•  

  pokaż komentarz

  Bo to jeden taki przypadek w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: a co to, ksiądz ma obowiązek chować niepraktykujących? Od kiedy? Parafia to nie zakład utylizacji zwłok.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Ksiądz na mszy zbiera datki.
   Podchodzi do kobiety a ta szuka drobnych pieniędzy.
   Ksiądz widząc same stu złotowe banknoty mówi:
   - Mogą być te stu złotowe.
   - To na fryzjera.
   - Ale Maryja nie chodziła do fryzjera.
   - A Jezus nie jeździł mercedesem!

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Oczywiście, to proste jak budowa cepa. Smaczku dodaje to, że rozdmuchał całą sprawę autorytet moralny - Karolina Korwin Piotrowska( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: He, he, ubaw po pachy. Na mszy najczęściej to nie ksiądz zbiera na tacę. Byłeś kiedyś na mszy w ogóle? Ponadto szeregowi księża nie jeżdżą raczej mercedesami. Biskup to co innego. No ale mój biskup ma właśnie jeździć jak panisko! Bo tak chcę jako członek jego diecezji i na to daje moje pieniądze!. Ale zwykły księżulo na parafii to najczęściej biedę klepie. Zresztą to zależy od parafii. I żaden ksiądz nie ma żadnego obowiązku pochować tego czy tamtego. Zrozumcie to wreszcie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale zwykły księżulo na parafii to najczęściej biedę klepie

   @erwinkapiszka: Nie rozśmieszaj mnie. Jedyne co taki klepie to gosposię po dupie i ewentualnie pacierze. Ja nie mam nic przeciwko religiom różnej maści i ich organizacjom, ale pod jednym warunkiem - że finansują się tylko i wyłącznie z datków swoich wyznawców, nie ciągną z budżetu, nie korzystają z niezrozumiałych przywilejów i same płacą za swoją indoktrynację. Oczywiście poza systemem państwowych szkół.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: powiedz to Angeli Merkel i ogólnie Niemcom, gdzie masz podatek koscielny i księża dostaja wypłate od państwa, he, he, he

  •  

   pokaż komentarz

   @oniryczny nie sadzisz chyba ze artykul o tym pojawi sie na niezaleznej czy wpolityce?

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka nie ma juz podatku koscielnego. Najpierw ludzie przestali chodzic do kosciola i dawac kase na tace. To wprowadzoni podatek. Teraz ludzie sie zbuntowali bo nie chodza i nie chca placic. To zlikwidowano podatek. Teraz koscioly zamykają. Zamiast zachecac ludzi do kosciola to wprowadzili przymus. Odbilo sie to ateizmem. Brawo ewangelicy

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: To że Niemcy są frajerami nie oznacza, że my też musimy.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Ty nie musisz. Nikt cie do niczego nie zmusza. Nie musisz też głupot wypisywać o księżach i Kościele na wypoku. To pokazuje kompletny brak klasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Ależ zmusza - bo płacę podatki, z których finansuje się księżowskie emerytury, ubezpieczenia, opiekę medyczną, kościelne interesy, płaci się księżom z publicznych pieniędzy za "nauczanie" religii w publicznych szkołach (mimo iż deklarowali że będą to robić bezpłatnie) i wiele innych. Rocznie to pomiędzy 7 a 10 mld zł. Ja bym wolał, żeby te pieniądze poszły na przykład na leczenie ludzi, którym odmawia się leków bo "budżetu nie stać" zamiast na patologicznie spasiony personel obsługi naziemnej pana B. 10 mld złotych wydatków budżetowych mniej to 2% niższy VAT, dzięki czemu rodzice mogliby kupić swoim dzieciom więcej jedzenia, słodyczy, zabawek czy dodatkową parę butów.
   Dopóki kościół będzie wyciągał swoje łapska po pieniądze podatnika, dopóty mi nie mów, że "nikt mnie nie zmusza".

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: Kościół Szatana w Pełnej Okazałości!!

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: widzę żarliwy i fanatyczny obrońca tuczników się znalazł, twoja wiara we wszystko co ci wmówią jest imponująca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @boromeusz: Daj spokój ci ludzie zostali zwiedzeni i nie widzą kogo czczą.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka a czy wg. zasad wiary chrześcijańskiej ksiądz nie powinien być sędzią, który decyduje kogo pochowa a kogo nie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Spieszę z odpowiedziami bo temat ciekawy.

   Ależ zmusza - bo płacę podatki, z których finansuje się księżowskie emerytury, ubezpieczenia, opiekę medyczną, kościelne interesy,

   Finansuję się tylko część ( z funduszu kościelnego), resztę dopłaca za siebie każdy ksiądz.

   płaci się księżom z publicznych pieniędzy za "nauczanie" religii w publicznych szkołach (mimo iż deklarowali że będą to robić bezpłatnie)

   I tak przez pierwsze bodajże 5 lat katechezy w szkole było. Katecheci uczyli za darmo. Po jakimś czasie okazało się -chyba weszła jakaś ustawa nawet - że nie można pracować za darmo, należy się konkretne wynagrodzenie stosowne do nauczycielskiego etatu.

   Dopóki kościół będzie wyciągał swoje łapska po pieniądze podatnika

   A kim są owi podatnicy? W większości to katolicy, w tym osoby duchowne. Dlaczego odmawiasz mi więc partycypowania (w bardzo małej notabene) części budżetowych planów? Dlaczego nie mogę mieć np. dopłaty do remontu zabytkowych figur z XVII wieku? Nie korzystasz z "kościelnych usług" i chciałbyś, aby Twoje podatki nie były na nie przeznaczane? To zrozumiałe, ale bardzo mało realne. Ja np. kompletnie nie interesuje się sportem. Dlaczego moje podatki mają być przeznaczane na dofinansowanie różnych sportowych imprez, stadionów itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arthaniel: Każdy kapłan jest szafarzem sakramentów, a więc swego rodzaju "strażnikiem", który ma za zadanie między innymi decydować komu sakramentu udzielić, a komu nie. Pogrzeb sam w sobie nie jest sakramentem, ale jeżeli zmarły był osobą bardzo mało religijną, a wręcz areligijną - może odmówić pochówku.

  •  

   pokaż komentarz

   @meres: znam taki przypadek można powiedzieć że osobiście w nim uczestniczyłem. Mama koleżanki mojej żony była chora na raka, na dzień przed jej śmiercią byłem u niej z Pastorem i jego żoną by pomodlić się o jej uzdrowienie, Pastor namaścić ją olejkiem jak mówi list Jakuba 5, 13 i dalej, jednak następnego dnia zmarła. W poniedziałek koleżanka żony zadzwoniła do niej z żalem że ksiądz nie chce pochować jej mamy bo "zmieniła wiarę".
   Jak się później okazało sprawa oparła się o kogoś wyższego niż proboszcz ich parafii wyszło że księdzu nie chciało się tego dnia przyjechać "bo myślał że jeszcze zdąży"

  •  

   pokaż komentarz

   @meres:

   Finansuję się tylko część ( z funduszu kościelnego), resztę dopłaca za siebie każdy ksiądz.

   Ta część to 80%, księża płacą tylko 20%. Od minimalnej pensji. Misjonarze i zakonnicy nie płacą nic.

   Po jakimś czasie okazało się -chyba weszła jakaś ustawa nawet - że nie można pracować za darmo

   Słyszałeś że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele :P. To nie była żadna ustawa, tylko księża zaczęli się upominać o pieniądze twierdząc, że "kto pracuje, temu się należy zapłata".

   A kim są owi podatnicy? W większości to katolicy, w tym osoby duchowne.

   Wiesz ile podatku dochodowego (ryczałtem, czyli niezależnie od dochodu) płaci typowy ksiądz? Około 240 zł. Kwartalnie. A katolicy? Płacą bo muszą, podobnie jak nie katolicy. Wprowadźmy podatek celowy - kościelny. Zobaczymy ilu katolików się ostanie. Wiesz, że najbardziej przeciwko jest... katolicki kler? Tak są pewni wiary swoich owieczek :)

   a np. kompletnie nie interesuje się sportem. Dlaczego moje podatki mają być przeznaczane na dofinansowanie różnych sportowych imprez, stadionów itp?

   Owszem, może i finansowanie stadionów czy sportu z podatków nie jest do końca ok, ale to nie usprawiedliwia finansowania z podatków kościołów. Rozumiem, że państwo pomaga np. w utrzymaniu obiektów zabytkowych, ale finansowanie religii w szkołach jest zupełnie niepotrzebne.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000 "Wiesz ile podatku dochodowego (ryczałtem, czyli niezależnie od dochodu) płaci typowy ksiądz? Około 240 zł. Kwartalnie"

   Wszystko zależy od parafii. Każdy ksiądz płaci za każdego mieszkańca. Tak, mieszkańca. Nie osobę wierzącą, czy obecna w kościele. Na terenie parafii mieszka np. 5k osób i za tyle płaci. Wiem, bo sam płacę. Za 3,3k mieszkańców mojej parafii, oddaje do US co kwartał 599 zł. Proboszczowie płacą więcej.

   Podatek kościelny w naszym kraju byłby sprawdzianem nie tyle wiary, co cwaniactwa. Jesteśmy społeczeństwem roszczeniowym, które woli brać, nie dawać. Niestety. Byłoby jak w Austrii lub Niemczech. Niektórzy nasi rodacy tam pracujący, odmówili płacenia tego podatku, gdyż uznawali, że oni wolą dać na "polski" kosciol, nie niemiecki czy austriacki. Potem do ich parafii rodzinnych przychodziły akty apostazji (jak nie płacisz to wykreślamy Cię z rejestru). Klops był jak wracali do Polski i dowiadywali sie, że nie są już katolikami.

  •  

   pokaż komentarz

   Zobaczymy ilu katolików się ostanie. Wiesz, że najbardziej przeciwko jest... katolicki kler? Tak są pewni wiary swoich owieczek :)

   @slx2000: Bzdura. Kuria chciała, żeby dodatkowy 1% z pitu można było przeznaczyć na Kościół, nie przeszło to w sejmie.

   ale finansowanie religii w szkołach jest zupełnie niepotrzebne.

   @slx2000: Rodzice (płatnicy podatków) zapisują swoje dzieci na religię, więc nie wiem o czym mówisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Ksiądz ma obowiązek pochować zmarłych katolików jeśli nie zostali ex-komunikowani ew. może odmówić samobójcy. Ale to jest przesada! Może nie miał warunków, żeby kolędę wpuszczać bo ksiądz co roku w środę o 11 przychodził jak parafianin pracował na chleb ?!
   Ksiądz tu grzeszy swoją pychą! i Powinien zostać usunięty z stanowiska, w ramach pokory do Afryki na misje.

   Parafianin ma praktykować, OK! Pokaż Mi w piśmie gdzie jest napisane, że Ma księdza po kolędzie wpuszczać.
   Mi z powodów zarobkowych parafie zmienili, i przychodzi do mnie ksiądz któremu nie udam, nie chodzę do jego kościoła bo mam drugi 300m od domu i wole ten kościół i tego księdza któremu ufam. I tego wpuszczałem. Tego drugiego nie wpuszczam, nawet moja matka się z tym zgodziła mimo obawy o wytkanie palcami sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   ps. Powinni się parafianie zwrócić do biskupa o odwołanie tego człowieka i usunięcie z szeregu duszpasterzy, bo to jest złotówko-pasterz !

  •  

   pokaż komentarz

   Potem do ich parafii rodzinnych przychodziły akty apostazji (jak nie płacisz to wykreślamy Cię z rejestru). Klops był jak wracali do Polski i dowiadywali sie, że nie są już katolikami.

   @meres: Hurr durr, bóg wybacza, religia miłości, kochajmy się!

   Nie płacisz? Nie jesteś już katolikiem, giń w piekle!

  •  

   pokaż komentarz

   Nie płacisz? Nie jesteś już katolikiem, giń w piekle!

   @WesolySromek: Tak uznały niemieckie i austriackie urzędy. Podeszły do problemu czysto pragmatycznie: nie płacisz składki na swój klub? Zostajesz usunięty z jego członkostwa. Proste

  •  

   pokaż komentarz

   Tak uznały niemieckie i austriackie urzędy

   @meres: A co ma urząd wspólnego z Kościołem? To nie urząd wykreśla z kościelnych ksiąg. On tylko przekazuje dane. To kościelni decydenci wykreślają.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000 tak jak w innych zawodach , i co?

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: A czy do pogrzebu potrzebny jest ksiadz czy grabaz?

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka no właśnie. To się zapomina. Przynależysz do wspólnoty? To się zgadzasz na prawa i obowiązki. Czyli placisz na utrzymanie wszystkiego. Nie dajesz, nie okazujesz zaangażowania to nie masz pogrzebu. A tu katoliki bezbozniki tylko dej dej i pochowaj bo się należy.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: ty, ale z moich podatków to też idzie i ja się zgadzam. Tak więc przyjmijmy, że na to idzie tylko z moich a z twoich idzie na co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: skoro biorą za to pieniądze to jest to usługa, jezeli sądownie ulotkarzy zmuszają do drukowania dla LGBT to dlaczego nie zmuszać kościoła do robienia pogrzebów jeżeli ktoś sobie życzy?

  •  

   pokaż komentarz

   @boromeusz: nie obrońca tuczników, tylko walczący z idiotami, którym się wydaje, że ksiądz to taki chłopaczek na posyłki. Do kościoła nie należą, wywalone maja po całości, ale do krytykowania pierwsi. Dzieci tylko do komuni wysyłają a potem to już nigdy się w kościele nie pojawiają. I potem taki baran będzie gardłował, że ksiądz coś mu "musi" zrobić. c%#%@ musi.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: to przeczytaj sobie prawo kanoniczne cymbale zanim się wypowiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ zmusza - bo płacę podatki, z których finansuje się księżowskie emerytury, ubezpieczenia, opiekę medyczną, kościelne interesy, płaci się księżom z publicznych pieniędzy za "nauczanie" religii w publicznych szkołach (mimo iż deklarowali że będą to robić bezpłatnie) i wiele innych. Rocznie to pomiędzy 7 a 10 mld zł.

   @slx2000: Skąd takie informacje? Jakieś źródło czy "wszyscy wiedzą" ?

  •  

   pokaż komentarz

   @DOBRZEwidocznyWIDOCZNIElepszy: parafia to nie zakład usługowy, chłopcze, wracaj do lekcji

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka przekonało mnie to! :-) już czuję się winny. Gdzie jest najbliższy konfesjonał? Idę odkupić swoje winy, 100 zł wystarczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @brazilian_hype_bush: no ale co, cymbale, co ci sie nie zgadza, można odmówić, a sprawy do końca nie znamy, więc co tu gardłujesz:
   Rozdział II. OSOBY, KTÓRYM NALEŻY UDZIELIĆ LUB ODMÓWIĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO

   Kan. 1183
   § 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.
   § 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.
   § 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.

   Kan. 1184
   § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
   1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
   2. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
   3. inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.
   § 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz ile podatku dochodowego (ryczałtem, czyli niezależnie od dochodu) płaci typowy ksiądz? Około 240 zł. Kwartalnie.

   @slx2000:
   Skąd takie informacje?

   Tutaj piszą coś innego ( https://www.pitax.pl/wiedza/warto-wiedziec/rozliczenia-podatnika-z-urzedem-skarbowym/czy-ksieza-placa-podatki/ )

   Dla proboszczów przewidziano 16 różnych stawek ryczałtu. W 2017 r. najmniej, bo 420 zł, płaci proboszcz parafii, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza tysiąca osób. Najwięcej, 1502 zł, proboszcz z ponad 20 tys. parafian.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: no i gdzie tutaj masz przykład podpadnięcia pod jakikolwiek z paragrafów?

   Bo dla mnie sprawa jest jasna - jeśli ktoś nie dokonał aktu apostazji i został ochrzczony to zasługuje na pochówek w wierze katolickiej, jeśli jego rodzina będzie nalegać.

   A ta cała czarna mafia jeszcze się przejedzie na traktowaniu w ten sposób ludzi. I ten brak ich 'miłosierdzia' zemści się na nich postrokroć.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: zrozumiał bym gdyby było to za darmo, niech robią co chcą, a cuz to innego czym się różni ksiądz dający ślub od urzędnika robiącego to samo ? Jest mnóstwo usług które kościół oferuje dlaczego maja być traktowani odrębnie? Osobiście nie korzystam z ich usług, nie pałam nienawiścią do kleru pytam bo chciał bym znać przesłanki do odrębnego traktowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @brazilian_hype_bush: o tak! A kobyły będą się cielili a krowy źrebili! Chłop z chłopem spać będzie, baba z babą!

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka:

   a co to, ksiądz ma obowiązek chować niepraktykujących?
   Jeśli zapisali kogoś do organizacji poprzez chrzest i nie wypisali gdy grzeszył to ich psim obowiązkiem jest pochować go jak zapisane w statucie. Gdybym ja się gdzieś zapisał a potem olewał sprawę to prędzej czy później dostałbym pisemko że zostaje wyj!?#ny, a KK sobie działa jak chce. Wcielają za berbecia a potem jak człowiek zboczy na złą drogę to wypinają dupę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Neuropa: na szczęście o tym decyduje kto inny a nie ty( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka:
   Na szczęście? czyli uważasz że jest ok zapisane kogoś do organizacji a potem udawanie "panie my go nie znamy"? Jak im się nie podoba czyiś sposób życia to o tego jest ekskomunika.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Neuropa: na szczęście nie ty decydujesz o ekskommunice. Ty, weź się może przyczep do np. Polskiego Związku Hokeja na Trawie, co?. Też nie należysz, więc im napisz jak powinni się rządzić i jakie powinni mieć zasady. he he he

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka:
   Związek hokeju na trawie nie zapisał mnie za młodu do swojej organizacji. Gdyby tak było a nie dostałbym informacji że zostałem usunięty to prawnie dalej byłbym członkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: pokaz mi w biblii, a nawet w katechizmie kościoła katolickiego, ze jako katolik masz obowiązek przyjmować księdza po kolędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli zapisali kogoś do organizacji poprzez chrzest i nie wypisali gdy grzeszył to ich psim obowiązkiem jest pochować go jak zapisane w statucie.

   @Kapitan_Neuropa: Wut, jakim statucie? To, że ktoś ma prawo do katolickiego pogrzebu nie oznacza, że ktoś ma obowiązek taką ceremonię odprawić. Państwowe prawa nie regulują wewnętrznych praw religii

   A w Kodeksie Prawa Kanonicznego masz jasno napisane, że decyzja należy do ordynariusza. I jak ten powie "Pani kochana, nie chowamy, proszę spróbować u adwentystów" no to to jest wiążące, choć można się odwoływać wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: zalezy jaka parafia, u mnie w parafii maja dobrze nawet np. Honde civic type r, iphony. A np. inny ksiadz z innej parafii juz tak nie ma, bo wies pare ludzi na krzyz

  •  

   pokaż komentarz

   @meres hihi , no to ile wchodzi na czysto lisku, jaki samochodzic w garażu ? Ile babć leków nie kupiło żebyś w to łał ? Bo nie mów że minimalna i na ryżu jedziesz .

  •  

   pokaż komentarz

   @palodisko wychodzi około 3k, w porywach 3,2k. Aby kupić jedenastoletnia honde Civic VIII, musiałem poprosić rodziców aby wzięli kredyt, bo za moją pensje w szkole (1200 netto) dostałbym kredyt najwyżej na pralkę :-)

  •  
   K........u

   0

   pokaż komentarz

   Na mszy najczęściej to nie ksiądz zbiera na tacę.

   @erwinkapiszka: No bo @leon81 przytoczył tylko taki stary dowcip. Niekoniecznie jest to autentyczna historia :)

  •  

   pokaż komentarz

   żaden ksiądz nie ma żadnego obowiązku pochować tego czy tamtego

   @erwinkapiszka Tu się mylisz, pogrzeb katolicki mjest prawek wiernego, jak również katechumena. Tu księdz ma obowiązek taki pogrzeb doprawić i nie ma prawa odmówić, zwłaszcza z powodu, że nie stać kogoś na zapłacenie za ten pogrzeb. Wynika to wprost z Kodeksu Prawa Kanonicznego.

 •  

  pokaż komentarz

  To tak jakby domagać się świadectwa maturalnego tylko dlatego, że było się pierwszego i ostatniego dnia w szkole.

 •  

  pokaż komentarz

  To chyba problem z rodziną jest, że na siłę chce urządzić katolicki pogrzeb człowiekowi, który katolikiem nie był. Rozumiem, że sam zmarły nie naciska na księdza w sprawie pochówku.

  •  

   pokaż komentarz

   @van-der-staas: zmarły przyjmuje to na chłodno. właściwie jak będzie ceremonia pogrzebowa, to bardziej potrzebne jest zdrowiu psychicznemu rodziny niż samemu zmarłemu

  •  
   D................y

   +3

   pokaż komentarz

   @van-der-staas: Tak jest zazwyczaj. Bo co znajomi i rodzina sobie pomyśli?

  •  

   pokaż komentarz

   @van-der-staas: Znajac zycie masz racje. Rodzina sie burzy.
   I dwa ksiadz pewnie nawet nie tyle odmawiał pogrzebu, co nie chciał wpuścić trumny do kościoła.
   Ogólnie od dawien dawna jest taka zasada, ze jak chodziłeś do kościoła chociaz od świeta, to w trakcie pogrzebu ksiadz pozwala wnieść trumne z ciałem do kościoła.
   Jeśłi natomaist nie byłes nigdy w kościele, albo wtręcz w trakcie życia najeżdzałeś na tę instytucję, to o ile rodzina chce mimo to zrobić pogrzeb tradycyjny, taki z obrzedami przeprowadzanymi przez duchownego, to ksiadz odprawia modły normalnie, jak zwykle, z tym, z trumny nie ma w kościele, a sobie czeka w karawanie czy gdzieś tam indziej.
   I o to niektórzy mają piekielny ból dupy, jakto tak nie wpuścic trumny do kościoła, a co ludzie powiedzą.

 •  

  pokaż komentarz

  Ta cała "postępowa" lemingarnia ma problemy z głową. Kolęda jest raz w roku przez 10 minut. Skoro ktoś jest całe życie aż takim leniem i ma tą wiarę aż tak gdzieś, że nie może poświęcić sumarycznie nawet tyle czasu ile pewnie tygodniowo przeznacza na oglądanie telewizora, no to sorry skąd ten ból dupska?

  Oczywiście karyna taka sama hurr durr, wszystko się należy - za darmo. Ja nie rozumiem tych wszystkich kretynów którzy tak nienawidzą kościoła że jak za cokolwiek trzeba zapłacić to latają po gazetach i bredzą o kasach fiskalnych, ale muszą mieć katolicki pogrzeb... jakaś choroba psychiczna czy coś... skąpstwo i głupota posunięta do takiego absurdu, że chociaż się dostaje zasiłek pogrzebowy to trzeba myśleć tylko o kasie nawet nad trumną?

  •  

   pokaż komentarz

   Ta cała "postępowa" lemingarnia ma problemy z głową. Kolęda jest raz w roku przez 10 minut. Skoro ktoś jest całe życie aż takim leniem i ma tą wiarę aż tak gdzieś, że nie może poświęcić sumarycznie nawet tyle czasu ile pewnie tygodniowo przeznacza na oglądanie telewizora, no to sorry skąd ten ból dupska?

   @MiniHoneybee: Katolik ze mnie marny ale Ty widzę obeznany to zapytam. Czy nieprzyjmowanie księdza po kolędzie jest jakimś grzechem według kościoła katolickiego? Czy może to po prostu wyklucza kogoś z kościoła katolickiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin: Też marny ze mnie katolik już nawet nie wiem jak kościół wygląda powoli, ale po prostu trochę mnie dziwi, że te cyniczne załkamane przygłupy z gazet mają pretensje do człowieka któremu niby "ofiara" nie chciała poświęcić 10 minut. I to jeszcze o to, że teraz jak czegoś potrzeba - to nie chce koło rodziny skakać.

   Po prostu jestem zdania, że ta głupota, zakłamanie, życie na pokaz i roszczeniowa postawa przebija wszelkie akceptowalne normy. Dorosły facet ma teraz udawać że gość był przykładnym katolikiem, może jeszcze w kościele kłamać jak to co niedzielę widział go na mszy? Godności trochę, jak się chce należeć do jakiejś wspólnoty to trzeba się pogodzić z tym, że to rodzi nie tylko przywileje.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: Myślę, że rozbija się o to czy ksiądz może (według wewnętrznych przepisów samego kościoła katolickiego) odmówić pogrzebu z takiego powodu czy też nie. Jeżeli nie to oburzenie innych wiernych jest raczej zasadne. A jeżeli tak to pretensje mogą być skierowane już tylko do całego kościoła katolickiego.

   Poza tym, ten leń jak go określiłeś, który nie mógł poświęcić 10min w roku na przyjęcie księdza raczej nie ma teraz bólu dupska z powodu odmowy pogrzebu. Jego już nic nie boli.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: jestem jednak dociekliwy ^^

   Według tego mógłby mu odmówić ceremonii pogrzebu, lecz okazał skruchę więc w sumie nie może odmówić. Z drugiej strony nieźle mają w głowach..
   "W przypadku ślubów cywilnych, jeśli osoby takie nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego z powodu przeszkody poprzedniego węzła, nie powinno to być jedynym motywem odmowy pogrzebu kościelnego. Powinny na to złożyć się jeszcze inne, dodatkowe elementy, np. notoryczne niepraktykowanie, nieprzyjmowanie kolędy, nieuczęszczanie dzieci na lekcje religii." :D
   Dziecko które się wypisze z religii w szkole może odebrać rodzicom możliwość pogrzebu kościelnego. :D

   podpunkt e
   http://www.archpoznan.org.pl/serwis/artykuly/2002/1/pogrzeb.html

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin: No wiesz, jak dla mnie to jeśli ktoś przez 10 lat nie umie znaleźć na coś 10 minut to chyba raczej do wiernych się nie zalicza i nie może mieć do nikogo pretensji ;)

   To tak jakbyś ty nie miał 10 minut czasu dla kumpla a później miałbyś pretensje, że w czymś nie chce ci pomóc...

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin: Odrzucanie bożych wysłanników na pewno nie przystoi katolikowi. Dobrze, że go nie pochwał ksiądz.

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin to brak angażowania się w życie parafii. To się parafia nie angażuje w Twoj pochówek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ozdoba: Tak, już doszedłem do tego i nawet link wrzuciłem gdzie jest to wyjaśnione, aczkolwiek jeżeli okazał skruchę to nie powinien odmówić (tak przynajmniej wynika z tego tekstu).

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin Niny tak ale... Ostateczna decyzja nelazy do niego z tego wynika.
   Moze tym sposobem ksiądz chciał pokazać innym parafianom, że to ich może spotkać jak nie zaczną się bardziej udzielać? Zawsze jest jakiś powód. Tylko nie każdy wymyśli jaki.

  •  

   pokaż komentarz

   Moze tym sposobem ksiądz chciał pokazać innym parafianom, że to ich może spotkać jak nie zaczną się bardziej udzielać?

   @Ozdoba: bardzo możliwe, bo przecież jak ksiądz odmówi pogrzebu to wstyd dla rodziny na całą okolice

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin no i efekt zastraszenia daje efekt. Więcej przyjmują, więcej dają, więcej się udzielają.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: @ominous_gremlin:

   Czy nieprzyjmowanie księdza po kolędzie jest jakimś grzechem według kościoła katolickiego?
   Grzechem nie jest z tego co wiem, ale obstawiam że to tylko wierzchołek góry lodowej.
   Sama kolęda dziś jest sztuczna - trwa za krótko żeby o czymś pogadać, a ludu tyle do obrobienia że gdyby tak każdy chciał sobie od serca pokolędować a nie odmowić modlitwę + "co tam?" to by ksiądz cały rok kolędował.
   Za to podoba myk jak ksiądz po mszy "wyłapuje ludzi na pogaduchy" - wtedy zawsze można zarzucić temat dyskusji: kazanie - lepiej poznasz poglądy człowieka i zmuszasz do uwagi bo jak nie wiesz o co ksiądz pyta to pszypał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  No i prawidłowo. Trzeba się szanować. Masz w dupie Kościół przez całe życie, to idź do imama albo rabina albo jeszcze kogo tam chcesz, może oni cie pochowają. Albo - albo. Ksiądz to nie jest rzemieślnik od zakopywania trumien a parafia to nie zakład utylizacji nieboszczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: mam wrażenie, że "manie" w dupie kościoła czy wręcz przeciwnie - wchodzenie mu do dupy bez wazeliny nie ma żadnego znaczenia tam u góry. Kościół to tylko dobrze zorganizowana korporacja, nastawiona na trzepanie kasy ze swoich wyznawców (i nie dotyczy to tylko kościoła katolickiego, ale każdego innego, dowolnego wyznania). Bez znaczenia jest też fakt, czy twoją trumnę pokropi, okopci czy obśpiewa taki czy inny szaman. Jak żyłeś dobrze, to dostaniesz nagrodę. Jak źle - to choćby nawet za twoją trumną szedł sam papież - masz przesrane.
   Wiem też, że katolicy generalnie o tym wiedzą, a parcie na księdza na pogrzebie wynika tylko i wyłącznie ze staropolskiego "co ludzie powiedzą".

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: podobnie jak kościół to nie zakład zbierania szmalu, a jednak łapę po kasę wyciągają zaskakująco często i nie mają oporów, żeby walnąć ironicznym "co łaska ale nie mniej niż..." tak więc tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: no to jeśli to nie ma znaczenia kto okopci to nie czepiajcie sie księdza, który mówi: nie, bo mi prawo kanoniczne zabrania grzebania w obrządku katolickim ludzi, którzy odeszli i nie przyznawali sie do Koscioła i nie uczestniczyli w jego życiu. A co do pieniędzy: ja dam i zawsze będe dawał, bo mój ksiądz ma życ bogato a nie jak jakiś biedak.

  •  

   pokaż komentarz

   prawo kanoniczne zabrania grzebania w obrządku katolickim ludzi, którzy odeszli i nie przyznawali sie do Koscioła i nie uczestniczyli w jego życiu.

   @erwinkapiszka: Prawo kanoniczne to ludzki wymysł, wewnętrzny regulamin korporacji, która przecież powinna kierować się raczej wskazówkami zostawionymi przez Chrystusa. Przypomnij mi, w którym fragmencie Biblii Jezus odmawiał komukolwiek czy brał pieniądze za swoje cudowne uzdrowienia?
   Poza tym nie jest rolą jakiegokolwiek klechy osądzać człowieka. To zostawmy Bogu. To, że ktoś nie pojawiał się w kościele nie oznacza, że nie był dobrym chrześcijaninem, może nawet lepszym niż cały episkopat Polski razem wzięty?

  •  
   q.....u

   +1

   pokaż komentarz

   wewnętrzny regulamin korporacji

   @slx2000: no ale to właśnie to ta korporacja miałaby chować zmarłego, więc powinna się trzymać reguł, które sobie ustaliła.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: No tak, bo to przecież ksiądz leci z łopatą a ministranci noszą trumnę. Za wszystko przecież płaci rodzina, usługę wykonuje zakład pogrzebowy a ksiądz mówi kilka słów, odprawia msze gdzie zbierają na tacę od zgromadzonych bo każda okazja jest dobra i kropi trumnę (oczywiście też nie za darmo). Ksiądz po prostu wie, że może wybrzydzać bo 'klientów' ma dużo, a takie postraszenie zawsze będzie na plus.
   Pogrzeb bez księdza? Co ludzie powiedzą!?
   I potem chętniej przyjmują księdza czy chodzą do kościoła i nawet dzieci pogonią, żeby czasem ich to nie spotkało bo wstyd.

   A tak naprawdę mogliby zrobić normalny świecki pogrzeb, z tego co czytałem to kościół nic nie mówił o profitach dla zmarłego w zaświatach w związku z pogrzebem, bo nie jest to żaden sakrament.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: typowe podejście Polaka cebulaka. Cham się uprze i mu daj. Jest organizacja, która ma swoje zasady. Chcesz to należysz i przestrzegasz. Nie chcesz to nie przestrzegasz licząc sie z konsekwencjami. A ty jak zaprzaniec jakiś: ale się należy!!! Może w ten gupi pysk się należy ale na pewno nie pogrzeb katolicki. I Jezusem mordy nie wycieraj, to On Pawłowi dał klucze i powiedział: co zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie. Oto i uzasadnienie dla prawa kanonicznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ominous_gremlin: otóż to, oburzenie ze względu na miłość własną. Ksiądz tu nic nie jest winien. Ale się polactwo nauczyło, że księdza można zrugać bo bezbronny to jadą. Żadnego szacunku dla zasad taka hołota nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty jak odrzucisz "wiarę" to taka sama firma jak każda inna. Kasa, władza.

  •  

   pokaż komentarz

   No i prawidłowo. Trzeba się szanować. Masz w dupie Kościół przez całe życie, to idź do imama albo rabina albo jeszcze kogo tam chcesz, może oni cie pochowają. Albo - albo. Ksiądz to nie jest rzemieślnik od zakopywania trumien a parafia to nie zakład utylizacji nieboszczyków.

   @erwinkapiszka ciekawa opinia, szkoda że niezgodna z naukami Kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   @AliShaheedMuhammad: ona jest zgodna z Koranem, ta opinia, zgodna z prawem szarii. Zadowolony?