•  

  pokaż komentarz

  WRESZCIE - jest to pierwszy tekst o tym świństwie.
  Dziwie się, że cały Internet nie mówi o tej podłości Onetu. Gdzie są portale, serwisy, czy konkurencja tego nie wie? Dlaczego blogerzy, których to bezpośrednio dotyka, nie piszą o tym oficjalnie, nie komentują w SM, na blogach?

  Pomimo, że nigdy nie miałem z nimi nic wspólnego (całe szczęście) to zupełnie nie rozumiem jak chyba odpowiedzialna firma daje setkom/tysiącom blogerów marne +/- 2 miesiące na przeniesienie się informując lakonicznym emailem że to koniec.
  Ręce opadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: tak bo onet.pl obiecywał im, że blogi będą utrzymywane do końca świata a potem zostaną zarchiwizowane i umieszczone w kapsule czasu?

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: pewnie, że obiecywał (chyba) lecz czy nie uważasz, że zmiany powinny być wcześniej komunikowane i podstawowa przyzwoitość nakazuje dać więcej czasu na migrację?

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: uważam, że 2 miesiące to wystarczająco dużo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeksportowanie postów w różnych kompatybilnych formatach z popularnymi platformami jak np WP.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: To pokazuje tylko jak ludzie dziś są małostkowi, tępi, roszczeniowi i leniwi. Naprawdę 2 miesiące to szmat czasu i można z łatwością albo przenieść swojego gówno-bloga albo zapłacić komuś kto to zrobi. Gdyby dali 20 miesięcy to dżesika z brajankiem i tak ostatniego tygodnia by jojczała, żeby miała za mało czasu... ;)

   Świństwo w ch... wyłączajo darmowo usługę która mnie się należy :D

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom człowieku ludzie pracę zmieniają z dnia na dzień a tutaj afera bo onet dał im dwa miesiące na przeniesienie blogaska xD super problem, bulwo

  •  

   pokaż komentarz

   @paperipapo @MiniHoneybee pewnie trzy literowy skrót SEO niewiele Wam mówi. Techniczne przeniesienie bloga to prościzna, ale lata SEO idzie do piachu, ale ok wiecie lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: Techniczne przeniesienie bloga to prościzna, ale lata SEO idzie do piachu,

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom to ile mieli dać? Pół roku? Nikomu nie dogodzisz tak na prawdę, bo na pewno znaleźli by się i tacy co o pół roku to dla nich za malo.

   Przecież onet nie może trzymać tego w nieskończoność.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: To jojczenie doskonale mówi mi, że ten blogasek jest tak cenny że od 2 miesięcy poświęciłeś na to co powinieneś zrobić aż 0 milut i 0 złotych :D Bo inaczej to byś już półtora miesiąca temu miał to ogarnięte a miesiąc temu google zaindeksowało by nowe linki.

   No ale lepiej stękać i udawać, że cię to cokolwiek interesuje, bo możesz robić z siebie ofiarę... lata seo :D Poważnie? Może jeszcze kupiłeś profesjonalne linkowanie i optymalizację :D

   Lata SEO dla blogaska na onecie bo nie dało rady zapłacić 10 złotych rocznie za dedykowaną domenę :D Nawet bóldupienie powinno mieć swoje granice. Skoro to takie cenne to niech się userzy złożą po parę groszy, wyślą ofertę i to odkupią...

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: nie wiem jakim cudem połączyłeś mnie z tamtym blogiem? Przecież to nie ja pisałem artykuł, o blogu juz nie wspomnę... ale spoko - wiesz lepiej.
   Miłęgo wieczoru

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: Nie połączyłem cię z tamtym blogiem ale tu święcie bółdupisz o jakichś podłościach a tak naprawdę o nic nie znaczących bzdurach... więc założyłem, że też zostałeś perfidnie ukrzywdzony przez tą wielką podłość :D

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: mialem bloga tam. Pierwsze sygnaly o tym ze cos dzieje sie nie tak byly z rok temu. Moderacja wybierala sobie, ktore blogi moga na stronie byc. To ze teraz dali 2 mce to jest skandal i pokazuje z jaka pogarda sa traktowani ludzie ktorzy tworzyli ten serwis piszac blogi. Totalny brak poszanowania czyjejs wlasnosci. Wlasciciele serwisu nic by nie stracili komunikujac normalnie zamkniecie bloga z normalnym wyprzedzeniem. A tak spowoduja ze osoby ktore nie zdarza straca swoja tresc nad ktora pracowaly latami. Jestem ciekaw czy skonczy sie tylko na oburzeniu, poniewaz dla niektorych moga byc to znaczne straty.

  •  

   pokaż komentarz

   Totalny brak poszanowania czyjejs wlasnosci.

   @tomaszs: ale właścicielem serwerów jest akurat onet, więc o jakiej własności Ty mówisz?
   O swoich wpisach/postach/artykułach? Możesz wyeksportować na pendrive'a i na tym się kończy Twoja własność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Tak - Onet, który odmawia ustawienia przekierowania 301, najprawdopodobniej samemu planując je zagospodarować i trzepać odsłony na pracy ludzi, którym obiecywali złote góry :).

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszs: wreszcie ktoś "kumaty" dzięki bo już traciłem wiarę w ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @MiniHoneybee: nie, nie zostałem pokrzywdzony, bo od początku jestem u siebie. Co nie zmienia faktu, że nie podoba mi się takie zachowanie firmy. Tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak - Onet, który odmawia ustawienia przekierowania 301

   @Rebound: a czy to było w zakresie darmowej obsługi? Wiesz ile kosztuje godzina pracy administratora, lol? :D

   najprawdopodobniej samemu planując je zagospodarować i trzepać odsłony na pracy ludzi

   @Rebound: to też perełka. Onet potrzebuje jakichś gównoblogów żeby zarabiać pieniądze, oczywiście.

   Bez urazy dla wartościowych treści, ale każdy poważniejszy blog dawno powinien się przenieść na własny hosting.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Może i powinien, ale nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że sporo blogów zaczyna od kilku userów miesięcznie i rozwija się na przestrzeni kilku lat. Pewnego dnia okazuje się, że masz tych 20k+ userów miesięcznie i może i powinieneś się przenieść, ale zawsze jest coś ważniejszego, a poza tym przecież to Onet - poważna (podobno) platforma itd., itp.

   Poza tym, jak wspomniałem wyżej, na platformie było/jest kilka całkiem poważnych blogów, które generują naprawdę solidny ruch.

  •  

   pokaż komentarz

   poza tym przecież to Onet - poważna (podobno) platforma itd., itp.

   @Rebound: Dużo więksi zamykali serwisy i zawsze jest skowyt kiedy się coś ludziom zabiera co do tej pory było za darmo ¯\_(ツ)_/¯

   Sorry, ale nie ma nic za darmo. Jak chcesz mieć pewność że to Twoje i Ci nie zniknie, to trzymaj u siebie, a nie u kogoś. Przecież nawet taki gmail może się pewnego dnia zawinąć, a wszyscy go biorą za pewnik. Hostingodawcy plajtowali i trzeba było migrować serwisy. Gry mmo z tysiącami płacących graczy były orane, bo komuś przestawało się to opłacać.
   Zawsze jest skowyt jak ktoś zamyka darmową usługę, ale żeby samemu się wysilić trochę o własny hosting to nigdy nie ma czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: bo blogosfera to rak. Banda leni siedzących w za dużych okularach sądzących że pozjadali wszystkie rozumy i są tworzycielami nowych trendów. Strasznie mnie ta informacja cieszy, na pohybel z nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: Lecz swoje kompleksy gdzieś indziej i nie generalizuj - jest masa blogów poza (zapewne) tymi branżami, o których myślisz, które generują naprawdę porządny, wartościowy content.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rebound: każdy porządny i wartościowy bloger ma na tyle kasy, aby posiadać własną platformę albo mieć ją opartą na czym innym niż tandetne rozwiązania onetu. Na blogach onetu siedziały tylko płotki w kółku wzajemnej adoracji którzy nigdy się nie wybili, bo po prostu są słabli. Rynek ich zweryfikował.

  •  

   pokaż komentarz

   Musze poszukac swoj bilet, bo znalazlem sie w strefie VIP Blog Ekspertow :)

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: Nie wiesz chyba, o czym mówisz. Autorka tekstu prowadzi jednego z najbardziej rozpoznawalnych blogów podróżniczych w Polsce, zarabiająca obecnie TYLKO na blogu.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: to nie jest pierwszy tekst o tym problemie. Mój znajomy chwilę po tym jak otrzymał powiadomienie email o zamknięciu, dodał wątek na moim forum: https://forum.blogowicz.info/topics79/onet-zamyka-blogpl-vt11240.htm trochę żali pojawiło się w tym samym czasie na twitterze. Trafiłem tam także na wypowiedź osoby, która na swoim blogu zwróciła uwagę na inny problem. Blogów osób, które zmagały się z chorobami, opisywały swoje doświadczenia a już nie żyją. Te strony były takimi pomnikami, dziennikami, motywatorami dla innych - a teraz wszystkie znikną.

   @IlllI: nikt nie zakładał, że będzie działało do końca świata, ale onet na różne sposoby wabił blogerów do siebie i podobnie na różne sposoby ograniczał potem ich swobodę na platformie. Eksport danych nie jest czymś starym, mimo, że to wordpress. Wprowadzili to późno. Nigdy nie było obsługi domen, co odbije się teraz na pozycjach tych blogów w wyszukiwarce.
   Wracając jeszcze do eksportu. Nie każdy jest świadomy tego, że pobierając standardową kopię ma się w niej zapisane jedynie informacje o plikach graficznych i jak ich nie pobierzesz, to przepadną po wyłączeniu serwerów onetbloga. Są już głosy, że automatyczne wtyczki mają problem z kopiowaniem tego, bo onet blokuje jak jest zbyt wiele zapytań.

   @MiniHoneybee: @paperipapo: jeżeli chodzi o czas, to wiadomo, że nie dogodzisz wszystkim, ale pomijając zniknięcia w niewyjaśnionych okolicznościach, to jednak szanujące się firmy dają sporo czasu na pobranie swoich projektów z serwerów. W przypadku bardzo dużych jest to często rok albo i dwa. Witryna przełączana jest w tryb do odczytu i powoli wygaszana. Onet widocznie woli ubić szybko i ma w nosie osoby, które budowały mu treści przez lata. Zamykają więcej projektów - republikę, digarta i tam jakoś można było dać odpowiednio dużo miesięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: a żebyś wiedział że obiecywał ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiesz chyba, o czym mówisz. Autorka tekstu prowadzi jednego z najbardziej rozpoznawalnych blogów podróżniczych w Polsce, zarabiająca obecnie TYLKO na blogu.

   @Rebound no to czas się przekwalifikować. ja rozumiem, że to może być trudne, ale nawet w normalnej umowie o pracę masz aż 3 miesiące wypowiedzenia po trzech latach... i co, ludzie też tracą pracę. czasem tak bywa... budujesz coś a firma i tak ma inne plany i nikt Ci nie da jakiegoś przekierowania 301 tylko wywalą. Ot, życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @paperipapo: Porównanie, delikatnie mówiąc, z dupy. Wywalająca Cię firma nie wrzuca jednocześnie do niszczarki wszystkiego, co dla niej robiłeś (usunięcie z serwera) i nie udaje, że wypracowaną pozycję zawdzięcza tylko i wyłącznie swoim działaniom (brak przekierowania 301). Zazwyczaj też nie utrudnia Ci znalezienia nowej pracy, a jeśli jest na odpowiednim poziomie - nawet w tym pomaga.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom ot niemiecki portal pokazal polaczko miejsce w szeregu. Brakuje im kasy to zamykajo. Dali chociaż jakiś skrypt wykonujący kopie rar lub transferujący na inny serwis stare wpisy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rebound wcale nie z dupy bo jak widzisz różne są firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @lkedzierskicom: bloga przeniesiesz w jeden wieczór po jedym tutorialu, firma potrzebuje na to z 7 dni ale wliczają kontakt, omowienie problemu i zapłatę. Także nie widze zadnego problemu.

   Z drugiej strony mógł po prostu zamknąc i nara bez informowania

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: PO-ZY-CJO-NO-WA-NIE. Przeniesienie to najmniejszy problem :).

  •  

   pokaż komentarz

   @Rebound: ja myślę ze gdy ktoś juz myśli o pozycjonowaniu to ma własną domene, hosting i "łebmastera"

  •  

   pokaż komentarz

   WRESZCIE - jest to pierwszy tekst o tym świństwie.
   Dziwie się, że cały Internet nie mówi o tej podłości Onetu. Gdzie są portale, serwisy, czy konkurencja tego nie wie? Dlaczego blogerzy, których to bezpośrednio dotyka, nie piszą o tym oficjalnie, nie komentują w SM, na blogach?


   Pomimo, że nigdy nie miałem z nimi nic wspólnego (całe szczęście) to zupełnie nie rozumiem jak chyba odpowiedzialna firma daje setkom/tysiącom blogerów marne +/- 2 miesiące na przeniesienie się informując lakonicznym emailem że to koniec.
   Ręce opadają.


   @lkedzierskicom: a ja mam trochę beke z tego...
   niestety ludzie cały swój dorobek opierają na darmowych serwisach. Tyle czasu poświęcają na pisanie często rzeczy których nikt nie obchodzi nagle firma im wyp!!%@%!i wszystko i tyle z tego ma xD

   to samo tyczy się fb, instagramów youtube, bo tak ciężko zapłacić kilkadziesiąt zł za hosting

  •  

   pokaż komentarz

   to samo tyczy się fb, instagramów youtube, bo tak ciężko zapłacić kilkadziesiąt zł za hosting

   @Pawel993: No tutaj popłynąłeś. Biorę pierwszy film z karty na czasie https://www.youtube.com/watch?v=75bhbimlEiA Ma w ciągu 3 dni 400 tys. wyświetleń. Liczymy ile mniej więcej danych trzeba dla niego przerzucić:
   50 MB (1,4 Mbit dla 720p i średnio oglądanie filmu przez 5 minut) * 400 000 ~ 20TB
   Możesz podać tani hosting jaki to uciągnie zarówno pod względem transferu jak i całkowitego pasma jakie jest potrzebne dla takiej popularności? Albo przykłady bardzo popularnych filmów na własnych hostingach?

   Tak samo z instagramem i fb. Świat się zmienia i czy się to komuś podoba, czy nie trzeba być w tych miejscach. Można nie opierać swojego biznesu w pełni na tych stronach, ale nieraz gorsze jest dzielenie ruchu pomiędzy popularnym portalem a swoim niż pełne wykorzystanie jednego portalu.

  •  

   pokaż komentarz

   @stash: nie chodziło mi o kanał na youtube tylko odwzorowanie tego co było na onecie. Alternatywa np vimeo nawet mają plan business. Już były przypadki że znikały kanały na yt i jak kogoś to główne źródło dochodu to niech jest świadomy ryzyka

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Jak będziesz na vimeo to zmieniasz tylko domenę. Co z tego, że płacisz? Już parę płatnych chmur się zwinęło, więc argument, że płacisz nie jest 100% pewnikiem na ciągłość usługi.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak można być tak roszczeniowym aby pluć się jak debil o likwidacje DARMOWEJ usługi? I to jeszcze takiej z której zarabiało się pieniądze. "Mam dziecko" to chyba najglupszy argument jaki mógł paść.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak Onet może zamykać usługę jak ona ma DZIECKO!!

  Skoro ktoś traktuje bloga jak swoje głównej źródło dochodu to chyba powinien wcześniej przeczytać regulamin i pomyśleć nad rozwiązaniem nad którym ma się jakąś kontrolę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak chce się bawić w blogowanie to trzeba mieć własne miejsce w sieci - to wtedy nikt nie wygoni. Skończyły się darmowe obiady.

 •  

  pokaż komentarz

  kiedy mam na ręce miesięczne dziecko i absolutnie nie mam czasu na przeprowadzki bloga, ja tę przeprowadzkę robię.

  No żebyś nie umarł przypadkiem. Połóż dziecko spać, usiądź na spokojnie, przeczytaj instrukcję obsługi i to zrób.
  Sorry, ale przeniesienie bloga to robota na pół godziny max, gdzie większość czasu to wprowadzanie danych do serwera, bazy danych, itd. Potem siedzisz i patrzysz jak się treści same importują. Dla kogoś mało ogarniętego w komputerach jest to robota na 2 godziny.

  Najlepsze w "artykule" jest to:

  Wyeksportowanie treści, na jakie pozwolił nam Onet, sprawia, że na ewentualnym nowym blogu będą linki do zdjęć… w starej lokalizacji.

  A do jakiej lokalizacji miały linkować zdjęcia? Przyszłej którą sobie dopiero wymyślisz? Ja p?$?%!?ę. (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  Normalne praktyka przy migracji strony/bloga/serwisu - masowa podmiana linków starych na nowe.

  2 miesiące to więcej niż wystarczająco na migrację swojego blogaska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: chyba nie bierzesz pod uwage ze ludzie maja prace, plany urlopowe, czasem choruja, maja tez zycie i sytuacje losowe, a takze, ze nie kazdy sie zna i nie kazdy zna kogos kto sie zna...

  •  

   pokaż komentarz

   chyba nie bierzesz pod uwage ze ludzie maja prace, plany urlopowe, czasem choruja, maja tez zycie i sytuacje losowe, a takze, ze nie kazdy sie zna i nie kazdy zna kogos kto sie zna...

   @tomaszs: nie powiesz mi że przez dwa miesiące nie znajdziesz czasu żeby ogarnąć taką sprawę.
   Jak nie każdy "zna kogoś kto się zna" to nie skorzysta z dobrodziejstw internetu do którego się produkuje i trochę poszuka. Wystarczy się dopisać do paru grup na fejsie.

   2 godziny w 2 miesiące można wyczarować zamiast pisania kolejnego posta. Skoro to taka ważna sprawa, to chyba trzeba najpierw zadbać o istnienie bloga, a dopiero potem o jego prowadzenie.

   Jeśli ktoś w 2 miesiące nie był w stanie ogarnąć tego tematu, to widocznie mu na tym blogu nie zależało. Autorka tego "artykułu" widać dała sobie radę, a stawiane przez nią zarzuty są zwyczajnie głupie. Jak chociażby z tym linkowaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Dobrze napisane, a najlepiej było od razu założyć bloga na własnej domenie i na własnym serwerze. To nie takie trudne, niewiele kosztuje, a dzięki temu jesteśmy niezależni i mamy wszystko na własność. Ja się długo nad tym nie zastanawiałem i tak zrobiłem zakładając swojego pierwszego bloga - https://blogsu.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: to mozesz podac reke Onetowi, ktory tez najwyrazniej tak mysli. Z kolei blogerzy raczej sie z tym nie zgodza. Jesli chodzi o inne platformy blogowe to najkrotszy czas zamkniecia to 4 miesiace. Czesciej 6, 8 czy nawet 10.

   Profesjonalni uslugodawcy dziela proces na etapy:

   Komunikowanie zamkniecia i planu
   Zamkniecie dodawania tresci
   Zamkniecie strony ale z dostepem dla tworcow by mogli eksportowac
   No i dopiero na koncu zamkniecie

   Ps. Uwaga z linkowaniem jest dosyc sluszna, Onet nie poinformowal rzetelnie o tym jak wyeksportowac media, a dzialanie grafik mogloby stwarzac wrazenie ze sa zmigrowane ( do czasu zamkniecia i ich utraty)

  •  

   pokaż komentarz

   przez dwa miesiące nie znajdziesz czasu żeby ogarnąć taką sprawę.
   Jak nie każdy "zna kogoś kto się zna" to nie skorzysta z dobrodziejstw internetu do którego się produkuje i trochę poszuka. Wystarczy się dopisać do paru grup na fejsie.


   2 godziny w 2 miesiące można wyczarować zamiast

   @tomaszs: profesjonalni i darmowi.. :D