•  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Polska najwięcej Żydów uratowała i najwięcej oskarża się Polskę o zbrodnie na żydach. Przecież to jest parodia to po Polacy ryzykowali żeby ratować Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpieprzacz91: To nie są oskarżenia, tylko rozliczenie z historią. Po prostu trudno udawać, skoro IPN analizował ponad 30 mordów na Żydach dokonanych lub wspieranych przez Polaków w 41': https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12379,Wokol-Jedwabnego.html

  •  

   pokaż komentarz

   @bonno: i? jakoś o czarnych nie można mówić, że to złodzieje i gwałciciele, o żydach nie wolno mówić, że to sk$%%ysyny chcące podporządkować sobie wszystko i wszystkich nazywając wszystkich dookoła nazistami, podczas gdy sami są najbardziej podobni ze swoim państwem do III Rzeszy

  •  
   b...n

   -29

   pokaż komentarz

   Polska najwięcej Żydów uratowała

   @Rozpieprzacz91: Bo najwięcej ich tu mieszkało to co w tym dziwnego

  •  

   pokaż komentarz

   @awdr: Niech ci będzie - Jedwabne uznajemy za "nie do końca sprawdzone".

   Pozostaje dalsze 30 miejscowości gdzie polscy sąsiedzi zamordowali sąsiadów pochodzenia żydowskiego.
   Było tak? Czy te też "nie do końca sprawdzone"?

   I tak będzie w każdym przypadku gdy sprawcą są Polacy?

   Mordy "Ognia" - "nie do końca sprawdzone"
   Mordy Łupaszki - nie do końca sprawdzone.
   Zbrodnia w Markowej (ta z 1942) - nie do końca sprawdzona...

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpieprzacz91: mnie za ro zastanawia , czemu nikt nigdy nie ma pretensji do niemców. Przecierz do ciężkiej k#$%y to oni pragnęli holokaustu żydów(╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  
   Justycjariusz

   +17

   pokaż komentarz

   Mordy Łupaszki - nie do końca sprawdzone.

   @graf_zero: Chodzi o jeden mord i tak, jest to sprawa do końca nieprzebadana, chociażby liczba ofiar nie została ustalona. Nawet jakby przyjąć najbardziej niekorzystną dla Łupaszki interpretacje, to była to akcja odwetowa, która być może zapobiegła takiej eskalacji jak na Wołyniu. Ale pewnie, dobrze się mądrzyć w kapciach przed komputerem 70 lat później.

  •  

   pokaż komentarz

   @awdr:

   wiesz ze jedwabne nikt do końca nie sprawdził
   IPN sprawdził w wystarczającym stopniu aby uznać że zbrodni tak jak w kilkudziesięciu innych miejscowościach dokonała ludność polska.
   "Natrafiliśmy m.in. na pocisk kalibru 9, wystrzelony prawdopodobnie z niemieckiego parabelum - krótkiej broni stanowiącej uzbrojenie oficerów niemieckich. Pocisk musiał trafić w tkankę miękką, bo się nie zdeformował. "
   Znaleziono jeden pocisk 9 mm i na tej podstawie historyk Gontarczyk i historyk Kurek uważają, że wszystkie kilkaset osób zabito z niemieckiej broni. Polski VIS też jest na 9x19 mm jak Parabellum i został do wojny wyprodukowany w liczbie 50 tysięcy. Część pewnie przeszła do podziemia w tym też tego powiązanego z endecją, do której należeli Laudańscy. Podczas wojny konspiracyjnie składano tez VISy z części wykradzionych z Radomia.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska najwięcej Żydów uratowała

   @Rozpieprzacz91: Bo najwięcej ich tu mieszkało to co w tym dziwnego

   @bacon: jak to?! W takim antysemickim kraju gdzie sąsiedzi mordowali?!! #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: > Chodzi o jeden mord i tak, jest to sprawa do końca nieprzebadana, chociażby liczba ofiar nie została ustalona. Nawet jakby przyjąć najbardziej niekorzystną dla Łupaszki interpretacje, to była to akcja odwetowa, która być może zapobiegła takiej eskalacji jak na Wołyniu. Ale pewnie, dobrze się mądrzyć w kapciach przed komputerem 70 lat później.

   @Justycjariusz:
   To nieistotne. Wyliczałem sobie z pamięci. Na każdą zbrodnię która będzie budziła jakieś wątpliwości, będą dwie inne, które wątpliwości nie podlegają.

   Przy tym nie uważam aby zbrodnie Polaków na Żydach jakoś szczególnie nas jako naród obciążały.
   Bynajmniej - nie ma śladu systemowego udziału Polaków w holokauście, a takiej karty narody nas otaczające (czy inne europejskie) nie mogą się wyprzeć.

   Ale wręcz alergiczne podejście dzisiejszych Polaków do jakiegokolwiek wspomnienia tych zbrodni JEST problemem. To jest ciągle trauma nieprzetrawiona, skoro od razu włącza się mechanizm obronny "żydów ratowli, sprawiedliwy wśród narodów najwięcej, a Niemcy zabijali za pomoc żydowi".
   Wszystko to prawda.
   Ale tak samo prawdą jest że "żydów mordowali, szmalcowników były tysiące w samej Warszawie, a na wsi Polacy polować na ukrywający się żydów pomagali"

  •  

   pokaż komentarz

   Bo najwięcej ich tu mieszkało to co w tym dziwnego

   @bacon: Ale dlaczego ich tu najwięcej mieszkało? Tak lubili mieć dookoła tych ksenofobicznych Polaków?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Ja wiem ze zdarzały się sytuacje mordów Polaków na Żydach ale były też mordy Żydów na Polakach.. jak i Żydów na Żydach wiec nie jesteśmy czyści ale sami Żydzi krystaliczni nie są...

  •  

   pokaż komentarz

   Czy te też "nie do końca sprawdzone"? I tak będzie w każdym przypadku gdy sprawcą są Polacy?

   @graf_zero: A najlepsze są "nie do końca sprawdzone" przypadki, kiedy ktoś tam wracał do ukrywającej go rodziny po wkroczeniu wojsk rosyjskich i razem z Rosjanami już jako oficer NKWD mordował ukrywającą rodzinę w ramach wdzięczności.

   Oczywiście ja o tym nic nie wiem, w końcu to "nie do końca sprawdzone" przypadki. Oficjalnie cały świat wie i jak głoszo wszelkie jedyne prawdziwe publikacje, tylko Polacy mordowali Żydów -przecież wiadomo, że Niemcy bronili żydów przed Polakami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Amadeo: Wygrałeś ze źródłem obrazka. SZACUN!

  •  

   pokaż komentarz

   @awdr:

   Ja wiem ze zdarzały się sytuacje mordów Polaków na Żydach ale były też mordy Żydów na Polakach.. jak i Żydów na Żydach wiec nie jesteśmy czyści ale sami Żydzi krystaliczni nie są...
   Ale autor książki nie musi być rycerzem równowagi. Może się skoncentrować na krzywdach jednej nacji. Jeśli będziemy się z nim procesować, zarzucając mu że przedstawia kłamstwa, to się tylko ośmieszymy. A Polacy jako naród dostaną sądowo stwierdzony certyfikat potwierdzający, że mordowali Żydów. Takie sądowe działania w obronie naszego dobrego imienia, są po prostu przeciwskuteczne.

  •  
   b...n

   +1

   pokaż komentarz

   @Gluptaki: @Fearaneruial: Ludzie są różni, nie mam z tym problemu żeby zaakceptować to że Polak donosił na sąsiada że ukrywa żydów, zresztą mieszkam w takim rejonie gdzie było ich chyba najwięcej i z opowieści rodzinnych różnie rodacy się zachowywali, po wojnie wszyscy wiedzieli kto był konfidentem a kto ukrywał żydów i nie było z tym problemu, tylko z czasem to się rozmyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpieprzacz91: Mamy nauczkę na przyszłość komu należy pomagać, a komu nie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Pozostaje dalsze 30 miejscowości gdzie polscy sąsiedzi zamordowali sąsiadów pochodzenia żydowskiego.
   Było tak? Czy te też "nie do końca sprawdzone"?


   @graf_zero: To żeby jeszcze było uczciwie jak chcesz tak rozliczać, to też należałoby wspomnieć o kolaboracji mniejszości żydowskiej z atakujaca armia czerwona w 39tym. Też było kilka przypadków ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemartez: Ależ ja nie chcę "rozliczać". I oczywiście że mordów komunistów na Polakach było mnóstwo i z pewnością donosicielami byli w sporej części żydowscy sąsiedzi.
   Ale nie chodzi o liczenie, czy szukanie symetrii.

   Chodzi o to aby zaakceptować swoją historię, nie tylko tą chlubną czy martyrologiczną, ale też jej ciemne strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @bonno: @rozpieprzacz91: a ja myślę, że te przypadki badane przez IPN były zbrodniami inspirowanymi przez Niemców. Wiadomo o dwóch niemieckie dokumentach: „Traktowanie ludności byłych ziem polskich z punktu widzenia polityki rasowej” z 25 listopada 1939 roku, opracowanego przez Erharda Wetzla i Gustawa Hechta, pracowników Urzędu NSDAP do Spraw Rasy oraz memoriał Heinricha Himmlera z maja 1940 roku „O traktowaniu obcych narodowości na wschodzie” gdzie mówi się min., że należy wykorzystywać i podsycać wzajemne animozje między grupami etnicznymi, mniejszościami narodowymi. Takie działania okupanta w połączeniu z likwidacją polskiej warstwy przywódczej musiało doprowadzić do lokalnych wystąpień przeciwko Żydom czy Ukraińcom w wykonaniu przedstawicieli najniższych, niewykształconych warstw społecznych, którymi można było łatwo sterować.
   Należy pamiętać, że animozje pomiędzy grupami etnicznymi zdarzały się w każdym kraju Europy w czasach pokoju i nie doprowadzało to do pogromów. To Niemcy przybywali na podbite tereny z gotowym planem całkowej eksterminacji Żydów oraz zamiarem rozbicia gospodarczego, politycznego i kulturowego podbijanych narodów. Czas wojny był czasem szczególnym.

  •  

   pokaż komentarz

   Może się skoncentrować na krzywdach jednej nacji.

   @Mario7400: świetnie, to napisz książkę o tym, jak Żydzi niszczyli Polskę i Polaków - wykupywali kamienice, fabryki, kolaborowali z najeźdźcą, jak byli kapo w obozach i tak dalej. Skup się na jednej nacji.

   Wiesz, już była taka jedna książka skupiająca się na jednej nacji krzywdzącej drugą. Jak to szło... jego ulica... nasza droga.... aaa, mam. Mein Kampf.

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ ja nie chcę "rozliczać". I oczywiście że mordów komunistów na Polakach było mnóstwo i z pewnością donosicielami byli w sporej części żydowscy sąsiedzi.
   Ale nie chodzi o liczenie, czy szukanie symetrii.


   Chodzi o to aby zaakceptować swoją historię, nie tylko tą chlubną czy martyrologiczną, ale też jej ciemne strony.

   @graf_zero: Tylko widzisz, dzięki takiej narracji potem na zewnatrz powstaja takie Grossy, czy Natzi Matki Natzi Ojcowie.

   Za 10 lat będziemy musieli tłumaczyć się z prowadzenia holokaustu, a za 30 za wywołanie 2 wojny światowej, a Niemcy w tym samym czasie, wypiora brudy - bo okaze się że w Nazistowskim Państwie bohatersko działało niemieckie państwo podziemne ... Przegrywamy jako naród, jako kraj batalie historyczna ... i niestety może dla nas to bardzo źle się skończyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to aby zaakceptować swoją historię, nie tylko tą chlubną czy martyrologiczną, ale też jej ciemne strony.

   @graf_zero: No i oczywiście - nie neguje. Świat nie jest czarno biały. Ale jeżeli propaganda wykorzystuje pojedyncze występki do tworzenia obrazu całości ( a to się własnie dzieje ) - jest bardzo duzym problemem

  •  

   pokaż komentarz

   @Lemartez: ja widzę problem w tym że z nagrodzonej książki robi się aferę na miarę dyplomatyczna bo ośmieliła się zburzyć obraz Polski jak ofiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Ja widzę problem, że ktoś wychowany w Polsce i zakładam znajacy podstawy historii akceptuje że zagraniczni pisarze, dziennikarze piszą kłamstwa na nasz temat, często oskarżając nas o antysemityzm i współudział w holokauście ...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @titus1: Oczywiście, że były inspirowane. Bo naród Polski nie ma mózgu. Prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomtom666: Tamta książka skupiała się na mniej lub bardziej wydumanych krzywdach jakich podobno Niemcy zaznali ze strony Żydów i proponowała wiadome rozwiązania. To był manifest polityczny, wcielony później w życie. Tu mamy do czynienia ze spojrzeniem na losy jednej społeczności i podkreślenie krzywda jakie zaznała w czasie wojny. Podejrzewam że bez wniosków, iż naród z którego wzięli się "winowajcy" należy znieść z powierzchni ziemi. W sumie to żadna nowina. Inaczej losy swojego narodu I (i rachunku krzywd z innymi narodami) widzą Polacy, inaczej Żydzi, Litwini, Ukraińcy czy Rosjanie. To zawsze boli gdy ktoś pokazuje nam, że nie jesteśmy tacy wspaniali jak nam się wydaje. Ostatnio jakoś mocno przez to przechodzą Ukraińcy. Ale w przypadku tego Portugalczyka to tylko książka. Robienie z tego sprawy sadowej na temat polskich zbrodni na Żydach, nie jest z korzyścią dla nas.

  •  

   pokaż komentarz

   mniej lub bardziej wydumanych krzywdach jakich podobno Niemcy zaznali ze strony Żydów

   @Mario7400: sugerujesz, że Żydzi nigdy nie krzywdzili Niemców? Oczywiście, że krzywdzili - a cały problem z Mein Kampf był taki, że pokazywała wyłącznie jedną stronę medalu.

   . Ale w przypadku tego Portugalczyka to tylko książka

   Dokładnie jak w przypadku Mein Kampf.

   To zawsze boli gdy ktoś pokazuje nam, że nie jesteśmy tacy wspaniali jak nam się wydaje

   No, taki był pewnie główny problem z Mein Kampf - Żydzi poczuli się urażeni, bo nie pokazywała ich takich wspaniałych, jak im się wydawało...

   Jezu, chłopie, weź się przeczytaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomtom666:

   sugerujesz, że Żydzi nigdy nie krzywdzili Niemców?
   Owszem, zdarzało się, że Żyd skrzywdził Niemca. Ale raczej trudno mówić o tym, że jakieś zbiorowości Żydów krzywdziły Niemców. Poza zarzutem że bankierzy żydowscy celowo niszczyli stabilność finansową Niemiec po I WŚ. A cała książka to głownie zlepek pojedynczych przypadków "krzywd" przeplatanych tezami, że Żydzi to rasa zdegenerowana, niezdolna to wyższych uczuć i zasługująca na zniszczenie.

   No, taki był pewnie główny problem z Mein Kampf - Żydzi poczuli się urażeni, bo nie pokazywała ich takich wspaniałych, jak im się wydawało.
   Coś ci się poj$%$ło. Oddziaływanie Main Kampf nie polegało na tym że Żydom się nie spodobała ale na tym, że Niemcom się spodobała.

   Nie odróżniasz manifestu politycznego (będącego podstawą późniejszego ludobójstwa) od twórczości literackiej. Takie sytuacje cały czas się zdarzają, że ktoś się czuje pokrzywdzony, bo jest przedstawiony w złym świetle. Ruscy nie puścili u siebie polskich filmów "Róża" czy "Miasto 44", czy filmu Sejtablajewa "Powrót" o deportacjach Tatarów krymskich w 1944. Turcy próbowali zablokować powstawanie filmu ukazującego zbrodnie na Ormianach. Ale to ma oddziaływanie lokalne - na terenie zainteresowanego kraju. Próba procesowania się na skalę międzynarodową o treści opisane w książkach czy na filmach nie da nam żadnej korzyści. To jest strzelanie sobie w stopę. Jeszcze bardziej nagłośni temat i z archiwów IPN i sądów zostaną wyciągnięte dowody na poparcie tezy, że Żydzi byli mordowani przez Polaków. A próba dołączania dowodów wskazujących na to że żydowscy komuniści współpracowali z sowieckim okupantem, czy że żydowscy partyzanci napadali na polskie wsie, nie będą miały tu znaczenia. Bo nikt nie przyjmie popularnej u nas optyki, że może i byli mordowani, ale im się należało za współpracę z wrogiem, czy za wcześniejszą politykę "Wasze ulice, nasze kamienice". No i proces będzie o to czy przedstawił nieprawdę, a nie o to czy naświetlił zdarzenia ze wszystkich stron.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech napiszą coś o tym jak od setek lat żydzi osiedlali się właśnie w Polsce bo tylko tu nie byli prześladowani. Przed II wojną światową w Polsce żyło najwięcej żydów na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Edykt z Alhambry (zwany również edyktem o wygnaniu Żydów) – edykt wydany 31 marca 1492 przez Królów Katolickich Hiszpanii Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego, nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i jej posiadłości do 31 lipca 1492 roku[1]. Znaczna część wygnanych emigrowała do Portugalii, gdzie jednak udało im się uniknąć prześladowań tylko przez kilka lat[16]. W 1497 król Portugalii Manuel I Szczęśliwy, inspirowany przykładem hiszpańskim, nakazał wszystkim Żydom ochrzczenie się lub wygnanie z kraju. Większość została jednak ochrzczona siłą[17].

   I gdzie Ci Żydzi uciekli? Do tej "złej" Polski.

   @bergero00: jak na dole napisałem. Ale o tym się zapomina. O tym, że Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Portugalczyków było 3 (!), a Polaków prawie 7 tysięcy (!!!!), też jakoś nie wspomniał.

  •  

   pokaż komentarz

   @bergero00

   Przed II wojną światową w Polsce żyło najwięcej żydów na świecie.
   Swoją drogą jak na takich odsetek Żydów w PL, podobnio przedsiębiorczych, z inicjatywą, dostających się do władzy różnymi drogami to slabo im poszło w okresie międzywojennym, kraj się nie rozwinął w błyskawicznym tempie, nie uzyskał wsparcia u zagranicznych podczas wojny itd

  •  

   pokaż komentarz

   @Greater_Manchester_bus_route_58: Pewnie dlatego że pomimo iż byli żydami to i tak byli przecież rodowitymi Polakami. Czy coś się zmieniło od tamtej pory w mentalności Polaków? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: sundaj.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gluptaki: Chyba dosyc ciezko zeby bylo duzo sprawiedliwych wsrod narodow z Portugalii jak na ich terytoriach nie bylo nazistow. Tez mozna by zapytac czemu tak malo Polacy uratowali jak byli na miejscu i kraj byl duzy. Tacy Holendrzy uratowali prawie tyle samo co Polacy a jest ich mniej.

   Durniejszego porownania dawno juz nie widzialem.

 •  

  pokaż komentarz

  To zabawn, że akurat Portugalia śmie się odzywać w tej kwestii i nie, nie chodzi nawet o ich "neutralność" podczas II WŚ, a o to, ze w jak wielu zachodnich królestwach u nich organizowano pogromy Żydów "zanim to było modne". Żydów, którzy bezpieczną przystań znaleźli w Polsce - przez stulecia. Nie chce mi się szukać, ale jest nawet jakieś portugalskie określenie (mieszkałem tam trochę) na utajonego Żyda, który przeżył pogromy udając Chrześcijanina.
  Ogólnie, to olać tę drugą Grecję ;-).

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: dlaczego mielby sie nie odzywac dzis? Podobnie odzywaja sie dzis Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   To zabawn, że akurat Portugalia śmie się odzywać w tej kwestii i nie, nie chodzi nawet o ich "neutralność"

   @FrasierCrane: Ciekawy przypadek syndromu oblężonej twierdzy. Portugalczyk napisał książkę niezgodną z naszym mitem narodowym to od razu uważasz to za atak Portugalii na Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   mitem narodowym

   @Mario7400: ty jesteś głupi czy udajesz? Jak to drugie to gratuluję, zdolności masz niebywałe.

   Przez właśnie takich znudzonych cieciów za kilkadziesiąt lat okaże się, że w Polsce Żydzi mieli gorzej niż w całej Europie, a przez setki lat to na nasze ziemie wagonami ich zwoziliśmy, tak bardzo kraje starej Europy chciały ich zatrzymać i szanowały. Że SWNŚ to w ogóle nie było, a Szmalcownicy to byli Polacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Ale w Portugalii pogromy urządzali... Hiszpanie. W czasie gdy oba kraje miały unie personalną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gluptaki:

   za kilkadziesiąt lat okaże się, że w Polsce Żydzi mieli gorzej niż w całej Europie

   Jakoś nie żal mi Polaków.

   Szmalcownicy to byli Polacy

   A nie byli?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gluptaki: Przecież to, że było wielu Polaków wśród SWNŚ nie kasuje przypadków zbrodni innych Polaków na Żydach. Od tych Sprawiedliwych nie promieniuje łaska zmazująca winy tych drugich. A szmalcownicy to byli Polacy. Było też takich mnóstwo we Francji, ale się tam inaczej zapewne nazywali. I Francuzi ten temat u siebie przerabiali już dawniej. A wracając do naszych rodzimych szmalcowników, to dowództwo AK było przerażone liczbą przypadków szmalcownictwa i dlatego ogłosiło, że za ten czyn grozi kara śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: https://palmereldritch1984.wordpress.com/2012/08/12/zagiew-zydzi-jako-zdrajcy-mordercy-i-szmalcownicy/

   A wracając do naszych rodzimych szmalcowników, to dowództwo AK było przerażone liczbą przypadków szmalcownictwa i dlatego ogłosiło, że za ten czyn grozi kara śmierci.

   @Mario7400: to pokazuje, że jesteś trollem i pseudo-Polakiem. Sam dobór słów. "przerażone liczbą przypadków szmalcownictwa", nie, k---a, by karać za morderstwa, gwałty i kradzieże Państwo też nie musi być "przerażone liczbą przypadków". AK wprost powiedziało:

   "Każdy Polak, który współdziała z ich morderczą akcją czy to szantażując, czy denuncjując Żydów, czy to wyzyskując ich okrutne położenie lub uczestnicząc w grabieży, popełnia ciężką zbrodnię wobec praw Rzeczypospolitej Polskiej i będzie niezwłocznie ukarany".

   To wynikało z ochydności precederu, nie jego skali.

   A te Twoje bajeczki od "ogromnej liczbie przypadków" rozpowszechnił gad Grabowski (żyd wyedukowany w Polsce i siedzący w Kanadzie), jakże by inaczej. To kolejny przypadek dlaczego z takimi kłamcami trzeba walczyć od razu i zdecydowanie. Zresztą wystarczy popatrzeć na publikacje tego pożal się Boże historyka:

   ציד היהודים; בגידה ורצח בפולין בימי הכיבוש הגרמני. Yad Vashem, Jerusalem, 2016. ISBN 978-965-308-531-2
   Hunt for the Jews. Betrayal and Murder in German-Occupied Poland. Indiana University Press, 2013, , 312 s. ISBN 978-02-53010-74-2
   Klucze i Kasa. Losy mienia żydowskiego w okupowanej Polsce, 1939-1945, Stowarzyszenie Centrum Badan nad Zagładą, Warszawa, 2014, 628 s. (red. nauk. wspólnie z Dariuszem Libionką), Warszawa 2014 ISBN 978-83-63444-35-8
   „Ja tego Żyda znam!” Szantażowanie Żydów w Warszawie 1939-1943, Warszawa 2004.
   Judenjagd. Polowanie na Żydów, 1942-1945. Studium Dziejów Pewnego Powiatu, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2011. 282 s. ISBN 978-83-932202-0-5
   Zarys Krajobrazu. Wieś polska wobec Zagady, 1942-1945, Warszawa, 2011, 532 s. [red. nauk. wspólnie z Barbarą Engelking] ISBN 978-83-932202-4-3
   Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią! "Przestępczość" Żydów w okupowanej Warszawie, 1939–1942, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa 2010 , 211 s. [wraz z Barbara Engelking] ISBN 978-83-926831-7-9
   Rescue for Money: ‘Paid Helpers’ in Poland, 1939-1945, Search and Research Series, Yad Vashem - The International Institute for Holocaust Research, Jerusalem, 2008 ISBN 9789653083257
   ’Je le connais, c’est un Juif!’ Varsovie 1939-1943. Le chantage contre les Juifs, éditions Calmann-Lévy, Paris, 2008. 176 s. ISBN 978-2702138878
   Historia Kanady. Prószyński i S-ka, Warszawa 2001, 320 s. ISBN 9788372550446

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś nie żal mi Polaków.

   @winobranie: i też mogę jeszcze napisać że bardzo duży odsetek mieszkańców Śląska głosował na Adolfa Hitlera i NSDAP.

   Jakoś nie żal mi Ślązaków. Miło, co nie?

 •  

  pokaż komentarz

  Hm, a czemu nie ma takiej książki o Portugalii? Ah tak, dlatego:

  Edykt z Alhambry (zwany również edyktem o wygnaniu Żydów) – edykt wydany 31 marca 1492 przez Królów Katolickich Hiszpanii Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego, nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i jej posiadłości do 31 lipca 1492 roku[1]. Znaczna część wygnanych emigrowała do Portugalii, gdzie jednak udało im się uniknąć prześladowań tylko przez kilka lat[16]. W 1497 król Portugalii Manuel I Szczęśliwy, inspirowany przykładem hiszpańskim, nakazał wszystkim Żydom ochrzczenie się lub wygnanie z kraju. Większość została jednak ochrzczona siłą[17].

  I gdzie Ci Żydzi uciekli? Do tej "złej" Polski. Jednego z nielicznych krajów który dał im dom oraz zapewnił wolność wyznania. Oraz kilkaset lat później, kolejny powód dla Hitlerowców by stać się celem ataków i zniszczenia. I teraz Portugalczyk chce nas oceniać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gluptaki:

   zydzi uciekli do polski i miast polska przegnac ich dalej na wschod to ugoscila.
   poklosie tego to trzy rozbiory polski i zydostwo wbijajace noz w polskie plecy przy kazdej nadarzajacej sie okazji.

   a po 1945 to zydokomuna pieknie sie odwdzieczyla,
   polska i polacy z wlascicieli panstwa stali sie zarzynanymi indianami.