•  

  pokaż komentarz

  Mnie zdumiewa naiwność i ograniczenie umysłowe tych, którzy nadal uważają że rasa ludzka i życie ziemskie wyewoluowało jako pierwsze (z niczego?), wiedząc jak wielki i stary jest kosmos. Nie mówiąc już o możliwości istnieniu innych światów a nawet innych wymiarów. Jeżeli coś zdarzyło się raz, np powstanie naszego Universum, to jest to wysoce nieprawdopodobne iż zdarzyło się to pierwszy. Niestety dywagacje kosmologiczne tudzież filozoficzne większości wykopków ograniczają się do wyboru bułki w sklepie, czy roztrząsanie tematu swojej stulejki, którą powinni dawno temu usunąć na rutynowym zabiegu lekarskim.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadius1984: Bez punktu odniesienia wszystkie teorie są tak samo prawdopodobne.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadius1984 obijamy się tu o paradoks. Nie mamy metodologii, żeby udowodnić takie tezy, więc jedyne, co można to zastosować, to wiara. Wiara nie jest dobrym sposobem opisywania rzeczywistości, więc trafiamy do punktu wyjściowego - nie wiemy. Tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie zdumiewa naiwność i ograniczenie umysłowe tych, którzy nadal uważają że rasa ludzka i życie ziemskie wyewoluowało jako pierwsze (z niczego?), wiedząc jak wielki i stary jest kosmos.

   @arkadius1984: Przecież Twoje podejście jest identyczne, tylko w drugą stronę. To nie jest kwestia wiedzy, tylko wiary, jak słusznie napisał @boguchstein - kto jest przekonany, że rasa ludzka i życie ziemskie NIE wyewoluowało jako pierwsze, również nie ma na to żadnych dowodów, a więc jest równie naiwny i ograniczony.

   roztrząsanie tematu swojej stulejki, którą powinni dawno temu usunąć na rutynowym zabiegu lekarskim

   @arkadius1984: Dobrze spotkać na wypoku fachowców z doświadczeniem w różnych dziedzinach, ale porusz proszę ten temat gdzieś indziej, to nie ten wątek. Może zrób jakieś AMA?

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie zdumiewa naiwność i ograniczenie umysłowe tych, którzy nadal uważają że rasa ludzka i życie ziemskie wyewoluowało jako pierwsze (z niczego?), wiedząc jak wielki i stary jest kosmos

   @arkadius1984: no właśnie...

   Wszechświat do zamieszkania nadaje się od ok 8mld lat, wtedy wyzdychały pierwsze gwiazdy i pojawiły się ciężkie elementy takie jak żelazo które jest potrzebne do życia. Ale... planety uformowały się trochę później, czyli technicznie rzecz biorąc dużo planet nadających się do życia to jakieś 5-6mld lat temu było. Ale... jak wiemy ewolucja trwała tu 4 mld lat na Ziemi zanim powstał inteligentny i samoświadomy człowiek.

   To oznacza że szanse wcale nie są takie oczywiste. Wszechświat ma przed sobą jeszcze ponad 100x tyle zanim nie będzie się nadawał do zamieszkania, wiec jest on bardzo ale to bardzo młody.

   Nie mówiąc już o możliwości istnieniu innych światów a nawet innych wymiarów

   Tak samo jak możliwość istnienia duchów, jednorożców, oraz smerfów. Nie ma dowodów, nie ma co gdybać.

   Jeżeli coś zdarzyło się raz, np powstanie naszego Universum, to jest to wysoce nieprawdopodobne iż zdarzyło się to pierwszy.

   W zasadzie nie ma jak oszacować prawdopodobieństwa. Nigdy nie dowiemy się czy istnieją inne wszechświaty, ponieważ fizyka naszego nam to uniemożliwia. Nie można zajrzeć poza horyzont zdarzeń wszechświata. To oznacza że równie dobrze może to być jedyny wszechświat jaki kiedykolwiek powstał.

   Co więcej - czas to dosyć kiepskie odniesienie, tak samo jak "ile razy coś się wydarzyło", ponieważ czas to jeden z "wymiarów" tego wszechświata. Nie wiadomo czy istnieje jakieś "kiedyś" poza tym wszechświatem i czy w ogóle jest jakieś poza.

   Niestety dywagacje kosmologiczne tudzież filozoficzne większości wykopków ograniczają się do wyboru bułki w sklepie, czy roztrząsanie tematu swojej stulejki, którą powinni dawno temu usunąć na rutynowym zabiegu lekarskim.

   No to tak samo jak twoje... poproszę jeszcze oklepane "nie jesteśmy sami bo to by było marnowanie przestrzeni" xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Harcownik: Jakiego punktu odniesienia dokładnie byśmy potrzebowali?

  •  

   pokaż komentarz

   Wszechświat do zamieszkania nadaje się od ok 8mld lat, wtedy wyzdychały pierwsze gwiazdy i pojawiły się ciężkie elementy takie jak żelazo które jest potrzebne do życia. Ale... planety uformowały się trochę później, czyli technicznie rzecz biorąc dużo planet nadających się do życia to jakieś 5-6mld lat temu było.

   @Norwag93: Czy ja wiem.

   Pierwsze gwiazdy powstały ok. kilkadziesiąt, max. 100-200 mln lat po WW (tzw. population III). Bardzo masywne, prawdopodobnie produkowały sporo pierwiastków ciężkich. Wystarczy, aby tuż po wybuchu jednak z takich gwiazd w jej bezpośrednim pobliżu, gdzie stężenie pierwiastków ciężkich było względnie duże, powstała kolejna gwiazda, to już mamy zaczyn dla planetogenezy. Od chmury gazu galaktycznego do dysku planetarnego jest max 20 mln lat, mgnienie oka w skali wieku Wszechświata. Pierwsze planety mogłyby spokojnie powstawać w pierwszym miliardzie lat istnienia Wszechświata.

   Bardzo zastanawiające jest, że my sami istniejemy na planecie, która powstała 9 mld lat po WW. Większość gwiazd już powstała. Tempo powstawania gwiazd dzisiaj jest znaaacznie mniejsze niż np. 3-4 mld po WW. Planety posiadające życie powinny powstawać najczęściej wtedy, kiedy najczęściej powstają planety w ogóle. To NIE jest teraz. Jeżeli więc we Wszechświecie jest dużo planet z życiem, to jest względnie mało prawdopodobne, że jedna, wybrana losowo z tego zbioru będzie miała datę urodzenia 9 mld lat po WW. (Wiem, że czysto formalnie nie da się wyciągać statystyk ze zdarzenia jednostkowego, ale da się to na różne sposoby dyskretnie obchodzić. :) )

   No i ZNOWU się okazuje, że ta nasza obecność we Wszechświecie jest jakaś taka... dziwna statystycznie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadius1984 nie wiem do kogo sieodnosisz ale nie znam zadnej religii ani ideologii, ktora by twierdzila, że życie jako pierwsze pojawilo sie na ziemi, np. biblia mowi jedynie ze nasz swiat Bóg budował w 7 dni, ale ile mu zajeło zbudowanie innych swiatow i planet to niewiadomo.

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadius1984: A mnie zdumiewa Twoja naiwność, która nakazuje Ci wierzyć w to co napisałeś nie mając żadnego dowodu. Ja np. nie odważyłbym się tak pewnie pisać nie mając za sobą żadnego dowodu. To ty jesteś ograniczony w tym momencie bo nie potrafisz sobie wyobrazić innego scenariuszu. Możemy być symulacją jednego życia w ogromnym uniwersum? Możemy. ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Zostawmy więc filozofowanie i dajmy naukowcom pracować. Mało razy nauka nas zaskoczyła, żeby być takin ignorantem?

  •  

   pokaż komentarz

   No i ZNOWU się okazuje, że ta nasza obecność we Wszechświecie jest jakaś taka... dziwna statystycznie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @LukaszLamza: xD ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   GIF

   źródło: asset-6.soup.io (2.15MB)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox I tu się mylisz. Oto przepis na porównanie dwóch hipotez: "Brzytwa Ockhama to zasada polegająca na tym, że mając dwie hipotezy wyjaśniające dane zjawisko, racjonalnie jest przyjąć najprostszą spośród nich- czyli taką, która wymaga przyjęcia najmniejszej liczby niczym nie popartych założeń. Jest to związane z postulatem Ockhama aby nie szukać skomplikowanego rozwiązania, tam gdzie dostępne jest proste. Należy też rozróżnić dwojakie zastosowanie prostoty odnoszące się do tego, by nie wprowadzać niekoniecznych czynników ,czy też hipotez".
   I co jest bardziej prawdopodobne: czy Ziemia, jakaś drobina na peryferiach peryferii wszechświata jest najważniejszą strukturą w kosmosie? Tu rozstrzygnięcie daje właśnie ta brzytwa!

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli jak ktoś mi powie, że się urwałam z księżyca, to mogę mu z czystym sumieniem odpowiedzieć, że według ostatnich badań jest to wysoce prawdopodobne.

 •  

  pokaż komentarz

  Czekamy tylko na potwierdzenie, że nie jesteśmy sami w tym bajzlu :)

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, jak plemniki w egipskim basenie( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  
  S.................l

  +4

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora