•  

  pokaż komentarz

  Brakuje mi wciąż trwającej unii personalnej z Portugalią - trwa od roku 1656, kiedy to król Jan Kazimierz ogłosił Maryję królową Polski. Od 1646 roku Maryja była już królową Portugalii, z woli króla Jana IX.

 •  

  pokaż komentarz

  Jednak zaznaczyłbym przy unii polsko-litewskiej Białoruś, tudzież Białoruś i Litwę.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Białoruś nie istała politycznie, po co zaznaczać Białoruś, która powstała w 1991 roku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Białoruś jest sukcesorem historii Wielkiego Księstwa nie mniej niż obecna Litwa. A pewnie nawet bardziej, bo etnicznie Wielkie Księstwo miało charakter ruski.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Bzdura, Białoruś spadkobiercą Litwy jest kulturowo / tradycyjnie, ale nie politycznie. Unie mieliśmy z konkretnym państwem Litwa, które stało się w wyniku tej unii katolickie i jest takie po dziś dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Ty spójrz na mapę i popatrz jakie terytoria zajmowało przez niemal całą swoją historię Wielkie Księstwo Litewskie. To przede wszystkim dzisiejsza Białoruś, a w samych podręcznikach białoruskich traktuje się historię Jagiellonów jako swoją.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Bardzo dobrze, że Białoruś identyfikuje się z Jagiellonami, bo jej terytorium należało do nich. Jednak nie zmienia to faktu, że unie polityczne zawierane były z Litwą, której stolicą było Wilno, nie Mińsk.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Pisze ci przecież, że są spadkobiercą politycznym, to kto gdzie mieszkał i jakiej był narodowości nie ma tutaj znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   katolickie

   @Menypeny: no to wychodzi, że to nie politycznie, a religijnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Obecna Litwa ma z historyczną Litwą wspólną tylko nazwę i stolicę, która akurat była styku wpływów wielu narodów. Ta "polityczność" wynika tylko z tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: religie oraz język przed rusyfikacja elit.

  •  

   pokaż komentarz

   język

   @Menypeny: obecna Litwa używa litewskiego, który jest językiem bałtyckim. Wielkie Księstwo Litewskie jako język urzędowy posiadał najpierw ruski, a potem polski (słowiańskie). Z racji rozległych terenów wątpię by faktycznie w WKL mówiono głównie po litewsku.

   I to właściwie dalej by nie potwierdziło tezy o byciu politycznym spadkobiercą bo język jest bardziej elementem kultury niż polityki.

   Jedyne co trzyma Litwę jako Litwę to to, że stolicą jest Wilno. Religia w XX i w XXI wieku nie jest aż tak ogromnym elementem polityki by mówić, że katolicyzm oznacza bycie politycznym spadkobiercą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: ale zdajesz sobie sprawę, ze zanim elity litewskie zajęły rus czarna to najpierw podbily auksztote. Mendog i jego poprzednicy i następcy mówili po litewsku. Dopiero mniej więcej za giedymina można mówić o dominacji ruskiego na dworze w Wilnie... A elity Polityczne nie uważały się za Rusinow tylko za Litwinów... mimo, ze mówiono językiem ruskim. Dlaczego? Bo to Litwini mieli prawa i przywileje jako elita panująca na Rusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: ale zdajesz sobie sprawę, że cofasz się do czasów Mendoga by dowodzić swojej tezie, a Litwa potem wielokrotnie zwiększyła swoje terytorium całkowicie się zmieniając będąc pod wpływem sąsiadów?
   Kiedy chcemy mówić o Litwie jako następcy politycznym WKL to powinniśmy uwzględniać raczej stan rzeczy jaki miał miejsce w czasie RON. Stosując się do twojej logiki to mogę się cofnąć parę tysięcy lat do tyłu i napisać, że jakieśtam plemię akurat tam panowało więc politycznie Litwa jest ich spadkobiercą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: tak dla jasności: nie uważam, że Litwa nie jest spadkobiercą Litwy historycznej. W mojej opinii zarówno Litwa jak i Białoruś mają pełnoprawne prawo nazywać się spadkobiercami WKL.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: Dobrze nie cofajmy się, jedyne co chce ci unaocznić to, to, ze elita, właściciel państwa była zawsze pochodzenia czysto litewskiego nie ruskiego. Wraz z ostatnim Jagiellonem dobiegło to końca i dopiero wtedy można mówić o integracji Rusi jako bytu politycznego z prawami, do tego czasu panem i władca była elita litewska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Ale ten argument, że stolica jest taka sama xD. to cesarstwo rzymskie się podzieliło na Włochy i turcję w 395?

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Białorusini to Rusini, a my robiliśmy unię z Bałtami (Litwinami), których państwo wywodzące się ze Żmudzi i Litwy zajęło szybko większość Białorusi. Ale to nie znaczy, że unia była z Białorusinami

  •  

   pokaż komentarz

   @Rga79: chyba czegoś nie rozumiesz, obecna Litwa nawiązuje ciągłość polityczna do elit litewskich, które weszły w unie. Białoruś jedynie do tradycji politycznej I RP.

  •  

   pokaż komentarz

   @K_R_S: dziękuje! W końcu głos kogoś, kto się zna!

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: No ale dawanie flag obecnych państw do mapy historycznej jest strasznie po chuju

  •  

   pokaż komentarz

   a my robiliśmy unię z Bałtami

   @K_R_S: ciekawe stwierdzenie. Można prosić o dowód? Zdaje mi się, że unię robiliśmy z całym państwem, a nie tylko z Bałtami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: ale ty obnazasz swoją niewiedzę, kto rządził wśród Litwinów, aż do końca panowania Jagiellonów, Rusini? :) No to czekam na dowód

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: w którym miejscu obnażam swoją niewiedzę? Gdzie napisałem nieprawdę? Ani słowa o Jagiellonach i tym wczesnym okresie WKL nie wspominałem. Po co mam przedstawiać dowody słów, których nie napisałem?
   Drugi raz robisz ten sam wybieg - wybierasz jakiś okres z historii, który pasuje ci pod tezę. Najpierw Mendog, a teraz Jagiellonowie. Znowu przytoczę ten sam argument, że zgodnie z twoją logiką mogę wybrać dowolny wcześniejszy przedział czasu w którym rządziło jakieśtam plemię.
   Przecież WKL istniało później w ramach RON i to o tej Litwie jest mowa.

   W ogóle poziom twojej argumentacji jest żenujący. W ramach dyskusji omijasz tematy, które sama poruszyłaś, ale zostały zbite (jak to, że religia obecnie nijak ma się do polityczności; język urzędowy i dominujący). Do tego piszesz "że ktoś się zna" wtedy, gdy się z tobą zgadza zamiast odnieść się do jego argumentacji. A najsmutniejsze jest to, że gdy poprosiłem jedną osobę o dowód, że unia była z Bałtami, a nie z cały tworem politycznym to wyskoczyłaś żebym udowadniał coś czego nie napisałem (stwierdziłaś, że neguję litewskość Jagiellonów by niby pokazać, że piszę nieprawdę).

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: Z koniem się nie kop, bo nie ma sensu.
   @K_R_S:

   Białorusini to Rusini, a my robiliśmy unię z Bałtami (Litwinami), których państwo wywodzące się ze Żmudzi i Litwy zajęło szybko większość Białorusi. Ale to nie znaczy, że unia była z Białorusinami

   Poruszyłeś ciekawy wątek. Ja nie zanegowałem, że ród książęcy był reprezentantem Bałtów. Mamy tu jednak przykład państewka, które połknęło coś większego od siebie, co całkowicie przemodelowało jego krajobraz. Odpowiadając więc na Twoje pytanie, z kim zawiązaliśmy unię, należałoby wziąć pod uwagę rody bojarskie. Bo czyż to nie one miały tu decydujące znaczenie (pomijam kwestię, że Polacy zrobili ich w bambuko)? A właśnie w Wielkim Księstwie rządziły zarówno rody Bałtyckie jak i typowo ruskie. Rusini nie byli tu typową ludnością podbitą i podległą, a równoważną częścią państwa. Dlatego napomknąłem, że na mapie można by zaznaczyć i Litwę i Białoruś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: stop :) mówisz, ze nie napisałeś ani słowa o Jagiellonami i mówisz o „WKL w ramach RON i o tej Litwie jest mowa”. Mapa pokazuje unie polityczne zawierane w czasach Jagiellonow. W takim razie tym bardziej nie powinna być tam zaznaczają żadna białorus - ostatnia unia została zawarta za ostatniego Jagiellona.

   C

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: @Siotson: wiem, że to żadne źródło historyczne, ale dla dyskusji może się przydać szczególnie postronnie czytającym, bo zdaje się, że dobrze obrazuje o co chodzi: historia Litwy zdaje się do Łokietka w dwóch częściach

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   Z koniem się nie kop, bo nie ma sensu.

   @AAA90: posłucham twojej rady. Właśnie przeleciałem wzrokiem przez całe znalezisko. Autorka znaleziska chyba nie potrafi przyjąć krytyki, że ta mapa jest po prostu słaba.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: Unie zawierały elity czysto Litewskie nie Rusini.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: człowieku obejrzyj co to wkleił @K_R_S: i przestań w końcu k@#$ic logikę. Kopać z koniem? Poczytaj podręcznik pierwszy lepszy akademicki

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Zdecydowanie największa część istnienia RON to brak Jagiellonów na tronie. Mowa jest przecież w tym przypadku o Litwie jako spadkobiercy politycznym WKL, a nie kto kiedy zawiązał unię.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: W takim wypadku należy też zapewne rozdzielić o której unii mówimy. Unia realna ma faktycznie bardziej charakter wymagający zgody bojarów, o którym piszesz i działający w założeniach na ich korzyść.

   Ale pierwsza unia miała charakter głównie polityczny i militarno-strategiczny, bo Krzyżacy się zaczęli panoszyć. I tu bardziej jednak bym się skłaniał do negowania udziału Białorusi, bo ona przez Krzyżaków krzywdzona nie była

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: nie ten okres historii. Link nie opowiada o RON, tylko o tym co było przed RON.

   I pojawił się u ciebie kolejny element wskazujący, że nie potrafisz dyskutować: wulgaryzmy. Do tego żenująca argumentacja "poczytaj podręcznik". Dno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: mapa przedstawia kto kiedy zawiązał unie z kim w historii polski polityczne. Nic więcej. Daje nawet daty z kim i kiedy. Aż do końca panowania jagiellnow czyli już po Unii Lubelskiej, całe WKL było własnością dziedziczna elity pochodzenia litewskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: jakie dno? Przecież mówię grzecznie, ze to podstawowe fakty z historii. Wszystkie unie zawieraliśmy z elita Litewska, która panowała nad ziemiami również dzisiejszej Białorusi.

  •  

   pokaż komentarz

   grzecznie
   kurwic


   @Menypeny: taaaa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Wybacz, ale nie mam zamiaru pisać z kimś, kto nie potrafi zapamiętać tego, czego przed chwilą napisał. Tak samo jak z tym, że mowa była (bo tylko do tego piłem) o byciu politycznym spadkobiercą Litwy, a nie o to z którym królem założono unię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: Powołując się na na kryterium terytorium jako na główny argument tego kto jest politycznym spadkobiercą można wysnuć wniosek, że dzisiejsza Ukraina ma większe prawa do dziedzictwa Korony Królestwa Polskiego z XVI w niż III RP, a z kolei III RP ma większe prawa do powoływania się na dziedzictwo XVIII wiecznych Prus niż dzisiejsze Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: przecież rozmawiamy o tym od początku czy białorus powinna być zaznaczona. Wiec mówię, nie powinna bo Białorus nie była podmiotem w umówię tylko przedmiotem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Wielkie Księstwo Litewskie to Białoruś. Obecna Litwa to całkowicie inne i nowe państwo, które przypisuje sobie zasługi innych tak jak Macedonia. Grecy cały czas mają pretensje do Macedonii, że kradnie im historię. Prawdą jest, że Bałtowie wykorzystali najazd Mongołów i militarnie zdominowali Rusinów, lecz ci ostatecznie zdominowali Bałtów kulturowo. To Rusini stanowili siłę tego państwa, a nie Bałtowie. Jeśli 90-95% populacji mówi po rusku to nie masz wyboru i też tak musisz mówić. Zobacz na Węgrzech zachował się język węgierski, bo Słowianie stanowili tylko 75-80% ludności Węgier. Bałtowie byli za słabi, aby narzucić swoją kulturę Rusinom, gdy ci zorganizowali się po najeździe Mongołów.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiec mówię, nie powinna bo Białorus nie była podmiotem w umówię tylko przedmiotem.

   @Menypeny: nie to pisałaś. Pisałaś o byciu politycznym spadkobiercą. I ja odnosiłem się jedynie do tego. To ty zaczęłaś się kręcić o religii, języku i innych. Logiczne argumenty olałaś, a zaczęłaś przywoływać elementy historyczne, które nie mają nic wspólnego z okresem historii, który jest przedmiotem "spadku".

   @danio444: nie twierdzę, że argument terytorium oznacza kto jest spadkobiercą politycznym. Gdybym tak twierdził to zgodziłbym się z oponentką bo Wilno jest w granicy Litwy, a nie Białorusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: co do spadku się zgadzam 100% i przepraszam, ze się nie zrozumieliśmy. Co do politycznej unii to nigdy nie zgodzę się, ze zawierała je białorus, była ona przedmiotem, podmiotem była tylko Litwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: mapa jest do dupy, bo:
   *całe niemcy
   *brak rumunii, a jeżeli nie rumunii to wg Twojej litewskiej teorii elit, unia z siedmiogrodem powinna być zaliczona też do niemiec, bo elitą siedmiogrodu byli niemieccy sasi, a nie do węgier
   *co do węgier, idąc dalej Twoją teorią elit, andegawenowie pochodzili z francji, a konkretni andegawenowie rządzący węgrami z neapolu - czyli południa włoch
   *brakuje jak dla mnie unii z francją w xviii wieku, byliśmy podlegli Napoleonowi. no chyba żeby brać pod uwagę króla saksonii, to wtedy niemcy

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Przecież ja nigdzie nie twierdziłem, że to Białoruś zawierała unię... Walczysz z wyimaginowanym przeciwnikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: eee, teoria czego? Mowa była tylko o Litwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: to sie zdecyduj, albo to elity rządzące decydują do którego kraju przyporządkować daną unie, albo nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: myślałam, ze decydują o tym związki polityczne :) jak powstało księstwo siedmiogrodu kolego?

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: byliśmy w xviii wieku podlegli Napoleonowi xD a to nowość, unia sasko-warszawska jest obecna z tego co widzę

  •  

   pokaż komentarz

   byliśmy w xviii wieku podlegli Napoleonowi xD a to nowość

   @Menypeny: zapraszam do lektury podręczników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   unia sasko-warszawska jest obecna z tego co widzę

   @Menypeny: no przecież napisałem, że jeżeli brać pod uwage króla saksonii to niemcy

   za wiki:

   Księstwo Warszawskie nie miało odrębnej dyplomacji, polityka zagraniczna należała do uprawnień Ministra Spraw Zagranicznych Saksonii. W Warszawie przebywał stały rezydent (przedstawiciel) Francji, faktycznie kontrolujący polskie władze. Armia Księstwa podlegała zwierzchnictwu francuskiemu, część oddziałów Napoleon wysłał do walki w Hiszpanii.

   skoro unia kongresówki z ruskami jest, to czemu nie unia z francją napoleona?

  •  

   pokaż komentarz

   byliśmy w xviii wieku podlegli Napoleonowi xD a to nowość

   @Menypeny: zapraszam do lektury podręczników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @RPG-7: xD coz, myslalam, ze Napoleon nie pojawil sie w naszej czesci Europy przed XIX wiekiem, ale byc moze bylismy mu juz wtedy mentalnie podlegli, o to Ci chodzi? :)

   To jak to było z tym 18 wiekiem (XVIII)? :)

   "Wojny Napoleonskie - Niektórzy uważają, że należy je liczyć od momentu, gdy w listopadzie 1799 roku Napoleon przejął władzę we Francji. Inni uznają, że konflikty okresu 1799-1802 należy zaliczać jeszcze do wojen okresu rewolucji francuskiej i za punkt początkowy „wojen napoleońskich” uważają zerwanie pokoju w Amiens i wypowiedzenie Francji wojny w 1803 przez Brytanię. "

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: no tak, zamiast xix napisałem xviii, ale beka, no popatrz, 2 w nocy i się pomyliłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: i jeszcze szedles w zaparte :) To charakteryzuje wiekszasc wypowiedzi tutaj. To co wracamy do siedmiogrodu?

  •  

   pokaż komentarz

   i jeszcze szedles w zaparte :)

   @Menypeny: szedłem w zaparte jeżeli chodzi o brak unii z francją napoleona.

  •  

   pokaż komentarz

   byliśmy w xviii wieku podlegli Napoleonowi xD a to nowość

   @Menypeny: zapraszam do lektury podręczników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @RPG-7: NO taaaaaakk :)

   To co? omawiamy siedmiogrod pod katem wegier czy przyznajesz mi racje, ze mapa wcale sie nie myli

  •  

   pokaż komentarz

   mapa wcale sie nie myli

   @Menypeny: to że ma braki już chyba ustaliliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: zgadnij. nie chce mi się powtarzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: ty tak na serio? złe flagi, złe granice, jedna zła data

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: nie pokazuje flag oryginalnych krajow i pokazuje dzisiejsze kraje zamiast tych oryginalnych, juz to slyszalam, nie jest to blad tylko kwestia interpretacji, tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rga79: kwestia interpretacji, zauwazylam jedna zla date w opisie 1386 zamiast 1385.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: jak mówię o unii polsko - saksońskiej to jakiej flagi się powinno użyć? to nie jest kwestia interpretacji. To tak jakbyś robiła film o warszawie z roku 1991. na kadrze ma być ambasada białorusi, jakiej flagi użyjesz? czy to kwestia interpretacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: pomija kilka unii, ktoś wyżej zauważył że brak mołdawii i brak hołdu lennego
   @Rga79:

  •  

   pokaż komentarz

   @Rga79: jest napisane jak byk unia polsko-saska, mozna by uzyc flagi saksonii to prawda, ale niemiecka tez nie jest bledem, poniewaz Niemcy to bezposredni kontynuator tego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: mowisz o hadziackiej nie spelnionej? Przeciez moj opis wyraznie mowi w znalezisku personalne i realne.

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: czekaj brak moldawii i brak holdu lennego? a to sie jakos da oddzielic? :)

  •  

   pokaż komentarz

   mozna by uzyc flagi saksonii to prawda
   @Menypeny: dwie godziny nam zajęło by to z ciebie wyciągnąć.

   niemiecka też nie jest bledem
   to czemu nie dasz flagii ZSSR do unii polsko-rosyjskiej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rga79: to daj ZSRR do unii polsko-rosyjskiej na mapie z obecnym stanem granic, teraz to mieszasz jak baba w kuchni :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: a czemu nie? ZSSR jest to bezpośredni kontynuator po rosji z którą mamy unię
   edit. mieliśmy unię

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: ale to mówimy o historii czy współczesności?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rga79: wspolczesne kraje to spadkobiercy niektorych tworow politycznych z przeszlosci np. III RP to spadkobierca II i I RP :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Mapa jest niedopracowana, tak trudno przyznać się do błędu... Dlaczego nie jest zaznaczona Finlandia skoro Aleksander I był władcą zarówno Rosji jak i Finlandii. I to w sensie politycznym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: przeciez mapa wyraznie mowi, kraje z ktorymi unie zawiazano, a nie kraje, ktore wchodzily w sklad terytorialny unii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: ja na razie znalazlam 2 bledy, 1 data 1386 i brak flagi saksonii zamiast niemieckiej

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Więc podpowiadam Aleksander I był władcą zarówno Rosji, Polski jak i Finlandii. Finlandia formalnie dalej istniała, a jej władca miał z nami unię personalną: Unia personalna (łac. persona – osoba) – związek dwóch lub więcej państw posiadających wspólnego monarchę, prezydenta lub inny organ władzy, przy zachowaniu przez te państwa odrębności prawnej, politycznej, a niekiedy także ustrojowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: Dobrze, a czy zawiazalismy unie bezposrednio z Finlandia? Bo mapa wyraznie mowi Polskie Unie wg. krajow z ktorymi je zawiazano.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: To już trzeba zajrzeć do dokumentów źródłowych, o ile został taki dokument sporządzony. Bo jeśli ktoś wymienia unie personalne na podstawie wspólnego władcy to nie można pominąć Finlandii. Ogólnie problem jest innej natury, mówimy o czasach przed nacjonalizmem i granicami, gdzie liczyła się jednostka. Nie istniała obecna Polska, Rosja, Niemcy, ale istnieli władcy, którzy lubowali się w zbieraniu tytułów. W dokumentach podobnie wymienia się dziesiątki tytułów, bo formalnie dana osoba jest władcą tych terenów. Dlatego należy zajrzeć do dokumentów i dowiemy się z kim jeszcze zawiązaliśmy unię personalną, bo ta umowa nie dotyczyła tylko naszego tytułu, ale też wielu innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: no zgadzam sie, idac w szczegoly masz racje, co nie zmienia faktu, ze jako mapka pogladowa ta mapa jest ok, moze nie rewelacyjna ale nie nazwalabym jej gownomapa jak niektorzy tutaj!

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny: Mapa ma wartość edukacyjną, a spieramy się w strefie hipotez, a im dalej tym bardziej. Jak dodamy do tego zmiany granic, ludności, języka, kultury to na końcu okaże się, że rozmawiamy o wyimaginowanych sprawach. Na naszych oczach zmienia się Francja. Odnośnie dat to jest hipoteza, że nie było żadnych wieków ciemnych w średniowieczu tylko ludzie pomylili się o kilkaset lat. Już nie pamiętam z jakiego powodu mieliby się pomylić. Jeśli okaże to się prawdą to wszystkie daty i tak się zmienią.

  •  

   pokaż komentarz

   Wielkie Księstwo Litewskie to Białoruś. Obecna Litwa to całkowicie inne i nowe państwo,

   @Sarmataa: tak naprawdę to jedynym pełnoprawnym spadkobiercą dziedzictwa kulturowo-historycznego WKL był taki stwór o nazwie Litbieł, który krótko istniał po I WŚ - terytorialnie niemal idealnie pokrywał się z Księstwem, a mieszana słowiańsko-bałtycko ludność miała ten sam koloryt, co WKL.

   Samodzielnie ani Litwa, ani Białoruś nie są pełnoprawną kontynuacją WKL - są jedynie pośrednim skutkiem jego istnienia, jakby resztką, pozostałością, cieniami, dwoma obliczami dawnego Księstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @AAA90: @haes82: @Sarmataa: @Rga79: @RPG-7: @danio444: zdaje się, że @Menypeny się poddała bo po fali krytyki usunęła konto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Siotson: szkoda, bo doszliśmy do porozumienia na PW i przepraszała za taka agreywna reakcje (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: no wlasciwie to biorac pod uwage nasze polozenie, jest to bardzo inteligentne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny przecież pokazuje całe obecne Niemcy a w unii personalnej byliśmy tylko z Saksonią. Co robi tam reszta Niemiec? Drugi przykład władcy Szwecji byli jednocześnie władcami Finlandii. Trzecie Batory był z Siedmiogrodu dzisiaj Rumunia. Obecnie nic nie pasuje do niczego. Granice i państwa uległy zmianie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: kek,

   1. przecież pokazuje Drezno i mówi w bloku, że to unia z Sasami.
   2. Batory był Węgrem, a Siedmiogród było to węgierskie lenno Turcji. :D
   3. Mieliśmy unie ze Szwecją, a nie z Finlandią, która wtedy nie istniała — po co zaznaczać dziś niepodległa Finlandię?

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny dlaczego zaznaczasz całe Niemcy? Co ma np związany z Anglią Hannower do Polski?
   Batory. Jak patrzysz na mapę ówczesnych Węgier to zaznacz też Słowację. Przecież cały czas była pod władzą węgierską praktycznie do 1918 roku.
   Dalej
   Po stronie króla polskiego Zygmunta III Wazy opowiedziała się natomiast Finlandia, szlachta szwedzka i Sztokholm. W roku 1556 Gustaw Waza nadał synowi Janowi tytuł księcia Finlandii, tym samym Finlandia zyskała swoje pierwsze godło – herb księcia Jana a w 1581 roku Jan III Waza podniósł Finlandię do rangi wielkiego księstwa. Tytuł ten wraz z tronem szwedzkim dostał Zygmunt III Waza
   Echh twój kek to stado przekłamań, niewiedzy i zwyczajnego szukania sensacji.
   Ps co z Kurlandią czyli częścią dzisiejszej Łotwy?

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: Co ja zaznaczam? xD nie jestem autorka mapy, manipulujesz jak dziecko

   1. Finlandia była jak sam piszesz pod zwierzchnictwem króla Szwecji "w 1581 roku Jan III Waza podniósł Finlandię". Nie mieliśmy unii z Wielkim Księstwem Finlandii, tylko z Królestwem Szwecji :)

   2. Saksonia dzisiaj należy do Niemiec, ona nie istnieje jako niezależne państwo i Niemcy są spadkobiercą wszystkich układów, które podpisywały kraje wchodzące w ich skład.

   Przyjrzyj się kolego, mapa pokazuje obecny stan granic i wskazuje kraje, które są bezpośrednimi spadkobiercami politycznymi tych historycznych. Jest to dobre rozwiązanie, bo unie były zawierane w różnych okresach, a granice państw były płynne. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Menypeny to sprawdź kiedy Zygmunt III Waza wstąpił na tron szwedzki i czy Finlandia była już Wielkim Księstwem... Saksonia... Hmm sprawdź kiedy stała się częścią Cesarstwa Niemieckiego.
   Tłumaczę, że nijak nie można przypisywać dzisiejszych państw do ówczesnych unii a ty brniesz dla atencji

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: Kek, a jak miał to gościu pokazać? Wcale? Bo jakiś fetyszysta się oburzy?

   Jaka to różnica, czy Finlandia była Wlk. Księstwem skoro unie politycznie zawieraliśmy z prekursorem dzisiejszej Szwecji xD

   To samo Niemcy i każdy inny kraj, który mianuje się bezpośrednim kontynuatorem krajów wymienionych na mapie :)

  •  

   pokaż komentarz

   przecież pokazuje całe obecne Niemcy a w unii personalnej byliśmy tylko z Saksonią. Co robi tam reszta Niemiec?

   @bijotai: no jak to co? Robi z mapy bezsensowność. Miałoby to sens, gdyby obecne Niemcy były spadkobiercą Saksonii, ale tak nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @bijotai: No raczej xDDD.

   kolega ma rację. Ta mapka jest totalni bez sensu. Na cholerę odnosić unie do państw, które są obecnie. Tamte państwa to były czasami zupełnie inne twory np. Litwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Mapa została usunięta imgura.