•  

  pokaż komentarz

  Dziś w obliczu wypowiedzi niektórych izraelskich politykierów i działaczy możemy stwierdzić że były to ofiary niepotrzebne i głupie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Jaki tu jest związek? Pomagasz, żeby dostać pochwałę czy bo tak należy zrobić, bo masz jakąś moralność? Aż chciałoby się teraz spytać, masz ty rozum i godność człowieka?

  •  

   pokaż komentarz

   @WalSzary: jeśli ktoś na ciebie sra na lewo i prawo na cały świat to będziesz ryzykował życiem żeby go ratować? Miejże odrobinę godności

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Nie będzie żadnej sensownej odpowiedzi bo przecież w czasie II WŚ, to żydzi żydom z pomocą faszystów zgotowali ten los. Ponieważ we wszystkich bestialskich systemach to oni zajmowali poczesne miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalje: Trzeba ci narysować linię czasu i zaznaczyć II WŚ oraz czasy współczesne?

  •  

   pokaż komentarz

   Dziś w obliczu wypowiedzi niektórych izraelskich politykierów i działaczy możemy stwierdzić że były to ofiary niepotrzebne i głupie.

   @erwinkapiszka: dokładnie, szkoda każdej kropli krwi przelanej przy pomocy temu nienawistnemu i niewdzięcznemy narodowi

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka Nie zgadzam się. To że w tej chwili historia jest zakłamywana celewo (lub przez głupotę i ignorancję), nie znaczy, że powinniśmy przestać być ludzmi wtedy lub teraz. To Niemcy kilkukrotnie udowodnili, że są narodem morderców i niewątpliwie poniosą jeszcze karę (za wszystko prędzej, czy później ponosi się konsekwencję). A my Polacy, co możemy sobie zarzucić? Że byliśmy i jesteśmy bardzo tolerancyjnym narodem, że potrafimy być uczciwi i mężni, że wiemy co znaczy człowieczeństwo. Dodam, że od niedawna mieszkam i pracuję w Niemczech (jako zwykły wyrobnik) i już w 3 dniu pobytu spotkałem starszego człowieka, Francuza, który twierdzi, że zawdzięcza życie Polakom. Też uratowali jego rodzinę. I on był bardzo podekscytowany i dziękował mi, chociaż żadna w tym moja zasługa. Dlatego uważam, że ci, którzy wiedzą, których jakoś ta polska ludność ratowała, są wdzięczni. I chociaż dla tego było warto.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalSzary nie wytłumaczysz. Ludzie coś częściej odbierają pomoc jako interes. Nie rozumieją że nie koniecznie muszą się spotkać z wdzięcznością co nie znaczy że nie warto pomagać.
   Druga rzecz opierają swoja opinie o to co w TV i prasie. Zamiast spotkać się z ludźmi ewentualnie czerpać wiedzę od ludzi którzy spotykają sie właśnie z takimi starymi masami których w mediach się nie pokazuje, którzy są tak samo normalni jak ja czy ty czy reszta.
   Ludzie są szcuci na siebie, i to sie udaje.

  •  

   pokaż komentarz

   A my Polacy, co możemy sobie zarzucić?

   @marreczek: nic, my święci za życia, jako białe lelije na zbrodniczym jeziorze niegodziwości...

  •  

   pokaż komentarz

   @marreczek: Wszystkie narody europejskie, ktore nas zdradzily podczas II wojny światowej, same nad sobą zawiesily miecz Damoklesa. Przyjdzie czas, ze poprosza o ratunek przed ciapatymi. Wtedy moze na nowo napisza historię Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli ktoś na ciebie sra na lewo i prawo na cały świat to będziesz ryzykował życiem żeby go ratować? Miejże odrobinę godności

   @michalje: to Ci, którym pomogli srali na nich? Przecież to są inni ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Byzydura. Dokładnie gdzie byli Żydzi we władzach niemieckich. Tylko nie wyjeżdżaj z żydowskim pochodzeniem Hitlera, proszę.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy kilkukrotnie udowodnili, że są narodem morderców i niewątpliwie poniosą jeszcze karę

   @marreczek: Tak będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalSzary
   @marreczek
   @sledz ludzie dają się rozgrywać i dzielić, nie tylko ci co piszą takie rzeczy ale też ci po drugiej stronie (czyli np. ci Żydzi co tylko Polskę atakują). Dla nich człowieczeństwo schodzi na dalszy plan, rozpatrują sprawy w kategoriach bliższych geopolityce niż zwykłym ludzkim sprawom. Może to mocne słowa ale przez takich ludzi brutalne wojny w stylu II WŚ są możliwe.
   Jako kontrprzykład lubię podawać Żegotę i Zofię Kossak. To są ludzie, którzy przed wojna byli gospodarczymi antysemitami, uważali, ,ze Żydzi szkodzą Polsce, nie asymilują się itp. Jednak w czasie wojny to oni pierwsi ratowali Żydów bo rozumieli, że to są ludzie i nie ważne są przedwojenne konflikty, ich wartości nie pozwalały im patrzeć obojętnie na ludzką krzywdę, a co dopiero brać udział w tej zbrodni.
   Nic nie zmieni tego, że ludzie jak w tekście postąpili dobrze, żadne słowa całkiem innych ludzi nie zmienia tego, że oni uratowali lub starali się uratować innego człowieka.
   A tu ludzie się zachowują jak bezmyślne bydło, część stada i nic więcej. Wg ich logiki np. gdybym pojechał do Rosji i ktoś by mnie napadł to nikt nie powinien mi pomóc bo jestem Polakiem, a Polacy mają reputację rusofobów. I ja osobiscie też pewnie powinienem ponosic za to winę...

  •  

   pokaż komentarz

   @Gerard_z_Libii szczerze to się wk%%@iłem trochę, że takie gówno podejście do życia ma taki poklask. Ludzie się uważają pewnie za lepszych i mądrzejszych, a za nic nie ma w nich indywidualizmu. Zacznijcie ludzie żyć sami, a takie sprawy jak cały naród przeciwko całemu narodowi zostawcie politykom, bo to oni powinni tak działać na poziomie dyplomatycznym.
   Pamiętajcie, że podobne rzeczy jak wy tu piszecie były mówione choćby tym Niemcom przed wojną, Ukraińcom przed Wołyniem, Rosjanom przed rewolucją bolszewicka itp. Potem szli i mordowali albo ignorowali gdy mordowano.

  •  
   E.........z via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @vegas62 albo sami zaczną robić z nimi "porządek" jak to Niemcy chcieli zrobić z żydami a my znowu oberwiemy rykoszetem. A na końcu wina spadnie na nas bo Polacy rasiści. I na nic się nie zdadzą liczby jak w przypadku WŚ nr2

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: nie trzeba szukać izraelskich polityków. Wystarczy rozejrzeć się po naszych "autorytetach". Choćby taka agnieszka holland... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @otgees: Otwórz sobie "żydzi w aparacie III Rzeszy. To samo o komunizmie ruskim a oczka zbieleją Rossenberg, Eichman to tylko przyklady. W IG Farben Buna Werke żyd produkował cyklon B, w którym gazowano w komorach gazowych miedzy innymi żydów. Trochę więcej pokory i na spokojnie. A ilu obywatelom niemieckim udało się wymazać pochodzenie żydowskie to mózg się lasuje. Wystarczyło garść brylantów, lub kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: wszystko co zle to zydzi ;/ chwila... ty tez pewnie jestes zydem bo tylko zydzi sa tak glupi jak ty

  •  

   pokaż komentarz

   @hohohohoho: Przeczytaj wpis wyżej do @otgees; lub wejdź na Wikipedię Żydzi w aparacie III Rzeszy. Mówi ci co nazwisko Rossenberg, czy Eichman? Troszkę zmądrzejesz to nie będziesz innych wyzywał od głupków.

  •  

   pokaż komentarz

   @WalSzary: jeżeli rozpatrzyć to na zimno, to chyba lepiej jeżeli ginie mniejsza liczba ludzi, bilans jest prosty: mogli zginać tylko Żydzi albo mogli zginać i Żydzi i ratujący ich Polacy. Jak wiemy opcja druga się urzeczywistniła. Zginęli wszyscy. Czyli jest to bilans najgorszy z możliwych i niekorzystny. Gdyby Polacy nie zginęli (gdyby nie ratowali) to summa summarum byłoby to korzystniejsze rozwiązanie. No tak czy nie? Dlatego wybór opcji, gdzie giną wszyscy był głupi i niepotrzebny. Tym bardziej, że potomkowie Żydów nie potrafią tego docenić.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Na zimno to można nóżki w galarecie! Trzeba się wczuć w to w co wierzyli ci ludzie, nieraz to byli ich sąsiedzi, co się w biedzie wzajemnie wspierali, nieraz po sąsiedzku. U nas na podwórku do 68 roku mieszkały dwie rodziny, które wyjechały do Izraela. Ale wtedy wyjeżdżali porządni żydzi a to co został to szkoda gadać. Ja nie popełniłbym już tego błędu w stosunku do tej,,,,, .

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Wiele dzisiejszych wypowiedzi jest bardzo nieeleganckich, wówczas również takie bywały. Odwaga i szlachetność tych ludzi polegała właśnie na tym, że potrafili się zdobyć na takie poświecenie. Nie idźmy w tą stronę by między wierszami przemycać myśl, ze może należałoby wyciągnąć wnioski, że nie warto było... - jest to zaprzeczeniem ich postawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalje: relatywizujesz wartości, czy się opyla być bardziej czy mniej ludzkim w określeniu do określonych grup. Albo masz kręgosłup albo nie. A im więcej ludzi bez kregosłupa tym więcej potem takich sytuacji, że się ktoś złami, ze sprzeda, że doniesie, bo sie nie może nie opłaca albo właśnie bardzo opłaca...

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Zapomniałeś o trzeciej możliwości, która też się zdarzała: Polacy pomagają Żydom i wszyscy przeżywają.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Bardzo rzeczowa analiza! Zastosowal kolega etyke sytuacyjna tak bardzo Zydowska/Talmudyczna!

 •  

  pokaż komentarz

  Pewnie fox naj%#!ny w nocy na twiterku wystruga posta o tym, że Niemcy ukarali polaków za to że Żydzi byli ukrywani w kiepskich warunkach.

 •  

  pokaż komentarz

  Przypominać takie historie, bo nie są to incydentalne przypadki, zarówno jeśli chodzi o sam fakt pomocy, jak i zrealizowanej kary. Przypominać, bo wbrew temu co mówią o nas w kontekście wydarzeń z II WŚ, Polak może iść z podniesioną głową.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie patrzyli na narodowość, widzieli tylko drugiego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @tratatatatam: relacje w tych sytuacjach przebiegały między ludźmi ratującymi i ratowanymi, a nie w ramach politycznych stosunków międzynarodowych

   co z tego, że jakieś żydowskie organizacje stosują brudne zagrywki - chyba liczy się zachowanie i wdzięczność Żydów ratowanych

   Jak Mokebe wyciągnie z wody tonącego Janusza, który będzie mu potem dziękować za uratowanie życia i będzie wdzięczny to co mają do tego jakieś brzydkie zachowania polskich sebixów xD
   Gadanie innych murzynów mówiących, że "nie warto było ratować tego Polaka, bo ty go uratowałeś, a oni murzynów w Łodzi biją" nie będzie miało większego sensu skoro sami Mokebe z Januszem są w dobrych relacjach

  •  

   pokaż komentarz

   @tratatatatam raczej mieli tak wyprane mózgi że patrzyli na tych ludzi gorzej niż na szkodniki. Takie to niemiaszki już są niestety, jedną idea może im kompletnie zmienić światopogląd i życie

 •  

  pokaż komentarz

  Powinismy ze skutecznoscia Izraela spowodowac aby nikt nie kwestionowal na calym swiecie polskiej postawy w trakcie 2WS a Swiat wiedzial kto byl jedynym oprawca milionow ludzi w Europie - demokratycznie wybrane wladze w Niemczech!