...
 •  

  pokaż komentarz

  Solówka Slasha uznana za 6 najlepsza na świecie. Moim zdaniem powinna być w pierwszej 3.

 •  

  pokaż komentarz

  Czesc1

  Piosenka „November Rain” zaczyna się od długiej, bo trwającej 1 minutę i 13 sekund, introdukcji, którą grają wspólnie pianino i sekcja smyczkowa, czasem na pierwszy plan wychodzi flet, wygrywając delikatne frazy, a całość przywodzić może na myśl sunące po niebie chmury i podmuchy jesiennego wiatru. Perkusja, podkreślając początki poszczególnych sekwencji, zwiastuje niewyczuwalne niemal wejście gitar. A kiedy tylko Axl Rose lirycznie wyśpiewa pierwszą zwrotkę, słyszymy następujące słowa:

  When I look into your eyes
  I can see a love restrained
  But darlin’ when I hold you
  Don’t you know I feel the same

  Gdy rozpoczyna się pierwszy refren, rozbudowuje się sekcja rytmiczna - wzmacnia się gitara basowa, perkusja wybija rytm aktywniej. Gitary zaczynają od tej chwili odgrywać coraz większą rolę, są lepiej słyszalne, a utwór nabiera bardziej rockowego charakteru.

  ‘Cause nothin’ lasts forever
  And we both know hearts can change
  And it’s hard to hold a candle
  In the cold November rain

  Po refrenie faktura piosenki nieco się przerzedza, wokalista najpierw spokojnie, potem coraz szybciej i dynamiczniej, niby wyliczając, śpiewa swym skrzekliwym, charakterystycznym dla Gunsów głosem. Odpowiadają mu chórki i flety, dogrywające istotne w tej piosence motywy, które dodają dużo balladowego klimatu.

  We’ve been through this auch a long long time
  Just tryin’ to kill the pain

  But lovers always come and lovers always go
  And no one’s really sure who’s lettin’ go today
  Walking away

  If we could take the time
  to lay it on the line
  I could rest my head
  Just knowin’ that you were mine
  All mine

  So if you want to love me
  then darlin’ don’t refrain
  Or I’ll just end up walkin’
  In the cold November rain

  Perkusja, która na dłuższą chwilę znów straciła na sile, w drugim refrenie odzyskuje pozycję tylko po to, aby zaraz oddać prym lirycznej gitarze i wokaliście, kiedy ten wkroczy z pytaniami:

 •  

  pokaż komentarz

  November Rain, tytułem nawiązuje do piosenki Gunner’s Dream Pink Floydów - tak na marginesie, chyba jeszcze lepszy utwór, z jeszcze lepszym intrem.

  Wstyd przyznać, ale kiedyś na dachu płaskiego budynku gospodarczego, ja i dwóch kolegów jako gówniaki, odegraliśmy kilka piosenek GnR na airgitarach (min. Tę) do magnetofonu na baterie. Matko, gdyby to ktoś widział... pamiętam że kłóciliśmy się kto będzie Slashem z kumplem, który teraz jest lekarzem ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Czesc 2

  Do you need some time…on your own?
  Do you need some time…all alone?
  Everybody needs some time…on their own
  Don’t you know you need some time…all alone?

  I know it’s hard to keep an open heart
  When even friends seem out to harm you
  But if you could heal a broken heart
  Wouldn’t time be out to charm you

  W zwrotce tej już dobrze słyszalne są gitary atakujące power chordami każdy wers, który wyśpiewuje Axl, lecz kiedy wokalista po krótkiej wokalizie ucichnie, gitara wiodąca wzbije się w górę, aby odegrać pierwsze solo, a delikatnie muskane struny gitary akompaniującej o czystym brzmieniu, wraz z pianinem i skrzypcami, stworzą ilustrację, która może być skojarzona z padającym deszczem. Melodyjne solo urozmaicone przez Slasha licznymi trikami, grane ponad podkładem muzycznym z refrenu, wprowadza nas do krótkiego przerywnika we wstawce gitarowej, kiedy Axl Rose nieco uspokaja tempo i daje chwilę odpoczynku przed kolejnym popisem gitarzysty.

  Sometimes I need some time … on my own
  Sometimes I need some time … all alone
  Everybody needs some time … on their own
  Don’t you know you need some time…all alone

  Powraca gitara solowa, pnie się w górę, po osiągnięciu szczytu zatrzymuje się na chwilę na dogłębnie przejmującym trylu, zgrabnie przechodzi przez kolejne frazy, vibratto wykonywane tony pięknie komponują się z podkładem, do ostatniej zwrotki instrumentalista powróci, kierując melodię ku dołowi.

  And when your fears subside
  And shadows still remain
  I know that you can love me
  When there’s no one left to blame
  So never mind the darkness
  We still can find a way
  ‘Cause nothin’ lasts forever
  Even cold November rain