•  

  pokaż komentarz

  Twoje imię może wypłynąć na zdolność

  Prawdopodobnie błąd merytoryczny: prawdopodobnie nie imię wpływa na zdolność kredytową lecz imię i zdolność kredytowa posiadają korelację potwierdzoną statystycznie. Prawdopodobnie przyczyna jest inna (niż imię) i wspólna dla obu skutków, np. poziom indywidualny albo społeczny rodziców, cokolwiek by to oznaczało, wpływa na oba wymienione skutki. #naukowybelkot

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: W zasadzie spraw prosta.
   Patolka nie ma zdolności kredytowej. Patolka najczęściej nadaje takie imiona dzieciom.
   No i wychodzą najpopularniejsze imiona wśród ludzi nie posiadających zdolności kredytowej.

   W sumie ciekawe zjawisko na podstawie danych które wydają się nie mieć żadnego związku... wysnuwamy wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   wysnuwamy wnioski.

   @JasioGlistonosz: Stricto to nie są wnioski a właśnie korelacje tylko potocznie nazywane wnioskami bo w procesie poznawczym mają podobne zastosowanie. Służą do uogólniania wiedzy o świecie. Wg. logiki i nauki uogólnienie na podstawie wielu przypadków nie jest prawdą ani dowodem. Jednak w procesie poznawczym człowiek i zwierzęta uogólniają wiedzę, by nie musieć poznać każdego tygrysa by wiedzieć, że jednak tygrysy są niebezpieczne (w przeważającej liczbie przypadków). To powoduje wiele sporów o generalizację, także na wypoku.

   Czy można powiedzieć, że "cyganie nie pracują zawodowo"? Wg. logiki nie, bo nawet poznanie wielu przypadków braku pracy i ani jednego przypadku pracy zawodowej nie daje dowodu. Ale już można mówić o silnej korelacji statystycznej dla takiego twierdzenia (oczywiście jeśli włożono w to rzetelne zebranie danych) pomiędzy dwoma cechami - pochodzeniem romskim i brakiem pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Fajnie wyjaśnione, dzięki!

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo statystyka już została okrzyknieta rasistowską nietolerancyjną nazistowską suką.. i podobnie jak prawo ciażenia - zostanie niedługo zakazana..

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: stricto, stricte a po drugie primo... #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: A to?

   Również ze szwedzkiego badania można wysnuć podobne wnioski: okazało się, że imigranci, którzy zmienili swoje dane na wskazujące na szwedzkie pochodzenie, łatwiej otrzymywali pracę lub zarabiali prawie o 1/3 więcej niż osoby, których godność jednoznacznie wskazywała na urodzenie w innym kraju.

   Można przyjąć, że osoby które zmieniają imię i nazwisko bardziej się integrują, uczą języka i swój pobyt w danym kraju traktują poważniej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pienio69: Ponownie warto zapytać czy to skutek czy tylko korelacja. Czy łatwiej znaleźli pracę, bo mieli szwedzkie imiona czy też lepiej się integrowali czego skutkiem była zmiana imion i znalezienie pracy.

   Można przyjąć, że osoby które zmieniają imię i nazwisko bardziej się integrują, uczą języka i swój pobyt w danym kraju traktują poważniej?

   Można to też odwrócić, czyli podejrzewać, że osoby które "bardziej się integrują, uczą języka i swój pobyt w danym kraju traktują poważniej", dopiero na skutek swojej decyzji o integracji zmieniają imię i nazwisko. I to bym raczej podejrzewał, że decyzja o integracji była przyczyną.

   Jeśli weźmiemy przypadkowego osobnika i zmienimy mu nazwisko na szwedzkie to podejrzewam, że prawdopodobieństwo jego nauki języka szwedzkiego nadal będzie nikłe. Ale jeśli skłonimy go do nauki języka szwedzkiego to już prawdopodobieństwo wzrośnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pienio69: a w Niemczech mysla nad przepisem zabraniajacym podawania imienia i nazwiska przy poszukiwaniu pracy

  •  

   pokaż komentarz

   Prawdopodobnie błąd merytoryczny

   @MiKeyCo: na 100% błąd, polskie banki w metodykach kredytowych nie biorą pod uwagę imion, takie dane nie są zupełnie uwzględniane i analizowane

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Może powiecie, że imię Ahmed nie zwiększa możliwości popełnienia aktu terrorystycznego w korelacji do innych imion ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: W zasadzie spraw prosta.

   @JasioGlistonosz: Dokładnie tak. Tak samo jakby wysnuć tezę, że parasolki powodują deszcz. Zawsze jak ludzie chodzą z parasolkami, to pada ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd: (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Ha !!! Proste i dobre.

  • więcej komentarzy(2)

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko czy w tych badaniach nie pomylono przyczyn ze skutkami?

  Bo nawet jeśli istnieje korelacja "dziwnego" imienia z kiepską zdolnością kredytową, to jeszcze nie oznacza że jedno wynika z drugiego.

  Może problemem jest nie imię samo w sobie, a np. to że statystycznie dziwne imiona nadaje się w rodzinach w gorszej sytuacji finansowej, oraz to że sytuację finansową w dorosłym życiu statystycznie często "dziedziczy" się po rodzicach?

  I o ile statystycznie można wykazać korelację między dziwnym imieniem, a niską zdolnością kredytową, to ta zdolność kredytowa nie jest spowodowana imieniem, a jest trzeci (pominięty w badaniu) czynnik, czyli zła sytuacja finansowa rodziny która statystycznie sprzyja zarówno nietypowemu imieniu dziecka, jak i jego niskiej zdolności kredytowej w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: ale w konsekwencji sprowadza się do imienia.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko czy w tych badaniach nie pomylono przyczyn ze skutkami?

   @hellfirehe: nie, to w artykule pomylono.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: No właśnie nie. Imię to efekt tego samego co gorsze zdolności kredytowe - nie w druga stronę.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: to tak jakby nie widzieć różnicy między stwierdzeniem, że ktoś nie ma nóg dlatego, że jest niepełnosprawny, a ktoś jest niepełnosprawny bo nie ma nóg. kumasz teraz różnicę?

   @hellfirehe: pełna zgoda. ktoś ma problem z sensownym wyciąganiem wniosków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: mylusz się. To taka sama sytuacja jak wysokość oc zależne od marki auta. Brajanki częsciej są z biednych rodzin i dlatego jest parametrem wpływającym na niższą zdolność kredytową. Pokazuje środowisko z jakiego pochodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: NO... czyli mam rację, sam to potwierdzasz, chyba ze nie rozumiesz łąńcucha przyczynowo-skutkowego. Rozumiesz w ogóle co napisałem?
   Najpierw masz patologię, rodzinę biedną itd. ONA nadaje imię brajan. I taka osoba ma słabe wykształcenie, jest biedna, głupia itd. Ale to nie imię powoduje że dostają gorsze kredyty, tylko dostają gorsze kredyty bo mniej zarabiają, patologia itd. Czyli bank nie bierze pod uwagę imienia - nie ma to znaczenia, dostają niższe kredyty bo patologia, dostali imię brajan bo patologia. A nie że dostali imię brajan bo patologia i PRZEZ to mają niższe kredyty i to jest bzdura. Brajan z normalnej rodziny dostanie taki sam kredyt jak każda inna osoba z dowolnym imieniem.
   W skrócie - tytuł i artykuł to bzdura. Korelacja a przyczyny/skutki nie muszą być powiązane.
   A jeszcze bardziej skrótowo to mógłbym zacytować siebie i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Brajan z normalnej rodziny dostanie taki sam kredyt jak każda inna osoba z dowolnym imieniem.

   @Loloman: jeżeli imie jest czynnikiem, to nie dostanje. Badanie mówi o tym, że imie jest jednym z czynników, tak jak marka auta do oc.
   patologia==>brajan==>niższa zdolność, gdzie brajan jest czynnikiem jak wykształcenie czy zarobki, z odpowiednią wagą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Steven_Hyde: ale jak idziesz do miasta po kartę na parkowanie na niebieskich polach, to nie pytają dlaczego jesteś niepełnosprawny, tylko czy jesteś niepełnosprawny.
   Tu bank nie bafa skąd on ma brajan, tylko przyjmuje, że brajan będzie gorszym kredytobiorcą. Nie analizuje, bo statystycznie już to ktoś kiedyś zrobił.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: No i dlatego stwierdzam jak każda rozsądna osoba że artykuł to bzdura i robią ten sam błąd co Ty. Brajan NIE JEST żadnym czynnikiem. Po prostu ludzie z imieniem brajan częsciej są biedni i są z patologicznyhc rodzin PRZEZ co mają gorzej z kredytami. Elementem wspólnym jest "patologia" a nie imię. Jakbyś narysował sobie w środku w kółku patologia, to od niej odchodzą dwie OSOBNE odnogi - jedna to imię Brajan, druga to problemy z kredytem. Od brajana do kredytu NIE MA żadnej linii.
   Brajan z dobrym wykształceniem dostanie taki sam kredyt jak każdy.
   Jedyne na co imię brajan może wpłynąć to na to że bank chętniej i dokładniej taką osobę prześwietli, ale to tyle.

   Robicie ten sam kretyński błąd co z np. badaniami marihuany - że ludzie zażywający marihuane częściej mają problemy psychiczne. A to gówno prawda. To ludzie z PROBLEMAMI częściej sięgają po marihuane. Niby efekt ten sam, ale wnioski inne, co powoduje że całe badanie jest c?##$ warte. Korelacje prawie zawsze można zintepretować na dwa sposoby, ale prawie zawsze tylko jeden wniosek jest prawdziwy.

  •  

   pokaż komentarz

   Od brajana do kredytu NIE MA żadnej linii.

   @Loloman: i właśnie to udowodnili, że imie jest kryterium. Bank ma statystyki, statystyki tworzą kryteria, nikt ram się nie rozdrabniania. Jak kupisz bmw to nagle ci oc podskoczy. Dlaczego? Bo bmw wypadki powoduje?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Nic nie udowodnili, znaleźli korelację i nie potrafią jej zrozumieć i tłumaczą sobie to błędnie. Sporo badań robi ten podstawowy błąd, dlatego są gówno warte, na szczęście obala się je szybciej niż trawają te badania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: to obal, daj jakiś algorytm bankowy z banków objętych badamiem. Nie będziemy się przecież kłócić.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: To nie ja muszę obalać. Z automatu korelacje nic nie udowadniają. Dziękuje. Daj mi algorytm bankowy który uwzględnia imię :D To Ty musisz cokolwiek w tej dyskusji udowodnić nie ja, takie twoje nieszczęście tutaj...

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: ty podważasz artykuł, nie ja, więc dlaczego ja mam dowód dać? Tym bardziej że sam stwierdziłeś, że łatwo obalisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Ale ten artykuł nic nie udowadnia, Tylko pisza sobie. Więc co ja mam obalić? Obalam!
   I to łatwo - korelacje nic nie udowadniają. Artykuł obalony, dopóki nie pokażą danych i algorytmów.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko czy w tych badaniach nie pomylono przyczyn ze skutkami?

   @hellfirehe: Chyba tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: ja myślę, że ta korelacja to efekt m.in stosowania algorytmów #ai oraz #datamining na jakimś zbiorze danych dot. spłacalności kredytów,
   Normalnie, to pewnie nikt by na coś takiego nie zwrócił uwagi, natomiast przepuszczono jakąś tam ilość danych przez algorytm do sprawdzania zdolności kredytowej, to ten wywnioskował, że statystycznie, osoby z takimi imionami, mają % pewnie więcej problemów ze spłatą, niż inni...
   A to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo gdyby upublicznić badania, jak profilowani są użytkownicy internetu na podstawie ich aktywności, to byłoby to naprawdę fascynująca, a jednocześnie szokująca lektura.

   Witamy w przyszłości :)

  • więcej komentarzy(7)

 •  

  pokaż komentarz

  Rodzice Brajanków i Jessik nie czytają tego typu informacji. Oni prawdopodobnie w ogóle niewiele czytają, a jeśli już to z trudem :)

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawie mnie co sie stanie jak Brajan pojedzie do UK lub USA. Czy ludzie skojarzą jego polsko wymawiane Brajan z Brian czy pomyślą, że to całkiem inne imie? Czy Brajan będzie tłumaczył przez telefon jak się pisze jego imię (Bi Ar Ej Dżej Ej En) czy rozmówca zapisze po prostu Brian? Już nie mówię o Dżesikach.....

 •  

  pokaż komentarz

  Rodzice powinni się zastanowić nadając imię dziecku. Nie ulegać modzie i pamiętać, że imię ma się na całe swoje życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @andrzej67: Tak aczkolwiek nawet imiona dzieci ulegaja falom mody, Kazimeirz, Stanislaw, Henryk, Wladyslaw to tez znak czasow starej miedzywojennej Polski. Powojenna to Adam, Zbigniew, Marcin, Michal, Piotr i inne. Nic na to nie poradzisz. osobiscie nie mam nic przeciwko roznorodnym imionom ale moze dlatego, ze od 20 lat mieszkam poza PL i psotkalme sie z takimi kwiatkami ktorych nie potrafilbym powtorzyc. Dla mnie to tylko nadaje kolorytu naszemu krotkiemu zyciu.

  •  

   pokaż komentarz

   @usunalemkonto: przed II Wojną Światową dosyć popularnym imieniem w Polsce było Adolf, po wojnie praktycznie znikneło...

  •  

   pokaż komentarz

   że imię ma się na całe swoje życie.

   @andrzej67: uzasadnienie zmiany imienia Brajan przed urzędem na jakieś inne nie powinno nastręczać żadnych trudności

  •  

   pokaż komentarz

   @durielek: Ogólnie uzasadnienie zmiany imienia na inne nie nastręcza trudności, wystarczy że imię na które zmieniasz nie wzbudza kontrowersji i jakoś uzasadnisz że tym nowym imieniem i tak od dawna wszyscy do Ciebie mówią, więc tylko uzgadniasz stan formalny z faktycznym.

   Mam koleżankę, do której wszyscy zawsze mówili Olga, a w papierach miała Aleksandra i zmieniła bez problemu na Olga

  •  

   pokaż komentarz

   @durielek: no chyba, że akurat trafisz na urzędasa Brajana

  •  

   pokaż komentarz

   @elim: znam typiare z USA co ma na nazwisko Hitler i to blondynka!