•  

  pokaż komentarz

  @hazet24: dlaczego rozjechaliście pieszego? banderowiec?

 •  

  pokaż komentarz

  @hazet24: To napisz kogo ciekawego spotkałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @Stivo75
   Przede wszystkim wspaniałą Panią Stefanię, która niestety nie pojechała ostatnim możliwym transportem na zachód i od kilkudziesięciu lat nieskuteczne próbuje dostać się do ojczyzny. Póki co ma 77 lat i jej nadzieja na to ,że wróci jest tak wielka, że można tylko pozazdrościć jej podejścia. Na ten moment nadzieją jest tylko wyłącznie budowa domu kresowego pod Wrocławiem.
   Każdy odwiedzony dom to osobna historia, ale Pani Stefania będzie osobą, którą zapamiętam do końca życia ...

 •  

  pokaż komentarz

  Gdzie dokładnie byłeś?
  Co zawierały paczki?
  Czy były jakieś nieprzyjemne zdarzenia/reakcje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabbi
   Jechaliśmy na 3 busy, do mojej ekipy należał okręg lwowski, a reszta busów pojechała dalej na wschód.
   Paczki zawierały żywność o długim terminie ważności jak ryż czy makaron oraz chemię.
   Część osób się nas spodziewała, a reszta przywitała nas szczerym uśmiechem.
   Jednym nieprzyjemnym zdarzeniem był rozjechany pieszy, który niestety nie żył.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Co jest dla nich największą przeszkodą w powrocie do domu? Brak pieniędzy? Strach przed całkowitą zmianą i brakiem wsparcia ze strony polskiej?
  2. Czy tych ludzi z jakiegoś powodu dotyka szczególna bieda, czy też pomoc jest po prostu gestem dobrej woli?
  3. Czy można im jakoś pomóc w powrocie do domu, czy problemy wynikają z postawy państwa i przeciętny Kowalski w niczym się tu nie przyda?
  4. Czy oni wiedzą, że rodacy w kraju są do nich nastawieni pozytywnie i często pragną ich jakoś wesprzeć, czy też wprost przeciwnie - czują się opuszczeni i zapomnieni?

  •  

   pokaż komentarz

   @ryba_twojej_mieczty
   1. Po pierwsze wiek, głównie są to starsi ludzie. Ci młodsi często przyjeżdżają do Polski, a dla innych jest to kwestia finansowa. Ci starsi mają wielki żal do Polski ,że zapomniano o nich, bo np. Niemcy potrafili ściągnąć rodaków do kraju w ciągu dwóch lat od zakończenia wojny .
   2. Głównym powodem jest fatalna sytuacja gospodarki ukraińskiej. Emerytury średnio wynoszą około 300 zł miesięcznie i każda pomoc, nawet ta drobna jest dla nich wielkim gestem.
   3. Z postawy Państwa, które nic nie zrobiło by ściągnąć Polaków. Kolejna sprawa to karta polaka, która można kupić, a Ci rodowici Polacy cały czas są w tym samym miejscu.
   4. Dowiedziałam się , że są pseudo polskie towarzystwa dzięki, którym można kupić kartę polaka, a one same działają na okradaniu z darów tych najbardziej potrzebujących. Mimo tego ludzie tam wiedzą ,że w Polsce się o nich myśli. My podczas wizyty ani razu nie zostawiliśmy paczek u żadnych oficjeli, wszystko trafiło do ludzi.

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy pomaga komu chce i jak potrafi. W obrębie własnych możliwości. Szacun. Jest jakiś film?

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33
   Dziękuję, miło słyszeć :)
   Póki co są montowane, będą na TVP Polonia program "Studio Wschód" te profesjonalne, a na yt kanał o tej samej nazwie, będą filmy kręcone telefonem, będzie można tam zobaczyć wspomnianą przeze mnie Panią Stefanię.