•  

  pokaż komentarz

  - mamo, gardło mnie boli...
  - Brajan, dałnie, zamknij jape, ja już wzięłam ajfona na raty

 •  

  pokaż komentarz

  bez kozery powiem 5000 zł!

  a tak na serio to poroniony pomysł- system opieki zdrowotnej działa jak swoiste ubezpieczenie, niestety wszyscy muszą płacić aby zrzucić się na leczenie osób, które może być niewspółmiernie wysokie wobec wpłaconych składek; zamiast płacić po 3000zł lepszym pomysłem byłoby finansowanie akcji profilaktycznych dla takich osób, tak aby zmniejszyło się ryzyko, że zachorują w przyszłości

  •  

   pokaż komentarz

   a tak na serio to poroniony pomysł- system opieki zdrowotnej działa jak swoiste ubezpieczenie, niestety wszyscy muszą płacić aby zrzucić się na leczenie osób, które może być niewspółmiernie wysokie wobec wpłaconych składek

   @pcstud: co do zasady masz oczywiście całkowitą rację.
   Patologię jednak jest sytuacja kiedy zrzucają się wszyscy (i to niemało), a potem nawet nie wystarcza nawet dla tych potrzebujących, a ludzie umierają w kolejkach do lekarza, czy czekają mięsiącami na zabiegi.
   Ta akcja bankowo nie jest czymś poważnym. Chodzi prędzej o zwrócenie uwagi na jakiś szerszy problem.
   Jeśli to jest na poważnie, to pomysłodawca jest debilem, a ja cofam co napisałem :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth patologia jest jak place miesiąc w miesiąc grube składki a jak przyjdzie co do czego to i tak muszę iść prywatnie. Sam dla siebie bym wolał model amerykański, ale trudno przynajmniej wiem, że za moje zrobili paru zulom rezonans (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: A jak wyjaśnisz fakt, że w wielu państwach gdzie wprowadzono konkurencje na usługi typu NFZ który jest monopolistą, cena składki spadła(usługi finansowane są takie same)?Jak jest monopol to mamy skadkę 480 a jak jest konkurencja to mamy 250 pln....

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: podstawowy blad w twojej wypowiedzi: "niestety wszyscy muszą płacić aby zrzucić się na leczenie osób, które może być niewspółmiernie wysokie wobec wpłaconych składek" otoz nie tam gdzie koszty sa wysokie po prostu sie nie refunduje niczego.
   Uwielbiam to pytanie w debatach a co by pan zrobil gdyby zachorowal pan na rzadka "drogą" chorobe gdyby sluzba zdrowia byla prwyatna ?
   To samo co teraz poszedl na siepomaga itp bo teraz tez nfz mi nie pomoze :D

  •  

   pokaż komentarz

   niestety wszyscy muszą płacić aby zrzucić się na leczenie osób, które może być niewspółmiernie wysokie wobec wpłaconych składek

   @pcstud: opisałeś sposób działania jakiegokolwiek ubezpieczenia

  •  

   pokaż komentarz

   Patologię jednak jest sytuacja kiedy zrzucają się wszyscy (i to niemało), a potem nawet nie wystarcza nawet dla tych potrzebujących, a ludzie umierają w kolejkach do lekarza, czy czekają mięsiącami na zabiegi.

   @Kargaroth: Zacznijcie w końcu podawać kwoty o jakich mówicie. Gdybyś płacił 10 zł/mies mówiłbyś to samo? Składki w Polsce są po prostu niskie.

   Wszyscy płacimy a nie wystarcza!! Patologia!! ... Żeby wiedzieć czy wystarcza, trzeba wiedzieć:
   a) ile trzeba
   b) ile jest...

   a nie, że się płaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: haha:)
   to niech jeszcze PZU oddaje kasę tym co się dom nie spalił przez 3 lata:) Albo tobie OC niech zwrócą bo kolizji nie miałes.
   A jak jebniesz autem To OC będzie droższe niż auto:)
   Na pewno też wyjęcie kilku miliardów z kasy NFZ skróci kolejki i zwiększy dostępność lekarzy.

   Co można by zrobić to obciąć chorobowe- pierwsze trzy dni w domu bezpłatne Potem 70% pensji nie 80%. I tu składka chorobowa mogłaby się znacząco zmniejszyć odciążając kieszeń podatników i ZUS.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Akurat składki zdrowotne są dość małe

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud:

   system opieki zdrowotnej działa jak swoiste ubezpieczenie

   Nie działa jak ubezpieczanie.

   Po pierwsze ubezpieczenie jest dobrowolne.
   Po drugie ubezpieczenie to zakład oparty na prawdopodobieństwie. Im większe prawdopodobieństwo, że powódź zaleje dom, że złamiesz nogę itd. tym wyższa składka.

   Składka na służbę zdrowia nie jest dobrowolna więc to nie składka tylko podatek. Podatek na służbę zdrowia nie zależy od prawdopodobieństwa zachorowania. Jedynym kryterium jest wysokość zarobków. Pijacy, palacze i tłuste obżartuchy płacą tyle samo co ludzie normalni. Czy operacja raka płuc osoby zarabiającej 3000 zł netto kosztuje więcej niż osoby zarabiającej 1500 zł netto? Kosztuje tyle samo a osoba zarabiająca 3000 zł netto płaci "składkę zdrowotną" w wysokości 320 zł a zarabiająca 1500 zł netto płaci 159 zł. Nikt dobrowolnie nie zgodziłby się na taki układ. Gdyby "system opieki zdrowotnej działał jak swoiste ubezpieczenie" to składka na ten system byłaby uzależniona wyłącznie od tego jak bardzo ubezpieczony dba o swoje zdrowie a nie od jego zarobków. Ćpuny nikotynowe, alkoholowe i pokarmowe płaciłyby więcej od tych, którzy nie ćpają bo prawdopodobieństwo zachorowania u kogoś, kto pali, chleje i się obżera jest większe niż u kogoś, kto tego nie robi.

  •  

   pokaż komentarz

   patologia jest jak place miesiąc w miesiąc grube składki a

   @pan_welniak: 120 zł/mc - faktycznie grube

   pokaż spoiler no dobra, to była drobna manipulacja bo tyle przypada na ubezpieczonego. Za to średnia stawka to okolice 300 zł (tyle osób nie pracuje, że średnio na jednego płatnika przypada średnio ~2 dodatkowych ubezpieczonych)

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: Lepsza to byłaby prywatyzacja i dobrowolność.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDzikus: Ubezpieczenie nie zawsze jest dobrowolne- vide ubezpieczenie OC dla posiadaczy aut. Składka też nie zawsze jest liczona ryzykiem indywidualnym i tu masz przykład ubezpieczeń zbiorowych tzw. wypadkowych w zakładach pracy, gdzie ryzyko jest rozkładane na całą grupę, a składka jest ryczałtowa niezależnie czy pracujesz przy biurku czy maszynie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Składka nazywa się nawet "ubezpieczenie zdrowotne" chociaż możemy dyskutować czy technicznie nie jest to też podatek.

  •  

   pokaż komentarz

   @notariuszx: bo tak działa wolny rynek? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: ten pan jest w temacie i ma ciekawe rozwiązanie

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl tak jest w UK, 3 pierwsze dni dni bezpłatne, potem przez jakiś czas płaci firma a po tym czasie ichny us

  •  

   pokaż komentarz

   patologia jest jak place miesiąc w miesiąc grube składki a jak przyjdzie co do czego to i tak muszę iść prywatnie. Sam dla siebie bym wolał model amerykański, ale trudno przynajmniej wiem, że za moje zrobili paru zulom rezonans (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   @pan_welniak: jesteś pewny?, bo w modelu amerykańskim masz coś takiego jak deductible, czyli byś płacił składkę ale do (tu zależnie od ubezpieczenia) musiał i tak rocznie x tyś dolarów z własnej kieszeni zapłacić, więc czym to się różni od tego co masz teraz tj składki comiesięcznej, i wyjść prywatnych. Do tego w zależności od ubezpieczenia dodatkowo byś płacił copay i coinsurance.

   co do robienia żulom rezonansu, to szpital nie może nawet nieubezpieczonemu w usa odmówić zabiegów ratujących życie, więc go leczą i albo to pokrywa medicare / medicaid, albo koszt jest przerzucany na tych którzy płacą w wyższych cenach usług bo muszą sobie odbić stratę. Tak czy siak płaci uczciwie pracujący i ubezpieczony.

   paradoksalnie w usa, leczenie z podatków (przez medicare, medicare i ubezpieczenie dla weteranów, policji staży wojska itd), koszt sumaryczny tego na wszystkich obywateli jest większy niż koszt średni koszt ubezpieczenia wszystkich w kanadzie. Więc w sumie płaci się na to więcej w podatkach + trzeba jeszcze mieć prywatne ubezpieczenie.

   ma to sens bo te rządowe programy pokrywają koszty tych którzy najwięcej kożystają tj. w ciągu życia przeciętnego człowieka najwięcej wydajesz na zdrowie na początku i pod koniec życia, a koszty tego w usa w większości pokrywa podatnik, a jako że pokrywa podatnik to usługodawcy dają bardzo wysokie ceny.

   amerykański model to model patologii, i w ogóle nie wskazywał bym go za wzór w kwestii czy ochrona zdrowia powinna być prywatna czy publiczna.

  •  

   pokaż komentarz

   Po pierwsze ubezpieczenie jest dobrowolne.

   @PanDzikus: Porozmawiaj o tym z ZUS albo z panem policjantem z drogówki o OC.

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: najlepszym sposobem było by nie zapisywanie w kolejki bo ludzie isę zapisują i nie przychodzą, albo za zapisanie kaucja 100zł jak nie przyjdzie to przepada, drga sprawa, lekarze którzy przychodzą punktualnie i leczą ludzi, a nie przypisują na wszystko antybiotyki bez badania pacjenta, tylko na podstawie wywiadu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Tubsprawa jest prosta w pierwszej kolejnlsci leczyc platnikow skladek a noe leczyc z panstwowej kasy bezdomnych, pijakow, cpunow i jeszcze jednej mniejszpsci k kasa bedie

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDzikus: To pomyśl o tym swoistym ubezpieczniu w kontekście chorób zakaźnych, a nie tylko w kontekście pijaczków i palaczy. Z takimi ludźmi trzeba coś robić, głupio by było jakby nie poszli do lekarza i nie dali się nawet zdiagnozować.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: jak place ja a ty z cala rodzina korzystasz to taka srednia wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @Jaslanin: tak na serio to zaden model chyba nie jest super, a jak mnie dopadnie jakis k$@%a siatkowczak czy glejak to zdechne w piwnicy, bo nawet kozackie zarobki są niczym przy cenniku doktora z niemiec czy magicznej kliniki z austrii. a nie jestem małą słodką amelką, żeby wykopki sie złożyły na magiczną terapie za miliony. tacy jak ja mają, zap$#@@#$ać, płacić twardo, siedzieć cicho i zdychać w terminie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   A jak wyjaśnisz fakt, że w wielu państwach gdzie wprowadzono konkurencje na usługi typu NFZ

   @notariuszx: W których państwach tak jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: > niestety wszyscy muszą płacić aby zrzucić się na leczenie osób, które może być niewspółmiernie wysokie wobec wpłaconych składek

   @pcstud: problem w tym, że bardzo duża część wydatków idzie na coś kompletnie innego! Typu katarek, przeziębienie, refundacja leków za 30 zł itp. Nie wiem, czy nie większość budżetu nfz.

   Tymczasem takie pierdoły nie powinny być objęte przymusowym ubezpieczeniem, a jedynie rzeczy poważne, typu operacja, nowotwory, pobyt w szpitalu itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_welniak: A ja się cieszę że nie ma u nas modelu amerykańskiego, bo mój zeszłoroczny wypadek skończyłby się dla mnie bankructwem (znając amerykańskie koszty leczenia nie wystarczyłoby ubezpieczenia). Znam wiele osób z USA i zgodnie klną na taki model opieki zdrowotnej ze względu na sztucznie wywindowane koszty.

  •  

   pokaż komentarz

   lepszym pomysłem byłoby finansowanie akcji profilaktycznych dla takich osób, tak aby zmniejszyło się ryzyko, że zachorują w przyszłości

   @pcstud: dać mu wódki, dobrze gada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gitaroszewc: ja nie chce płacić, nie chce korzystać. A jak zachoruje na rzadką chorobę to osobiście chce na to płacić.raz w życiu korzystałem z publicznej służby zdrowia i nie zamierzam nigdy więcej. Jak zachoruje to i tak mi nie pomogą, a jak będę bogatszy o te kilka stow miesięcznie to będę zdrowiej żył, bo bedzie mnie stać na zdrowsza żywność i częstsze wakacje

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: masz rację, ale przecież ubezpieczyciele samochodów czy domów dają zniżki i inne gratisy za brak szkód

  •  

   pokaż komentarz

   @piwniczak: w ten sposób zniechęcają do zgłaszania drobnych szkód i powodują, że ludzie się "bardziej pilnują"- w ubezpieczeniu zdrowotnym to nie zadziała., bo zazwyczaj najtaniej wyleczyć chorego na wczesnym etapie choroby, a jak bedzie zwlekał z wizytą u lekarza to problemy mogą narastać

  •  

   pokaż komentarz

   @notariuszx: W których państwach przyjeżdża karetka prywatna czy leczą prywatnie raka o gigantycznej wartości z tak niskich składek?

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: ja sadze wrecz przeciwnie, przy naszym narodowym cebulactwie to sie zwroci dziesieciokrotnie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @luki201: Karetka i w Polsce była prywatna do niedawna, a jak po Ciebie przyjeżdżała to nie wiedziałeś nawet czy jest prywatna czy nie(bo co Cęe to obchodzi?). Jest wiele prywatnych szpitali w Polsce które wykonują również zabiegi NFZ jak chociażby ten na zdjęciu. I robią to lepiej i taniej.

   pokaż spoiler Twoje mówienie o nowotworze, jest jak mówienie o tym, że OC czy AC nie wypłaci kasy za Ferrari warte 2 miliony bo to przecież za dużo... Zostaw to firmą naprawdę poradzą sobie.

   źródło: mpi.krakow.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @notariuszx: Zresztą czy zarządzanie kasą odrobinę lepiej NFZ jest naprawdę takie trudne? Chyba nie.

   pokaż spoiler Nich ubezpieczalnie się tym zajmą, chcesz to idziesz do PZU a nie chcesz to idziesz do kogoś tańszego.

  •  

   pokaż komentarz

   @notariuszx: Oczywiście, że robią, ale wszystko ma swoją cenę.. za śmiesznie niską stawkę nikt Ci nie zrobi poważnego zabiegu.

  •  

   pokaż komentarz

   @luki201: Nadal staje przy stanowisku, że dając 450 molochowi, który marnuje, a dając 250 prywatnej firmie wyjdzie na to samo. Czy naprawdę nie znasz podstawowych praw ekonomii? Zawsze, ZAWSZE monopolista zawyża cenę i jest niewydajny, gdy nie ma konkurencji. Pamietasz czasy tpsa? Polacy i tak będą płacić składki i tak, pieniądze w systemie będą te same, tylko będą lepiej zarządzane.

  •  

   pokaż komentarz

   @notariuszx: Gdyby nagle wszyscy chcieliby ubezpieczyć się prywatnie to stawki w górę ponieważ zwiększy się popyt i to samo czyli braki lekarzy i kolejki..

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: od ponad 10 lat nie bylem u lekarza na fundusz a musze placic. i na co? zeby ktos inny z moich pieniedzy sie leczyl? jak powaznie zachoruje to bedzie moj problem. nie kradnijcie mi moich pieniedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest wiele prywatnych szpitali w Polsce które wykonują również zabiegi NFZ

   @notariuszx: po ostatnich zmianach przepisów przez PIS sporo takich prywatnych szpitali straciło kontrakty. Sam miałem być cięty u najlepszego ortopedy na Pomorzu, no i co? Gówno...

   No a nie mam luźnych 12 tysięcy żeby pójść prywatnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: to sie wez do roboty. Sorry, ale 12k, abys mógł się pociąć to nie majatek. Sam mialem w rodzinie przypadek operacji za ponad 200k... NFZ kazal pocalowac nam sie w dupe. Zrzuta rodzinna plus kredyt... to wszystko wyszloby taniej gdyby nie refundacje i zawyzanie cen uslug medycznhch.

  •  

   pokaż komentarz

   Składka też nie zawsze jest liczona ryzykiem indywidualnym

   @pcstud:
   nie ma możliwości wyliczenia indywidualnego ryzyka, zawsze jest liczone ryzyko grupowe. np. jeśli jesteś osobą niepalącą, bez nadwagi itp. to zaliczony jesteś do pewnej grupy ryzyka i wtedy można obliczyć składkę zdrowotną. mieszkasz w danym województwie gdzie jest inna skala kradzieży aut to również będziesz zaliczony do odpowiedniej grupy ryzyka.

   Ubezpieczenie nie zawsze jest dobrowolne- vide ubezpieczenie OC

   jak idziesz na basen gdzie właściciel wymaga założenia czepka to znaczy że istnieje przymus?
   a teraz porównaj to z obowiązkiem płacenia na emeryturę gdy pracujesz. to jest właśnie przymus.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_welniak w Holandii jest podobny do amerykańskiego system. Nie umrzesz w kolejce do specjalisty, bo rodzinny Ci powie, że dopóki chodzisz to nie ma potrzeby Cię tam wysyłać (;

  •  

   pokaż komentarz

   @JJSpecial już jedną operację miałem i za nią zapłaciłem. Po ch!? płacę na NFZ jeśli nawet leczyć się nie mogę?

   Poza tym, do tego dochodzi rehabilitacja i także duże koszta. Tutaj na NFZ nawet liczyć nie mogę, bo rehabilitacja na fundusz to ćwiczenia dla geriatrii a nie sposób na odzyskanie sprawności...

   A jeszcze, u ciebie zrzucała się rodzin, ja jestem człowiekiem który rodziny naciągać na koszta nie będzie i sam swoje życie ogarniam. No i kosztów mam więcej, kupione mieszkanie i inne rzeczy na głowie...

 •  

  pokaż komentarz

  DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ!

 •  

  pokaż komentarz

  Proponuję program 500000+ dla osób które nie studiowały i nie obciążały w ten sposób budżetu państwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Dej nie mam horej curki( ͡° ͜ʖ ͡°).

1 2 3 4 5 6 7 ... 19 20 następna