•  

  pokaż komentarz

  Bóg kazał Abrahamowi zabić swojego syna ale w ostatnim momencie go powstrzymał - tu się zagapił i poszło. #ciemnogrod #religia

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: A może nie kazał tylko pani była niepoczytalna? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Keris: I to samo można powiedzieć o Abrahamie bo zadaj sobie pytanie kim jest człowiek któremu głos z nieba każe zabić własne dziecko? Czy jest to wybraniec boga czy osoba niepoczytalna?

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: nie bóg kazał, tylko dziadkowi odj$!?ło - w tamtych czasach nie było czegoś takiego jak woda pitna. Ludzie musieli zadowolić sie winem lub piwem. Pijąc codziennie przez kilkadziesiąt lat ci ludzie nie mieli prawa być normalni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @piotras-85: A my teraz z książki którą oni pisali uczymy się moralności, postępowania i zasad życia ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: myśle, ze żadna książka nie jest nam do tego potrzebna...

  •  

   pokaż komentarz

   @piotras-85: Powiedz to katolikom, protestantom, żydom, prawosławnym i w sumie całemu chrześcijaństwu.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: mam nadzieje ze za kilkaset lat sami do tego dojdą. Świat bez religii byłby piękny, szkoda ze tego nie dożyje

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont Jako katolik ci powiem dlaczego nie robi się już ofiar dla Boga czy to w formie zabicia ludzi czy zwierząt. Dlatego że Jezus oddał za nas życie, i to jest powodem że dzisiaj nie składa się ofiar między innymi z ludzkiego życia

  •  

   pokaż komentarz

   A my teraz z książki którą oni pisali uczymy się moralności, postępowania i zasad życia ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @perlikont Nie kolego. My, chrześcijanie moralności uczymy się z Nowego Testamentu. No chyba, że masz obciętego siusiaka i 'stoisz za wszystkim', wtedy faktycznie to trochę poj!!!ne.

  •  

   pokaż komentarz

   @MaxPB Czyli gdyby nie Jezus to byś składał ludzi w ofierze?

  •  

   pokaż komentarz

   @DzikiPiesDingo: Nie jestem tu po to żeby się przepychać - po prostu wyrażam swoje zdanie w temacie do czego jeszcze w tym kraju mam prawo. Jednak jeśli już zostałem zaczepiony to może na początek jeden fragment Mt 5,17
   A za nim idzie wiele również dość drastycznych zasad i nakazów nowotestamentowych - i oczywiście obecnie biblia podlega intyerpretacji - szczególnie w kościele katolickim, jednak już w protestanckim słowo boże jest najważniejsze i często czytane i interpretowane dosłownie - szczególnie w głowach ludzi prostych niezależnie od odłamu chrześcijaństwa.
   Więc zanim zaczniesz siusiakami zaczniesz się zajmować poczytaj o chrześcijaństwie, chrześcijanach odłamach i odmianach jego no i jednak odrobinę wgłębisz się w słowa tak nowego jak i starego testamentu to pogadamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont znamienne że przytaczasz fragment o tym że przyjście Jezusa nie znosi Dekalogu (prawo), kiedy w kulturze żydowskiej prawo i etyka to jedno. Nas moralności uczył Jezus... nie 'uczeni w piśmie' (ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @jurek2222: Mylisz rozumienie z interpretacją (pominę różnice tłumaczeń) która to mocno różni się pomiędzy kościołami chrześcijańskimi więc przed tobą również odrobinę jeszcze czasu zanim zrozumiesz różnicę pomiędzy tymi dwoma pojęciami.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomo1945: A! czyli uważasz że jeśli jako osoba wierząca uznasz kogoś za opętanego - masz prawo mu wbić krzyż w gardło? Ok - kto co lubi.

  •  

   pokaż komentarz

   #ciemnogrod #religia

   @perlikont: o widzę, że wojujący gimboateusze w natarciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Wszak sobota, to można się powkurzać i wyżyć, bo jutro mamusia za uszy zaciągnie do kościółka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: oj błądzisz bracie w wierze - błądzisz. Ale wolałbym dyskutować na argumenty bo wycieczki osobiste (szczególnie tak prymitywne jak wypominanie komuś wieku - pominę że mocno mylne) świadczą jedynie o osobie która do takich metod się ucieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: #gimbokatolicyzm kontratakuje wyzywajac innych od gimbow, bo przeciez bzdur z biblii nie da sie wyjasnic racjonalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont
   A tobie co rozkazał Stalin i Mao?
   Zdechli i zapomnieli odwołać rozkaz walki z religią?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wolałbym dyskutować na argumenty

   @perlikont: to jakie są argumenty za tym, że zrobiła to co zrobiła bo była religijna, a nie dlatego, że była psychiczna?
   Ponieważ:

   1.Nigdy żaden chrześcijanin nie złożył człowieka w ofierze

   2.W Ewangelii nie ma nigdzie o składaniu człowieka w ofierze

   3.Jest wręcz potępienie zabijania ludzi

   4.W samym artykule wspomniane jest mamrotanie samej do siebie, które jest bez większego ładu i składu

   śmiem twierdzić, że jej czyn był spowodowany chorobą psychiczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Nie dopisuj historii do tego co napisałem,uważam że baba jest obłąkana,natomiast nie wiem czemu ty
   porównałeś to zdarzenie do tego z Abrahamem.

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez bzdur z biblii nie da sie wyjasnic racjonalnie.

   @dqdq1: a w suuumie, mam wolny czas i lubię się pośmiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dajesz, co jest według ciebie gimboateuszku niewyjaśnialne.
   Od razu uprzedzam, że jestem antropologiem, czytałem św. Tomasza z Akwinu i parę innych opracowań.
   Przypominam także, że Stary Testament nie obowiązuje katolików, jest jednak uznawany za element księgi świętej, bo zapowiada Mesjasza, którym jest Jezus i przyszedł. A no i że Biblia była pisana poezją, więc branie jej dosłownie to czysty debilizm(sama Księga Rodzaju to jest pieśń i nawet widać to w przekładzie na wulgatę).
   Zapraszam.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: dlaczego bog zaplodnil wlasna matke zeby go urodzila po to zeby ludzie go zabili w ofierze samemu sobie aby zbawic ich za to ze zabijaja?

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: ojej jedna ukrzyżowana a z 50 w tym samym czasie ukamienowane honorowo (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: oczywiście, że kobieta była psychiczna (choć formalnie to jest kwestia dopiero do udowodnienia), ale katalizatorem była religia.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Hehe, ciekawe, bo Kościół przez setki lat interpretował biblię dosłownie a dopiero epokowe dzieła Kopernika, Bruno, Galileusza, Darwina itd. na przestrzeni wieków obnażyły "nauki" kościoła o genezie i umiejscowieniu świata i ludzkości. Gdy kreowane poglądy przez Kościół nagle nie wytrzymywały starcia z rzeczywistością kościół nagle przełączył się na tryb "a bo to nie można dosłownie interpretować, a że świat to jednak nie 5k lat temu powstał bo to bo tamto itp.". Po prostu "nauki" Kościoła są na tyle nieprecyzyjne, niefalsyfikowalne, giętkie, że po prostu w zależności od potrzeb odpowiednio dostosowują interpretację biblii, słów Jezusa itp. Stąd wartość poznawcza Biblii jest nikła i niestety w dobie dominacji Nauki w poznawaniu świata bardziej przeszkadza, miesza i nie tworzy już wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   @piotras-85: To naiwne twierdzić że gdy znikną religie to znikną podziały. Jestem pewny że ludzkość znalazłaby sobie nowe powody do sporów i wojen ( ͡€ ͜ʖ ͡€).

  •  

   pokaż komentarz

   Jako katolik ci powiem dlaczego nie robi się już ofiar dla Boga czy to w formie zabicia ludzi czy zwierząt. Dlatego że Jezus oddał za nas życie

   @MaxPB: Sam fakt, że Bóg miałby w ogóle ustanawiać takie prawo, by potem je znieść jest już niedorzeczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Oj tam, zagapił to zagapił. Na ch$? drążysz temat. ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: musi byc tym faktem bardzo przybita

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Jak nie Bóg to Ufo podpowiada ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   w tamtych czasach nie było czegoś takiego jak woda pitna. Ludzie musieli zadowolić sie winem lub piwem. Pijąc codziennie przez kilkadziesiąt lat ci ludzie nie mieli prawa być normalni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @piotras-85: o kurcze od wielu lat nie widziałem tak dobitnie masakrującego Chrześcijaństwo komentarza.
   Piękne to - krótko i na temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: A tak się odgrażałeś i nagle zamilkłeś xD

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego bog zaplodnil wlasna matke zeby go urodzila po to zeby ludzie go zabili w ofierze samemu sobie aby zbawic ich za to ze zabijaja?

   @dqdq1: robisz rzecz którą robi większość manipulatorów, a którą zapoczątkował Goebbels, mianowicie przedstawianie faktów w wersji uproszczonej tak, by brzmiały absurdalnie, co z miejsca ma ci przyznać rację u człowieka niezaznajomionego z tematem.
   To o tyle wredne i niskie, że zmusza rozmówcę do odkręcania twoich wysrywów, co w efekcie pozwala ci nabrać powietrza i srać swoim słowotokiem, nie patrząc na wyjaśnienia drugiej strony.

   Dzieciaku, kogo ty chcesz złapać?( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Bóg potrzebował rodzicielki dla ciała swojego syna, by samemu zjawić się na Ziemi. Wybrał najlepszą, najbardziej uczciwą kobietę jaką znalazł. Musiał umrzeć jako człowiek, by odblokować drogę do nieba ludziom. Do tamtego czasu, ludzie nie szli do nieba z prostego powodu-system był zaprojektowany tak, by ludzie żyli dostatnie życiem doczesnym, a projektu na wypadek śmierci nie było. W zaświatach było niebo i miejsce zwane שְׁאוֹל-szeol. Znaczące po polsku mniej więcej "miejsce próśb". Typowa poczekalnia w oczach śmiertelnika, w oczach boskich przedsionek.
   Dlaczego tak późno? Z powodu względności czasu, a także z powodu chęci poddania ludzi tamże przebywających próbie, aby nabrali pokory.

   A tak się odgrażałeś i nagle zamilkłeś xD

   Bo w przeciwieństwie do gimboateistów, mam życie prywatne i nie spamuję wypoku bo nie mam nic do roboty, ale wchodzę w wolnej chwili. Wolną chwilę mam na przykład teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   ale katalizatorem była religia.

   @filip-zaluski: ale mogło być to cokolwiek innego. Serial telewizyjny, książka, druga osoba, polityk, wiadomości w mediach...
   Każdy psychiatra ci to powie, że nieraz psychiczny może i na gołą ścianę się wpatrywać godzinami, by naraz dostać ataku.
   Jak cię zrani napastnik to winny nie jest nóż, tylko ten, który go wziął do ręki.

   Hehe, ciekawe, bo Kościół przez setki lat interpretował biblię dosłownie

   No to ciekawe, bo już w roku 50 synod apostolski zakazał interpretacji dosłownej listów apostolskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A już w 154 roku papież Anicet zakazał czytania dosłownie Pisma.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nie wspominając o I soborze w 325 roku.( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A nawet nie potrzebują zaglądać w sobory i synody, by zobaczyć że dzieła świętego Tomasza i Augustyna opisujące interpretację Biblii, a wcześniej świętego Hieronima, który jako pierwszy przetłumaczył Biblię z greki, hebrajskiego i aramejskiego.
   Więc do jego czasu, czytać Biblię mogli tylko patrycjusze i duchowni, którzy jako ludzie wykształceni(teologia była obowiązkowa w wykształceniu), na bank nie interpretowali Biblii dosłownie.

   Teraz pozostaje pytanie-czy nie wiedziałeś o tym, czy naginasz rzeczywistość do swoich potrzeb?

  •  

   pokaż komentarz

   a w suuumie, mam wolny czas i lubię się pośmiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @WodzNaczelny:

   Bo w przeciwieństwie do gimboateistów, mam życie prywatne i nie spamuję wypoku bo nie mam nic do roboty, ale wchodzę w wolnej chwili. Wolną chwilę mam na przykład teraz.

   @WodzNaczelny: nadal mnie to bawi xD

   Zmanipulowałem tekst o tym że bóg zapłodnił własną matkę i brzmi to absurdalnie-Ty swojej książki nie czytałeś. Tam to jest przedstawione w sposób absurdalny.

   A co do Twoich oskarżeń, wyzwisk i całej reszty to nie skomentuje (chociaż może powinienem- masz typowo katolicką mentalność), nie umiesz rozmawiać w sposób kulturalny to nie odzywaj się wcale, nie dam się sprowokować i zniżyć do Twojego poziomu.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmanipulowałem tekst o tym że bóg zapłodnił własną matkę i brzmi to absurdalnie-Ty swojej książki nie czytałeś. Tam to jest przedstawione w sposób absurdalny.

   @dqdq1: znów robisz to samo.

   Szaleństwem jest robienie tego samego i oczekiwanie innych efektów.

   A. Einstein

   co do Twoich oskarżeń, wyzwisk

   Pokaż mi gdzie cie wyzywam lub oskarżam? Stwierdzam fakt. No ale wolisz grać ofiarę i uciekać, bo przecież powiedzenie "nie wiedziałem"/"specjalnie kłamałem i przekręcałem fakty bo myślałem że nikt się nie skapnie" jest ponad możliwości egocentrycznego gimboateuszka, który zawsze wszystko wie najlepiej, a jak ktoś z faktycznym dyplomem pokaże mu, że p%@$%?@i głupoty, to robi obrażoną minkę i ucieka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   nie skomentuje

   Bo nie masz jak w starciu z nauką, która miażdży twoje wysrywy.

  •  

   pokaż komentarz

   Pokaż mi gdzie cie wyzywam lub oskarżam?

   @WodzNaczelny: Goebbles, gimbus, dzieciak.

   pokaże mu, że p%!@%#!i głupoty,

   @WodzNaczelny: o huj, jaki Ty jesteś zadufany w sobie xD Napisałeś trochę wyzwisk, oskarżyłeś o manipulacje, nie chcesz odpowiadać na pytania i twierdzisz że coś zrobiłeś xD Nie dziw się że nie traktuję Cię jako poważnie.

   Jak chcesz rozwinąć moją wypowiedź dotyczącą boga zapładniającego własną matkę i składającego ofiarę z siebie samemu sobie to droga wolna- nikt Ci tego nie broni, ale Ty

   wolisz grać ofiarę i uciekać

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: xD no to obal zamiast sie odgrazac!

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy fanatyzm religijny jest tożsamy z chorobą psychiczną.
  Co dobrego przyniosły nam religie na swiecie poza nienawiścią, wojnami, morderstwami, kamienowaniem, krzyżowaniem, paleniem na stosie.. Jak ludzie potrzebują komfortu bo życie ciężkie, to niech sobie poczytają przygody Kubusia Puchatka. Bardzo pozytywna lektura.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: proponuje nie wsadzać do jednego worka religii, fanatyzmu oraz oszustów którzy pod etykietka religii wyciągają od naiwnych ludzi hajs albo zmuszają do złych czynów

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek: czyli w sumie nie mieszać religii z religią ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  
   P.........k

   +2

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Komunizm czy nazizm to doktryny religijne? Bo też powodowały mordy czy wojny.
   To nie religie zabijały ale ludzie, bo taka jest nasza natura. Jesteśmy tylko ciut bardziej inteligentnymi zwierzętami a i tu niektórym się to nie podoba i chcą sprowadził istotę człowieka to popędów i ich zaspokajania (neo-marksiści na przykład).
   Nie było na tym świecie kultury który była wolna od przemocy i okrucieństwa. Najłatwiej jednak zwalić wszystko na jakieś naiwne wierzenia, ignorując faktyczne przyczyny 'zła'.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: prawda jest troche bardziej skomplikowana. W czasach kiedy nie bylo sądów i policji ktos taki jak Bóg, ktory wszystko widzi i może zeslac cię do piekla za zlamanie norm społecznych, spelniał rolę tych instytucj8. Innymi słowy wiara ulatwiala kooperację prymitywnego społeczeństwa. Polecam książkę "God is watching you". Biolog ewolucyjny świetnie tlumaczy dlaczego wiara w bostwa byla korzystna z ewolucyjnego punktu widzenia i dlaczego praktycznie kazda spolecznosc na swiecie miala/ma swoje bóstwa.

   W dzisiejszych czasach prawdopodobnie nie potrzebujemy takich prymitywnych wymysłów aczkolwiek ciezko jest przewidziec co by sie stalo gdyby z dnia na dzien zakazac wiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanCzlowiek: Trzeba być ostrożnym z tym stwierdzeniem, że to ludzie zabijają, bo pomimo że to całkowita prawda, to jednak coś tymi ludźmi kieruje. Wrodzona agresywność ludzi jest dość mocno dyskusyjnym tematem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Niektórzy kłóciliby się co jest dobre a co jest złe, ale tak na szybko kościół przyczynił się do powołania i ustanowienia wielu instytucji, między innymi instytucji bankowej, poczty, uniwersytetu czy też samego państwa. Przyczynił się do rozwoju kultury, architektury, rozwijał gospodarkę. Tak, kościół wyzyskiwał swoich wyznawców, był, jest i będzie przeżarty zgnilizną, o ile w dzisiejszych czasach być może i religie są zbędne tak na czasy średniowiecza była to instytucja która pchała nas do przodu.

   Swoją drogą, gdzie wolałbyś żyć w dowolnym okresie historii świata, w tej zgniłej, przeżartej religią i zgnilizną Europie która zwoływała krucjaty, wojowała z poganami i paliła wiedźmy na stosie czy w Chinach, gdzie obecnie oficjalnie nie ma religii, a przez wiele stuleci był tam wyznawany buddyzm, pacyfistyczna religia która promuje rozwój duchowny i medytowanie w świątyniach godzinami?

  •  

   pokaż komentarz

   Co dobrego przyniosły nam religie na swiecie

   @Kargaroth: Ja wiem, że bordo zobowiązuje do udzielania się wszędzie i pisania bez sensu, ale bez przesady :D.

   Już Ci tłumaczę.
   - Ogromny rozwój architektury. Jak wyjdziesz z piwnicy to zobaczysz, że na świecie mnóstwo osób zwiedza/podziwia rożnego rodzaju budynki religijne.
   - Rozwój malarstwa i ogólnie sztuki. Wybierzesz się do kilku muzeów to zobaczysz, że są całe piętra ze sztuką sakralną.
   - Rozwój muzyki. To w kościołach rozwijała się muzyka, śpiew.
   - Rozwój kultury, to w kościołach prosty człowiek miał styczność z kulturą - sztuka, muzyka, łacina etc.
   - Szerzenie norm społecznych i pewnych wzorców społecznych, które teraz rzutują na nasze społeczeństwo.

   To tylko kilka przykładów, które wynosi z gimnazjum/szkoły średniej ;)
   Rozumiem, że treść znaleziska może bulwersować, ale to nie powód żeby pisać takie bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @dstrdstr: miałem mu coś podobnego pisać ale widzę, że mnie wyręczyłeś, dzięki :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Czytam ten komentarz i płakać mi się chce bo wiem że Panu Bogu też jest smutno, i dla takich ludzi posłał swojego Syna.
   Żeby za nasze Grzechy umarł bo tak nas kocha że przebaczył nam!

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy fanatyzm religijny jest tożsamy z chorobą psychiczną.
   Co dobrego przyniosły nam religie na swiecie poza nienawiścią, wojnami, morderstwami, kamienowaniem, krzyżowaniem, paleniem na stosie.. Jak ludzie potrzebują komfortu bo życie ciężkie, to niech sobie poczytają przygody Kubusia Puchatka. Bardzo pozytywna lektura.


   @Kargaroth:
   Powiedz mi, proszę, gdzie są plemiona amazońskie i aborygeni w 2018 roku? (ostatnie, do których nie dotarła cywilizacja w jakiejkolwiek postaci, z jakiejkolwiek religii, z jakiejkolwiek kultury)

   Więc, odpowiadając całkowicie na poważnie.

   Wyobraź sobie iście barbarzyński świat. Nie istnieją państwa, prawo, jakiekolwiek zasady. Ludzie żyją bardziej jak zorganizowane zwierzęta, gdzie prawo ma ten kto jest silniejszy.

   I wchodzą żydzi z tym ich judaizmem.
   Mają misję, są narodem wybranym przez Boga. Jakimś cudem przeżywają (a wk%$%iali zarówno babiliończyków, syryjczyków i faraonów) do momentu kiedy narodził się Chrystus, czy był postacią fikcyjną czy nie, ktoś miał finezję, aby uśmiercać Boga w ludzkiej postaci za grzechy jakichś podludzi (ówczesnych ludzi, którzy byli gorsi od współczesnych pod każdym względem).

   Religia w jakiś sposób skonsolidowała ludzkość i sprawiła że jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

   Jak serio chcesz krytykować religię to masz problem. Bo prawie wszystko z czego korzystasz i co jest twoim udziałem, nie byłoby możliwe, gdyby ktoś nie wpadł na pomysł "głoszenia dobrej nowiny" tudzież "nawracania ogniem i mieczem".

   Religia zrobiła sporo złego. Ale jednocześnie, religia jest jak każde inne narzędzie - to od ludzi zależy do jakich celów zostanie wykorzystana.

 •  

  pokaż komentarz

  I ta wysoce stosowna reklama pod artykułem

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: fromapp.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  kto pisal ten gowno artykul.. przecież każdy wie ze ukrzyzowanie nie polega na wkladaniu krzyza do ust...

 •  

  pokaż komentarz

  Gdy religia wejdzie zbyt mocno.