•  

  pokaż komentarz

  @v1lk

  Do niecodziennej i nieprzyjemnej sytuacji doszło w sobotę w schronisku nad Morskim Okiem. Turyści, którzy po długiej wędrówce chcieli się ogrzać i przenocować nie zostali wpuszczeni do schroniska. Poniżej opis turystów do całej sytuacji (pisownia oryginalna), film oraz tłumaczenie schroniska.

  Dnia 25.11.17 około godziny 20:30 dotarliśmy z Doliny Pięciu Stawów do "schroniska" PTTK Morskie Oko.

  Przed wyjściem z 5tki rozmawialiśmy z ratownikiem TOPR-u, który poradził nam abyśmy na spokojnie poszli przez Wodogrzmoty Mickiewicza, dalej na Morskie Oko i tam zostali na noc. Tak też uczyniliśmy.

  Droga nam przebiegła jak zawsze z humorem, bez najmniejszych problemów z uśmiechem na ustach. Gdy z oddali usłyszeliśmy muzykę, błyski fleszy, kolorofony, śmiechy i hihy- pomyśleliśmy, że no trudno będziemy tańczyć.
  Jednak historia potoczyła się całkowicie inaczej.
  Po dotarciu pod drzwi Schroniska PTTK Morskie Oko, na schodach nie zdążyliśmy otrzepać butów ze śniegu, ani złożyć kijów a tym bardziej złapać za klamkę, a już otrzymaliśmy informację, cytuję: "schronisko jest całe wykupione i nie możecie tu wchodzić!".
  Grzecznie zapytaliśmy czy dostaniemy chociaż gorącą wodę aby napełnić puste termosy.
  Cytuję: "nie ma żadnej wody, nie możecie tu wchodzić".
  Po kolejnej szokującej odpowiedzi nie straciliśmy nadziei i zapytaliśmy czy w starym schronisku może chociaż poratują nas zimną wodą z kranu...
  Cytuję: "tam też jest impreza - cały obiekt jest wykupiony."
  Mimo wszystko udaliśmy się do starego schroniska licząc, że pomimo wszystko tam dostaniemy chociaż wodę...
  Na wejściu przed lokalem stała młodzież może w wieku licealnym słaniająca się na nogach, pewnie ze zmęczenia ledwo zaciągać się papierosem zdołała wydeklamować iż wody tu nie ma..
  Zadzwoniliśmy do Schroniska PTTK W Dolinie Roztoki i przemiła Pani poinformowała nas, że jest u nich impreza integracyjna (o tym wiedzieliśmy bo taką informację dużo wcześniej otrzymaliśmy).

  Po szybkiej decyzji postanowiliśmy zejść do Palenicy Białczańskiej i zobaczyć co los nam przyniesie... Tam dotarliśmy około północy...

  Schodząc w dół widząc jakieś jedno zapalone światełko w barze na Włosienicy (Pawilon Turystyczny Na Włosienicy), zapukaliśmy wpełni zdesperowani i poprosiliśmy o wodę, cytuję: " jasne chłopaki nie ma najmniejszego problemu, czy chcecie coś zjeść?".
  Zapytaliśmy się również czy w środku jest opcja abyśmy na glebie się przespali. Pracownik ze zrozumiałych względów w obawie o swoją pracę nie mógł nam udzielić noclegu w środku lokalu.
  Jednak widząc nasze zmęczenie nie chciał puścić nas na dół, spytał się czy mamy sprzęt do biwakowania i udostępnił nam wnęk która składała się z trzech ścian i dachu (nie wiał tam wiatr ani nie padał śnieg na głowę) rozłożyliśmy sprzęt, ubraliśmy wszystko na siebie i oczekiwaliśmy ranka. Pracownik zaproponował nam koce. W takich pięknych okolicznościach przyrody spędziliśmy noc.

  Po tej udanej nocy, z olbrzymiej ciekawości wróciliśmy do Schroniska PTTK Morskie Oko.
  O godzinie 8 stojąc przed drzwiami znów dostaliśmy informację, że "schronisko" jest jeszcze zamknięte. Z uśmiechem na ustach wróciliśmy na dół do Palenicy Białczańskiej.

  Żeby było wszystko jasno:
  -na oficjalnej stronie Schroniska PTTK Morskie Oko ostatni wpis pochodzi z 19.10.2017 "informujemy, że z powodu zjazdów taternickich w dniach 20-22.10.2017, 28-29.10.2017, 4-5.11.2017 schronisko nie dysponuje żadnymi wolnymi miejscami noclegowymi"!!!
  -brak informacji o imprezie zamkniętej w dniach 25-26.11.2017...
  -samochód Range Rover oznakowany nazwą schroniska mijał nas kilkukrotnie, nie wpadli na pomysł aby zatrzymać i po prostu zapytać "co wy na Rysy idziecie bo schronisko jest zamknięte?"

  Cieszymy się z jednej rzeczy, że to akurat na nas trafiło, a nie ludzi który nie byli przygotowani na taką uprzejmość schroniska bo nie wiemy co by zrobili o godzinie 23:00

  Prośmy was abyście tego posta udostępniali wszędzie gdzie możecie, bo to jest chyba przesada aby ze schroniska robić sale bankietową.

  Z poważaniem
  Łukasz Kulon
  Seweryn Libert

  Po udostępnieniu filmu przez profil Hoop Hoop Pod Górę, do turystów zadzwonił prawdopodobnie kierownik schroniska tłumacząc, że schronisko udziela noclegu, ale trzeba zgłosić się do tylnego wejścia po drugiej stronie schroniska.

  Niestety przy głównym wejściu nie widnieje żadna informacja, dlatego też nie każdy turysta musi o tym wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @terve bardzo dziękuję ( ͡º ͜ʖ͡º)

   /a co do zdarzenia, to przykro się robi czytając to, człowiek człowiekowi wilkiem, dobrze że nic się nie stało poważnego. ʕ•ᴥ•ʔ

  •  

   pokaż komentarz

   "nie ma żadnej wody, nie możecie tu wchodzić".

   @terve: Ja rozumiem, jest impreza zamknięta - nie wpuszcza się osób z zewnątrz, ok. Ale żeby już skąpić nawet wody, to trzeba być prawdziwą mendą i szują...

   źródło: pobierak.jeja.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @kompek: Czego wymagasz od ludzi, którzy kolaborowali z Niemcami w czasie wojny?

  •  

   pokaż komentarz

   @J4cc555 z mojej miejscowości nikt nie kolaborował i nie życzę sobie wp@%$$$$ać wszystkich do jednego worka . Typ co lizał dupę szwabom słono za to zaplacil

  •  

   pokaż komentarz

   @terve: A to jakoś wszystko się przypadkiem zbiegło z konfliktem między TPN a schroniskiem. Ja sobie pozwolę poczekać na odpowiedź schroniska. "Są w świecie tym rachunki krzywd, lecz gdym tłum będzie gonił kogoś, w strzępach mundurów ślepą drogą, to póki co uchylam drzwi".

  •  

   pokaż komentarz

   @terve co to za mafia. Przy schroniskach jest urzędowy nakaz udzielania noclegu po godzinie 18 i mogą sobie tam nawet lody kręcić na patyku w tym czasie

  •  

   pokaż komentarz

   A ja dodam, że za olbrzymią część "Górskiego Żydostwa" są odpowiedzialne osoby niepochodzące z Podhala, a z na przykład Krakowa. To do nich w dużej części należą pensjonaty.

  •  

   pokaż komentarz

   @terve: też miałem taki przypadek, w nocy schodziliśmy z kolegami od strony czeskiej ku Karpaczowi i też nas nie wpuścili do schroniska, było na tyle ciemno, że pomyliliśmy szlak z wyschniętym korytem rzeki i nim dokończyliśmy zejście.

  •  

   pokaż komentarz

   @J4cc555: Myśmy rachunki wyrównali- Krzeptowski dostał wyrok śmierci, a nasza partyzantka walczyła jeszcze długo po zakończeniu wojny. Co do sytuacji wystarczył jeden telefon na TOPR z pytaniem gdzie możemy przenocować, bo nie chcą nas wpuścić do schroniska na MO.

   [edit] oczywiście nikogo nie usprawiedliwiam- zachowanie poniżej krytyki.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathijas zachowanie schroniska jest tak absurdalne, że sam czekam na jakieś potwierdzenie

  •  

   pokaż komentarz

   @kompek: Jeśli Górle to żydostwo to Ty chyba nad morzem nigdy nie byleś, ogólnie wszystkie miejscowości turystyczne to żydostwo w całej europie bo tyle sam zwiedziłem, ostatnio wypadł mi nocny nocleg w czeskich górach za dobę w hotelu zapłaciłem 100% więcej niż gdybym zapłacił po rezerwacji, a i tak nie było to mało, w dodatku gdy pojechałem autem w góry czeski góral wygonił mnie z pustego dużego parkingu, bo nieczynne, bo jeszcze sezonu nie ma, ale stawać nie wolno. O i tak nie którzy ludzie to chuje, a zachwaszcza Ci żyjący z turystyki, to dusi grosze.

   P.S w czeskich górach śnieg.

  •  

   pokaż komentarz

   Czego wymagasz od ludzi, którzy kolaborowali z Niemcami w czasie wojny?

   @J4cc555: skąd przyszło Ci do głowy że imprezowicze którzy akurat wynajęli schronisko (bo z nimi rozmawiali ci turyści) mają cokolwiek wspólnego z kolaborantami?

  •  

   pokaż komentarz

   "nie ma żadnej wody, nie możecie tu wchodzić".

   @terve: Ja rozumiem, jest impreza zamknięta - nie wpuszcza się osób z zewnątrz, ok. Ale żeby już skąpić nawet wody, to trzeba być prawdziwą mendą i szują..

   @kompek: no co Ty. Impreza nie impreza - to schronisko. Można im powiedzieć, że są miejsca zamkniete, wydzielone ale powinno się ich przerzucić w jakieś miejsce. I zaoferować choćby glebę. Są różne warunki pogodowe i nie wyobrażam sobie, że człowiek który łazi po górach wracając późno ma się odbić od drzwi schroniska. I choć MOK to bardziej hotel jak schronisko, to jednak nie wyobrażam sobie odmówić pomocy podróżnym. Roztoka też nie lepsza... Nie ważne czy jest zjazd taterników, górali itp. Co potem taki łazik ma zrobić? najlepiej schować się do koliby (jak wiesz gdzie są) albo się gdzieś rozbić. Tylko po to, żeby TPN zaraz wbił Ci mandat.

   I teraz pytanie - gdyby ktoś był przemarznięty i wiedział, że nie będzie mieć sił na zejście to co? ma zadzwonić po TOPR? Halo jestem pod schroniskiem... no k%#?a...

  •  

   pokaż komentarz

   @Baciar93: Nie spłycaj tematu do jednego człowieka. Do Goralenvolk deklaratywnie przynależało np 92% mieszkańców Szczawnicy,czy 33% Nowego Targu. Trochę wysoka średnia w stosunku do reszty naszej ojczyzny.

  •  

   pokaż komentarz

   @antyperspirant_kulson: nie słyszałem o tym. Mógłbyś podesłać jakąś podstawę prawną lub jakiekolwiek info, bo nie znalazłem nic w Googlach.

  •  

   pokaż komentarz

   @v1lk Wykupione wszystko bylo to co sie mieli kims jeszcze przejmowac. Bankructwa im zycze za taka akcje.

  •  

   pokaż komentarz

   @J4cc555 że 92% u Dolibogów było to mnie wcale nie dziwi. I co im dała ta przynależność?

  •  

   pokaż komentarz

   I teraz pytanie - gdyby ktoś był przemarznięty i wiedział, że nie będzie mieć sił na zejście to co? ma zadzwonić po TOPR? Halo jestem pod schroniskiem... no kurwa...

   @Mirek_Cebula: i wtedy oni wychodzą ze schroniska i udzielają pomocy, bo przecież TOPR jest na pięterku w MOKu :D
   coś jak dzwonienie po karetkę pod szpitalem bo nie chcą Cię przyjąć na SOR ;)

  •  

   pokaż komentarz

   dzwonienie po karetkę pod szpitalem

   @kabzior: raz w życiu musiałem tak zrobić....w Zakopanem...

  •  

   pokaż komentarz

   @skeletopenrodendron no dobra xD nie ustawowy ale Zarządzenie nr 10/2004 Dyrektora TPN z dnia 30.11.2004 § 1 punkt 4 i do tego regulamin schronisk PTTK punkt 6

  •  

   pokaż komentarz

   Zarządzenie nr 10/2004 Dyrektora TPN

   @antyperspirant_kulson: Dziękuję. Dla wtajemniczenia innych: Punkt 6 regulaminu schronisk PTTK: "Turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości a także ze względu na zjawiska atmosferyczne, itp. schronisko obowiązane jest udzielić schronienia i jednego noclegu - nawet jeżeli wszystkie miejsca noclegowe są zajęte. Udzielenie noclegu w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku. Noclegu zastępczego udziela się wyłącznie wtedy, gdy brak jest miejsca w salach noclegowych." Syskusyjna pozostaje kwestia "możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska".
   Nie znalazłem niestety żadnej informacji o tym co mówisz w zrządzeniu Dyrektora TPN nr 10/2004 [...]. § 1 punkt (to chyba jest ustęp, ale nie jestem prawnik) 4 brzmi: " Wprowadza się ograniczenia w ruchu turystycznym polegające na zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych, rowerowych, tras i szlaków narciarskich od zmierzchu do świtu, w terminie od 1 kwietnia do 30 listopada." W każdym razie regulamin PTTK, wg mnie zobowiązywał ich do przyjęcia turystów. Noc, warunki zimowe. Myślę, że gdyby coś im się stało w drodze ze schroniska, dzierżawcy M. Oka mogliby mieć problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @v1lk: @skeletopenrodendron: @terve: Pomijajac wszelkie ludzkie aspekty (ze w takiej sytuacji kazdy zwykly, porzadny czlowiek dalby chociaz kubek goracej herbaty) w tej sprawie powinien ktos beknac. Jesli nie stanowiskiem to przynajmniej jakas nagana czy upomnieniem. Jesli PTTK to cywilizowana instytucja to oczekiwalbym tez ze wydadza jakies jasne oswiadczenie w tej sprawie, zeby bylo wiadomo czego sie mozna spodziewac po nich na przyszlosc. Szczescie, ze tym razem byli to ludzie, ktorzy sobie poradzili z sytuacja. Ale co gdyby to byli "miastowi" w trampkach albo ekpia jakichs "kozakow". Z opisu sytuacji nie wynika, zeby w ogole ktos sie zainteresowal, co to za ludzie, czy moze potrzebna jest jakas pomoc itd. Noc w gorach, w zimie - nawet jesli to nie sa jakies ekstremalne okolice to nie jest noc na Krupowkach. Szczerze mowiac jestem w szoku, bo z opisu wynika, ze nikt nie okazal nawet cienia zainteresowania sytuacja (chocby zorientowac sie co ta za ekipa u drzwi, czy dadza sobie rade jak sie ich splawi) ktora potencjalnie mogla byc niebezpieczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @terve: Podobną sytuacje miałem w schronisku Andrzejówka (1,5 roku temu) gdzie o 6 rano na pytanie czy mogę się ogrzać i napić herbaty Pan powiedział mi, że on jest po 13h na nogach w pracy i schronisko jest zamknięte. Inna sytauacj miałem w zimie w schr. na Stogu Izerskim (3 lata temu) Pan powiedział, że schronisko jest czynne do 17 i wywalił mnie na korytarz.
   Schroniska dziś to nic innego jak hotele skończyły się już czasy gdzie turystę witano z otwartymi ramionami
   Napisałem list do Schronisk sudeckich i PTTK ale pozostał bez echa.

  •  

   pokaż komentarz

   @terve: Widzę bardzo podobny nick ;) Jeszcze ktoś pomyśli że multi ;p

   A tak swoją drogą to jestem ciekaw co by się stało gdyby bohaterom stała się krzywda. Ciekawe jak by się bronili.

  •  

   pokaż komentarz

   @goliatblack12: w podobnej sprawie pisałem do zarządu głównego, po sześciu mailach i 18 miesiącach dostałem odpowiedź:

   "Przede wszystkim nie wiem o jakie schroniska chodzi tylko z tą informacją mogę składac reklamację. Przykro mi że ma Pan trudności z rezerwacja, ale niestety schroniska są małe i jest to jedyna baza noclegowa w górach więc może być okresowo duże obłożenie.
   z poważaniem
   Sekretariat ZG PTTK"

   Dodam tylko że w moim mailu podałem dokładnie daty, schroniska i nawet nazwisko osoby z którą rozmawiałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @cieszymir: Tak wiele dobrych cytatów, tak mało ludzi wcielających je w życie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Baciar93: Liczyli na pełne prawa, takie same jak mieli Niemcy i podobno chcieli jakąśtam autonomię. Skończyło się na trochę innych kennkartach. Także żenujące zachowanie im nie popłaciło. Jeżeli w jakimś moim wcześniejszym wpisie poczułeś się urażony, to nie było to moją intencją i przepraszam. Mnie po prostu interesuje żywa prawda historyczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Baciar93: j@$@ne żydowskie ścierow. Won z katolickiego portalu

  •  

   pokaż komentarz

   @J4cc555 spoko ale co to jest za ilość górali przy reszcie? Wszędzie byli zdrajcy.

 •  

  pokaż komentarz

  Z FB Morskiego Oka
  Szanowni Państwo,

  Bardzo ubolewamy nad zaistniałą sytuacją i jednocześnie pozwalamy sobie na napisanie kilku słów komentarza:
  1) Jako kierownictwo schroniska nie jesteśmy w stanie ustalić kto udzielił Panom takich informacji jak te, że nie mogą wejść do środka oraz, że nie dostaną wody - z naszego punktu widzenia jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, ale niestety ani Panowie opisujący zdarzenie nie umieli nam telefonicznie odpowiedzieć z kim rozmawiali ani my nie byliśmy wstanie ustalić tego za pomocą monitoringu ( zbyt słaba jakość obrazu). Faktem jest, że schronisko było otwarte i można było wejść do środka(drzwi od wejścia głównego były otwarte) zaczerpnąć wszelkich informacji w recepcji czy otrzymać wrzątek lub posiłek w kuchni. Niestety nie jesteśmy wstanie ponosić odpowiedzialności za „kogoś” ( nie wiemy czy był to uczestnik imprezy, czy może turysta -bo akurat tej nocy nocowało 7 osób, które szukały schronienia i go otrzymały).

  2) Pomimo wszystko, jest nam bardzo przykro, że Panowie nie próbowali porozmawiać z kimkolwiek z personelu i wyjaśnić sytuacji na miejscu- dziś jest już to bardzo utrudnione.

  3) Nie umieściliśmy informacji na stronie internetowej o tym, iż na terenie schroniska ma miejsce impreza zamknięta ( tak jak miało to miejsce podczas zjazdu taternickiego ), ponieważ dysponowaliśmy miejscami noclegowymi dla turystów, którzy będą potrzebowali schronienia.

  4) Dokładamy wszelkich starań, aby każdy turysta, który schodzi z gór mógł otrzymać nocleg oraz wszelką pomoc z naszej strony a tym bardziej nie wyobrażamy sobie sytuacji odmowy wrzątku czy posiłku.

  5) W związku z tym, iż tak jak napisaliśmy wyżej nie jesteśmy wstanie wyciągnąć konsekwencji wobec osób, które wprowadziły Panów w błąd, jako kierownictwo schroniska możemy Państwa zapewnić, iż na głównych drzwiach budynku wywiesimy rzetelną informację co do możliwości kontaktu z personelem oraz instrukcję jak dostać się do budynku w godzinach nocnych.

  Z poważeniem kierownictwo
  Schroniska PTTK nad Morskim Okiem.
  Maria, Patrycja, Jakub Łapińscy

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff: p!#@!#?one odwracanie kota ogonem w iście polskim stylu

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff: O, a właśnie wyprodukowałem odpowiedź do innego Mirka. Jakoś dziwnie ta historia się zbiega z konfliktem z TPN. Może zaczęła się produkcja paszkwili, ostatnio tak popularnych w pewnych mediach?

  •  
   R..........l

   +1

   pokaż komentarz

   @mathijas: a jakże ;)

   zakop

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff:

   nie byliśmy wstanie ustalić tego za pomocą monitoringu ( zbyt słaba jakość obrazu).

   Na ch## ten monitoring skoro nic na nim nie widac?

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff: faktycznie trochę frajerstwo ze strony tych turystów, że dali się tak spławić bez jakiejś próby wbicia i uzyskania schronienia albo definitywnego wykopania przez pracowników schroniska.

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff: A ja wlasnie wyprodukowalem sie wyzej, ze powinno byc jakies oswiadczenie... Teraz moge tylko powiedziec - brawo PTTK, tak sie zalatwia takie sprawy. Informacja to podstawa. W tym wypadku takie jasne stanowisko jest na wage zlota, bo szersze grono moze sie z nim zapoznac i jesli ktos sie znajdzie w podobnej sytuacji to po prostu bedzie latwiej sie dogadac, kiedy ma sie konkret na ktory mozna sie powolac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Protector akurat twój komentarz to p$$#!!!enie w iście polskim stylu

  •  

   pokaż komentarz

   @DustOff: Z takim opisem sytuacji jak w punkcie 1. wygląda na to, że bez względu na to co zastaną, turyści powinni odłożyć uprzejmości na bok, kiedy ktoś zastawia butem wejście do schroniska.

   faktycznie trochę frajerstwo ze strony tych turystów, że dali się tak spławić bez jakiejś próby wbicia i uzyskania schronienia albo definitywnego wykopania przez pracowników schroniska.

   @pyzdek: Frajerstwo? Przerysuje to nieco, ale może od razu na dźwięk hucznej imprezy w schronisku górskim trzeba kopnąć solidnie w drzwi by wyleciały z futryną, od progu zelżyć od najgorszych i zmieszać z błotem wszystkich napotkanych imprezowiczów, a po kierownika schroniska posłać największego zakapiora z ekipy by dowlókł go przed majestat przybyłych turystów, którzy wiedzą, że z noclegiem będzie krucho, ale chcieliby przynajmniej na chwilę przystanąć i zrobić dolewkę wrzątku do termosów. Tak mamy się traktować w górach?

   Po zejściu ze szklaku ostatnie co chce się robić to wchodzić w konflikt z ludźmi. Jest się zmęczonym, ale pozytywnie nastawionym do świata. Schronisko górskie jest w pierwszej kolejności schroniskiem. Ludzie idąc w góry planują trasy, czytają komunikaty TOPR, schronisk, pogodowe, etc. tak by dojść do punkty, w którym uzyskają przynajmniej krótki czas na oddech. Na tej wysokości i przy warunkach zwykle panujących zimą w górach, każda prośba o schronienie to kwestia czy turysta przeżyje nockę. Doskonale rozumiem, że schronisko to biznes. Wiadomo też, że przy 100% obłożeniu noclegów nic się nie poradzi. Ale wiadomo też gdzie leży schronisko i jakie warunki są w około. Posiadanie osłoniętego przedsionka otwartego 24h czy dodatkowej, awaryjnej sali dla turystów przy 100% obłożeniu całego schroniska to oczywista oczywistość. Taka informacja dla turystów powinna być wybita dobrze widoczną tablicą przy głównym wejściu do schroniska. A wiedzą o tym tylko osoby, które często wychodzą w góry, mają rozpoznany teren i wymaglowali już obsługę niejednego schroniska.

   Zasłanianie się imprezą zamkniętą, brak informacji przed wejściem o awaryjnych rozwiązaniach, nie wpuszczenie ludzi, chociażby do przedsionka, albo odmowa podania wrzątku, kiedy wiadomo, że jest go pod dostatkiem bo trwa impreza i kuchnia jest na 100% czynna... Cisną się na usta niecenzuralne epitety.

   Ale dzięki tłumaczeniom takim jakie zaserwowali kierownicy w cytowanym wyżej poście z FB wiadomo już jak z nimi postępować z tym konkretnym schroniskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   p@!%!!!one odwracanie kota ogonem w iście polskim stylu

   @Protector: Nie raz w nocy z gór złaziłem z narzeczoną, najczęściej DS5, Moko, zimą i latem. Nikt nigdy nie odmówił pomocy. Jak się idzie do schroniska, to rozmawia z jego obsługą a nie jakąś zataczająca się licealistką. Pewnie pomachała rzęsami i się speszyli i poszli spać do gawry. Ich wina. Dobrze, że tacy "zaradni" ludzie opuszczą to miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   To stanowisko MOK a nie moje :)
   @Sanchez_z: jest spora szansa, że kamery w dzień przy dobrym oświetleniu nie nagrywają źle no ale po ciemku to inna sprawa. W schroniskach nawet jak się pali światło to o tej godzinie panuje już zwykle półmrok. Kamera, która sobie da radę w takich warunkach to spory wydatek. Ew jest to najtańszy "straszak" na złodziei bo miejsce popularne....

   @pyzdek: Racja.
   @mathijas: Wiem, że tam są jakieś sprawy o to kto jest właścicielem gruntów ale wydaje mi się że zmiana właściciela ziemi != zmiana obsługi a na tej awanturze najbardziej się obrywa obsłudze właśnie.

   Osobiście spałem pewnie w kilkunastu schroniskach PTTK i z doświadczenia wiem, że obsługa bywa naprawdę różna. Od najmilszych osób jakie można spotkać i które dosłownie dają się pokroić żeby Ci było ciepło i wygodnie po ludzi, którzy zachowują się jak by kierowali tymi obiektami chyba za karę, nie ma reguły. I tak, w jednym PTTK spotkałem "gospodarza" który gdyby mógł to by gości w ogóle nie przyjmował a regulamin wisiał by tylko w toalecie w wiadomym celu.
   W innym PTTK (co prawda nie schronisko tylko "dom turystyczny" czy jakoś tak) nie przyjmowali na jedną noc... oficjalnie "brak miejsc" jednak co się okazało, po prostu znajdą się chętni na kilka dwie noce/weekend i jest mniej sprzątania.
   Z drugiej strony to naprawdę ciężka praca 24/h.
   Co do obsługi MOKa to nie mam zdania bo ze względu na tłumy staram się omijać to miejsce i tylko wpadam po wrzątek.
   Podsumowując, wydaje mi się że Panowie trafili na jakiegoś niemiłego imprezowicza a nie obsługę. Ew. na imprezującą obsługę... W takich sytuacjach trzeba znać swoje prawo i wjeżdżać z buta na pięterko i kimka na korytarzu.

 •  

  pokaż komentarz

  cóż, moją znajomą ostatnio zamknięto na Jasnej Górze, bo o 22 zamykają.

 •  

  pokaż komentarz

  Schroniska górskie powstawały po to, by pomagać górskim wspinaczom, by służyć w razie " W ", jako jedna wielka gleba do spania.

  W Dolomitach, Alpach nie czuję się, jakbym był klientem w McDonald's, u nas duża część schronisk służy do koszenia dutków. Chwała dla Doliny Pięciu Stawów za świetne podejście do wspinaczy górskich!

  Mój absolutny top, który staram się zawsze ominąć to Morskie Oko i Murowaniec. Niech im wszystkie plagi egipskie spadną za podejście do człowieka! Murowaniec: na moich oczach odmówili jakiegokolwiek noclegu starszej parze, po zmroku. Prosili żeby się wyspać byle gdzie, nawet na podłodze. Odpowiedź Pani z Murowańca " Do Zakopanego droga jest b. łatwa".(╯︵╰,) Szczęście, że latam trochę po Tatrach i byłem przy tym, szybki telefon do Betlejemki i mieli przyjemną noc.

  •  

   pokaż komentarz

   @davidgilmournt: ale trzeba znać regulamin. Nie jest tajemnicą, że w murowancu nie ma gleb od lat. W moku natomiast, bez względu na to czy w starym czy nowym, glebę dostanie sie zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest tajemnicą, że w murowancu nie ma gleb od lat.
   @FELIX90: jak ktoś nie jest obeznany z tematem, to tajemnicą to jest. Bo gleba powinna być standardem we wszystkich schroniskach. @davidgilmournt, mnie też kiedyś odmówiono noclegu na murowańcu, szczęście dla mnie, że było lato i działały pola namiotowe z 20-30 minut marszu w dół.

  •  

   pokaż komentarz

   @FELIX90: Dla mnie to nie jest żaden dziwny fakt, dla zaskoczonego starszego małźeństwa już owszem. W zasranym regulaminie KAŻDEGO schroniska PTTK jest:

   Turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości a także ze względu na zjawiska atmosferyczne, itp. schronisko obowiązane jest udzielić schronienia i jednego noclegu - nawet jeżeli wszystkie miejsca noclegowe są zajęte. Udzielenie noclegu w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku. Noclegu zastępczego udziela się wyłącznie wtedy, gdy brak jest miejsca w salach noclegowych_

   Swoją drogą wymijanie się PPOŻ jest żałosne. Co ma powiedzieć Piątka? ( ͡º ͜ʖ͡º) Czasami tam nie idzie do kibla przejść, tak jest gęsto na glebie.

  •  
   Jowanka

   -1

   pokaż komentarz

   @FELIX90: Jeżeli schronisko nie przyjmuje na glebę, to takiego schroniska nie powinno być na mapach albo powinno być oznaczone jako hotel.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: to napisz do pttk a nie do mnie. Skoro działa w taki sposób i jest to zgodne z ogólnodostępnym regulaminem, to nie widzę nic złego. Gorzej gdyby regulamin stanowił inaczej a oni by cie wyrzucali

  •  
   Jowanka

   -1

   pokaż komentarz

   @FELIX90: Ja widzę problem z prawem.
   Żeby obiekt miał prawo nazywać się hotelem, to musi spełnić odpowiednie warunki, a jak nie spełnia to się nazywa "pensjonat", "pokoje gościnne", "kwatery" itd.
   Prawo powinno też mieć definicję schroniska górskiego. Tu zamiast spełniania warunków odnośnie standardu powinien być wymóg, że każdy znajdzie tam nocleg na glebie zawsze. I jak obiekt tego nie oferuje to nie powinien mieć prawa do nazywania się schroniskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: mówienie o tym, ze zawsze nocleg na glebie powinien być tez jest sporym nadużyciem, bo nawet podłoga i wszelkie powierzchnie mniej lub bardziej płaskie, nie są nieskończone ani z gumy

 •  

  pokaż komentarz

  Sranie w banie. Zwyczajnie w to nie wierzę, ze wywaliliby człowieka. Kolesia spłoszył jakiś najebus i tyle. Medal zawsze ma dwie strony. Tutaj koleś opowiedział historię tak jak chciał, załączył film z którego nic nie wynika a wszyscy łyknęli.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna