•  

  pokaż komentarz

  Nie ogarniam jak ktoś chwalenie się swoją historią musi sprowadzać do polityki i określać jako "PiSOwskie propagandowe gówno".
  Rozumiem, że w filmik trwający 4:20 musimy wpleść niekończącą się debatę na temat błędów polskiej dyplomacji, decyzji o rozpoczęciu powstania i kontrowersje z Zaolziem??! I wspomnieć o każdej formacji militarnej biorącej udział w IIWŚ, a już szczególnie o Berlingowcach. Bo jak nie, to jest to zakłamywanie historii i kropka!

  Kurde, to są ważne tematy, ale czy nie mogę też po prostu być dumnym z historii swojego kraju? Mam wrażenie, że dla niektórych odpowiedź brzmi: "Tak, ale pod warunkiem, że jesteś Amerykaninem, Brytyjczykiem, Rosjaninem, czy... Niemcem... Polacy mogą tylko się poniżać".

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: zagraniczna propaganda od dziesięcioleci działa i nadaje ton tylko jednemu przekazowi
   rosja wygrała wojnę
   żydzi to najbardziej dotknięty naród
   niemcy jedyny najeźdźca

   masa faktów ma być przemilczana i zapomniana

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: Żydzi akurat to najbardziej dotknięty przez wojnę naród, ale Polacy powinni być wymieniani jednym tchem zaraz po nich. Niestety bywa inaczej (patrz: wystawa w Domu Historii Europejskiej w Brukseli).

  •  

   pokaż komentarz

   Abstrahując od głównego wątku. Można na wykopie napisać cokolwiek niekrytycznego na temat Żydów? Twierdzenie, że Żydzi najbardziej nie oberwali jest zakłamywaniem historii. Jeśli mamy się przeciwstawiać "polskim obozom" to tym bardziej powinniśmy nie zgadzać się na takie idiotyzmy.

   Według IPN w latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli. Wyliczenia te obejmują osoby, które posiadały polskie obywatelstwo w tym Żydów Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Czechów i Niemców, będących obywatelami polskimi w 1939 r. Szacuje się też, że w tych latach zginęło od 2,7 do 3 mln polskich Żydów.
   Sumaryczną liczbę ofiar narodowości żydowskiej szacuje się na 4,8 - 5,9 mln osób, co stanowi 50-55% populacji żydowskiej z 1939 r. Tak czy inaczej - Polacy i Żydzi niesamowicie zostali wyniszczeni w czasie II WŚ. O Polakach się niestety mało wspomina.
   P.S. Świadomie pominąłem temat ofiar spośród Związku Radzieckiego, ale w liczbach bezwzględnych ich było najwięcej.

   źródło: paczaizm.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: Ten filmik zahaczył o dwie istotne osie sporu jakie mają miejsce w naszej przestrzeni.Po pierwsze walka o historie i jej relatywizacje przez Niemcy którzy m.in.za pomocą takich określeń jak naziści czy słynne Polskie Obozy Śmierci, próbują zdjąć odium jakie na nich ciąży. Po drugie pośrednio styczna z poprzednią kwestią ale dużo szersza oś sporu, a mianowicie w jakim kierunku idziemy federacji czy państw narodowych.I zwolennicy państw narodowych,konserwatyści i podobne środowiska będą wychwalały podobne materiały afirmujące patriotyzm narodowy,scalające i pogłębiające tożsamości narodowe.
   Dla liberałów,lewaków,zwolenników federacji etc.podobne materiały będą zawsze będą krytykowane choćby je zrobił Spielberg ze Scorsese a w rolach głównych De Niro z Travoltą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre Zgadzam się z tobą, oprocz jednego szczegół, ktorego nie powinnismy omijać. Ostatecznym skutkiem wojny dla żydów bylo odzyskanie kraju i protekcja USA natomiast dla polakow, utrata niepodleglosci na nastepne następnie dziesięciolecia, patronatem ZSRR.

  •  

   pokaż komentarz

   @zaklad_weterynarii_spolecznej: pełna zgoda. Z tym, że to konsekwencje sytuacji powojennej, a nie bezpośrednie straty/zyski z wojny. Konsekwencje są różne m.in. dlatego, że Izrael znalazł się w innej strefie wpływu niż my. Ale dzięki za tą uwagę. Poszerza perspektywę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: istnieją w Polsce środowiska które od zawsze każą się nam wstydzić za to że jesteśmy Polakami : bo ciemnogród, bo antysemici, bo alkoholicy, bo chodzą do kościoła, bo patriotyzm to nazizm, itd.

   http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22062150,nie-wstydzmy-sie-wstydzic-polacy-naprawde-mamy-czego.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: jeżeli chodzi o najbardziej przemilczane straty ludności podczas drugiej wojny światowej to na pierwszym miejscu znajduje się bez wątpienia Białoruś

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: genralnie w jezyku angielskim film jest podobno bardziej wywazony. Po polsku zajezdza propagadna.

  •  

   pokaż komentarz

   @homer00 przeczytaj uważnie co wcześniej napisałem. W danych które podajesz to liczba i procent populacji zmarłych obywateli danego kraju. Zestaw to z danymi dotyczącymi narodowości. Na terenach Polski, Ukrainy i Białorusi mieszkała większość żydowskiej diaspory, więc w tych danych są zawarte też ich straty ludnościowe. W przypadku narodu żydowskiego mówimy o stracie 50-55%. W zestawieniu z tą grafiką to mówi wiele o skali eksterminacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @homer00: Ale co do Białorusi pełna zgoda. Podkleja się ją w statystykach po ZSSR, a jak widać był to najbardziej ludnościowo wyniszczony teren. Nie wiem, czemu mnie to nie dziwi...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ogarniam jak ktoś chwalenie się swoją historią musi sprowadzać do polityki i określać jako "PiSOwskie propagandowe gówno".

   @Gprre: Ale tak jest i z przeciwnej strony w ramach wojenki polsko polskiej. Jeżeli PiSowiec czy antysystemowiec analogicznie wyśmiewa ''zieloną wyspe Tuska'' to jest to analogiczne plucie na Polskę.
   Dlaczego- ktoś zapyta?
   To proste fakt wyjątkowego poradzenia sobie z kryzysem w Polsce jest znany w całej Europie i stał się prawdopodobnie największym czynnikiem od 25 lat budującym pozytywny wizerunek Polski.
   Ogladam rosyjska telewizje gdzie rzadko mówią o Polsce dobrze - ale o polskiej gospodarce w czasie kryzysu nawet krytycy mówią z szacunkiem.
   I tak jest w całej Europie, a do tego świadomośc o tym wkroczyła do powszechnego użytku wśród społeczeństw europejskich. Wchodze w portal sportowy w Bośni gdy ich drużyna gra z polską i nawet tam ''zielona wyspa'' się pojawia jako argument zajebistosci Polski.
   Wchodze na serbska strone gdzie ktoś wyśmiewa Polske i od razu pojawia sie dyskutant z argumentem o Polsce jedenym kraju, który nie miał spadku PKB na minus w czasie kryzysu. To nie są wymyślone przypadki, ale autentyczne jakie widziałem podczas wojaży po zagranicznych portalach (mam hobby polegajace na przegladaniu tagu Polska).
   Czyli wyszydzana czesto ''zielona wyspa Tuska'' jest odpowiednikiem filmu IPN. Zbudowała prestiż naszego kraju w wiekszym stopniu niż kampanie reklamowe wykupywane za ciężkie pieniadze w BBC CNN itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: zależy w którym kraju. Jeste też wersja, że alianci wygrali wojnę. Albo amerykanie, albo brytyjczycy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: Żydzi oberwali najmocniej podczs 2 wojny, ale inną sprawą jest udawanie, że holokaust był jakimś ewenementem historycznym i to najgorsza rzecz w całej historii świata. Samo używanie terminu "holokaust" i traktowanie jako konkretnie ludobójstwo Żydów pokazuje, że mordowanie Żydów jest gorsze od mordowania innych ludzi. Resztę wyjaśni ta pani

   źródło: m.youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: Jeżeli dobrze policzysz, to w Polsce po wojnie było 12 mln ludzi mniej niż przed wojną. Polaków, którzy zginęli na wschodzie, komuniści nie liczyli.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: Wiesz, Żydzi kilka lat po wojnie dostali w końcu własne państwo, a my? Sowiecką okupację na dziesięciolecia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ion_cannon: bym powiedział że zaj%%!li Palestyńczykom :(

  •  

   pokaż komentarz

   @ignoro: pisałem o danych z IPN, więc to raczej nie komuniści. Nawiasem mówiąc – utraciliśmy sporą część terenu, sporo ludzi wyjechało, przesiedlenia.
   @Ion_cannon a Niemcy dostali hajs na odbudowę kraju. Shits happend. To nic nie wnosi do tematu strat wojennych, choć to konsekwencja chorego powojennego podziału świata. Dostaliśmy w dupę, bo leżymy gdzie leżymy. Teren Izraela był wtedy pod kontrolą brytyjską, więc to zupełnie inna bajka.
   Żydów w tej kwestii nie ma się co czepiać. Są ciekawsze tematy. Jak np. wspomniana przeze mnie wystawa w Brukseli. Na zachodzie więcej się wie i mówi o stratach niemieckich niż polskich...

  •  

   pokaż komentarz

   @homer00: ten wykres nie trzyma się kupy. Długości pasków nie odpowiadają cyfrom. ZSRR na czwartym miejscu ? Gdzie Jugosławia, Gdzie UK ? Polecam zajrzeć tu, piękne zestawienie: http://www.fallen.io/

  •  

   pokaż komentarz

   @marekmarecki44: Długości pasków odpowiadają procentowej stracie ludności, t.j. ilość strat w porównaniu do wielkości populacji, zgodnie ze skalą osi X. UK jest trzecie od dołu. Białoruś i Ukraina są przedstawione osobno właśnie po to żeby uzmysłowić jak wielkie straty poniosły te dwa kraje związkowe ZSRR. Na czwartym miejscu jest "reszta ZSRR".

  •  

   pokaż komentarz

   Żydzi akurat to najbardziej dotknięty przez wojnę naród, ale Polacy powinni być wymieniani jednym tchem zaraz po nich.

   @Gprre: Odnosiłem się do powyższego zdania i chciałem zaznaczyć, że Białorusini powinni być wymieniani jednym tchem z Żydami i Polakami.

  •  

   pokaż komentarz

   @buc123t: Holokaust to było najgorsze co spotkało ludzkość, bo po raz pierwszy i chyba ostatni stworzono tak wyjątkowy system masowej eksterminacji ludności. Pogromy większe i mniejsze zdarzały się wcześniej, ale były one bardziej ''ludzkie'' - tutaj po raz pierwszy w historii świata stworzono cały system eksterminacji i utylizacji ludzi na wzór fabryk czy bardziej precyzyjnie manufaktur. Tutaj naprawdę nie liczba ofiar miała największe znaczenie, a sposób w jaki te osoby mordowano

  •  

   pokaż komentarz

   Po polsku zajezdza propagadna

   @kodyak: co tam jest propagandowego?

  •  

   pokaż komentarz

   @patrykk994: racja co do metody, bo wcześniej nie mieli możliwości przeprowadzać tego tak sprawnie. Ale samo ludobójstwo narodów niestety nie jest niczym nowym w historii.

  •  

   pokaż komentarz

   zagraniczna propaganda od dziesięcioleci działa i nadaje ton tylko jednemu przekazowi
   niemcy jedyny najeźdźca


   @koral: mała uwaga - nie Niemcy, ale Krzyżacy, Prusacy i Naziści

   źródło: de.academic.ru

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre:
   Film idealnie wpasowuje się w pisowską retorykę. Wystarczy tylko trochę kojarzyć fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @triceraptor: takie pompatyczne teksty w stylu gebelsa

  •  

   pokaż komentarz

   @homer00 ok, teraz rozumiem i popieram. Zostali oni nijako wciągnięci w rosyjską retorykę historyczną. Dane dotyczące Związku Radzieckiego rzeczywiście są przytłaczające, tylko największe piekło było na zachodzie i nie dotyczyło w pierwszej kolejności Rosjan.

  •  

   pokaż komentarz

   @niewiemalesiewypowiem: z ciekawości - gdzie są błędy w tym artykule ?
   tzn. dla mnie to są powody do wstydu, dla ciebie być może do dumy narodowej...

   Wstydźmy się pobić i obelg serwowanych każdego dnia żyjącym wśród nas pracownikom kebabów, studentom z Bangladeszu, Romom spędzającym niedzielne popołudnia w parkach, lesbijkom pobitym nad Wisłą przez osiłków, którym taka miłość w karkach się nie mieści. Wstydźmy się ministra zdrowia opowiadającego publicznie antynaukowe nonsensy. Wstydźmy się śmiało za księży zaprzeczających molestowaniu dzieci i przemocy seksualnej w samym Kościele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: Polacy też mieli dostać hajs na odbudowę, ale Moskwa zakazała brać forsy od wuja sama

  •  

   pokaż komentarz

   To proste fakt wyjątkowego poradzenia sobie z kryzysem w Polsce jest znany w całej Europie i stał się prawdopodobnie największym czynnikiem od 25 lat budującym pozytywny wizerunek Polski.

   @szurszur: Tyle, że w zielonej wyspie Tuska chodzi o przypisywanie sobie przez niego zasług, podczas gdy on nie zrobił DOSŁOWNIE NIC.

   Zielona Wyspa to zasługa Polaków, którzy działali w gospodarce, bo jedyne co Tusk zrobił to siedział wtedy na stołku premiera. Jeśli nie wierzysz, to podaj jakieś prawa, albo regulacje, które wprowadził on do walki z kryzysem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: zydzi to nie narod. W Polsce gineli tylko Polacy (niemcy i ruskie tez) w Polsce nie bylo narodu zydowskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle, że w zielonej wyspie Tuska chodzi o przypisywanie sobie przez niego zasług, podczas gdy on nie zrobił DOSŁOWNIE NIC.

   Zielona Wyspa to zasługa Polaków, którzy działali w gospodarce, bo jedyne co Tusk zrobił to siedział wtedy na stołku premiera. Jeśli nie wierzysz, to podaj jakieś prawa, albo regulacje, które wprowadził on do walki z kryzysem.

   @Lawrence_z_Arabii: Jeżeli twierdzisz, że ówczesny najszybszy w UE rozwój gospodarczy jest wyłacznie zasługą zwykłych Polaków to jednoczesnie przyznajesz, że PO jest lepsze dla rozwoju od PIS. Bo skoro za ''nic nie robiacego Tuska'' bylismy liderem wzrostu a za PIS już spadamy niżej w tej materii (nawet za bogatsze państwa) to znaczy według Twojej teorii, że obecny rząd szkodzi rozwojowi.
   No chyba, ze Polacy przestali być najbardizej przedsiebiorczym narodem sprzed kilku lat.
   Druga sprawa to pomysły na wyjscie z kryzysu jakie przedstawił PIS w 2009 a które zostały skrytykowane przez ekonomistów jako mogące pogłebić deficyt i pogorszyć sytuacje gospodarczą.
   Czasem wystarczy więc nie robić głupot.
   A zwrot "zielona wyspa Tuska" został przecież rozpowszechniony przez jego przeciwników.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli twierdzisz, że ówczesny najszybszy w UE rozwój gospodarczy jest wyłacznie zasługą zwykłych Polaków to jednoczesnie przyznajesz, że PO jest lepsze dla rozwoju od PIS. Bo skoro za ''nic nie robiacego Tuska'' bylismy liderem wzrostu a za PIS już spadamy niżej w tej materii (nawet za bogatsze państwa) to znaczy według Twojej teorii, że obecny rząd szkodzi rozwojowi.

   @szurszur: być może szkodzi, jednak za rządów PiS nikt nie każe jeść głodującym dzieciom mirabelek i szczawiu z nasypów kolejowych. Ogólnie nędzę wśród dzieci niemal całkowicie zlikwidowano, nawet jeśli odbyło się to kosztem spowolnienia rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii:
   1. Ale to nie ma zwiazku z rozwojem w czasie kryzysu.
   2. Nikt nie kazał głodującym jeść nikomu mirabelek i szczawi i taka teza to kolejna manipulacja. Niesiołowski mówił o tym jak głód wygladał za jego czasów.

  •  

   pokaż komentarz

   1. Ale to nie ma zwiazku z rozwojem w czasie kryzysu.

   Jak to nie ma? PO nie mając żadnego programu socjalnego mógł sobie pozwolić na nic nie robienie.

   2. Nikt nie kazał głodującym jeść nikomu mirabelek i szczawi i taka teza to kolejna manipulacja.

   @szurszur: nikt nie kazał, a jednocześnie nie dał im żadnego wyjścia. Dopiero 500+ praktycznie zlikwidowało nędzę wśród dzieci w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ogarniam jak ktoś chwalenie się swoją historią musi sprowadzać do polityki i określać jako "PiSOwskie propagandowe gówno".

   @Gprre: bo jesteś młody albo właśnie nie ogarniasz. Ten film jest robiony pod właśnie takich ludzików jak ty.

  •  

   pokaż komentarz

   zagraniczna propaganda od dziesięcioleci działa i nadaje ton tylko jednemu przekazowi
   rosja wygrała wojnę
   żydzi to najbardziej dotknięty naród
   niemcy jedyny najeźdźca


   masa faktów ma być przemilczana i zapomniana

   @koral: jak byś wyjął głowę z dupy i pojeździł po Europie to byś może dowiedział się czegoś więcej. ale myślę że dla ciebie jest już i tak za późno i pozostaje ci tylko pisanie na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @s1720nk: i w tak oto sposób postanowiłeś obieżyświacie wysrać swoje wypociny

  •  

   pokaż komentarz

   i w tak oto sposób postanowiłeś obieżyświacie wysrać swoje wypociny

   @koral: po prostu czytam te twoje bezsensowne stereotypowe p$!$##@ety jakie piszesz:) i chyba próbujesz przekonać innych, że słuchasz i czytasz zagraniczne media albo uczyłeś się w szkołach zagranicznych :)
   Bo jeszcze uwierzę:)

   Nic nie wiesz, nic nie widziałeś.
   Bo jest dokładnie odwrotnie.
   To zachodni pisarze,dziennikarze i przywódcy podkreślają naszą historię i szerzą ją na świecie taką jaką my również mamy w szkołach.

   Norman Davies, Alexandra Richie czy David G. Williamson itd itd - pewnie nawet nie znasz tych pisarzy, nie wiesz jakie książki piszą i w jak wielu egzemplarzach je sprzedają.
   Wszyscy amerykańscy prezydenci zawsze podkreślają dokładnie taką historię, o jaką my codziennie się sramy wszędzie jakby każdy próbował ją ukryć.
   Niedawno nawet twój idol - Trump - wygłaszał z godzinę te historyczne p$!$##@ety, takie jakie polacy chcieliby usłyszeć.

   Ale oczywiście, zawsze się znajdzie ktoś kto p$!$##@i ciągle te same puste frazesy, "zachodnia propaganda, rosja wygrała wojnę" bla bla bla
   Przestań chlopie p$!$##@ić, bo to było fajne 30 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @s1720nk: to ci rozłożę na czynniki pierwsze moje skróty myślowe

   rosja wygrała wojnę - rosja twierdzi że sama pokonała niemcy nie wspominając o udziale polaków do tego stopnia e nie byliśmy zaproszeni na defiladę po pokonaniu niemców

   żydzi to najbardziej dotknięty naród - powstanie w getcie było najważniejszym powstaniem w warszawie i nasze powstanie warszawskie nie mogło się przebić do świadomości zachodu

   niemcy jedyny najeźdźca - już zapominano o napaść rosji na polskę no bo rosja potem byłą sprzymierzeńcem zachodu, o austrii, włoszech też już nikt nie pamięta oraz masy państw, które były uczestnikami walk po stronie niemiec

   masa faktów ma być przemilczana i zapomniana
   - i w tym kontekście ci co mówią prawdę są w mniejszosci

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: jezu chłopie... ile ty masz lat? 50? 60?, obudź sie, otrząśnij albo przestań pisać te nudne i bezsensowne frazesy, które nikogo nie obchodzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @s1720nk: ok widzę że merytoryka nie jest twoją silną stroną, ale spoko nie każdy musi być tytanem umysłu, tacy jak ty też są potrzebni

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: wiesz jak mnie wk$#?ia takie podejście do własnego kraju i historii co poniektórych Polaków !Pluc na własny kraj. Chciałabym zobaczyć takich plujących jak musieliby walczyć o to co wywalczyli nasi przodkowie .Wstyd ze Polacy tak postępują .Masz racje każdy jest dumny z tego kim jest poza Polakami .Po mimo ze urodziłam się w Anglii to jestem dumna z kraju w którym urodzili się moi rodzice z dziadka który walczył o wolność Polski.Zal ze Polacy potrafią okazywać dumę i walczyć razem kiedy jest wojna .Bo kiedy jej nie mam to widać jak docenia się własna historie i ich bohaterów za których należy być dumnym.Nikt nie będzie szanował nas ani naszego kraju jeśli my sami w taki sposób postępujemy .

  •  

   pokaż komentarz

   @Gprre: Oczywiście masz rację, ale pamietaj, że spora część użytkowników tutaj trolluje i dlatego zakrzywia to obraz przynajmniej na próbie społeczności na wykopie - obrazu Żydów w oczach Polaków itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Najbardziej zdziwili mnie rodzimi "krytycy". Co Polak możne dostrzec złego w budowaniu w innych Polakach poczucia "ale my jesteśmy zajebiści"?

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: Taki polak obywatel świata co nasra we własne gniazdo żeby być pogłaskany po główce przez zachód

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun: Niekoniecznie chodzi o pogłaskanie przez zachód. Jakby ten ktoś miał porządny kontakt z ludźmi z tak zwanego zachodu, to miałby dużo szersze horyzonty i nie pieprzyłby takich głupot, tylko chwaliłby się filmem przed tymi ludźmi. To raczej ktoś, kto z całego zachodu poznał najwyżej kilku studentów z wymiany i komu się wydaje, że jak zawalczy z typową dla Polaków dumą narodową, to będzie w oczach małej grupki równie głupich kolegów bardzo "trendy". Bo duma z własnego narodu jest "taka zaściankowa".

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: Zwykłe trolle internetowe, troll to taka osoba która nie potrafi zaistnieć w dyskusji bo jest za głupia i nudna to prowokuje kłótnie żeby chwile pobyć w centrum zainteresowania. Trzeba ignorować.

  •  
   c......g

   -4

   pokaż komentarz

   Co Polak możne dostrzec złego w budowaniu w innych Polakach poczucia "ale my jesteśmy zajebiści"?

   @jadwiga-m: musi to zło dostrzegać gdzie go nie ma, bo wtedy czuje się niedowartościowany, jeśli polski naród jest zajebisty, a jego tylko też

  •  

   pokaż komentarz

   Co Polak możne dostrzec złego w budowaniu w innych Polakach poczucia "ale my jesteśmy zajebiści"?

   @jadwiga-m: Nie każdy kto urodził się w Polsce i mówi po polsku to Polak.

  •  
   t.....o

   -2

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: Spytaj tych z PO albo z .Nowoczesnej. Im najbardziej przeszkadza, że Polacy zaczynają być dumni z siebie i swojego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Co Polak możne dostrzec złego w budowaniu w innych Polakach poczucia "ale my jesteśmy zajebiści"?

   @jadwiga-m: Złe jest, jeśli to poczucie buduje się na fałszu i przekłamaniach.

   Mi się ten film bardzo podobał, mimo, że jestem trochę wyczulony na pewne polskie mity związane z II WŚ. Ogólnie kawał dobrej roboty! Świetnie wizualnie, nowoczesne, ogląda się jak dobry trailer i Sean Bean jako narrator wymiata. Dużo lepsze niż akcja z samochodem z billboardem o niemieckich obozach zagłady, gdzie strona internetowa nie była nawet przetłumaczona na angielski i niemiecki i dostępna była tylko w języku polskim.

   Doceniam, że film mówi, że "PEWNI Polacy ratowali Żydów, mimo, że groziła za to śmierć" - bo nie wszystkich było stać na takie bohaterstwo, a w czasie kiedy jedni Polacy ratowali, inni dla korzyści majątkowych wydawali Żydów Niemcom.

   Mam lekki niesmak jeśli chodzi o wspomniane w filmie "Polacy złamali Enigmę i uratowali miliony żyć". Tak, Polacy jako pierwsi złamali Enigmę i ich dokonania stworzyły solidną podstawę pod dalsze prace. Pamiętać jednak należy, że Enigma przez cały czas trwania wojny ewoluowała i gdyby nie dalsze prace Turinga, to za wielu żyć raczej nie udałoby się uratować.

   I co do budowania poczucia zajebistości, jedna rzecz, która nie pada w filmie, ale jest znamienna: cytat Churchilla "Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Sam jeszcze do niedawna sądziłem, że to o Polakach z Bitwy o Anglię. Tymczasem Churchill mówił o wszystkich pilotach RAFu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: to ze takie filmiki to propaganda a nie prezentacja histori. Kazdy kto jest krytyczny wobec swiata to widzi i nie pochwala.

   Filmik nie mowi tez nic o nas, odnosi sie do kwestii historycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: Ja znam takich, którzy są Polakami, ale hejtują swój kraj, bo chcą być właśnie tacy zachodni, nowocześni, itd. Najczęściej wiąże się to z tym, że po prostu takie gówno w głowie wynoszą z domu. Często jakiś obcokrajowiec, który zamieszkał w Polsce kilka lat wcześniej ma więcej szacunku do tego kraju, niż te mendy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Filmik mówi o nas, Polakach. Wiele fraz (w szczególności na końcu odnosi się bezpośrednio do charakteru Polaków) "My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy".
   Film przedstawia w krótkich, żołnierskich słowach naszą sytuację i postawę.
   Jak sobie chcesz nazywać to propagandą, to dla mnie to jest propaganda naszej zajebistości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elven: Z cytatem Churchilla jest pewien problem. Ustalmy fakty na początku.

   - słowa wypowiedziane zostały 20.08
   - Dywizjon 302 już wtedy latał i pierwsze zwycięstwo (zestrzelili junkersa) odnieśli 20.08
   - Dywizjon 303 zaczął latać 24.08

   Prawda jest dla nas bolesna - to nie o Polakach mówil Churchill ;p

   Problem leży gdzie indziej. Wszystko przez Elżbietę II, bo jak była w Polsce (chyba w roku 1996 albo 95) to w parlamencie powiedziała, że ta wypowiedź Churchilla nie dotyczyła nas, ale idealnie pasuje do polskich pilotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: ale nie jestesmy w zaden sposob "zajebisci", jestesmy ludzmi jak cala reszta ludzi. A filmik jak pisalem nie mowi nic o nas, bo dotyczy kwestii historycznych i ludzi, ktorzy w wiekszosci juz nie zyja.
   Pomijajac nawet to ze to po prostu majaca robic wrazenie propaghandowka.
   Zdecydwanie wole rzetelne przedstawianie historii, tak aspektow pozytywnych, nautrlanych jak i niekorzystnych dla danego panstwa/narodu. Stad tak negatywnie odbieram takie towry jak to.

  •  

   pokaż komentarz

   @SurowyOjciec:
   Teraz powstaje pytanie: czy tacy ludzie którzy wstydzą się polskości to jeszcze Polacy?

  •  

   pokaż komentarz

   @trajano: jedyne z czego można być dumnym to to że Polska w ciągu ostatnych 27 lat dokonała dużego skoku cywilizacyjnego. Nic więcej. Wszystko inne co było do przegrania to przegraliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: W sumie dobre pytanie, bo Polakiem nie czynią Cię geny, ale stosunek do tego kraju.

  •  
   t.....o

   -4

   pokaż komentarz

   @xionze: "skok cywilizacyjny"? Ty wogole byłeś kiedykolwiek w Polsce? Wiesz o jakim kraju mówimy? Booschhhh....

  •  

   pokaż komentarz

   Co Polak

   @jadwiga-m: Błąd, to nie Polak to lewak!

  •  

   pokaż komentarz

   @trajano: no żyje 30 pare lat tutaj. Nie wiem o czym mówie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Nie chodzi o historię. Chodzi o obraz Polaka dziś. Ja naprawdę mam dość otwarty umysł, ale w jednej kwestii jestem nieprzekonywalna. Jeśli nie jesteś dumnym człowiekiem i nie wymagasz szacunku dla siebie i Twojego "gniazda", to go nie dostaniesz. I trudno Ci będzie żyć w świecie.
   W pracy przez wiele lat miałam do czynienia z obcokrajowcami (Niemcy, Słoweńcy, Chińczycy, Rumuni, Ukraińcy, Turcy, Tunezyjczycy, Egipcjanie). Żałuję, że nie było wtedy tego filmiku, bo wielokrotnie zdarzały się rozmowy o historii naszych narodów i taki film zastąpiłby po prostu to, co im mówiłam o historii Polski. Do tego zadziałałby obrazem. Moje słowa o Polsce i moja duma wzbudzały szacunek i przekładały się na ich stosunek do polskich pracowników niższego szczebla. Musiał im się ten styl (Ty pewnie nazwałbys to propagandą) podobać, bo tym chętniej oni rewanżowali mi się opowieściami z własnej historii. I oczywiście przedstawiali mi cechy narodowe, z których są bardzo dumni, a nie jakieś wpadki historyczne. Tylko Niemcy raczej unikali tematu historii ze zrozumiałych przyczyn. Jednak najwidoczniej na Niemcach mój szacunek do samej siebie i mojego narodu musiały robić duże wrażenie, bo często po niezbyt dobrych początkach następowała radykalna zmiana w naszych wzajemnych kontaktach i przekładało się to na obraz całej grupy Polaków, z którymi pracowaliśmy. Po prostu wymagam szacunku i go dostaję. Odwzajemniam się oczywiście i wtedy współpraca idzie łatwo. Tak, czy inaczej wzajemny szacunek dumnych i doświadczonych przez historię ludzi łączy. Nie rozumiem, czemu jakiś Polak podważa tę wartość i jak niby to mu się opłaca? I to jest pytanie nie o historię, ale o teraźniejszość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun: jak ktos byl happy w Polsce to nie uciekal z niej. Ci co uciekali czesto chcieli zapomniec skad sa

  •  
   t.....o

   0

   pokaż komentarz

   @xionze: Ja o dekadę dłużej, i faktycznie, nie wiesz o czym mówisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m:
   Rodzimi krytycy zwracali uwagę na masę błędów i przekłamań w tym przekazie. Co jak co, ale IPN i historycy tam zatrudnieni powinni unikać błędów i manipulacji rodem z Wiadomości TVP.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun: Ale z byciem pogłaskanym przez Trumpa, to już nie masz problemów?

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: jak pisalem, ja mam duzo bardziej krytyczne podejscie do zycia. Takze do historii. Nie lykam takich propagandowych bajeczek, niezaleznie od tego jakiego panstwa dotycza. Sam tez nie wciskam poodbnego kitu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: Mnie osobiście film się podobał, ale rozumiem dlaczego niektórzy mogą psioczyć i mówić, że film jest zbytnio nacjonalistyczny. Myślenie "ale jesteśmy zajebiści" to nic innego jak budowanie irracjonalnej, niczym nie podpartej moralnej wyższości Polaków nad innymi narodami.
   Rosjanie robią tak samo. Gdyby nie tworzyli mitów o "narodowowyzwoleńczej" Armii Czerwonej i "pokojowym" Związku Sowieckim, już dawno zdaliby sobie sprawę, że przez setki lat mieszkają w gwnie i są rchani kolejno przez carów, komisarzy i prezydentów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76: Rozwłóczmy i rozbełtajmy każdy film i każda książkę w imię świętej poprawności historycznej. Dowalmy tyle "ale", "nie bardzo" i "w zasadzie", żeby już nic nie zostało z jasnego przekazu. Do tego dołóżmy detali i szczególików. I jeszcze pomoralizujmy, "czy to było źle, czy może jednak dobrze z tym Powstaniem?" I "czy to tak w ogóle ładnie się chwalić?" A poza tym "to nie było ot tak sobie w czterdziestym piątym, tylko 21 października '45 o godzinie 3:23, a to robi olbrzymią różnice, bo wtedy był inny układ". A "ten użyty cytat to możne nie do końca dobry, bo wprawdzie dotyczył tego, ale trochę inaczej".
   I tak bez końca bełtajmy i plączmy, aż zniszczymy.
   Wiesz, dlaczego nasze filmy są nijakie? Dlaczego nie możemy się z niczym przebić w świecie? Właśnie dlatego, że jak tylko Polak chce zrobić coś zajebistego, prostego w przekazie, to mu cała masa malkontentów i szczególarzy zaczyna plątać tysiące małych, złośliwych niteczek wokół nóg. Każdy szczególarz doda swoją niteczkę, albo trzy i potem następny. I jak tu zrobić choć jeden krok do przodu z takimi współplemieńcami?

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m:
   Jeżeli ktoś kłamie w filmie przeznaczonym do edukacji i promocji to mam siedzieć cicho bo świat MUSI się dowiedzieć o polskiej historii? W historii XX wieku nie ma miejsca na polonocentryzm bo jakieś zakompleksione społeczeństwo z Europy Środkowo Wschodniej musi poczuć się dowartościowane.

   Jeżeli chcemy sprzedać jakiś produkt musi on być w 100% dopracowany a nie zrobiony po łebkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76:
   Tak Ci na to odpowiem:
   https://www.youtube.com/watch?v=S8qmuTIqsZk

   BTW nie jestem "zakompleksionym społeczeństwem". Może Ty tak się czujesz, ale ja i moi znajomi nie. Bo nigdy nie musieliśmy mieć kompleksów. Ludzie z innych krajów, z którymi przyszło mi pracować traktowali mnie i moich polskich kolegów z szacunkiem, bo my nie bawiliśmy się w kompleksy, rozkminy, wątpliwości, dociekania i bełtania. Wprost pokazywaliśmy, że Polacy to nie tylko dobrzy pracownicy, ale tez dumny i zawzięty naród i wymagamy szacunku. I dostawaliśmy ten szacunek, bo jak masz pewność, że jesteś dużo wart, to każdy Cie uszanuje (no może Ciebie akurat nie, bo Ty jesteś zakompleksiony naród z Europy Środkowo-Wschodniej).
   I ten film mi się podoba, bo on jest bardzo prosty w przekazie dla innych narodów: Polacy są zajebistym ludem mega kozaków, mamy wartościowych, uczciwych i walecznych ludzi i należy nas szanować.

  •  

   pokaż komentarz

   @SurowyOjciec: ja znam takich co mają gęby pełne frazesów o Ojczyźnie, Bogu i Rodzinie a sami kradną, nie pracuję, żyją z zasiłku, nap@$@?@!ają żonę jak wór treningowy i co niedziela do kościółka zasuwają
   także Twój argument to inwalida

   pokaż spoiler nie tyle "znam" co "widuję i wiem co robią"

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m:
   Jeżeli nie jesteśmy zakompleksionym społeczeństwem to dlaczego nieustannie próbujemy przekonać świat jacy to ważni byliśmy w okresie WW2. Ten film idealnie przekazuje ten mit zdrady, którym teraz nieustannie się podpieramy.

   Szanować należy narody, które są silne militarnie i gospodarczo i stanowią ważny element sojuszy obronnych. Polska do takich się zalicza?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: Nie, nie jest inwalidą. Jeśli kradną, oszukują, żyją z zasiłków, pomimo tego, że mogą pracować, ale im się nie chce, to ich stosunek do Polski nie jest pozytywny, nie są solą tej ziemi, a obciążeniem. Znam muzułmanina z Bangladeszu, który pracuje tutaj od x lat, dokłada się do rozwoju Polski, dobrze wychowuje swoje dzieci. On jest większym patriotą tego kraju, niż jakieś sebixy.
   Chociaż w dalszym ciągu kaleczy język polski. ;)
   Przede wszystkim czyny świadczą o człowieku, a dopiero później to co mówi.

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76: To szanuj sobie te silne militarnie narody i nie szanuj Polski, jak Ci z tym dobrze. Tylko nie dziw się, że inni (zza granicy i z kraju) Cię nie szanują. Nie dziw się nawet, jak własne dzieci Cię nie będą szanować.

  •  

   pokaż komentarz

   Co Polak możne dostrzec złego w budowaniu w innych Polakach poczucia "ale my jesteśmy zajebiści"?

   @jadwiga-m: Bo nie jesteśmy. Jesteśmy podobni do innych narodów w tej części Europy. Różnimy się głównie postsarmatyzmem i megalomanią. Nie ma żadnej moralnej wyższości narodu polskiego nad jakimś innym. Nie jesteśmy krystaliczni. Cały czas się pompuje ten fałszywy balonik zajebistości, nawet politycy w niego wierzą próbując robić politykę z Anglią w oparciu o polskich lotników, z Francją o widelce, z Berlinem o wojny. Szczepan Twardoch dobrze zauważył:
   W roku 2009 w eseju „Aksolotl narodów” zarzucał pan Polakom niedojrzałość. W czym się ona, pańskim zdaniem, przejawia?

   Dojrzałość to umiejętność zmierzenia się ze swoją historią i jej zaakceptowania. Oraz umiejętność prowadzenia polityki w obliczu tego, co z własnej historii zrozumieliśmy. Dojrzałością byłoby uznać siebie za jeden ze zwyczajnych narodów, który powinien prowadzić politykę zagraniczną zgodną ze swoim interesem, a nie łudzić się z jakiegoś powodu, że kogokolwiek poza Polską interesują polskie moralne przewagi. Na przykład Polska chciałaby układać swoje relacje z Wielką Brytanią powołując się ciągle na to, że polscy lotnicy walczyli w roku 1941 w bitwie o Anglię. A kogo to obchodzi?

   Ale Polacy nie są jedynym narodem, który uprawia politykę historyczną w oparciu o swoje moralne przewagi.

   Tylko, że te moralne przewagi Polaków są nieprawdziwe. Polacy się nie różnią od innych ludzi i narodów. Ja wiem, że to brzmi brawurowo w Polsce i to jest strasznie śmieszne, że to brzmi brawurowo. Tymczasem Polska prowadzi politykę zagraniczną opartą na poczuciu własnej wyjątkowości. Popełniając największy błąd polityka: otóż wierząc we własną propagandę. I opiera to się wszystko na tym ekscentrycznym przekonaniu, że Polacy jako wspólnota są z tajemniczego powodu moralnie nieskalani i niewinni. A to stoi w dziwacznym kontraście z faktem, że w Polsce kapitał zaufania społecznego jest bardzo niski i Polacy są o sobie nawzajem bardzo złego zdania.
   http://www.tvp.info/32502997/szczepan-twardoch-polska-nie-jest-cywilizowanym-panstwem

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom: Hold your horses! Nikt nie mówi o przewadze moralnej nad innymi, tylko o szacunku do siebie samych, jaki prezentujemy (lub nie).

  •  

   pokaż komentarz

   Co jak co, ale IPN i historycy tam zatrudnieni powinni unikać błędów i manipulacji rodem z Wiadomości TVP.

   @KMS76: mam książkę autorstwa obecnego szefa IPN. To jest hagiografia. Streściłbym ją: jak Nieskazitelny Naród Polski w 1918 odzyskał niepodległość pomimo wrogów wewnętrznych i zewnętrznych i nieustającej zdradzie Anglii i Francji. Cud nad Wisłą i moralne przewagi dały zwycięstwo. Plebiscyty na Mazurach i gdzie indziej zostały storpedowane, dlatego zostały przegrane, a nie że polskojęzyczni nie chcieli do Polski. To się ociera Dżucze Korei Północnej. To jest propaganda.

  •  

   pokaż komentarz

   , tylko o szacunku do siebie samych,

   @jadwiga-m: Ale my go nie mamy wobec siebie samych, w urzędach, u lekarza, w szkole, u pracodawcy, wszędzie. Wystarczy np poszukać na własnym podwórku a okazuje się, że ten naród jest przeciętny. I ktoś ma uwierzyć za granicą że jesteśmy wspaniali? Że jest kogo podziwiać? Ja bym się czuł obrażony że ktoś mi kit wciska i lży moje krytyczne myślenie. Ten filmik IPN to laurka martyrologiczna, pomijająca kontekst i to co złe. To jest półprawda, tworząca fałszywy obraz. Ona nie mówi o przestępczości na terenach okupowanych, o demoralizacji, o wojnie polsko polskiej tuż po klęsce wrzesniowej gdy "weryfikowano" na Zachodzie polityków i oficerów czy aby nie z sanacji, margines ratujący Zydów pokazuje jako regułę, zagarniają całą kwestię Enigmy itd. Nikt w to nie uwierzy tego nie kupi, bo nikt nie wierzy w polską megalomanię i pychę na zachodzie. Rzeczywistość współczesna przeczy temu. Historia też, tylko tą już IPN traktuje instrumentalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom: >
   "I ktoś ma uwierzyć za granicą że jesteśmy wspaniali?"

   Spróbuj kiedyś, jak będziesz miał okazję, to się przekonasz, jak wiele potrafi zdziałać szacunek (wzajemny, a nie służalczy i zakompleksiony) w kontaktach z ludźmi zza granicy.
   Trzeba się samemu szanować, to inni też będą nas szanować. Nie trzeba wcale się nadymać i krzyczeć "Polska Pany!". Nie trzeba Niemcom wypominać nazizmu, Rosjanom stalinizmu, a Żydom cebuli. Wystarczy na gruncie zwykłej pracy, czy rozmowy okazać dumę z własnego pochodzenia i to samo uszanować u drugiej strony (pochwalić najlepsze cechy, pokiwać głową z uznaniem). I na taką postawę dostaniesz w odpowiedzi też uznanie i szacunek. Naprawdę to zmienia człowieka z zakompleksionego mieszkańca Europy Wschodniej w równorzędnego partnera do pracy i do rozmowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom:
   I teraz porównaj to z linią programową PiS.

 •  

  pokaż komentarz

  niemcy to juz wgl totalnie odklejeni od rzeczywistosci

 •  

  pokaż komentarz

  Wg statystyk, to film furory na reddicie nie zrobił. A szkoda, bo będąc popularnym tam, miałby pewnie znacznie więcej obejrzeń.

 •  

  pokaż komentarz

  W próbie 300 przeanalizowanych komentarzy obcokrajowców, które wyraźnie podkreślają emocje w stosunku do tej produkcji, znalazło się 241 komentarzy pozytywnych i 59 negatywnych.

  Widzę, że analizują wyłacznie wpisy po angielsku (także screen z przykładami na to wskazuje) , a przecież filmik był umieszczany także na portalach rosyjskich i wywołał ogromną falę negatywnych komentarzy w tym języku.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: To trzeba im jeszcze wypuścić wersję po rosyjsku. Niech wszyscy Rosjanie sobie poszczekają, nie tylko ci co znają angielski. I niech w swoim oburzeniu rozpowszechniają go szeroko.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę, że analizują wyłacznie wpisy po angielsku (także screen z przykładami na to wskazuje) , a przecież filmik był umieszczany także na portalach rosyjskich i wywołał ogromną falę negatywnych komentarzy w tym języku.

   @szurszur: ile kopiejek płacą za wpis ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Napisy były też po rosyjsku, wiec mogli czytać. Ale wiadomo, że spora czesc ludzie nie wie o opcjach napisów. Tyle, że oni na swoich forach mieli przetłumaczone co istotniejsze z ich punktu widzenia fragmenty.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Nic nie szkodzi, niech mają całość po rosyjsku. Na propagandzie, zwłaszcza tak udanej, nie ma co oszczędzać. No i oprócz Rosjan trafi to do wielu innych mówiących po rosyjsku osób z b. ZSRR i demoludów.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Uwierz mi, szanse na przekonanie przecietnego Rosjanina tym filmem sa bliskie zeru. Wrecz przeciwnie wywoła on wsciekłośc i fale hejtu.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur:
   Pytanie co związanego z Polską nie wywołałoby bólu żopu u Ruskich? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Wiem o tym. Oni nie mają pojęcia o pakcie Ribbentrop-Mołotow ani o Katyniu i myślą, że wojna się zaczęła, jak III Rzesza napadła na ZSRR. Ale czy to znaczy, że mamy milczeć? Oprócz ogólnego wyparcia, hejtu i wściekłości na niewdzięcznych za wyzwolenie Pszeków znajdą się tam tacy, co zechcą się zastanowić albo sprawdzić, jak to naprawdę było. Kropla drąży skałę, a ja mam serdecznie w dupie to, że prawda ich zaboli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: Wiedźmin i te filmiki z Allegro o Twardowskym i Babie Jadze. One były bardzo dobrze przyjete na rosyjskim wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   Oni nie mają pojęcia o pakcie Ribbentrop-Mołotow ani o Katyniu

   @xniorvox: Ne do końca. Większośc o tym wie z tym, że jest to przedstawiane w inny sposób.
   Katyń - w sieci masowo podważa sie winę ZSRR a zrzuca na Niemców. Takie poglady pojawiaja się już w popularnych rosyjskich programach dyskusyjnych i o ile jeszcze dwa lata temu były korygowane to teraz zdarza się, że prowadzący nie reaguje.Dwa tygodnie temu teze o winie niemieckiej przedstawił rosyjski hisotryk na spotkaniu z rosyjskim ministrem kultury. Przyznał on, że NKWD zabiło tylko kilka tysiecy polskich przestepców wojennych. Czyli zbrodnia w Katyniu jest pomniejszana i uzasadniana (zabijano przecież zbrodniarzy i gwałcicieli).
   To co mnie szokuje to to, że ja o tej wersji popularnej przecięz w rosyjskich mediach dowiedziałęm sie dopiero na własne oczy i nie znam żandego tekstu po poslku, któy opisywałby ten problem z ostatnich 2 lat.
   Do tego na cmentarzu w Katyniu dla neutralizowania winy rosyjskiej umieszczono wystawe stałą o polskich obozach dla jencow bolszewickich i w mediach akcentuje się, że wyniszczono tam więcej ludzi niż w Katyniu.
   Co do pakty R-M to jest on przedstaiwany jako coś normalnego lub nawet pozytywnego.
   Mówi się, że Polacy wczesniej mieli pakt Piłsudski Hitler i też chcieli wspólnie napaść na ZSRR i napadli na Czechosłowacje.Reszta argumentów jest powtarzaniem wypowiedzi Mołotowa - czyli musieli ratować ludność ruską i żydowską przez nazistami, Polska już nie istniała więc nie było żadnej agresji.
   Niektóre osoby podwarzają fakt istnienia tajnego protokołu paktu o podziale II RP i twierdzą, że to fałszywka.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: No właśnie. I jak mamy z tym zakłamaniem walczyć inaczej, niż oddolnie w Internecie? Nie mamy przecież dostępu do rosyjskich mass mediów, ani systemu edukacji. A że to ciężka sprawa, to wiem - mam przyjaciela Rosjanina, z którym mogę pić wódkę i rozmawiać na wszystkie tematy oprócz historii i polityki, bo wtedy sympatyczny, myślący i wesoły człowiek nagle zamienia się w twardogłowego debila, do którego nic nie dociera. Budowa tego muru w umysłach Rosjan trwała długie lata, z pokolenia na pokolenie. Ale, powtarzam - to nie jest powód żeby milczeć, bo prawda musi w końcu zwyciężyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Nie - to filmik dla zachodniego widza. On tu nie odpowiada na tę rosyjska propagandową wersje, bo jest zbyt ogólny. Nie mówię żeby milczeć - twierdzę tylko, że ten filmik na Rosjan w pozytywnym sensie nie zadziała.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Zgoda - jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie puszczenie wirala po rosyjsku dedykowanego konkretnie dla Rosjan.

  •  

   pokaż komentarz

   Oni nie mają pojęcia o pakcie Ribbentrop-Mołotow ani o Katyniu

   @xniorvox: Ne do końca. Większośc o tym wie z tym, że jest to przedstawiane w inny sposób.

   @szurszur: niedawno przeczytałem tą książkę:
   http://lubimyczytac.pl/ksiazka/258660/pakt-diablow-sojusz-hitlera-i-stalina

   i wiesz co? trochę się nie zgadza z tym co wypisałeś w tej odpowiedzi, sam Moorhouse na początku opisuje że został wyśmiany przez historyków że zajmuje się tym paktem, bo według większości ten pakt miał małe znaczenie historyczne - dalej Moorhouse przeprowadza dowód na to że wszyscy się mylą.
   A co do całego wątku który poruszasz, to nie! - nie jest to film wyłącznie dla zachodniego widza. Oraz nie! - nie oczekujemy oklasków ani od Niemców ani od Rusków. Ich zbulwersowanie to prawidłowa reakcja, bo to oznacza, że zwoje w ich mózgach zaczęły pracować, bo zostali zderzeni z przeszłością, której nie są uczeni (lub poznają margines wiedzy) - a dlaczego nie są uczeni, wszyscy dobrze wiemy.

   Napisz lepiej jakie emocje wywołał na Tobie film zamiast się czepiać szczegółów.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: Ale ja wiem jakie sa reakcje Rosjan, bo je śledziłem. Jeżeli twierdziesz, że kogoś tam film przekonał to podaj mi przykłady, bo inaczej uznam, że przedstawiasz tylko życzeniowe teorie.
   Gdzie ja tu sie czepiam jakichkolwiek szczegółów filmu? Tylko opisuję jak został odebrany w rosyjskim internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   a przecież filmik był umieszczany także na portalach rosyjskich

   @szurszur: Ale ten filmik nie był kierowany do kacapów a opinia jaką będą mieli na jego temat była znana z góry.

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: ja nie twierdziłem, że miał przekonać Rusków, tylko wywołać proces myślowy, a to są dwie różne rzeczy

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: ja sram na to co myślą kacapy. Jak dali sobie wlać do głowy komunistyczną gnojówkę, to niech teraz zdychają w jej oparach.