•  

  pokaż komentarz

  Ja się tam im nie dziwię, sam bałbym się wyjść do lasu wiedząc że dookoła grasują myśliwi którzy i tak wszędzie widzą dziki...

  •  

   pokaż komentarz

   @guziec_z_afryki: jest nawet gotowa instrukcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: wykop.pl

  •  
   T........o

   +85

   pokaż komentarz

   Dziki niszczą plony rolnikom, inwestujesz w coś ponad 100 tys zł. a wszystko zjadają masowo rozmnażające się dziki. Tylko później obrońcy zwierząt niech nie płaczą że żywność w sklepach droga.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToloManolo: No ale przecież dziki to ssaki, a nie zwierzęta!

  •  

   pokaż komentarz

   Dziki niszczą plony rolnikom, inwestujesz w coś ponad 100 tys zł. a wszystko zjadają masowo rozmnażające się dziki.
   @ToloManolo: Ale po co mówisz Wypokom? Oni już wydali wyrok i fakty już tego nie zmienią... wprawdzie negowanie sensu regulowania populacji dzikiej zwierzyny, bo jakiś myśliwy coś to tak jakby powiedzieć, że policja nie jest nam potrzebna, bo jakiś mundurowy kogoś pobił czy coś. No, ale... im to nie przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   tak jakby powiedzieć, że policja nie jest nam potrzebna, bo jakiś mundurowy kogoś pobił czy coś. No, ale... im to nie przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Nicolai: raczej postrzelił bo myślał że telefon to kałach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: @ToloManolo: no a w Szczecinie? Nie mamy pól uprawnych tam gdzie dziki łażą... czyli po lasach które się łączą z parkami. I te dziki, wiadomo, niby niebezpieczne, ale nie było nigdy incydentu, bo to tutaj takie normalne, że każdy wie jak się zachować... i tak sobie koegzystujemy z tymi dzikami od lat, a tu nagle odstrzał i trochę smutno. Zresztą, może zamiast walczyć z naturalnym instynktem zwierzęcia, że ci wylezie z lasu na pole gdzie jest kuszone tym całym jedzeniem... postawić płot? I tak zainwestowałeś 100 tys. zł, może 10 tys. zł na płot dookoła pola to nie tak źle tym bardziej, że jednorazowa inwestycja?

  •  

   pokaż komentarz

   postawić płot? I tak zainwestowałeś 100 tys. zł, może 10 tys. zł na płot dookoła pola to nie tak źle tym bardziej, że jednorazowa inwestycja?

   @Dijuna: xDDD
   Byłeś kiedyś na wsi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: tylko policja jest zawodową służbą, nie ochotniczą. To tak jakby teraz powołać specjalną policję obywatelską i strzelać np. do kiboli demolujących miasto po meczu. Regulowanie populacji patologii też leży w publicznym interesie, dlaczego wykopowi programiści 15k nie mogliby się tym zająć po godzinach ze swoich balkonów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZewPiwnicy: ale chodzi o to, że to za dużo hektarów do ogrodzenia, czy dlaczego na wsiach płoty nie są dobrym pomysłem? :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Dijuna: Nie dość, że to byłoby po prostu nieopłacalne i bardzo czasochłonne, to jeszcze dziki i tak przeszłyby przez takie ogrodzenia, chyba że byłyby z betonu, wkopanego głęboko w ziemię.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZewPiwnicy: nie wiem no, krowy się ogradza i konie takim ogrodzeniem na prąd, na dziki to nie zadziała? No i czy na pewno "nieopłacalne" jeżeli alternatywą będzie płacz, że ci dziki wlazły na pole i wszystko wyjadły? A więc może te straty od dzików nie takie dotkliwe, skoro kończy się na marudzeniu? Tym bardziej, że to wszystko jest przecież ubezpieczone... ja wiem, że możnaby nawet wypalić wszystkie lasy i wybić wszystko poza zwierzętami hodowlanymi, ale nie tylko farmerzy się liczą. :D

  •  

   pokaż komentarz

   no a w Szczecinie? Nie mamy pól uprawnych tam gdzie dziki łażą... czyli po lasach które się łączą z parkami.
   @Dijuna: W Poznaniu to dziki swego czasu aż do centrum się zapuściły...

   tylko policja jest zawodową służbą, nie ochotniczą. To tak jakby teraz powołać specjalną policję obywatelską i strzelać np. do kiboli demolujących miasto po meczu.Regulowanie populacji patologii też leży w publicznym interesie, dlaczego wykopowi programiści 15k nie mogliby się tym zająć po godzinach ze swoich balkonów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @vare: Co Ty w tym momencie tworzysz? "Ochotnicza", a "samozwańcza" to dwie różne rzeczy. Myśliwi nie są na państwowym etacie, ale ich działalność, uprawnienia i kompetencje regulują przepisy prawa. Oni nie wchodzą do lasu na podstawie "ja to bym sobie postrzelał" tylko na podstawie państwowych uprawnień (nadanych w określonym zakresie), a i z tego co tam zrobią się rozliczają. Także pensji nie pobierają, ale podlegają państwu. Nazwałbym to outsourcingiem skoro już o programistach mówimy. Na trochę podobnych zasadach działa OSP, acz oni dostają tzw. ekwiwalent. Niemniej "ochotniczość" mają w nazwie... i co teraz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dijuna: Nie robi się tego m.in. z tego powodu, że odszkodowanie jest bardziej opłacalne finansowo od zysków ze zbiorów więc zwyczajnie szkody są na rękę "poszkodowanym". Tylko muszą o tych szkodach dużo i głośno pokrzyczeć żeby przekonać wszystkich jak bardzo cierpią.
   Tak więc @ZewPiwnicy: jest opłacalne tak jak jest ale z powodu zupełnie innego niż myślisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToloManolo: Może obrońcy zwierząt dołożą się do myśliwych i będą płacić za szkody wyrządzone rolnikom przez dziką zwierzynę? W końcu to też jest pomoc zwierzętom, aby ich nie trzeba było odstrzelić. Ekologia jest bardzo popularna w miastach gdzie dzikiej zwierzyny poza sporadycznymi przypadkami nie ma. Jadąc na wieś jest większa akceptacja dla myśliwych i mniejsza dla ekologów. Wynika to z tego, że dla miastowych to czy dziki zjedzą większość uprawy rolnika czy nie ma małe znaczenie bo bezpośrednio go to nie dotyka. Ale taki rolnik jak uprawia pole przez kilka miesięcy i czeka na zbiory a tu w jedną noc może stracić pół pola plonów to nie jest już taki EKO tylko sam by najchętniej wziął giwerę i wystrzelał pół lasu. Co prawda koła łowieckie ze swojej kasy składkowej i ze sprzedaży ustrzelonej zwierzyny będą musiały za szkodę zapłacić bo takie jest prawo. Ludzie powiedzą, że dobrze im tak bo w końcu zabijają zwierzynę i czerpią z tego zyski no ale nikt nie wie, że to się nie bilansuje i zazwyczaj jest więcej wydatków niż zarobku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: @ToloManolo: Myśliwi bardzo dbają o to, żeby populacja dzików była duża. Co roku grube pieniądze idą na karmę dla dzików, tylko po to, żeby mioty były większe. Dziki rozmnażają się masowo, żeby było do czego potem strzelać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: to było tylko porównanie, przeciętny myśliwy ma taką wiedzę o działaniu ekosystemów jak student pierwszego roku biologii, czyli taką jak ja czy Ty o bezpieczeństwie publicznym. Skoro zwierzyna łowna to taki problem, to niech zajmą się tym odpowiednie, zawodowe służby, a nie zgraja dziadków spuszczających się nad poukładanymi na gałęziach martwymi zwierzętami i gratulującymi sobie kto więcej zabił. Przez właśnie braki w wyszkoleniu mamy potem sytuacje takie jak ta niedawna, gdy ginie przypadkowa osoba, bo ktoś nie był pewien strzału. Pewny strzału to ja mogę nie być, kiedy strzelam na strzelnicy z pożyczonej broni i nie wiem, czy jest pod, czy w punkt ustawiona, ale i tak trafi w kulochwyt, a nie ktoś decydujący o życiu jakiejkolwiek istoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @vare: Przed wojną popularna była wypowiedź jednego z generałów polskiego lotnictwa, „że on na podkuwaniu koni się nie zna, a na lotnictwie znają się wszyscy”
   Ja mam wrażenie, że im mniej ktoś wie o jakiejś dziedzinie tym więcej się wypowiada.
   W Polsce aby dokonywać odstrzału zwierzyny trzeba mieć uprawnienia.
   Uprawnienia nadaje PZŁ po odbyciu stażu (minimum rok) i zdaniu egzaminów.
   Innych opcji nie ma (pomijam działania nielegalne).
   Myśliwy ma obowiązek rozpoznać cel i nie można takich pomyłek usprawiedliwiać.
   Każdy kto się pomyli traci pozwolenie na broń, członkostwo w PZŁ i dostaje wyrok.
   Porównywanie jednak polowania do strzelania na strzelnicy jest równi zasadne jak porównywanie jazdy modelem RC z jadą prawdziwym samochodzie w realnym ruchu drogowym.
   Polecam wybrać się z kimś na nocne polowanie i samemu zobaczyć jak las wygląda nocą.
   Przy 130 tysiącach członków, pewnie milionach polowań rocznie trudno oczekiwać, że nikt nigdy się nie pomyli.
   Niech więc pierwszy rzuci kamieniem ten co nigdy w życiu nie popełnił pomyłki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dijuna: A no tak ogrodzić....
   A więc mówisz że każdy musi ogrodzić.
   Siatka musi mieć 3,0m wysokości gdyż taka na 2,0m zatrzymuje tylko sarny.
   0,5m trzeba wkopać w ziemię. (dziki, lisy potrafią podkopać siatkę).
   2,5m musi wystawać gdyż jelenie z miejsca przeskakują nad 2,0m.
   to tego trzeba wstawić słupki rury metalowe o średnicy 10cm gdyż takich zwierzyna nie jest w stanie uszkodzić a i stoją przez 10 lat bez przewracania się. Słupki muszą myć max co 4m tak aby siatka się nie obwieszała zbyt bardzo po uderzeniach zwierzyny. Słupek musi mieć 3,5m gdyż 1m musi być wbetonowane w ziemię.
   Do tego kamienie cement.
   Na ogrodzenie 1 ha potrzeba w idealnych warunkach 400m.
   Następnie trzeba obchodzić takie grodzenie 1 w tygodniu i je naprawiać. gdy ma się kukurydzę i ziemniaki to codziennie.

   A więc każdy rolnik w Polsce wyda po kilkadziesiąt tysięcy złotych tylko po to aby

   ZWIERZĘTA DZIKIE ZACZĘŁY UMIERAĆ Z GŁODU!!
   W lasach państwowych też trzeba będzie grodzić wszystko nawet sosny.
   Zwierzyna nie będzie miała co jeść stanie się bardziej podatna na choroby.

   To dzięki twojej metodzie zagłodzimy całą populacje tak dzisiaj rozrośniętą. Gratuluje pomysłu.

   Wilków musiało by być naprawdę dużo z 20-30 razy więcej niż jest teraz aby utrzymać w jakiś ryzach zwierzynę płową. Wystarczy że przyszła by cięższa zima i wilki zaczęły by atakować w całej Polsce zwierzęta domowe.

   Pogratulować pomysłu. Jestem pod wrażeniem. Efekty jakie osiągniesz to.
   -Więcej wypadków na drogach spowodowanych przez zwierzynę.
   -Bardzo szybko rozprzestrzeniające się choroby które zaczną się przenosić na zwierzęta domowe.
   -Potężne nakłady ze strony rolników i leśników na grodzenia
   -Podrożenie żywności roślinnej, mięsa, papieru, mebli, desek, itp
   -Pozamykanie niektórych szlaków migracyjnych zwierzyny
   -Zwielokrotnienie uszkodzeń ciała zwierzyny spowodowane z grodzeniami.
   -Masowe pomory dzikiej zwierzyny z powodu głodu.
   i jeszcze wiele innych.

   No kolego jestem pod wrażeniem. Jak widzisz ażeby coś wprowadzić w życie to trzeba mieś choćby podstawową wiedzę na ten temat i robić konsultację ze specjalistami.
   Ja nie jestem żadnym specjalistą tylko zwykłym laikiem który uczył się na temat zwierząt leśnych kilka lat dlatego zapewne nie wymieniłem nawet połowy negatywnych skutków jakie przyniósł by twój pomysł

  •  

   pokaż komentarz

   to było tylko porównanie, przeciętny myśliwy ma taką wiedzę o działaniu ekosystemów jak student pierwszego roku biologii, (...)
   @vare: Ciężko dyskutować z kimś kto już wydał wyrok ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Ja mam wrażenie, że im mniej ktoś wie o jakiejś dziedzinie tym więcej się wypowiada.
   @neutronius: To nawet ma naukową nazwę, efekt Krugera-Dunninga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: arturjablonski.com

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro zwierzyna łowna to taki problem, to niech zajmą się tym odpowiednie, zawodowe służby, a nie zgraja dziadków spuszczających się nad poukładanymi na gałęziach martwymi zwierzętami i gratulującymi sobie kto więcej zabił.

   @vare: Nie mamy żadnych służb które zajmują się lub mogły by zajmować się odstrzałem zwierzyny.
   Odstrzał zwierzyny powoduje astronomiczne koszty które sami myśliwi pokrywają z własnej kieszeni.
   Jeśli chciał byś zatrudnić ludzi aby się zajęli odstrzałem społeczeństwo poniosło by pokaźne koszty.

   A odnośnie jak to ująłeś spuszczających się dziadków, to wiedz że tak samo "spuszczali" się wszyscy od co najmniej Mieszka I oraz wszyscy szlachcice.

  •  

   pokaż komentarz

   W lasach państwowych też trzeba będzie grodzić wszystko nawet sosny.

   @mpetrumnigrum: co? xDDD Nie mówię o totalnym braku odstrzału i kontroli (tym bardziej, że uwielbiam dziczyznę), a o tym, że koszty rolników nie są dla mnie argumentem by ten odstrzał nasilać...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Nie uważam się za eksperta. Zachowanie myśliwych miałem okazję obserwować na swojej działce, po złożeniu skargi i kolejnym polowaniu, które się na niej odbyło na podobnych warunkach wyłączyłem teren z obwodu.

   @neutronius: Owszem, dostaje taki myśliwy wyrok, czyli ostatnio na przykład rok więzienia w zawieszeniu. Nie rzucam kamieniem, bo pomyłkę popełniłem, nigdy jednak w jej wyniku nikt nie zginął.

  •  

   pokaż komentarz

   @ToloManolo: ale nie rozumiesz, ze oni nie chca sie na wzajem pozabijac, dlatego tego nie chca robic

  •  

   pokaż komentarz

   @Dijuna: Ni to co napisałem tyczy się sytuacji w której myśliwi strzelają jak strzelali do tej pory a tylko rolnicy grodzą swoje uprawy.

   koszty rolników nie są dla mnie argumentem by ten odstrzał nasilać

   No tak jeśli ktoś inny traci pieniądze to jego sprawa a jeśli to ty tracisz pieniądze to czyja to będzie sprawa?

   Aby w miarę dobrze wytłumaczyć Tobie straty poniesione przez rolników załóżmy że masz firmę. Zajmujesz się handlem węglem. Co roku sprzedajesz 5000ton węgla. Ale do o koła twojej firmy jest osiedle naprawdę biednych ludzi którzy mają dzieci takich rodzin jest kilkadziesiąt i każdy z tych rodzin przychodzi do ciebie w nocy na plac i kradnie węgiel. Plac ma 100 ha i jest to 5 placów po 20ha a węgiel masz w małych kupkach po 1 tony na całym obszarze placów. (sytuacja abstrakcyjna jednak tylko w ten sposób możesz sobie uświadomić o co chodzi.)
   Okazuje się że pierwszego roku ukradli tobie 500ton i wyszedłeś na lekkim minusie. W kolejnym roku grodzisz teren siatką i wydajesz 200 000zł. Ale to jest za mało więc zatrudniasz 15 stróżów z psami aby pilnowali w dzień i w nocy i miesięcznie wydajesz 50 000zł na samą ochronę swego mienia.

   Wiem że na pola nie trzeba stróżów ale trzeba codziennie chodzić i sprawdzać szczelność grodzeń oraz naprawiać.

  •  
   L...............i

   +3

   pokaż komentarz

   nie wiem no, krowy się ogradza i konie takim ogrodzeniem na prąd

   @Dijuna: krowy i konie nie ryją w ziemi. Świnia, długo ryjąć, przebije się przez BETON o ile nie jest za gruby, a ty chcesz plotek z drutu postawić? XDDDDDDD

   Czytając takie rzeczy coraz mniej dziwię się, że dzieci w UK myślą, że jajka rosną na polu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZewPiwnicy: jak to jest ze w wielkiej Brytanii wszystkie praktycznie pola są ogrodzone? Znaczy da się czy się nie da?

 •  

  pokaż komentarz

  Myśliwi protestują przeciwko większym odstrzałom bo w podeszłym wieku taka ilość wódki za bardzo szkodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mavie: jakieś dowody na ten alkoholizm? Żadnych, bo to kłamstwo i kalumnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Jak inaczej wytłumaczyć te wszystkie postrzelenia przypadkowych osób. Albo myśliwi to ślepe dziady którym powinno się zabronić polować albo tak chleją na polowaniu że naprawdę nie odróżniają człowieka od dzika.

  •  
   P.........k

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @JaCzyliOn: Te linki to rak w czystej postaci.
   Naprawdę wierzysz w te bzdury?

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: Chcesz powiedzieć, że link jest bzdurą, bo facet nie lubi myśliwych czy, że facet nie lubiący myśliwych powołuje się na ankietę przeprowadzoną przez samych myśliwych ?
   Przecież gość w tym miejscu powołał się wyłącznie na to co sami myśliwi o sobie mówią .... !?

  •  

   pokaż komentarz

   @JaCzyliOn: i to ma być wiarygodne źródło. Propagandowe wynurzenia jakiegoś ekooszołoma z duża dawką manipulacki. Geobbels approved!( ͡° ͜ʖ ͡°)(✌ ゚ ∀ ゚)☞( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mavie: pojedyncze przypadki na tysiące polowań. Wypaki są wszędzie, a alkohol nigdzie nie jest głównym czynnikiem. Strzelanie do nierozpoznanego celu nie jest wynikiem spożywania alkoholu, a brakiem poszanowania prawa i regół. Powszechny brak poszanowania prawa i regół w całym społeczeństwie. To tak jak na drogach, są wypadki, a większość trzeźwa. Jak to wytłumaczysz?

  •  

   pokaż komentarz

   @JaCzyliOn: Ten portal to wylęgarnia fake newsów.
   Konsomolskaja Prawda to przy nich wzór rzetelności i obiektywizmu.
   Ankieta internetowa (z 2004) w środowisku w którym posiadacze komputera to rodzynki?
   Jaki procent z 600 głosów było oddanych przez myśliwych?

   Jestem początkującym myśliwym.
   Nie piję wódki, nie byłem w SB ani w ORMO.
   Nie wiem jak kiedyś bywało.
   Z kilkunastu polowań zbiorowych na których byłe nie było alkoholu.

   Na grubo ponad milion polowań rocznie wypadki można policzyć na palcach jednej ręki.
   Six sigma approved.
   Chciałbym aby kierowcy mieli taką wypadkowość.
   Nie ośmieliłbym się jednak napisać, że kierowcy jako całość to pijacy i drogowi mordercy (wiem że tak nie napisałeś ale popatrz na inne wpisy).
   Nawet pomimo faktu iż rocznie około 3000 wypadków związanych jest z alkoholem.

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: Nie oczekiwałem, że myśliwy powie cokolwiek złego o myślistwie :)
   Zresztą wybacz, ale jak dla mnie samo myślistwo jest jest chorym hobby. Nie widzę NIC, kompletnie NIC co by usprawiedliwiało ten "sport".

   pokaż spoiler Ale nie bierz tego do siebie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Siedza po wilgotnych budach ze slabym ogrzewaniem i ogolnie nie maja nic do roboty poza patrolem plus minimalistyczna kontrole zwierzchnikow. W takich warunkach flaszka sama do reki wchodzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   W takich warunkach flaszka sama do reki wchodzi

   @cygar: może tobie. Masz bardzo mylne wyobrażenie o myśliwych i myślistwie. Widać, że czerpiesz "wiedzę" z komentarzy na wykopie. Myśliwy na polowanie musi czymś dojechać. To już samo z siebie eliminuje spożywanie alkoholu, bo tak jak na ambonie mógłby się ukryć, tak jazda autem jest dość ryzykowna pod względem kontroli trzeźwości. Co więcej, samo posiadanie (przewóz, polowanie itp) pod wpływem alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, bo jest przestępstwem. Myśliwy traci status myśliwego, pozwolenie na broń i samą broń, a do tego są jeszcze konsekwencje karne. Myśliwi mają dużo do stracenia i stąd ich dbałość o trzeźwość. Stare, zasłyszane za młodu bajki jak ktoś opowiadał o picu na polowaniu wsadź gdzie ich miejsce, między bajki (chociaż można i w dupę sobie wsadzić). Bankiety jeżeli są, to po zbiorówkach. PO. Jest polowanie, myśliwi składają broń albo w szafie pancernej w domku myśliwskim, albo powierzają jakiemuś młodemu żeby odwiózł.
   Co do samych zaś polowań. Są to raczej krótkie imprezy, często solo. Wbrew pozorom polowań jest bardzo dużo, a wypadki wynikają z ułomności człowieka, jak to zazwyczaj bywa u ludzi i z ich wypadkami. Zbliża się sezon, zapisz się na zbiorówkę na nagankę, zobaczysz jak to wygląda, a nie powielasz krzywdzące, obiegowe opinie.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Oj tam oj tam ze trafia sie jakies posterunki perelki ktore znasz to wyjatek z reguly. Moj szwagier pijak mysliwy polowa na dziki z kotem a pies mu wodke polewal a przyjechal na sankach napedzanych krolikami.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaCzyliOn:

   Ale nie bierz tego do siebie :)
   Nie ma żadnej spinki. Wręcz przeciwnie :)

 •  

  pokaż komentarz

  Nic dziwnego że prostestują.

  Raz że jest to rzeźnia, a dwa że nie do zrealizowania.
  myśliwi musilby chyba cały miesiąc w łowisku siedzieć i strzelać do wszystkiego co się rusza.

  Pytanie czy stać nas na tyle ofiar wśród rowerzystów i grzybiarzy? :D

 •  

  pokaż komentarz

  Panowie dzików jest od chuja! ryją wszystko ale normy nic nie dadzą bo ci ledwo są wstanie wejść do lasu.. Nieraz koło mojego domu jada polowanie zbiórka chuje móje i co za godzinę idę w górę bo ni c#%!! strzałów nic.. A ci co auto na środku pola ognisko wóda i giwery :o j@?@ńce gorsze niż locha z małymi.. Połowa tych myśliwych to p$#$@y z ORMO UBE itp..

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

Dodany przez:

avatar neutronius dołączył
340 wykopali 6 zakopali 11.7 tys. wyświetleń