•  

  pokaż komentarz

  Jak zwykle #qualitycontent
  Kijowość położenia Korei jest w sumie podobna do położenia Polski.O ile my w najnowszej historii musieliśmy sobie radzić "tylko" z 2 graczami(wschód,zachód),o tyle Korea miała : -Japonie -Chiny -Rosje(w pózniejszym okresie) -Anglosasów chcących się zamontować w tamtym rejonie świata.
  Polecamy w miare ciekawy dokument na ten temat:

  źródło: youtu.be

 •  

  pokaż komentarz

  Niezle... W skrocie tam gdzie wesxli ruscy zostal komunizm i dzisiejszy kim czyli syf kila i mogila, tam gdzie weszly usa jest postep i dobrybyt.... Cos jak polska i europa zachodnia

  •  
   Lawrence_z_Arabii

   -34

   pokaż komentarz

   Niezle... W skrocie tam gdzie wesxli ruscy zostal komunizm i dzisiejszy kim czyli syf kila i mogila, tam gdzie weszly usa jest postep i dobrybyt.... Cos jak polska i europa zachodnia

   @Kopytko1: Korea Północna do lat 80-tych XX wieku była bardziej rozwinięta niż ta Południowa.

   To szereg ogromnych reform i ogromne inwestycje pozwoliły osiągnąć Korei Południowej to co ma teraz, a nie żadna "magiczna aura" USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: widzisz, tylko tak jakoś wyszło że ogromne reformy i ogromne inwestycje są tam gdzie jest "magiczna aura" USA

   Tam gdzie są Rosjanie jest tylko wyzysk i eksploatacja krajów w ich strefie wpływów. A tam gdzie wleźli i zostali Amerykanie jakoś dziwnym trafem od razu pojawiły się cuda gospodarcze (Niemcy, Japonia, Korea Południowa). Można by tu dodać jeszcze Europę Zachodnią, ale ja jej nie liczę bo po pierwsze nie była okupowana, po drugie była relatywnie bogata jak Amerykanie się tam rozłożyli. Fakt jest jednak taki że wszystkie kraje w Amerykańskiej strefie wpływów mają się co najmniej dobrze.

   A historia pokazuje że lepiej jest zostać podbitym przez Amerykanów niż być najbliższym sojusznikiem Ruskich...

  •  

   pokaż komentarz

   widzisz, tylko tak jakoś wyszło że ogromne reformy i ogromne inwestycje są tam gdzie jest "magiczna aura" USA

   @sakfa: no widzisz, tak jakoś wyszło że kapitaliści mieli kasę a komuniści nie.

   A historia pokazuje że lepiej jest zostać podbitym przez Amerykanów niż być najbliższym sojusznikiem Ruskich...

   @sakfa: Irak, Libia, Afganistan, Egipt, Syria...

  •  

   pokaż komentarz

   Irak

   @GoGoPowerRangers: co nie tak z Irakiem? 11% wzrostu pkb mieli ostatnio po pauzie rozwoju gospodarczego w wyniku wojny domowej z ekstremistami których USA pomogło im pokonać, przed nią mieli 14% wzrostu pkb,a w okresie po światowym kryzysie gospodarczym szóstki

   a żeby USA okupywały Libię albo Syrię to nie kojarzę, op mówił o okupacji a nie walce jako takiej

   źródło: i.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Kopytko1: Ale Ty wiesz, że do lat 70-tych Północ była bogatsza od Południa?

  •  

   pokaż komentarz

   @sakfa Generalnie masz rację, chociaż nie zgodzę się że stwierdzieniem, że wszystkie kraje pod wpływem USA mają się jak pączki w maśle, np. Panama, czy Puerto Rico - to są marionetki, do tego biedne i słabo rozwinięte.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuriv Portoryko to jest wyjątkowy przypadek ale pod innym względem.

  •  
   Lawrence_z_Arabii

   -1

   pokaż komentarz

   widzisz, tylko tak jakoś wyszło że ogromne reformy i ogromne inwestycje są tam gdzie jest "magiczna aura" USA

   @sakfa: magiczna aura USA jest na połowie świata, w tym i u nas, a jakoś nie wszyscy wykorzystują sytuację.

   A historia pokazuje że lepiej jest zostać podbitym przez Amerykanów niż być najbliższym sojusznikiem Ruskich...

   Historia pokazuje, że nawet jak USA cię nie podbije, tylko jest twoim sojusznikiem, to nic nie osiągniesz, jeśli sam nie zadbasz o siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sakfa: taaaaaak? Myślisz, ze świat jest czarno-biały?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Portoryko#Gospodarka
   Obecnie ponad 40% Portorykańczyków żyje poniżej poziomu ubóstwa[8].

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: oczywiście że świat nie jest czarnobiały, ale akurat przykład Portoryka jest tu dość słaby bo to dużo bardziej skomplikowana sprawa.

   1. Portoryko jest biedne bo zbankrutowało. A zbankrutowało bo Amerykanie jak to Amerykanie pozwolili im zachować własne rządy które zadłużały się na potęgę i generalnie źle zarządzały, więc ciężko za to winić USA. Artykuł z Wikipedii który podałeś nawet wspomina o tym że w latach 70 USA zrobiło to co zwykle i przyniosło do Portoryko inwestycje dzięki ulgom podatkowym. Niestety Portorykańczycy nie wykorzystali tego potencjału i jak tylko ulgi się skończyły to i ekonomia się zwinęła.
   2. Porównując z innymi krajami w okolicy w podobnych do portorykańskich kręgów kulturowych (weźmy 4 najbliższe -Dominikana, Kuba, Kolumbia i Wenezuela, pomijam małe wysepki i Haiti bo Haiti to ex-Francja a wszystkie byłe kolonie francuskie to jakiś dramat) to i tak Portoryko ma się świetnie. Ciekawe natomiast czy to przypadek że z tych 4 wymienionych przez mnie krajów, dwa w najbardziej rozpaczliwej sytuacji to te pod wpływem Sowietów?
   3. Jedyny konkretny zarzut jaki można by mieć do USA to że rozdali Portorykańczykom amerykańskie paszporty co w długim terminie doprowadziło do ogromnego drenażu mózgów z wyspy. No ale ciężko winić Amerykanów za decyzję którą podjęli 100 lat temu która negatywne skutki przyniosła kilkadziesiąt lat później... Nie było tam (raczej) celowego działania na szkodę wyspy.

   Koniec końców źle na tej obecności Amerykanów nie wyszli, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie że gdyby w 1898 nie zostali oddani Ameryce tylko zostali pod panowaniem Hiszpanów mieliby się teraz znacznie gorzej jako kolejny niepodległy shithole w tym rejonie świata... A tak przynajmniej mają nad głową Wuja Sama który od czasu do czasu przyśle trochę pomocy, odbuduje po huraganie, zastanowi się nad umorzeniem długów czy pozwoli któremuś członkowi rodziny pracować za duże pieniądze i pomóc tym co zostali na wyspie.

   Zresztą jeżeli chodzi o Latin America to tam w ogóle nie ma bogatych krajów (pomijając wyspy rządzone bezpośrednio przez Europejczyków). Ja tam się w poprawność polityczną bawić nie zamierzam i uważam że skoro ANI JEDEN kraj w tych kręgach kulturowych nie jest bogaty i prężnie działający a jedyny który przez chwilę był (Argentyna) zbankrutował z takim hukiem że do dzisiaj jest synonimem kryzysu to może coś jest nie tak z kulturą tych narodów i tak samo jak Afrykańczycy oni są po prostu niezdolni do stworzenia prężnego państwa nawet jeżeli da im się do tego odpowiednie warunki. Może za kilka pokoleń się coś zmieni ale teraz wygląda to słabo.

  •  

   pokaż komentarz

   @sakfa: Wiesz, Kuba i Wenezuela ma nałożone embargo przez USA. Ciekawe, jakby sobie Polska radziła, gdyby UE z Niemcami na czele nałożyły embargo. USA też grzebie w tym rejonie, ustanawia marionetki. Podobnie jak ZSRR robiło w bloku wschodnim.

   Portoryko klapło, bo wyniosły się firmy po likwidacji ulg podatkowych.

   "a jedyny który przez chwilę był (Argentyna) zbankrutował z takim hukiem"
   Wiesz, że Francja kilka razy zbankrutowała (mniejszą ilość niż Grecja)? UK też się miała cienko w latach 60-tych.

   https://www.forbes.pl/wiadomosci/bankructwo-grecji-10-panstw-ktore-tez-zbankrutowaly/yw35xtx

   Dobra, zobaczmy, co napisano w wiki na temat gospodarki Argentyny.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Argentyny

   W Argentynie w latach 1991-1998 PKB rosło średnio o 6%. PKB na osobę w 1994 wynosiło 8248 USD. Jednak kryzys w latach 1999-2002 spowodował, że PKB mocno spadało (w 2002 roku spadło do 11%). W 2001 PKB wynosiło 12000 USD[3]. Jednak poprawa gospodarcza w Argentynie w 2003 roku spowodowała, że PKB rośnie do dziś co roku o 8-9%.

   Argentyna tak jest synonimem jak Polska była synonimem, że u nas to tylko wozy drabiniaste i niedźwiedzie na ulicach ew. wiecznie biedny kraj.

   Chile - czy oni mają złe wskaźniki gospodarcze? Są mniej zadłuzeni niż większośc krajów EU.

   Bardzo dobrze napisał @Lawrence_z_Arabii: Wujek Sam nie da kasy, trzeba sobie zapracować i walczyć o swoje.
   Akurat Niemcy, Japończycy, Koreańczycy to zdyscyplinowane narody.

   A USA? To już bankrut, tylko ich ratuje narzucenie światowej waluty. Do czasu. Ale wtedy biada nam.

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie ludźmi a geopolityka geopolityką. Fajny przykład jak jeden kraj może mieć określoną i naznaczoną historię przez swoje położenie geograficzne. Zresztą Polska i nasza Nizina Środkowoeuropejska to analogiczny przypadek.

 •  

  pokaż komentarz

  Troche Polskę przypomina, kraj w strefie zgniotu między mocarstwami.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli można powiedzieć że Koreańczycy nienawidza japońców jak my Niemców z tego samego powodu. Też im narzucali swój język,japońskie nazwy , wybili sporo ludzi itp... Szkoda że nie pokazali jak powstał i dlaczego ten reżim czerwony KIMa i dlaczego Stany Japonia i Rosja ma to pozwolili żeby tak Korea północna urosła w sile ;)

  p.s. Co tam ruskie szukali to nie wiem...
  P.s. 2 Ciekawa historia jak i kanał.