Moja mama kupiła matę wibrującą za prawie 9 tysięcy złotych

Moja mama kupiła matę wibrującą za prawie 9 tysięcy złotych

POROZMAWIAJ ZE SWOIMI RODZICAMI! Mireczki proszę o pomoc. Moja mamuśka kupiła kawałek wibrującej szmaty za prawie 9 tysięcy złotych i była z tego bardzo zadowolona i uważała to za interes życia... początek sprawy tutaj ->...

 •  

  pokaż komentarz

  Uważam, że takie biznesy, chwilówki i inne naciąganie ludzi powinno być zakazane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: @Vento: a jak to uregulować? Zakazuje się sprzedawania mat droższych niż 500 zł? Ceny urzędowe to raczej miniona już epoka.

  •  

   pokaż komentarz

   inne naciąganie ludzi powinno być zakazane

   @Pszesmiewca: Co to jest naciąganie? Sprzedaż o 10% więcej niż w sklepie obok to już naciąganie czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mandaret: nie no wiadomo, tego nie można regulować, ale można potępiać na każdym kroku. Cisnąć ludziom którzy tam pracują, uświadamiać starszych, interesowac się nimi na tyle żeby nie kupili tego gówna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Łatwo się mówi. Zakazać , niby dlaczego ? Nikt nie zmusza. Widziały gały co brały. Nie taka prosta sprawa. Jedynie co można , to przestrzegać ludzi. A że kit i działanie na naiwności to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: @mandaret: @Sevotumir: Chyba nie oczekujecie ode mnie że w 5 minut wymyśle wam rozwiązanie... Dopalaczy też nie wolno a wszystkimi dostępnymi środkami tego zakazują, nawet chodniki przed wejściem rozkopują ... ale nabijanie ludzi w butelkę według wykopu jest w porządku...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: nie oczekuję, bo nie da się zakazać takiej działalności nie wylewając jednocześnie dziecka z kąpielą. Maty masujące są legalne i nieszkodliwe, dlatego nie sposób ich zakazać jak dopalaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Równie dobrze, powinno być zabronione bycie naiwnym debilem i frajerem. Trzeba walczyć z głupotą a nie cwaniactwem w pierwszej kolejności.

  •  

   pokaż komentarz

   @P_O_L_A_C_Z_E_K: "Kto przemocą lub podstępem doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem" to mi pod postęp podchodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: nie chodzi o maty. Mata jest tylko przedmiotem równie dobrze mogło być to ultranowoczesne wieczko do słoika

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Chyba czegoś nie rozumiesz. Żeby zakazać jakiejś działalności , potrzebna jest podstawa do tego. Takie nabijanie trwa od ładnych paru lat. Nie wiem według których ludzi z wykopu nabijanie ludzi w butelkę jest w porządku , ale osobiście do nich się nie zaliczam.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak to uregulować? Zakazuje się sprzedawania mat droższych niż 500 zł? Ceny urzędowe to raczej miniona już epoka.

   @stekelenburg5: Pewnie wystarczy zakazać udzielania kredytów i pożyczek poza placówkami banków. Emeryt / rencista raczej z kieszeni 5 tysi nie wyciągnie. Procederu by to nie zlikwidowało, ale by go znacznie utrudniło i ułatwiło wypowiedzenie umowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sevotumir: podstawę ci Vento wrzucił wyżej. Moim zdaniem to również podchodzi pod podstęp. ( Art. 197. § 1 Kodeks Karny). A jeśli coś trwa od paru lat i obecne przepisy są nieskuteczne w walce z tym procederem to należy zmienić przepisy. Druga sprawa to to, że człowiek nabijany w butelkę nawet o tym zazwyczaj nie wie. Więc nie był bym tego taki pewien na twoim miejscu. Kończę te intelektualne wybiegi bo do niczego ta rozmowa nie prowadzi. Pozdrawiam wszystkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: osoby po 70 roku życia podpisują umowy kupna pow kwoty 1000 zł tylko w obecności notariusza na koszt sprzedawcy lub z osoby z rodziny.

   @Gandalf_bialy:

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: to byś w Media Markt nie dostał telewizora na raty... Czyli dziecko z kąpielą wylane.
   @Vento: dobrze wiem, że nie chodzi tylko o maty. Przedmiotów, które mogą być sprzedawane w ten sposób jest miliard, dlatego tej działalności nie da się zakazać.

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: po co babci notariusz do kupna telewizora w hipermarkecie za 1100 zł stanowiące jej pół emerytury? Absurdalne utrudnienie obrotu gospodarczego proponujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Prawie każdy tak uważa. Nie ma się czym chwalić

  •  

   pokaż komentarz

   @P_O_L_A_C_Z_E_K: Fajnie że opanowałeś memy zielonko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   a teraz

   pokaż spoiler usun konto

  •  
   a.............k via Android

   +24

   pokaż komentarz

   @Vento
   Przepraszam, bo wiem, że osobiście jesteś zainteresowany, ale powinno się też ostrzegać i rozmawiać z rodzicami o takich wałkach.
   To nie jest normalne godzić się na takie rzeczy.
   Moja mama ma w nawyku, żeby nic nie podpisywać i na nic się nie godzić, choćby dawali sztabki złota.

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: babcia nie ma rodziny, albo jedyny syn jest w Stanach, albo ma w dupie babcię. Ma przyjeżdżać, żeby babcia kupiła telewizor? A jak nie chce, to policja ma go tam przyprowadzać?

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5:
   i mówiłem o podpisywaniu umów. a nie o umowie w sklepie gdzie masz paragon i jakieś prawa wynikające z tego

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: tutaj też jest umowa i masz prawa z niej wynikające. OP sam ją wkleił. Tu masz nawet większe, bo od umowy w sklepie nie odstąpisz bez podania przyczyny w ciągu 14 dni.

  •  

   pokaż komentarz

   @P_O_L_A_C_Z_E_K:

   Volenti non fit iniuria.
   Ale czy informacje, jakie udzielają prowadzący te pokazy towarów, nie wprowadzają w błąd? Bo jeżeli tak, to moim zdaniem nie można nazwać klientów "chcącymi".

   źródło: volenti400.png

  •  

   pokaż komentarz

   to byś w Media Markt nie dostał telewizora na raty... Czyli dziecko z kąpielą wylane.

   @stekelenburg5: Zupełnie mnie to nie martwi, w życiu nie kupiłem nic na raty ani na kredyt.
   W końcu chyba nie powinno się kupować rzeczy na które nas nie stać? Idę do sklepu, wyciągam kasę i kupuję. Nie mam kasy - nie kupuję, bo mnie nie stać. Ludzie znowu nauczyli by się ile co kosztuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: wtedy notariusz. napisałem lub.

   tak tylko te prawa to zapisy abuzywne a nie zapisy KC czy jaki tam się stosuje przy zakupie na paragon

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: 14 dni na odstąpienie to klauzula abuzywna? Pokaż mi w tej umowie, którą wrzucił OP jedną klauzulę abuzywną.

   Wymóg notariusza dla transakcji powyżej 1000 zł powodowałby znaczne zwiększenie kosztów sprzedaży, co powodowałoby podniesienie cen. Poza tym, co notariusz miałby robić? Oceniać, czy babci się taka cena opłaca? A dlaczego 1000 zł? A dlaczego 70 lat? A jak ktoś trudności z oceną gospodarczego sensu transakcji w wieku 65 lat? Albo 22?

   @Gandalf_bialy: to może zakażmy sprzedaży na raty albo udzielania kredytów w ogóle? Zacząłbyś patrzeć dalej niż czubek własnego nosa...

  •  

   pokaż komentarz

   to może zakażmy sprzedaży na raty albo udzielania kredytów w ogóle? Zacząłbyś patrzeć dalej niż czubek własnego nosa...

   @stekelenburg5: Zaczynasz nieźle kombinować, to nie było by takie całkiem złe.

  •  
   J.....a

   -21

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: Przecież to jest zakazane. Przepisy KC o wyzysku. Trzeba je tylko stosować

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Powinno się po prostu uświadamiać starszych ludzi i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: nie można zabronić bycia głupim. Dla jasności: kupno maty masującej NIE JEST jakąś tajemna wiedzą. Jeśli człowiek nie ma PODSTAW zdrowego rozsądku to sam jest sobie winien. Jeśli oczywiście podczas prezentacji oszukano kogoś to jest podstawa do procesu i zwrotu kosztów. Nic ponad to

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: namawianie do złego rozporządzania swoim majątkiem poprzez przedstawianie fałszywych lub nieistniejących wyników badań, lub sfałszowanych lub nieistniejących ankiet, lub fałszywych wyników sprzedaży, lub świadome wprowadzenie klienta w błąd poprzez przedstawianie efektów działania produktu, które nigdy nie zostało potwierdzone.

   Zapisz takie coś w ustawie, a ukróci się wszelkich hochsztapler i oszustów tego typu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: przepisy o wyzysku nie zakazują zawierania tego typu umów ani nie czynią ich nieważnymi czy zakazanymi, a jedynie pozwalają się uchylić od skutków zawarcia takiej umowy, co jest wolą kupującego i nie ma przeszkód, żeby próbował wykorzystać to uprawnienie, ale znacznie prostsze jest skorzystanie z 14-dniowego terminu odstąpienia od umowy.

  •  
   J.....a

   -8

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: Niestety nie zawsze w ciągu 14 dni znajdzie się ktoś, kto otrzeźwi takiego emeryta...

  •  

   pokaż komentarz

   Wymóg notariusza dla transakcji powyżej 1000 zł powodowałby znaczne zwiększenie kosztów sprzedaży, co powodowałoby podniesienie cen.

   @stekelenburg5: Argument mówiący o podniesieniu cen w zestawieniu z cenami za tę mate i odkurzacz ... mam wrażenie, że sobie jaja robisz. Wystarczy zrobić tak: osoba starsza + kwota powyżej 1 tys. + transakcja poza siedzibą firmy + zawarcie umowy kredytu = potrzebny notariusz. No i po kłopocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczorra: jest taki przepis, 286 kodeksu karnego - oszustwo się nazywa. Ale to i tak nie rozwiązuje wszystkich problemów, np. tutaj nie ma informacji, żeby pani została wprowadzona w błąd. Poza tym da się przedstawić właściwości maty w taki sposób, żeby nie było to jawne kłamstwo, a jedynie podkoloryzowanie, czy jakieś zagranie podprogowe, jak w reklamach.
   @Jowanka: nie jest to pierwsza ani ostatnia dziedzina życia, w której emeryci i inni niedoświadczeni będą w dupie z powodu swojego niedoświadczenia. Poza tym ja wcale nie popieram takich praktyk, pokazuję tylko, że nie da się ich skutecznie zakazać.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy zrobić tak: osoba starsza + kwota powyżej 1 tys. + transakcja poza siedzibą firmy + zawarcie umowy kredytu = potrzebny notariusz. No i po kłopocie.

   @Gandalf_bialy: nie, bo to rodzi obowiązek wołania notariusza do kupna TV w hipermarkecie, już mówiłem. Poza tym ponawiam pytanie, co ten notariusz miałby tam robić? Oceniać, czy cena jest dobra? To może rzeczoznawcę majątkowego lepiej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Tu mamy dwie strony medalu celowe oszukiwanie innych jednak i świadome kupno. Ale pisanie ze ktos jest głupi to tez głupie. Technika sprzedazy nieznajomosc rynku trzezwa młoda osoba obok i nikt by nic nie kupił. Tutaj jest mowa o perfidnym naciaganiu.Sprzedac drozej a perfidnie naciagac ludzi to dwie inne rzeczy...

  •  
   J.....a

   +22

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Jak zdefiniujesz "osobę starszą"? Wiekiem? Np. 70 lat? Czyli za 4 lata mój ojciec, cały czas właściciel i prezes firmy zatrudniającej kilkadziesiąt osób będzie musiał zacząć prowadzać z sobą notariusza? :D

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że takie biznesy, chwilówki i inne naciąganie ludzi powinno być zakazane.
   @Pszesmiewca:
   Generalnie liberałem jest się wtedy, gdy się to opłaca (albo na utrzymaniu rodziców). Dopiero jak się noga podwinie tobie lub w rodzinie, to nagle się okazuje, że OK są "pomocne reće" innych członków stada :)))
   To dlatego Korwin ma wyborców 15-30 lat, a przedział 30-40 lat to błyskawiczna utrata, bo człowiek nabiera doświadczenia życiowego.
   Nagle się okazuje, że z 80% ośób nie jest kozakami, kórzy pozamiatają system, tylko walka o każdy miesiąć :))
   I to dlatego Korwin ma 1-4,7%, bo proponuje zbyt szybką rewolucję.
   Tymczasem na poczatek, wystarczy liberalizować krok po kroczku, ale nigdy się nie cofać, chyba, że cos ewidetnie się nie sprawdzi w realu.

  •  
   L.......V via Android

   +17

   pokaż komentarz

   @Vento a co byś powiedział o osobach, które kupują takie rzeczy? Może należałoby ubezwłasnowolnić Twoją matkę?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak zdefiniujesz "osobę starszą"? Wiekiem? Np. 70 lat? Czyli za 4 lata mój ojciec, cały czas właściciel i prezes firmy zatrudniającej kilkadziesiąt osób będzie musiał zacząć prowadzać z sobą notariusza? :D

   @Jowanka: Mowa jest o zakupach osób fizycznych. Nikt nie wspomina o podejmowaniu decyzji w imieniu firmy.
   Tak jak wspomniałem powyżej, ja bym zakazał udzielania kredytów poza placówkami banku i problem by się pewnie sporo zmniejszył.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento: @Pszesmiewca: A ja uważam, że po prostu wystarczy użyć mózgu i czytać co się podpisuje, a nie łykać piękne gówno-p#!$%?!olo z ust sprzedawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: Znacznie prościej jest zadzwonić codziennie do swojej mamy!!! Facebook online, a jak matka dostanie wylewu/zawału to ją znajdują po tygodniu sąsiedzi :(. Smutne... PS.Nie sztuka pojechać na grób 01.01, wtedy jest za późno...

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: faktycznie, umowa zgodna z prawem. nie ma zapisów abuzywnych.

  •  
   J.....a

   -3

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Jako osoba fizyczna sobie pójdzie kupić motocykl następny i zrobi to poza siedzibą firmy, bo się na jazdę testową umówią gdzieś tam gdzie mu pasuje. I co wtedy? Notariusz?

  •  

   pokaż komentarz

   nie, bo to rodzi obowiązek wołania notariusza do kupna TV w hipermarkecie, już mówiłem

   @stekelenburg5: W pośpiechu źle napisałem, zamień: transakcja poza siedzibą firmy -> transakcja poza oddziałem/placówką firmy. Wtedy upragniony kredyt dla idiotów jednak ci dadzą w MM.

  •  

   pokaż komentarz

   @MWittmann: poczekaj jak będziesz miał 70 lat i demencja cię będzie lekko chwytać :) nawet na wykop hasła zapomnisz. Ale czy to znaczy że będzie można cię wtedy wykluczyć społecznie i czesać z ciebie hajs bo słabiej sobie radzisz ?

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy zrobić tak: osoba starsza + kwota powyżej 1 tys. + transakcja poza siedzibą firmy + zawarcie umowy kredytu = potrzebny notariusz. No i po kłopocie.

   @Gandalf_bialy: Ciekawe czy będziesz szczęśliwy jak to samo zrobią Tobie Twoje dzieci ORLE? Może od razu ubezwłasnowolnienie? Kooorwa, czy skorupka za młodu...( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca Do mojej mamy tez dzwonili i umawiali sie na spotkanie :/ na szczescie wujek google pomogl. Zrozumcie wszyscy ze od starszych osob wyciaganie tak pieniedzy jest duuzo latwiejsze dlatego do nich dzwonia. Mirku zrob cos z tym i dawaj znac na biezaco

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: "poczekaj" "Niech Cię dopadnie takie coś" - Bawi mnie takie moralizowanie. Rodzice mają 60+ i świetnie sobie radzą. Co do demencji, to trzeba się wybitnie starać by dopadła. Wystarczy przestać dbać o zdrowie, ruch itd. Niektórzy mają demencję już w wieku 30 lat bo myślą, że są starzy w chuj.

   Tak naprawdę wszystko zależy od człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   Jako osoba fizyczna sobie pójdzie kupić motocykl następny i zrobi to poza siedzibą firmy, bo się na jazdę testową umówią gdzieś tam gdzie mu pasuje. I co wtedy? Notariusz?

   @Jowanka: Poprawiłem już, że nie poza siedzibą tylko poza placówką firmy. Do tego zakup niekoniecznie się wiąże z umową kredytu. Osoba w wieku 70 lat będzie kupować motocykl? Wątpię. Ale jeśli nawet, to jazda próbna to nie podpisanie umowy. Jakoś nie wierze, że ktoś kupuje motocykl czy samochód w czasie jady próbnej. Raczej się wraca do biura i w cywilizowanych warunkach podpisuje umowę (w tym wypadku bez notariusza).
   Oszuści prawie zawsze podpisują umowy poza placówką swojej firmy. Np. wynajmują pomieszczenie przychodni i udają rehabilitantów w białych fartuchach.

  •  
   J.....a

   +3

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Będzie kupować. Kupuje stare motocykle jakieś. Z wiekiem coraz mniej jeździ, a coraz więcej siedzi i to naprawia, restauruje itd. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: czy ja wiem.. Ekonomiczny darwinizm nie jest taki zły... Szmal trafia od glupszych do cwanszych (bez obrazy dla matki) a ciebie mogą go lepiej spożytkować

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: ty też codziennie przepłacasz. Nieświadomie kupujesz produkty które na opakowaniach mają nakładane i w reklamach zresztą tez. Rok rocznie dajesz się naciągać na kilka tys zł.

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że takie biznesy, chwilówki i inne naciąganie ludzi powinno być zakazane.

   @Pszesmiewca: chcącemu nie dzieje się krzywda - TAK czy NIE

  •  

   pokaż komentarz

   Będzie kupować. Kupuje stare motocykle jakieś. Z wiekiem coraz mniej jeździ, a coraz więcej siedzi i to naprawia, restauruje itd. :D

   @Jowanka: Ale to jest wyjątek. Pewnie nie kupuje na kredyt tylko wyciąga kasę z kieszeni albo robi przelew? Tak wiec te wszystkie pomysły na ograniczenie działalności oszustów raczej by go nie dotknęły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca Zakazanie bycia debilem też byłoby rozwiązaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento jeśli chodzi o odstąpienie od umowy to możesz to zrobić mailem w ciagu 14 dni. Wtedy jesteś kryty i potem jesli chodzi o raty itp to już możesz poza tym terminem. Wg ustawy nie musisz wypełniać żadnego formularza itp jeśli go nie udostępnili, wystarczy zwykły mail

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5
   @Sevotumir

   Wystarczy dac mozliwosc odstapienia od umowy(z jakims limitem np dwa razy do roku)

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: Wycena przez rzeczoznawcę i 300% podatku od zysku powyżej 40%. Pasuje?

  •  
   a................y via Android

   -10

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5
   Po prostu po przekroczeniu 65 lat, zakupy powyżej 500zł powinny być dozwolone za zgodą dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @aparat_rozdzielczy: a jak nie masz dzieci?
   @sogen: to nieuczciwe wobec sprzedawcy. Pewność obrotu wymaga, żeby w normalnych warunkach prawo odstąpienia było stosunkowo krótkie, jak np. 14 dni dziś obowiązujące. Inaczej przedsiębiorca nie będzie w stanie planować działalności firmy racjonalnie.
   @JanuszSebaBach: nie, wycena podwyższa koszty zakupu i wydłuża proces.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca jak kupila to niech teraz na niej śpi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: imo nie powinno się zakazywać a edukować społeczeństwo. Mniej lekcji historii i religii, więcej przedsiębiorczości i takie biznesy same znikną.

   Dlaczego w sumie chcesz zakazać możliwość sprzedaży towaru więcej niż jest warty?

  •  
   a................y via Android

   -7

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5
   Jakiś urząd powinien decydować.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5
   Po prostu po przekroczeniu 65 lat, zakupy powyżej 500zł powinny być dozwolone za zgodą dzieci.
   @aparat_rozdzielczy: czyli jak mój szef podpisuje umowy na pare milionów, to jego syn powinien to potwierdzać?

   #ojapierdole

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: pomijając absurd twojej propozycji, tutaj była opłata 400zl miesięczne, wiec rozumiem, ze byłoby bez notariusza?

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: Przy niekorzystnym dla firmy rozstrzygnięciu to ona płaci za wycenę. Następne osoby z tym samym produktem korzystają z upublicznionej wyceny. Można by ustalić cenę zakupu ale to da się oszukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @miki4ever: to była propozycja napisana na wykopie. nie wiem czego oczekujesz.
   Chętnie posłucham twojej.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5 zabrania się kupowania ludziom to co chcą kupić

  •  

   pokaż komentarz

   jest taki przepis, 286 kodeksu karnego - oszustwo się nazywa. Ale to i tak nie rozwiązuje wszystkich problemów, np. tutaj nie ma informacji, żeby pani została wprowadzona w błąd. Poza tym da się przedstawić właściwości maty w taki sposób, żeby nie było to jawne kłamstwo, a jedynie podkoloryzowanie, czy jakieś zagranie podprogowe, jak w reklamach.

   @stekelenburg5: ale w kodeksie jest to napisane tak oględnie, że każdy taki "handlarz" się spokojnie wywinie od kary, bo powie, że on dostał takie badania czy ankiety i tylko z nich korzystał, nie wiedząc że są fałszywe. On nie oszukał, tylko ktoś kto mu je dał, a teraz sobie szukaj tego kto mu je dał. Powinno być jasno napisane, że używanie fałszywych stwierdzeń, badań czy ankiet ma być karalne, a umowy zawarte dzięki nim są nieważne. I wiem, że to rodzi problem, bo przecież laik zawsze podeprze się badaniami naukowców, a sam nie musi znać tematu, ale w tym momencie sąd powinien rozstrzygnąć, czy kłamstwo było oczywiste, czy nie. A w naszym przypadku jest oczywiste, bo żadne cudowne maty, garnki, czy orgonity po prostu nie działają. I też wiem, że z pozycji siedzącej przed komputerem w piwnicy jest łatwo szafować mądrymi słowami i dyktować jak powinno wyglądać prawo, ale ja tylko daję przykład jak można by skonstruować przepis, żeby garnkowi szamani nie mogli go obejść. Natomiast sztab ludzi w sejmie i ich eksperci powinni umieć tak sformułować artykuł KK, żeby był nie do obejścia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy hmmm... a co zmilionami Polaków, ktorzy maja inne zdanie? Nie znam nikogo, kto by sie ne zakedytował na zakup chaty. Kredyty po to są, zeby krzystac i żyć.

  •  
   5...........a via Android

   0

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: @Vento: a jak to uregulować? Zakazuje się sprzedawania mat droższych niż 500 zł? Ceny urzędowe to raczej miniona już epoka.
   @stekelenburg5 wprowadzic instytucje prawna sluzaca anulowaniu transakcji o tak wyraznych znamionach oszustwa i obwarowania tego karami finansowymi w celu odstraszenia naciagaczy chociac z drugiej strony takie prawo zmiorlo by banki z kredytami we franku xdddd

  •  

   pokaż komentarz

   hmmm... a co zmilionami Polaków, ktorzy maja inne zdanie? Nie znam nikogo, kto by sie ne zakedytował na zakup chaty. Kredyty po to są, zeby krzystac i żyć.

   @Balbisia: Kredyt na mieszkanie/dom poniekąd można zrozumieć. Ale sposób w jaki banki ich obecnie udzielają ... jest to sprawa mocno kontrowersyjna i to w wielu aspektach (np. banki tych pieniędzy nie mają i nie pochodzą one wcale z oszczędności). Natomiast cała reszta kredytów i pożyczek prawdopodobnie nikomu do niczego nie jest potrzebna, to tylko nabijanie kabzy przez pośredników. Bo sama możliwość zakupu drogich przedmiotów na raty zazwyczaj winduje w górę ich cenę. Natomiast zdecydowanie dobrym nawykiem jest konieczność oszczędzania na coś co się chce kupić. To "życie i korzystanie" tak naprawdę robi z Ciebie niewolnika banków. Może nie od razu zrozumiesz o co mi chodzi, ale pewnie kiedyś to do Ciebie dotrze. Sam znam kilka osób które tak korzystają z życia. Zazwyczaj siedzą po uszy w kredytach i nie ma opcji aby przed emeryturą z tego mogły się wygrzebać. Jest natomiast wysoce prawdopodobne, że dzieci odziedziczą po nich majątek i kredyty w porównywalnych proporcjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5 Kupujacy powinnien miec prawo odstapienia od umowy w ciagu 14 dni. Tak jest w uk i nikt tam garnkow nie kupuje

  •  

   pokaż komentarz

   @damian-bil-31: > Tu mamy dwie strony medalu celowe oszukiwanie innych jednak i świadome kupno. Ale pisanie ze ktos jest głupi to tez głupie.
   Dlaczego w dzisiejszych czasach nazywanie rzeczy po imieniu jest "głupie"? Jeśli ktoś idzie na pokaz to jest czymś zainteresowany. Jeżeli pokazują matę masującą za 300zł rozważam zakup, nie dlatego że cena jest adekwatna, opłacalna, bo nie znam rynku. Po prostu uważam że mogę wydać taką kwotę żeby siedząc przy kompie masować plery ;-) Natomiast jeśli pokazują mi matę za jedyne 8500zł, no to sorry, nie dam tyle. Jeśli jakiś emeryt idzie i kupuje za taką kwotę, to albo uznał że go na taki zakup stać, albo nie zna cen i gdy słyszy że mata kosztuje 8500 ale tylko dzisiaj promocja za 5500 to myśli że to strzał życia, bo taka zniżka i kupuje. Jednak 5500zł to nadal masa pieniędzy, nie? Czy taki emeryt nie zna wartości pieniądza, skoro dostaje co miesiąc 1000zł emerytury i musi za to wyżyć? Raczej zna. A gdy podpisuje umowę ratalną z kwotą do spłaty za blisko 8000zł też nie wie ile to jest?
   Jakoś moi dziadkowie, wujkowie itp. nie chodzą na takie pokazy, bo wiedzą że te produkty to nic nie warte buble. I nie, nie oszustwo, bo nikt nie broni Ci kupować za 200zł, a sprzedawać za 5000zł jeśli znajdziesz chętnego. To po prostu głupota i naiwność ludzi. Gdyby mojej babci facet wciskał gary za 8000 to by mu powiedziała że takie same widziała w piątek na targowisku za 180. A gdyby zaczął ją bajerować w stylu (nie wiem co można wciskać ludziom odnośnie garnków), że gotując na nich usuwane są z jedzenia szkodliwe związki, a ładowane są dodatnią kosmiczną energią i dzięki temu będzie żyła 120 lat, to by mu powiedziała że sam jest z kosmosu i żeby spadał ;-)
   Więc nie kombinowanie, zakazywanie itd, lecz prędzej uświadamianie w tym przypadku. Żeby ludzie mieli zakodowane żeby na takie pokazy w ogóle nie chodzić, ew. jechać sobie na wycieczkę za grosze i wziąć udział w pokazie, ale absolutnie niczego tam nie kupować, a jeśli coś zainteresuje powiedzieć rodzinie i oni to kupią taniej. Tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: tego się nie spodziewałem, steke walczący ze skrajnie zidiociałymi lewakami z wykopu.

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5:
   Jak najbardziej zgadzam się ze wszystkim, co piszesz. Zastanowiłam się, czemu w ogóle musisz tłumaczyć rzeczy, które powinny być oczywiste. Wyszło mi, że to jest konieczność, bo większość ludzi nie jest biegłych w prawie, a tylko mają jakieś chałupnicze pojęcie o umowach i sądach. Niestety to czyni ludzi niezwykle podatnymi na manipulacje, przez które podpisują umowy, których w uczciwej ofercie nigdy by nie podpisali. Manipulacja karana nie jest i nie będzie, bo po prostu nie może być karana, a to oznacza, że państwo ani kodeksy karne nigdy nie uchronią nas przed naszymi własnymi słabościami, lub słabościami naszych seniorów.
   Myślę, że to, co robisz na Wykopie jest ważne i potrzebne, nawet jeśli twarda postawa dura lex sed lex jest równie niemiła, co prawda prosto w oczy.
   A tak na marginesie, może najlepszym instytucjonalnym sposobem uchronienia ludzi przed popadaniem w kłopoty z powodu nawiązania niekorzystnych i zmanipulowanych umów byłoby wprowadzenie do szkół nauczania podstaw prawa i administracji?

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5 akurat w przypadku mat czy innych garnków naciągacze kłamią na temat magicznych zdolności swoich produktów więc ze znalezieniem paragrafu na nich nie powinno być problemu

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: mama klasyczny wyborca PISu, my codziennie kupujeny takie maty jako Polacy sa to: 500+ mieszkanie +, 2 mld na TVP, 2 mld na deputaty weglowe, to tylko z ostatniego miesiaca

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Oczywiście, masz rację, można pobrać kredyty na byle co i zostawić spłatę dzieciom. Mówmy jednak o o tych ludziach, z którymi się zadajemy ;) Ja wziąłem kredyt na TV (miałem gotówkę, ale wolałem przy całym koszcie kredytu 100zł, nie zostać golasem) teraz spłacam drugą chatę. Wiele rzeczy nie jest Ci potrzebne - majtki możesz cerować, po co nabijać kabzę producentom. Kupuj na targowiskach, po pracy uprawiaj działkę i rób przetwory - dżemy w słoikach to tylko nabijanie kabzy producentom. Ostre przykłady, ale obrazują mój punkt widzenia.
   Pracuje, wydaje. Nie chce oszczędzać na nowe auto, aby móc je kupić za kilka lat. Po co mam czekać, ograniczać się, kiedy nie muszę.
   wiozłem kredyt na chatę i nie musiałem siedzieć u mamy na garnuszku. Najlepsza inwestycja w życiu. Oczywiście, że banki na mnie zarabiają, oczywiście, że kupiłem auto z bajerami, choć nie oszukujmy się, fiat panda też by mnie wszędzie dowiózł. Dzięki bankom i kredytom, szybciej zacząłem życie, jakie chcę wieść. Czy to czyni mnie ich niewolnikiem ? Raczej jestem wdzięczny za możliwości jakie mi dają. Kupując produkty z wyższych półek winduję ich cenę - skoro są chętni na telefony z jabłkiem i będą je kupować za niebotyczne sumy, to o co chodzi ? Oczywiście, że ceny będą szły w górę, na tym polega wolny rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: dlaczego ? A moze ona chciala taka mate ?

  •  

   pokaż komentarz

   @stekelenburg5: takie prezentacje, polaczone z handelkiem sa zwykle poza siedziba firmy, wiec zawsze przysluguje mozliwosc odstapienia od umowy. Sek w tym, ze starsi ludzie sa bezczenie oklamywani, ze mozliwosci zwrotu nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście, że banki na mnie zarabiają, oczywiście, że kupiłem auto z bajerami, choć nie oszukujmy się, fiat panda też by mnie wszędzie dowiózł. Dzięki bankom i kredytom, szybciej zacząłem życie, jakie chcę wieść. Czy to czyni mnie ich niewolnikiem ? Raczej jestem wdzięczny za możliwości jakie mi dają.

   @Balbisia: Gdybyś dziś z kalkulatorem przeliczył, to pomijając może dom, resztę miał być tylko z pewnym opóźnieniem. Nie pokrywał byś kosztów samego kredytu, ale byś musiał na to najpierw uzbierać. Ale przecież nie jest tak, że ty to wszystko od razu kupiłeś. Kupować mogłeś co jakiś, bo jednorazowo byś pewnie nie miał zdolności kredytowej. Zazwyczaj po spłaceniu jednej pożyczki/kredytu brałeś następny. Czyli mogło by być tak, że dziś byś miał ten sam majątek i nie miał byś aktualnego kredytu w banku. Natomiast mi nie o to chodziło tak do końca. Wiesz o tym, że banki pożyczają Ci pieniądze których nie mają? Bp. np. ja wpłacam oszczędności do banku. Ale oszczędności które tą drogą zbiera bank to zaledwie około 1/10 kwoty kredytów które pożycza. Bo bank robi sobie na kontach wirtualne zapisy i z tego Ci pożycza. W ten sposób w obiegu pojawia się cała masa pieniędzy których nie wypuszcza państwo (poprzez dodrukowania pieniędzy) tylko banki. Gdyby bankom tego zakazać, to my wszyscy (całe społeczeństwo) byśmy byli bogatsi o to co nam banki zabierają i zazwyczaj transferują gdzieś do innych krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: @Vento: a jak to uregulować? Zakazuje się sprzedawania mat droższych niż 500 zł? Ceny urzędowe to raczej miniona już epoka.

   @stekelenburg5: Wystarczy, że TVP, która NIESIE MISJĘ zrobiłaby program, w którym poinformuje, że kupowanie takich rzeczy to oszustwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento: 2 tygodnie temu moja M. również poszła na pokaz mimo z jej 100 razy powtarzałem. Poszła z dziadkami. Obroniła ich przed zakupem a jak wychodził to zrobili takie szoł ze wygrała to i tamto ze wróciła z jakimiś gownami koldrami i innymi badziewiami do domu. Zrobiłem jej zadymę i na drugi dzień pojechałem 400km oddać to dziadostwo. Sytuacja jak u Ciebie. Mogłem odesłać ale wolałem zrobić to osobiście. Na miejscu niezbyt zadowoleni ściemniało ze 5 minut temu rozmawiali z moja M. I była mega zadowolona. Oddałem kazałem porobić ksera i wszystko podbijać i pieczętować. Udało się nie wyj##%c ponad 7 klocków. Modlę się tylko zeby ml ja na starość nie był tak naiwny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca nauka kosztuje! Ja sugeruję, żeby w tym kraju NAKAZAĆ używanie mózgu a nie zakazywać nieszkodliwe rzeczy, jak ktoś jest po prostu głupi albo naiwny to inaczej się nie oduczy jak przez takich cwaniaków co Ty ich nazywasz naciągaczami. Oni akurat mają pozytywny wpływ społeczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @franekfm: wszyscy tacy mądrzy i cwani, a nie jednemu już się noga podwinęła i na główna z płaczem leci, czekaj jak tobie się powinie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca:
   Chwilówki to naciąganie?

   „Pożyczasz pan 500 zł, a po miesiącu masz pan do oddanie 650 zł.”

   Gdzie tu naciąganie? Przecież chwilówki nie obiecują Ci magicznego uleczania z raka po pożyczeniu 500 zł, więc dlaczego wrzucasz chwilówki do jednego wora z pseudo-medycyną i zwykłym naciąganiem?

   W przypadku chwilówek można co najwyżej mówić o k?%$@skich procentach, a nie o naciąganiu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca wyprodukowanie zapachu typu chanel, etc kosztuje tyle co koszt samej szklanej buteleczki, czyli około dolara. Czy ktos biega za ludzmi płacacymi po 300pln za perfum za ktory przepłacaja stukrotnie??? Ponadto tytuł jest clickbaitowy, mata z gratisami kosztowała 5300pln. Jesli nie masz kasy i biezesz cos na kredyt to wiesz ze bedziesz spłacac odsetki. W dodatku nie jest to "kawałek wibrujacej szmaty" jak to okreslił autor, tylko profesjonalne urzadzenie do masazu, a takie niestety czasami kosztuja fortune.

  •  
   f......t via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca nie wymyślisz rozwiązania, bo go nie ma.

   Większość branży bazuje na wykorzystywaniu niewiedzy klienta / konsumenta i tyle. Oczywiście tu to jest posunięte do absurdu, ale równie dobrze mógłbyś chcieć zakazać sprzedaży specyfików na łysienie, czy jakiś suplementów diety.

  •  
   f......t via Android

   -1

   pokaż komentarz

   @Vento na czym polegał ten podstęp?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: to mBank powinni zamknąć( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   f......t via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy jesteś durny i brak ci wyobraźni.

   Bierzesz kredyt i go sobie powoli spłacasz, a kasa, która byś musiał zapłacić jednorazowo przy zakupie, leży na lokacie, lub jest w coś zainwestowana. A w razie czego możesz i tak kredyt spłacić wcześniej.

   To jest mądre i elastyczne podejście.

  •  

   pokaż komentarz

   Bierzesz kredyt i go sobie powoli spłacasz, a kasa, która byś musiał zapłacić jednorazowo przy zakupie, leży na lokacie, lub jest w coś zainwestowana. A w razie czego możesz i tak kredyt spłacić wcześniej.

   To jest mądre i elastyczne podejście.

   @frogfoot: Kiedyś słyszałem wypowiedź mocno wk%#!ionego "inwestora" który na coś takiego dał się namówić pewnemu doradcy. Jeśli masz np. 10 tys. i wsadzisz je na lokatę, a potem będziesz chciał coś kupić tez za 10 tys zł to będziesz musiał wziąć kredyt/pożyczkę na kwotę około kilkanaście tysięcy zł (lub więcej). Bo już na początek doliczą ci prowizje, a potem dołożą odsetki. Wystarczy, że kredyt będzie walutowy i możesz popłynąć na takim inwestowaniu. Z lokaty dostaniesz rocznie może 2 procent. Tak więc już nie spłacisz kredytu pieniędzmi z lokaty bo będzie ich za mało. Nigdy to też nie będzie mądre czy elastyczne podejście. Znam takich co 10 lat temu wzięli kredyt walutowy na mieszkanie. Po 10 latach spłacania mają kredyt na większą kwotę niż dostali z banku i dali za mieszkanie. Tak więc to jest czysty idiotyzm.

  •  
   f......t via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy kiedyś coś tam słyszałeś, ale generalnie gówno wiesz.

   Ja swoje lokaty mogę zerwać w każdej chwili i nic nie tracę (oprócz zysku oczywiście).

  •  

   pokaż komentarz

   kiedyś coś tam słyszałeś, ale generalnie gówno wiesz.

   @frogfoot: Wiem na ten temat zdecydowanie więcej niż przeciętny wykopek, ale tematu nie chce mi się rozwijać.

   Ja swoje lokaty mogę zerwać w każdej chwili i nic nie tracę (oprócz zysku oczywiście).

   @frogfoot: Tak jest obecnie z większością lokat (chyba getin bank stosował tylko jakieś kary za zerwanie lokat). Kiedyś w przypadku zerwania lokaty przed terminem dostawało się "zerwaniowe" odsetki (sporo mniejsze od normalnych). Dziś zazwyczaj już się nic nie dostaje. Oczywiście jest inflacja wiec jesteś i tak w plecy. Na zwykłej lokacie jak nawet dostaniesz pełne odsetki to naliczą ci od nich podatek i na koniec możesz być nawet stratny po uwzględnieniu inflacji. Natomiast na kredycie/pożyczce zawsze jesteś stratny i to minimum 10%. Nawet jak by było napisane 8% lub mniej to bank doliczy: prowizję, ubezpieczenie niskiego wkładu, monity za ewentualne nieterminowe spłaty itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Dokładnie, taki biznes można porównać do najgorszego gówna typu piramidy finansowe itd..

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento: A co mama nie widziała co i za ile kupuje?
   tag #januszebiznesu nie pasuje

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że takie biznesy, chwilówki i inne naciąganie ludzi powinno być zakazane.

   @Pszesmiewca: @Vento
   @Vento:

   Volenti non fit iniuria.

   Zrobiłeś z własnej woli, to nie dzieje ci się krzywda – paremia prawnicza sformułowana przez Ulpiana Domicjusza.
   @P_O_L_A_C_Z_E_K: ludzie naciągnięci przez takie firmy zostali najnormalniej w świecie oszukani - niby co w tym jest poprawnego? Tak samo można mówić "dałeś się obrobić dresiarzowi? Twoja wina, trzeba było być silniejszym". Miażdżąca większość ofiar takich oszustów to ludzie starsi, łatwowierni, podatni na manipulację. Przeciwko nim wytacza się machinę pełną nieczystych zagrań wypracowanych przez wiele lat przez socjologów. Nie, to nie jest uczciwy "pojedynek".

  •  

   pokaż komentarz

   To dlatego Korwin ma wyborców 15-30 lat, a przedział 30-40 lat to błyskawiczna utrata, bo człowiek nabiera doświadczenia życiowego.

   @27er: Moje poparcia Korwin utracił po prostu dlatego, że to zwykły populista jest. Nietrudno jest odkryć, że to człowiek niesłowny, kiedy się zacznie już śledzić jego poczynania... ale trochę czasu potrzeba, aby zauważyć niekonsekwencję w jego działaniach i rozbieżności miedzy tym, co mówi, a tym, co robi. Jeśli ktoś nie śledzi go uważnie albo śledzi od niedawna, to jego idee mogą wydawać się szczytne... Szkoda tylko że on nie jest osobą, która byłaby w stanie wprowadzić je w życie.

   Moim zdaniem to właśnie niekonsekwencja Korwina jest głównym powodem odpływu jego elektoratu. Złapie się go za rękę na jednym przypale, drugim, trzecim i cierpliwość się kończy, kiedy się zrozumie, że to polityk taki, jak każdy inny - gotowy zrobić sobie z gęby szmatę, byle tylko wygrać wybory. Chociaż faktycznie, wraz z nabieraniem doświadczenia życiowego i ogólnej wiedzy o świecie można radykalnie zmienić swoje poglądy na np. optymalny stopień interwencjonizmu państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do demencji, to trzeba się wybitnie starać by dopadła. Wystarczy przestać dbać o zdrowie, ruch itd.

   @MWittmann: Straszne p%@?!##enie. W żadnych badaniach naukowych nie znajdziesz potwierdzenia, że jak będziesz prowadził zdrowy styl życia, to "na pewno" będziesz zdrowy... Mirku, ludzie prowadzący zdrowy styl życia też chorują, dostają raka, i dostają demencji starczej... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Life is a bitch, pod tym kątem.

   Warto wspomnieć jeszcze o tym, że po pierwsze: niezależnie od trybu życia, wszyscy jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki środowiskowe, których nie sposób wyeliminować - np. smog czy wszechobecne promieniowanie elektromagnetyczne.
   Po drugie: sami naukowcy nie są zgodni co do tego, co pomaga, a co szkodzi... W zeszłym roku zmieniła się piramida żywieniowa. Okazało się, że zboża nie są prawdopodobnie tak zdrowe, jak uważano... Ludzie latami stosowali się do zaleceń, które okazały się nieoptymalne! I nadal nie wiadomo, czy obecna piramida żywieniowa to jest ten "najlepszy" sposób żywienia, bo przecież jeszcze nie wszystko o ludzkim organizmie wiemy...
   Innym ciekawym przykładem jest postrzeganie wpływu opalania się na zdrowie. Od lat naprzemiennie uważa się je za zdrowe / szkodliwe / zdrowe / szkodliwe i tak w kółko... wystarczy trochę zapoznać się z historią, by się o tym przekonać.
   Po trzecie - oficjalne zalecenia to jedno, a indywidualne uwarunkowania - to drugie. W medycynie wschodniej funkcjonuje coś takiego jak "dieta odpowiednia dla ludzi o określonej grupie krwi". U nas mówi się o ekto/endo/mezomorifkach... dla każdego typu metabolicznego zalecenia żywieniowe będą inne. I tak jest ze wszystkim. Nie ma uniwersalnej receptury na zdrowie. Niestety.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento nie rozumie czemu minusujo. Jak chce to mogę sprzedać komukolwiek np kostkę do gry za 10 000 ziko złotych. Umowa to umowa.

   pokaż spoiler Ważne żeby się Morawiecki nie doj#?#l :p

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Ciekawe, że Cię minusują, a to, co piszesz to 100% prawda... Szczególnie to o kreowaniu pieniądza z niczego i tylko 1/10 przeznaczanej na rezerwy. W dodatku piszesz suche fakty a dostajesz minusy jak za jakąś opinię czy coś.. xD
   "Nie zgadzają się fakty? Tym gorzej dla faktów" xD

   No niezłych ignorantów wyczuwam w tych minusach. To jest przykre, że na takim Wykopie, jak ktoś pisze coś mądrego i edukuje ludzi, może dostać minusy tylko dlatego, że kogoś prawda zaboli, bo przez nią poczuje się głupi i nie umie się przyznać do błędu.

  •  

   pokaż komentarz

   @nnamrebmob: po co babci notariusz do kupna telewizora w hipermarkecie za 1100 zł stanowiące jej pół emerytury? Absurdalne utrudnienie obrotu gospodarczego proponujesz.
   @stekelenburg5: zupełnie niepotrzebny- może go kupić sobie za gotówkę- zostanie jej pół emerytury na życie i opłaty.
   Z notariuszem to bzdura- po prostu brak możliwości zakupu na raty i tyle.
   Jeżeli chce kupić tv, to co za problem uskładać potrzebna sumę? Skoro emeryta stać na raty, to sobie spokojnie uskłada na tv/matę/garnki czy co tam sobie wymarzy.
   Znieść dziedziczenie długów i problem się rozwiąże sam- mało który bank udzieli ryzykownego kredytu.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe, że Cię minusują, a to, co piszesz to 100% prawda... Szczególnie to o kreowaniu pieniądza z niczego i tylko 1/10 przeznaczanej na rezerwy. W dodatku piszesz suche fakty a dostajesz minusy jak za jakąś opinię czy coś.. xD
   "Nie zgadzają się fakty? Tym gorzej dla faktów" xD


   No niezłych ignorantów wyczuwam w tych minusach. To jest przykre, że na takim Wykopie, jak ktoś pisze coś mądrego i edukuje ludzi, może dostać minusy tylko dlatego, że kogoś prawda zaboli, bo przez nią poczuje się głupi i nie umie się przyznać do błędu.

   @Pantegram: Masz absolutną racje, wykopki to w około 90% straszne matoły. Dla odmiany wstawiłem jakąś głupotę i weszła na główną stronę. No i tam prawie same plusy dostaję.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe, że Cię minusują, a to, co piszesz to 100% prawda... Szczególnie to o kreowaniu pieniądza z niczego i tylko 1/10 przeznaczanej na rezerwy. W dodatku piszesz suche fakty a dostajesz minusy jak za jakąś opinię czy coś.. xD
   "Nie zgadzają się fakty? Tym gorzej dla faktów" xD


   @Pantegram: Może jeszcze dodam, że wykopków takie fakty nie interesują. Ich interesują takie oto komentarze i za to dostaje się plusy:

   https://www.wykop.pl/link/3988927/comment/49758625/#comment-49758625

   "k%@%A 14 LATKI SIE RUCHAJĄ A JA MAM 27 LAT I JESTEM PRAWICZKIEM "

   To jest kwintesencja modrości i zainteresowań wykopków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: xDD Nie no też bez przesady ;) Nie wszystkich ;) Jak niektórzy tu napomkną co nieco o swoich doświadczeniach życiowych / zawodowych, to mi kopara opada z podziwu, a i wrzucają znaleziska bardzo ciekawe :)

   Jak jednak na jakieś znalezisko wejdzie dużo gimbusów (mentalnych) to niestety można zostać zminusowanym za wartościowe i mądre wypowiedzi, niestety. To, że głupotki są wysoko plusowane, to mnie nie dziwi ani nie oburza, bo odbieram to jako chęć do pojajcowania sobie, co jest normalne na portalu rozrywkowym. Irytuje mnie jednak to, że jak komuś brakuje argumentów, to zamiast przemyśleć sobie swoje poglądy, daje po prostu minusa xD

   Jeszcze internety to jak cię mogę, ale w realu też znam takich ludzi, którzy będą do upadłego bronić swoich bzdurnych poglądów, a jak im wypunktujesz celnie błędy w ich rozumowaniu to... obrażą się na Ciebie xD Dużo lepsi są ludzie, których nie sposób przekonać, ale przynajmniej powiedzą: "wiesz co, brzmi to mądrze, pewnie ma jakiś sens, ale jednak mnie to nie przekonuje i zostaję przy swoim" albo chociaż "nie chce mi się teraz o tym gadać, muszę to przemyśleć; zmieńmy temat" - i to jest bardzo spoko podejście, które szanuję, nawet kiedy ktoś ignoruje tym samym oczywiste dla mnie fakty.

   Irytują mnie jednak ludzie, którym kompletnie brakuje pokory i nie potrafią zupełnie przyznać się do jakiegokolwiek błędu, bo utożsamiają popełnianie błędów z byciem idiotą... i dlatego reagują agresją na jakiekolwiek "nie masz racji". Strasznie infantylne podejście i najgorsze możliwe, bo bez uczenia się na własnych błędach nie ma jakiejkolwiek nauki i rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantegram: tajemnica żadna to nie jest w jaki sposób bank kreuje pieniądz elektroniczny przy braniu kredytu (bank tych pieniedzy nie posiada, prostym językiem sa tworzone tak o "z niczego" jak wspomniałeś - i dopiero nabieraja realnej wartości, gdy kredyt jest spłacany i zostanie spłacony do końca), jednak trzeba interesować się ekonomią. Gdzieś czytałem, że praktycznie wiekszosc pieniedzy na świecie pochodzi z długu, czyli kredytów, ładnie ujęte. Dlatego też wiele narosło teorii na temat finansjery, rodzin które to stworzyły banki i kredyty ( ͡º ͜ʖ͡º) , a bardziej w XXwieku - FED.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vento: Kiedyś moja babcie małolatów tak zrobili, kupiła jakaś lampe do naświetlania, zwykle chu**two za 5300zlw ratach. Co innego mówili co innego podpisała. Zerwaliśmy umowę a sprzęt odesłaliśmy pod adres pseudo firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Pionki zaprzężeni do tej pracy, to taki plebs z ambicjami, wyjałowiony z wartości, byle mieli na tyle, by poczuć się lepszym przez posiadanie i uniknęli frustracji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Kiedys moj starszy wrocil z garnkami z u smiechem jak z south parka ze zrobil interes na ktorym zarobi (sic!). Chyba poltora kola za garnki w czasach gdy mi sie amiga snila i chyba zarabial wtedy 600 zita miesiecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Karane powinno być oszukiwanie, jeśli jej nie oszukano, tylko sprzedają produkty z wysoką marżą to trudno ich winić za błędy mamy @Vento:. Jeśli nikt ich nie oszukiwał, że ta mata będzie za 500 zł a potem magicznie na umowie zrobiło się 5500zł to nie możemy mówić o oszustwie. Był chwyt marketingowy, że tylko dzisiaj no ale nie doszło do oszustwa i była świadomość podpisania i ceny.

   Choć oczywiście ja rozumiem, że jest to robienie ludzi w wała, w sensie szukania naiwnych. Lecz prawnie nie można ich karać jeśli nie kłamali. Co innego jeśli mijali się z prawdą, świadomie wprowadzili ją w błąd oszukując, wtedy powinna być kara. Bo inaczej narusza się wolność umów, każdy ma prawo wycenić coś na jakąś kwotę i każdy ma prawo to kupić lub nie za taką kwotę.

   Ewentualnie można rozważyć zmiany w prawie, gdzie osoba starsza niż pewien wiek ma dodatkowy czas na rezygnację z umowy.

   I życzę powodzenia @Vento z anulacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: bycie głupim i naiwnym tez powinno być zakazane a jednak pewnych rzeczy się da zakazać;)

  •  

   pokaż komentarz

   a jak to uregulować? Zakazuje się sprzedawania mat droższych niż 500 zł? Ceny urzędowe to raczej miniona już epoka.

   @stekelenburg5: Pewnie wystarczy zakazać udzielania kredytów i pożyczek poza placówkami banków. Emeryt / rencista raczej z kieszeni 5 tysi nie wyciągnie. Procederu by to nie zlikwidowało, ale by go znacznie utrudniło i ułatwiło wypowiedzenie umowy.

   @Gandalf_bialy: Tak, a potem weź wygodnie TV na raty w RTV Euro AGD ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Dlaczego?? Nikt nikogo nie zmusza do zawierania umów z nimi? Zaraz zaraz chcesz powiedzieć że ludzie są jak frankowicze? Najpier biorą jak mewy "daj daj daj daj" a gdy przychodzi do spłaty to wtedy płacz jak to oni zostali oszukani? Bo są takimi debilami że nie czytają umów?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: A ja uważam ze każda kradzież powinna być surowo skazana, i co z tego? To walka z wiatrakami, a wiadomo, ryba psuje się od głowy od której należałoby u nas w kraju zacząć

  •  
   t..............i

   -2

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: zakasywac cos bo ludzie to debile? XdDDD
   @Vento:

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca Sytuacja analogiczna do kredytów frankowych tylko jeśli w znalezisku o frankach się napiszę że to wałek to lecą minusy i lincz . Świetny przykład podwójnych standardów moralnych na wykopie

  •  

   pokaż komentarz

   osoby po 70 roku życia podpisują umowy kupna pow kwoty 1000 zł tylko w obecności notariusza

   @nnamrebmob: a co jeśli notariusz jest starszy niż 70lat? (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator: przeciez steke wbrew pozorom jest umiarkowanie na prawo

  •  

   pokaż komentarz

   Przedmiotów, które mogą być sprzedawane w ten sposób jest miliard, dlatego tej działalności nie da się zakazać.

   @stekelenburg5: Ilość nie ma tu najmniejszego znaczenia. Przedmiotów, które mogą być skradzione jest miliard, ale jakoś kradzież jest zakazana...

  •  

   pokaż komentarz

   @steve__mcqueen steke jest jednak antywolnościowcem, więc "na prawo" to on jest tylko w porównaniu ze swoimi fanatycznie antypolskimi i "postępowymi" do oporu kolegami. Choć fakt, ma trochę rozsądku i zna się na swojej dziedzinie (prawo), co jednak stawia go wysoko ponad typowymi kolegami neuropkami (khe, khe, pafnucy, khe).

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: Interes to interes,ludzie sami z siebie to wybierają bo uważają to za rozsądne wyjście.Gdybyś miał do wybrania ludzkie gówno do zjedzenia a lizaka z trutką to byś wybrał lizaka bo byś wiedział że to jest prawidłowe wyjście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator: wiadomo, pafnucy to w ogole jest jakis koles z zaburzeniami.
   a Steke jest antywolnosciowcem serio? Bo jakos chyba nigdy na zadne jego anty kapitalistyczne wpisy na trafilem

  •  

   pokaż komentarz

   @steve__mcqueen nie mówię antykapitalistą. Mówię o systemie wartości, który każe mu stawiać bezpieczeństwo ponad wolnością, nawet gdy wzrost bezpieczeństwa jest minimalny lub praktycznie żaden, a ograniczenie wolności jest już całkiem realne. Facet nie jest w tym poglądzie tak skrajny, jak przeciętny Polak-niewolnik i to się ceni, no ale...

  •  

   pokaż komentarz

   @Pszesmiewca: tak, zakaż ustawą głupoty, to nie nie może się nie udać.

  •  

   pokaż komentarz

   chwilówki

   @Pszesmiewca: Jak akurat potrzebowałem na już 2k w chwilówce i się przydało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • więcej komentarzy(128)

 •  

  pokaż komentarz

  Moja mamuśka kupiła kawałek wibrującej szmaty za prawie 9 tysięcy złotych i była z tego bardzo zadowolona i uważała to za interes życia

  źródło: 14322326_297722247263633_5421684010710049852_n.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @ZAWADIAK:
   Kupiła lekcje życia za 9 tys. z ;) a tak powaznie, to nie do końca. Bo w tym wieku, to nie będzie zadna nauka, a włąściwie może być często już tylko gorzej.
   Osoby po 60-tce mocno dziecinnieją, stają się wręcz nieporadne. Często mają już jakieś oznaki demencji i inne choroby starcze. Dlatego to nie jest ta sama osoba, która była w wieku 40-55 lat, gdy była dla nas ostoją racjonalizmu i mądrości.
   Tacy ludzie wykorzystują realnie startość i choroby tego wieku. Niestety osoby w wieku po 60-tce, trzeba traktowac (może nawet uregulowac to prawnie jakoś) jak konsumentów w wieku 15-18 lat, czyli realnie nie do końca dorosłych.
   Tak, podejrzewam że z 30% osób po 70-tce jest w super dobrym stanie intelektualnym i nie musicie zasypywać przykładami :) ale generalnie po 60-tce baaaardzo duży procent osób się po prostu sypie! (pod każdym względem)
   PS
   i niestety mam wrążenie, że sypią się "intelektualnie" (pamięć, naiwność czy wręcz zmiana charakteru!!) szybko wtedy .... gdy rezygnują z pracy (emerytura, renta). Tak jakby wgrywała się wtedy nowoa osobowość, nieporadność, czy może jakaś depresja (sporo czasu w samotności itp.).
   Sam sobie powiedziałem, że będę starał sie pracować jak najdłużej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @27er:

   osoby w wieku po 60-tce, trzeba traktowac (może nawet uregulowac to prawnie jakoś) jak konsumentów w wieku 15-18 lat, czyli realnie nie do końca dorosłych.

   Najsensowniejsza rzecz, którą przeczytałem w tym całym rakowisku.

  •  

   pokaż komentarz

   gdy rezygnują z pracy (emerytura, renta). Tak jakby wgrywała się wtedy nowoa osobowość, nieporadność

   @27er: W pracy ćwiczą mózg - ludzie potrzebują wysiłku umysłowego codziennie by zachować "swój poziom". W momencie emerytury na pierwszy plan wychodzi zwykle telewizorek :(

  •  

   pokaż komentarz

   @Lubiemaliny:
   To tyczy sie nawet długotrwale bezrobotnych. Były badania, że nawet osoby w wieku 20-40 lat, jak nie pracują przez rok, to stają się już życiowo niezaradne. Dlatego tez wszelkiego rodzaju zasiłki "za nic" to wielkie zuuuuuuuuo. Nawet jak dzieci "moga jechac na wczasy w końcu" (tekst powtarzany przy 500 +.
   Bo na serio, bardziej skuteczna pomoc to już nawet dofinansowanie konkretnych spraw (np: przedszkola), niż dawac do ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: Niestety nie da się z mocy prawa ochronić starszych ludzi przed oszustami. Nikogo się nie da, bo tak to już jest ze złodziejami i oszustami, że jakby ich nie łapać, to i tak się wymkną.
   Starsi ludzie naprawdę dziecinnieją, ale co gorsza nie zdają sobie z tego sprawy. Niestety nie możemy ich ubezwłasnowolnić, bo sami też nie chcielibyśmy zostać ubezwłasnowolnieni na starość.
   Z innej strony, to ilu ludzi w sile wieku daje się codziennie naciągnąć oszustom? Ciągle ktoś prosi o wykop-efekt, bo dał się złapać w pułapkę. Oczywiście, że młodsi nie kupią cudownej maty, bo to nie ich świat, ale dadzą się naciągnąć na tani telefon, laptop, czy super tanie ubezpieczenie auta.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZAWADIAK: I tacy debile idą potem głosować. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: skoro ma się ludzi po 60 traktować jak nieletnich to proponuje odebrać prawa wyborcze

  •  

   pokaż komentarz

   iecinnieją, ale co gorsza nie zdają sobie z tego sprawy. Niestety nie możemy ich ubezwłasnowolnić, bo sami też nie chcielibyśmy zos

   @jadwiga-m: Odstąpienie od umowy w ciągu dwóch tygodni.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro ma się ludzi po 60 traktować jak nieletnich to proponuje odebrać prawa wyborcze
   @Czesterek:
   Może od 60 nie, ale 80+ to bym już zabierał, chyba że nadal pracuje i płaci podatki :)
   To już na serio z 80-90% starszych ludzi w tym wieku, ma poziom intelektualny na poziomie 12-15 latków, a ci praw wyborczych nie mają :)

  •  
   H................s via Android

   +2

   pokaż komentarz

   @27er Korwin ma 70 lat a głupi to on nie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   p.....m

   -2

   pokaż komentarz

   @27er: A wiesz że są osoby po 60-tce które prowadzą samoloty pasażerskie na lotach międzykontynentalnych? A są też osoby mające 20 lat nie mające pojęcia jak załatwić najprostsze sprawy urzędowe i finansowe?

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety osoby w wieku po 60-tce, trzeba traktowac (może nawet uregulowac to prawnie jakoś) jak konsumentów w wieku 15-18 lat, czyli realnie nie do końca dorosłych.

   @27er: Wiem, że według "ludowych mądrości" młody równa się głupi, ale osoby po 60 wg badań mają mniejsze iq od 14 letniego dziecka.

  •  

   pokaż komentarz

   A wiesz że są osoby po 60-tce które prowadzą samoloty pasażerskie na lotach międzykontynentalnych?
   @przemom:
   Wiem, a ilu znasz 20-latków z demencją?
   Widzisz, tyle zdań ilu ludzi, to że są wyjątki, to wiadomo. Popatrz na kolegę wyżej, który napisał, że 14-latek jest sporo mądrzejszy od 60-latka.
   Wy piszecie o skrajnościach, a ja podałem, że mówią o zaczątkach problemów w danym wieku i tyle.
   Podawałem, że spokojnie po 60-tce z 30% tych osób, moze miec już jakies oznaki wczesneij demencji, która rozwija się wieeeele lat. To, że 30% ma się wtedy świetnie, to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: Więcej niż "konsumenci w wieku 15-18 lat", ale nie lubię jak ktoś pisze różne rzeczy z cyklu "wydaje mi się" zaprzeczając faktom. Według badań człowiek szczyt swoich umysłowych możliwości w logicznym myśleniu osiąga w wieku około 17 lat i po około 25 roku życia IQ zaczyna powoli spadać (a po 50 mocno przyśpiesza). Jedynie zdolności werbalne pozostają mniej więcej takie same z wiekiem.

   źródło: verbal_non_and_age.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Wiem, że według "ludowych mądrości" młody równa się głupi, ale osoby po 60 wg badań mają mniejsze iq od 14 letniego dziecka.

   @fefler: Nie kwestionuję, ale proszę o linka, bo jest temat ciekawy.

  •  

   pokaż komentarz

   Więcej niż "konsumenci w wieku 15-18 lat", ale nie lubię jak ktoś pisze różne rzeczy z cyklu "wydaje mi się" zaprzeczając faktom
   @fefler:
   Człowieku ale gdzie ja zaprzeczam? Napisałęm by starszych traktować mniej powaznie wg prawa, co jest w sumie dosyć rewolucyjnym pomysłem, a ty mi jeszcze zarzucasz, że właściwie to obrażam 15-latków, którzy nie mają nawet praw wyborczych :)
   Oprócz inteligencji jest też doświadczenie (tzw. mądrość życiowa), które dzieciaki 15-18-lat mają zerowe praktycznie. Nie mozna oceniać tylko 1 parametru. Równie dobrze można powiedzieć, że mózg rozwija się spokojnie do 25 roku życia, co też jest prawdą. Osoby w wieku 15-18 lat mają sporow w rozwoju jeszcze przed sobą, mózg nie jest dojrzały, skłony do zwieszonego ryzyka (tzw. "głupoty") itd.
   Więc mam prośbę, jak chcesz dyskutować, to nie pisz na poziomie 70 IQ, ok?

  • więcej komentarzy(10)

 •  
  P.......3

  -56

  pokaż komentarz

  Powinno się wieszać za jaja ludzi wciskających taki kit za taką cenę...

 •  

  pokaż komentarz

  Z całego serca życzę powodzenia.
  Sama kiedyś musiałam moją wiekową rodzicielkę wyciągać z takiej umowy. Podpisała cyrograf z jakąś firmą, która jej obiecała, że będzie dzięki nim dostawać mniejsze rachunki za prąd. Przyznała się po ponad tygodniu. Tłumaczyła mi, że podpisała, bo ten pan był taki młody, kulturalny i inteligenty, więc po prostu nie mógł jej oszukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: To miałeś szczęście, że po tygodniu. Moja babcia przyznała się po 4 miesiącach, i było już za późno na jakiekolwiek ruchy. Zerwanie umowy co ok 450zł kosztowało. A jeszcze okazało się, że była druga umowa na licznik w garażu.

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumaczyła mi, że podpisała, bo ten pan był taki młody, kulturalny i inteligenty, więc po prostu nie mógł jej oszukać.

   @jadwiga-m: ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @urzad_kontroli_skarbowej: Seniorzy się często długo nie przyznają, albo wcale. Ukrywają rachunki ze wstydu, żeby się nie wydało przed dziećmi, jak bardzo narozrabiali. A jak już się wyda, to próbują przekonywać, że zakupione cudowne maty naprawdę im ratują życie, a garnki same gotują, żeby tylko nie przyznać sami przed sobą, że zrobili głupstwo, jak małe dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @KawaJimmiego: Do starszych osób wysyła się młodych i "grzecznych" naciągaczy. Takim seniorzy wierzą, jak własnym dzieciom. Cwaniaka samochodziarza albo finansistę najlepiej orżnie taki sam (tylko sprytniejszy) cwaniak samochodziarz albo finansista. Naiwnego seniora oszuka młody, "kulturalny, dobrze ubrany chłopiec", albo "dziewczyna o miłym głosie", którego kojarzą z własnym dzieckiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @urzad_kontroli_skarbowej: A jak często z nią rozmawiałeś?( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Moja mama przyznała mi się bardzo szybko, bo pomimo, że sama nigdy nie dałam się naciągnąć żadnemu oszustowi, to głośno mówiłam jej (i wszystkim powtarzam), ze na złodzieja nie ma mądrych, a na każdego cwaniaka znajdzie się większy cwaniak. Zawsze jej tłumaczyłam, że nie należy się wstydzić, że się zostało oszukanym. To oszust powinien się wstydzić.
   Ja wiem, że masa wykopków jest strasznie mądrych. Uważają się za sprytniejszych i cwańszych niż Maverick oraz odpornych na oszukanie. Moim zdaniem to tylko oznaka niedojrzałości, a nie mądrości.
   Zresztą nie ma tygodnia, żeby ktoś nie prosił o wykop-efekt, bo dał się oszwabić, więc samo to powinno wszystkim dać do myślenia, że nie mocnych na oszusta.
   A staruszkowie są już jak dzieci, ale za to bardzo honorowe dzieci i trudno się przyznają do błedu. Tym bardziej należy się nimi zajmować, a nie zgrywać przed nimi cwaniaka.

  •  

   pokaż komentarz

   @jadwiga-m: Jedna prosta zasada: nie możesz przyjechać, zadzwoń CODZIENNIE do rodziców( ͡º ͜ʖ͡º). Proste i działa na 100%( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Najprostszą zasadą jest wspierać swoich najbliższych (nie tylko seniorów) i nie rzucać się na nich z pazurami za to, że popełnili błąd. Wówczas nie będą się balli przed nami przyznać do błędu i zdążymy im pomóc. Bo dać się nabrać oszustowi to żaden wstyd. Wstydem jest oszukiwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @urzad_kontroli_skarbowej: Trudno. Zdarza się, że jest za późno na odzyskanie całości pieniędzy. Starsi ludzie, pomimo zaawansowanego wieku i chorób, nadal czują, że powinni być dla nas wzorem. Nie dają sobie prawa do pokazania nam swoich błędów i do tego, żeby od nas zawołać pomocy. Ukrywają, przed nami, że dali się nabrać. Czasem też duma nie pozwala się przyznać. Niestety takie są prawa tego wieku i oszuści doskonale o tym wiedzą oraz bezwzględnie wykorzystują. Jedyne, co możemy, to naprawiać, co się da. Na pewno nie wolno nam się znęcać nad naszymi bliskimi ("no jak można być takim idiotą?" :), choćbyśmy byli na nich nie wiem jak źli. Bo to jednak oni są najważniejsi, a nie ich błędy.

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumaczyła mi, że podpisała, bo ten pan był taki młody, kulturalny i inteligenty

   @KawaJimmiego:
   #logikarozowychpaskow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   m......1

   0

   pokaż komentarz

   Seniorzy się często długo nie przyznają, albo wcale.

   @jadwiga-m: Moja babcia zawsze dzwoni że przedstawili jej ciekawą ofertę i żebym zweryfikował czy to nie jest jakieś naciąganie. Może to jest jakiś sposób, można zawsze poprosić mamę/babcie żeby w czasie jak chcą jej coś wcisnąć zadzwoniła po poradę.

  • więcej komentarzy(1)

 •  

  pokaż komentarz

  Mama rozumiem ma administracyjny zakaz we wszelkich głosowaniach? Tacy ludzie doprowadzili ten kraj do ruiny.

1 2 3 4 5 6 7 ... 39 40 następna