•  

  pokaż komentarz

  Mnie to zawsze ciekawi: czym genetycznie jest zarodek homo sapiens jeśli nie człowiekiem?
  Ktoś wie, czy w okolicy trzeciego miesiąca nagle DNA takiego zarodka zamienia się w DNA człowieka czy może w momencie pierwszego oddechu?

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość. Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: jest to człowiek, tylko we wczesnej fazie rozwoju.

   A to, że ludzie są współcześnie jacyś dziwni i jak chcą abortować dziecko, to muszą najpierw samych siebie oszukać, że to wcale nie dziecko, to inna sprawa.

   Spójrzmy prawdzie w oczy. Chodzi o zabicie dziecka.

   Niemniej, ponieważ życie tego dziecka nie jest warte więcej, niż życie matki, jeżeli występuje konflikt to nie ma nic zdrożnego w ratowaniu kobiety kosztem dziecka.

   Tak samo dziecko żyje w jej ciele i gdyby ona tego nie chciała, to przynajmniej przy jakiejkolwiek formie ciąży niechcianej, czy to z gwałtu czy z przypadku, powinna mieć prawo odmówić komuś siedzienia w jej brzuchu. Nawet pomimo, że nie ma w tym winy dziecka. Podobnie gdyby pojawiły się nowe dane o uciążliwości ciąży, których się kobieta nie spodziewała, powinna mieć komfort możliwości wycofania się.

   I tak dalej - znacznie łatwiej jest rozmawiać jak ludzie przestają zgrywać świętych i być ślepymi na brutalność natury.

  •  

   pokaż komentarz

   jest to człowiek, tylko we wczesnej fazie rozwoju.
   Spójrzmy prawdzie w oczy. Chodzi o zabicie dziecka.

   @Falcon: Dziecko to jest faza rozwoju człowieka, podobnie jak zarodek czy płód.

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos:

   To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość.

   W senie, że człowiek powstaje z nicości, ot tak materializuje się?

   Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

   No ładnego chochoła sobie wymyśliłeś. Oczywiście, żeby doszło do zapłodnienia i powstania człowieka plemnik z owej spermy musi najpierw dotrzeć do komórki jajowej i przebić się przez zewnętrzną warstwę do błony przeźroczystej. Co wcale takie łatwe nie jest, ale jak już się zdarzy to "mieszają się" DNA matki i ojca i zaczyna się nowe życie.

   W podstawówce na biologii w 5 klasie o tym mówiono. Pamiętasz?

   Btw. Z Twojej wypowiedzi odnoszę wrażenie, że jak człowiek nie myśli lub nie decyduje o sobie to można go zabić. Mam nadzieję, że się mylę.

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos ostatnio ta nicość co we mnie siedzi miała usg. W 6 tygodniu jej istnienia widziałam i słyszalam bijące serce a w 12 tygodniu mogłam policzyć, że ma kosteczki wszystkich palców u rąk. Jestem zwolenniczką posiadania i korzystania z wolnej woli. Z jednej strony nie wyobrażam sobie, by mi cokolwiek zabraniano lub narzucano.. jednak moje podejście do aborcji stało się bardziej konserwatywne. Zanim mnie osądzisz - nie jestem katoliczką Ani tym bardziej zwolenniczką pisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @sumieniem: Bo Twoje dziecko jest zdrowe, więc Ci łatwiej mówić. U mnie sytuacja była dużo bardziej skomplikowana i te trudne doświadczenia sprawiły, że tym bardziej rozumiem konieczność zapewnienia możliwości przerwania ciąży w pewnych przypadkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: plemnik tez ma kod dna człowieka czyli strzelam człowiekami? krew tez ma kod dna tzn totez człowiek?ciekawe wogóle po co było cos nazywac plemnik lub zygota. wszystko co ma dna to człowiek lub dziecko. po co wogóle mieszac w nazwach. A skoro wszystko co ma dna to człowiek to chciałbym aby pisowskie skoki zaczeły udzielac kredytów moim plemnikom. To gdzie sie mam zgłosic?

  •  

   pokaż komentarz

   @sumieniem: idz popracowac w hospicjum a najlepiej adoptuj sobie takie cudo boskiego stworzenia z kosteczkami i bijacym serduszkiem . A dopiero potem zacznij opowiadac o tym jak to konserwatywna sie stalas bo na razie to w dupie byłas i gówno widziałas.

  •  

   pokaż komentarz

   plemnik tez ma kod dna człowieka czyli strzelam człowiekami?

   @fagot: Kolega widać też spał na biologii. To co robisz z komórkami swojego ciała, czy to będzie skóra i tatuaże, czy to będzie tkanka łączna i przekłucie uszy pięć tysięcy razy to jest Twoja sprawa. Nikt tatuaży, przekłuwania uszu czy strzelania spermą nie zakazuje.

   Widać nie rozumiesz, że zarodek to jest osobny człowiek, komórka rozrodcza nie.
   Zachęcam do zapoznania się z materiałem źródłowym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gameta

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość. Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.
   @pstrykwnos
   od momentu zaplodnienia
   zygota a potem zarodek maja prawa okreslone przepisami.
   No to jak jest? Przedmiot ma prawa do dziedziczenia. Czy moze jednak czlowiek?

  •  

   pokaż komentarz

   @fagot nigdzie nie było mowy o tym, czy dziecko ma wadę genetyczną czy nie. Ja jestem przeciwna aborcji na życzenie. Za szybko osądzasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest zgadzam się z Tobą, aborcja w razie choroby dziecka czy zagrożenia życia mamy to jedno a aborcja na życzenie, bo się nie nauczyło o antykoncepcji to drugie.

  •  

   pokaż komentarz

   No to jak jest? Przedmiot ma prawa do dziedziczenia. Czy moze jednak czlowiek?

   @muchabzz: System prawny nie definiuje biologii i faktów. Można sobie uchwalić prawo, że Żyd nie jest człowiekiem - i był taki przypadek. Można uchwalić prawo, że murzyn nie jest człowiekiem - i były takie przypadki.
   Można sobie ustalić prawo, że Słowianin nie jest człowiekiem - i był taki przypadek.

   Nie zmienia to faktów, że Żyd, murzyn, Słowianin - wszyscy są ludźmi i mają równe prawo do życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @fagot: zgoda ale do czasu uzyskania pełnoletności to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje "potomstwo", a jak zemrze to przejmujesz wszystkie zobowiązania po swojej spierdolinie( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: ok nie ma sprawy. To ile pozyczysz moim plemnikom?

  •  

   pokaż komentarz

   @fagot: mogę Im pożyczyć "wszystkiego dobrego"

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie to zawsze ciekawi: czym genetycznie jest zarodek homo sapiens jeśli nie człowiekiem?
   @nie_daje_rady:
   Ale człowiek powstaje w PROCESIE, a nie w 1 sek. Proces ten ma kilka etapów i zarodek, płód i dziecko to NIE jest to samo.
   Częscią tego procesu tez jest jajeczko i plemnik, które też przekaują ludzkie życie. To, że jest to rozłączne jest to kwestia techniki, sa inne gatunki, gdzie jest inaczej. Nie zmienia to jednak zasady, że życie jest ciągłością a moment prawnej ochrony może być róznie dobrany, tak jak róznie dobieramy go dla innych zwierząt. Jedne gatunki można zabijac milionami w Polsce, mimo że stoją być moze wyżej niż koty czy psy, a kotów czy psów nawet nie możesz kopnąć.
   To wszystko pokazuje, że to dana cywlizacja pokazuje, gdzie jest granica ochrony danego gatnku, w tym człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   W 6 tygodniu jej istnienia widziałam i słyszalam bijące serce a w 12 tygodniu mogłam policzyć, że ma kosteczki wszystkich palców u rąk. Jestem zwolenniczką posiadania i korzystania z wolnej woli. Z jednej strony nie wyobrażam sobie, by mi cokolwiek zabraniano lub narzucano..
   @sumieniem:
   To wiedz jeszcze, że te elementy się tworza, ale nie stanowią żadnej całości w sensie odbioru. Dopiero ok 6 miesiaca mózg jako tako swiadomie odbiera bodźce, które ma teoretycznie możliwe do odbioru wcześniej.

   Do tego momentu, funkcjonuje bardziej jak roślina, która tez jest wstanie odbierać bodźce (nawet krzyk), ale gówno z tego wynika w zasadzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Falcon: Dokładnie tak. Jeśli trzeba dokonać wyboru między życiem matki i dziecka jest to zawsze tragedią i jest nie mniej trudne niż gdybyśmy musieli wybierać między dwoma dorosłymi osobami.

  •  

   pokaż komentarz

   @sumieniem ale czemu to dziecko ma ponosić konsekwencję tego, że rodzice się nie nauczyli o antykoncepcji. Urodzi się niechciane, wychowane pewnie przez samotną matkę, która go nigdy nie chciała.

  •  

   pokaż komentarz

   @sumieniem: bo to nie kwestia wiary, tylko etyki. Po prostu nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Odmawiania istocie ludzkiej prawa do życia, tylko z tego względu, że jest na wczesnym etapie rozwoju, jest naruszeniem prawa drugiego człowieka do życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: proszę sobie w takim razie poczytać od którego tygodnia ciąży jesteśmy w stanie wykryć fale mózgowe. Widzę też braki w zakresie wiedzy dotyczącym rozwoju ciąży dot. rozwoju układu nerwowego. Nawet jednak uznalibyśmy, że ten układ jest niedorozwinięty, to przyjmując to kryterium wykluczalibyśmy także spore grono osób już urodzonych.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziaru: lepiej zawsze urodzić się niechcianym, niż zostać zabitym. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy przeżyli próbę abortowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @to_po_prostu_ja to jest mega abstrakcyjne pytanie. Ja np wolałbym się nie urodzić niż być synem jakiejś patoli, z obciążeniem intelektualnym, bo mama nie była w stanie odmówić sobie piwerka w ciąży. Może lepszym pytaniem by było czy chciałbyś zamiast obecnego życia urodzić się później, po ponownym losowaniu w puli genów, w innym miejscu na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość. Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

   @pstrykwnos: Chcesz zatem powiedzieć, że pomiędzy kopulacją dwóch żywych ludzi (mężczyzny i kobiety), od zapłodnienia do urodzenia, a narodzinami żywego człowieka, "to coś" nie było żywym człowiekiem? Kim więc było? Martwym kosmitą?

  •  

   pokaż komentarz

   @dziaru: nie ma alternatywnej historii, jest tylko tu i teraz

  •  

   pokaż komentarz

   proszę sobie w takim razie poczytać od którego tygodnia ciąży jesteśmy w stanie wykryć fale mózgowe.
   @to_po_prostu_ja:
   To poczytaj sobie, kiedy aktywuje się do tego jako taka świadomość.

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: kobieta ma prawo robić ze swoją p?$%ą co chce i nadstawiać ją komu chce - ok - ale nowe życie w jej ciele to nie jest już jej p?$%a ręce nogi. Bez tego zlepku komórek jak by mieli powstać ludzie ?

  •  

   pokaż komentarz

   Do tego momentu, funkcjonuje bardziej jak roślina, która tez jest wstanie odbierać bodźce (nawet krzyk), ale gówno z tego wynika w zasadzie.

   @27er: OK czyli jak bedziesz miał wypadek i znajdziesz się w śpiączce to należy Cię odstrzelić

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: A co to znaczy myśleć i czuć? Bo jakoś nie zauważyłem żeby te procesy miały decydujący wpływ na moje zachowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @27er: to co, teraz kryterium człowieczeństwa zostanie świadomość? A na jakiej podstawie? Kto tak twierdzi? No i co z osobami, które już się urodziły, ale nie mają świadomości (chwilowe omdlenia i permanentnie stan śpiączki)?

  •  

   pokaż komentarz

   A co to znaczy myśleć i czuć? Bo jakoś nie zauważyłem żeby te procesy miały decydujący wpływ na moje zachowanie.

   @orzeszty: Wyjaśnimy to bardzo szybko, co czułeś w 10 tej minucie swojego "życia" ?, to jest jak tata strzelił w twoją mamę ?

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: Wykonywałem swój kod genetyczny, "po/czucie" nie było mi wówczas potrzebne bo to jest tylko jeden z wielu układów biologicznych który jest potrzeby tylko podczas życia w stadzie, równie dobrze możesz sobie twierdzić że wyznacznikiem życia jest wielkość penisa (który swoją pełną funkcjonalność uzyskuje po tak po 12-13 roku życia) i co, do tego czasu to nie człowiek? xD
   Po prostu jesteś sekciarzem który głęboko wierzy że tzw. "świadomość" to coś wyjątkowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady:

   Mnie to zawsze ciekawi: czym genetycznie jest zarodek homo sapiens jeśli nie człowiekiem?

   Ciałem, tkanką. Tak samo jak trup nie jest człowiekiem. Jeśli uznajemy człowieka za martwego w momencie śmierci mózgu i przestajemy traktować go wtedy jak człowieka, tylko ciało, to czemu mamy uznawać za człowieka coś co mózgu nawet nie wykształciło?

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie to zawsze ciekawi: czym genetycznie jest zarodek homo sapiens jeśli nie człowiekiem?

   Ktoś wie, czy w okolicy trzeciego miesiąca nagle DNA takiego zarodka zamienia się w DNA człowieka czy może w momencie pierwszego oddechu?

   @nie_daje_rady:

   Jeżeli tylko o DNA się rozchodzi to można przed aborcją pobrać próbkę, zdigitalizować i nagrać na pendrive.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: every superm is sacred jak już śpiewał Monty Python

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: mam wrażenie że masz już za sobą decyzję o usunięciu, nie mam racji?:)

  •  

   pokaż komentarz

   To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość. Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

   @pstrykwnos: Moja córka lvl 4 czuje i myśli, ale jeszcze nie decyduje o sobie. Czy można ją nazwać człowiekiem, skoro spełnia tylko 2 na 3 warunki?

  •  

   pokaż komentarz

   (...) myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.
   @pstrykwnos: Zgadzam się, decydować o sobie może dopiero osoba pełnoletnia (18 lat). Jestem za wprowadzeniem przepisów, żeby można było abortować (=zabijać) gowniaków do 18 roku życia. Może byłoby mniej gimbów twojego pokroju generujących gównowpisy...

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: dla osob ktore nie moga miec dzieci lub maja olbrzymie problemy aby je miec potraktuja twoja wypowiedz jako najbardziej debilna wypowiedz roku

  •  

   pokaż komentarz

   powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

   @pstrykwnos:
   Rozumiem, że jak rodzi się zdeformowane dziecko, które nie myśli, nie czuje i nie decyduje o sobie, to się go wywala na śmietnik zamiast pochować, bo komisyjnie uznaje się, że wg twojej definicji nie jest jednak człowiekiem? ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Moja córka lvl 4 czuje i myśli, ale jeszcze nie decyduje o sobie

   @recenzor: Czteroletnie dziecko decyduje o sobie :)
   Oczywiście pewne kwestie ma ograniczone przez innych (dorośli ludzie zresztą też), wiele kwestii w ogóle jej nie interesuje. Ale bez problemu może zdecydować na przykład czy chce się bawić dziś taką czy inną lalką.

   Chyba, że coś z nią nie tak i jest warzywem, które leży bez świadomości - wtedy rzeczywiście nie spełnia wszystkich warunków człowieczeństwa, które ktoś tam wyżej napisał.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo Twoje dziecko jest zdrowe, więc Ci łatwiej mówić

   @jamtojest: co najwyżej wygląda na badaniach na zdrowie, nikt ci nie da pewnej diagnozy, mowa jest co najwyżej o procentach szansy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: Mnie zawsze rozwalana sposób mówienia o aborcji. Taki od drugiej strony czyli żeby mieć czyste sumienie propagatorzy mówią, że to nie człowiek więc spoko można wyrzucić na śmietnik. Ci co chcą zabijać poczęte dzieci niech powiedzą, że chcą zabijać poczęte dzieci dla wygody lub innej wyższej konieczności która przecież w wielu przypadkach występuje. Jasna rozmowa bez tuszowania i zakłamywania sumienia. Ludzie mają problem z przyswajaniem prawdy. Rzeczy są jakie są, ale człowiek potrzebuje je zakłamywać upiększać, czy zmiekczać żeby łatwiej podjąć decyzje. Polacy i żydzi nazwani zostali podludźmi i już było łatwiej ich eksterminować. Migranci nazywani są uchodźcami i też jest wytłumaczenie za przyjmowaniem. Ludzie ogólnie to zasoby ludzkie i już łatwiej o zwolnienia..przepraszam o restrukturyzację przedsiębiorstwa.
   Sprawy powinny być postawione jasno, ludzie chcą głownie dla wygody panować nad urodzeniami (jasne że gwałty czy sprawy niepełnosprawności czy zdrowie matki to istotna kwestia ale jaki te sprawy tak naprawdę zajmują procent wszystkich aborcji).

  •  

   pokaż komentarz

   To ci powiem, taki zarodek to nic, zero, nicość

   @pstrykwnos: Już sie dałem nabrać, że to ironia, a tu jednak zwykły głąb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sumieniem: Antykoncepcja nie jest w 100% skuteczna.

  •  

   pokaż komentarz

   Zanim mnie osądzisz - nie jestem katoliczką Ani tym bardziej zwolenniczką pisu.

   @sumieniem: Akurat większość przeciwników aborcji nie jest ani katolikami, ani tym bardziej zwolennikami PiSu. W podobnym znalezisku ktoś dodał załącznik z badaniem, które mówiło, że ok. 5% uczestników dopowiedziało "zdecydowanie tak" na pytanie "Czy jesteś zwolennikiem aborcji na żądanie, z powodu wyłącznie tego, że matka nie chce dziecka". 95% ludzi ma inne zdanie, a nie sądzę, żeby PiS miał aż takie poparcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @nikt-niktus-niktowicz: Ci pro choise mówią że chcą usunąć płód dla wygody. I mają więcej racji się semantycznie niż ty mówiąc że chcą zabijać nienarodzone dzieci. Do określonego czasu od poczęcia jest to zarodek, potem płód, po porodzie dziecko. Sprawdź w słowniku.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: Założę, że akceptujesz teorię ewolucji Darwina. To na początku.

   Gdzie według Ciebie leży granica na linii ewolucyjnej hominidów która rozgranicza ludzi od małp?

  •  

   pokaż komentarz

   @sosn: Zdaje się, ze gdzieś w okolicach Homo Flores, a może gdzieś w okolicy Australopiteka ale nie jestem ekspertem od tego. Trzeba by się biologów spytać.
   Tylko, co to ma wspólnego z tematem?

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady: To ma wspólnego z tym tematem, że nie ma ostrej granicy między człowiek-nieczłowiek. Zawsze ta kwestia będzie w jakiś sposób arbitralna.

  •  

   pokaż komentarz

   @fagot: Krew nie ma jądra z DNA jełopie. Przestań się pogrążać.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_daje_rady:Dobija mnie hipokryzja katoli... Tacy wszyscy świeci, chcą bronić zlepku komórek lub uszkodzonych płodów, które umrą tuż po porodzie w męczarniach a ludzi o odmiennych poglądach najchętniej by pozabijali i później trzymając się za rękę chwalili pana. Gardzę wami.

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos: osrancu wiecej tutaj nie pisz. "uznaj sie za sperme i spusc z wysokiego balkonu"

  •  

   pokaż komentarz

   @gaz50: embriony to nie ludzie komórka to nie człowiek, sperma to nie połowa dziecka :D

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli uważasz, że zaraz po walnięciu spermą w cipkę powstaje człowiek który czuje, myśli, i decyduje o sobie, to jesteś w wielkim błędzie.

   @pstrykwnos: no to kiedy?

  •  

   pokaż komentarz

   @pstrykwnos Z twojego toku rozumowania rozumiem, że w śpiączce lub po utracie przytomności też przestajemy być człowiekiem? Idąc dalej ubić kogoś we śnie też można?

  • więcej komentarzy(52)

 •  

  pokaż komentarz

  Jest czlowiekiem na wczesnym etapie rozwoju. Na etapie prenatalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Proste ale dla niektórych nie do pojęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: @VanGogh: nie etap, a okres. A okres prenatalny to 9 miesięcy począwszy od zygoty (jaja płodowego) przed zagnieżdżeniem w ścianie zygoty. Więc tak - dla mnie jest to nie do pojęcia jak "wczesny okres rozwoju" można nazywać "etapem" prenatalnym i jak zygotę można nazywać człowiekiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @offtza: "Etap" rozwoju człowieka to prawidłowy termin, którzy jest wykorzystywany w piśmiennictwie lekarskim. Tymczasem określenie "człowiek w stadium embrionalnym" jest zapisane nawet w KEL. O embrionie niech każdy sobie poczyta sam - co ciekawe ciągle przewija się tam słowo - etap ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @VanGogh: Ponieważ okres prenatalny podzielony jest na etapy rozwoju....

  •  

   pokaż komentarz

   @offtza: A jesli okres prenatalny @m_rzesach uzna za etap w rozwoju człowieka to co? Nie do pojęcia?

  •  

   pokaż komentarz

   @VanGogh: to równie dobrze można założyć, że koło jest samochodem. Ten sam tok rozumowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @offtza: Nie, bo okres prenatalny jest etapem w rozwoju człowieka. Wcale nie koncowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: @VanGogh: Niektórym się chyba wydaje, że w łonie matki rośnie, nie wiem, grudka gliny, która w momencie narodzin samoistnie morfuje się w człowieka jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. No (nie)stety, ale tak to nie działa. Ja rozumiem, masz w d... życie poczęte, liczy się tylko Twoja własna wygoda... Twoja sprawa, tylko jak dla spokoju sumienia musisz sama się okłamywać takimi bajkami to może jednak ta sprawa nie jest Ci obojętna?

  •  

   pokaż komentarz

   @VanGogh: Nie, bo człowiekiem się nie jest w całym okresie prenatalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: to tylko przypadkowy zlepek komórek, przypadkowo zlepiony w kształt przypominający, przypadkowego człowieka

   źródło: pbs.twimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   Jest czlowiekiem na wczesnym etapie rozwoju. Na etapie prenatalnym.

   @na_rzesach: Jednocześnie nie jest osobą. O byciu takową decyduje poziom rozwoju układu nerwowego, zdolność do odczuwania bólu, emocji, prowadzenia procesów myślowych.

   Kiedy płód zaczyna spełniać definicję osoby to jest inna kwestia, ale na pewno nie staje się to w momencie zapłodnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   ale na pewno nie staje się to w momencie zapłodnienia.

   @adam2a: według sporej liczby osób właśnie od tego momentu mówimy o "życiu" a tym samym o prawie do życia.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednocześnie nie jest osobą

   @adam2a: jest osobą. Przynajmniej z prawnego punktu widzenia, bo nienarodzone dziecko ma pełne prawo do dziedziczenia po zmarłym (przed narodzeniem dziecka) ojcu.
   Czyli tak jak napisał gdzieś poniżej/powyżej @TenebrosuS "Jeśli ojciec zapłodni matkę w trakcie porannego numerku, a potem wyjdzie do pracy i zginie w wypadku po drodze to dziecko ma pełne prawa majątkowe do dziedziczenia po nim."

  •  

   pokaż komentarz

   Proste ale dla niektórych nie do pojęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @VanGogh nie dla niektórych a dla całego cywilizowanego świata. Sprawdź mapkę legalności aborcji.

  •  

   pokaż komentarz

   według sporej liczby osób właśnie od tego momentu mówimy o "życiu" a tym samym o prawie do życia.

   @stan-tookie-1: Bo prawo do aborcji nie dotyczy absolutyzmu moralnego, powszechnych i oczywistych wartości, tylko światopoglądu. Indywidualnej moralności i przekonań. Jeśli dla ciebie zarodek to człowiek, to nie rób na nim aborcji. Jednak od cudzych wyborów to się trzeba odczepić.

   jest osobą. Przynajmniej z prawnego punktu widzenia, bo nienarodzone dziecko ma pełne prawo do dziedziczenia po zmarłym (przed narodzeniem dziecka) ojcu.
   Czyli tak jak napisał gdzieś poniżej/powyżej @TenebrosuS "Jeśli ojciec zapłodni matkę w trakcie porannego numerku, a potem wyjdzie do pracy i zginie w wypadku po drodze to dziecko ma pełne prawa majątkowe do dziedziczenia po nim."


   @llllllll: Wyciąganie argumentów aborcyjnych z prawa spadkowego to humoreska, a nie poważny argument.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Proste ale dla niektórych nie do pojęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @VanGogh: A co najśmieszniejsze, wcale nie trzeba być człowiekiem, żeby być objętym ochroną prawną. Zwierząt też nie można zabijać dla zabawy, bo ma się takie widzi mi się. Zagrożonych gatunków roślin też nie można niszczyć.
   Nie widzę więc powodu, żeby zapisać prawnie "płód jest pod ochroną". Nie musimy go koniecznie nazywać człowiekiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd: Musimy, bo definicja płodu według niewykształconej (a jednak podobno oświeconej) części społeczeństwa to płód. Jakkolwiek głupio to nie brzmi ci kretyni mówią- płód to płód, a nie człowiek (koniec ich myśli) ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie zadają sobie trudu, żeby przeczytać definicję.

   @dziaru: W Chinach można jej dokonać w 5 miesiącu ciąży, a były przypadki, ze 7 czy 8. To pewnie ten standard do którego dążą państwa cywilizowane... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym wychodzisz z założenia, że pozwalają na aborcję, bo to jeszcze nie człowiek. W Chinach pewnie też tak sądzą... Pani Clinton mówiąc o aborcji w 9 miesiącu też wychodziła z założenia, że to jeszcze nie człowiek. Jakie to cywilizowane ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: z ciekawości pytam- czy Twoim zdaniem jest osobą czlowiek w śpiączce u którego stwierdzono śmierć mózgową lub człowiek uposledzony w stopniu głębokim, który de facto funkcjonuje na podobnym poziomie?

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Nie wiem. Ale tutaj mogę sobie pozwolić na asekurację, bo sprawa nie dotyczy dwóch przeciwstawnych wartości, jak interes matki vs interes płodu. Opiekę nad osobą z uszkodzeniami mózgu może w całości przyjąć Państwo, bez ograniczania wolności innej osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: no, ale w przypadku donoszenia dziecka państwo też może przejąć opieke i przekazac dziecko do adopcji jesli rodzice lub tylko matka zdecydije sie zrzec do niego praw. Mówię oczywiście o sytuacji gdy ciąża nie zagraża zdrowiu kobiety.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a:

   Jednocześnie nie jest osobą.

   "Osoba" jest to po prostu "indywidualna istota ludzka". Czy człowiek na wczesnym etapie rozwoju jest osobą?

   a) Czy jest istotą, czyli czy istnieje, czy przysługuje mu istnienie? Tak.

   b) Czy jest człowiekiem? Oczywiście, można to sprawdzić za pomocą testu DNA.

   c) Czy jest indywidualną istotą czy częścią kogoś innego? Taki człowiek posiada już odrębne od swoich rodziców DNA. Jest więc osobą.

  • więcej komentarzy(11)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, kiedy będzie dyskusja w jakim wieku człowiek przestaje być człowiekiem i wprowadzona zostanie eutanazja przymusowa dla osób np. po 80 roku życia. Jako uzasadnienie podane zostanie: "Uschnięte drzewo to nie jest drzewo, nieprodukująca jajek kura to nie jest kura, a stary i wyleniały człowiek i niepracujący i pobierający nasze pieniądze z ZUS zlepek obumierających komórek nie jest człowiekiem".
  Teraz ktoś powie, że to chore wymysły, ale za n lat jak już upadną obyczaje i zostaną kompletnie odwrócone pojęcia to nic nie stanie na przeszkodzie żeby poruszyć takie ważne egzystencjalne kwestie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale 3-miesięczny płód nie jest dzieckiem. Płód, dziecko - to są pojęcia określające stopień dojrzałości osobnika gatunku ludzkiego.

  Generalnie sama dyskusja zbacza na jakieś głupie abstrakcyjne tory, bo nie chodzi o to czy to jest człowiek, tylko o to czy płód w trzecim miesiącu coś czuje, czy ma świadomość, czy ma duszę. Chodzi o to czy zabijamy duszę, marzenia, "osobę", czy tylko uśmiercamy jakiś zlepek komórek. O to się zawsze toczyła dyskusja, bo jest różnica między wycięciem narośli na jajniku, a zabiciem 5-latka. Jedno i drugie wyszło z Ciebie, kwestia czy jest świadome.

  Aborcja to był zawsze problem moralny, nie medyczny. Stąd te wszystkie tezy i próby udowodnienia kiedy co się wykształca żeby mieć jakieś argumenty w dyskusji.

  Problem raczej leży gdzieś indziej - próby decydowania za kogoś, jego ciało, jego moralność.
  Zamiast dać ludziom środki i metody by przeprowadzić aborcję legalnie i bezpiecznie, to się ich skazuje na szemrane gabinety, wycieczki za granicę, środki chemiczne i "domowe sposoby". W imię wartości jakiejś grupy ludzi.

  Zamiast decydować o moralności całego społeczeństwa, dajcie ludziom robić co chcą, a potem oceniajcie ich czyny. Niech to będzie nawet publiczny ostracyzm i wytykanie palcami. Kto chce to się na to zdecyduje, byle nie mieć dziecka. Nikt nie powinien decydować co Ci wolno zrobić ze swoim ciałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Czemu w kontekście decydowania za kogoś podaje się tylko przykład kobiety a nie wymienia się nigdy samego dziecka oraz ojca? Pominę już temat dziecka bo to za skomplikowane i nie chce mi się rozwodzić ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale idąc w stronę ojca, to czemu nie ma mieć on żadnego wpływu na swoje dziecko?

   Czemu jak kobieta uzna, że urodzi dziecko którego on nie chce ma on płacić alimenty a kiedy zabije dziecko którego pragnie to ma on cierpliwie ponosić katusze cierpienia w imię "jej wyboru"? Przecież strata dziecka w wyniku aborcji dla psychiki takiego ojca jeśli go chce jest tak samo niszcząca co poronienie, którego okropnego wpływu nie da się po prostu zaprzeczyć. To seksistowskie podejście tylko i wyłącznie z perspektywy kobiety wzbudza we mnie obrzydzenie. W życiu dość się napatrzyłem na cierpienia mężczyzn po stracie nieurodzonego dziecka by od tak temat zignorować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:

   to są pojęcia
   no właśnie - możesz stosować dziesiątki pojęć, ale to wciąż jest człowiek, a jego zabicie to morderstwo

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin może dlatego, że to kobieta ma to dziecko w brzuchu a nie facet.

  •  

   pokaż komentarz

   może dlatego, że to kobieta ma to dziecko w brzuchu a nie facet.

   @dziaru: to jeśli kobieta postanawia potem sobie dziecko urodzić wbrew woli faceta, to niech z automatu traci prawo do wszelkich alimentów ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth w zasadzie to masz rację ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Skoro jesteś takim liberałem, to jesteś również za legalizacją narkotyków ciężkich oraz jeszcze łatwiejszego dostępu do broni niż w USA (np. w supermarketach, bez żadnych przeprowadzanych badań itp.)?

   Sama broń nie zabija (tak samo jak wg Ciebie aborcja), to dlaczego muszą zostać spełnione określone warunki, by móc otrzymać pozwolenie na broń? Jeżeli jesteś konsekwentny, to jesteś również za zniesieniem tych ograniczeń, bo w ten sposób oceniasz moralność innych. W myśl Twojej zasady " Nikt nie powinien decydować co Ci wolno zrobić ze tym, co masz przy sobie, co posiadasz". Inaczej taka osoba i tak pójdzie do podziemia przestępczego, więc zalegalizujmy całkowicie sprzedaż broni, a nie róbmy jakieś utrudnienia w "imię wartości jakieś grupy".

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: to skoro jest to człowiek - na jakimś etapie rozwoju - to dlaczego mamy arbitralnie decydować o tym, czy ma on prawo do życia, przyjmując jakieś (znowu uznaniowo) kryteria, jak samoświadomość, dusza, czucie, wola.
   Ucieczka od biologii w stronę etyki jest nie tylko nieuprawniona ale też nieskuteczna.

  •  

   pokaż komentarz

   przyjmując jakieś (znowu uznaniowo) kryteria

   @to_po_prostu_ja: ale wszystkie kryteria prawne są uznaniowe. Ktoś zdecydował że można A, nie można B i tak działa całe prawo. Uznajemy że coś wolno, czegoś nie wolno.

   to dlaczego mamy arbitralnie decydować o tym, czy ma on prawo do życia,

   Bo płód nie ma osobowości prawnej, samoświadomości, nie może wykonywać czynności prawnych? Śmiesznie to brzmi, ale za niepełnoletnie dziecko też odpowiada rodzic i w wielu kwestiach decyduje rodzic. Teoretycznie powinno to być jeszcze poszerzone w przypadku płodu który bez organizmu matki nie ma szansy przeżyć, bo jest przyczepiony pępowiną i wyciągnięty w trzecim miesiącu nie przeżyje w inkubatorze.

   jakieś (znowu uznaniowo) kryteria, jak samoświadomość, dusza, czucie, wola

   Tu jest właśnie sedno sprawy. Nie ma definicji duszy, samoświadomości, wolnej woli. Nie da się tego zmierzyć i zdefiniować zero-jedynkowo. Pozostaje uznaniowość. Może za 500 lat będziemy mieli papierek lakmusowy badający czy coś ma duszę i samoświadomość, a nasze przemyślenia będą uznawane za barbarzyńskie, ale nie będziemy czekać 500 lat żeby się przekonać, bo ludzie chcą żyć i chcą mieć wybór.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo płód nie ma osobowości prawnej,

   @Kargaroth: bzdura, jest podmiotem chociażby prawa majątkowego. Jeśli ojciec zapłodni matkę w trakcie porannego numerku, a potem wyjdzie do pracy i zginie w wypadku po drodze to dziecko ma pełne prawa majątkowe do dziedziczenia po nim.

  •  

   pokaż komentarz

   Zamiast dać ludziom środki i metody by przeprowadzić aborcję legalnie i bezpiecznie, to się ich skazuje na szemrane gabinety, wycieczki za granicę, środki chemiczne i "domowe sposoby".

   @Kargaroth: Tak nie działa dojrzałe, rozwinięte społeczeństwo. Równie dobrze byś mógł powiedzieć: "Zamiast dać ludziom środki i metody by kupić twarde narkotyki legalnie i bezpiecznie, to się ich skazuje na szemranych dilerów, wycieczki za granicę, dopalacze i "domowe sposoby".

   Po prostu jest pewien zbiór zasad funkcjonowania w społeczeństwie i tak samo jak zabronione jest zabicie dorosłego człowieka, kradzież, narkotyki, gwałty, pedofilia, i wiele wiele innych, tak samo zabronione jest zabijanie dziecka tuż przed urodzeniem. To nie jest specjalnie trudne, żeby to pojąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli ojciec zapłodni matkę w trakcie porannego numerku, a potem wyjdzie do pracy i zginie w wypadku po drodze

   @TenebrosuS: A co jeśli ojciec nie zapłodni matki przed jego śmiercią, tylko matka zrobi to z kimś innym, a po tym powie, że dzieckiem jest ten zmarły mężczyzna? Też ma wtedy pełne prawa majątkowe do dziedziczenia, 9 miesięcy później? A co jeśli nie są w małżeństwie?

   Nie, zarodek nie ma osobowości prawnej - nie podlega rejestrze - nie ma numeru pesel, paszportu.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli ojciec nie zapłodni matki przed jego śmiercią, tylko matka zrobi to z kimś innym, a po tym powie, że dzieckiem jest ten zmarły mężczyzna? Też ma wtedy pełne prawa majątkowe do dziedziczenia, 9 miesięcy później? A co jeśli nie są w małżeństwie?

   @artpop: o testach DNA to nie słyszałeś?

   Art. 927. kc
   Art. 927. § 1. Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

   § 2. Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.

  •  

   pokaż komentarz

   Płód, dziecko - to są pojęcia określające stopień dojrzałości osobnika gatunku ludzkiego

   @Kargaroth: ...tak jak nastolatek, dorosły czy starzec. To są etapy rozwoju CZŁOWIEKA więc aborcja jest po prostu zwyczajnym morderstwem.
   Kiedyś mówiono o tym że zwierzęta nie mają świadomości a teraz są na to niezbite dowody. Czy tak będzie ze "zlepkiem komórek"? Dla gatunku ludzkiego to wielka strata że takie osobniki co chcą aborcji się w ogóle urodziły

  •  

   pokaż komentarz

   o testach DNA to nie słyszałeś?

   @TenebrosuS: A o kremacji zwłok słyszałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   A o kremacji zwłok słyszałeś?

   @artpop: test DNA można zrobić na dowolnym członku rodziny spokrewnionym o ile nie ma jakiejś chorej sytuacji, że jest domniemanie, że kobieta puściła się z bratem męża. A w zasadzie tylko w takiej sytuacji, gdy jest rodzina ktoś będzie podważać prawo dziedziczenia dziecka z nieformalnego związku.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: Jednak nadal nie będzie to prawne potwierdzenie, że był on ojcem dziecka.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: Czyli jeśli umrze bogaty mężczyzna i ma braci (którym aż tak się w życiu nie powiodło), to wystarczy, że kobieta zrobi sobie dziecko z jednym z nich, powie, że to dziecko tego bogatego zmarłego mężczyzny i dzięki temu dziecko będzie spadkobiercą?

  •  

   pokaż komentarz

   @artpop: jeśli nie będzie można uzyskać jego dna z ciała lub rzeczy, która bezsprzecznie do niego należała to niewykluczone. Zapytaj się na tagu #biologia z jakim prawdopodobieństwem można ustalić czy to dziecko danego mężczyzny, czy jego brata.

  •  

   pokaż komentarz

   ...tak jak nastolatek, dorosły czy starzec. To są etapy rozwoju CZŁOWIEKA więc aborcja jest po prostu zwyczajnym morderstwem.
   Kiedyś mówiono o tym że zwierzęta nie mają świadomości a teraz są na to niezbite dowody.


   @theximon: o ile rozumiem Twój tok rozumowania i argumentację, tak chyba ciężko jest nie zauważyć różnicy pomiędzy 3-miesięcznym płodem, a 5-letnim dzieckiem, nastolatkiem i dorosłym.
   Nie można 3-miesięcznego płodu porównywać do dorosłego człowieka, czy dziecka które biega, gada z Tobą i ma swoje kaprysy.

   Zgadzam się z Tobą że to jest człowiek, ale idąc tym tokiem rozumowania można dojść do momentu że każdy plemnik czy komórka jajowa to jest człowiek, bo to jest stadium rozwoju człowieka. Wiesz że nawet zapłodniona komórka jajowa może zostać wydalona przez ciało kobiety zanim się w ogóle zorientuje że jest w ciąży? Wtedy to też jest człowiek? Ledwo komórki się zaczęły dzielić, jest ich 8 sztuk i dokonujesz wtedy morderstwa?

   Ja nie mówię że już lećmy wyskrobywać wszystko co ma rączki i nóżki, ale żeby być rzetelnym i uczciwym to gdzieś pomiędzy zapłodnieniem i narodzinami trzeba postawić granicę. I z tą granicą jest problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Plemnik czy komórka jajowa to nie stadium człowieka. Człowiek zaczyna się po połączeniu i wymieszaniu kodu DNA - powstaje całkiem nowy kod DNA. Od wtedy można mówić o człowieku.

   Komputer też składa się z różnych elementów ale dopiero po ich złożeniu jest komputerem. Będzie nim dalej nawet jeśli nie wgrasz do niego oprogramowania (głównego bo każdy element działa wg jakiegoś skryptu). Po wgraniu oprogramowania będzie się nadawał do różnych innych rzeczy niż tylko bycie komputerem.
   To jest BARDZO uproszczone porównanie mające na celu pokazanie różnicy między płodem (człowiekiem) a plemnikiem czy komórką jajową (elementami które służą stworzeniu człowieka)

   Dalej nikt nie udowodnił że płód nie odczuwa, powiedziałbym nawet że raczej są dowody na to że płód czuje w jakim jest środowisku i to środowisko ma wyraźny wpływ na jego rozwój. Być może ktoś udowodni że płód też ma jakieś wewnętrzne "ja" tylko nie może się jeszcze z nami kontaktować.

   Wyprzedzając Twoje argumenty - nie, nie musi być świadomy. Ludzie którzy są "ważywkami" też często nie są świadomi a dalej są ludźmi. Czasem się budzą i odzyskują świadomość ale przez pewien czas ich "ja" było gdzieś wewnątrz. Zabicie takiej osoby to też morderstwo bo o ile dzisiaj nie potrafimy dobrze kontrolować procesów przywracania świadomości to wciąż uśmiercenie takiej osoby to uśmiercenie człowieka który potencjalnie ma szansę wrócić do "życia" w naszym rozumieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   Dalej nikt nie udowodnił że płód nie odczuwa

   @theximon: parędziesiąt komórek embrionu nie ma wyspecjalizowanych receptorów nerwowych, więc nie może odczuwać ;) Twoje włosy to też komórki, a jakoś nie płaczesz kiedy jeden zgubisz, czy fryzjer Ci go zetnie.

   powiedziałbym nawet że raczej są dowody

   @theximon: podaj je proszę. Całkiem poważnie "powiedziałbym" i "raczej są" to słaby argument

   Ludzie którzy są "ważywkami"

   Chciałem pominąć "warzywka", ale jakoś nie mogę

   często nie są świadomi a dalej są ludźmi. Czasem się budzą i odzyskują świadomość ale przez pewien czas ich "ja" było gdzieś wewnątrz.

   @theximon: jest różnica pomiędzy śpiączką z której możesz się obudzić, a byciem warzywem. Bycie warzywem to stan który określa się poprzez śmierć mózgu. Oczywiście są tam jakieś sygnały, elektryka działa, itd.
   Ale chodzi o to że mózg nie funkcjonuje, nie odbiera i nie wysyła żadnych bodźców. Jedyne co to krew dalej krąży i powietrze jest pompowane do płuc żeby organy nie obumarły.

   Zabicie takiej osoby to też morderstwo bo o ile dzisiaj nie potrafimy dobrze kontrolować procesów przywracania świadomości to wciąż uśmiercenie takiej osoby to uśmiercenie człowieka który potencjalnie ma szansę wrócić do "życia" w naszym rozumieniu.

   Człowiek "warzywo" nie wraca do życia. Kompletnie nie masz pojęcia o czym mówisz. Przykład dalej.

   Plemnik czy komórka jajowa to nie stadium człowieka. Człowiek zaczyna się po połączeniu i wymieszaniu kodu DNA - powstaje całkiem nowy kod DNA. Od wtedy można mówić o człowieku.

   Dobrze, skoro od połączenia komórki jajowej i plemnika zaczyna się człowiek, to co z "ludźmi" którzy nie usadowili się w macicy i zostali wydaleni z ciała kobiety w sposób naturalny? Toż to ludobójstwo. Czy taki "człowiek" czuje że jest spuszczany w kiblu, ma świadomość swojego otoczenia? Czy myśli sobie "o k%?#a, ale tu śmierdzi"?
   Tutaj to już Cię totalnie trolluję, ale widać że coś Ci dzwoni w którymś kościele, ale powtarzasz więcej mitów niż naukowych faktów typu "z pewnością udowodniono że czuje", no bo ktoś gdzieś kiedyś w telewizji krzyczał że czuje, więc mu uwierzę i też będę mówił że czuje :)

   Taki protip: Jakby ta cała świadomość i odczuwanie przez komórki było udowodnione naukowo, medyczne, a wyniki powtarzalne i obiektywnie mierzalne, to nie byłoby dyskusji... a jest ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @theximon: Dwie połączone komórki mają taki sam potencjał do stania się dorosłą formą człowieka, jak konkretny plemnik np. na sekundę przed połączeniem się z komórką jajową. Naiwne jest myślenie, że blokując drogę temu plemnikowi nie odbierasz szansy na zaistnienie nowego człowieka jak w przypadku usunięcia np. czterech komórek. To już na tym etapie następuje zamknięcie się na życie. A to, że w tym drugim przypadku DNA się przemieszało w konkretny sposób czyni aż tak dużą różnicę?
   Idąc dalej, jeśli młode małżeństwo planuje mieć trójkę dzieci, ale po nieplanowanej ciąży ich życie może się skomplikować i nie będą chcieli mieć już więcej niż to jedno, to czy lepiej będzie poświęcić to jedno na rzecz trzech czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @lysa-swinia: Pomijając kwestie religijne bo niektórzy nie wierzą w to co inni (w coś zawsze wierzą), można powiedzieć że natura zadbała o to aby gatunek nie wyginął przez sam fakt że seks jest przyjemny. Człowiek nie powinien planować ile będzie mieć dzieci bo jakby tak wszystkie gatunki żyły, to dawno nie byłoby życia na ziemi. W końcu zwierzęta nie rozmnażają się jak ich stać tylko dlatego że tak są "zaprogramowane". To człowiek jest w tym przypadku wybrykiem i myśli że wie lepiej. Jeśli już mówimy że jesteśmy mądrzejsi od zwierząt to dlaczego nie potrafimy wziąć odpowiedzialności za to co robimy? I nie mówię tu o wojnach czy innych niszczących cechach człowieka ale chociażby o braniu na klatę potomstwa które ma się pojawić?

   Może nie mogę oceniać ludzi którzy podejmują się aborcji bo nie byłem w ich skórze ale z drugiej strony dla mnie takie pozbywanie się problemu jest gorsze niż samobójstwo przez zderzenie się czołowo z kimś innym - samobójstwo najbardziej k!$!!skie jakie może być - kończy mój problem (mnie) i kogoś przypadkowego, aborcja TYLKO kogoś przypadkowego. I można się oszukiwać że 3 tydzień to jeszcze nie człowiek, potem będą się oszukiwać że 3 miesiąc to nie człowiek, potem że noworodek to nie człowiek bo nie jest świadomy, itd. Skończy się tym że każdy kto nie będzie spełniał przyjętego schematu będzie niegodny życia (jak w Sparcie) i skończy się jak zawsze.

   A wszystko przez kult jednostki i pieniądza bo aborcji nie dokonują ludzie którym na chleb brakuje tylko mają za mało. Ciągle za mało, lub też mają plany na siebie w których nie uwzględnili odpowiedzialności za swoje postępowanie.

  • więcej komentarzy(14)