•  

  pokaż komentarz

  Jak nienawidzę banków, tak te wszystkie czysto socjalistyczne ustawy mnie przerażają.
  Kurywa co się z tym krajem dzieje?
  Niebawem rząd tak przyzwyczai ludzi do tego, że wszystkim się zajmuje, jak szwedów, którzy po otrzymaniu obwieszczenia od swojego rządu, że mają się przygotować na jakieś dziwne zdarzenia (kupić żarcia, wody itd) są w szoku, no bo jak to, do tej pory rząd wszystkie problemy za nich załatwiał, a teraz płacz, bo nie wiedzą co mają z sobą zrobić.
  U nas to zaczyna wyglądać podobnie.
  Socjalizm pełną gębą.

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: Tak właśnie działa socjalizm. Daje ludziom możliwość wyboru, ale tylko spośród "jedynie słusznych" opcji. Podobnie jest z energią elektryczną, wodą, funduszami emerytalnymi, odpadami, ściekami, ubezpieczeniami komunikacyjnymi, itd...

  •  

   pokaż komentarz

   Tak właśnie działa socjalizm.

   @mechagodzilla: Właśnie. Pieniądz to towar, wedle sektora finansowego. Przełóżmy to na coś innego, masz nadwyżkę nowych butów, oddajesz je do pobliskiego sklepu z prawem obrotu nimi, to Ty im płacisz za taką usługę czy sklep się dzieli zyskiem związanym z obrotem?

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: socjalizm rozwiazuje problemy nieznane w innych systemach.
   1. Banki złe, opodatkujmy dodatkowo bogate banki.
   2. Banki jak wszystkie inne firmy musza ujac wszystkie koszta w cenie swoich produktow i podnosza ceny uslug, a gdy jest to niemozliwe jak inne firmy musza rezygnowac ze swiadczenia uslug.
   3. Banki zle napiszemy ustawe ze kazdemu konto za darmo
   4. Banki jak wszystkie inne firmy musza ujac wszystkie koszta w cenie swoich uslug wiec aktualizuja cenniki podnoszac ceny uslug (np przelewy)
   5. Baki zle, napiszmy ustawe (...)
   6. (...)
   (...)
   X. Baki tylko rzadowe, bo rzad "nie okrada".

  •  

   pokaż komentarz

   Tak właśnie działa socjalizm. Daje ludziom możliwość wyboru, ale tylko spośród "jedynie słusznych" opcji. Podobnie jest z energią elektryczną, wodą, funduszami emerytalnymi, odpadami, ściekami, ubezpieczeniami komunikacyjnymi, itd...

   @mechagodzilla: na szczescie mamy jeszcze wolny rynek. daje tyle opcji do wyboru, a wlascieiw dawalby gdyby nie lewackie korporacje ktore nie chca sie stosowac do wolnorynkowych zasad, w dodatku nawet tak podstawowy przedmiot jak etyka w biznesie ich nieinteresuje! niewidzialna reka rynku wszystko to by zalatwila!!!111

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: zapomniales dodac ze banki lewackie bo maja w dupie wolnorynkowe przykazania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   B...........d

   +25

   pokaż komentarz

   Banki jak wszystkie inne firmy

   @maniac777: Spróbuj w Polsce założyć swój bank, jeżeli uważasz, że banki są jak "wszystkie inne firmy". Mogę Ci tylko życzyć powodzenia :) Daj znać jak Ci się uda.

  •  

   pokaż komentarz

   @BlackJewAhmed: Nie mam wystarczających funduszy by spełnić wymagania już nałożone poszczególnymi ustawami. Na wstępie brakuje mi 5 milionów euro (art 32 ustawy). Tobie pewnie też, prawda?

   PS: Jak myślisz skąd się swego czasu wzięła eksplozja SKOKów i firm pożyczkowych?

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: pitolenie. Jaki socjalizm. To jest po prostu zarządzaniem krajem. Idziemy w kierunku takim że każdy 99% obywateli bedzie miec konto w tym np. emeryci. Płacenie kartą etc.

   Bez takiej ustawy - banki beda kasowac wszystkich lojalnych np. po 10zł za konto. Inna kwestia - państwo mowi do emerytów etc założcie konta etc a oni ze nie, bo sa platne. Wiec teraz jest argument.

  •  

   pokaż komentarz

   @mechagodzilla: To prawda.Zobacz ilu przyzwyczajonych minusy daje.
   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   socjalizm rozwiazuje problemy nieznane w innych systemach

   @maniac777: co to za teoretyzownie bez sensu. Socjalizmem nazywajmy systemy które wypłacają rożnej maści świadczenia dla obywateli etc. Podatki i kwestia ograniczen na banki etc to po prostu zarzadzanie panstwem. Wszedzie tak jest.

   Problemy nieznane w innych systemach - o jakim SF Ty mówisz?!? W jakim kraju masz jakis inny system.

   Takie lanie wody.
   ps pracuje fizycznie w UK. Widze jak firma z racji braku keizen, optymalizacji etc produkujemy choroby zawodowe u ludzi, pracowników. Potem ida ludzie na zabiegi, niektórzy po 30 latach ida na rente czy cos. Ty to nazwiesz socjalizm, cos za darmo...

   A prawda jest taka ze wiele biznesów produkuje chorych obywateli. Dlatego pracownicy jak i przedsiebiorcy razem musza placic za "serwis takich" ludzi. Ludzi których możemy nazwac siłą roboczą gospodarki.

   Ty widzisz jakis termin socjalizm i ze ktos cos "za darmo dostaje" a ja widze zniszczone człowieka którego sie po prostu reperuje aby dalej mógł pracowac. Widze szefów którzy maja w nosie BHP.

   Tak jak z tą Ukrainka co reke w pralni straciła. To ze byla leczona etc to jest socjalizm ?

   "lewa" strona wypacza pojecie "wolny rynek" a "prawa" strona wypacza pojecie "socjalizm".

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: Wszystko co za darmo jest przewaznie najdrozsze. W tym wypadku oplaty za konto banki odbija sobie na klientach gdzie indziej. I to z nawiazka ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @maciundo: socjalizm to też częściowe odrzucenie kapitalizmu i sprawowanie centralnej kontroli nad gospodarką.

  •  

   pokaż komentarz

   założcie konta etc a oni ze nie, bo sa platne.

   @maciundo: przecież chyba w każdym banku jest jakieś darmowe konto...

   @ozzmann: kiedy ostatnio płaciłeś za konto indywidualne w banku?

  •  

   pokaż komentarz

   Socjalizmem nazywajmy systemy które wypłacają rożnej maści świadczenia dla obywateli etc. Podatki i kwestia ograniczen na banki etc to po prostu zarzadzanie panstwem.
   @maciundo: Nie wymyślaj własnych definicji.
   Socjalizm jest wtedy, kiedy państwo wp%#$@%@a się w gospodarkę. Wolny rynek jest wtedy, kiedy się wp%#$@%@a.

  •  
   m........z

   +2

   pokaż komentarz

   Kurywa co się z tym krajem dzieje?

   @hieronimek:

   "Kurywa", podziękuj Brukseli:

   "Rachunek podstawowy to element unijnej dyrektywy z 2014 r. Oprócz Polski wdrożyło ją w pełni 14 krajów UE. Pierwsze dane na temat liczby darmowych kont państwa członkowskie powinny przekazać Brukseli pod koniec przyszłego roku. "

   Ale po co masz czegokolwiek szukać w necie ? Lepiej p@?!@!?NĄĆ wybitny inaczej komentarz i zbierać plusy od podobnych kretynów.

   P.S. To kiedy wychodzimy z Unii, żeby "biedne banki" mogły se porządnie dorobić, hę ?

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: Akurat Szwecja to nie jest dobry przykład, pobierane od szwedów przez państwo podatki są bardzo wysokie więc dawcy oczekują czegoś w zamian. Opieka zdrowotna w Szwecji była kiedyś na super poziomie. Teraz przez najazd "lekarzy - inżynierów" ubarwionych inaczej staje się dosyć szybko miejscem które pieprznie finansowo. Samo społeczeństwo szwedzkie już nie jest tak zadowolone z "ubogacania kulturowego" jak kiedyś. Miarka się przelała, teraz oczekiwanie aż miarka pęknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: to jest przede wszystkim banksteryzm. Wszystkich przyzwyczaić do konta potem likwidacja gotówki. Potem nagle jakaś katastrofa i wszyscy wszystkich zabijają dla jedzenia albo handel wymienny jak było ostatnio w USA.

   To zachłanność rządu totalna kontrola i banksteryzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Ja nie place ale masa jest kont platnych. O ile nie woekszosc. Tylko teraz maja byc darmowe. Roznice (a sa to niemale pieniadze) banki odbija sobie na innych oplatach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: masa to jest kont bezpłatnych wystarczy ich używać.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest po prostu zarządzaniem krajem

   @maciundo: socjalizm to tez "zarzadzanie krajem". Wyroznia je to ze stara sie zwalczac mechanizmy rynkowe by zapewnic "rownosc".

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: I waśnie też chodzi mi o bezsens tej ustawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: jest bezsensowna ale nie widzę jakiejś większej różnicy od tego co jest trraz a więc i wielkich podwyżek cen.

  •  

   pokaż komentarz

   @hieronimek: już teraz połowa banków nie pobiera opłaty za prowadzenie, jedynie niektóre za kartę. To nie problem znaleźć taki bank. A jak wejdzie ustawa to sobie odbija innymi opłatami.

  •  

   pokaż komentarz

   Problem jest w tym, że obywatele są przymuszani do korzystania z usług bankowych. Wszystkie firmy w których dotychczas pracowałem przelewały wynagrodzenie na konto, nie było możliwości odbioru w gotówce. Może jest możliwość otrzymania wypłaty w gotówce, ale ja się z tym nie spotkałem. Jeżeli więc rząd przymusza ludzi do korzystania z kont bankowych, robiąc bankom dobrze, to powinni również zaoferować konto darmowe za które nie trzeba będzie nic płacić.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Wielkich nie bedzie. Ale gdy np bank straci przez ustawe kilka milionow to sobie odbierze te pieniadze w innej formie. Ciezko jest zrezygnowac z czesci comiesoecznych przychodow. Ty chyba bys tak latwo nie odpuscil ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: ale za wiele (o ile w ogóle) nie straci bo już teraz daje takie konta.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie. Pieniądz to towar, wedle sektora finansowego. Przełóżmy to na coś innego, masz nadwyżkę nowych butów, oddajesz je do pobliskiego sklepu z prawem obrotu nimi, to Ty im płacisz za taką usługę czy sklep się dzieli zyskiem związanym z obrotem?

   @videon: Przecież jak zakładasz lokatę w banku to bank płaci tobie a nie ty bankowi. Bez sensu ta analogia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Imagination: Słyszałeś o takich praktykach na ROR? Jedyna różnica to brak deklaracji długości "zamrożenia" co łatwo niweluje się powszechną zachętą (generalnie to poprzez opłaty zmuszeniem) do płatności bezgotówkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: Bo ROR to konto rozliczeniowe. Tam się trzyma jakieś drobne na bieżące wydatki. Nie wymagaj od banku żeby dawali Ci za to nie wiadomo co. Oni muszą opłacać placówki, zatrudniać pracowników do obsługi, tworzyć aplikacje internetowe i mobilne (co wcale tanie nie jest) i opłacać masę innych rzeczy. Ja dostaję konto, dostęp do tego wszystkiego i kartę. Wszystko kompletnie za darmo (pod warunkiem że wydam miesięcznie 300 zł ale dla dorosłego człowieka to nie jest żaden warunek) więc moim zdaniem uczciwy układ. Ja wiem że złe banki itd, ale co Ty byś więcej chciał? Przecież nawet jakby znowu na RORach było oprocentowanie to przy tych drobnych jakie się tam trzyma (zakładając powiedzmy te 5000 zł) to i tak żadna różnica. A jak się ma jakieś oszczędności to już trzyma się je na lokatach lub kontach oszczędnościowych (gdzie zwykle też nie masz tej wspomnianej deklaracji zamrożenia).

  •  

   pokaż komentarz

   Oni muszą opłacać placówki, zatrudniać...

   @Imagination: Patrz, wspomniany wcześniej sklep obuwniczy też ma takie problemy... Wpłacasz im datek za oglądanie witryny?

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: Nie, ale też nie każę im sobie płacić za to że łaskawie przyszedłem pooglądać.

  •  

   pokaż komentarz

   nie każę im sobie płacić za to że łaskawie przyszedłem pooglądać

   @Imagination: Hmm wydawało mi się że jasno określiłem za co ma mi płacić, bynajmniej nie było to oglądanie... Banki obracają Twoją gotówką, mają prawo do generowania pustego pieniądza, zarabiając na tym, a Ty jeszcze chcesz im za to dopłacać, bo Ci apkę dali do smartfona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: No to Ci napisałem że za deponowanie gotówki bank płaci. A jeśli chcesz tylko używać do rozliczeń a nie trzymać tam pieniędzy to nie wiem czemu chcesz jeszcze na tym zarabiać. W takiej sytuacji powinieneś się cieszyć że dają Ci taką fajną usługę za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Imagination Dobre, trafił mi się dobry samarytanin :) Więc, zarabiają na obrocie Twoją gotówką czy nie, skoro każą sobie za to płacić?

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Troche p@%$@@%isz! Banki na starcie sa do przodu, bo pozyczaja cos , czego nie maja! Skoro panstwo na to pozwala, to niech i banki cos daja. Wiekszosc bankow nie zarabia na na obsludze indywidualnych kont.

  •  

   pokaż komentarz

   Dobre, trafił mi się dobry samarytanin :) Więc, zarabiają na obrocie Twoją gotówką czy nie, skoro każą sobie za to płacić?

   @videon: Jak masz 300, 500 czy 800zł na koncie to nie zarabiają. Więcej ich kosztuje utrzymanie twojego konta. Jak masz większe pieniądze to wrzucasz na lokatę lub OKO i dostajesz odpowiednie odsetki. Jak Ty to sobie wyobrażasz, że będziesz miał na koncie 300zł, korzystał ze wszystkiego i bank ma Ci płacić jeszcze za to że w ogóle łaskawie korzystasz z ich udogodnień?

 •  

  pokaż komentarz

  Któryś już z kroków do zabronienia posługiwania się gotówka...

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrmaZdzislaw płacenie kartą ma swoją oczywistą zaletę w postaci chargeback. Ubezpieczenie za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq I ma ta oczywista wadę, że można śledzić wszystkie twoje zakupy, przepływ gotówki, oszczędności etc.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrmaZdzislaw: Z jednej strony jeżeli państwo nakłada obowiązek (np podczas rozliczania się z podatkami) obrotu bezgotówkowego, to powinno zapewnić możliwość posiadania darmowego konta bankowego. Z drugiej strony czy banki to nie prywatne firmy? Wydaje się, że nie do końca, bo jednak państwo daje bankom pewne przywileje których nie mają inne firmy, może też wymuszać w zamian pewne usługi - taką usługą są darmowe konta bankowe. Chociaż jak się patrzy na rankingi kont: http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-osobistych/ to już teraz można znaleźć darmowe konto.

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze ale ja nie kupuję nic złego, nie unikam płacenia podatków i nie pracuję na czarno. Tym samym chcę żeby wszyscy byli przez państwo równo traktowani i wszyscy byli uczciwi i płacili podatki tak jak ja.
   Nie wiem czemu innemu ma służyć ukrywanie płatności

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: `Nie ukrywanie,ale zabezpieczenie swojego majątku.Popatrz Cypr.
   Drugie to przymus.Są ludzie,co nie trawią przymusów. Trzecie ,jak np przyjedzie"rusek"i będziesz chciał kupić papu ,a wiadomo,że na wstępie posadzi łączność ,banki itp to "przykro" będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Jak ktoś pracuje na czarno to nie płaci podatków?

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista: Jeśli żre trawę i pije wodę z kałuż to jest to możliwe teoretycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zablokowanyumysl możesz kupić sztabkę złota i nawet nie zapłacisz od tego VATu.
   Cypr jest jedynym przykładem i do tego bardzo specyficznym, bo jakby nie było to raj podatkowy.
   Z komunikacją masz rację, ale prawdopodobnie za kilka lat takie coś spowoduje paraliż w każdym miejscu, niezależnie od tego czy płacisz kartą.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Złoto w sztabie słabo funkcjonuje.no chyba,że w sztabkach 1 gramowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: ale może ja po prostu nie chcę, żeby państwo i banki wiedziały na co wydaję pieniądze? bo przez przelewy wszystko jest transparentne. nie robisz nic złego, to pewnie nie miałbyś nic przeciwko życiu w bloku ze szklanych ścian, jak w "Paradyzji" Zajdla?

  •  

   pokaż komentarz

   @wooster no, a ja chcę żeby państwo wiedziało za wczasu, że po 5 latach zarabiania 3000zl/msc i wydatkach rzędu 2000zl kupiłeś sobie willę za 4 miliony złotych. Szczególnie, jeśli twoim pracodawcą jest państwo i mogłeś mieć wpływ na przetargi. Albo - w teorii nic nie zarabiałeś, a budujesz dom.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Umieściłbyś na portalu społecznościowym, jeśli posiadasz na takowym konto link do strony, na której wyświetlałaby się Twoja historia zakupów, dostępna dla wszystkich znajomych? Wiem, że żyjemy w czasach, w których ludzie sami odzierają się z prywatności, ale są jeszcze ludzie ceniący swoją prywatność. Chciałbyś żeby ktokolwiek oprócz sprzedającego wiedział, że kupiłeś np. środek na biegunkę, viagrę, albo skrzynkę piwa? Jeśli tak to pójdź do jakiegoś reality show.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita nieistotne co kupiłeś. Jak to nie było 100kg saletry a nie jesteś rolnikiem to nikogo nie interesuje co tam sobie kupisz.
   Istotne za ile i o to, żebyś przypadkiem nie psuł rynku kupując bez VATu

  •  

   pokaż komentarz

   ja nic nie mam do ukrycia

   @szpoq: Pierwszy krok do odbierania wolności. Mimo, że nie masz nic do ukrycia to czy będzie ciebie cieszyło, że ktoś widzi wszystko co robisz, wie gdzie jesteś, kontroluje ciebie na każdym kroku...?

  •  

   pokaż komentarz

   @wykopiwniczanin jakie 'wszystko'? Bilans zarabianych i wydawanych pieniędzy w skarbówce to wszystko?

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: No jeszcze możesz dołożyć sobie do tego godzinę i lokalizację transakcji. A poza tym nie mówię tylko o gotówce co może nie leży bezpośrednio w kwestii tematu banków, ale śledzenie GPS, rejestracja kart SIM, nieuzasadnione kontrole drogowe, nadzorowanie czy dobrze wychowujemy dzieci, powolne zakazywanie protestów i marszów to wszystko są ziarnka... A wszystko to okraszone obywatelskim przyzwolenie "zaglądajcie w moje kieszenie ja nie mam nic do ukrycia"

   Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Jeśli nie masz nic do ukrycia, to podaj wszystkie swoje dane na wykopie, wraz ze zdjęciem itd. Pozbawienie ludzi gotówki, to pierwszy krok do niewolnictwa. Powiedzmy, że po całkowitej likwidacji gotówki, dochodzi do władzy, ktoś kto w kampanii wyborczej obiecywał cuda na kiju, a po wygraniu wyborów podnosi np. VAT do 70% i co wtedy zrobisz? Pomyśl co by było w razie wojny, gdyby najeźdźca w pierwszej kolejności zniszczył najważniejsze elementy sieci internetowej, też wolałbyś mieć bity na serwerze czy realną gotówkę w kieszeni? Piszesz, że gdy ktoś nic nie zarabia, a nagle buduje dom, to go skarbówka nie dosięgnie? Przy polskiej zawiści takiego zaraz ktoś podpieprzy. Co do willi, to chyba państwo wie o tym co kupiłeś, bo musisz zapłacić podatek od wzbogacenia. Być może jesteś zwolennikiem partii rządzącej i patrzysz bezkrytycznie na to co robi, ale pomyśl przyszłościowo, skąd wiesz kto będzie u władzy za 10 czy 15 lat? Moim zdaniem w tej chwili jest źle, ale powiedzmy, że dojdzie do władzy ktoś jeszcze gorszy i będzie wykorzystywał wszystkie te chwyty mające trzymać obywateli za mordę w swoich celach. Przecież bez realnej gotówki bardzo łatwo stłumić np. strajki przeciw złej władzy, wystarczy odciąć strajkujących od kasy i już się im usta zamknie. Znajomi zechcą pomóc przeciwnikom władzy odciętym od pieniędzy? Podzielą ich los, bo państwo sprawdzi, że nagle Kowalski i Nowak zaczęli jeść za trzech, czyli wspierają buntowników, więc ich też odetną. Zrozum, że brak gotówki daje niesłychanie silne narzędzie w ręce ludzi, którym przeważnie chodzi tylko o własny interes. Niektórzy tak wychwalają płatności bezgotówkowe, że to pełna wygoda, ok w sklepie może tak, ale daj dziecku jakieś drobne do szkoły czy coś. Loguj się na swoje konto, rób przelew, który dojdzie w jednej z 3 sesji w ciągu doby. W porównaniu z wyjęciem pieniędzy z portfela nie wygląda to wygodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq:
   "Twierdzenie, że nie obchodzi Cię prawo do prywatności ponieważ nie masz nic do ukrycia, nie różni się od twierdzenia, że nie obchodzi Cię wolność słowa ponieważ nie masz nic do powiedzenia" (Edward Snowden)

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq
   "Przez ostatnie 16 miesięcy kiedy brałem udział w debatach na temat tego zagadnienia [prywatności] za każdym razem gdy ktoś mi powiedział 'Nie przejmuję się za bardzo naruszeniami prywatności ponieważ nie mam nic do ukrycia' moja odpowiedź jest zawsze taka sama. Wyjmuję długopis, piszę swój adres email. Mówię 'Tu jest mój adres emailowy. Chciałbym, żebyś po powrocie do domu wysłał mi hasła do wszystkich swoich kont emailowych, nie tylko do tego 'poprawnego' służbowego maila z Twoim nazwiskiem, ale wszystkich, bo chciałbym sobie popatrzeć na to co robisz online, poczytać co chcę przeczytać i opublikować wszystko co będę uważał za interesujące. W końcu, jeżeli nie jesteś złym człowiekiem, nie robisz niczego złego to nie powinieneś mieć nic do ukrycia.' ŻADNA z osób nie skorzystała z tej oferty." (Glen Greenwald)

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: A co,masz cos do ukrycia? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yaci ja tu piszę o wgląd w wydawane i zarabiane pieniądze. Nie rozumiem dlaczego ten wywód.
   Kwity finansowe są od bardzo dawna koniecznością, a rewolucja informacyjna to nie tylko Facebook, ale też narzędzia do egzekwowania prawa i np analiza twoich wpływów i wydatków jest możliwa bez ingerencji człowieka.

   Nie jestem zwolennikiem partii. Chcę płacić jak najniższe podatki i chcę żeby unikanie opłat było wyłapywane i surowo karane, bo prowadzi do tego że ja muszę płacić wyższe podatki. Żyjemy w społeczeństwie, dlaczego część ludzi chce resztę jak najszybciej wyruchać na kasę tłumacząc to prywatnością.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: No wlasnie,a niektorzy staraja sie wprowadzic jakies "kryptowaluty"(to nie sa zadne waluty),ktorych podstawowa zaleta ma byc anonimowosc.Widocznie maja cos do ukrycia.

  •  

   pokaż komentarz

   @twardziell anonimowo to możesz jedynie je wykopać, później, sprzedając, twoja anonimowość się kończy (z tego co wiem)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yaci: Cos mi sie wydaje ze tu sa 2 rozne rzeczy.Przeplyw pieniedzy powinien byc sledzony przez panstwo,wsumie zacznijmy od tego ze te pieniadze naleza do panstwa.Co innego jak powiem wszystkim gdzie jestem i co komu zrobilem,i przyjedzie jakis gosc i mnie zastrzeli-bo zajechalem mu droge np.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Mozna sprzedac za gotowke....do niedawna byly tez karty kredytowe(z dosc malym limitem)-za posrednictwem takiej karty mozna bylo placic Bitcoinem np....niedawno zostaly zablokowane....teraz niewiem co zrobic-czekam ,moze cos wymysla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   to tylko jedna z tych kart:
   https://wirexapp.com/card/

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrmaZdzislaw: Wszystkich przyzwyczaić do konta potem likwidacja gotówki. Potem nagle jakaś katastrofa i wszyscy wszystkich zabijają dla jedzenia albo handel wymienny jak było ostatnio w USA.

   To zachłanność rządu totalna kontrola i banksteryzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpoq: Ja też bym chciał, żeby wszyscy płacili podatki i nie uchylali się od obowiązków. Zgadzam się, że wielu ludzi wykorzystuje prawo do prywatności w złych celach. Ale wprowadzenie każdej bardziej szczegółowej kontroli wiąże się z "kosztami" tzn. coś w tym celu musisz poświęcić. Amerykanie po atakach na WTC poświęcili na lotniskach swoją godność na rzecz bezpieczeństwa. W UK musisz w imię walki z terroryzmem podać swoje klucze szyfrujące gdy od Ciebie tego zażądają - oczywiście potępiam terroryzm ale to ich prawo uważam za skandaliczne.
   Ja takiej sytuacji w Polsce nie chcę. Jeżeli mam wybierać pomiędzy swoją prywatnością a zaostrzoną kontrolą podatkową wybieram prywatność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yaci: Chcialbym (podejrzewam ze technologicznie juz to jest mozliwe-ale widocznie niechca tego wprowadzac) zeby kazdy czlowiek na ziemi byl "widoczny" w kazdej chwilli-zeby mozna bylo np.wejsc do internetu i spradzic co kto robi w danej chwili i gdzie jest.Moze kiedys tak bedzie.Ciekawe czy gosciu ktoremu zajechalem droge nadal przyjdzie i mnie zastrzeli.Dlaczego tylko ja mam byc jawny,a inni ukryci?

  •  

   pokaż komentarz

   @tarkan: chodziło mi o to ze jak darmowe to każdy będzie obligatoryjnie zmuszony do posiadania
   @etimeel: dlatego pieniądz inwestuje się w towar, złoto żeby takiego problemu nie było

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: po czasie zapewne powstałby alternatywny system gotówkowy lub zwykła wymiana barterowa, życie nie znosi próżni.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrmaZdzislaw: ale jaki towar? Chodzi o to żeby nie tracił na wartości a większość towarów traci...

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: ziemia, mieszkania, towary luksusowe, sztuka itd

  •  

   pokaż komentarz

   @brednyk: Zapewne by tak było, ale lepiej nie przekonywać się na własnej skórze jakby to wyglądało.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyrmaZdzislaw: trzeba mieć spory kawałek grosza żeby kupować ziemię lub nieruchomości

 •  
  A.....e

  +85

  pokaż komentarz

  To źle. Bardzo źle. Rząd nie powinien w żaden sposób ingerować w przedsiębiorstwa. Banki i tak to odbiją na innych opłatach. To kolejny krok w stronę komuny. PRZYWRÓĆMY WOLNY RYNEK!

 •  

  pokaż komentarz

  Niby jest taki wolny rynek usług bankowych, a jak przychodzi co do czego to nie istnieje ani jeden "uczciwy" bank. Dlaczego bank nie może po prostu dawać kredytów na np. X%, lokat na (X/2)%i zarabiać tej połowy marży kredytu. Banki tylko mnożą haczyki, zmieniają warunki świadczenia usług, a oprocentowanie lokat jest na poziomie niższym niż inflacja. Do tego - dlaczego e-mail może dojść do odbiorcy za darmo w ciągu kilkudziesięciu sekund, a za przelew ekspresowy trzeba płacić?

  •  

   pokaż komentarz

   @korri jak mail nie dojdzie to wyślesz drugi raz, jak kasa nie dojdzie to ktoś się pogniewa ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @korri: bo ludzie mylą wolny rynek z konkurencją, gdyby konkurencja była duża - to ludzie by zaczęli tworzyć banki które grają fair i ludzie by się tam przenieśli.
   Lepiej jakby umożliwili zmianę konta w ciągu 24h bez papierologii. Co z tego że mamy ileś banków skoro przeniesienie konta jest operacją trwającą tygodniami (bo np. miesiąc na wypowiedzenie umowy, przepisywanie numerów kont w US, ZUS czy innym urzędzie).

   a oprocentowanie lokat jest na poziomie niższym niż inflacja
   a to też jest niezłe złodziejstwo - 1.5% na lokacie przy inflacji 2%, tracisz 0.5% a złodziejskie państwo ci jeszcze śmie podp!!@$$!ić 20% z tych 1.5 jako formę podatku "dochodowego/od zysków"

  •  

   pokaż komentarz

   @korri: Przelewy natychmiastowe realizują osobne firmy niezwiązane z bankami. A za opłaty za express elixir wiń KIR, który jest rządowym monopolem.

  •  

   pokaż komentarz

   @korri: Być może dlatego, że żaden idiota jeszcze nie stworzył działającego banku, dlatego żaden bank nie udziela kredytu poniżej wskaźnika inflacji żeby dopłacać do interesu. Równie dobrze można zadawać kretyńskie pytanie "dlaczego w budzie z hotdogami oszukujo i po prostu nie sprzedajo tych hot-dogów w cenie kiełbasy x2" :)

   a oprocentowanie lokat jest na poziomie niższym niż inflacja
   Czyli co z jednej strony stękamy że jedne z najtańszych na świecie kredytów są drogie a z drugiej strony jakbyś sam na tym zarabiał, to już nie byłby problem. To się dopiero nazywa sowiecki debilizm. Idź na kokos.pl i udzielaj pożyczek za 1.5% rocznie, skoro to taki świetny interes to zaraz się przekonasz, dlaczego nie :)

   @ostatni_lantianin: Chciałbym tylko nieśmiało zauważyć, że te "złe, krwiożercze, kapitalistyczne" banki nie przystawiają ci pistoletu do głowy, żebyś u nich zakładał lokatę. A "dobre i socjalistyczne" państwo, jeśli nie zapłacisz tych podatków - użyje wszystkich przewidzianych prawem środków terroru - żeby cię zniszczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak przychodzi co do czego to nie istnieje ani jeden "uczciwy" bank.

   @korri: przecież istnieje wystarczy się rozejrzeć.

   Fakt został już tylko jeden (rok temu jeszcze były 2 ale jeden zamknęli)

   Lepiej jakby umożliwili zmianę konta w ciągu 24h bez papierologii. Co z tego że mamy ileś banków skoro przeniesienie konta jest operacją trwającą tygodniami

   @ostatni_lantianin: przecież nowe konto możesz mieć w 24godziny bez papirologii (wystarczy zrobić 1 przelew miedzy bankami i masz nowe konto aktywne).
   To, że likwidacja starego potrwa kilka tygodni nie ma wielkiego znaczenia. Podjąłeś decyzję o przeprowadzce i na następny dzień możesz przestać korzystać ze starego konta i zacząć korzystać z nowego.
   US nie musisz się przejmować o tym, że zmieniłeś konto poinformujesz ich później - przy okazji rozliczania się z podatku (po prostu jeśli liczysz na zwrot podatku to razem z PITem dasz jedną kartkę więcej).
   Jedynie jeśli pobierasz emeryturę/rentę z ZUSu to rzeczywiście stracisz na to trochę czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnlf Jaki to jest ten uczciwy? I jaki był ten potrzebni uczciwy, którego zamknęli?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   oprocentowanie lokat jest na poziomie niższym niż inflacja

   @korri: no to akurat nie jest prawda - sam korzystam z lokaty, która jest ponad inflację

   źródło: lokata.png

  •  

   pokaż komentarz

   @leoha: Kłamstwo, inflacja bazowa podawana przez GUS nie uwzględnia cen najbardziej zmiennych towarów. Realna inflacja jest wyższa niż 2.5%. Ponadto od zysku 3.15% należy odjąć 19% podatku belki.

  •  

   pokaż komentarz

   @korri: Nie oferują lokat powyżej inflacji bo im się to po prostu nie opłaca. Chyba że chcesz żeby państwo nakazało firmom oferowanie usług za mniej niż koszt ich dostarczenia? Jak na narzekanie na socjalizm ludzie tutaj są p$$@?@%onymi hipokrytami jeśli tylko sytuacja dotyczy ich bezpośrednio.

  •  

   pokaż komentarz

   inflacja bazowa podawana przez GUS nie uwzględnia cen najbardziej zmiennych towarów

   @Rupertciak: gówno prawda, żywność i napoje bezalkoholowe oraz koszty związane z użytkowaniem mieszkania i energii stanowią niemal połowę koszyka inflacyjnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @leoha:

   Począwszy od marca 2009 r. NBP oblicza i publikuje następujące miary inflacji bazowej3:
    inflacja po wyłączeniu cen administrowanych,
    inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych,  inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii,
    15% średnia obcięta.


   ajczęściej wyłączeniu podlegają te towary i usługi, których ceny charakteryzują się silnymi zaburzeniami pochodzącymi z oddziaływania szoków podażowych albo wartość informacyjna ich zmian jest ograniczona (np. z powodu róż- nych form regulacji). Wadą tej grupy metod jest, do pewnego stopnia, arbitralność wyboru wyłą- czanej grupy dóbr.

   www.nbp.pl/statystyka/bazowa/metodyka.pdf

   https://mfiles.pl/pl/index.php/Inflacja_bazowa

   inwestycje.pl/forexiwaluty/glownemiaryinflacji%3B8644%3B0.html

   https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5799/5/1/1/jak_liczony_jest_wskaznik_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych.pdf

   Pozdrawiam i zostawiam Ciebie ze swoim gównem w postaci niewiedzy samego i czarnolistuje za nieumiejętność rozmowy kulturalnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Począwszy od marca 2009 r. NBP oblicza i publikuje następujące miary inflacji bazowej3:

   @Rupertciak: NBP to sobie może - zobacz w jaki sposób to robi GUS

   Pozdrawiam i zostawiam Ciebie ze swoim gównem
   Powinno być zostawiam cie (a nie Ciebie) #grammarnazi

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki to jest ten uczciwy?
   @Vetinari: gdybym chciał im robić reklamę to bym napisał od razu.

   pokaż spoiler nest dawniej nazywany smart - nigdy nie brali opłat za żadne prowadzenie czegoś i karty/bankomaty, zarabiają na różnicy w oprocentowaniu - które też jest na w miarę przyzwoitym poziomie, nie to żeby opłacało się tam trzymać pieniądze - obecnie 2,2% na koncie oszczędnościowym to i tak poniżej inflacji, ale jak masz jakaś gotówkę i przez chwilę nie masz co z nią zrobić to w taki sposób traci się mniej.


   I jaki był ten potrzebni uczciwy, którego zamknęli?
   vwbank

  •  

   pokaż komentarz

   @korri: System bankowy jest zdegenerowany od samego prawie początku swego istnienia. Początek wyglądał tak, że bankier przyjmował od klienta walory na bezpieczne przechowanie i pobierał od klienta opłatę za tę usługę, ale na każde żądanie klienta musiał mu natychmiast wydać owe walory w takiej samej postaci, ilości i jakości, w jakiej zostały złożone w banku, niezależnie od tego, czy były to pieniądze, czy osioł na przechowanie.

   Ten system nazywał się prawidłowym depozytem bankowym, a sprzeniewierzenie się zasadom przez bankiera, np. poprzez zwłokę, odmowę wydania, uszczuplenie lub podmianę na inny walor itp. groziło bankierowi nawet karą śmierci.

   Jednakże bankierzy dostrzegli interes w inwestowaniu powierzonych im walorów w pożyczki i zarabianiu na odsetkach od nich, a w tej sytuacji nie byli w stanie wywiązywać się z obowiązku natychmiastowego wydania powierzonych im walorów wg reguł prawidłowego depozytu, i zaczęli wydawać klientom ekwiwalenty w postaci np. innej waluty albo innego dobra materialnego. Nazywa się to nieprawidłowym depozytem bankowym, który obowiązuje do dzisiaj. Aby móc tak czynić bankierzy skorumpowali władców i weszli z nimi w układy finansowe. Od tamtej pory rządy kryją bankierów i włos im z głowy nie spada.

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego e-mail może dojść do odbiorcy za darmo w ciągu kilkudziesięciu sekund, a za przelew ekspresowy trzeba płacić?

   @korri: Lol :) Przeciez mail to tylko ciąg cyferek na komputerze przesyłany przez łącze, nikt tego nie dostarcza osobiście :) Przelew to już fizyczne pieniądze które trzeba przewozić między bankami. Ty widzisz tylko zmiany na stronie banku, ale nie widzisz co dzieje się "z tyłu". Przelewy w ramach jednego banku są praktycznie zawsze darmowe i natychmiastowe.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak coś jest darmowe to znaczy że ktoś nas chce wyruchać innym sposobem