•  

  pokaż komentarz

  spowiedz jest wymysłem soboru laterańskiego nie Boga.
  do odpuszczenia grzechów nie potrzeba pośredników.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming
   Dokładnie, spowiedź ma na celu dokonanie swoistego wywiadu na wsiach i mniejszych miastach ksiądz wiedział kto z kim śpi i kto komu wilkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Jak najbardziej. W takim przypadku można sobie wybrać jeden z 41 000 odłamów Chrześcijaństwa lub stworzyć własny, bo będąc Katolikiem nie można odrzucać ich sakramentów, które są rdzeniem doktryny katolickiej.

  •  

   pokaż komentarz

   spowiedz jest wymysłem soboru laterańskiego nie Boga.

   @nawrocony_leming: jedno z drugim się nie wyklucza

   do odpuszczenia grzechów nie potrzeba pośredników.

   @nawrocony_leming: wg. KK to nieprawda

   spowiedź ma na celu dokonanie swoistego wywiadu na wsiach i mniejszych miastach ksiądz wiedział kto z kim śpi i kto komu wilkiem

   @Sanczessco: To jest tak głupie, że nie wiem co napisać. I niby co z takimi informacjami ma robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett:
   Biblia jest słowem Boga, a w niej nie ma ani słowa od spowiedzi.
   Kieruj się Biblią, nie wymysłem katolickich oligarchów.
   Wierz w Boga, a nie ludzi którzy twierdzą, że nim są

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett
   No proszę Cię ksiądz na wsi to prawie za Boga jest uważany, co ma robić z tymi informacjami miejmy nadzieję że zapomina.

  •  

   pokaż komentarz

   No proszę Cię ksiądz na wsi to prawie za Boga jest uważany

   @Sanczessco: Skoro tak mówisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: "Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone...."

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi

   Jedyne w co wierzę że kiedyś spłacę hipoteke.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming czyli przyjęcie innych sakramentów również mija się z celem skoro ten Kościół już nie realizuje woli Boga?

  •  

   pokaż komentarz

   @kr10n1:
   przeczytaj moje posty powyżej, tam masz odpowiedz na wszystkie pytania

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone, a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane. (Jan 20:23)

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   nie ma w tym nic o spowiedzi u ksiedza prawda ?
   żyj tak zeby nikt nie zatrzymywał Twoich win przed Bogiem, a jak już zgrzeszysz to rób tak by Twoje winy Ci odpuścił

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming No właśnie - mi się zawsze wydawało, że te słowa o odpuszczaniu grzechów były adresowane do wszystkich wiernych, a nie tylko kapłanów.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: leming Tobie do nawrócenia jeszcze chyba trochę zostało, więc zmień ten swój nick. Głupoty piszesz jak większość tutejszych pseudokatolików. Jeśli nie potrzebujecie Sakramentów spowiedzi i eucharystii, które są podstawą wejścia do królestwa bożego to możecie sobie iść do protestantów. Jezus w bliblii mówi: kto spożywa moje ciało i pije moją krew ma życie wieczne. Apostołom dał łaskę odpuszczania grzechów, komu zatrzymacie będą zatrzymane, zaś komu odpuścicie będą odpuszczone. Piotr był pierwszym najwyższym kapłanem przez którego dalej aż do czasów obecnych rozchodziła się posługa kapłańska.

   Wierzycie w bajki o Zbawieniu bez Sakramentów, żeby być Zbawionym trzeba przyjmować Eucharystię do trzeba mieć czyste serce, a to zapewnia spowiedź święta. Na zachodzie poziom obłudy osiągnął hard level. To nawet nie jest wiara, to jest ślepota, Szatan się cieszy że ma takich frajeró jak Wy. Pozdro

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123:
   super, ale czy możesz zrobić jakieś tl:dr bo odpusciłem po pierwszej linijce

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: to zapytam w drugą stronę. Jest w Nowym Testamencie choć jeden fragment gdzie Jezus mówi że ktoś może sam sobie odpuścić grzechy ?

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   sam sobie ? nie mozesz sam sobie.
   Tylko Bóg może to zrobić (tzn już zrobił, ale nie będę Ci tłumaczył ocb, za dużo teologicznego wyjaśniania)

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: dawaj dawaj :) jakąś predestynacją mi to śmierdzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   to niech ci smierdzi, ja cie edukowac nie bede, masz google szukaj odpowiedzi sam, mi na twojej wiedzy nie zalezy. po prostu nie chce mi sie pisac i wyjasniac wszystkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: haha takie to skomplikowane ? Po katolicku jest o wiele prostsze. Można wyjaśnić to w jednym zdaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   super, ale to własnie jest podstawowa wiedza katolicka ;] czyli wiesz

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: To chyba jakąś herezję szykujesz jakich wiele w historii było

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   nie po prostu nie bede grac w twoje gierki

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: ja nie gram w zadne gierki po prostu daj cynk gdzie w katechiźmie KK wyczytałeś że spowiedz nie jest potrzebna.

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81:
   a gdzie napisałem, ze wyczytałem to w k.kk ? jakies problemy z czytaniem ze zrozumieniem ?

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett: wkleje jeszcze raz;

   Pytanie: Co Biblia mówi o spowiedzi grzechów przed kapłanem?

   Odpowiedź: Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi grzechów przed kapłanem. Po pierwsze, Nowy Testament nie naucza, że są kapłani w Nowym Przymierzu. Natomiast, Nowy Testament naucza, ze wszyscy wierzący są kapłanami. 1 Piotra 2:5-9 przedstawia wierzących jako „święte kapłaństwo” i „ królewskie kapłaństwo”. Objawienie 1:6 i 5:10 oba fragmenty przedstawiają wierzących jako „ród królewski i kapłanów” . W Starym Przymierzu, wierni musieli przybliżać się do Boga poprzez kapłanów. Kapłani byli pośrednikami między ludźmi a Bogiem. Kapłani składali ofiary Bogu w imieniu ludzi. To juz jest niepotrzebne. Dzięki ofierze Jezusa , możemy obecnie przychodzić przed Boży tron z odwagą (Hebrajczyków 4:16). Zasłona w świątyni która rozdarła się na dwoje przy śmierć Jezusa, a która była symbolem muru oddzielającego Boga od ludzkości, została zniszczona. Możemy bezpośrednio przybliżać się do Boga, sami z siebie, bez używania ludzkich pośredników. Dlaczego? Ponieważ Jezus Chrystus jest naszym wielkim Arcykapłanem (Hebrajczyków 4:14-15; 10:21), i jedynym pośrednikiem miedzy nami a Bogiem (1 Tymoteusza 2:15). Nowy Testament naucza nas że mają być starsi kościoła (1 Tymoteusza 3), diakoni (1 Tymoteusza 3), biskupi(Tytusa 1:6-9), i pastorzy (Efezjan 4:11) – ale nie kapłani.

   Jeśli chodzi o wyznawanie grzechów to 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu. Jeśli wyznajemy nasze grzechy Bogu on jest wierny i sprawiedliwy aby nam je przebaczyć. Jakuba 5:16 mówi o wyznawaniu swoich przewinień “jedni drugim,” ale to nie to samo co wyznawanie grzechów kapłanowi jak naucza Kościół Rzymskokatolicki. Kapłani / przywódcy kościelni nie są nigdzie wymieniani w kontekście Jakuba 5:16. Co więcej, Jakuba 5:16 nie łączy przebaczenia grzechów z wyznawaniem grzechów “jedni drugim.”

   Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji. Kościół Katolicki wskazuje na Jana 20:23, “Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie są zatrzymane." Na podstawie tego wersetu, Katolicy dowodzą, że Bóg dał apostołom autorytet do odpuszczania grzechów, i ten autorytet został przekazany na podstawie sukcesji apostolskiej, np. biskupi i kapłani Kościoła Rzymskokatolickiego. Mamy tu parę problemów w związku z taką interpretacją. (1) Jana 20:23 nigdzie nie wspomina o wyznawaniu grzechów. (2) Jana 20:23 nigdzie nie obiecuje, czy nawet nie sugeruje, że autorytet do odpuszczenia grzechów będzie przekazywany przez sukcesje apostolską. Obietnica Jezusa była konkretnie skierowane do apostołów. (3) Nowy Testament nigdzie nie mówi że apostołowie będą mieć następców dla swojego apostolskiego autorytetu. Podobnie, Katolicy wskazują Mateusza 16:19 i 18:18 (związywanie i rozwiązywanie) jako dowód dla autorytetu Kościoła Katolickiego do odpuszczania grzechów. Powyższe trzy punkty odnoszą się tak samo do powyższych fragmentów (Mateusza 16:19 i 18:18).

   Ponownie koncepcja spowiedzi grzechów nie jest nigdzie nauczana w Piśmie Świętym. My mamy wyznawać nasze grzechy Bogu (1 Jana 1:9). Jako wierzący Nowego Przymierza, nie potrzebujemy pośredników miedzy nami a Bogiem. Możemy od razu iść do Boga dzięki ofierze Jezusa za nas. 1 Tymoteusza 2:5, “Albowiem jeden jest Bóg, jeden tez pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.”

  •  

   pokaż komentarz

   @mario-zdk idac twoim rozumowaniem nigdzie w Nowym Testamencie nie mamy sceny gdzie grzesznik spowiada sie w duchu przed Bogiem i grzechy sa mu odpuszczone. Zawsze jest cos wiecej. Albo Jezus odpuszcza grzechy albo posyla apostolow zeby odpuszczali.

  •  

   pokaż komentarz

   Biblia jest słowem Boga, a w niej nie ma ani słowa od spowiedzi.
   Kieruj się Biblią, nie wymysłem katolickich oligarchów.


   @nawrocony_leming: No i tu jesteś w błędzie, bo w Nowym Testamencie Chrystus mówi, że po jego śmierci Św. Piotr i jego następcy, tworząc Kościół będą mieli na Ziemi taki głos, jaki ma sam Bóg, czyli wszystko co sobie wymyślą na jakimkolwiek soborze jest zgodne z Biblią.

   Zresztą po co piszesz, że czegoś nie ma w Biblii, skoro widać że c?$#% ją znasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @mario-zdk: masz rację w 100% (sprawdziłem nawet ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ ) ale wielu młodych ludzi ma ten dylemat w swoich domach - iść i "mieć spokój" czy walczyć z kato-logiką.
   Nie będę daleko sięgał - wezmę swój własny przykład. Moi rodzice ( ͡º ͜ʖ͡º). Gdybym im powiedział to co piszesz, a co jest ...FAKTEM ewidentnym, to by mnie chyba wydziedziczyli (z resztą nie raz właśnie przez to tak mi grozili (✌ ゚ ∀ ゚)☞ ). Do nich to po prostu nie trafia.
   W kościele są sakramenty (też takie zmyślone przez KK) - m. in. sakrament spowiedzi, który ma poprzedzać sakrament komunii. Jedno bez drugiego nie może tak jakby istnieć.

   Więc ja np. z rodzicami jestem w tym momencie w ultra-konflikcie jeśli chodzi o spowiedź (nie chodzę na bidę od końca podstawówki... czyli od ~20 lat jestem dla nich wcieleniem szatana ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Im nie da się przegadać - ALE za to to co mówi ksiądz z ambony jest widocznie świętsze, niż to co wyryte w Świętej Księdze.

   I jak tu młodzi ludzie mają rozmawiać z takimi jak moi rodzice... Ja muszę zachowywać pozory, żeby w skrócie nie prowokować spin i stresów.

  •  

   pokaż komentarz

   spowiedź ma na celu dokonanie swoistego wywiadu na wsiach i mniejszych miastach ksiądz wiedział kto z kim śpi i kto komu wilkiem

   @Sanczessco: To jest tak głupie, że nie wiem co napisać. I niby co z takimi informacjami ma robić?

   @merdett:

   "Data publikacji: 28.02.2015, 20:05 Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015, 09:33
   TOMASZ WIŚCICKI
   Dla peerelowskich służb Kościół nie był bezbronnym graczem. W zderzeniu z jego doświadczeniem młodzi, zwykle pochodzący z awansu społecznego funkcjonariusze okazywali się często zupełnie bezradni – mówi dr Władysław Bułhak, historyk zajmujący się historią wywiadu.[...]
   Pojawił się wprawdzie w końcu pewien młody franciszkanin, o kryptonimie nomen omen „Bogumił”, który nawiązał współpracę z komunistycznym wywiadem, ale jego upadek został chyba szybko wychwycony przez czujnych przedstawicieli Kościoła, dość banalnie, bo przy okazji… spowiedzi.

   "
   To takie głupie, że od wieków państwa mają służby wywiadu. Watykan też :D

   Informacja to potęga. Wystarczy, żeby prosta dziewczyna wspomniała o swoim grzechu z żonatym sołtysem, a ta droga przed kościołem taka dziurawa... To tak na poziomie małomiasteczkowym.

   http://www.focus.pl/artykul/komandosi-ojca-swietego

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett babcia mająca obecnie 90 lat opowiadała mi sporo historii o poczynaniach czarnych w dawnych czasach, a odnośnie spowiedzi pamiętam taką anegdotę: pewien koleś podprowadził trochę drewna z kopalni odkrywkowej z czego dreczony przez sumienie postanowił się wyspowiadać księżulkowi...momentalnie wyleciał z roboty. Więc co czarni robili z danymi zebranym podczas wywiadu wśród owieczek? Sprzedawali (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123: podstawą wejścia do królestwa Bożego jest też zabijanie czechów, przynajmniej jeden papież tak głosił

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123 powołujesz się na sakramenty cytując tekst o spożywaniu ciała i krwi.. zaś sam w kościele jesz tylko wafelek bez wina. Cóż za hipokryzja.

  •  

   pokaż komentarz

   spowiedz jest wymysłem soboru laterańskiego nie Boga.
   do odpuszczenia grzechów nie potrzeba pośredników.


   @nawrocony_leming: Dodam jeszcze gwoli uzupełnienia, że nic o spowiedzi w formie jaką znamy nie ma w Nowym Testamencie (ten obowiązuje chrześcijan). Jezus mówi: jak chcesz wyznać swoje grzechy to zamknij się ze swoim bratem (w wierze) i wzajemnie wyznajcie sobie grzechy.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie, spowiedź ma na celu dokonanie swoistego wywiadu na wsiach i mniejszych miastach ksiądz wiedział kto z kim śpi i kto komu wilkiem.

   @Sanczessco: Mnie się dawno temu odechciało spowiadać jak raz ksiądz pytał się mnie o szczegóły alkowy. WTF?

  •  

   pokaż komentarz

   Gdybym im powiedział to co piszesz, a co jest ...FAKTEM ewidentnym, to by mnie chyba wydziedziczyli (z resztą nie raz właśnie przez to tak mi grozili (✌ ゚ ∀ ゚)☞ ). Do nich to po prostu nie trafia.

   @Wasz_Pan: Do nich już to nie trafi, choć różnie może być. Jezuici mówili: dajcie nam dziecko na 7 lat a zrobimy z niego sługę kościoła do końca życia.

  •  

   pokaż komentarz

   spowiedz jest wymysłem soboru laterańskiego nie Boga.
   do odpuszczenia grzechów nie potrzeba pośredników.


   @nawrocony_leming: Możesz tak uważać, ale wtedy NIE JESTEŚ katolikiem. A ten sobór to kto organizował? Chyba Watykan... A papież jest ZASTĘPCĄ Jezusa na Ziemi. Więc to jest tak jakby pan Jezus powiedział, bo skoro to zmienili to dostali natchnienie Ducha Świętego i tak miało być. Możesz się z tym wszystkim nie zgadzać, ale nie nazywaj się KATOLIKIEM, bo aby nim być trzeba uznawać Watykan i papieża jako następcę Jezusa.

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba mieć czyste serce, a to zapewnia spowiedź święta.

   @Tomson123: Jaka szkoda, że przez tysiąc lat chrześcijaństwa prawie nikt czystego serca nie miał.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Spowiedz i kolęda, to darmowy wywiad dla korporacji, jaki serwują sami wierni upodleni szantażem emocjonalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   Biblia jest słowem Boga, a w niej nie ma ani słowa od spowiedzi.
   Kieruj się Biblią, nie wymysłem katolickich oligarchów.
   Wierz w Boga, a nie ludzi którzy twierdzą, że nim są


   @nawrocony_leming: W Bilbli jest napisane że homoseksualizm to śmiertelny grzech. Cieszę się, że zgadzasz się z panem Bogiem, a nie lewackim papieżem Franciszkiem podstawionym przez illuminatów.

  •  

   pokaż komentarz

   @adgebworthy: Jeżeli jesteś bez grzechu to przyznam Ci absolutną rację kolego, jeżeli zaś nie jesteś bez grzechu, to nie mów nigdy więcej o tym czy ktoś coś kazał, czy nie. Papież też jest tylko człowiekiem i niczym więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @grajkoo: Ty w ogóle wyznajesz wiarę, czy tylko dyskutujesz tutaj na forum? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mario-zdk: "Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji."
   Najpierw był przekaz ustny - TRADYCJA -, a później spisana ewangelia i listy apostolskie. Jak można wyrzucać tradycję, dzięki której mamy spisane nauczanie Jezusa i apostołów?
   Piękne cycaty szkoda, że bez tego 2P 1,20 "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia"

  •  

   pokaż komentarz

   @zigibombes: Trafiłeś na nieodpowiedzialnego księdza - przykro mi. Zapewne Bogu jest też bardzo przykro, że dałeś się zwieść Szatanowi z takiego błahego powodu jakim był ten ksiądz, to oddaliło Ciebie od spowiedzi, która jest oczyszczeniem win, oddaliło od Komunii Świętej która jest łaską i mocą Boga do życia, to oddaliło Cię w końcu od wiary w Jezusa Chrystusa, gdyż pamiętaj, "nie każdy kto przyjdzie i powie mi Panie Panie, wejdzie do królestwa bożego. Czyniliśmy znaki w twoim imieniu, uzdrawialiśmy i wypędzaliśmy złe duchy, Pan im odpowie: Nie znam Was. Idźcie Precz.

   Pójdź do spowiedzi i zobacz czy poczujesz różnicę po niej( ͡° ͜ʖ ͡°) Powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @kosmk: J-23 ciągle nadaje...(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: od razu napiszę,że nie jestem znawcą ale poczytuję sobie troszeczkę i wiem że coś mi kiedyś wpadło,teraz chwilka na googlach i nie pamiętam czy to to ale może da coś do myslenia :
   _"Jeżeli więc kto popełni jedno z tych przestępstw, to niech wyzna, że przez to zgrzeszył. Wtedy przyniesie jako ofiarę _zadośćuczynienia dla Pana za swój grzech – samicę spośród małego bydła, owcę lub kozę, na ofiarę przebłagalną. A kapłan dokona przebłagania za jego grzech. […] W ten sposób kapłan dokona przebłagania za grzech, który tamten popełnił, i będzie mu odpuszczony."__

  •  

   pokaż komentarz

   @Sektro: Też mnie to zawsze rozwala. Zamiast zmienić kościół na protestancki ludzie wolą siedzieć w katolickim i krytykować jego założenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @nawrocony_leming: Nie jesteś katolikiem, jak rozumiem?

  •  

   pokaż komentarz

   Tłumaczę to sobie jeszcze tak - wiele osób idzie się wyspowiadać po to, żeby wyrzucić z siebie ciężar z którym nie radzą sobie sami. Inna sprawa jest taka, że K.K wmówił ludziom co jest grzechem (typu pierdoła jak walenie niemca po kasku( ͡° ͜ʖ ͡°) ) a potem ludzie mają problem sami ze sobą. Obwiniają się, gromadzą w sobie dużo złej energii a taka spowiedź odrobinę oczyszcza (na krótką chwilę oczywiście, bo po spowiedzi gra zaczyna się od początku).

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: chodzi w tym bardziej by wybaczyli ci tych, ktorych skrzywdziles. Jezeli nie chca a ty wyraziles pokute i zrobiles wszystko co mogles by zadoscuczynic to wtedy tez masz odpuszczone

  •  

   pokaż komentarz

   @orthodox brakuje tutaj jakiegoś sensownego komentarza, dlatego wołam Cię

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon:

   "Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone...."
   „Bierzcie i jedzcie z tego WSZYSCY”

  •  

   pokaż komentarz

   Biblia jest słowem Boga

   @nawrocony_leming: Co ty nie powiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: I to ma znaczyć że nie trzeba się spowiadać?

  •  

   pokaż komentarz

   "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia"

   @Domniemany_i_znany: Jednak KK potrafi te proroctwa prywatnie wyjaśniać według swojej wygodnej wizji, a ludzi ma za idiotów bez mózgu bo jak ma ktoś wytężyć swoje kilka szarych komórek czytać Pismo i próbować wyjaśniać, tak nie wolno!. Po to Bóg dał nam rozum aby z niego korzystać, czytać i wyjaśniać. KK jest taką religią dla niewolników aby dawać kasę i za wiele nie myśleć.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Jedziemy ze starym testamentem, skoro piszesz o Biblii.

   Jan Chrzcicel co kazał wyznawać osobom które chrzcił.???
   Z tego co pamietam to grzechy...
   To był już wstęp do sakramentu spowiedzi, osoby przyjmujące chrzest mieli wyznać grzechy publicznie przed wszystkimi.

   Poza tym dosyłam do fragmentów dzienniczka św. Faustyny, tam Jezus mówi wprost jak działa spowiedź.

  •  

   pokaż komentarz

   Biblia jest słowem Boga, a w niej nie ma ani słowa od spowiedzi.
   Kieruj się Biblią, nie wymysłem katolickich oligarchów.


   @nawrocony_leming:

   źródło: i0.kym-cdn.com

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: Piszesz okropne herezje. Jakim prawem papież ma być następcą Jezusa jak Jezus żyje i nie potrzebuje żadnego następcy. Jeśli na prawdę takie bzdury kościół głosi to nic tylko płakać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123: Szatan się cieszy,że ma tylu bałwochwalców katoli na łańcuchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: zakładam że jesteś niewierzący? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123: @Dzuribon:

   "Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone...."

   Jednak należy sprawdzić na jakiej zasadzie grzechy były odpuszczane ludziom. Chodziło tutaj o zasadę przyjęcia i uwierzenia w Ewangelię. Kilka przykładów:

   Apostoł Piotr nawoływał żydów do nawrócenia i pokoty aby Bóg przebaczył im grzechy:"Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze"(Dzieje Apostolskie 3:19)

   Dalej czytamy podobnie: "Niechże więc będzie wam wiadome, mężowie bracia, że przez tego [Jezusa] zwiastowane wam bywa odpuszczenie grzechów"(Dzieje Apostolskie 13:38)

   Nigdzie nie czytamy o tym jakoby przez spowiedź człowiekowi (nawet apostołom w czasach apostolskich) można było dostąpić odpuszczenia grzechów.Odpuszczenia dostępujemy wyłącznie poprzez wiarę i trwanie w prawdzie Ewangelii: "O nim to świadczą wszyscy prorocy, iż każdy, kto w niego wierzy, [Jezusa] dostąpi odpuszczenia grzechów przez imię jego."(Dzieje Apostolskie 10:43)Tak więc wyłącznie poprzez zasługi Chrystusowe i wiarę w jego doskonałe dzieło na krzyżu dostępujemy zarówno odpuszczenia grzechów jak i zbawienia duszy.Nie poprzez kapłana ale przez Samego Chrystusa.

   Stary jak i Nowy Testament nie pozostawia wątpliwości, że przywilej odpuszczania grzechów należy tylko i wyłącznie do Samego Boga. Człowieka, który uzurpuje sobie autorytet jaki posiada Stwórca i przywłaszcza moc oraz zasługi Chrystusowe Słowo Boże nazywa bluźniercą. Tak właśnie kłamliwe żydzi mówili o Jezusie, który w czasie swojego przebywania na ziemi odpuścił grzechy chromemu człowiekowi. My wiemy, że Jezus nie był bluźniercą, gdyż faktycznie był wcielonym Bogiem i miał moc oraz prawo odpuszczać grzechy, jednak żydzi w to nie wierzyli. Możemy o tym przeczytać w Ewangelii Łukasza 5:31"Wtedy uczeni w Piśmie i faryzeusze zaczęli zastanawiać się i mówić: Któż to jest, co bluźni? Któż może grzechy odpuszczać, jeśli nie Bóg jedynie?"

   Wierzycie w bajki o Zbawieniu bez Sakramentów

   Zbawienie z sakramentów? Jezus nigdy tak nie nauczał, że zbawienie jest z sakramentów. W ogóle nie mówił o sakramentach tylko o wierze.

   25 Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. 26 Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.

   Jezus w bliblii mówi: kto spożywa moje ciało i pije moją krew ma życie wieczne.

   Pamiątka wieczerzy Pańskiej. Jezus nie przyszedł po to aby ofiarę odnawiać co tydzień bo to się dzieje podczas sakrementu eucharystii. Ofiara jest odnawiana. Co mówi Słowo Boże?

   11 Wprawdzie każdy kapłan4 staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego5. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani6.

   Jezus powiedział na krzyżu: wykonało się

   Więcej o wieczerzy Pańskiej w załączonym nauczaniu.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @mario-zdk: Kolego, z jednej strony chcesz dobrze uargumentować swój pogląd opierając się tylko na Biblii. Z drugiej strony, już podając pierwszy werset posługujesz się manipulacją dodając do cytowanego fragmentu słowa uwiarygadniające Twój punkt widzenia.

   Jeśli chodzi o wyznawanie grzechów to 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu. Jeśli wyznajemy nasze grzechy Bogu on jest wierny i sprawiedliwy aby nam je przebaczyć.

   podobnie na końcu:

   Ponownie koncepcja spowiedzi grzechów nie jest nigdzie nauczana w Piśmie Świętym. My mamy wyznawać nasze grzechy Bogu (1 Jana 1:9). Jako wierzący Nowego Przymierza, nie potrzebujemy pośredników miedzy nami a Bogiem. Możemy od razu iść do Boga dzięki ofierze Jezusa za nas.

   Co znajdujemy w Piśmie?
   Biblia Tysiąclecia 1 J 1:9
   Jeżeli wyznajemy nasze grzechy,
   [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy
   odpuści je nam
   i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.

   Biblia Warszawska 1 J 1:9
   Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości.
   King James Version 1 J 1:9
   If we confess our sins, he is faithful and just to forgive us our sins, and to cleanse us from all unrighteousness.

   W żadnym tłumaczeniu nie znajdziemy potwierdzenia Twojej interpretacji o tym, że z wyznaniem naszych grzechów mamy zwracać się bezpośrednio do Boga i to w dodatku w swoim sercu.

   Co do Twojego zarzutu o tym, że Biblia nigdzie nie wspomina o wyznawaniu grzechów... Wiele wyjaśnia przeczytanie ze zrozumieniem fragmentu Ewangelii Jana 20:21-20:23
   A to powiedziawszy, ukazał im ręce i bok. Uradowali się tedy uczniowie, ujrzawszy Pana.
   I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
   A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.
   Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane.

   Skoro Jezus wprost daje tutaj apostołom władzę odpuszczania oraz zatrzymywania grzechów, należy moim zdaniem postawić sobie pytanie: na jakiej podstawie mieli oni dokonywać rozróżnienia pomiędzy tymi którym należy odpuścić, a tymi którym należy zatrzymać ich grzechy?
   Możemy dzisiaj analizować te teksty i dochodzić do naprawdę przeróżnych wniosków ale polecam przeanalizować praktyki pierwszych chrześcijan w tym zakresie. Z dokumentów pochodzących z I w. n. e. wynika, że nie mieli oni tego typu wątpliwości co współcześni i uznawali wyznanie grzechów (przed zgromadzeniem!) za konieczność przed przystąpieniem do Eucharystii.

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett: Dużo. Niektórzy się nawet nie przeują tajemnicą spowiedzi

  •  

   pokaż komentarz

   @Sanczessco: Bzdury piszesz wystarczy pójść do spowiedzi do innej parafii gdzie nikt cie nie kojarzy i po bólu.

  •  

   pokaż komentarz

   @lifeisbattlefield

   Bzdury piszesz wystarczy pójść do spowiedzi do innej parafii gdzie nikt cie nie kojarzy i po bólu.

   W tych czasach tak ale grube lata wstecz było inaczej, ewangelicy mają spowiedź powszeną i po problemie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: nie nastepca tylko zastępcą Jezusa na Ziemi

  •  

   pokaż komentarz

   bo będąc Katolikiem nie można odrzucać ich sakramentów,

   @Sektro: a jeśli on wierzy że można, to co mu zrobisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123: Ty ale w tym odpuszczaniu nie ma nigdzie mowy o opowiadaniu o swoim życiu, jest po prostu o odpuszczaniu, mniej więcej tak:
   siema ziomeczki, temu odpuszczam, a temu nie, nara

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: Czyli jak są odpuszczane grzechy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: tzn, że Jezus nie stawia żadnych warunków do uczestnictwa w Eucharystii, a o tym jest ten artykuł. Zreszta sam ten koleś mówi, że Eucharystia gładzi grzechy, więc po co spowiedź?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sanczessco:

   ewangelicy mają spowiedź powszeną i po problemie.

   Ciekawe jak wtedy dokonywany jest akt rozgrzeszenia zgodnie ze słowami Jezusa Chrystusa "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" Jan 20:23 odpuszczenie wszystkich wszystkim zawsze byłoby niezgodne z powyższymi słowami.

   W tych czasach tak ale grube lata wstecz było inaczej

   Nawet jak ksiądz cie kojarzy i znam twoje grzechy obowiązuje go tajemnica spowiedzi, zresztą księdzu niczyje grzechy do niczego nie są potrzebne.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: przecież to jest kompletna bzdura. Nagrzeszysz, przyjmiesz komunie i siup jesteś jak nowo narodzone dziecię? Przyjmujesz gości do zasyfiałego mieszkania?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sanczessco: Co ma ubiór do wiary.Zresztą niech wszyscy postępują zgodnie ze swoją wola, kiedyś każdy owoc swojego postępowania zbierze zgodnie z tym co posiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: Poprzez nawrócenie się. Stary człowiek przemija. Jeśli idziesz za Jezusem automatycznie odwracasz się od grzechu. Nie po to Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy aby ciągle grzeszyć i co chwilę się spowiadać. To jest błędne koło. Oczywiście człowiek upada i ma swoje słabości, należy zadać sobie pytanie skąd moc u ludzi, że potrafią opuszczać grzechy? Czy to nie Jezus tylko może to zrobić?

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: To zapytam jeszcze raz po co Jezusowi zastępca skoro żyje i jest wśród nas? Jezus jest cały czas niezastąpiony, a jeśli ktoś potrzebuje zastępcy który grzeszy to coś tu nie tak z tą religią.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: To po co posyłał On swoich apostołów?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: aby nawracali ludzi i głosili nauki Jezusa.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: Nie zyje wsrod nas tylko "siedzi w niebie po prawicy ojca, skad przyjdzie sadzic zywych i umarlych" tak mowi Biblia, w ktorej rowniez zapisano, że to Jezus wyznacyl św. Piotra jako swojego zastępce na ziemi aby budowal tu kosciol. Po co jezus ma zajmowac sie takimi p%@!$!%ami jak sieedzenie w watykanie i podpisywanie dokumentow?

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: Czy aby na pewno?

   19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich». Mt 18

   No pewnie, po co ma Jezus zajmować się takimi rzeczami jak wysyłanie imigrantów na europę tak jak to robi obecny papież. Raczej nic wspólnego z zastępcą Jezusa nie ma, jak i samym Jezusem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomson123 sąd ostateczny będzie bardzo ciekawym miejscem. Wtedy okaże się która religia, który jej odłam, który odłam odłamu odłamu jest tym jedynym prawdziwym. Zobaczyć wtedy wyraz twarzy wszystkich innych wierzących - bezcenne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming Komu odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, komu zatrzymacie, są im zatrzymane. Podstawowe prawdy chrześcijaństwa. Spowiedź to nie wymysł księży.

  •  

   pokaż komentarz

   @zlotypiachnaplazy:
   ty tez masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem ?

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Gówno prawda. Poczytaj Pismo Święte. Sam Jezus nakazał uczniom chodzić i spowiadać. "Komu odpuścicie - temu będą odpuszczone. Komu zaś zatrzymacie - będzie zatrzymane".

  •  

   pokaż komentarz

   @Nokizaru:
   ale bzdury p%#%%$$isz, przeczytaj cały wątek i skoncz farmazonic.
   a chuj, niech strace, wskaże ci palcem głąbie :
   https://www.wykop.pl/link/4109343/comment/51814333/#comment-51814333

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Wow toś mi pocisnął. Więc interpretacja tego fragmentu przez jakiegoś wykopkowego nonejma przemawia do ciebie bardziej niż biblistów i znawców tematu ;) najs. Zmieńmy sobie dogmat bo tak mówi zj?#@ny wykopek. Postanowienia soborów są dla Katolików wiążące i jeśli ośmielasz się nazywać takowym, twoje zdanie ma tu zerowe znaczenie - musisz się podporządkować. Jeśli nie - wyp$%!!#$aj ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Poza tym czy uważasz debilu, że Jezus posłałby tylko swoich apostołów aby odpuszczali grzechy a po ich śmierci już by miał wyj#!!ne? No logiczne ;D to po ch@% w ogóle są księża? Przestań pierdloić i poczytaj katechizm kościoła katolickiego. cya

  •  

   pokaż komentarz

   @Nokizaru:
   jakies tl:dr ?
   przeczytam jak skrócisz to do 3 zdan

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: Odpuszcza grzech tylko Bóg. W jaki sposób człowiek grzesznik miałby odpuścić grzech grzesznikowi?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: Bóg zezwolił swoim apostołom odpuszczać grzechy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: "Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego." List Jakuba 5:16

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: Owszem ale tylko i wyłącznie poprzez nawrócenie, a nie cotygodniowe odpuszczanie tych samych grzechów. Przestudiuj temat jeśli masz ochotę. Nawracasz się raz w życiu, a nie co miesiąc.

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @tylko_prawda: To wystarczy zacząć wierzyć i ma się odpuszczenie grzechów?

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Myślisz ty w ogóle? Idąc tokiem rozumowania posta, który mi podlinkowałeś można by dojść do wniosku, że przecież słowa "bierzcie i jedzcie z tego wszyscy..." Jezus wypowiadał TYLKO do apostołów, więc nas to nie obowiązuje! ergo, należy usunąć Sakrament Eucharystii, przecież on nas nie dotyczy. Ale oczywiście najwięcej do powiedzenia w kwestiach wiary mają ateiści, lewacy i inne sp!?!!#$iny... czyli w sumie żadna nowość, tak było jest i będzie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nokizaru:
   zachowujesz sie jak typowy jehowy, przeinaczasz i masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. wróć do szkoły, ogarnij braki i wrócimy do dyskusji później

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: Nie wrócimy, nie mam ochoty z tobą dyskutować. Powiedz tylko jedno: czy uważasz się za katolika? tylko tyle chcę wiedzieć

  •  

   pokaż komentarz

   @Nokizaru:
   wywnioskuj to sam, przeciez znasz odpowiedź zanim zadasz pytanie.
   nie masz ochoty to po co sie wysilasz odpisując ?
   na wypoku jest cos takiego jak czarnolisto, chetnie sie na twojej znajde i po problemie

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszalniapasz: 1 List do Tymoteusza 2.5 "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"

  •  

   pokaż komentarz

   @Sanczessco: Nic z nimi nie może zrobić. Bardzo chętnie i szybko je zapomina. Zwłaszcza że 90% to bzdury w stylu się zdenerwowałem, byłam poruszona, powiedziałam że mu wybaczam dopiero na drugi dzień itd. Kto by chciał pamiętać scenariusze wszystkich odcinków "trudne sprawy"?
   Chcesz, raz w roku idziesz i masz z bani. Nie musisz iść do swojej parafii. Jeśli nie chcesz .. to prawdopodobnie nikogo to nie interesuje :D.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: Nawrócić się do Jezusa Chrystusa i oddać mu swoje życie. To nie jest wystarczy wierzyć, wtedy byłoby to za proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @merdett:
   Biblia jest słowem Boga, a w niej nie ma ani słowa od spowiedzi.
   Kieruj się Biblią, nie wymysłem katolickich oligarchów.
   Wierz w Boga, a nie ludzi którzy twierdzą, że nim są
   @nawrocony_leming: mylisz się... w Biblii jest mowa o spowiedzi... kiedy Zmartwychwstały Jezus zsyła na apostołów Ducha Świętego i mówi do nich „Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.” Tu jest ustanowienie spowiedzi... jest wyraźnie mowa o tym że grzechy odpuszczają Jego wybrańcy a nie bezpośrednio Bóg Ojciec...

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon:

   @TheresNoGodButMe: przecież to jest kompletna bzdura.
   W sensie piszesz teraz, że w Ewangelii sa bzdury?

   Nagrzeszysz, przyjmiesz komunie i siup jesteś jak nowo narodzone dziecię?
   Tak mówi Ewangelia

   Przyjmujesz gości do zasyfiałego mieszkania?
   Każesz im wyp#@?%@!ac na mróz, bo masz bałagan?

  •  

   pokaż komentarz

   @nawrocony_leming: trzeba również pamiętać że każda religia zniewala ludzkie umysły i robi z nich sieczkę od tysięcy lat korzystają na tym jedynie kapłani a cała reszta jedynie sponsoruje ich fanaberie

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzuribon: a Pan Jezus zaj#!@? focha jak nie przejdziesz testu białej rękawiczki?

  •  

   pokaż komentarz

   Tu jest ustanowienie spowiedzi... jest wyraźnie mowa o tym że grzechy odpuszczają Jego wybrańcy

   @leverant88: No dobrze, ale gdzie tam jest o SPOWIADANIU się z grzechów? Nigdzie. Jest tylko o odpuszczaniu, przecież to są dwie różne rzeczy.

   Nie mówiąc o tym, że mowa o apostołach, a nie księżach.

 •  

  pokaż komentarz

  A po co w ogóle muszę chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @MisCoala: bo jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi

  •  

   pokaż komentarz

   @MisCoala: Bo Główni Dystrybutorzy i Korporacja włoska tego wymaga.

  •  

   pokaż komentarz

   @MisCoala: Bo to pomaga żyć w duchowej łączności z Bogiem.

   "Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
   Niedziela i "wizyta" w kościele pomaga spotkać się razem z innymi wiernymi, posłuchać słowa Bożego i znaleźć chwilę na wielbienie Stwórcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @4lord: Mądra odpowiedź. To jak w buddyzmie zen, który nie ma dogmatów, pojęcia Boga etc, a jednak są pewne obrządki, pokłony i tak dalej? Po co? No właśnie po to, by trzymać umysł w dyscyplinie. Jak sangha w buddyzmie, tak kościół w chrześcijaństwie służy odpowiedniej praktyce.

 •  

  pokaż komentarz

  A nam się wmawia od setek lat, że w Wigilię post, że do spowiedzi trzeba chodzić. Jak to wreszcie jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: w Wigilię nigdy nie było obowiązku postu. To tradycja i tylko polska, a nie katolicka.

   Spowiedź w obecnej wersji wprowadził w katolicyzmie dopiero Sobór Luterański. Nie było jej u pierwszych chrześcijan i nawet prawosławni jej nie praktykują tylko spowiedź powszechną (każdy indywidualnie przed Bogiem). KK dopuszcza taką formę spowiedzi za ważną tylko wtedy gdy nie ma innej możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   w Wigilię nigdy nie było obowiązku postu. To tradycja.

   @GeraltRedhammer: "w Wigilię nigdy nie było obowiązku postu. To tradycja." Serio? Przez kilkadziesiąt lat mojego życia i kilkaset milionów innych ludzi ksiądz grzmiał, że za nieprzestrzeganie postu w Wigilię do piekła każdy pójdzie.
   Odnośnie postu w Wigilię oraz spowiedzi nie pisz do mnie, tylko do gości w długich szatach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak:

   "w Wigilię nigdy nie było obowiązku postu. To tradycja." Serio? Przez kilkadziesiąt lat mojego życia i kilkaset innych ludzi ksiądz grzmiał, że za nieprzestrzeganie postu w Wigilię do piekła każdy pójdzie.

   Miałeś jakiegoś patologicznego księdza. Od dawna nie straszą piekłem, tylko brakiem zbawienia, a już w wypadku Wigili, szkoda komentować. W każdym razie zapytany ksiądz powie, że to tradycja którą warto przestrzegać, bo jest to piękna tradycja (w sumie to fakt, bo jedzenie wigilijne jest wyjątkowo smaczne i całkowicie inne od tego które Polacy jedzą na codzień) czy coś w tym stylu.

   Odnośnie postu w Wigilię oraz spowiedzi nie pisz do mnie, tylko do gości w długich szatach.

   Przecież się o to pytałeś, to wyjaśniam.

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: Nie tylko ja miałem patologicznego księdza. Zapytaj, jeśli możesz swoją Babcię, Dziadka, Rodziciów czy ich ksiądz nie grzmiał na temat zasady zachowania postu w Wigilię. Jak zapytasz, to wróć tutaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: bo moze chodzlilscie do tego samego kościoła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @blueasik: Weeeź. Skąd zatem w naszym Narodzie tak silne umiejscowienie postu w Wigilię? Czy nie z tego powodu, że tak nauczano w naszym kościele? Teraz, kiedy mamy możliwość skonfrontowania tego z innymi krajami katolickimi księża nagle zeszli z tonu. I stąd Twój wpis.

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: żarcik. Wyluzuj. Post pełnił i pełni taką rolę, aby podkreślić wagę zbliżającego się wydarzenia, pełni pewna formę przygotowania. Lub np. Wielki Piątek skoncentrować sie na ofierze Jezusa. To nigdy nie miało byc jakieś widzimisie, tylko miało spełniać konkretny cel.

  •  

   pokaż komentarz

   @blueasik: Etam żarcik. Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. To było właśnie widzimisie. Bo jeśli przez setki lat należało spełniać pewne warunki narzucone przez ważną instytucję a nagle okazuje się, ze tak nie musiało być, to czym o nazwać? ". Chyba tylko ogłupianiem ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: jezeli cos regulują zwykle przepisy. Nie jest to dogmat, to uważam, ze mozna to zmienić dla dobra ludzi/ Kościoła. Czasem narzekamy, ze Kościół nic nie zmienia, ale jak zmienia, to również niedobrze. Dobrze ze nie zmienia zdania w fundamentalnych kwestiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @blueasik: Kościół zmienia ale nie przyznaje się do popełnianych błędów. Ale w sumie, gdyby się przyznał, miałby dużo mniej wyznawców. A tak- rozsądniejsi od niego odchodzą a ci mniej- pozostają.

  •  

   pokaż komentarz

   @blueasik: WOW! Normalnie sukces. Do przeprosin przydałyby się przeprosiny za m. in. eksterminację Indian: po odkryciu Ameryki uznani przez Krk jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku
   planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy
   i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości.
   Skończmy temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: biblia o tradycji

   . 3 On im odpowiedział: "Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji? 4 Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie. 5 Wy zaś mówicie: "Kto by oświadczył ojcu lub matce: Darem [złożonym w ofierze] jest to, co dla ciebie miało być wsparciem ode mnie, 6 ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki". I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. 7 Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
   8 Ten lud czci Mnie wargami,
   lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
   9 Ale czci mnie na próżno,
   ucząc zasad podanych przez ludzi".

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi grzechów przed kapłanem. Po pierwsze, Nowy Testament nie naucza, że są kapłani w Nowym Przymierzu. Natomiast, Nowy Testament naucza, ze wszyscy wierzący są kapłanami. 1 Piotra 2:5-9 przedstawia wierzących jako „święte kapłaństwo” i „ królewskie kapłaństwo”. Objawienie 1:6 i 5:10 oba fragmenty przedstawiają wierzących jako „ród królewski i kapłanów” . W Starym Przymierzu, wierni musieli przybliżać się do Boga poprzez kapłanów. Kapłani byli pośrednikami między ludźmi a Bogiem. Kapłani składali ofiary Bogu w imieniu ludzi. To juz jest niepotrzebne. Dzięki ofierze Jezusa , możemy obecnie przychodzić przed Boży tron z odwagą (Hebrajczyków 4:16). Zasłona w świątyni która rozdarła się na dwoje przy śmierć Jezusa, a która była symbolem muru oddzielającego Boga od ludzkości, została zniszczona. Możemy bezpośrednio przybliżać się do Boga, sami z siebie, bez używania ludzkich pośredników. Dlaczego? Ponieważ Jezus Chrystus jest naszym wielkim Arcykapłanem (Hebrajczyków 4:14-15; 10:21), i jedynym pośrednikiem miedzy nami a Bogiem (1 Tymoteusza 2:15). Nowy Testament naucza nas że mają być starsi kościoła (1 Tymoteusza 3), diakoni (1 Tymoteusza 3), biskupi(Tytusa 1:6-9), i pastorzy (Efezjan 4:11) – ale nie kapłani.

   Jeśli chodzi o wyznawanie grzechów to 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu. Jeśli wyznajemy nasze grzechy Bogu on jest wierny i sprawiedliwy aby nam je przebaczyć. Jakuba 5:16 mówi o wyznawaniu swoich przewinień “jedni drugim,” ale to nie to samo co wyznawanie grzechów kapłanowi jak naucza Kościół Rzymskokatolicki. Kapłani / przywódcy kościelni nie są nigdzie wymieniani w kontekście Jakuba 5:16. Co więcej, Jakuba 5:16 nie łączy przebaczenia grzechów z wyznawaniem grzechów “jedni drugim.”

   Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji. Kościół Katolicki wskazuje na Jana 20:23, “Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którymkolwiek zatrzymacie są zatrzymane." Na podstawie tego wersetu, Katolicy dowodzą, że Bóg dał apostołom autorytet do odpuszczania grzechów, i ten autorytet został przekazany na podstawie sukcesji apostolskiej, np. biskupi i kapłani Kościoła Rzymskokatolickiego. Mamy tu parę problemów w związku z taką interpretacją. (1) Jana 20:23 nigdzie nie wspomina o wyznawaniu grzechów. (2) Jana 20:23 nigdzie nie obiecuje, czy nawet nie sugeruje, że autorytet do odpuszczenia grzechów będzie przekazywany przez sukcesje apostolską. Obietnica Jezusa była konkretnie skierowane do apostołów. (3) Nowy Testament nigdzie nie mówi że apostołowie będą mieć następców dla swojego apostolskiego autorytetu. Podobnie, Katolicy wskazują Mateusza 16:19 i 18:18 (związywanie i rozwiązywanie) jako dowód dla autorytetu Kościoła Katolickiego do odpuszczania grzechów. Powyższe trzy punkty odnoszą się tak samo do powyższych fragmentów (Mateusza 16:19 i 18:18).

   Ponownie koncepcja spowiedzi grzechów nie jest nigdzie nauczana w Piśmie Świętym. My mamy wyznawać nasze grzechy Bogu (1 Jana 1:9). Jako wierzący Nowego Przymierza, nie potrzebujemy pośredników miedzy nami a Bogiem. Możemy od razu iść do Boga dzięki ofierze Jezusa za nas. 1 Tymoteusza 2:5, “Albowiem jeden jest Bóg, jeden tez pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.”

  •  

   pokaż komentarz

   Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji.

   @mario-zdk: "Kościół Rzymskokatolicki opiera swoja praktykę spowiedzi, przede wszystkim na katolickiej tradycji.". No raczej nie cały. Jak w artykule.
   Dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: Czekamy na wypowiedz Boga w tej sprawie..

  •  

   pokaż komentarz

   Spowiedź w obecnej wersji wprowadził w katolicyzmie dopiero Sobór Luterański.

   @GeraltRedhammer: Luterański czy Laterański?
   http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/spowiedz.htm

  •  

   pokaż komentarz

   @kpecak: To jest tradycja. Żaden nakaz. Ja osobiście poszczę, ten jeden dzień w roku po prostu czuję inną aurę i sam z siebie poszczę. Zmuszanie kogokolwiek do tego jest niedopuszczalne. U mnie w rodzinie, połowa pości i nie ma nic przeciwko temu, że druga połowa się objada przed kolacją :-)

  •  

   pokaż komentarz

   bo jest to piękna tradycja (w sumie to fakt, bo jedzenie wigilijne jest wyjątkowo smaczne i całkowicie inne od tego które Polacy jedzą na codzień) czy coś w tym stylu.

   @GeraltRedhammer: @kpecak: a dokładniej nie chodzi o post jaki taki, a o jedzenie "darów ziemi". Stąd jest ten ochydny kompot, ryby i dlatego też pierogi ruskie nie są okej mimo że są bez mięsaj (ser nie jest darem ziemi bezpośrednio).

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: Przeczytaj Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku. Obowiązek postu był w Wigilię Bożego Narodzenia i niektóre inne wigilie, były też Suche Dni cztery razy do roku. Post zniesiono dopiero po reformie kalendarza liturgicznego w latach '70.

  •  

   pokaż komentarz

   @marc1027: Nie piszę o Wigilii jako poście, bo wiadomo, że wcześniej było dni postnych więcej - chociaż nie było o regularna liczba która w jednym wieku się zwiększała, a w innym malała - tylko o Wigilii jako polskim zwyczaju uroczystej bezmięsnej (nie postnej, bo zakładała jedzenie smacznie i dużo) kolacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @GeraltRedhammer: Niejedzenie mięsa to też post w terminologii kościelnej...

 •  

  pokaż komentarz

  Niemiec płaci to wymaga. Jak niemiecki Katolik płaci dobrowolnie 2% podatku na KK to raczej hierarchia nie będzie na tyle głupia żeby go krytykować. W Polsce też tak powinno być.

 •  

  pokaż komentarz

  Wierzę w Kościół powszechny. No właśnie widzę jaki powszechny :) wszędzie inne reguły gry

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna