•  

  pokaż komentarz

  Już coraz głośniej w mediach mówi się o śrubowaniu kolejnych rekordów i nieuchronnej korekcie.
  Europejski Bank Centralny rozważa zniesienie ochrony depozytów. Chiny i Rosja od dekady gromadzą zapasy złota.
  Z kolei liczni ekonomiści wieszczą największy krach w historii.

  Chyba każdy kto choć troszkę interesuje się finansami i makroekonomią czuje, że coś się święci.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Tak na prawdę nic się nie zmieniło od poprzedniego kryzysu finansowego. Cały rynek działa tak samo, więc tak samo się przekręci. I biedni dostaną po dupie jak zwykle...

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Tez slyszalem o tym.
   Moze masz jakies praktyczne porady?-w co inwestowac,moze gdzie wyjechac...na wypadek ewentualenj wojny...i jakie kraje moga byc zaangazowane w ewentualny konflikt/y?

  •  

   pokaż komentarz

   @twardziell: Nie chciałbym doradzać w kwestiach inwestycyjnych, bo w Polsce, aby udzielać takich rad powinno się zdać egzamin na doradcę inwestycyjnego - ja posiadam jedynie ukończony kurs.
   Większość dóbr znajduje się obecnie na górce.
   Natomiast moim skromnym zdaniem zawsze warto inwestować w nieruchomości - choć oczywiście w przypadku konfliktu zbrojnego może nic z nich nie zostać. Po ewentualnej klęsce na rynkach finansowych ich wartość także może znacząco spaść. Jednakże nawet wówczas są one dobrem faktycznym, istniejącym realnie. Podobnie rzecz ma się z dziełami sztuki.

   Drugą kategorią nad którą można się zastanawiać są metale szlachetne. Oczywiście te realne, istniejące fizycznie, które możemy przechowywać w domu. Certyfikatów czy opcji na metale nawet bym nie rozważał. Ludzie zazwyczaj koncentrują się na złocie, natomiast ja proponowałbym raczej przeanalizować srebro, ponieważ stosunek wartości złoto:srebro jest historycznie stosunkowo wysoki, co daje znaczny potencjał na wzrost wartości srebra w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza a jak ma się taki krach do oprocentowania kredytów i stóp procentowych?

  •  
   t..............i

   +19

   pokaż komentarz

   nwestować w nieruchomośc

   @PozytywistycznaMetamorfoza: nieruchomości dostaną pierwsze, bo zbyt często kredytowane są

   1. prawo autorskie to rownież dobre zabezpieczenie, dla kogoś kto może
   2. minimalizacja zadłużen, wtedy z perspektywy rynku nie ma jak z Ciebie sciagac / naciągać
   3. oszczednosci same w sobie nie są złe,przy zalozeniu, iż pkt 2 jest spełniony. Gdyby jednak traktować - oszczednosc nie pewna, bo inflacja zwiększy się, to zarazem dotknie problem zmonetaryzowania surowców, wtedy dobra w postaci ubrań, zapasów, czy wszystkiego do codziennego życie wzrośnie.

   Skala krysysu jest ważna, bo gdy ten poprzedni z 2008 uderzył, nie zabolał Polskę, gdyz nie mieliśmy takich zadłużeń na kartach kredytowych i hipotece jak w Uk, dlatego obeszło się. Im mniejsze zadłużenie jednostki typ bezpieczniej dla społeczeństwa. Gdy popatrzy się na UK komu było lepiej, to kazdemu, kto miał dostęp do zwykłych zasobów i prace pewniejsza. W tam tym okresie, leciały duze firmy marketingowe, jak i banki, a kasjerzy i zwykli pracownicy lepiej się mieli. Rynek cały się zmieni, spada popyt na dobra luksusowe, jak nawet na mieszkania. Dlatego wcale srebro nie musi być dobre przy przetrwać, w sumie to w tym okresie warto zakupywać wszystko co spada, a ma szanse wzrosnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: jakie dobra w Polsce znajdują się obecnie na górce? Można tak powiedzieć prędzej o nieruchomościach (szczególnie galeriach handlowych), niż akcjach spółek. Ceny małych spółek spadają od 8 miesięcy, dividend yield dla SWIG80 (indeks skupia 80 spółek o mniejszej kapitalizacji) wynosi 2.55%, tylko na dnie bessy w 2009 oraz w połowie 2015 znajdował się wyżej.

   Spójrz na komentarze na wykopie, wszyscy widzą bańkę i krach, mimo że prawie nikt nie ma akcji. Jeśli ktoś ma oszczędności, to kupuje mieszkanie na wynajem, bo lepiej mieć coś fizycznego.

  •  
   W..............0

   +5

   pokaż komentarz

   Natomiast moim skromnym zdaniem zawsze warto inwestować w nieruchomości - choć oczywiście w przypadku konfliktu zbrojnego może nic z nich nie zostać.

   @PozytywistycznaMetamorfoza: no i kolego nieruchomosci nie maja kułek ich nie zabierzesz ze sobą, dwa je bardzo łatwo opodatkować jak rząd przyciśnie.

   Ludzie zazwyczaj koncentrują się na złocie, natomiast ja proponowałbym raczej przeanalizować srebro, ponieważ stosunek wartości złoto:srebro jest historycznie stosunkowo wysoki, co daje znaczny potencjał na wzrost wartości srebra w przyszłości.

   @PozytywistycznaMetamorfoza: srebro jest spoko ale ... zajmuje w p!#$u miejsca takie np 200 tys w srebrze to ok 100kg które gdzies trzeba schować. Złoto zajmuje te 70x mniej w razie w łatwiej zabrać ze sobą.
   Kwestia ile ktoś chce kasy pakować. Z metali to ROD jest dobrym szitmetalem skacze w niebo jak poj!#@ny.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: czy opłaca się inwestować w nieruchomości mimo tak dużej ingerencji rzadu w ten rynek? Mieszkanie+ obniża popyt, ustawy ograniczające budowę zwiększają koszta...

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Na pewno zależy to od rodzaju inwestora.
   Jeżeli pytasz mnie, to uważam, że się opłaca, ponieważ nieruchomości (ziemia, mieszkania, lokale) są jedną z najtrwalszych rzeczy jakie możemy nabyć.
   Ponadto ilość ziemi w Polsce się nie zwiększy, zatem teoretycznie jej wartość powinna rosnąć.

   Co do ingerencji rządu. Dziś mamy takich polityków, jutro mogą być inni optujący za rozwiązaniami odwrotnymi. A wpis w księdze wieczystej jak był, tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   Już coraz głośniej w mediach mówi się o śrubowaniu kolejnych rekordów i nieuchronnej korekcie. [...] Chyba każdy kto choć troszkę interesuje się finansami i makroekonomią czuje, że coś się święci.

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Tak, święci się wielka wojna. Ameryka warczy na Korę Północną (Chinom się to nie podoba). Rosja ma sankcje i rządzi nimi prezydent, którego dni są policzone, więc mu nie zależy. Europa ma kryzys imigracyjny. Świat czeka rewolucja, więc bogacze inwestują w dobra materialne, nie w cyferki w banku.

   pokaż spoiler Czy coś się stanie... Nie wiadomo. Może to po prostu to kolejny bogacz, który chce się pokazać sąsiadowi w Dubaju, że on ma, a tamten nie ma ;).

  •  
   j........7

   +1

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Może to ma jako-taki sens w przypadku Wwa, Trójmiasta, itp. ale ceny nieruchomości w mniejszych mieścinach (albo nawet i dużych jak Łódź) lecą na pysk z racji demografii i emigracji.
   I ewentualnie ten problem dotknie nawet te duże, na razie jedyne co ratowało od spadku cen to duży napływ Ukraińców

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: No i te zapędy Rosji i Chin do wyeliminowania dolara. Nie wygląda to dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: To czeka Cie wkrótce egzamin na doradcę inwestycyjnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: mogą też pojawić się tacy, których nic nie będą obchodzić księgi wieczyste

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Ja z doświadczenia wiem że gdy zbliża się krach to najlepiej mieć gotówkę bo wszystko tanieje i jak się wszystko uspokoi to wtedy można inwestować we wszystko, po krachu nikt nie ma kasy i dlatego wszystko tanieje a szczególnie nieruchomości bo nie są mobilne, nie można ich zabrać, przenieść a kosztują sporo kasy i jak dłużej stoją to trzeba je odświeżać.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza z tymi nieruchomościami to bym uważał, zwłaszcza jak ktoś chce zakup w jakimś stopniu kredytować. Na kryzys dobrze nie mieć rezerwy walutowe, które łatwo można upłynnic i wtedy inwestować.

 •  
  A....c

  +60

  pokaż komentarz

  @PozytywistycznaMetamorfoza: Na giełdach będzie gnój. Obecna hossa trwa od kilku lat. Dzieje się coś w stylu "panic buy". Mnie ciekawi co się stanie z BTC jak w końcu kryzys nadejdzie bo takiej próby jeszcze nie przechodził ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: Nie ukrywam, że też poważnie się nad tym zastanawiam i ciekawy jestem w jakiej kondycji przejdą przez to kryptowaluty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: Moj znajomy twierdzi ze BTC moze skorzystac z kryzysu.Ja osobiscie podejrzewam ze jak ludziom zacznie ubywac srodkow-to siegna po to co wlozyli w BTC-i pewnie spadnie,ale jak inne srodki platnicze mocno stanieja i bedzie zbyt duza inflacja-to ludzie wloza w BTC-tak ze niewiem.Wsumie ja mam malo gotowki-wiec nie musze sie zbytnio martwic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: BTC zapewne skończy żywot ale dzięki temu zrobi miejsce dla nowych nowoczesnych walut. W pewnym sensie upadek BTC jest potrzebny by kryptowaluty mogły przebić obecne bariery.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: Mnie się wydaje ,że kryptowaluty dostaną po tyłku najbardziej ze wszystkiego.Już piszę dlaczego.ludzie grający na krypto w większości są świadomi chwiejności rynku i ryzyka związanego z grą na krypto.Biorą pod uwagę to,że w każdej chwili może paść giełda na której grają.Z dnia na dzień.Czy to z powodu kradzieży środków czy to z powodu kryzysu bo stała się niewypłacalna.Wystarczy jeden solidny news o kryzysie i nie dość,że leżą i kwiczą wpłaty i wypłaty krypto to jeszcze trzeba fiaty wyciągnąć z giełdy.Totalna panika!Przykładem niestabilności rynku może być sytuacja z ostatniej chwili.W berlinie mamy konferencje Lisk.Fajny team,fajny projekt,przyszłościowy,roadmap ,a tu co się dzieje? Mamy panic sell liska na giełdach jakby team zawiesił projekt.po***rdolony rynek.No ale coś do gara trzeba włożyć więc grać trzeba:P

  •  

   pokaż komentarz

   @twardziell: Obstawiam, że będzie jak ze złotem w 2008. Wpierw nur typu -50%, a potem stopniowo to the moon.

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: Podczas grabieży depozytów na Cyprze BTC wystrzeliło w góre

  •  
   d......s

   -2

   pokaż komentarz

   Mnie ciekawi co się stanie z BTC jak w końcu kryzys nadejdzie bo takiej próby jeszcze nie przechodził ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Astroc: Moim zdaniem w pierwszej fazie ruszy ostro do góry ale ostatecznie z pięknym telemarkiem skończy jak wszystko inne.

   Jak będzie? Przekonamy się w ciągu najbliższych 2 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: poprzedni kryzys zrodził Bitcoina. Bitcoin powstał dlatego, bo obecny system finansowy przestał prawidłowo funkcjonować. Kolejny kryzys może, paradoksalnie, doprowadzić do powszechnego przyjęcia Bitcoina jako alternatywy dla upadłych banków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc
   @Brazzers kryptowaluty zdecydowanie zyskają na kryzysie z prostego powodu. Banki będą w kryzysie, a środki w nich zgromadzone nie będą bezpieczne. Zadłużone państwa nie będą w stanie tym razem uratować banków przed bankructwem. Ludzie będą uciekać ze swoimi oszczędnościami w metale szlachetne i kryptowaluty. Co do giełd to nikt normalny nie trzyma na nich oszczędności. Odpowiednio przechowywane kryptowaluty są nie do skonfiskowania w przeciwieństwie do wszystkiego innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @kmicic77 @Astroc @Brazzers Kryptowaluty jako takie imho dostaną po dupie. Może ew. Bitcoin coś na tym ugra. Kryptowalutom bliżej do akcji giełdowych niż do prawdziwych walut. Inwestujesz w firmę/technologie różnica jest taka że zamiast akcji otrzymujesz tokeny. 1. Zacznie się gra grubasów o to kto zgarnie więcej i pewnie dopiero wtedy okaże się jak rynek jest niestabilny i chwiejny 2. Projekty które są .. "mniej godne zaufania" mogą sp#@?#!%ic z kasą - niestety, wszystko to scentralizowane projekty. 3. Giełdy które wiadomo jakie są. 4 Tak naprawdę to wcale nie jest problem ukrócić rynek krypto. Wystarczy że kilka państw wyda nakaz zamknięcia giełd i robi się rozp#@?#!%. Z resztą spójrzcie jak skutecznie w Polsce ukrócono pokera online. Wystarczy że zakażą bankom przyjmować i wysyłać pieniądze instytucjom typu giełdy. I.. zaraz ktoś powie że szara strefa się rozwinie i rozwiązania typu local bitcoins. Tylko że szara strefa nie zdoła utrzymać ceny na tym poziomie. A inna sprawa krypto nie mają stworzonej dobrej infrastruktury. Ani ich nie wymienisz na inne krypto bezposrednio, ani nimi nie zaplacisz. Wiec moim zdaniem pozostanie tylko BTC jako nośnik wartości, no ale to trochę jak inwestowanie w kontrakty na złoto. Niby je masz ale i nie masz tak naprawdę, a że rynek jest dość świeży i płytki to nie masz pewności że cena nie spadnie jednego dnia o np. 90% bo kilka osób za dużo musiało wymienić btc na fiaty żeby kupić bułki co spowodowało panic sell. Za 10-20 lat kiedy ten rynek będzie XXXX razy większy to będzie super rozwiązanie, ale obecnie chyba bardziej bałbym się nagłego spadku wartości btc niż widma inflacji. Tymbardziej że niektórzy powkładali w krypto więcej niż powinni (już widziałem na Mirko wpisy w stylu "doradzcie czy wziąć kredyt na bitcoina")

  •  

   pokaż komentarz

   @Brazzers czlowieku c#?%? wiesz a sie wypowiadasz... Lisk polecial na ryj zgodnie z zasada "buy rumor sell news", czyli pompowal przed konferencja a spadl w momencie kiedy do niej doszlo, tak jest za kazdym razem. gieldy sie decentralizuja , lada chwila nie bedziesz musial wysylac waluty na gielde zeby nia obracac, bedzie sie to odbywac z poziomu portfela.

  •  

   pokaż komentarz

   @WyczesanyCzesiek: leszczyku....poleciał bo na grudzień nie zapowiedzieli poważnych zmian.Ludzie są przyzwyczajeni do szybkich zysków a tu nikt nie będzie czekać kilka miesięcy.Już widze ten twój panic sell jak zapowiadaja na grudzień sdk.ludzie by trzymali.przed konferencją wyciekł dokładny roadmap co wywolało pierwsza czerwona świeczke.Oficjalne ogłoszenie ,,wolnych " zmian wywolalo lawine.przyznaj się lepiej że kipiłeś za 11$ haha

  •  

   pokaż komentarz

   @Brazzers nie tykam scentralizowanych gowien w ktorych paru delegatow dyktuje warunki i 49% tokenow jest w rekach tworcow, tym bardziej ze od poczatku jada na zapowiedziach co to oni nie zrobia i jakos chyba jeszcze nigdy nie spelnili obietnic

  •  

   pokaż komentarz

   @Astroc: Zakładając że ci sami ludzie inwestują na giełdzie i w btc, to w razie problemów realnej gospodarki btc poleci pierwszy.
   Wynika to z najmniejszej płynności i największej gwałtowności zmian.
   Na rynku btc nie ma czasu na zastanawianie sie - w razie problemu musiałbyś się ich pozbyć w przeciągu sekund.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: nie wiem skąd te swoje wnioski wyciągasz, ale chyba z jakiegoś ciemnego miejsca. Bitcoin nie podąża za żadną gałęzią gospodarki, reprezentuje branżę kryptowalut czyli jest przeciwieństwem systemu bankowego. Kryptowaluty aspirują do dostarczenia narzędzi, które utworzą nowy porządek finansowy, dlatego każde załamanie i oznaka słabości aktualnej finansjery będzie odbierana jako impuls do zakupów a nie sprzedaży. Dowodem jest chociażby Cypr parę lat temu, kiedy cena bitcoina rosła na wieści o grabieniu przez banki oszczędności, które ludzie tam posiadali.
   Co więcej - kiedy banki odmówią ci dostępu do pieniędzy na koncie to właśnie kryptowalutami i gotówka najprościej będzie można dokonywać zakupów. Problem w tym, że gotówka może tracić na wartości jak się zacznie scenariusz wenezuelski.

  •  

   pokaż komentarz

   @tutkarz: Ludzie inwestują w bitcoina prawdziwe dolary i chcą wyciągać prawdziwe dolary.
   Rynek inwestycyjno-spekulacyjny btc jest tysiące razy większy od rynku "użytkowania btc".

   jednocześnie jest to rynek niezwykle rozdrobniony i gwałtowny. Dlatego profesjonalny inwestor (dajmy na to jakis hedge fund) inwestujący pieniądze klientów w różne walory musi błyskawicznie reagować na negatywne sygnały. Bo jak się spóźni to może się okazać że stracił 30, 50 albo 80% zainwestowanych w btc środków. Btc wielkokrotnie pokazywał taką zmienność, więc nie można tego wykluczyć.

   Zresztą o charakterze btc czy innych altów najlepiej świadczy zachowanie rynku - WSZYSTKICH interesuje WYŁĄCZNIE cena w USD.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: a co mają inwestować? Kartofle? Przecież dolar jest (jeszcze) globalną walutą uniwersalną dla całego świata. Natomiast problem bitcoina polega na tym, że jest wyceniany w dolarach bo akurat tym się ludzie posługują - jego wartość do dolara jest tak zmienna dlatego, że ciężko jest oszacować prawdziwą wartość bitcoina. Jakby ludzie między sobą do rozliczeń używali tylko bitcoina to nie było by całej zmienności kursu do dolara.

   I pomimo tego, że fundusze inwestycyjne dopiero wchodzą na rynek kryptowalut to duża część pieniędzy ciągle pochodzi od ludzi, którzy nie wierzą w aktualny system finansowy. Jest powolny, pełen przekrętów, prania brudnych pieniędzy przez banki, powoduje kryzysy, okrada ludzi z pieniędzy (inflacja, zajęcia kont bakowych) itp. itd. czyli już ma wszystko to i nawet więcej niż to, co się zarzuca bitcoinowi.

   Zakładając, że w razie kryzysu znowu będą padać banki, to dokąd i za pomocą jakich pośredników mieli by ludzie wypłacać pieniądze z giełd? Z kryptowalutami nie ma tego problemu bo nie ma pośredników i pieniądze (a konkretnie klucze do nich) każdy trzyma w domu jak gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakby ludzie między sobą do rozliczeń używali tylko bitcoina to nie było by całej zmienności kursu do dolara.

   @tutkarz: Pełna zgoda. Ale NIKT tego tak nie używa. bitcoin jest zawsze traktowany jako proxy do dolara.
   Co więcej, nawet w celu rozliczeń prawie nikt BTC nie używa. Wszyscy w btc tylko inwestują aby zarobić.

   Zakładając, że w razie kryzysu znowu będą padać banki, to dokąd i za pomocą jakich pośredników mieli by ludzie wypłacać pieniądze z giełd? Z kryptowalutami nie ma tego problemu bo nie ma pośredników i pieniądze (a konkretnie klucze do nich) każdy trzyma w domu jak gotówkę.

   Upadek to nie będzie zaraz powszechne bankructwo banków - to będzie drastyczna obniżka wartości różnych aktywów. Pewnie że jakieś banki inwestycyjne upadną, ale nie w tym rzecz.

   To że wymiana btc jest możliwa bez użycia banków nie ma znaczenia tak długo jak długo nie ma gospodarki opartej na btc.
   Prawda jest tak że w razie kryzysu i upadku banków to swoje btc będziesz miał i mógł komuś przesłać, ale nikt ci ich na dolary nie zamieni. A jeśli masz jakieś btc na giełdach to ona znikną w pierwszej kolejności...

  •  

   pokaż komentarz

   Wszyscy w btc tylko inwestują aby zarobić.

   @graf_zero: przesadzasz, wiele osob robi zakupy za pomoca bitcoina bo nie musi wszedzie i kazdemu podawac danych swojej karty kredytowej. Bezpieczniej i prościej. A to, że sporo spekulantów się zleciało to trudno, przynajmniej wypromują koncepcję przy okazji.

   ale nikt ci ich na dolary nie zamieni
   no ale po co? Jesli ludzie zaczeli by sie w jakiejs kryptowalucie rozliczac to szybko by zapomnieli o jakims upadlym srodku platnosci jakby np. dolar mial miec hiperinflacje bo by sie dlugi amerykanom na glowe zawalily na skutek recesji.

   Kryptowalut sie nie trzyma na gieldach bo to jest swiadome rezygnowanie z ich zalet - nie jestes wlascicielem kryptowaluty jesli nie masz klucza prywatnego do swojego konta na którym one się znajdują.

  •  

   pokaż komentarz

   no ale po co? Jesli ludzie zaczeli by sie w jakiejs kryptowalucie rozliczac to szybko by zapomnieli o jakims upadlym srodku platnosci jakby np. dolar mial miec hiperinflacje bo by sie dlugi amerykanom na glowe zawalily na skutek recesji.

   Zgoda, gdyby wszyscy zaczęli się rozliczać. Z tym że same zalożenia btc uniemożliają realizację tego planu.
   A taki Lightning network, który isotnie umożliwi zwiększenie przepustowości w praktyce będzie wyglądał jak VISA.
   Nie będziemy otwierać kanałów LN do wszystkich naszych kontrahentów - otworzymy do zaufanego rozliczeniowca który będzie miał otwarte z innymi użytkownikami.

   Albowiem cena transakcji i jej prostota jest dużo cenniejsza niż 100% bezpieczeństwo(samej transakcji btc, nie realizacji całej umowy).

   Kryptowalut sie nie trzyma na gieldach bo to jest swiadome rezygnowanie z ich zalet - nie jestes wlascicielem kryptowaluty jesli nie masz klucza prywatnego do swojego konta na którym one się znajdują.

   ale możesz szybciej zarobić na wzrostach!

   @tutkarz:

 •  

  pokaż komentarz

  Już widzę te lamenty wszystkich, którzy teraz są cwani i mają swoje M. Rynek, w końcu musi przestać się rozwijać. Nie ma innej opcji. Wszystko ma swoje granice. Spadnie sztuczna wartość pieniądza. Wzrośnie inflacja. Banki wypowiedzą ludziom kredyty hipoteczne. W mojej opinii czarny czwartek w porównaniu do tego co nas czeka to tylko zabawa w piaskownicy.
  Obym nie miał racji.

 •  

  pokaż komentarz

  Zapominacie o najważniejszym - trzeba inwestować w siebie. Czyli: siła, masa, gibkość, zręczność, broń biała i palna, nie ma nic lepszego na trudne czasy.

  Do tego znajomości, znajomości i znajomości, zobaczcie co się działo w ZSRR jak upadał - można było za grosze kupić czołgi, to samo będzie u nas, każde miasto będzie miało "burmistrza", który będzie brał co będzie chciał, przyjdzie do Was do domu i powie "dziś rucham Wasze córki" a Wy powiedzie "to dla nas zaszczyt". Tak będzie.

  Dlatego ja trenuję sztuki walk, biegi, pływanie, nurkowanie, skoki na spadochronie, strzelectwo (też z łuku), znam trzy języki obce dobrze i dwa słabo, nie rzucam się w oczy, mam kategorie prawa jazdy A, B, C, D, E i F i do tego oglądam The Walking Dead, naprawdę nic mnie nie zaskoczy.

  I zapomniałem o najważniejszym - nigdy nie wiecie co się Wam przyda, np. moja koleżanka miała mega kryzys zawodowy to poleciała do Azji i jest instruktorem nurkowania, to była jej pasja a teraz z tego żyje.

  Dlatego trenujcie bardzo nietypowe rzeczy, żeby być w stanie zaskoczyć wszystkich, np. biegi w klapkach czy chodzenie na rękach. To może kiedyś uratować życie.

 •  
  K...........w via Android

  +49

  pokaż komentarz

  Oby nie, szkoda byłoby, gdybym zmarnował mój cały majątek wart 100 PLN ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dodany przez:

avatar flyingcircus dołączył
270 wykopali 5 zakopali 13.9 tys. wyświetleń
Advertisement