•  
  Agent_Mugabe via Android

  +115

  pokaż komentarz

  Mihai Tudose jest z Partii Socjaldemokratycznej - dziecka rumuńskich komunistów. Jak widać nowe pokolenie tak samo jest zeszmacone co poprzednie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: > Od 1992 działacz postkomunistycznego FDSN, przekształcanego następnie w PDSR i Partię Socjaldemokratyczną.

   Więc czerwony klan.

  •  

   pokaż komentarz

   Mihai Tudose jest z Partii Socjaldemokratycznej - dziecka rumuńskich komunistów. Jak widać nowe pokolenie tak samo jest zeszmacone co poprzednie...
   @Agent_Mugabe Zgoda. Ale jak by jakaś mniejszość rosyjska w Polsce zaczęła wystawiać swoje flagi w instytucjach publicznych to chyba nie byłoby ok ? Takie flagi to mogą być na jakiś domach kultury danej mniejszości w ostateczności, ale nie na innych instytucjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe

   W sumie zabawne bo to ty uprawiasz tu radziecką szkołę propagandową. Nie odnosisz się w żaden sposób do sytuacji a jedynie starasz się stworzyć zły obraz jednej strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Variv: Różnica jest taka, że mniejszość rosyjska w Polsce jest napływowa, a seklerzy (mniejszość węgierska) jest lokalna. Przypomina to trochę sytuację Polaków na Ukrainie, gdzie miasta były raczej polskie a wsie raczej ukraińskie. Tak samo na seklerszczyźnie wsie był bardziej rumuńskie i Węgry straciły ten obszar za karę po I wojnie światowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Massad No zgoda. Ale sperspekttwy państwa nie ma się co dziwić jeśli broni swojej integralności. Jesli ta mniejszość ma zapędy separatystyczne (W sumie nie wiem czy ma ). W artykule nie ma też informacji o jakie instytucje chodzi, a to chyba kluczowe . Ja rozumiem, że chodzi o instytucje użytku publicznego. Np. Jak by w urzędzie miasta Lwowa mniejszość Polska wywiesila sobie Polskie flagi to jednak nie byłoby to ok, i władze Ukrainy mogłyby się słusznie zdenerwować.

  •  

   pokaż komentarz

   mniejszość rosyjska w Polsce jest napływowa, a seklerzy (mniejszość węgierska) jest lokalna

   @Massad: Polacy na Ukrainie to tez ludnosc naplywowa

  •  

   pokaż komentarz

   Zgoda. Ale jak by jakaś mniejszość rosyjska w Polsce zaczęła wystawiać swoje flagi w instytucjach publicznych to chyba nie byłoby ok ?

   @Variv: Nie byłoby. Flagi zdjąć, separatystów złapać, osądzić i wsadzić do więzienia. Kulturalnie, oficjalnie i bez emocji. Gadanie o wieszaniu zostawmy oszołomom.

  •  

   pokaż komentarz

   @rrdzony: Ciężko powiedzieć, bo narodowość ukraińska zaczęła się kształtować dopiero w XIXw (może końcówka XVIII), a Polacy już tam byli wtedy. Więc z perspektywy konfliktu o polskość lub ukraińskość tych ziem jest tak jak by byli tam tak samo długo.
   Na stepach przez długi czas były głównie ludy koczownicze. Napływ ludności był powolny i wielostronny.

   @Variv: Jest różnica między Seklerami i Węgrami. I jest różnica miedzy flagą węgierską i flagą seklerską. Jak osotatnio byłem w rumuni to były to problemy podobne do mniejszości polskiej na Litwie. Oczywiście są oszołomy które żądają autonomii albo separacji, ale ich jest mało (coś jak Ślązacy w Polsce).
   Politycy Rumuńscy podjęli po drugiej wojnie światowej decyzję, że chcą mieć seklerszczyznę w środku swojego państwa z pełna świadomością odmienności językowej i kulturowej. Dodatkowo wspierali przesiedlanie ludności węgierskojęzycznej z rejonów pogranicznych do Rumuni centralnej.

 •  

  pokaż komentarz

  Najgorsze jest to, że tam na miejscu Rumuni żyją z Węgrami w całkowitej zgodzie, a takie rzeczy wygadują politycy w Bukareszcie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: Chyba nie jest tak różowo, przynajmniej w Transylwanii. Tutaj jest filmik, na którym widać, że przedstawicielka mniejszości węgierskiej w Rumunii odmawia obsługiwania rumuńskich klientów a okoliczni Węgrzy chcą, by Rumuni w Rumuni mówili do nich po węgiersku.

  •  

   pokaż komentarz

   @buggeer: Byłam tam wielokrotnie, mam partnerów biznesowych z Transylwanii i mówią że jest ok. Sytuacja przedstawiona w filmiku mogła się oczywiście zdarzyć, ale to nie jest tam codzienność. Pewnie nie jest idealnie ale na pewno o niebo lepiej niż np. w byłej Jugo

  •  

   pokaż komentarz

   @buggeer: jest więcej przykładów czy tylko jeden?

  •  

   pokaż komentarz

   @SKS1945SKS: Są w rumuskiej prasie artykuły na ten temat mówiące, że w tamtym regionie to standardowa praktyka i dlatego na Kaufland nałożono karę.

   "”După apariţia în mediul online a respectivului filmuleţ, comisarii OPC au fost în control şi au avut parte de acelaşi tratament. Au cerut produse în limba română şi nu au fost serviţi. Pentru această abatere, agentul economic a fost sancţionat astăzi (vineri - n.r.) cu suma de 10.000 de lei. Din păcate, nu este un caz singular şi au fost constatate astfel de abateri la mai mulţi agenţi economici din această zonă”, a spus comisarul-şef Sorin Susanu. Comisarul a mai precizat că, în 2015, hipermarket-ul a mai fost amendat cu 5.000 de lei pentru că reclamele și pliantele erau exclusiv în limba maghiară."

   Google:

   ""After appearing in the online environment of that movie, the OPC commissioners were in control and treated the same way. They requested products in Romanian and were not served. For this offense, the agent was sanctioned today (Friday - no) with the amount of 10,000 lei. Unfortunately, this is not a singular case and such deviations have been detected in several economic entities in this area," said Commissar Sorin Susanu. The commissioner added that in 2015 the hypermarket was fined 5,000 lei because the ads and leaflets were exclusively in Hungarian. "

  •  

   pokaż komentarz

   @buggeer: O jeny. Z uwagi na podobną historię Polski i Węgier Seklerszczyznę porównywałem na Wileńszczyzny. Jeśli jest tak, jak piszesz, to znaczy, że jest tak, jak gdyby to nie Litwini dyskryminowali tam Polaków, ale Polacy dyskryminowali tam Litwinów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Jakąś dozę skeptycyzmu warto zachować, ponieważ Kaufland później wydał oświadczenie, że przyczyną odmowy obsłużenia faceta z filmiku było to, że do stoiska na parkingu podszedł 15 minut przed oficjalnym otwarciem.

   Z drugiej strony wyżej zacytowałem oświadczenie Sorina Susanu, który jest szefem regionalnej ANPC (coś jak UOKiK) i powiedział, że to samo zaobserwowali jego kontrolerzy oraz, że to się zdarza w tamtym regionie.

   Kolejna rozmowa z Susanu:

   "A: Are you aware of other cases? I'm not just talking about this economic agent."

   S.S .: "Dozens of cases. This is a very serious matter that is not singular and, as you have seen in the press, in Harghita, when I intervened then with the Hungarian Police in Hungarian, at Covasna, my subordinate there, who is head of Covasna , he was beaten, for himself, because he asked to speak in Romanian. A criminal case has been drawn up, judged, won, convicted. Also in Covasna, I was asked and explained why there is an inscription on the wall of the institution with the national anthem and if I have authorization for her. There are numerous labels in Hungarian only on products, countless cases. So it's not a singular, incidental thing."

   Także nie bardzo dziwię się Ukrainie, że też zaczyna wywierać naciski na mniejszość węgierską.

  •  

   pokaż komentarz

   @buggeer: Ale nie wszyscy Seklerzy tacy są.
   Przykład - Bernadette Szőcs, tenisistka stołowa pochodzenia węgierskiego, identyfikująca się jednak jako Rumunka.
   W prezencie masz jej Instagrama ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   https://www.instagram.com/szocsbernadettecynthia/

 •  

  pokaż komentarz

  Tak wyglądają niemieckie intrygi wewnątrz potencjalnego międzymorza.
  Sytuacja analogiczna do tej w Jugosławii w 90’.
  Oby nie skończyła się tak samo.

 •  

  pokaż komentarz

  To tak jakby Ukraincy wieszali swoje flagi w Przemyślu.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeszcze mu okulary korekcyjne zrefunduja... ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■