•  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem o co ból dupy. Z tekstu jasno wynika, że zakon był właścicielem tych kamienic, więc ma prawo robić z kamienicą co mu się podoba. A lokatorzy mogą wynajmować gdzie indziej. Co oni myśleli? Że będą siedzieć w czyimś mieszkaniu do śmierci?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcu56: no spoko, nikt by się nie rzucał, że kościół korzysta z praw wolnego rynku... tylko nich płacą podatki jak reszta...

  •  

   pokaż komentarz

   @structuring_structure: Zgadzam się z tym postulatem, jednak nie jest to głównym przedmiotem opisanego w artykule sporu.

  •  
   o...........y

   -38

   pokaż komentarz

   @marcu56: no ale przecież to chrześcijanie są i mają drugiemu pomagać taki mają obowiązek !!!

  •  

   pokaż komentarz

   tylko nich płacą podatki jak reszta...

   @structuring_structure:
   Tysiąc razy było, ale widać nadal do niektórych nie dotarło.

   Od swoich pensji za pracę w parafiach księża płacą podatki ryczałtem. Inaczej zapłacą proboszczowie, inaczej wikariusze. Wysokość ryczałtu ustalana jest odrębnie na każdy rok podatkowy przez właściwy według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim urząd skarbowy. Wysokość podatku proboszcza uzależniona jest od liczby mieszkańców w parafii. W przypadku wikariuszy liczy się dodatkowo także wielkość miejscowości, w której znajduje się parafia.

   Duchowni płacą podatek zryczałtowany, ale też podatki dochodowe od wynagrodzenia. Podatki dochodowe na dokładnie tych samych zasadach co wszyscy pozostali podatnicy (w zależności od formy umowy, na jakiej są zatrudnieni, płacą albo jak pracownicy zatrudnieni na etatach, czyli na podstawie skali ze stawkami 18 i 32 proc., albo jak od umowy-zlecenia - 18 proc. podatku) płacą księża, zakonnicy i siostry, którzy są zatrudnieni na etacie lub na zlecenie. Najczęściej jest to nauczanie religii w szkole, wykłady w szkole wyższej, pomoc medyczna, praca w kurii.

   Oprócz podatków płaconych przez samych księży podatki obowiązują również zakony, parafie i instytucje kościelne od prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Muszą ją zarejestrować i płacą takie same podatki CIT i VAT jak wszystkie podmioty gospodarcze.

   Kościoły płacą natomiast podatek od nieruchomości, które wykorzystują na działalność gospodarczą. Również będace ich własnością użytki rolne i lasy nie są zwolnione z podatku rolnego i leśnego. Strona kościelna ujawnia, że jest to około 110 tys. hektarów, tak więc odprowadzane podatki od tych nieruchomości przekraczają rocznie około 20 mln zł.
   (Źródło: https://www.pitax.pl/wiedza/warto-wiedziec/rozliczenia-podatnika-z-urzedem-skarbowym/czy-ksieza-placa-podatki/)

  •  
   W...............k

   -24

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: A to ci dziwota. To od kiedy klechy płacą takie same podatki, jak podatki dochodowe płacą zwykli ludzie. To jaki podatek obowiązuje od kasy za pogrzeb albo ślub, a jaki za kolędę? Czy mogę w takim razie zażądać paragonu?

   A może zapytam o składkę emerytalną, i skąd państwo ma na emerytury dla klechów? Czyżby to zdradziecki konkordat gwarantował kościelnikom że państwo z naszych podatków najpierw opłaca ich składki a potem opłaca emerytury?

   Mamy kastę która płaci ułamek tego co zwykli Polacy, ale jakie wielkie oburzenie gdy ktoś to wytyka.

  •  

   pokaż komentarz

   jak reszta

   @nie_daje_rady: rozumiesz te słowo, niech płacą normalny dochodowy od płacy. Oprócz tego najlepiej niech będzie jak w Niemczech, gdzie ludzi którzy należą do kościoła płacą normalny podatek na kościół, a nie że wszyscy się dokładamy do kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   rozumiesz te słowo, niech płacą normalny dochodowy od płacy.

   @lewaq3000:
   Patrz pan, a wystarczyło przeczytać fragment, który zacytowałem:

   Duchowni płacą podatek zryczałtowany, ale też podatki dochodowe od wynagrodzenia.Podatki dochodowe na dokładnie tych samych zasadach co wszyscy pozostali podatnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: pomyłka, nie od płacy, ale od tacy miało być

   pokaż spoiler j$!?na autokorekta

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek:
   Kolega przeczyta artykuł, bo na samym początku jest wyjaśnione co i jak .

   To jaki podatek obowiązuje od kasy za pogrzeb albo ślub, a jaki za kolędę? Czy mogę w takim razie zażądać paragonu?

   Oczywiście - jest taki sam podatek jak od każdej innej darowizny. (źródło: http://www.pit.pl/podatek-od-darowizny--darowizna--podatki-w-praktyce-12718/ )

   Progi kwot darowizny bez podatku Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej: 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

   Paragon jest natomiast dokumentem potwierdzającym sprzedaż, nie darowiznę.

   A może zapytam o składkę emerytalną, i skąd państwo ma na emerytury dla klechów?

   Fundusz Kościelny początkowo miał być finansowany przede wszystkim z dochodów z nieruchomości przejętych przez państwo na mocy ustawy (dóbr martwej ręki) oraz uzupełniająco poprzez dotacje państwowe uchwalane przez Radę Ministrów. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Ko%C5%9Bcielny )

   Mamy kastę która płaci ułamek tego co zwykli Polacy, ale jakie wielkie oburzenie gdy ktoś to wytyka.
   To o rolnikach? Bo zdaje się, że w przypadku księży afery nie ma.

  •  
   W...............k

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek:
   Kilka słów o płaceniu podatków niższych niż reszta Polaków:

   No więc sprawdźmy ile PIT płaci "zwykły Kowalski" zarabiający minimum ustawowe.
   Zdaje się, że nie 420 zł kwartalnie lecz 333 zł - jak widać, płacą więcej niż ludzie zatrudnieni na minimalną krajową.

   źródło: wykop.pl

  •  
   W...............k

   -29

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: A ty wiesz matołku że zgodnie z konkordatem to państwo z naszych podatków opłaca składki zdrowotne i zus klechom?

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtek_bez_portek
   A teraz patrzymy na wyższą kwotę - podatek płacony przez proboszczów najludniejszych parafii: 1500 zł PIT kwartalnie. Odpowiada to opodatkowaniu osoby zarabiającej 6500 zł brutto miesięcznie. Gdzie więc sensacja?

   Z tego kalkulatora korzystałem: https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wynik

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek: Czytasz co się do Ciebie pisze czy masz tak zapluty z nienawiści ekran, że przeczytanie moich wypowiedzi przerasta Twoje możliwości?

   Swoją drogą spytam: co to za składka "zus" i czym różni się ona od "składki zdrowotnej"? Może za krótko prowadzę działalność gospodarczą, ale jakieś 10 lat "składkę zdrowotną" płaci się właśnie do ZUS.

  •  

   pokaż komentarz

   j?@!ny, jeszcze mi gotowy wciskać że klecha zapłaci podatek dochodowy od pogrzebu albo ślubu. Tylko dlaczego nie dają paragonów, ani żadnych faktur?

   @Wojtek-bez-portek: Nie sądziłem, że dla kogoś ogarnięcie różnicy między sprzedażą, a darowizną może być aż takie trudne. No nic, postaram się wytłumaczyć jak krowie na rowie:

   paragon/faktura - to dokument potwierdzający dokonanie SPRZEDAŻY, nie można go wydać dla darowizny!

   ps. Nie denerwuj się, wiedza o prawie podatkowym w Polsce, nie jest aż taka straszna :-)

  •  

   pokaż komentarz

   pomyłka, nie od płacy, ale od tacy miało być

   @lewaq3000: To jaki to jest normalny podatek od darowizny?

  •  
   W...............k

   -25

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: Czyli zapłacenie klesze za usługę to darowizna, ciekawe. Ciekawe jakbyś to przedstawił fiskusowi gdybyś był zwykłym serwisantem i naprawiał u ludzi sprzety, a potem mówił co łaska, ale nie mniej niż stówa ;)

   Jak widzisz, dla prawa są równi i równiejsi.

   @nie_daje_rady:

   Czytasz co się do Ciebie pisze czy masz tak zapluty z nienawiści ekran, że przeczytanie moich wypowiedzi przerasta Twoje możliwości?

   To nie ja ignoruje z całych sił fakt, że państwo polskie jest dojone ile tylko się da przez czarną stonkę, a w zamian za popieranie określonych opcji politycznych, władza oddaje im ziemie, pieniądze i nieruchomości.

   Ale co tam, zwykli Polacy wcale nie są gorzej traktowani, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: to zależy, są różne stawki podatkowe. Na prawdę, jeśli księża będą płacić mniejszy podatek to powinni się cieszyć, a nie płakać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek: Pod jaką usługę podpiąć "tacę" ? Jakiś cennik, wymiar pracy, klasyfikacja CEIDG.

   Rozumiem, że Ty jak "jesteś zwykłym serwisantem i naprawiasz u ludzi sprzety" to mówisz: "co łaska", a nie: naprawa będzie kosztować tyle, a tyle lub X złotych za każdą rozpoczętą godzinę pracy.

   Kolego, mam dla Ciebie dobrą radę od starego człowieka: doucz się o prawie podatkowym, bo tylko nerwy sobie szargasz, a wśród osób, które chociaż raz z daleka widziały US wyjdziesz na ignoranta.

  •  

   pokaż komentarz

   to zależy, są różne stawki podatkowe.

   @lewaq3000: No to pytam się konkretnie jaki to jest "normalny podatek od darowizny"? W jaki sposób jest on wyliczany, jak jest składana deklaracja w US, czy koszty jego uzyskania są ryczałtowe czy trzeba je wykazywać i w końcu: jaka jest podstawa prawna opodatkowania zbiórek publicznych (taca, WOŚP, na "horom curke", etc. ) ?

  •  
   W...............k

   -26

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady:

   Pod jaką usługę podpiąć "tacę" ? Jakiś cennik, wymiar pracy, klasyfikacja CEIDG.

   Usługę, najlepiej tak samo jak granie na weselu bo jedno i drugie ma podobny charakter.

   Kolego, mam dla Ciebie dobrą radę od starego człowieka: doucz się o prawie podatkowym, bo tylko nerwy sobie szargasz, a wśród osób, które chociaż raz z daleka widziały US wyjdziesz na ignoranta.

   Czyli brak argumentów, więc zaczynają się argumenty ad personam. Olaboga jaki to ja jestem zły i niemądry, bo uważam że klecha za wykonywanie usług powinien być tak samo opodatkowany jak pan który wykonuje usługi i np naprawia lodówki. Gdzież ja śmiałem coś takiego proponować ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek:
   No cóż, widzę, że kolega jest z tych wszechwiedzących, którzy materiałami źródłowymi się nie kalają, a już w szczególności podpieraniem swoich hipotez elementami prawa podatkowego. Dalsze tłumaczenia nie mają sensu, skoro przeczytaniem moich wypowiedzi głowy sobie nie zaprzątasz.

   Dobrej nocy i zluzuj gacie :-)

  •  

   pokaż komentarz

   "normalny podatek od darowizny"

   @nie_daje_rady: w Polsce nie płaci się przy darowiznach ~5k PLN. Cała taca, wszelkie datki, opłaty za sakramenty powinny być traktowane jak przychód i ksiądz powinien płacić podatki i składki jakby prowadził działalność. To byłoby płacenie podatków jak każdy inny normalny człowiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady mimo wszystko kluczysz, pyta się o to jak rozliczane są wpłaty za śluby i inne usługi wykonywane przez księdza, a zasłaniasz się tacą.

   Pieniądze uzbierane na tacy, okej, mogą być rozliczane jako darowizna. Ale opłaty za śluby to jest usługa zaś rozliczanie tego jako darowizna to nic innego jak zwykłe oszustwo, za darmo ślubów się nie udziela (może są wyjątki, piszę o powszechnej zasadzie).

   Pomimo tego, że wiadomo o tym, że kapłani wykonują takie usługi nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej i wydawania paragonu, jeżeli to jest jawna niesprawiedliwość to nie wiem co nią jest. Fryzjer też chętnie oszczędziłby pieniądze które musiał wydać na kasę fiskalną z homologacją. Zaś opłaty pobierałby w formie darowizny nie mniejszej niż dwadzieścia pięć złotych.

  •  
   The_Riddler

   -18

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: Ładna ściemia watykański pachołku ale nikogo nie oszukasz. Wklejasz jakieś dyrdymały a rzeczywistość jest taka że normalny podatnik płaci podatek od każdej złotówki a klecha nie.

  •  

   pokaż komentarz

   mimo wszystko kluczysz, pyta się o to jak rozliczane są wpłaty za śluby i inne usługi wykonywane przez księdza, a zasłaniasz się tacą.

   @DiscoKhan: Tylko widzisz - to nie są opłaty tylko darowizny i nie są to usługi. Mylisz pojęcia drogi panie.

   Tylko widzisz, ksiądz udziela sakramentów bezpłatnie i nie może za nie żądać opłaty w przeciwieństwie do fryzjera. Spróbuj kiedyś nie zapłacić u fryzjera i nie złożyć darowizny u księdza - zobaczysz jaka będzie różnica w podejściu policji i sądu do Twojego zachowania.

  •  

   pokaż komentarz

   w Polsce nie płaci się przy darowiznach ~5k PLN. Cała taca, wszelkie datki, opłaty za sakramenty powinny być traktowane jak przychód i ksiądz powinien płacić podatki i składki jakby prowadził działalność.

   @lewaq3000:
   No to "fantastyczne" rozwiązanie:
   - podatki za "tacę" przestały płynąć bo przecież 5k PLN tyczy się jednego darczyńcy, a nie sądzę, żeby ktokolwiek dawał na "tacę" ponad 5k PLN/rok
   - wszyscy darczyńcy odliczają sobie od podstawy opodatkowania darowizny na cele kultu religijnego więc płacą mniejszy PIT
   - parafie (to nie to samo co ksiądz) w końcu mogą żądać zwrotu zapłaconego VAT (remonty, rachunki, etc)
   - księża nie płacą dochodowego ryczałtem niezależnie od DOCHODU, tylko płacą podatek dochodowy. Jest tylko takie małe "ale": nie mają dochodu (bo darowizny do dochodu się nie wlicza) więc podatek dochodowy wynosi 0 zł zamiast 5k-17k rocznie.
   - urzędy skarbowe mają więcej roboty z rozliczaniem darowizn.

   No ale, "hurr durr ksiunc!" :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady yyy... Ale my chyba mówimy o tym, że obecna sytuacja jest chora. Ja nie twierdzę, że kapłani są uprzywilejowani i swoje usługi mogą rozliczać jako darowizny, ja twierdzę, że to skrajnie niesprawiedliwe.

   W twoim przykładzie jest pewna luka. Fryzjera opłaca się po wykonaniu usługi a kapłana przed jej wykonaniem, ale z chęcią bym to zmienił.

   Nie piszę o usługach wyszczególnionych w ustawie, piszę o usługach tak po prostu. Ksiądz niczego nie produkuje więc zajmuje się usługami, nie mówi się o posłudze kapłańskiej?

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan:

   W twoim przykładzie jest pewna luka. Fryzjera opłaca się po wykonaniu usługi a kapłana przed jej wykonaniem, ale z chęcią bym to zmienił.

   Badanie techniczne samochodu też, przegląd kominiarski i wiele innych usług, co nie zmienia faktu, że są to usługi płatne, a nie posługa.

   (...) piszę o usługach tak po prostu. Ksiądz niczego nie produkuje więc zajmuje się usługami, nie mówi się o posłudze kapłańskiej?

   Tak, dokładnie - o posłudze, nie usłudze. Jeśli nie rozumiesz różnicy między jednym a drugim to nie zrozumiesz zasad opodatkowania pracy za którą trzeba zapłacić, a posługą która nie jest odpłatna. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Pos%C5%82uga )

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady Szczerze to Cię podziwiam, mniej-więcej po 3 komentarzu wrzuciłem tych ludzi na czarną. Jedyna nadzieja jest taka, że przy ich znajomości finansów to czeka ich przyszłość przy kopaniu rowów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vetinari: hehehe, spoko. Żona tylko mnie wyzywa, że tracę czas na baranów.
   Ale zobacz, czy to nie pocieszne, że taki @The_Riddler obraża się na: Wikipedię i przepisy podatkowe, a potem uznaje siebie za "oświeconego" w przeciwieństwie do tego ciemnogrodu zwanego znajomością przepisów podatkowych? :-)

  •  

   pokaż komentarz

   bo darowizny do dochodu się nie wlicza

   @nie_daje_rady: taca (czy opłata za sakramenty itd.) powinna być traktowana nie jak darowizna ale jak przychód księdza, inaczej to nie ma sensu, zresztą o tym wcześniej pisałem. No chyba że każdy w tym kraju ma lecieć na "darowiznach".

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan To faktycznie przykładowy zawód wybrałeś, fryzjer też może się przez ryczałt rozliczać i płaci 8.5% podatku, znacznie mniej niż ksiądz ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady Może to z tych humanistów, którzy mają problem z matura z matematyki i gubi się przy procentach ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcu56:

   Nie rozumiem o co ból dupy. Z tekstu jasno wynika, że zakon był właścicielem tych kamienic, więc ma prawo robić z kamienicą co mu się podoba. A lokatorzy mogą wynajmować gdzie indziej. Co oni myśleli? Że będą siedzieć w czyimś mieszkaniu do śmierci?

   Ja myślałem, że od chrześcijan a szczególnie od Kościoła wymaga się czegoś więcej niż chłodnej kalkulacji zysków i strat ;) Może niech kościół jeszcze otworzy domy publiczne (ot normalna działalność gospodarcza przynosząca zysk), albo wejdzie w branże windykatorską i dla lepszego efektu będzie za pomocą zastraszania ściągał długi.
   Poza tym wydaje mi się, że religia w założeniu ma się skupiać na duchowości a nie dobrach materialnych. Więcej takich "biznesowych" akcji i ludzie się odwrócą od kościoła..
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   taca powinna być traktowana nie jak darowizna ale jak przychód księdza, inaczej to nie ma sensu, zresztą o tym wcześniej pisałem

   @lewaq3000: Tylko Ty nie rozróżniasz dochodów parafii i dochodów jej zarządcy - proboszcza. To nie jest to samo, a w Tym co proponujesz ma to być tym samym.

   No chyba że każdy w tym kraju ma lecieć na "darowiznach".

   Jakbyś chciał to mam trawnik 1000 m^2 do przekopania i odchwaszczenia. Może zrobisz to za mnie za "co łaska"? Podatku byś nie musiał płacić, same korzyści. Tylko jedna uwaga, ponieważ nie będziesz wykonywać pracy, to "co łaska" może okazać się nadzwyczaj skromne ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   Ja myślałem, że od chrześcijan a szczególnie od Kościoła wymaga się czegoś więcej niż chłodnej kalkulacji zysków i strat

   @nie_tak_szybko: Zdecydowanie, ale wiesz jest jeden problem: ciężko utrzymywać budynki za "dobre chęci i modlitwę", a zapewniam Ciebie, że remont takiego rozpadającego się budynku jak w artykule to grube miliony.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady uff... Ale się uparłaś. Gospodarka dzieli się na trzy sektory. Rolniczo-wydobywczy, przemysłowy i usługowy. Gdzie podejmiesz działalność kapłańską?

   Dodam, że nie ma sektora posługowego, co niestety komplikuje tutaj sprawę. Z uporem maniaka też pomijasz kwestie tego, że faktycznie te "posługi" jak np. udzielenie ślubu, zamówienie mszy w czyjejś intencji są płatne. Nie są robione za darmo. Fryzjer też może kogoś strzyc za darmo, nikt nie będzie mu robił problemów ani wymagał płacenia podatków w takiej sytuacji. Kapłani mogą udzielać "posług" za darmo i okej, wtedy niech podatków nie płacą, bo niby dlaczego mieliby to robić? Ale skoro jednak wymagają opłat za posługi to powinno się to normalnie rozliczać jak normalne usługi.

   Często mają normalne cenniki, ksiądz mojej babci za zamówienie mszy rząda darowizny w wysokości dwustu złotych. Wbrew temu co próbujesz mi wmówić dwieście złotych to nie jest tak całkiem za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: czyli jeśli ksiądz ma cennik to łamie prawo?

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan Ale bez problemu w każdym mieście znajdziesz księdza, który udzieli ślubu za darmo. Ba, jak zrobisz aferę w kurii to każdy udzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan:

   Gospodarka dzieli się na trzy sektory. Rolniczo-wydobywczy, przemysłowy i usługowy. Gdzie podejmiesz działalność kapłańską?

   Kult religijny. Życie nie składa się tylko z gospodarki :-) Do jakiego sektora gospodarki zaliczysz działalność stowarzyszeń miłośników ziemi XYZ? "Rolniczo wydobywczy" ?

   Dodam, że nie ma sektora posługowego, co niestety komplikuje tutaj sprawę.
   Nie komplikuje tylko rozjaśnia, że próbujesz na siłę wcisnąć w relacje gospodarcze to co relacjami gospodarczymi nie jest.

   Z uporem maniaka też pomijasz kwestie tego, że faktycznie te "posługi" jak np. udzielenie ślubu, zamówienie mszy w czyjejś intencji są płatne. Nie są robione za darmo.

   Ja nie płaciłem i nie spotkałem się z zapłatą "za mszę". Darowiznę dobrowolną - tak.

   Fryzjer też może kogoś strzyc za darmo, nikt nie będzie mu robił problemów ani wymagał płacenia podatków w takiej sytuacji.

   Ale urząd skarbowy taką sytuację potraktuje jako dochód klienta i nakaże zapłacić podatek dochodowy od osiągniętej korzyści:

   Przy przekazywaniu gratisów klientom (są to zazwyczaj osoby prywatne nieposiadające własnej działalności gospodarczej), z opodatkowania zwolnione są podarunki o wartości nieprzekraczającej 200 zł. Jeżeli koszt prezentu jest wyższy, to po stronie osoby obdarowanej powstaje przychód, do rozliczenia którego zobligowany jest przedsiębiorca. W związku z tą transakcją powinien poprosić obdarowanego o jego pełne dane oraz wystawić i przesłać do urzędu skarbowego oraz właściwego klienta deklarację PIT-8C.

   https://www.infakt.pl/blog/gratis-dla-klienta-jak-rozliczyc-vat-i-pit/

   Często mają normalne cenniki,
   Zgłoś to do urzędu skarbowego i kurii :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: nie ma czegoś takiego jak koszty pracownika. Jak pracownik bierze na rękę 4595,50zl to koszt pracy wynosi 7 839,65 a nie 6500.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan Za sakramenty nie ma ustalonej odgórnie ceny. Czasem ktoś da 1000 zł, a czasem 100. Nie da się tego ująć w jakieś konkretne ramy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vetinari czyli jeżeli ksiądz żąda opłaty to powinno się to jak traktować? Okej, nie mówię, że się nie da, ale jednak standardową praktyką jest zażądanie opłaty co chyba sam dostrzegasz.

   Z tego co się orientuję to kapłani żądają zazwyczaj uzasadnienia dlaczego ktoś takiej opłaty nie chce uiścić, także dalej to się ma nijak do składania darowizn...

   Teoria i praktyka mocno się tutaj rozmijają, skoro trzeba się awanturować po to, żeby uzyskać w pełni darmową posługę.

   @nie_daje_rady działalność miłośników nie zaliczę do niczego tak długo jak z ich działalności nikt nie będzie otrzymywał korzyści majątkowych a składki będą jedynie pokrywać koszty tego stowarzyszenia.

   Z działalnością dobroczynną też nie mam problemu.

   Widzisz ja jestem wyznawcą Slaanesha i ze względów na lobbying katolicki nie mogę tak korzystnie się rozliczać jak kapłani tejże religii. Nie widzisz w tym niczego złego, że jedni są uprzywilejowani a drudzy ze względu na brak wsparcia powinni rozliczać się ze swojej działalności w zupełnie inny sposób?

   Fakt, że ty się nie spotkałeś z przyjmowaniem pieniędzy za mszę w czyjejś intencji nie zmienia faktu, że to powszechna praktyka której nijak zgodnie z prawem nie da się przedstawić odpowiednim organom.

   Istnieją takie wsie gdzie ksiądz wyczytuje nazwiska osób które nie dały bądź dały za mało na tacę, z tym też pewnie nie miałeś doczynienia co nie zmienia faktu, że to nie jest fikcja.

   Podsumowując nie uważasz, że takie a nie inne rozliczanie podatkowe z działalności wybranych religii prowadzi do licznych nieprawidłowości? Pomimo pięknej teorii nie jest trudno znaleźć kapłanów którzy wykorzystują trudność w udowodnieniu im nadużyć. Kasa fiskalna poprawiła uczciwość taksówkarzy (dalej nie jest idealnie ale jest lepiej) dlaczego tutaj miałoby być inaczej?

  •  

   pokaż komentarz

   @meres no nie, cenna jest ustalona oddolnie. Z tego co mi wiadomo to główny przełożony nawołuje do tego by za takie usługi opłat nie pobierać (chociaż szczerze to się orientuję raczej słabo).

   Z tego co mi wiadomo to na cenę sakramentu może mieć wpływ chociażby ubiór petenta czy cena samochodu którym przyjechał. Nie wskazane jest wypożyczenie drogiego auta żeby tenże sakrament załatwić chociaż oczywiście wszystko ostatecznie zależy od tego jak dany kapłan podchodzi do sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan Nie jest, a jeżeli nawet to jest to swego rodzaju patologia z którą trzeba walczyć i zgłaszać. Sam sakrament jest darmowy, ale to co jest "wokół niego" (prąd , ogrzewanie, praca kościelnego, organisty) już niestety nie.

   Tu bardziej chodzi o szacunek i podejście do samego sakramentu. Nikt nikomu nie zagląda do portfela, ale jeżeli dla kogoś skrzynka wódki ma o wiele większą wartość niż owy sakrament, to po co go bierze? Pomijam oczywiście sytuację, gdy kogoś naprawdę nie stać. Niestety jesteśmy bardzo roszczeniowym społeczeństwem. Mamy kosmiczne wymagania, a sami nie chcemy od siebie nic dac.

  •  
   D.............e

   +2

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Przecież napisał, że mniej płacą podatków. Ale udowodnił, że to na pewno nie nic i że ZUS itd nie są robione za darmo i generalnie 90% zarzutów jest z DUPPY.
   Także prowadzący działalność mniej płacą, niż ci na umowę. Też podlega krytyce?

  •  

   pokaż komentarz

   @DylematyMoralne ale myślisz, że ja o tym nie wiedziałem? Jak miałem czternaście lat i mnie temat zaczął interesować to sobie to na spokojnie ogarnąłem. Żadna nowina dla mnie chociaż mocnym antyklerykałom nie przemówisz.

   Dla mnie liczy się tylko ujednoliconie podatkowe, niczego więcej nie oczekuję. Dokładnie te same zasady które dotyczą reszty, jednak uprzywilejowanie Kościoła nie jest w porządku.

   No ale jak chcę czegoś takiego to w zasadzie nie pozostaje nic poza emigracją, w Polsce to ja się czegoś takiego raczej nie doczekam.

  •  

   pokaż komentarz

   podatki dochodowe od wynagrodzenia

   @nie_daje_rady: Tylko od wynagrodzenia, czyli stałki ktòrą dostają. Taca, co łaska czy darowizny opodatkowane juz nie są. To tak jakby sprzedawce opodatkować tylko od podstawy ale premię za sprzedaż już mu zostawić (każdy by tak chciał). Więc przestań bredzić o traktowaniu księży jak innych obywateli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Equalizer: Mistrzu, ale Ty nie rozróżniasz dwu bytów: księdza i parafii.

   Ksiądz płaci podatki dochodowe tak jak fryzjer, taksówkarz czy informatyk.

   Parafia podatku dochodowego nie płaci tak samo jak Caritas, Fundacja TVN - Nie jesteś sam, WOŚP i Stowarzyszenie miłośników ziemi pałuckiej.

   ps. Pro tip od starszego kolegi: zanim zaczniesz zarzucać komuś bredzenie zapoznaj się z obecnie obowiązującymi aktami prawnymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcu56: w zasadzie masz rację. Tylko, czy oni zachowali się inaczej niż pewien czyściciel kamienic w Warszawie? Wszak efekt końcowy jest taki sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wezmyr: Kilka komentarzy wyżej jest link do Wikipedii na ten temat. Możesz przeczytać tam, bo nie widzę sensu pisania tego samego jeszcze raz.

  •  

   pokaż komentarz

   To jaki podatek obowiązuje od kasy za pogrzeb albo ślub, a jaki za kolędę? Czy mogę w takim razie zażądać paragonu?

   @Wojtek-bez-portek: Czy księża mają obowiązek posiadać i używac kasy fiskalne za wykonywane usługi? Nie mają? No to znowu wyszedłeś na głupa :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś wie po ile sprzedali tych lokatorów? Zainteresowany jestem nabyciem jednego lokatora tylko nie wiem na jaki wydatek muszę się przygotować. Będę wdzięczny za wszelkie informacje, również od osób, które już nabyły lokatora pokościelnego.

 •  
  D.............e

  +23

  pokaż komentarz

  Ludzie w Polsce muszą się nauczyć, że jak coś nie jest ich, to nie jest ich. Wynajmują za grosze i myślą, że dożywotnio się ustawili. Komunistyczna mentalność.

 •  

  pokaż komentarz

  Własność prywatna. Dziękuję dobranoc.

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro kościół taki zły a wszyscy inni tacy dobrzy to przecież wystarczyło się złożyć i zapłacić? Oni mają sponsorować 300 parafianom czynsze, czy może czekać aż te rudery się zawalą?

  Może niech te wszystkie ćpuny z organizacji pro-społecznych w końcu zrobią coś dobrego zamiast wyłudzać haracze od właścicieli lokali. Zdaje się, że jakaś inna organizacja patoli zgarnęła setki tysięcy za zakończenie okupacji od:zysku... to niech się teraz wykażą i pomogą ludziom. Wyłudzone pieniądze są, nic tylko "czynić dobro za cudze"... znaczy to takie "dobro" w cudzysłowiu no ale przynajmniej można nie swoje podzielić między biednych a nie rozkraść samemu więc to już jakiś postęp ;)

  •  
   W...............k

   -33

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Czyli korporacja watykańska dostała wiele z tych terenów i lokali za darmo, np zajezdnie, to teraz ludzie jeszcze mają jej płacić za to że bardzo często to lokale które dostali po rodzicach, które sobie odremontowali i o które dbają?

   Jakby to jeszcze jakaś prywatna firma była, która sama to wybudowała i płaci podatki to rozumiem, ale przecież katotaliban nie dość że prawie nie płaci podatków, to jeszcze co roku dostaje ziemie i lokale za darmo. Dlaczego więc skoro z Polskich podatków żyją katotalibany, to jeszcze Polacy mają im płacić, za to że łaskawie katotaliban pozwoli im mieszkać w lokalach które katotaliban dostał w niejasny sposób?

   ps. pewnie o prywatyzacji w warszawie mówiłeś dokładnie to samo, ty i twoi koledzy, aż tu nagle się okazało że to wina HGW i pewnie krzyczysz o złodziejach i oszukanych ludziach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek: Według ciebie można kraść, według mnie nie. Czyli według ciebie każdy może sobie łazić i kraść co mu się podoba bo się tobie ubzdurało, że ktoś tam coś dostał. Biedronka dostała zwolnienie podatkowe no to sobie pójdę i wyniosę 2 kilo łososia :D

   Wybacz ale takie zrycie dyni to nie może działać nawet w przedszkolnej piaskownicy. Mniej zielonego i więcej kultury ;)

   Jakby to jeszcze jakaś prywatna firma była, która sama to wybudowała
   Czyli jak tobie ktoś wybudował dom to później pierwszy lepszy ćpun ma prawo wejść i wywalić cię na ulicę, albo decydować komu i za ile ten dom wynajmiesz... dziwne... auto pewnie też sobie sam wydłubałeś, nie zeszło z taśmy produkcyjnej ;)

  •  
   W...............k

   -32

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: O jakich kradzieżach mówisz? O tym jak kościół okrada Polskę? O tym jak za poparcie i mieszanie ludziom w głowach dostają ogromne pieniądze, ziemie i lokale?

   Bo winy nie widzę w ludziach, którzy żyli często przez dekady, dbali o mieszkania i swoje lokale, które kler otrzymał tak jak otrzymuje i wszystko, a potem kler ich wyrzuca z miesiąca na miesiąc bo znalazł lepsze źródło kasy? Ten sam kler, który żyje z naszych podatków, samemu ich prawie nie płacąc.

   Wyobraź sobie sytuacje, że miasto oddaje twój dom muzułmanom, oni łaskawie pozwalają ci wynajmować pokój, oczywiście ty pracujesz, a oni na zasiłkach, a na koniec chcą cię wyrzucić, żeby zrobić sobie tam kolejną ubikacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek: To by się przyadło jakieś dowody na te okradanie przedstawić. Mówię o kradzieży polegającej na tym, że stadko ćpunów chce mówić właścicielom jak mają dysponować swoją własnością.

   Anarchiści powinni mieć pretensje do państwa bo jakby tego właściciela nie było w księgach wieczystych to zakon czy nie zakon - mógłby tym ludziom skoczyć. Tylko, że jak zwykle to taka gówno-anarchia która polega jedynie na wyłudzaniu pieniędzy i ćpaniu za cudze ;)

   Bo winy nie widzę w ludziach, którzy żyli często przez dekady, dbali o mieszkania i swoje lokale
   Ale to po części też ich wina bo naciskają na właścicieli i te czynsze są tak śmieszne, że takie budynki można jedynie sprzedać albo czekać aż to się zawali. I nie, to nie jest żadne ich... ich to by było jakby sobie to wykupili i jeśli by naprawdę chcieli tam mieszkać to właśnie by to zrobili. No ale jak się przez dekady nie płaci za mieszkanie to później jest przekonanie że "się należy".

   Bo gdybyś nie wiedział to utrzymanie takich budynków nie polega tylko na tym, że sobie kupisz do salonu nową tapetę i telewizor... to jest totalna, księżycowa utopia. A czynsze często nie wystarczają nawet na to, żeby w takim budynku klatkę posprzątać. I ten płacz prawie zawsze nie polega na tym, że ludzie chcą tam mieszkać, tylko że nigdzie nie dostaną mieszkania za 20% stawki rynkowej.

  •  
   W...............k

   -30

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: No i znowu zabawna odpowiedź, unikanie moich głównych argumentów i brednie jak spod budki z piwem lub pod kościołem.

   Tak, to wina ludzi że w ogóle chcieli tam mieszkać, to wina ludzi że wybierali takie władze, które oddają majątek za bezcen klerowi, szczególnie to wina poprzedniej władzy która od lat 50 poprzedniego wieku oddawała ogromne tereny w miastach na rzecz kościoła w zamian za współpracę. Tak, to wina ludzi że kler nie płaci prawie podatków, tak to wina ludzi że dali się zmanipulować tak jak i ty, i ślepo będą bronić kleru, tak jak to twoi ludzie robili w przypadku pedofila księża katolickiego gila.

   A teraz dalej popłacz jak to źli ćpuny i anarchiści w ogóle śmią protestować przeciwko traktowaniu Polaków i zwykłych ludzi jak śmieci, dalej wyzywaj od narkomanów, bo wiadomo, lewactwu bardzo daleko do dumnych i silnych nacjonałów, wspaniali wygoleni chłopcy po podstawówce tylko chwilowo na zasiłkach, wyszkoleni do wykonywania poleceń guru politycznego i dbania o interesy swoich właścicieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wojtek-bez-portek: Nie przedstawiłeś na razie żadnego argumentu, uroiło ci się że ktoś coś kradnie i nie płaci podatków. No super, zrób tak, żeby płacił.

   Mnie nie boli to, że ci zaćpani debile kogoś "bronią", tylko że nie mają żadnego programu pozytywnego. Wiesz, bo niestety przeciętny człowiek nie jest zdolny do życia w walącej się melinie, gdzie w oknach masz sklejkę zamiast szyb a po wyjściu na ulicę - zamiast państwa jest taki sam burdel.

   Skoro mamy robić anarchię, to w takim systemie ci ludzie wylądowaliby na ulicy w 5 minut razem z tobołami. Przecież anarchia - silniejszy może wszystko. Jak dla mnie jednak prawo własności jest lepsze a silniejszy nie może wszystkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: O, widzę kolega wielki ból dupy ma bo za obronę ludzi wzięli się akurat anarchiści... Co za różnica kto mówi o jakiejś sytuacji? Problemem jest, że organizacja, która nakazuje wszystkim naokoło troskę o bliźniego, która ocenia moralnie innych; nagle wbrew swoim zasadom dla pieniędzy niszczy ludzkie życie.

   Papież Franciszek dość jasno wypowiedział się w którejś homilii o takich kapłanach jak ci zakonnicy - to nie są Chrześcijanie jeśli nie widzą problemu najsłabszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cozzie: "Problem" jest bardzo prosty. Jak za obronę kogoś biorą się ćpuny i złodzieje którzy sami najlepiej co robią - to kradną, to można podejrzewać, że chodzi tu znowu o wyłudzenie jakiegoś haraczu.

   nagle wbrew swoim zasadom dla pieniędzy niszczy ludzkie życie.
   Zasada wzajemności i uczciwej pracy to jest zdaje się właśnie to na czym się ta organizacja opiera, czy ci się to podoba czy nie. Włamywanie się komuś do nieruchomości to jest raczej to na czym bazują ci "obrońcy uciśnionych".

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Nie bądź skończonym chamem i lujem i nie obrażaj ludzi bo nie masz wiedzy, czy ktoś tam jest ćpunem i złodziejem.

   Najważniejszym imperatywem moralnym w Chrześcijaństwie jest troska o bliźniego. A nie zasada wzajemności (której w Chrześcijaństwie nie ma).

   No i dodajmy - nikt się tam nikomu do niczego nie włamał. Mieszkańcy żyją tam od czasów komuny. Nie wiadomo, czy Zakon ma jakiekolwiek prawa do tych budynków - wiele zwrotów mienia w Krakowie dokonano z pogwałceniem prawa, ale że Kościół ma się mocno w Krakowie, to nikt ich nie rusza. Tak jest chociażby z parkiem przy ulicy Szlak - został zwrócony zakonowi, mimo, że według wszystkich przepisów prawa powinien należeć do miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cozzie: Kiedy ktoś się włamuje komuś na chatę i bredzi, że to w imię "sprawiedliwości" nie wiadomo jakiej - to złodziej i kropka. Dokładnie tak samo by było gdybym ja ci się włamał na chatę albo do samochodu. Wypadałoby ustalić ten prosty fakt a później nazywać jakieś ogranizacje przestępcze "dobrodziejami". Takim dobrodziejem to każdy może być, bo ukraść flaszkę wódki albo wyłamać drzwi to nic trudnego. Czynić dobro to może osoba która np. buduje tanie mieszkania a nie je komuś kradnie, pewnie po latach komunistycznego prania mózgu to ma problem się przebić. Złodziej to nie epitet a rzeczownik, jeśli się kogoś kto kradnie nazywa złodziejem to stwierdza się prosty FAKT.

   Najważniejszym imperatywem moralnym w Chrześcijaństwie jest troska o bliźniego
   Ale troska to nie znaczy, że masz dawać się dymać bo komuś nie chce się płacić za mieszkanie wedle normalnej, rynkowej stawki. Zasada wzajemności obowiązuje. Jeśli ty uważasz inaczej to proszę bardzo idź do pracy i płać rachunki ludzi którym się nie chce, masz jakiś chory pogląd na rzeczywistość? Proszę bardzo stosuj go i zacznij od siebie.

   Nie wiadomo, czy Zakon ma jakiekolwiek prawa do tych budynków
   Chyba jak nie ma praw to nie ma problemu... zamiast ćpać, organizować włamy, burdy i jojczeć co się komu należy można iść do uczciwej pracy, zarobić i pomóc ludziom. No ale toto nie... bo na takiej pomocy a nie "pomocy" - to nic się nie ukradnie...

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ota_regu%C5%82a_etyczna

   Ja rozumiem, że sobie wymyśliłeś, że będziesz pasożytem a wszyscy inni mają wobec ciebie jakieś "obowiązki" bo sobie uroiłeś jakąś przedziwną "etykę" jak z piaskownicy, więc ty możesz sobie siąść na dupie i gnić a inni mają koło ciebie latać. Ale to tak nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Dalej - nikt tam się nikomu do niczego nie włamał. Mieszkańcy mieszkali tam zanim zakon stał się, w wątpliwych okolicznościach, właścicielem budynku.

   Ale troska to nie znaczy, że masz dawać się dymać bo komuś nie chce się płacić za mieszkanie

   @MiniHoneybee: Jesteś chrześcijaninem? Bo wątpię skoro nie rozumiesz podstaw wiary. Zakon stać na to, by nie wyrzucać tych ludzi na bruk. Nie wiem czy pamiętasz co jest w piśmie świętym:

   Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! (Mt 5,38-42)

   Chyba jak nie ma praw to nie ma problemu...

   @MiniHoneybee: Jest problem bo nie wiadomo czy ma prawa. Wiesz co to była Komisja Majątkowa działająca przy MSWiA?

   Ja rozumiem, że sobie wymyśliłeś, że będziesz pasożytem

   @MiniHoneybee: Nie przypisuj mi czegoś co wymyśliłeś w swojej głowie :) Prowadząc firmę zapłaciłem pewnie więcej podatków niż ty na oczy widziałeś, ale dalej, obrażaj mnie ;) Brzmisz jak młody chłopaczek, może z wiekiem trochę się ogarniesz i nie będziesz chamem.

  •  

   pokaż komentarz

   unikanie moich głównych argumentów

   @Wojtek-bez-portek: Ahahaha, wojtek bez portek ma argumenty :D Tak jak miał dowody na to, że policja weszła do organizacji feministycznych, które nawet nie istniały za PO :D

   Pajacyku. Kościół najpierw został okradziony przez PRL a potem dostawał zwroty nieruchomosci. Na ile to dobrze obliczono to już inna kwestia, wiele jest głosów że dostał za dużo- ale trzeba być totalnym bezmózgiem, żeby nie majac na dupie nawet dziurawych portek próbować dyktować co kto ma robic ze swoją własnością. Towarzyszu komisarzu, urodziłeś sie za późno, czasy takich jak ty były tuż po 2 wojnie.

   Mieszkańcy mieszkali tam zanim zakon stał się, w wątpliwych okolicznościach, właścicielem budynku.

   @Cozzie: Zakładam że te "wątpliwe okoliczności" to był zwrot/ekwiwalent za zagrabione przez PRL mienie, tak?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czy pamiętasz co jest w piśmie świętym:

   Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! (Mt 5,38-42)

   @Cozzie: Może debile wśród których sie obracasz wszystko przyjmują dosłownie, ale to co zacytowałeś nie oznacza, że chrześcijanin powinien się pozwalać obijać/gnoić każdemu kto ma na to ochotę. Ogarnij łeb i zdobądź trochę wiedzy zanim podejmiesz jakiś temat o którym nie masz pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   Może debile wśród których sie obracasz wszystko przyjmują dosłownie, ale to co zacytowałeś nie oznacza, że chrześcijanin powinien się pozwalać obijać/gnoić każdemu kto ma na to ochotę.

   @ChinskaTorturaWodna: Jesteś Chrześcijaninem czy nie? Bo jeśli nie to dyskusja z tobą jest zbędna, bo nie rozumiesz podstaw wiary.

   Zakładam że te "wątpliwe okoliczności" to był zwrot/ekwiwalent za zagrabione przez PRL mienie, tak?

   @ChinskaTorturaWodna: Dokładnie tak. Wiesz jak to wyglądało w praktyce w Krakowie? Kościół przychodził i mówił, że coś przed wojną było jego, i bez żadnych dokumentów, na gębę miasto przekazywało różne tereny i ziemie kościołowi.

   Doszło do takiego skandalu jak park przy Szlaku - gdzie mimo iż wiadomo, że teren został zwrócony zakonowi nielegalnie, to ten dalej jest w jego posiadaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś Chrześcijaninem czy nie? Bo jeśli nie to dyskusja z tobą jest zbędna, bo nie rozumiesz podstaw wiary.

   @Cozzie: https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/zk_drugip.html

   „Nie określajmy naszego tchórzostwa mianem pokory. Ktoś mnie wali po łbie, wykorzystuję , a ja za niego odrabiam angielski, za niego wszystko piszę, za niego sprzątam, za niego zmywam, bo jestem pokorny i Jezus tak kazał. Absolutnie nie. My mamy sobie i ludziom pomagać dojść do postawy dojrzałej, a rozpieszczając kogoś nie pozwalasz mu dojść do postawy dojrzałej. Trzeba więc nieraz twardości.”

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: Znam ten artykuł i się z nim w pełni zgadzam. Dlatego też napisałem, że nie po chrześcijańsku jest to co robi zakon. Ci ludzie nie wyrządzają specjalnie i z premedytacją zła Kościołowi - oni tam mieszkali po kilkadziesiąt lat. Choćby dlatego zasługują na jakąkolwiek szansę - bo to nie ich wina, że komuniści zakwaterowali ich w tym a nie innym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś Chrześcijaninem czy nie? Bo jeśli nie to dyskusja z tobą jest zbędna, bo nie rozumiesz podstaw wiary.

   @Cozzie: Ochrzczony jestem, dzieciństwo miałem standardowe, czyli komunia, kościół itd. ale w gusła już nie wierze, choć też nie uważam żeby mi ktoś zrobił jakąs krzywdę. Nie wiem czy jestem chrześcijaninem, pewnie jestem, bo np. szanuję wartości, które się m.in. z tego nurtu wywodzą.

   Ale nie robię z siebie pajaca tak jak ty. Prosiłem żebyś ogarnął, łeb, ale chyba nawet nie rozumiesz co to oznacza.

   Dlatego też napisałem, że nie po chrześcijańsku jest to co robi zakon.
   I dlatego dałeś ten cytat o nadstawianiu drugiego piliczka? Jak się on ma do tej kwestii kamienic? :D

   oni tam mieszkali po kilkadziesiąt lat.
   A teraz będą mieszkać gdzie indziej. Jakiś problem? Od kiedy to trzeba umrzeć w pierwszym mieszkaniu/domu w jakim się zamieszkało?