•  

  pokaż komentarz

  308 ZMT HS z Tarnowa kosztuje 15 000 PLN.
  Za tyle to można kupić Sako TRG.
  Tikka A Tac 1 kosztuje od 8000 do 9000.

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: Trzeba dodać, że w kwocie 15k kupisz Sako TRG 42 w kalibrze .338 LM. I jak tu być patriotą i kupować polskie gnaty?

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: To jest karabin na miarę naszych możliwości ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: No spoko, ale ZMT HS jednak rządzi się trochę innymi prawami i porównywanie go do klasycznych układów, tańszych głównie przez prostszy proces technologiczny (szczególnie widoczny w budowie zespołu spustowego) jest imo nie na miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: już kiedyś pisałem w tej kwestii przy okazji info ze MSBS ma jakiś lepszy parametr od HK416. Tu nie chodzi o konkurencje czy przejęcie rynku narazie walczymy o dywersyfikacji możliwości wytwarzanie najbardziej podstawowych elementów uzbrojenia żołnierza. Btw mialem możliwość rozmawiać z żołnierzami z kompanii głębokiego zwiadu którzy korzystali z Bora(alexa) Tora i sako, w ich opinii polskie konstrukcje nie odbiegają daleko od zagranicznych, na tamte czasy problemem było tylko wyszkolenie i brak pomysłu na wykorzystanie strzelca wyborowego na poziomie plutonu czy kompanii

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: Ale mnie halinka zainponowałaś. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Feeder: Wszystko fajnie, tylko polityka cenowa ZMT jest dziwna. Na rynku cywilnym ta broń jest nieopłacalna do sprzedaży przez sklepy (przy cenie w okolicach 15k marża to jakieś grosze + firma ma cię w poważaniu) a dla wojska i tak potrzebujesz systemu z zamiennymi lufami do 7.62/308 bo szkolenie na .338 jest najzwyczajniej w świecie drogie. Dlatego braliśmy Sako w ostatnim przetargu (i dobrze).

   Przy okazji pamiętam jak na spotkaniu w ZMT koledzy pytali o żywotność lufy (w 7.62) - dokładnych danych nie pamiętam, ale w porównaniu z konkurencją była ona żałośnie niska (bodajże w okolicach 5000), a jej wymiana bardzo trudna, w warunkach 'polowych' niemożliwa (coś tam było klejone i w praktyce broń musiała trafić do fabryki). Dodatkowo faktyczna żywotność broni nie była sprawdzona bo jak usłyszeliśmy - to drogie i rzekomo nikt na świecie tego nie robi. W praktyce pan Aleksander mówił że wystrzelili na testach z karabinu 1000-2000 kulek, na więcej nie było kasy. Może przy 8.6 coś się zmieniło, bo i firma dostała trochę zamówień, ale patrząc na cenę amunicji - wątpię.

   Z Alexa strzelałem 2 lata temu, co prawda tylko na zamkniętej strzelnicy ZMT (100m) i broń jest celna, lekka i niewielka. Tylko co z tego? Przy okazji, strzelaliśmy amunicją z mesko, która była tragiczna. Średnio 20% niewypałów które panowie układali na półeczce do dalszego sprawdzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @MosMaus: normalnie- płaczesz i płacisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Przy okazji, strzelaliśmy amunicją z mesko, która była tragiczna. Średnio 20% niewypałów które panowie układali na półeczce do dalszego sprawdzenia.

   @eyewitness: Z tego co pamiętam jako laik, w ramach offsetu za Caracale miała być między innymi licencja na technologię wytwarzania porządnych materiałów miotających dla Meska, bo sami jakoś nie mogli dojść do zadowalających wyników.
   Do dzisiaj nie ma Caracali ale za to są niewypały.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tajch: Z amunicją w Polsce to w ogóle jest ciekawa historia. Niestety nie czuję się wystarczająco kompetentny do opisania tego w zgrabny i pełny sposób, ale z tego co słyszałem to mieliśmy swego czasu jedną z lepszych na świecie maszyn do produkcji amunicji małokalibrowej, która niestety produkowała za mało odpadów metali kolorowych w stosunku do poprzedniego sposobu jej wytwarzania. A układ był taki że odpadkami zajmował się związek zawodowy... No i linię sprzedaliśmy na zachód, a u nas jak było tak jest do teraz.

   Ile w tym prawdy? Nie wiem. Ale starczy powiedzieć że w naszym kraju nie wytwarzamy prochu, który musimy sprowadzać z za granicy. Mówi się u nas o łodziach podwodnych i śmigłowcach, ale na Boga, nie jesteśmy w stanie w razie 'W' sami wyprodukować amunicji do karabinów gdyby sojusznicy nagle postanowili nam nie dostarczać prochu... Zatem proponował bym zacząć od podstaw ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @gaz24wolga: To oznacza, że wersje wojskowe są droższe niż cywilne.

  •  

   pokaż komentarz

   Na rynku cywilnym ta broń jest nieopłacalna do sprzedaży

   @eyewitness: pewnie dlatego w większości sklepów tego nie ma

   Jeśli lufa jest klejona to masakra.
   Żywotnością lufy się nie chwalą więc może być tak jak piszesz.
   Lufy Sako uchodzą za bardzo trwałe.
   No i nawet w Tikka dają gwarancję 1 MOA na 100m.
   ZMT powienien sprawdzić co oferuje konkurencja, np Sako czy Acuracy International.
   Do szkolenia na 100m to i .223 wystarczy. Więc gama kalibrów powinna być szeroka.

   Chciałbym strzelać z polskiej broni i amunicji ale jest jak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @neutronius: Generalnie nie ma problemów z wizytą w ZMT jak jesteś w oragniętym klubie/stowarzyszeniu, więc jak będzie okazja to polecam. I niby można kupić Alexy w Tarnowie, ale też nie jest to proste.

   Co do lufy - to jest robiona przez Lothar-Walther i później azotowana chyba już w Polsce.

   Problem z całą polską zbrojeniówką jest taki, że nie musi ona być konkurencyjna, byle była nasza i cośtam produkowała. Alex jest fajną konstrukcją, ciągle dopracowywaną po opiniach od użytkowników (np. superwypaśny hamulec wylotowy który świetnie redukuje odrzut, poszedł do kosza bo walił gazami prochowymi w taki sposób że podnosił chmury Afgańskiego pyłu i walił piachem po oczach). Niestety fundusze są jakie są, skoro wystrzelenie 2000 kulek po 2-3zł jest już ogromnym wydatkiem dla fabryki. Poza Polską to się nie sprzeda - brali niby udział w przetargu na kilka sztuk na Litwę czy tam Łotwę, ale po próbie testów porównawczych SAKO przekazało im karabiny za darmo, czy tam za półdarmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @eyewitness: "Przy okazji pamiętam jak na spotkaniu w ZMT koledzy pytali o żywotność lufy (w 7.62) - dokładnych danych nie pamiętam, ale w porównaniu z konkurencją była ona żałośnie niska (bodajże w okolicach 5000)"

   Na podstawie tego śmiem wątpić, co do niskiej żywotności lufy: http://www.accurateshooter.com/technical-articles/excel-formula-predicts-useful-barrel-life/

   źródło: Beztytułu1.png

  •  

   pokaż komentarz

   @gaz24wolga: Strzelam z pamięci. Byćmoże to 5000 to była żywotność karabinu (wiem że była niska na tle konkurencji i nie potwierdzona badaniami, bo nie strzelali aż broń przestanie działać, o czym wspominał sam konstruktor - przy czym nie dowierzał danym innych firm).

   Przy ostatnim przetargu który wygrało SAKO, w wymaganiach była żywotność lufy rzędu 2500 strzałów a karabinu 10 000 strzałów.

  •  

   pokaż komentarz

   @eyewitness: Teoretycznie najszybciej zużywającym się elementem jest lufa, więc karabin powinien wytrzymać znacznie więcej, chyba że użyli jakiegoś gównostopu w innych częściach. Tak, czy siak nie posiadam info bezpośrednio od ZTM, więc nie będę się sprzeczał.

 •  
  D......e

  +29

  pokaż komentarz

  No i fajnie, ale nie mogę słuchać i patrzeć na gościa. Wygląda jak typowy polski janusz, wąs i marynarka zapięta na oba guziki. Dyrektor handlowy psia mać, wygląda jakby ciągniki sprzedawał, a nie broń.

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko czemu 8.6 mm? Kto takiego naboju używa?

 •  

  pokaż komentarz

  @Mex2016 : Wchodząc na YouTube mamy że film został : "Opublikowany 14 paź 2014" - mamy 2018 rok chłopie, daj coś świeżego a nie wideo z przed 4 lat.

 •  

  pokaż komentarz

  8,6mm - chyba tylko w Polsce uzywa sie tego oznaczenia, na calym swiecie uzywa sie .338. Tak samo słowa marketingowca 7,62 i kazdy nie bedacy w temacie od razu mysli ze chodzi o nabój z "kałacha".
  @eyewitness z Mesko to wogole jest smiech na sali jak bardzo oni maja gdzies polski rynek cywilny ktory rosnie w zastraszającym tempie. Cała Polska strzela na czeskiej amunicji :) Zresztą w Radomiu klient cywilny tez jest traktowany jak ubogi krewny :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Trollsky: Btw. jak tam m305? Ja swoje sprzedałem z braku odpowiednich strzelnic w okolicy i niestety niemożności sprowadzenia tego w co chciałem go zapakować... Ale powoli myślę o m14 (bm59) od beretty który jednak wykonany jest zupełnie inaczej niż Norinco. I pojawiły się osady Archangela w Gunshelpie, więc coś się w temacie ruszyło.

   Co do 7,62x51 - to w przypadku amunicji wojskowej to nie jest jednak do końca to samo co .308, więc zamiennie bym tego nazewnictwa nie stosował. Niby strzelać można, ale jednak ciśnienia są inne.

   A co do amunicji jeszcze - teraz polskę zalało Geco w dobrej cenie, więc u mnie wszyscy z tego strzelają. Sam mam karton 1000szt 9mm i sporo .22.

  •  

   pokaż komentarz

   @eyewitness: Macałem bm59 ale wydało mi sie jakies takie toporne. Najchetniej wyjechałbym w Bieszczady tfu sprzedał M305 i kupił orginalnego socoma :) Mam go w szafie przez sentyment i jak sa zawody w KCZ gdzie dozwolony jest przyziernik to zazwyczaj mam fajne rezultaty. Moj P226 ldc nie umie dogadac sie z Geco, woli S&B 124gr :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Trollsky: O to to. Niestety chyba tylko Janki mogą coś takiego do nas ściągnąć i to nie są tanie rzeczy... Czekam jeszcze na pierwsze wyprzedaże Beretty 92fs z armii amerykańskiej, bo jak będzie wysyp to z tego co ze znajomym sklepikarzem gadałem to szacują ceny w okolicach 2-2,5k. A to jest klamot którego pokochałem tak jak 1911 ;)

  •  

   pokaż komentarz

   z Mesko to wogole jest smiech na sali jak bardzo oni maja gdzies polski rynek cywilny ktory rosnie w zastraszającym tempie. Cała Polska strzela na czeskiej amunicji :) Zresztą w Radomiu klient cywilny tez jest traktowany jak ubogi krewny :)

   @Trollsky: Na szczęście sektor prywatny powoli zapełnia tę lukę której nie chce wypełnić "państwówka". Np. amunicję w bardzo przystępnej cenie produkuje firma "B-N Michał Sowiński". Co prawda jest to elaborka, ale może kiedyś zaczną produkcję "nowej".

   http://b-n.pl/strzelectwo/

   Natomiast WBP Rogów produkuje "kałachy" i z tego co słyszałem to mają spoko jakość.

   http://wbprogow.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Trollsky: A jak tam jakość? Jesteś zadowolony? Który model masz?

  •  

   pokaż komentarz

   @szasznik: mam klasyke w drewnie, dobrze spasowany, klekocze i ma luzy ale tym wygrał wiele bitew :)