•  

  pokaż komentarz

  Opinie o serialu mogą być różne, ale postarali się bo jest Jamie Lannister w drugiej minucie.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie no, większość ocen to tak 5+/10. Ludzie, przecież większość scen w zamkniętych pomieszczeniach wyglądało lepiej w Wiedźminie.Ba, tam kilku aktorów rozumiało swoje role...ja nie rozumiem czemu, przy pełnym wsparciu Państwa nikt nie potrafi zrobić dobrego filmu historycznego z tej epoki. Dodatkowo skopany dźwięk (tutaj nie mam pojęcia o co chodzi, ale porównywałem z GOT, Wiedzminem, Belfrem...chyba montaż dźwięku zj?$$ł, z drugiej strony to może być szybko naprawione), skopana obsada idrewniane dialogi. Szkoda, nie kumam czemu TVP nie może zrobić naprawdę serialu fajnego, ludzi brakuje?

 •  

  pokaż komentarz

  Na początku informuję, że nie jestę ekspertę historykiem, a jedynie zwykłym Wykopkem-humanistą, który co nieco ogląda i czyta (przesiadując w piwnicy i tutaj). Stąd coś mi nie pasuje i ogólnie śmierdzi. I rodzi się poniższa opinia/refleksja odnośnie serialowej lewizny:

  1. Czas około 2:30. Pełka z Sieciechowa, ktory idzie z Litwy i uciekł z niewoli Giedymina, który to satrapa tak niegodnie traktuje jeńców (tak, jak gdyby król Łokietek traktował swoich lepiej, ha ha.)... Pomijając fakt, ze zdobył jakimś cudem konia, za którego w owych czasach można było kupić ze dwie wsie wraz z mieszkańcami, jakoś nasz Pełka nie wygląda na zbytnio sponiewieranego trudami podróży, wychudzonego, poranionego, zakurzonego i torturowanego nieszczęśnika. Przeciwnie - całkiem wypasiony z niego wieprzek. Może więc nie było w tej niewoli aż tak źle? ...A może należało by sprawdzić jego prawdomówność? W dodatku wpuszczają go od razu do jadalni, gdzie pokrzykuje wzburzony w obecności króla i to siedząc przy stole. Czy takie były zwyczaje? Ale to jeszcze nic. W chwilę później Pełka, o czasie 4:30, to zupełnie inny człowiek. Wypoczęty i pełen wigoru wskakuje na konia, oznajmia przyszłemu królowi Polski, że ma to wszystko głęboko w... Sieciechowie i że spada do domu, po czym po prostu sobie odjeżdża... Ta postać nie jest autentyczna. Ktoś tu okłamuje widza.

  2. 5:00 Przyszły król Kazimierz mierzy się (trenuje), aby zaimponować laskom. I to na prawdziwe miecze bojowe, ze swoim kompanem. Wywijają orężem ósemki, fechtują niczym muszkieterowie lub Żebrowski w "Wiedźminie". Czy tak wyglądał system walki mieczem w XIV w.? Nie sądzę. Ktoś tu przekłamuje historię oręża.

  3. 8:10 Goła dupa. Nie wiadomo po co, bo scena nie wnosi zupełnie niczego do fabuły. Żenada... Ktoś ponownie chce złapać publikę, niczym fanatyk wędkarstwa szczupaka. Tym razem na goliznę.

  4. 8:40 Kazik polemizuje z Łokietkiem i Jadwigą na temat swojego przyszłego małżeństwa, choć wszyscy dobrze wiedzą, że ten ślub jest kontraktowy i że to ściema uskuteczniana jedynie dla celów politycznych. Kazimierz w końcu od małego był przygotowywany do tego, by zostać królem. Przygotowania zawierały zapewne również lekcje polityki i dyplomacji. Prawdopodobnie już od około szóstego roku życia wiedział, że jego wszystkie małżeństwa będą ustawiane przez polityków, dyplomatów i rodziców, a do "miłości" będą służyły mu nałożnice i kochanki. Więc o co ten krzyk? I po co w ogóle ta scena? Rozmowa taka w ogóle nie miała by racji bytu. Oj, kłamczuszki z twórców tego serialu, kłamczuszki...

  •  

   pokaż komentarz

   5.10:25 Podobna sytuacja z Aldoną. Różowepaski miały w tamtym czasie jeszcze mniej do gadania niż książęta płci męskiej i nikt nie musiał się im tłumaczyć z decyzji politycznych, tym bardziej z decyzji matrymonialnych. Od małego Aldona wiedziała, że jako córka władcy pójdzie tam, gdzie jej ojciec, książę Litwy każe. Że pewnego dnia spakuje mandżur i pojedzie do Niemiec, Polski, czy innej Francji, aby tam rodzić dzieci królom.

   6. 12:28 Przekazanie Aldony ludziom Łokietka i przekraczanie brodu na rzece... Tak po prostu? Żadnych pocztów? Przynajmniej połowy chorągwi? Żadnej zbrojnej straży? Żadnej wymiany listów uwierzytelniajacych z jednej i z drugiej strony? Przecież zarówno jedna, jak i druga strona mogła się podszywać. Zabić poselstwo w drodze i podstawić przypadkowe osoby... W dodatku jakieś dziwne złośliwe uwagi ze strony Aldony pod adresem delegacji polskiej... Ech... I po pierwsze: Czy córki władców w tych czasach jeździły (publicznie) wierzchem? A po drugie: Gdzie wozy z posagiem i całym bagażem? Gdzie służba? Chyba coś tu nie gra. Chyba ktoś znowu kłamie.

   7. 16:20 Chrzest Aldony. nie powinno się to odbywać w katedrze i uroczyście? Nie powinni w ceremonii uczestniczyć posłowie z państw ościennych i inni ważni świadkowie, aby nie było wątpliwości politycznych co do faktu przyjecia chrztu? Nie powinien uczestniczyć nikt od księcia Litwy? Widzimy za to trzech mnichów na krzyż. Nikogo znaczącego tam nie ma. Aldona zamiast odpowiadać głośno na pytania - przytakuje. WTF?
   Przeciez cały ten akt to czysta ściema i polityka. I wszyscy o tym powinni wiedzieć i zgadzać się na to. Aldona przede wszystkim.
   Na marginesie mówiąc: Co to za zakon? Cystersi? Bo habity jakby z wyprzedaży w Cropp'ie... Znów coś nie tak.

   8. 19:20 Szczerbiec??? Poważnie??? Leży sobie na poduszce w jakiejś komnacie??? Nie powinien być przypadkiem w jakiejś katedrze lub w skarbcu?
   Ogólnie: cały dialog w tej scenie jakby z dupy.

   9. 21:50 Pełka, który magicznym sposobem wrócił ze spalonego Sieciechowa. Skąd się wziął znów w odcinku? Nie wiadomo. nie wiadomo też po co. Ale wmawia Kazimierzowi, że "jest rycerzem, a nie gospodarzem". Może się mylę, ale w owych czasach rycerze dostawali ziemię pod zarząd, a więc (może nie osobiście, a poprzez zarządców) byli jednak "gospodarzami".
   "Twoja córka mogła by zostać dwórką mojej żony" - mówi Kazimierz do Pełki... A co Kazimierzowi, przyszlemu królowi Polski do tego, kto zostaje dwórką - pytam? O co tu kurde chodzi??? Na miejscu Pełki, gdybym usłyszał taką propozycję od szefa, to byłbym mocno zaniepokojony o cnotę córki.

   10. 23:15 Ślub Aldony z Kazimierzem. Znowu to samo. Patrz punkt 7, plus niemrawe śpiewy pseudocystersów w bluzach z Cropp'a. Tak wyglądały śluby przyszłych królów??? Czy może po prostu zabrakło statystów.
   A tak w ogóle, to czy nie powinno być po łacinie? Skoro napisali już dialogi po litewsku i podłożyli lektora, to czy nie mogli tego samego zrobić z dialogami "kościelnymi"?

   11. 25:30 Coś, co mnie wkurzyło najbardziej. Mamy małżeństwo kontraktowe dwojga ludzi, którzy ledwo się znają, nie mówiąc już o tym, że obydwoje byli przygotowywani do mariażu przez polityków od dzieciństwa. A tu co? Buzi - buzi??? No bez jaj. Obydwoje wiedzieli, że są małżeństwem tylko po to, aby prokreować. Płodzić przyszłych władców. I nic to nie miało wspólnego z uczuciem. Twórcy filmu próbuja tymczasem wmówić widzowi jakąś spektakularną eksplozję miłości. Kłamią po raz setny.

   Podsumowując: pierwszy odcinek serialu okłamuje mnie w żywe oczy na każdym kroku. Widzę co chwilę ściemę - od sztucznych dialogów począwszy, poprzez totalnie zbędne i nic nie wnoszące do całości obrazu sceny, a skończywszy na historycznych niedociągnięciach, opisywanych chociażby w punktach 6 lub 11.

   To tylko pierwszy odcinek tego "Wiedźmina", tyle, że od "Wiedźmina" jeszcze gorszego. Obejrzałem też drugi i stwierdzam, ze wcale nie jest lepszy. Nie pomoże mu nawet tuzin dup i cycków.

  •  

   pokaż komentarz

   @mort555: mnie najbardziej rozbawiło że w spalonym Sieciechowie było pełno słomy, która jakimś cudem się nawet nie przypaliła

  •  

   pokaż komentarz

   @aardwolf: No tak. Słuszna uwaga. A dodatkowo Pełka miał przecież zostać krwawym mścicielem... Ale jakoś mu w tym odcinku nie wyszło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mort555: Co do punktu 11 to, już czepialstwo. To, że mariaż był polityczny, a nie z miłości nie znaczyło, że nie mogli się sobie spodobać czy się w sobie zakochać. I nazywanie tego kłamstwami to tez jakaś dziwna maniera z twojej strony. To głównie niedociągnięcia spowodowane brakiem odpowiedniego przemyślenia sprawy albo brakiem budżetu na planie. Przecież nikt nie robił tego, żeby "okłamać".

  •  

   pokaż komentarz

   3. 8:10 Goła dupa. Nie wiadomo po co, bo scena nie wnosi zupełnie niczego do fabuły. Żenada... Ktoś ponownie chce złapać publikę, niczym fanatyk wędkarstwa szczupaka. Tym razem na goliznę.

   @mort555: Przypuszczam że ta scena była inspirowaną tą sceną z Krzyżaków.
   http://nudografia.pl/Urszula_Modrzy%C5%84ska
   Tylko tam było to zrobione dyskretniej, z aurą tajemniczości i ze smakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   3. 8:10 Goła dupa. Nie wiadomo po co, bo scena nie wnosi zupełnie niczego do fabuły. Żenada... Ktoś ponownie chce złapać publikę, niczym fanatyk wędkarstwa szczupaka. Tym razem na goliznę.

   @mort555: Ależ oczywiście że wnosi bo pokazuje że Anna czy jak ją tam nazywali miała amanta który ją tam podglądywał.

 •  

  pokaż komentarz

  Z Zamku w Bobolicach zrobili Krakow:-D Mieszkam akurat w okolicy Bobolic i ciężko mi się ogląda z myślą że to niby w Krakowie akcja:-P

 •  

  pokaż komentarz

  W ujęciu ogólnym dobrze ze TVP zrobiła serial historyczny. Absurdem jest że tak stare państwo, z bogatą historią, tradycją, kulturą jak Polska nie produkuje seriali historycznych. Chociaż z tego co słyszałem chcą tutaj iść w stronę tureckich tasiemców co jest moim zdaniem błędną koncepcją. Lepiej byłoby robić produkcje po 20-100 odcinków a potem rozpoczynać nowe podobne projekty. Z każdym nowym projektem byłoby coraz więcej ludzi w to zaangażowanych, nabieraliby doświadczenia, wzrastałby poziom produkcji. Poza tym gdyby TVP robiła dużo takich produkcji to w odpowiedzi sektor prywatny by się uaktywnił, TVN i Polsat musiałyby również rozpocząć swoje produkcje aby być dalej konkurencyjne. Skończyłaby się epoka nisko-jakościowych seriali fabularnych typu "Trudne sprawy" a rozpoczął okres dram historycznych które również są robione dla szerokiego odbiorcy a mimo wszystko jakościowo są o niebo lepszą rozrywką jeśli chodzi o ich poziom.

  •  

   pokaż komentarz

   @pss8888: może od tego się zacznie, jak się moda jakaś zapoczątkuje to może jak nawet nie tyle państwo to prywaciarze zrobią jakieś k?!@a porządny film historyczny lvl Krzyżacy/Ogniem i Mieczem zamiast gówna pokroju Och Karol 293.

  •  

   pokaż komentarz

   @pss8888: robia telenowele pod swoich widzow. Dzieki temu osiagnie to sukces jak inne podobne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: Fajnie byłoby dostać serial na miare Wikingów, serii która jest finansowana z podatków Brytyjczyków. Nawet jeśli o pradawnych Słowianach wiemy tak niewiele, to jest duże pole do popisu inwencji twórczej. Wystarczą tylko przekonujący aktorzy, dobre ujęcia, muzyka, dźwięk i stroje (nawet nie potrzeba efektów specjalnych, a lokacje już mamy!). Tylko (・へ・)
   TVP mogłoby zastosować trochę inną strategię. Z tego co wiem celują w widzów, którzy podziwiają te tureckie seriale, czyli ludzi w wieku koło 38+ (tak strzelam). Spoko, ich pewnie jest najwięcej, więc to tłumaczy, ale powinni postarać się ściągnąć młodszych widzów i ich do siebie przekonać, bo teraz młodzi całkowicie w dupie mają telewizje (i słusznie).TVP jest powszechna, więc prawie każdy młodszy widz mógłby znaleźć czas, by obejrzeć całkiem spoko polski serial po 21, który trwa ~40 minut.

  •  

   pokaż komentarz

   @Muezi: Naprawdę myślisz że widz +40 lat który pamięta z młodości takie seriale jak Wołodyjowski czy Czarne Chmury da się nabrać na takie byle co? Nawet kręcony w kryzysie Crimen przeskakuje toto o dwie klasy.

   Gx