniem, ale można wiele składowych spalin zamienić w CO2 i energię.

  •  

   pokaż komentarz

   z całym szacunkiem ale litości odrobinkę

   @amath: Gdyby jeszcze był na wózku, po śmierci żony i stracił dom to byłaby kumulacja! #polandstronk
   ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @darek-ch-1: ależ ja się z tym zgadzam, już tutaj pisaliśmy o tym, kwestia tego, że fizycznie jakoś tą temeraturę tych spalin musisz ponieść, podejrzenia budzi ta właśnie magiczna ,,płyta''

  •  

   pokaż komentarz

   @marfo: magicznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   fakt troszkę nieprecyzyjnie to ująłem, chodziło o odsiarczarnie, jeden z procesów oczyszczania dymu z elektrowni

  •  

   pokaż komentarz

   kwestia tego, że fizycznie jakoś tą temeraturę tych spalin musisz ponieść, podejrzenia budzi ta właśnie magiczna ,,płyta''

   @amath: Temperaturę spalin podnosi się dzięki dopalaniu w palenisku pozostałości. To trochę reakcja łańcuchowa. Pali się płomień i w tym płomieniu muszą dopalić się unoszące ciała stałe. Podnosi to temperaturę na tyle że można dopalić opary... co znowu podnosi temperaturę. Jeśli nad płomieniem węgla jest warstwa żaru to żaden problem. Czyli musisz palić tak, żeby warstwy miały taką kolejność węgiel/palony węgiel/warstwa żaru/popiół - tak, popiół jest nad płomieniem i to działa :) - choć nad i pod to zależy od tego czy kocioł jest dolnego czy górnego spalania - ale o tym na wykopie to jest artykuł co roku z okazji sezonu grzewczego - więc raczej wszyscy jesteśmy ekspertami :).

   Oczywiście nie wyjaśnia to sensu istnienia magicznej (opatentowanej?) płyty. :(

   Znalazłem informacje że niebieski płonień w kuchence gazowej ma temperaturę około 800C.

   Takie małe "chwalę się":
   Udaje mi się (w klasycznym kotle zasypowym) uzyskać takie efekty. Płomień na zasypie węglowym ma kolor niebieski - jak z kuchenki gazowej. Płomień jest niewielki a jeden zasyp węgla nie dość, że wystarczy na dłużej (dłuższy czas spalania) to podnosi temperaturę tak bardzo, że musiałem dokupić boiler z podłączeniem do centralnego i większe grzejniki bo instalacja była wyliczona na klasyczne spalanie i przy pełniejszym spalaniu efektywność kotła wzrosła na tyle, że potrafił zagotować wodę w całej instalacji już przy rozruchowym zasypie.

   Dlatego spalenie tego co się unosi podczas spalania to nie żadna magia i ... pewnie wymaga jakiejś specjalnej konstrukcji a już na pewno dobrego paliwa, bo jeden węgiel daje taki efekt za każdym razem i mógłbym "przenormować" kocioł. Inne natomiast wymagają jakichś kombinacji z regulowaniem dolotu powietrza na różnych etapach palenia, dosypywaniem drobniejszych frakcji węgla ... szkoda czasu i lepiej wydać te roboczo godziny na dobry węgiel :)

  •  
   j......9 via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @kanibalS
   Zderzak o ktorym piszesz nie ma prawa spełniać swojej funkcji w aucie osobowym.
   Dlatego go nie ma bo to było zwykłe nieprzemyslane gówno.
   Wystarczy fizyka na poziomie podstawowym aby o tym wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @LabGuy dpfy egry powstały niedawno. Nikt na to wcześniej nie wpadł?

   Przecież to takie proste. Typowy cebulak, wszyscy chcą ci sprzedać gówno, nie daj sie zrobić, w konia.

   Dla takich to tylko odgórnie zlecenie zadziała.

  •  

   pokaż komentarz

   @A-bag: Po prostu nie jestem foliarzem i to mi wystarczy. I znając życie to jest to patent na miarę koła w Australii czy kształtu srajfona w US and A.

  •  

   pokaż komentarz

   Moim zdaniem tylko dlatego, że za rynkiem części do samochodów stoi za duża kasa.

   @kanibalS: xD nie, nie montuje się dlatego że fizyki nie oszukasz, i nie ma to żadnego sensu w samochodach.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście spaliny to też CO2, trudno to zapalić,

   @darek-ch-1: xD Faktycznie trudno zapalić CO2. Nawet bym powiedział że tak trudno ze się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   @John_archer: Nie napisałem jak trudno :D Fakt, nieosiągalnie trudno. Za to można redukować przecież CO2 w różnych reakcjach spalania.

  •  

   pokaż komentarz

   @darek-ch-1: a jak to zrobiłeś że tak pięknie i gorąco się pali?

  •  

   pokaż komentarz

   @arturs: Wszystko zleży od pieca czy górne czy dolne spalanie.
   Tutaj jest moja encyklopedia bo całe życie w bloku a od kilku lat z piecem... Rok wytrzymałem paląc tradycyjnie (czyli rozpalając w stronę paliwa - tak mnie instruował ktoś kto wychowywał się z piecem w domu) i uznałem że albo przyłącze gazowe albo poszukam jak się pali w piecu.

 •  

  pokaż komentarz

  EGR w piecu? Nie szkodzi, zaślepi się.

 •  

  pokaż komentarz

  Wkońcu będę mógł palić śmieci nocne w dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1 2 3 4 5 6 7 ... 22 23 następna

Dodany przez:

avatar rbk17 dołączył
4941 wykopali 108 zakopali 93.8 tys. wyświetleń