•  

  pokaż komentarz

  Człowiek mógł sprawić, że Ziemia będzie piękną planetą a wszystko poszło nie tak (・へ・)

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII często o tym myślę dlaczego ludzkość zamiast budować i tworzyć to woli eksploatować i niszczyć. Za każdym razem dochodzę do wniosku że bezpośrednią przyczyną jest pieniądz, a pośrednią pazerność

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000: Bo żeby budować i tworzyć trzeba eksploatować i niszczyć. Inaczej się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   Za każdym razem dochodzę do wniosku że bezpośrednią przyczyną jest pieniądz

   @afro2000: Pewnie, to nie jest wina ludzi. To nie wina Twoja, moja, naszych znajomych i rodziny. To ten niedobry pieniądz. To przez niego całe zło! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @agablazej: autorowi tego komentarza zapewne chodzi o to, że mimo iż posiadamy największą inteligencję z pośród wszystkich zwierząt, zachowujemy się często bardzo prymitywnie, wręcz destrukcyjnie dla siebie samych.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @wachowsky: no dobra ale jak to się ma do naturalnego umierania ze starości?

  •  

   pokaż komentarz

   @agablazej: nie wiem ale zebrało dużo plusów- musi mieć sens </irony>

  •  
   C..........s

   +25

   pokaż komentarz

   @afro2000: No tak, najlepiej zrzucić błędy popełniane przez ludzi na kawałek papierka ( ͡° ͜ʖ ͡°). Równie dobrze można powiedzieć, że to broń zabija ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000: może nie za całe zło ale za 95% zła na świecie jest odpowiedzialny pieniądz i chęć władzy nad innymi

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII spokojnie, ludzkość wbrew pozorom idzie w bardzo dobrym kierunku. Jesteśmy coraz lepiej wykształceni, coraz bardziej świadomi, coraz częściej interesuje nas coś więcej niż nasza własna egzystencja. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale przecież takie zmiany nie będą się dokonywały z dnia na dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°) może i teraz zdarzają się czasem jakieś etapy np. komunizmu czy czego tam jeszcze, ale przecież tylko ten nie błądzi kto nie szuka.

  •  

   pokaż komentarz

   sobie kuce minusujcie ale prawdy o świecie nie zmienicie:D

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Gdybyśmy mieli pecha i akurat np. surykatki wygrałyby w wyścigu ewolucyjnym to my byśmy teraz po zoo biegali a one toczyły wojny. Miliony lat temu gdzieś zadziałał przypadek i oto jesteśmy, nie ma co filozofować.

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: to raczej Ziemia mogła sprawić sobie piękną pierwszą globalną infosferę, postawioną np. na jakichś delfinach, słoniach czy bonobo .. ale wszystko poszło tak jak trzeba: kto ma więcej (szybkości samokopiowania) temu jeszcze będzie dodane (wystarczy poczekać a wolniej samokopiujące znikną)

   pokaż spoiler wystarczy poczekać, a grawitacja lub jej niedostatek wyeliminuje różnice potencjałów wszelkich innych oddziaływań)

  •  

   pokaż komentarz

   @C4H8Cl2S: robi nic. A to już wystarczająco dużo bo niektórzy np. zabijają zagrożone gatunki zwierząt dla sportu, wycinają nadmiernie lasy, zaśmiecają środowisko, zmieniają biegi rzek doprowadzając do katastrof ekologicznych, opóźniają rozwój wydajnego przetwarzania energii, itp. itd. Ale dla ciebie to jest oczywiście bezużyteczny śmieć społeczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: To co, mielibyśmy żyć z szympansami po jednym dachem? JA tam bym nie chciał.

  •  

   pokaż komentarz

   Za każdym razem dochodzę do wniosku że bezpośrednią przyczyną jest pieniądz, a pośrednią pazerność

   @afro2000: to chyba odwrotnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Bo żeby budować i tworzyć trzeba eksploatować i niszczyć. Inaczej się nie da.

   @m4rc1nk: no, a najlepiej budować i tworzyć aplikując planowane zużycie, aby "budować i tworzyć" wincyj i musieć eksploatować również wincyj.

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000
   Co mają do tego pieniądze? Nie chodzi też o władzę nad światem. Po prostu bogaci ludzie mają pieniądze bo (uwaga) mają smykałkę do ich zarabiania. To samo ludzie wpływowi - potrafią stworzyć taką siatkę znajomości, że są mocno wpływowi.

   Rozumiem, że jeśli ja wygram w Powerballa to też naraz będę chciał przejść władzę nad światem i zniszczyć biała rasę?

   A z resztą...

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000
   @IIGuardianII
   Nie wiem skad ten lament na temat ludzkiej kondycji. Owszem, jak porownamy sobie nasz swiat z jakakolwiek utopia to mozna dojsc do wniosku, ze zyjemy w jakims piekle, ale jezeli porownamy obecne czasy z jakimikolwiek w historii ludzkiej cywilizacji, to trzeba przyznac, ze radzimy sobie cholernie dobrze.
   Co do szympansow, polecam ksiazki prymatologa Franza de Waala, ktory bada je juz od 40 lat. Oprocz tych najbardziej ludzkich cech( ktore jak widac nie sa tylko i wylacznie ludzkie) u szympansow podaje tez przyklady najbardziej brutalnych, gdzie odgryzaja sobie palce, wyrywaja jadra albo gwalca i morduja male po innym samcu. Z wspolczesnej prymatologi wysuwa sie wniosek, ze jestesmy takimi samymi zwierzetami jak inne, z ta roznica, ze zdaza nam sie czesciej myslec, mamy wyzsza swiadomosc a w zwiazku z czym nakladac na siebie prawa, zakazy, nakazy itp.
   Nie rozumiem tego pedu do utopii i doskonalosci, wszystko dopiero przed nami, przeciez nie opuscilismy jeszcze tak na dobra sprawe swiata natury...

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000:

   dlaczego ludzkość zamiast budować i tworzyć to woli eksploatować i niszczyć.

   Złośliwi mówią iż ludzkość zachowuje się jak wirus ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   niektórzy np. zabijają zagrożone gatunki zwierząt dla sportu

   @ppidd_: w czym jest gorsze zlecenie zabicia jakiegoś zagrożonego wyginięciem ptaka od zlecenia zabicia kury poprzez jej kupno w Żabce? To nie jest pytanie prowokacyjne, naprawdę nie znam odpowiedzi. Zwróć uwagę, że zabity zagrożony ptak wiódł przynajmniej normalne życie, a kura była powołana do życia w nieustannym cierpieniu w klatce bez możliwości rozłożenia skrzydeł, stojąca na połamanych nogach.

   Jest jakaś wartość sama w sobie związana z istnieniem jakiegoś gatunku? Z czego ona wynika? Gdyby to był 1 ptak vs 1000 kur, to też powinno się ocalić zagrożonego ptaka?

   Wycinanie lasów, czy blokowanie rozwoju energetyki też się niestety wspiera codziennymi wyborami konsumpcyjnymi.

  •  
   p...._

   -2

   pokaż komentarz

   @smyl: chodzi o różnorodność gatunkową której zachwianie powoduje dość nieprzyjemne skutki trwające od kilku do kilkuset tysięcy lat jeśli nie kilku milionów. Taki nosorożec czy panda to tam ch%@ bo chyba aż tak niepotrzebne, ale z takich wybijanych to wszelkiego rodzaju ptaki i drapieżniki.
   Jak wyżej. Zależy od ptaka.
   Z tymi drzewami to można trochę popolemizować, bo fakt to idzie na konsumpcję, ale spójrz ile tego idzie, a ile terenów jest rekultywowanych. W takim tempie to za jakiś czas jebnie i z dość poważnymi konsekwencjami. Już teraz u nas po mieście biegają lisy bo lasów dookoła za bardzo już nie ma.
   A co do energetyki to tylko kasa, kasa, kasa. Póki da się jeszcze wyciągnąć trochę kasy ze starej technologii to będą ciągnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   zachwianie powoduje dość nieprzyjemne skutki trwające od kilku do kilkuset tysięcy lat

   Jeśli chodzi o wpływ na inne, indywidualne istoty, a nie różnorodność samą w sobie, to jest to jasne, ale ja mam tę intuicję, jak chyba wszyscy, że zabicie ostatniej pary gatunku jest czymś gorszym, niż zabicie pary gatunku niezagrożonego, nawet jeśli nie będzie to miało żadnego wpływu na żadną inną istotę. Nie wiem tylko, z czego miałoby to wynikać.

   Póki da się jeszcze wyciągnąć trochę kasy ze starej technologii

   @ppidd_: dlatego nie powinno się kupować paliwa... Ani produktów, dla których wycinane są lasy amazońskie (większość na uprawę paszy dla zwierząt i ich hodowlę)

  •  
   p...._

   -2

   pokaż komentarz

   @smyl: też nie wiem. Może opierasz się na innej wiedzy. Ja jestem świadom ewolucji. Co chwila pojawia się jakiś nowy gatunek, a inny znika. Czy zniknie naturalnie czy z pomocą to dla mnie mało istotne. Istotna jest za to ta równowaga. Istnienie pewnych gatunków jest dość kluczowa dla innych. A co do zagrożonych gatunków, mniejsze populacje to mniejsza prędkość rozmnażania i mniejsza pula genów. Szansa na przeżycie gatunku to niemalże funkcja kwadratowa. A jeśli to gatunek ekspansywny to choćby i liczył 5000 osobników to prawdopodobnie wyginie w moment.

   Paliwo mimo wszystko było, jest i jeszcze przed długi czas będzie głównym surowcem energetycznym. Przy atomówce jest problem ze składowaniem odpadów. Może to się wydawać niemożliwe, ale takie USA po dziś dzień chyba nie ma ani jednego składowiska. OZE to w dużej mierze jakaś kpina. Jedynie solary są sensowne, ale wymagają jeszcze wielu badań w kierunku zwiększenia sprawności i zmniejszenia kosztów produkcji.
   Mnie osobiście boli przep$@@#%$anie tego paliwa w absurdalnych ilościach w silnikach i kotłach niskiej sprawności i wywiewanie tworzonego nadmiaru energii zamiast przetworzyć to na prąd i resztki w energię cieplną. Jeśli się dobrze orientuję, silniki elektryczne powstały już w 19 wieku. Teraz mamy 21, a dalej trwają prace nad "udoskonaleniem" spalinówek. Niestety ten temat znam dość pobieżnie, może ktoś inny by bardziej to rozwinął.

  •  

   pokaż komentarz

   @jestes_lewakiem_prawaku poczytaj jak sadystyczne sa delfiny i szympansy.

  •  
   v..o via Android

   +5

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII myślę że wiekszosc ludzi na tej planecie ma dobre serce. Problem polega na ty że realnie nigdy nie będą oni rządzić. To czysta selekcja naturalna. Wygrywają, najbardziej bezwzględni, kłamliwi oszuści i hipokryci to oni rządzą swiatem, nie dobrzy ludzie.

  •  
   v..o via Android

   -2

   pokaż komentarz

   @afro2000 nope. To nie takie proste. Pieniądz, sex, używki ect.. sa tylko jednym z wielu silnych czynników, prowadzących na manowce, oddalającym od tego co ważne. To truizm i brzmi to banalnie. Ale taka jest prawda. najważniejsze jest wnętrze, samo zrozumienie siebie i własnych potrzeb - w konsekwencji rozwój, samospelnienie oraz kochanie i bycie kochanym. Tak więc rozwój i miłość. Tyle. To takie proste i takie trudne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnbv-1 Mów za siebie nie za całą ludzkość. CI O których piszesz to przedstawiciele cywilizacji zachodniej będącej w odwrocie wskutek ujemnego przyrostu naturalnego. W to miejsce napiera płodna
   czarna masa z trzeciego świata.

  •  
   v..o via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @mnbv-1 coraz bardziej świadomi ? Really? W rozwoju emocjonalnym czy duchowym nawet średniowiecze nas wyprzedza.. litości.

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000 a z czego ma budować bez eksploatacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @mnbv-1: no nie wiem, % ludzi ogarniętych raczej się nie zmienia, to, że ktoś obsługuje smatmrtfona nie czyni go geniuszem dzięki ktoremy człowiek idzie na przod

  •  

   pokaż komentarz

   @mnbv-1 Zgadzam się, choć nie aż tak optymistycznie. Wszystko będzie dobrze, jeśli lewactwo zniknie w zarodku.

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000: Na odwrot bym sie jeszcze mogl zgodzic- bezposrednia przyczyna jest pazernosc, a posrednia pieniadz, gdyby nie on to ciezko by bylo pazernym ludziom, przekonac tych mniej pazernych do zrobienia czegos bardziej pazernego, to prawda, ludzie czesciej robili by rzeczy ze wzgledu na wspolny cel, a nie dla checi zysku, prawdopodobnie... (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Pamiętaj, że Ziemia to planeta więzienna, druga Salusa Secundus, piekło to Ziemia...

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: Pewnie dlatego że jest spokrewniona z szympansem...
   Szympansy gwałcą molestują swoje młode i zabijają dla przyjemności...

   Po za tym nie wiem w jakim świecie żyjesz ale jak dla mnie to wszystko idzie do przodu

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000 pieniadz to pieniadz, to ludzie sa poj?@@ni nie pieniadz

  •  

   pokaż komentarz

   @IIGuardianII: ja sądzę sobie drzewa robię budki lęgowe dla ptaków i owadów.l,staram się segregować smieci.. Wczoraj posadziłem 18 długowiecznych drzew. To taki mój mały wkład w lepszy świat i coś co pozostanie po mnie gdy już będę jedzony przez robaczki

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000: a to z gówna domy mamy budować?

  •  

   pokaż komentarz

   @KakaowyTaboret: nie ma znaczenia jaki "gatunek", potencjalnie "łagodniejszy" niż ludzie wskaże się jako możliwy nośnik "cywilizacji". Reguły gry materii/energii uniemożliwiają takim "gatunkom" trwanie obok tych, których skala konsumpcji materii/energii jest szybsza. Na razie możemy wnioskować jedynie na podstawie tej planety, ale wnioski są dość podstawowe. Przykładowa główna kwestia to: śmiertelność i samo-kopiowanie. Czy możliwa jest taka ewolucja, że raz powstałe pierwsze organizmy nie umierają, lecz ewoluują dalej w dowolnie długim czasie? Czym różniłyby się ewolucje takich (nieginących) organizmów bez kopiowania i z kopiowaniem? Na Ziemi jest oczywiste, że nawet gdyby warunki dla takich ewolucji lokalnie istniały, to statystycznie więcej było warunków wyznaczających śmiertelność osobników, co oznacza promocję samo-kopiowania (a zarazem, jak się okazało, wielokomórkowości i płciowości).

  •  

   pokaż komentarz

   Za każdym razem dochodzę do wniosku że bezpośrednią przyczyną jest pieniądz, a pośrednią pazerność

   @afro2000: ale zastanów się, dlaczego niby pieniądz miałby być winny? Ludzie niszczyli, zabijali się i wszystko dookoła na długo przed wynalezieniem pieniądza. Pieniądz nic pod tym względem nie zmienił. Ba, jeśli pieniądz coś zmienił to wyłącznie na lepsze. Pieniądz umożliwił wydajny handel, wcześniej ludzie mieli do wyboru dwie rzeczy, super niewydajne zbieractwo i łowiectwo, które zajmowało przytłaczającą cześć dnia każdego człowieka, lub grabież, która jest nie moralna. Ale zastanów się co byś zrobił, gdyby twoja rodzina od tygodnia nic nie jadła, ty wracasz kolejny raz z polowania z niczym a twój sąsiad właśnie upolował dzika, ale został ranny i mógłbyś go z łatwością zabić i nakarmić własną rodzinę? To dzięki pieniądzom, każdy mógł doskonalić produkcję jednego rodzaju dobra, dużo dużo więcej niż sam potrzebuje, tylko po to by łatwo nadwyżkę wymienić na pieniądze, a te łatwo na wszelkie inne dobra...

   A pazerność, przyjrzyjmy się jej bliżej, po co jeden człowiek miałby gromadzić duże zasoby dóbr, tak duże że nigdy ich nie "przeje" za swojego życia... A no nie ma najmniejszego sensu tego robić, jednak niektórzy to robią z pazerności... I do czego to prowadzi, mają bardzo dużo a chcą mieć jeszcze więcej... Ale najważniejsze pytanie, jak osiągnąć jak najwięcej? No można okraść każdego kogo się da. Ale okradniesz wszystkich raz, może za jakiś czas drugi ale trzeciego razu już nic nie będzie, bo nie będzie czego kraść... Może są lepsze sposoby, jakbyś tak okradał wszystkich, ale umiarkowanie, i kazałbyś wszystkim pracować, abyś miał co regularnie kraść - no już lepiej prawda... ale czy da się pozyskiwać majątek jeszcze wydajniej? Ci twoi niewolnicy niby pracują ale niezbyt wydajnie, a ty sam też nie jesteś w stanie każdemu wymyślić dochodowego zadania... A gdybyś spowodował że wszyscy twoi niewolnicy z ochotą zaczęli pracować i sami zaczęliby wymyślać coraz to lepsze sposoby pracy? Musieli by pracować dla siebie, sami by musieli gromadzić majątki, ale potem z chęcią oddać ci znaczną jego część, za co mogli by ci dobrowolnie oddać większość swojego majątku, może za duży, bezpieczny, ciepły dom? Albo za skuteczne leki ratujące życie, a może za super wydajne pojazdy mechaniczne, albo za super wydajne maszyny do obliczeń... i za tysiąc innych gratów, które jeszcze 100 lat temu nikt nie wiedział że mogą w ogóle istnieć, a dzięki którym żyjemy dłużej, bezpieczniej, zdrowiej, mamy czas na rozrywkę... Co z tego wszystkiego byśmy mieli gdyby dwa tysiące lat temu wszyscy postanowili że będą posiadać tylko tyle majątku ile jest im potrzebne do przeżycia?

   Ale niewątpliwie problem istnieje, ludzie się wciąż zabijają i nieuczciwie eksploatują... Problem powstaje w tedy gdy pazerny człowiek może pozyskiwać pieniądze w nieuczciwy sposób - zrobi to. Ale gdyby tak wszyscy ludzie na świecie posiadali narzędzie do obrony przed nieuczciwą eksploatacją, ba, takie narzędzie, które odwiodło by prawie wszystkich ludzi od zabijania się nawzajem (nie liczę socjopatów, ci zawsze będą zabijać)... Gdyby każdy człowiek na świecie wiedział jak w jaki sposób lepiej osiągać swoje cele i rozwiązywać swoje problemy bez użycia przemocy i gdyby w ogóle wiedział że uczciwe i pokojowe rozwiązania są zawsze lepsze, również pod względem finansowym... gdyby tylko ci ludzie posiadali tą wiedzę...

  •  

   pokaż komentarz

   @afro2000: taka nasza natura niestety. Może dlatego obce cywilizacje nie kontaktują się z nami.

  •  

   pokaż komentarz

   @agablazej: to nie jest film o umieraniu ze starości. To jest film o relacji pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem. Relacja praktycznie ludzka. Wiele zwierząt mogłoby żyć z nami w symbiozie i wspólnym szacunku. Ale wolimy palić lasy dla ropy i batonów. A zwierzęta zabijamy dla zabawy.
   Jesteśmy bardziej prymitywne niż one pod względem poznania.

 •  

  pokaż komentarz

  Starość jest straszna. Cieszcie się wykopki tym że jesteście młodzi i korzystajcie z życia. Drugiej szansy nie będzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zawsze jak widzę szympansa czuje jakąś więź, ciężko to dokładnie określić...

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna