•  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   m..5

   -12

   pokaż komentarz

   Mądre i przydatne nauki

   @VLAD_PALOWNIK: a konkretnie do czego te "nauki" są przydatne bo nie wiem? 40 lat już ponad się kolebię po tym świecie i coś takiego ostatnio to mogło być mi przydatne za głębokiej komuny w tzw "gospodarce deficytów" gdy mięso trzeba było u chłopa na wsi po znajomości kupować, czyli tak z dobre 30 lat temu.
   a współcześnie to bardziej przydatne są nawet rady "perfekcyjnej pani domu" niż coś takiego, wg mnie. no ale może się mylę i ty mi wyjaśnisz w czym to może być komukolwiek przydatne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: To ja Ci wyjasnie. Nie przyda sie umiejetnosc polowanie czy nawet oprawiania, tylko wiedza skad bierze sie miesko w lodowce, w tym dziczyzna. Zapewne takie dziecko nabierze respektu do praw natury i bedzie je w stanie zrozumiec i zaakceptowac.

   Niestety coraz wiecej ludzi nie che tego widziec i nie interesuje ich jak zwierzeta sa hodowane, zabijane na jedzenie, furta czy skorzane buty etc. Potem jak ktos nagra filmik jak to wyglada to jedyny ich pomysl to ZAKAZAC. Tylko nie da sie zakazac produkcji jedzenia, bo zdechniemy z glodu.

  •  

   pokaż komentarz

   nie dziwie się że za te lekcje ktoś dostał nagrodę

   @VLAD_PALOWNIK: Pomyśleć, że kiedyś takie rzeczy były zwykłą, codzienną sprawą każdej osoby. A jeszcze w wielu miejscach na świecie nadal są.

  •  
   m..5

   -5

   pokaż komentarz

   Nie przyda sie umiejetnosc polowanie czy nawet oprawiania, tylko wiedza skad bierze sie miesko w lodowce, w tym dziczyzna. Zapewne takie dziecko nabierze respektu do praw natury i bedzie je w stanie zrozumiec i zaakceptowac.

   @Wloczykij2: no ale nie tego tam uczą, tylko właśnie zabijania i oprawiania zwierząt więc chyba opowiadasz mi jakieś własne fantazje a nie odnosisz się do faktów. a co do tego że takie dziecko "nabierze respektu do praw natury" to szczerze w to wątpię.
   nie bez przyczyny mówi się że "chłop żywemu nie przepuści" a to właśnie na wsiach ludzie mają najczęstszy kontakt z zabijaniem zwierząt i bynajmniej żadnego "respektu do praw natury" ich to nie uczy tylko debilnej, rabunkowej eksploatacji (wypalanie traw, kłusownictwo itp).

  •  
   m..5

   -6

   pokaż komentarz

   Pomyśleć, że kiedyś takie rzeczy były zwykłą, codzienną sprawą każdej osoby. A jeszcze w wielu miejscach na świecie nadal są.

   @WybranyLoginJestZaj: podobnie jak "zwykłą, codzienną rzeczą" była śmierć z powodu głupiego skaleczenia bo nie było szczepionki na tężec. tylko naprawdę nie uważam żeby było za czym tęsknić.
   różne rzeczy się zmieniły na świecie z powodu rozwoju technologicznego i ekonomicznego. i jakoś nikt się nie jara tym żeby orać pole za pomocą jakiegoś ręcznego radła z XII wieku i tego nikogo "uczyć" nie chce ale "uczenie" dzieci zabijania zwierząt to znajduje tylu zwolenników.

  •  

   pokaż komentarz

   "uczenie" dzieci zabijania zwierząt to znajduje tylu zwolenników.

   @mg75: Mój wykrywacz wegan zaświecił na zielono.

  •  
   m..5

   -3

   pokaż komentarz

   Mój wykrywacz wegan zaświecił na zielono

   @WybranyLoginJestZaj: siła twojego argumentu mnie po prostu powaliła :)

  •  

   pokaż komentarz

   Mój wykrywacz wegan zaświecił na zielono.

   @WybranyLoginJestZaj: Ale spaczony musisz być skoro w jego wypowiedzi widzisz wegana.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: No chyba mi nie powiesz, ze przy okazji ogladania oprawiania nie dowiedza sie, ze ta zwierzatko po obrobce staje sie miesem takim jak w sklepie.

   Do tego to Ty fantazjeujesz, ze na wsiach ludzie maja mniej poszanowania dla natury czy uprawiaja rabunkowa eksploatacje. To wlasnie "miastowi" sprowadzajac sie na wies zaraz ccha wypleniac co sie da. miec trawnik taki, gdzie zadna zaba czy jez nie ma pozywienia. To samo z pszolami, co chwile sie slyszy, ze po postawieniu osiedla nowym mieszkancom przeszkadzaja, bo do piwa wpadaja.

   Przyklad wypalania traw nie trafiony, bo to robia jedynie ludzie, ktorzy maja wiedze wg starych nauk, ze ziemia lepiej rodzi po wypaleniu (tak w sumie jest, ale to oddzielny temat).

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: bo dla takich starych chujów to może nie przydatne, ale młodzi ludzie często jeżdżą na różne biwaki, wycieczki itp. itd. więc w razie jak by zabłądzili czy stracili ekwipunek z jedzeniem to zawsze mają wiedzę teoretyczną i praktyczną którą mogą wykożystać. Więc w czym masz problem?

  •  
   m..5

   -4

   pokaż komentarz

   ze przy okazji ogladania

   @Wloczykij2: no właśnie. sam, choć jesteś jak przypuszczam zwolennikiem tych bzdur to przyznajesz że to czego użyłeś jako argumentu na ich obronę dzieje się jedynie "przy okazji", więc nie taki jest cel tych niby "nauk" które w tej niby "szkole" pobierają. ale rozmawiajmy o istocie tego co się tam dzieje a nie o tym co się dzieje "przy okazji".

   Do tego to Ty fantazjeujesz, ze na wsiach ludzie maja mniej poszanowania dla natury czy uprawiaja rabunkowa eksploatacje.
   to są fakty. nie chcesz ich przyjmować do wiadomości to nie przyjmuj. niedawno było wykopalisko jak dziecko jakichś wieśniaków "bawiło" się z królikami rzucając nimi i maltretując je przy pełnej aprobacie dorosłych którzy jeszcze to nagrywali i wrzucali na jakiegoś facebooka.
   króliki dziadek tego dziecka hodował na mięso i dał małe dziecku "do zabawy" żeby, jak tłumaczyły wsioki "oswajało się ze zwierzętami".
   zresztą co ja ci tłumaczę, pewnie sam jesteś podobny skoro takim entuzjazmem napawa cię "uczenie" dzieci jak zabijać zwierzęta i to w swojej głupocie uznałeś za tak "potrzebne" współczesnemu człowiekowi.

   bo dla takich starych chujów to może nie przydatne, ale młodzi ludzie często jeżdżą na różne biwaki, wycieczki itp. itd. więc w razie jak by zabłądzili czy stracili ekwipunek z jedzeniem to zawsze mają wiedzę teoretyczną i praktyczną którą mogą wykożystać. Więc w czym masz problem?

   @joksik: nie wiem czy ciebie ktokolwiek "uczył" zabijania ale jeżeli chodzi o ortografię to tutaj widzę sporo do zrobienia w twoim wypadku i jakoś wydaje mi się to ważniejsze dla współczesnego człowieka. zdecydowanie częściej mógłbyś to, pisząc po twojemu "wykożystać".
   bzdur o tym jak to dzieci które zgubiły się na wycieczce do lasu będą polowały zamiast wracać do domu to już nawet nie będę komentował bo to chyba wystarczająco świadczy o poziomie osoby która je wypowiada :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: To ci sie źle wydaje. Ja zjem kurę a ty zjedz swoją ortografię. A i panie nieomylny pierwszy "rzódź" kamieniem. A bzdury to czytam w twoich wypocinach, kogoś kto w dupie był i gówno widział a ocenia wszystkich dookoła. Bo ty pewnie jak byś się zgubił w lesie to znałbyś dobrą drogę do domu w 15 min i byś opanował całą sytuacje pstryknięcie palców. Idź się leczyć ale na nogi bo na głowę już za późno. A i odpowiesz na pytanie??? Czy za trudne??

  •  
   m..5

   -2

   pokaż komentarz

   Bo ty pewnie jak byś się zgubił w lesie to znałbyś dobrą drogę do domu w 15 min i byś opanował całą sytuacje pstryknięcie palców.

   @joksik: no na pewno szybciej bym odnalazł drogę niż jakieś polowania organizował żeby zamiast jak rozsądek wskazuje z tego lasu się wydostać to zostać tam i zdobywać pożywienie.
   a co do jedzenia kury to ja właśnie jem kiełbasę i naprawdę w jej zdobyciu bardziej mi była potrzebna umiejętność pisania bez błędów ortograficznych niż umiejętność polowania. bo tak wyglada właśnie współczesny świat że umiejętność polowania nie odgrywa w nim żadnej roli natomiast ortografia sporą.
   czyżbyś się z tym nie zgadzał?
   i pewnie dlatego uznaje się tę szkołę za kontrowersyjną - bo uczy dzieci zabijania i babrania się we krwi co jest im w praktyce życia we współczesnym świecie w ogóle nie przydatne i moralnie mocno dyskusyjne.
   no chyba że chcemy wychować bezwzględnych psychopatów bez uczuć i dlatego za młodu oswajamy ich z zabijaniem żeby w dorosłym życiu byli bezwzględni i kierowani się jedynie osiągnięciem korzyści czy zamierzonego efektu jakimkolwiek kosztem.

  •  

   pokaż komentarz

   ale młodzi ludzie często jeżdżą na różne biwaki, wycieczki itp. itd. więc w razie jak by zabłądzili

   @joksik: Człowiek przeżyje ze 2 tygodnie bez jedzenia, prędzej umrą z odwodnienia albo hipotermii niż z głodu. Poza tym oni uczą jak upolować zwierzęta jakąś wiatrówką, a w realnym zagubieniu się w lesie będziesz mieć patyk i kamienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Świat, który znamy powoli zmierza do końca. W ich dorosłym życiu na pewno przydadzą im się te umiejętności.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Świat, który znamy powoli zmierza do końca. W ich dorosłym życiu na pewno przydadzą im się te umiejętności

   @szymonek2213: a te mądrości to skąd znowu wziąłeś? bo ja tam jakoś tego "końca" nie widzę i bredzenie o tym to ciągle domena różnych oszołomów którzy się chyba we współczesności nie za bardzo odnajdują i nie za bardzo sobie radzą więc chcieli by zeby wszystko szlag trafił bo im się wydaje że wtedy to by byli prawdziwymi macho.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Analiza przemian demograficznych i kulturowych jest oczywista. Kolejny raz z rzędu historia się powtarza - większość imperiów w historii upadało w analogiczny sposób. Nie trzeba być żadnym oszołomem żeby to dostrzec.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Analiza przemian demograficznych i kulturowych jest oczywista

   @szymonek2213: nie, nie jest. gdyby była to bym nie zadawał pytania skąd ty te głupoty wziąłeś. ja jak na razie widzę ogromny postęp i rozwój w ogóle nie wskazujący na możliwość jakiegokolwiek "końca".
   tak jak pisałem wcześniej, mam już ponad 40 lat więc trochę porównać mogę i dla ciebie to może jest niewiarygodne ale nawet głupi fakt że możemy teraz do siebie pisać siedząc być może w odległości kilkuset, a na dobrą sprawę to nawet kilku tysięcy kilometrów świadczy o tym postępie i rozwoju.
   być może ty tych czasów nie pamiętasz ale ja doskonale pamiętam sytuację gdy NIKT nie miał w domu komputera, co najwyżej czarno biały telewizor z 2 programami, gdy słów internet lub mp3 nikt nie znał a komórka oznaczała miejsce w którym trzymało się kartofle na zimę. i to wcale nie było tak dawno.
   i tak samo niedawno prof religa wykonał pierwszy w polsce przeszczep serca a teraz robi się tego rodzaju rzeczy powszechnie, wsadza się do tego serca coraz mniejsze i bardziej precyzyjne urządzenia pozwalające żyć długie lata ludziom którzy te 30 lat temu musieli by umrzeć.
   więc może z łaski swojej skończ pierdzielić dyrdymały o jakimś "końcu" który się "nieuchronnie zbliża" bo jesteś deczko śmieszny.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Fajnie tylko, że to co teraz napisałeś w żaden sposób nie odnosi się do mojej wypowiedzi. Łał - technologia idzie do przodu. Niesamowicie odkrywcze.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   @szymonek2213: na pewno bardziej odkrywcze i interesujące niż twoje biedne pierdzielenie o tym jak to "świat jaki znamy powoli zmierza do końca". żałosne jest to tym bardziej że zwykle takie brednie wygadywały jakieś stare, stetryczałe dziadki które nie mogły się pogodzić ze zmianami i jak widzieli że koleje wypierają transport konny to widzieli w tym "zapowiedź nieuchronnego końca".
   a ty zdaje się jesteś młodym gościem i pieprzysz takie kocopoły że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Ty jak widać dalej nie rozumiesz znaczenia podstawowych pojęć i dalej piszesz bzdety zupełnie na jakiś inny temat. Idź lepiej spać dziadku i nie ośmieszaj się.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Ty się ośmieszyłeś skoro ja mówię o kwestiach kulturowych i demograficznych, a Twoim "kontrargumentem" jest pogadanka o tym jak to technologia się rozwija i w jakim dobrobycie żyjemy. Jak widać masz na to zbyt niski poziom umysłowy i nie masz zielonego pojęcia o temacie. Starożytny Rzym też był w swojej epoce światowym hegemonem pod względem bogactwa i rozwoju cywilizacyjnego. Czy uchroniło go to przed upadkiem? Nie. No ale czego można oczekiwać po człowieku, który swoją wiedzę o świecie bierze z gadzinówek pokroju Newsweeka i gazety wyborczej.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Ty się ośmieszyłeś skoro ja mówię o kwestiach kulturowych i demograficznych

   @szymonek2213: a o jakich konkretnie "kwestiach kulturowych i demograficznych" mówiłeś? może zacytuj bo czytam te twoje wypociny na miarę żula spod żabki i jednego sensownego zdania w nich nie ma, jak zresztą na żula przystało.
   no ale może mi coś umknęło i są jakieś "perły intelektu" w gównie które produkujesz. śmiało, udowodnij mi o jakich to "kwestiach kulturowych i demograficznych" napisałeś a ja twoich błyskotliwych argumentów nie dostrzegłem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Zacznijmy od kwestii demograficznych na przykładzie Niemiec. Obecnie mieszka tam 80,5 mln mieszkańców. 16mln stanowią osoby z pochodzeniem imigranckim. Średni wiek społeczeństwa wynosi 44 lata(37-Polska). W 2050r. będzie to już 56 lat, jedna trzecia społeczeństwa będzie miała więcej niż 65lat, a liczba rdzennych Niemców(obecnie ok.65mln) zmniejszy się do 40mln. Obecnie ich liczba zmniejsza się co roku o ok. 180tys. i wzrasta z każdym rokiem. Mamy zjawisko masowej imigracji, mimo to w ciągu najbliższych lat potencjał siły roboczej zmniejszy się o blisko sześć milionów ludzi. Na początku lat 90. na jedną osobę powyżej 60. roku życia przypadały niecałe trzy w wieku produkcyjnym. Na początku XXI wieku stosunek ten wynosi zaledwie 1 do 2,2, a na podstawie wstępnych obliczeń zakłada się, że w następnym dziesięcioleciu będzie on prawdopodobnie mniejszy niż 1 do 2. W 2006r. Niemiecki MSZ podał, że w 2060r. Niemcy będą już prawdopodobnie mniejszością etniczną we własnym kraju. Odsetek ludności w wieku 0-15 lat jest drugi(po Japonii) najniższy na świecie. W 2014r. roku w Niemczech urodziło się zaledwie 663 tys. dzieci; dla porównania w 1964r. było to 1,4mln...
   Jako przykład podaję Niemcy, ale analogiczna sytuacja występuje w każdym europejskim kraju, a także w bogatych krajach azjatyckich takich jak Japonia, Korea Południowa, a także w Chinach(tutaj jest to jednak pokłosie polityki "jednego dziecka"). Obecna sytuacja demograficzna w krajach naszego kręgu cywilizacyjnego jest już w zasadzie niemożliwa do odwrócenia - nawet gdyby ludzie nagle zaczęli się na potęgę rozmnażać to odwrócenie tego trendu zajęłoby ok. 100 lat. W perspektywie kilkudziesięciu lat żadna gospodarka tego nie wytrzyma, co w połączeniu z masową imigracją(żeby uświadomić sobie jej tempo można podać przykład wielkiej Brytanii, gdzie udział białych Brytyjczyków w ogóle populacji zmniejszył się z 90% w 2001r. do 78% w 2011r.; a jak kończy się masowe mieszanie kultur pokazują choćby przykłady rozpadu i wojen w Jugosławii, Rwandzie, upadek Starożytnego Rzymu lub Starożytnego Babilonu - w historii ludzkości nie było ani jednego państwa w którym różne narody, kultury i religie potrafiłyby razem koegzystować w pokoju) gwarantuje nieuniknione rozruchy społeczne w przyszłości, a może nawet wojnę domową.
   Dlaczego wspomniałem o kwestiach kulturowych? Dlatego, że kwestie demograficzne są pokłosiem przemian kulturowych. tzw. "rewolucji obyczajowej" z lat 60-tych. Dokładniej chodzi tu radykalne zmiany społeczno-obyczajowe; zmiany w zachowaniach seksualnych, a także przewrotem dotychczasowej hierarchii wartości. Europa stała się społeczeństwem przepełnionym dekadencją, nihilizmem kulturowym(uważanie własnej kultury za gorszą; jednocześnie fascynacja kulturą orientu, afrykańską, dalekim wschodem, rzeczami w stylu joga, buddyzm); społeczeństwem które jawnie wyrzeka się własnej tożsamości i dziedzictwa. Już F. Nietzsche(który przecież był ateistą i krytykiem kościoła) mówił, że chrześcijański teizm był moralnym fundamentem zachodniego świata, a rozbicie tego fundamentu poprzez nowoczesne myślenie (śmierć boga moralnego) wywoła w sposób naturalny nihilizm, zanik wartości najwyższych. Ludzie są metroseksualni i przewrażliwieni. Jak może przetrwać społeczeństwo, które zwyczajnie nie ma woli przetrwania? Dlaczego 2-krotnie wspominałem o starożytnym Rzymie? Dlatego, że historia jego upadku jest zaskakująco podobna do tego co widzimy teraz. Najpierw rozkwit do stopnia światowego hegemona. Wraz z przesytem dobrobytu pojawił się upadek obyczajów i rozwiązłość seksualna(tak często wspominana przez rzymskich kronikarzy z epoki). Później zezwolono ludom barbarzyńskim na swobodne przemieszczanie i osiedlanie się w granicach Rzymu(coś Ci to przypomina?). W końcu rozzuchwalili się tak, że zaczęli rozwalać imperium od środka, a wygodni i przyzwyczajeni do pokoju rzymianie nie mieli woli walki, aby się im przeciwstawić. Mężczyźni nie garnęli się do armii - nie było komu walczyć(armia rzymska była zawodowa, na wzór dzisiejszych). W efekcie upadek był szybki i bolesny. Scenariusz łudząco podobny do przemian jakie zachodzą w ostatnich dekadach w Europie i USA.
   Właśnie dlatego uważam, że naiwne myślenie, że już zawsze będziemy żyć w pokoju i dobrobycie jest debilizmem. Historia dzieje się na naszych oczach.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Cała moja wypowiedź to wywód o kwestiach kulturowych i demograficznych. Skoro nie rozumiesz podstawowych zwrotów w języku polskim to nie podejmuj dyskusji z kimś kto widocznie stoi na wyższym poziomie intelektualnym od Ciebie. Zresztą po samym Twoim sposobie wypowiadania się widać, że niestety mam do czynienia z jakąś patologią o zdolnościach pojmowania ameby; wychowanej na "prawdzie" objawianej w mediach z żydowsko - niemieckim kapitałem. Piana leci Ci z pyska bo wiesz, że mam rację ale jesteś zbyt dumny by przyznać się że przegrałeś dyskusję. Niestety po raz kolejny okazuje się, że Twoje pokolenie zwyczajnie musi wymrzeć, żeby coś się kiedyś w tym kraju zmieniło. I tego CI serdecznie w tym nowym roku życzę.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   @szymonek2213: twoja cała wypowiedź to stek bredni, to przede wszystkim.
   po drugie pojawiła dopiero przed godziną a post w którym nadymasz się "kwestiami kulturowymi i demograficznymi" napisałeś duzo wcześniej.
   masz, trzeba przyznać, tupet, żeby wrzucić na koniec rozmowy jakieś dyrdymały i udawać że wcześniej o tym niby mówiłeś. jakkolwiek bzdurne by one nie były.
   bo nie ma żadnego podobieństwa między żyjącym z podbojów i eksploatacji podbitych terenów cesarstwem rzymskim a opartych na innowacyjności i konkurencji współczesnych wiodących gospodarkach świata.
   teza że przyczyną owego "końca świata jaki znamy" który tu przepowiadasz ma być fakt że w europie interesują się yogą i buddyzmem to się nadaje żeby wyryć ją w jakimś muzeum głupoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: Bo w przeciwieństwie do Ciebie nie jestem nierobem; chodzę do pracy i wierz mi lub nie ale średnio mam czas, żeby przesiadywać cały dzień na wykopie i dyskutować z jakimiś frustratami.

   bo nie ma żadnego podobieństwa między żyjącym z podbojów i eksploatacji podbitych terenów cesarstwem rzymskim a opartych na innowacyjności i konkurencji współczesnych wiodących gospodarkach świata.

   @mg75: Jest ponieważ zachód zbudował swoją potęgę, w wiekach ekspansji kolonialnej, eksploatując kolonie i zapewniając sobie tam rynek zbytu dla swoich towarów. Dekolonizacja to dopiero lata 60-te XX wieku, czyli całkiem niedawno. Od razu widać, że nie odebrałeś wykształcenia, skoro nie wiesz tak oczywistych rzeczy.

   teza że przyczyną owego "końca świata jaki znamy" który tu przepowiadasz ma być fakt że w europie interesują się yogą i buddyzmem to się nadaje żeby wyryć ją w jakimś muzeum głupoty.

   @mg75: Mówiłem to w kontekście pojęcia "nihilizm"; ale spokojnie - oczywiście masz prawo nie znać takich T R U D N Y C H słów.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Bo w przeciwieństwie do Ciebie nie jestem nierobem; chodzę do pracy i wierz mi lub nie ale średnio mam czas, żeby przesiadywać cały dzień na wykopie i dyskutować z jakimiś frustratami

   @szymonek2213: ale mnie twoje prywatne życie w ogóle nie obchodzi. obchodzi mnie natomiast to że rozmawiasz ze mną i ŁŻESZ jakoby mówiłeś coś o "kwestiach demograficznych i kulturowych".
   i dopiero jak cię przycisnąłem żebyś zacytował co konkretnie o nich mówiłeś to się okazało że nie masz czego zacytować.
   i wtedy wymyśliłeś że nadrobisz to manipulacją wrzucając coś już po fakcie.
   nie będę dyskutował o bzdurach które tam zawarłeś bo dyskusja z głupotą nobilituje ją niepotrzebnie natomiast faktem pozostaja twoje BEZCZELNE ŁGARSTWA na temat "kwestii demograficznych i kulturowych" o których to niby pisałeś.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   Jest ponieważ zachód zbudował swoją potęgę, w wiekach ekspansji kolonialnej, eksploatując kolonie i zapewniając sobie tam rynek zbytu dla swoich towarów

   @szymonek2213: a niemcy to już w ogóle najbardziej :)
   no ja w ogóle nie wiem jak można takie głupoty wygadywać. czy ty naprawdę nie wiesz że kraje które miały największe kolonie (hiszpania, portugalia) i najbardziej je eksploatowały to na tle innych przędą raczej cieniutko.
   no ale jak się chce na siłę forsować jakieś brednie to tak wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: > ŁŻESZ jakoby mówiłeś coś o "kwestiach demograficznych i kulturowych".

   @mg75: W którym miejscu ŁŻĘ? Bo ja już naprawdę przestaję rozumieć o czym Ty w ogóle piszesz. Opisałem Ci dokładnie demografię na przykładzie Niemiec, a następnie kwestie kulturowe jak ja je widzę. Jeśli widzisz tam łgarstwa to ustosunkuj się do nich w podpunktach.

   i wtedy wymyśliłeś że nadrobisz to manipulacją wrzucając coś już po fakcie.

   @mg75: Czy Ty się przypadkiem nie zjarałeś?

   nie będę dyskutował o bzdurach które tam zawarłeś

   @mg75: ...a warto byłoby zacząć, bo jak na razie nie dowiedziałem się od Ciebie niczego poza tym, że jestem kłamcą i przygłupem. Czyżby brak argumentów? :P

   a niemcy to już w ogóle najbardziej :)
   no ja w ogóle nie wiem jak można takie głupoty wygadywać. czy ty naprawdę nie wiesz że kraje które miały największe kolonie (hiszpania, portugalia) i najbardziej je eksploatowały to na tle innych przędą raczej cieniutko.
   no ale jak się chce na siłę forsować jakieś brednie to tak wychodzi.


   @mg75: Może dlatego, że Niemcy stały się zjednoczonym państwem dopiero w 1871r., a wcześniej był to luźny związek 43 królestw i księstw? Hiszpania i Portugalia to też nietrafione przykłady, bo Hiszpania po przegranych w XVIIIw. wojnach o sukcesję Hiszpańską i wojnie siedmioletniej była nędzarzem i straciła wiele ze swoich kolonii. Schyłek przypieczętowały dążenia niepodległościowe w Ameryce Południowej na początku XIXw. w wyniku których Hiszpania straciła praktycznie wszystkie swoje kolonie. Natomiast Portugalskie imperium w zasadzie trwało tylko do 1580r. kiedy to król Hiszpanii narzucił im Unię personalną. Widzisz - chciałeś zabłysnąć, a coś nie wyszło.

  •  
   m..5

   0

   pokaż komentarz

   bo jak na razie nie dowiedziałem się od Ciebie niczego poza tym, że jestem kłamcą i przygłupem.

   @szymonek2213: no i to wszystko co trzeba o tobie wiedzieć. naprawdę ci się wydawało że mozesz łgarstwami coś osiągnąć? pewnie tak, ale to tym gorzej o tobie świadczy.

  •  
   m..5

   -1

   pokaż komentarz

   a coś nie wyszło.

   @szymonek2213: jak najbardziej wyszlo. ponad wszelką wątpliwość udowodniłem że twoje porównania cesarstwa rzymskiego do współczesnego świata jest absurdalne.
   zresztą każdy kto ma odrobinę rozumu to wie, bo przecież upadek cesarstwa WSCHODNIORZYMSKIEGO i ZACHODNIORZYMSKIEGO to różnica ponad 1000 lat i sprowadzanie przyczyn jego upadku do imigrantów i wydumanego "nihililzmu" to chyba objaw ciężkiego umysłowego niedowładu na który cierpisz.
   skoro więc cesarstwo wschodniorzymskie potrafiło trwać kolejne ponad 1000 lat po upadku zachodniego to wnioskowanie że "nasz świat się kończy" na podstawie jakiegoś bzdurnego i wątpliwego, znalezionego na siłę podobieństwa świadczy tylko o twoim intelekcie na miarę rysia petru dla którego też "imperia upadają w szczycie swojej chwały".

  •  

   pokaż komentarz

   no i to wszystko co trzeba o tobie wiedzieć. naprawdę ci się wydawało że mozesz łgarstwami coś osiągnąć? pewnie tak, ale to tym gorzej o tobie świadczy.

   @mg75: Niestety świadczy to tylko o tym jak prymitywnym jesteś i człowiekiem i że pomimo 40-stki na karku nie dorosłeś do dojrzałej i odpowiedzialnej dyskusji.

   Ja tutaj będę kończył, gdyż ta rozmowa przestaje mieć sens - zwłaszcza z krzykaczem, który ewidentnie nie ma żadnej wiedzy historycznej i politycznej. Wystarczyła by tylko odrobina chęci i wpisanie sobie chociażby w google - "Upadek Starożytnego Rzymu - przyczyny". W każdym artykule będziesz miał wymienione przyczyny o których wspomniałem. Oczywiście też nazwałbyś to łgarstwami, bo jak widać wiesz najlepiej, a wszyscy wokół się mylą. Widzisz - czasami trzeba odsunąć dumę na bok i umieć przyznać się do błędu. Ciągnięciem tego na siłę tylko się ośmieszyłeś. Nie pisz do mnie więcej - nie jesteś godny, żeby ze mną rozmawiać.

  •  
   m..5

   -1

   pokaż komentarz

   @szymonek2213: jesteś jakiś opóźniony w rozwoju ewidentnie. ja nie dlatego nazywałem cię kłamcą że napisałeś tę tyradę 15 godzin temu. wyszukać jakieś informacje statystyczne z internetu i je przekopiować to żadna sztuka i informacji sprzed 15 godzin nie kwestionuję. nazywam cię idiotą bo z tych danych wyciągasz zupełnie idiotyczne wnioski.
   ale KŁAMCĄ nazwałem cię dlatego że ZANIM TO WKLEIŁEŚ nie napisałeś ABSOLUTNIE NIC na ten temat ale ciągłe kłamałeś że jest inaczej.
   i dopiero jak cię przycisnąłem, obnażyłem twoje małe łgarstwa, jak zażądałem żebyś mi pokazał CO DOKŁADNIE NAPISAŁEŚ O PRZEMIANACH DEMOGRAFICZNYCH na co się cały czas powoływałeś to wysmarowałeś ten swój post sprzed 15 godzin. kolejną próbą kłamstwa jest udawanie tu teraz przez ciebie że tak nie było. choć w jednym z poprzednich postów nawet próbowałeś się z tego nieudolnie tłumaczyć:

   Bo w przeciwieństwie do Ciebie nie jestem nierobem; chodzę do pracy i wierz mi lub nie ale średnio mam czas,

   ale teraz znowu postanowiłeś iść w zaparte.

   no to wróćmy do meritum, nie mam zamiaru się kopac z idiotą o interpretację historii i jej porównywanie do współczesności ale rozmowa zaczęła się do twojego debilnego stwierdzenia:

   Świat, który znamy powoli zmierza do końca. W ich dorosłym życiu na pewno przydadzą im się te umiejętności.

   mówimy o umiejętności tropienia, polowania i oprawiania zwierzyny, czyli umiejętności które ze względu na rozwój technologiczny ludziom od setek lat już potrzebne nie są.
   a jednocześnie gdy ci mówię że nic na to nie wskazuje bo technologia bez przeszkód się rozwija to twierdzisz że to nic dziwnego i ty "mówisz o przemaianach kulturowych i demograficznych".
   więc może przedstaw mi jakikolwiek logiczny ciąg rozumowania z którego by wynikało że mimo rozwoju technologii, który uznajesz za pewnik i oczywistość, jak rozumiem z tych twoich słów:

   Łał - technologia idzie do przodu. Niesamowicie odkrywcze.

   przyda się komukolwiek umiejętność polowania i oprawiania zwierzyny. możesz to uzasadnić "względami kulturowymi i demograficznymi," jak chcesz.
   tylko pls, nie opowiadaj mi bzdur że to będzie z powodu tego ze "udział białych Brytyjczyków" w społeczeństwie się zmniejszył, bo może mi nie uwierzysz ale czarni czy jacykolwiek inni "kolorowi Brytyjczycy" też nie polują tylko kupują w sklepach tak samo jak każdy biały. ba, nawet w samych indiach skąd wielu tych Brytyjczyków pochodzi bardzo niewielu z nich utrzymywało się z polowania.
   założę się że bardzo niewielu indyjskich klepaczy kodu albo pracowników call center z bombayu czy new delhi potrafi polować i oprawiać zwierzęta, więc gdyby nawet wszyscy oni zajęli miejsce "białych Brtyjczyków" to i tak umiejętność polowania będzie jedną z ostatnich jaka komukolwiek i do czegokolwiek może się przydać.

   więc do dzieła, geniuszu, uzasadnij to swoje debilne stwierdzenie, jeżeli w ogóle potrafisz.

 •  

  pokaż komentarz

  kontrowersyjne lekcje

  Haha, bardziej przydatniejszych lekcji w szkole nie widziałem.

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo mądra szkoła. Pokazuje skąd sie bierze jedzenie ale oczywiście lepiej mówić dzieciom, że jedzenie bierze się ze sklepu. Co w tym kontrowersyjnego? Pokazanie natury? I bardzo dobrze niech zrozumieją naturę a nie drą japy potem jak zielońce nic nie rozumiejąc i nie chcąc nic zrozumieć. Popieram takie nauki.