•  
  s.............y

  +81

  pokaż komentarz

  Rzymianka łajała Piktyjkę za zbytnią, jej zdaniem, swobodę seksualną. Riposta była chłodna niczym szkockie lato: „Spełniamy nakazy natury w sposób dużo lepszy, niż czynicie to wy, kobiety rzymskie. Gdyż my prowadzamy się otwarcie z najlepszymi z mężczyzn, podczas gdy wy dajecie się deprawować po kryjomu najbardziej nikczemnym”.

  jakież to dzisiejsze, jakież świeże...

 •  

  pokaż komentarz

  że jak? Piktowie nie budzili postrachu wśród rzymian. Machina ekonomiczna i militarna rzymian była już na granicy swych mozliwości. Poza tym rzymianie wybierali się do Irlandii na stałe, więc...
  Jedyne czego bali się rzymianie to samych siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @axxamith: skoro już wymiękali Rzymianie ekonomicznie, to czemu zbudowali dwa mury oddzialejące ich od terenów obecnej Szkocji. Pytanie od nooba

  •  

   pokaż komentarz

   @axxamith: Do Irlandii w rezultacie Rzymianie nigdy się nie wybrali. Zresztą nie było za bardzo po co - bo to był relatywnie pusty i mało zasobny kraj, a utrzymanie garnizonu - z pewnością kosztowne. Dzięki temu Irlandia została celtycka i tą dawną celtyckość "przechowała" aż do czasów chrześcijaństwa - gdy ładnie się z nim stopiła.

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL: odpiwiedz moze byc dziwna, ale mur zbudowano, bo aby zapanowac nad masa ludzi nalezalo dac im jakies zajecie. Budowa muru nie byla kosztowna, bo wszystkie materialy pozyskiwàno na miejscu. Nie przykladano sie rowniez do niego, dlatego mur mial niedostosowàny schemat do terenu (bramy iw rownych odstepach nawet jesli za nimi byl klif) oraz byl na tylle bietrwaly, ze go szybko rozebrano, w przeciwienstwie do innych konstrukcji na swiecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bialy100k: Ba, to z Irlandii wzięło się tak naprawdę zachodnioeuropejskie chrześcijaństwo. Karol Wielki sprowadził mnichów Irlandzkich ponieważ tam wiara, wiedza i księgi zachowały się w dobrym stanie ze względu na położenie w przeciwieństwie do Europy kontynentalnej przemieszanej z barbarzyńskimi ludami i wierzeniami.

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL: Mur w Brytanii, tak jak i Limes w Europie kontynentalnej miał wyznaczone punkty, osady graniczne.
   Często obok garnizonu wojskowego castra lub większego castella, w których służyli legioniści z legionów typu Limitanei lub Auxilia wyrastały miasta graniczne, które służyły jako huby handlowe dla kupców handlujących poza granicami Imperium.

   Wał Hadriana spełniał więc rolę granicy celnej oraz miał na celu umożliwienie patrolowania granicy, łapanie przemytników (trudniej przewieźć wozy przez zieloną granicę jeśli po drodze masz palisadę) i zorganizowanie lepiej terenów prygranicznych (koncentracja infrastruktury i administracji w wyznaconych punktach.

 •  

  pokaż komentarz

  Conan robił z Piktów szaszłyki (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie byli ludem staroeuropejskim.
  Z wikipedii:

  Przynależność etniczna i językowa Piktów nie jest jasna, zapewne jednak byli ludem heterogenicznym, powstałym z przemieszania ludów przedindoeuropejskich z Celtami.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Piktowie

  Natomiast genetyka całkiem rozbiła tezę o staroeuropejskim pochodzeniu.
  Od 3 tys lat w 80% są indoeuropeistykami. Po prostu pochodzą od protoceltów którzy podbili wyspę 4500 lat temu. Mało tego. Dziś Szkoci są jednym z najczystszych ludów indoeuroepjskich.
  Dla porównania Polacy są w 60% indoeuropejczykami (co jest średnią europejską), zaś Albańczycy w 20%.

  źródło: cache.eupedia.com

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: U Basków, którzy przecież gadają nie "po naszemu", też dominuje R1b ( ͡° ͜ʖ ͡°) (ok. 70-80%, więc jest jeszcze więcej niż u reszty Europejczyków).
   Prawdopodobnie podczas najazdu pra-Celtów (R1b) na Europę Zachodnią ok. 2000 lat p.n.e. wyrżnęli wszystkich mężczyzn i poślubili kobiety, które nauczyły najeźdźców ich języka.
   Być może z Piktami było to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Baskowie i mitochondrialnie są bardzo nowym ludem. Paradoksalnie dna po matkach mają niemal identyczne w proporcjach jak Polacy. Czyli jedna grupa. Zawsze się zastanawiam, ile jeszcze głupot wymyślili historycy i ile jeszcze lat minie, zanim się je naprostuje. A i Celtowie nie mieli wyłącznie r1b, ale przewagę r1b, a to nie to samo. :)

   źródło: baskowie.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka: nie mowimy o celtach, lecz protoceltach. Nazwa jest mylaca, bo i nieadekwatna do obecnefo stanu wiedzy. Protoceltami byli np achajowie ktorzy najechali i wchloneli staroeuropejskich peluskow, dajac poczatek protogrekom (stana sie nimi po wymieszanui sie z indoeuropejskimi ludami doryckimi). Tylko niewielka czesc tych ludow stala sie celtami, a nastepnie zdominowala wiekszosc swoja kultura. Identyczna sytuacja jest z R1a ale nikt po za turboslowianami nie nazywa dakow, scytow, czy ariow protoslowianami. Mimo ze czesc potomkow ariow i zwlaszcza scytow dzis slowianami jest. Glownie wschodnimi. A to dlatego ze tak jak R1b ulegli celtyzacji, tak europejscy R1a ulegli wenedyzacji, a nastempnie przeksztalcili sie w slowian. Prawdopodobnie byla t to kwestia wylacznie zmiany nazwy.

Dodany przez:

avatar HaHard dołączył
255 wykopali 5 zakopali 15.8 tys. wyświetleń
Advertisement