•  

  pokaż komentarz

  W Kanadzie samobójstwo jest nielegalne? To znaczy że złamał prawo?

 •  

  pokaż komentarz

  Myślałem, że Kanada to cywilizowany kraj...

 •  

  pokaż komentarz

  Dr Michael Bach: "we can't expect of medicine that we're going to eradicate suffering from life and somehow that has emerged as the social, and medical and political project."

  Coś w tym jest. Mamy skrajny przypadek jakiejś rzadkiej choroby i robi się z tego walkę polityczną/społeczną do kwalifikowania innych chorób w ten czy inny sposób. Nie jest to dobre. Bo za chwilę przez dziurę w systemie jedni będą umierać niepotrzebnie, albo znowu ktoś zostanie pominięty z listy.

  Z kolei po co w ogóle jest lista? Nie można wprowadzić eutanazji tak po prostu? Chcesz zastrzyk, przychodzisz, płacisz, umierasz. Nie trzeba potem zbierać trupów z chodników, torów, obwodnic.
  To "przychodzisz, płacisz" to duże uproszczenie oczywiście. Powinna być dokładnie sprawdzona historia medyczna, wiek, chociażby czy dana osoba nie jest właśnie naćpana i nie wie co mówi.

  Ktoś ma pomysł czemu powszechna eutanazja mogłaby stanowić problem? Pomińcie proszę względy etyczne/religijne. Interesują mnie fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Chodzi o to aby nie kusić ludzi, do pozbycia się babci / dziadka gdy stają się niewygodni.

  •  

   pokaż komentarz

   @aloalo83: w dość prosty sposób da się wykluczyć takie przypadki - wywiadem, wykrywaczem kłamstw, etc.
   Ma to być dobrowolna decyzja danej osoby. Myślisz że pytając odpowiednio babcia/dziadek nie wysypią z tego że to był pomysł rodzinki? Jeśli dana osoba daje sobie wmówić że nie powinna żyć, to i tak za dużo już nie ogarnia, spokojnie wygada "bo wnuczek powiedział że tak będzie lepiej". Wtedy wnuczka za kraty za usiłowanie morderstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @aloalo83: ,,kusić ludzi", 100% jawności w całej procedurze, nasłóch a nawet podsłóch, ograniczenie kontaktów, zakaz alkocholu, narkotyków, spędów wyznaniowych, itp. itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth wystarczyłoby badanie psychologiczne i psychiatryczne, a do tego jakieś obiektywne przesłanki, jak np. choroba terminalna lub ograniczająca mocno mobilność i/lub zdolności poznawcze. Śmieszy mnie to, że w dyskusji o eutanazji zawsze pojawiają się teksty i uśmiercaniu starszych ludzi. Przed takimi rzeczami można się częściowo zabezpieczyć, a jeśli ktoś koniecznie chce się pozbyć babci, to podmieni jej leki i załatwi sprawę.
   Trzeba być ostatnim sk?@?ysynem, aby zmuszać kogoś do życia wbrew jego woli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: wykrywacz kłamstw to bezużyteczna zabawka, którą łatwo oszukać albo zmylić falszywymi pozytywnymi wynikami

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth Bardzo ciekawe pytanie. Myślę, że problem byłby z ludźmi którzy są w pewnym stopniu niepoczytalni, tudzież np. depresja. W tym stanie pozornie racjonalne decyzje nie są racjonalne. Problemem jest także słuszność i trafność diagnozy psychiatrycznej, która opiera się głównie na wywiadzie. Były tutaj wykopy o tym, że skuteczność diagnoz w psychiatrii nie jest zadowalająca, a często wręcz mylna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Bo eutanazja to temat tabu
   Wybitny Austriacki akwarelista trochę się do tego przyczynił
   Jeszcze długo nie będziemy rozmawiać o eutanazji czy eugenice w sposób normalny

   Dobrym przykład jest w jednym z opowiadań z lat 20 gdzie autor opisuje komory śmierci jako przyznaje pacjentowi miejsce do zakończenia swego upchanego cierpieniem życia...
   Teraz ma to inne skojarzenia

   Zawsze pojawi się grupa ludzi zwłaszcza w tym kraju z racji na jego historie która będzie krzyczeć że Niemcy też tak robili!

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Ciekawe też pytanie skąd się bierze ten rozdźwięk w społeczeństwie, gdzie bez najmniejszych wyrzutów potrafimy ulżyć w cierpieniu zwierzęta oddają je do - jak to się ładnie nazwało - uśpienia, za to człowiekowi pomóc w ten sposób nie można.

   Zapewne bierze się to z przeświadczenia, że chęć śmierci to też dla większości ludzi coś jak samobójstwo. Z tym że jak ktoś chce odejść, to i tak popełni samobójstwo, a śmiertelna choroba nazywa się śmiertelną bo ostatecznie prowadzi do śmierci - po co więc przeciągać agonię ludzi i skazywać ich na cierpienie. Ktoś inny rzuci "Bóg tak chciał", ale w sumie trochę bez sensu "obdarowywać" ludzi śmiertelną chorobą, tylko po to żeby żyli w cierpieniu. Mało to przyjacielski bożek tak robi...

   Właściwie więc sprawa eutanazji to w całości kwestia etyczna/religijna. Mając nawet kryterium i jakieś określone przypadki, zawsze sprowadzi się to do moralnego/etycznego osądu dlaczego akurat w tym przypadku można, a drugi już się nie kwalifikuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Myślę, że problem byłby z ludźmi którzy są w pewnym stopniu niepoczytalni, tudzież np. depresja.

   @Freakz: człowiek z wykopu miał wszelkie powody żeby mieć depresję, przypuśćmy że ją miał, czy to znaczy że należało by mu zabronić eutanazji?

   Czy sama uporczywa depresja nie jest wystarczającym powodem do popełnienia eutanazji?

   Kto miał by z tym problem? ludzie którzy popełnili eutanazję czy cała reszta?

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe też pytanie skąd się bierze ten rozdźwięk w społeczeństwie, gdzie bez najmniejszych wyrzutów potrafimy ulżyć w cierpieniu zwierzęta oddają je do - jak to się ładnie nazwało - uśpienia, za to człowiekowi pomóc w ten sposób nie można.

   @przemomemoo: Jak zauważyłeś bierze się to z kultury chrześcijańskiej w której samobójstwo lub zabójstwo to grzech ciężki, takie postawy były promowane na tych ziemiach przez ostatnie 1000 lat i w sumie nadal są przez KK.

  •  

   pokaż komentarz

   @k824323 No właśnie jest to kontrowersyjna sprawa. Znam osobę, która chorowała parę lat, miała na koncie próby samobójcze a teraz kocha życie i rozpowiada, że byłaby to najgorsza decyzja.

   Więc myślę, że w skrajnie beznadziejnych przypadkach gdy ktoś nie rokuje żadnej poprawy eutanazja byłaby uzasadniona.

  •  
   t......t via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @Zhai dzisiejszych wykrywaczy nie da się oszukać. Mierzą bardzo dużo różnych parametrów ciała. Za dużo filmów się naoglądałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Freakz: sam kiedyś próbowałem, jak widać się nie udało. Teraz mam życie mlekiem i miodem płynące, ale nie miałbym nic przeciwko gdyby mi się wtedy udało. I tak wszyscy umrzemy.
   Zmuszanie kogoś do życia jeżeli jedyne co z niego ma to cierpienie to sk!@#ysyństwo.

  •  
   U....................z

   -1

   pokaż komentarz

   @k824323: To jak w takim razie nazwiesz zmuszanie innych, żeby zabijali ludzi, bo tym już życie nie odpowiada?

  •  

   pokaż komentarz

   Ma to być dobrowolna decyzja danej osoby. Myślisz że pytając odpowiednio babcia/dziadek nie wysypią z tego że to był pomysł rodzinki?

   @Kargaroth: to by chyba raczej dotyczyło osób leżących, z którymi już nie ma właściwie kontaktu, jedynie może jakieś chwilowe przebłyski, więc nie można tu mówić o ich decyzji bo zwyczajnie nie kontaktują. Nikt chyba by nie przyjąłby do eutanazji staruszka ogólnie na chodzie bo np. ma demencję. Tak umierała moja babcia, jak miała jakieś przebłyski świadomości to mówiła, że już nie chce się męczyć, nie chce tego bólu, chce odejść. I przy starszych osobach takie sytuacje imo wchodzą grę, gdzie ona raczej by nie została uznana za zdolną do podjęcia świadomej decyzji.

  •  
   U....................z

   -1

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść do apteki, kopic dużą dawkę środków nasennych i się zabić. Dlaczego zatem ludzie chcą zmuszać innych, aby ich zabili? Brakuje odwagi?

   Po prostu chcą zrzucić odpowiedzialność na drugiego człowieka.

   Człowiek to nie jest maszyna i względy etyczne/religijne są dla niego istotne. Dlaczego zatem miałyby być pomijane?

  •  

   pokaż komentarz

   To jak w takim razie nazwiesz zmuszanie innych, żeby zabijali ludzi, bo tym już życie nie odpowiada?

   @UwielbiamGdySiePienisz: o czym Ty piszesz?
   o obecnej sytuacji gdzie samobójcy często zmuszają np. maszynistów albo instruktorów na strzelnicach do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu?

   czy o hipotetycznej sytuacji gdzie lekarz miał by wykonywać eutanazję?

   Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść do apteki, kopic dużą dawkę środków nasennych i się zabić.

   @UwielbiamGdySiePienisz: stoi: miezerna suteczność, powikłania przy niepowodzeniu, brak informacji jakich leków, recepty

  •  
   U....................z

   -1

   pokaż komentarz

   @k824323:

   O rzeczywistej (a nie hipotetycznej) sytuacji, kiedy lekarz zabija. Nie rozumiem, jak możesz porównywać te dwie sytuacje: ani maszyniści ani instruktorzy nie planują nikogo zabijać.

  •  

   pokaż komentarz

   O rzeczywistej (a nie hipotetycznej) sytuacji, kiedy lekarz zabija.

   @UwielbiamGdySiePienisz: rzeczywistej? nie wiem o jakim kraju piszesz w takim razie, w Polsce:
   1.eutanazja jest nielegalna
   2.masz coś takiego jak klauzula sumienia, lekarz może nie wykonać świadczeń niezgodnych z jego sumieniem.
   Pkt.2 chyba rozwiązuje problem zmuszania lekarzy do zabijania?

   ani maszyniści ani instruktorzy nie planują nikogo zabijać.

   @UwielbiamGdySiePienisz: nie planują, nie chcą, a jednak przyczyniają się do śmierci, i jest to dla nich obciążenie psychiczne, o czym mówią w reportażu który załączam.

   Tak będzie się działo do puki nie pozwoli się ludziom godnie odchodzić z tego świata gdy tego chcą. Twierdzisz że zmuszanie maszynistów do wykonywania egzekucji jest lepsze niż wykonywanie ich przez lekarzy którzy nie mają nic przeciwko (nie skorzystają z klauzuli sumienia)?

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   chociażby czy dana osoba nie jest właśnie naćpana i nie wie co mówi.

   @Kargaroth: co to za prawackie ograniczenia? Człowiek chce śmierci to lekarze mają mu pomóc i dowidzenia, nikt nie ma prawa ingerować w jego wolność nawet gdy jest naćpany.

   Jeszcze tego brakowało, żeby zabraniać ludziom w ciężkiej depresji, albo naćpanym zakończyć swoje życie.

  •  

   pokaż komentarz

   Powinna być dokładnie sprawdzona historia medyczna, wiek, chociażby czy dana osoba nie jest właśnie naćpana i nie wie co mówi.

   @Kargaroth: Jak u notariusza bywają przypadki, że menel pijany bierze hipotekę albo sprzedaje swój cały dobytek za tanie wino to tutaj też mogłoby dość do dziwnych sytuacji. Martwa osoba nie może się bronić.

 •  

  pokaż komentarz

  Ależ drogie wykopki: samobójstwo jest legalne. Więc o co chodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  Świat jest chory. Nie żebym coś sugerował ale... istnieje pewna religia, która mówi, że masz wolną wolę a jednocześnie mówi, że nie masz prawa się zabić nawet jeżeli twoje życie polega wyłącznie na cierpieniu. Szkoda, że takie wierzenia często są brane pod uwagę przy ustanawianiu prawa. Tak! Religie więżą umysły i ciała. Czekam na minusy.

  pokaż spoiler Tak, to jest ten aspekt w którym nawet islam>chrześcijaństwo


  pokaż spoiler Zamiast cierpieć razem z Chrystusem to się zabił... egoista

  •  

   pokaż komentarz

   @JayJay12: umarł nieuszlachetniony przez cierpienie

  •  

   pokaż komentarz

   @JayJay12: specjalistą nie jestem, ale chyba ta religia nie mówi że nie masz prawa się zabić tylko że to grzech/niemoralne

  •  
   t.....2

   +4

   pokaż komentarz

   jak ktos nie widzial czlowieka chorego na raka w terminalnej fazie to moze pier.... o tym ze bol uszlachetnia.

  •  
   U....................z

   0

   pokaż komentarz

   @JayJay12: Inaczej: nie masz prawa zmuszać innych (np.lekarzy), żeby Ciebie zabijali. Jak sam chcesz to przecież możesz.

  •  

   pokaż komentarz

   istnieje pewna religia, która mówi, że masz wolną wolę a jednocześnie mówi, że nie masz prawa się zabić nawet jeżeli twoje życie polega wyłącznie na cierpieniu

   @JayJay12: imo nie masz racji. Jeżeli chodzi ci o rel. kat. to moim zdaniem człowiek ma jak najbardziej wolną wolę, ty decydujesz czy chcesz popełnić jakiś grzech czy nie, czy chcesz jak to mówią "podążać za Jezusem" czy nie, nikt cię za nie ma prawa za twoją decyzję zabić, ukamienować, może potępić tyle, wierni modlą się za tych, którzy są "zagubieni", czy to nie jest wolna wola? Owszem mówi się tam, coś w stylu, że cierpienie jest szlachetne ale jeżeli nie wytrzymasz i się zabijesz to imo jest obecnie uznawane za objaw choroby w tym psychicznej i nie jesteś potępiony czy coś. Co innego jeżeli się zabijesz bo tak, nie chcesz żyć i tyle, wtedy imo gardzisz darem bożym jakim jest życie i imo popełnisz grzech śmiertelny. Ja przynajmniej tak to rozumiem jako osoba kiedyś wychowana w tej wierze. Nie bardzo rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że posiadanie wolnej woli jest nieprawdą, są pewne przykazania, których powinno się przestrzegać, ale ty decydujesz czy będziesz to robił czy będziesz grzesznikiem, co ci religia za to zrobi? Ano nic, będziesz średniej jakości katolikiem, możesz też to olać i być ateistą. PS. to że teraz kk chce zmuszać kobiety do rodzenia wszystkich kalek to jest imo zaprzeczanie wolnej woli przez egoistów w sutannach, już pominę że wtrącaniem się w nieswoje sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   istnieje pewna religia, która mówi, że masz wolną wolę a jednocześnie mówi, że nie masz prawa się zabić nawet jeżeli twoje życie polega wyłącznie na cierpieniu

   @JayJay12: Ja jako osoba wierząca jestem za legalizacją wspomaganego samobójstwa to przecież dobrowolny wybór jednej osoby. Czym innym jest aborcja(za wyjątkiem kilku przypadków) gdzie decydujesz za inną osobę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dave987654321:
   W tej chwili to laicki kraj ale jednak zaliczany do cywilizacji chrześcijańskiej.

   @k824323: @sokotra:

   Religia nie musi zabraniać. Wystarczy, że straszy piekłem. Wybieraj, cierpisz na Ziemi czy w piekle? No dziękuję za taki wolny wybór. I to wszystko w imię Boga, który kocha Cię tak bardzo, że zsyła na Ciebie łaskę cierpienia by nadać twemu życiu sens :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kornik1982 Cierpienie nie ma żadnego sensu i nie wychodzi na dobre. Ale jest obecne. Kto wytrwa do końca (patrz Jezus) ten będzie zbawiony. Życie jest niesprawiedliwe i m.in. dlatego wierzę.

  •  

   pokaż komentarz

   Religia nie musi zabraniać. Wystarczy, że straszy piekłem. Wybieraj, cierpisz na Ziemi czy w piekle? No dziękuję za taki wolny wybór. I to wszystko w imię Boga, który kocha Cię tak bardzo, że zsyła na Ciebie łaskę cierpienia by nadać twemu życiu sens :)

   @JayJay12: jakoś mam wrażenie, ze niczego nie zrozumiałeś z tego co napisałam. Masz też wybór nie wierzenia w żadną religię więc co cię piekło obchodzi? Zapominałeś też poza oklepanymi sloganami wspomnieć, ze mówi się też że Bóg jest miłosierny i wybacza, wiele jest fragmentów w PŚ mówiących, że grzesznicy wejdą do KB, można się nawrócić ze złej drogi, trzeba tylko chcieć. To całe zsyłanie cierpienia jest z jednej strony bez sensu z drugiej strony, ma to pewien pokrętny sens, którego nie chce mi się omawiać bo chyba karmisz się tylko sloganami a nie interesujesz religią, a przynajmniej jak wiele osób chcesz wyszukiwać w niej tylko to co potencjalnie złe i bez sensu i na tym się skupiać, twoja wolna wola. Powiem tylko tyle, że niektórym ludziom uwierzenie w to, ze ich cierpienie ma sens poniekąd uratowało życie, może dlatego wiele osób niepełnosprawnych, które znam jest religijne, bo czasem wiara to jedyne co mają.

  •  

   pokaż komentarz

   @dko777: i dla wiary warto ostatnie chwile życia spędzać w koszmarnym bólu i być obciążeniem psychicznym i fizycznym dla rodziny?
   Trochę masochistyczne, trochę egoistyczne. Staram się nie być ani jednym, ani drugim (nikomu tego nie zarzucam, tylko gdybam, bo różnie ludzie zachowują się w obliczu cierpienia) i wiem, że wybrałbym najprostszą drogę by wszystkich włącznie ze sobą wyzwolić z bezsensu cierpienia.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   specjalistą nie jestem, ale chyba ta religia nie mówi że nie masz prawa się zabić tylko że to grzech/niemoralne

   @k824323: taka prawda, na tym polega wolna wola, że możemy zrobić co chcemy. Tylko jakoś całe narody (w tym nasz) twierdzą, że trzeba chronić ludzi przed "złem" nie zastanawiajac się nad tym czy każdy tak samo rozumie "zło" i czy na pewno chce tej ochrony. Myslę że tu warto wspomnieć o tym, iż ,oim zdaniem politycy tutaj są najmniej winni. Niech któryś powie że chce w Polsce eutanazji to pewnie dostanie magiczne 5%. Ba, jak się wspomni o luźniejszym prawie odnośnie aborcji to jest wielka gównoburza, a jak się flirtuje z "prolajferami" krytykowanymi nawet przez Watykan to się za to zbiera wysokie wyniki w sondażach.