•  

  pokaż komentarz

  c!!%@wo po prostu strzela i wszystko na Coriolisa zwala.

 •  
  k........n

  +8

  pokaż komentarz

  Aha, gwoli ścisłości to przy strzelaniu wschód-zachód to jest efekt Eotvosa, efekt Corillisa to przy strzelaniu północ-południe.
  https://en.wikipedia.org/wiki/E%C3%B6tv%C3%B6s_effect

  •  

   pokaż komentarz

   @ko-lib-fan:
   Ktory to efekt Eotvosa jest w zasadzie szczegolnym przypadkiem dzialania sily coriolisa. Na geografii w liceum ucza o sile coriolisa w kontekscie ruchu w kierunku pn-pd zas sila coriolisa zapisana w bardziej ogolny sposob jako iloczyn wektorowy predkosci ciala i predkosci katowej ukladu odniesienia ma sens dla ruchu w dowolnym kierunku (takze w przypadku pokazanym na filmie). Nie jest wiec bledem ze facet mowi o sile coriolisa.
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Coriolis_force

  •  
   k........n

   0

   pokaż komentarz

   @TomAss83: No nie. Z tego jak Pan to napisał, to nie. Gdyby Pan napisał że efekt Eotvosa jest szczególnym przypadkiem efektu Coriolisa to krzywiąc nos mógłbym się zgodzić, bo coś co potocznie nazywamy efektem Coriolisa jest w rzeczywistości wypadkową tych dwóch zjawisk. Jeśli koleś koleś strzelałby w linii innej niż N-S W-E to można by to dla uproszczenia tak nazwać, ale jeśli strzela W-E to nie. Jest zasadnicza różnica między efektem Coriolisa, a zjawiskiem które nazywa się siłą Coriolisa. Long story short bo #pracbaza. Siła Coriolisa odchyla w płaszczyźnie poziomej, efekt Eotvosa działa w pionowej i nieznacznie acz realnie modyfikuje wartość odczuwalnej siły grawitacji.
   http://www.lextalus.com/pdf/The%20Coriolis%20Effect.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @ko-lib-fan:

   Siła Coriolisa odchyla w płaszczyźnie poziomej

   No właśnie niekoniecznie. Odchyla w płaszyczyźnie na której leży wektor wynikowy ilpoczynu wektorowego predkości obiektu i prędkości kątowej ziemi. W przypadku strzału W-E na równiku bedize to odchylenie góra-dół.
   Polecam artykuł: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Coriolis_force
   sekcja Formula mówi wyraźnie o różnych przypadkach (boldem zaznaczyłęm to o czym dyskutujemy):

   The Coriolis effect is the behavior added by the Coriolis acceleration. The formula implies that the Coriolis acceleration is perpendicular both to the direction of the velocity of the moving mass and to the frame's rotation axis. So in particular:

   if the velocity is parallel to the rotation axis, the Coriolis acceleration is zero. (For example, on Earth, this situation occurs for a body on the equator moving north or south relative to Earth's surface.)
   if the velocity is straight inward to the axis, the acceleration is in the direction of local rotation. (For example, on Earth, this situation occurs for a body on the equator falling downward, as in the Dechales illustration above, where the falling ball travels further to the east than does the tower.)
   if the velocity is straight outward from the axis, the acceleration is against the direction of local rotation. (In the tower example, a ball launched upward would move toward the west.)
   if the velocity is in the direction of local rotation, the acceleration is outward from the axis. (For example, on Earth, this situation occurs for a body on the equator moving east relative to Earth's surface. It would move upward as seen by an observer on the surface. This effect (see Eötvös effect below) was discussed by Galileo Galilei in 1632 and by Riccioli in 1651.[20])
   if the velocity is against the direction of local rotation, the acceleration is inward to the axis. (On Earth, this situation occurs for a body on the equator moving west, which would deflect downward as seen by an observer.)

  •  
   k........n

   0

   pokaż komentarz

   @TomAss83: Fakt, w pionie też odchyla, ale dzieje się to tak jak odchylanie w poziomie z powodu różnicy prędkości (przy zmianie wysokości), natomiast efekt Eotvosa zachodzi z powodu złożenia ruchu ziemi i ruchu obiektu. Są to podobne ale różne zjawiska. Jak chce mnie pan przekonać, to proponuję zacząć przytaczać trochę wiarygodniejsze źródła niż Wikipedia. Ja ze swej strony dam fragment ksążki Fundamentals of geophysics Williama Lowrie https://books.google.pl/books?id=7vR2RJSIGVoC&pg=PA29&hl=pl&source=gbs_toc_r&cad=3#v=onepage&q&f=false strona 45, a jak pan nie lubi czytać to Vsauce odcinek spinning od ok. 12 minuty https://www.youtube.com/watch?v=XHGKIzCcVa0

  •  

   pokaż komentarz

   @ko-lib-fan:
   Przejrzałem źródło, przejrzełem też pobieżnie swoje źródło i mogę sięzgodzić co do subtelnych róznic- natomiast nie co do samej zasady. Moja teza jest taka ż eefekt Eotvosa jest bardzo ściśle związany z siłą Coriolisa - jeśli mamy dyskutować na podstawie źróeł to proszę bardzo:
   http://empslocal.ex.ac.uk/people/staff/gv219/classics.d/persson_on_coriolis05.pdf
   Strona 5: Cytat:

   The results substantiated Eötvös' claim. Since then
   geodesists use the correction formula (tutaj wzó który się nie wkleja) where ar is the relative
   acceleration, R is the radius of the earth. The first term is the vertical
   Coriolis effect, the second term reflects the upward centrifugal effect of moving over any
   spherical surface, also non-rotating ones.


   Jak widać w formule Eotvosa dotyczącej zmiany odczuwalnej siły grawitacji jednym z cżłonów jest coś co bezpośrednio nazywa się "pionowym efektem Coriolisa".

   Generalnie "kłócimy" się o szczegóły - kewstia nazewnictwa. Nie ulega (mam nadzieję że dla Ciebie też - nie przesadzajmy z tym Pan) że:
   - przy strzelaniu east-west musimy uwzględnić poprawkę w celowaniu w zależności czy strzelamy na wschód czy na zachód.
   - gdyby ziemia sie nie obracała nie musilibyśmy celować inaczej na wshcód i na zachód - zgadza się?
   - zatem konieczność wykonania poprawki zależy od tego czy ziemia sie obraca czy nie
   - jesli tak to kluczowy okazuje się pierwszy człon poprawki eovotsa (ten z prędkością kątową ziemi)
   - ten człon jest nazwany w pracy która podlinkowałem - cytuję: The first term is the vertical Coriolis effect
   - mozemy zatem powidzieć - że podumowując powyższe punkty - konieczność wykonania poprawki w celowaniu jest spowodowana przyspieszeniem które wynika z pionowej skłądowej siły coriolisa.

   BTW: Wikipedia - zwłaszcza angielska jest wbrew pozorom niezłym źródłem.

  •  
   k........n

   0

   pokaż komentarz

   Generalnie "kłócimy" się o szczegóły - kewstia nazewnictwa

   @TomAss83: Nie do końca.

   The results substantiated Eötvös' claim. Since then
   geodesists use the correction formula (tutaj wzó który się nie wkleja) where ar is the relative
   acceleration, R is the radius of the earth. The first term is the vertical
   Coriolis effect, the second term reflects the upward centrifugal effect of moving over any
   spherical surface, also non-rotating ones.


   Właśnie pan, moim zdaniem, potwierdził moja tezę. Efekt Coriolisa jest częścią efektu Eotvosa. A składowa części "odśrodkowej" zależy od prędkości obiektu. Przy niskich prędkościach będzie pomijalna, przy większych już nie, a przy dużych jest bardziej znacząca. Jeśli obiekt leci po łuku, a punkt początkowy i końcowy znajduje się na tej samej wysokości względem Ziemi to efekt Coriolisa w całości ruchu się zniesie (oczywiście w ruchu W-E), w jednej części będzie "hamować", w drugiej "przyspieszać".

   Ja bym chciał się częściej "kłócić" na takie tematy. Nawet jeśli okazuje się że jestem w błędzie, to jest to coś przydatnego i coś co zostanie. Zgadzam się też, że ogólnie wszystkie te zjawiska potocznie nazywa się efektem Coriolisa, bo w sumie nie każdemu potrzebna jest wiedza co do istoty zjawiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @ko-lib-fan:
   Zgoda - siła/efekt Coriolisa jest częścią efektu Eovotsa.
   Znalezisko jednak dotyczyło strzelania i poprawki pionowej jaką trzeba uwzglednić przy celowaniu w zależności od kierunku wschód/zachód. Dla ziemi nieruchomej poprawki by nie było wcale- tak samo celowalibyśmy na wschód jak i na zachód. Dla ziemi ruchomej jest poprawka - wynikająca z ruchu ziemi - czyli z pierwszego członu poprawki eovotsa, czyli efektu Coriolisa. W zasadzie zatem jakakolwiek róznica w celowaniu na wschód vs na zachód wynika tylko i wyłącznie z tej cześci efektu eovotsa która jest zależna od obrotu ziemi. Innymi słowy wynika z siły coriolisa.

   Fajnie jest dyskutować na poziomie na wykopie ; )

 •  
  A................i

  -11

  pokaż komentarz

  Jezeli ktos strzela na lini wschod-zachod to nie powinno byc zadnego problemu, pocik doleci albo szybciej albo pozniej bez zmiany toru lotu Jedynie polnoc-poludnie moze to odgrywac jakas role i to najbardziej na rowniku. Ile trwa lot pocisku z odleglosci 1000m, 1-2sec? Przy predkosci obrotu Ziemi 29km/s moze ma jakis wplyw nie chce mi sie liczyc.