•  

  pokaż komentarz

  Autor tego tekstu ma rację. Nie chodzi już o sam gwałt, jego okrucieństwo czy bezkarnośc sprawców. Chodzi o to co się stało z ludźmi, ze zwyklymi Szwedami. Ze społeczeństwem. Oni zupełnie zatracili to co podstawowe. Strach zabił w nich empatię, poczucie wspólnoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Nie strach tylko brak jakichkolwiek kar dla nowo-przybyłych. Powie za dużo, zostanie oskarżony o rasizm i dostanie dużo wyższy wyrok niż napastnik.
   Podobnie gdy zaatakowany postanowi spacyfikować napastnika - atak na tle rasistowskim.

   Sami imigranci nie są problemem. Problemem jest nierówne traktowanie przez państwo.

  •  
   a.............k

   -9

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Jak u nas za komuny przy terrorze ze strony władz. Jak za łapanek NKWD.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o to co się stało z ludźmi, ze zwyklymi Szwedami. Ze społeczeństwem. Oni zupełnie zatracili to co podstawowe. Strach zabił w nich empatię, poczucie wspólnoty.

   Nie strach tylko brak jakichkolwiek kar dla nowo-przybyłych.

   @rav2: @na_rzesach: To jest rezultat bardzo konsekwentnie przeprowadzanej tresury społeczeństwa trwającej już przynajmniej ponad pół wieku. Szwedzi z pokolenia na pokolenie przekonywani byli o skuteczności państwa oraz o wyższości organów państwowych nad relacjami rodzinnymi i międzyludzkimi. Zapewniani byli, że mają z ufnością oddać się w ręce aparatu państwowego i płacić wysokie podatki, a w zamian tenże aparat zadba o każdy aspekt ich życia, by oni nie musieli się o nic martwić - począwszy od żłobków, przedszkoli, szkół, przeróżnej maści zasiłków socjalnych, po emerytury, opiekę senioralną i domy starości. Szwedzi tresowani byli (bowiem nie można tu mówić o edukacji) o konieczności oddawania dzieci szkole, bowiem to system lepiej wie, w jaki sposób kształtować młode pokolenia. Aby powierzać osoby starsze państwu pod opiekę w różnego rodzaju pensjonatach, hospicjach i ośrodkach starości, gdyż samodzielna opieka stanowi niepotrzebne i niekomfortowe obciążenie dla rodziny - lepiej po prostu wyrzucić i zapomnieć. Długi czas ta marksistowska ułuda funkcjonowała, jednak wraz z najnowszym, potężnym napływem ludności z krajów upadłych i państw trzeciego świata, zaczyna sypać się jak domek z kart. Nic dziwnego, kolos stojący na glinianych nogach nie ma prawa przetrwać.

   Józef Piłsudski powiedział:

   Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

   Szwedzi absolutnie nie cenią swojej przeszłości, wstydzą się siebie, swojej kultury, języka i historii. Przekonują się wzajem, że niczego nie mają do zaoferowania innym. Tak wydrenowany intelektualnie, mentalnie i moralnie naród nie ma żadnej przyszłości. Zwyczajnie mieć jej nie może.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza:
   Nie znam Szwecji. Nigdy tam nie byłam. Miałam taką wyrywkową popkulturową wiedzę : Abba, swoboda seksualna, Pippi Langstrumpf. Przyjazne państwo. Ikea. Aż obejrzalam ten dokument "Postęp po szwedzku" i mnie poraziło. Wielki smutek, jałowość egzystencji, samotność. A do tego teraz plaga imigrantów.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: A to wszystko wprowadzane i realizowane przy aplauzie, i za zgodą większości społeczeństwa. Niesłychane, że to dzieje się naprawdę, a jednak. Widać, jeżeli wystarczająco skundli się społeczeństwo, to można mu wmówić i zrobić z nim absolutnie wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: jeżeli się boją to znaczy, że są niewolnikami. Są po prostu słabi, głupi ludzie. Co oni mają w głowie? Niech giną i niech nie przekazują swoich genów i wychowania następnym pokoleniom.

  •  

   pokaż komentarz

   @PozytywistycznaMetamorfoza: z tego co mówisz, to wygląda jak wielki eksperyment socjologiczny przeprowadzany na calym społeczeństwie. Raczej nie wierzę w takie teorie spiskowe, ale kto wie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: kurcze, jednak trochę żal (ꖘ‸ꖘ)

  •  

   pokaż komentarz

   Problemem jest nierówne traktowanie przez państwo

   @rav2: Problemem JEST państwo

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Trochę żal to dobre określenie,tak samo myśleli Szwedzi o nas w latach komuny gdy niektórzy
   aby żyć godnie spieprzali do Szwecji ukrywając się w podwozi ciężarówki....trochę żal nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   Powie za dużo, zostanie oskarżony o rasizm i dostanie dużo wyższy wyrok niż napastnik.
   Podobnie gdy zaatakowany postanowi spacyfikować napastnika - atak na tle rasistowskim.


   @rav2: Brednie.

  •  

   pokaż komentarz

   Sami imigranci nie są problemem. Problemem jest nierówne traktowanie przez państwo.

   @rav2: Ja bym się aż tak nie zapędzał. To nie państwo zgwałciło tę dziewczynę.

  •  

   pokaż komentarz

   Raczej nie wierzę w takie teorie spiskowe, ale kto wie?

   @na_rzesach: Również nie wierzę w teorie spiskowe. Jednakowoż historia świata jednoznacznie ilustruje spiskową praktykę dziejów. Bowiem czym w rzeczywistości jest spisek? Jest to swego rodzaju umowa, plan dwóch bądź większej grupy osób, które zdecydowały się wprowadzić swoje idee w życie. Ten temat jest szalenie obszerny i niemożliwym jest syntetyczne go opisanie. Aczkolwiek w związku z poruszonym wątkiem chciałbym gorąco polecić poniższe:

   http://www.historiasztuki.com.pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html

   https://wolna-polska.pl/wiadomosci/plan-coudenhove-kalergi-ludobojstwo-narodow-europy-2015-06

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: ha ha ha ha ha ha ha ha ha
   k?@@a masakra XDDDDD
   Co wy palicie ?

  •  
   a..........h

   +8

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: to nie jest do konca tak. to jest wynik splotu roznych okolicznosci. klimat i ogolnie calosc lokalnej kultury uksztaltowanej przez wieki spowodowaly ze ludzie nie okazuja jakos bardziej emocji jak spoleczenstwa poludniowe. brak wojen i stanu zagrozenia doprowadzil do obnizenia poziomu czujnosci spoleczenstwa i spowodowaly zanik spolecznych reakcji obronnych. pojawienie sie srodkow masowego przekazu w spoleczenstwie ktore bylo od setek lat spoleczenstwem bardzo wyrownanym spolecznie i uznajacym zasade zgadzania sie z wola wiekszosci doprowadzil do pojawienia dodatkowego wrazenia "ze tak mysla inni to i tak trzeba". To nie jest rezultat 30 lat prania mozgow. To rezulat setek lat ksztaltowania sie okreslonej kultury spolecznej. Nalezy tutaj jeszcze dodac ze Szwecja jeszcze nie upada. To nie jest kraj ktorego miasta plona. To jest kraj ktory dopiero zaczyna toczyc rak. Pytanie, czy ten bodziec ktory staje sie coraz silniejszy doprowadzi do przebudzenia Szwedow czy oni jako spoleczenstwo po prostu sie zdegeneruja. Ciekawy przypadek takiej teoretycznej obserwacji laboratoryjnej. Jesli podgladaja nas jakies UFO-ludki to Szwecja jest na pewno jednym z obszarów wnikliwej analizy lokalnej spolecznosci ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nie wnikam przy tym w prawdziwosc samego artykulu.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Ej, ale wiesz, że w Szwecji tak jest i było zawsze, to co teraz obserwujemy razi nas najbardziej, ale nie jest to nic nadzwyczajnego jeśli spojrzymy na Szwecję 10, 20 czy 30 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: To nie tak. Instynktu samozachowawczego nikt w nich nie zniszczył, tylko ich zastraszył. Wystarczy zmiana polityki na taką która będzie chciała "zrobić porządek" a będziesz miał na porządku dziennym akcje takie jak Brevika rypiącego z automatu do lewactwa. Skandynawscy politycy się tego boją jak ognia, oni dobrze wiedzą jaką mogą wyzwolić w ludziach nienawiść, dlatego prawica jest tam tępiona niemiłosiernie. Ale to się może skończyć, a wówczas zapanuje tam rzeź.

  •  

   pokaż komentarz

   @mentools: To tez mozliwe. zasada wahadła. Ze skrajnej lewicy wajha może odbić maksymalnie w prawo. Ale chyba coś się musi zdarzyć spektakularnego. Coś co przepelni czarę goryczy i bunt wybuchnie. W ciekawych czasach żyjemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Zawsze powtarzam, że obecne chore lewactwo może urodzić faszyzm, jakiego Europa jeszcze nie znała.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach i dlatego musimy sie rozmnazac i budowac silną armie. polskie fiordy to brzmi dumnie.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie państwo zgwałciło tę dziewczynę.

   @xniorvox: ale Państwo powie nic się nie stało, oni nie znają naszej kultury, trzeba wybaczyć i nie można karać

  •  
   L...............i

   -3

   pokaż komentarz

   Strach zabił w nich empatię, poczucie wspólnoty.

   @na_rzesach: Wspólnota to naród, a naród to faszyzm, przynajmniej według ich ideologii.

   Dziwisz im się, że po tylu latach wmawiania Szwedom, że nacjonalizm, czyli dbanie o swoich rodaków to faszyzm, przestali to robić?

   Nawet w Polsce ta propaganda jest bardzo silna i wielu ludzi twierdzi, że dobro innego Polaka nie obchodzi ich bardziej niż kogoś w innym zakątku świata, więc kończy się to tym, że wszyscy mają na wszystkich wywalone, bo dobro sąsiada jest tyle warte, co dobro jakiegoś Murzyna, czy Araba.

   Gdyby to działało w tą stronę, że ktoś o Murzynów i Arabów dba tak samo mocno jak o Polaków, to wszystko byłoby dobrze, ale to raczej działa tak, że oni mają wywalone po równo na wszystkich i skoro nie obchodzi ich kolejny zamach w Bagdadzie, czy susza w Etiopii, to i sąsiad ich nie będzie obchodził.

  •  

   pokaż komentarz

   @na_rzesach: Fittja to jedna z najbardziej patologicznych miejscowości na południe od Sztokholmu. Były informacje w polskich mediach o zamieszkach. Moja dalsza rodzina wyprowadziła się stamtąd pod koniec lat 80. Blokowisko. Już wtedy "Za dużo mu*limów". Ich dzieci nie chciały się z nami bawić. Hallunda, Alby i Fittja to są No Go zones. Byłem w Sztokholmie 2 lata temu. Przez te miejscowości najlepiej jechać efirą czyli autostradą.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym się aż tak nie zapędzał. To nie państwo zgwałciło tę dziewczynę.
   @xniorvox: A wiesz czemu tak się dzieje?
   Bo mogą. Nikt z nich za takie przestępstwo nie został stracony lub nie dostał dożywocia. Mało tego część ludzi tłumaczy takie zachowania tym że nie wiedział że tak nie wolno, co już samo w sobie jest złamaniem zasady prawa rzymskiego: „Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania”.
   Poza tym jeżeli:
   - Dajesz znacznie niższe kary za te same przestępstwa ludności napływowej
   - Wprowadzasz różne zasady prawa dla ludzi (np legalizacja małżeństw z nieletnimi dla napływowych)
   - Podczas sporów pomiędzy miejscowymi a napływowymi preferujesz napływowych a miejscowym nadajesz łatki rasisty
   To nie dziw się że miejscowi wolą odwrócić wzrok i udawać że nic się nie stało.
   Poza tym gdyby było odwrotnie to uważam że sytuacja byłaby analogiczna (to napływowi bali by się o życie lub się wynieśli)

  •  

   pokaż komentarz

   @rav2: Ja bym się aż tak nie zapędzał. To nie państwo zgwałciło tę dziewczynę.

   @xniorvox: Państwo umożliwiło wytworzenie się nienaturalnych warunków, w którym dzieci rodowitych Szwedów są (1) gwałcone bezkarnie przez (2) imigrantów, oraz (3) Szwedom grozi się konsekwencjami za krytykę (tj. urojony rasizm) a nawet gorzej (4), Szwedzi uważają sami z siebie że wszystko jest w porządku, a nawet gdyby (5) jakimś cudem sędzia próbował dojechać imigranta, to ten może pojechać na (5a) karcie rasizmu, ksenofobii, zacofania lub ordynarnie (5u) stwierdzić, że "oni nie wiedział że nie wolno" lub szczyt szczytów (5b) stwierdzić że to element jego kultury i macie się dostosować, czyli zasymilować z nim dla niego, nie na odwrót.

   Państwo występuje tutaj w roli tresera, które mozolnie wyrabia odpowiednie odruchy.

   @na_rzesach: to nie jest do konca tak. to jest wynik splotu roznych okolicznosci. klimat i ogolnie calosc lokalnej kultury uksztaltowanej przez wieki spowodowaly ze ludzie nie okazuja jakos bardziej emocji jak spoleczenstwa poludniowe. brak wojen i stanu zagrozenia doprowadzil do obnizenia poziomu czujnosci spoleczenstwa i spowodowaly zanik spolecznych reakcji obronnych. pojawienie sie srodkow masowego przekazu w spoleczenstwie ktore bylo od setek lat spoleczenstwem bardzo wyrownanym spolecznie i uznajacym zasade zgadzania sie z wola wiekszosci doprowadzil do pojawienia dodatkowego wrazenia "ze tak mysla inni to i tak trzeba". To nie jest rezultat 30 lat prania mozgow. To rezulat setek lat ksztaltowania sie okreslonej kultury spolecznej. Nalezy tutaj jeszcze dodac ze Szwecja jeszcze nie upada. To nie jest kraj ktorego miasta plona. To jest kraj ktory dopiero zaczyna toczyc rak.

   @abunasrallah: Celna analiza.
   Kiedyś czytałem o tym, dlaczego udało się wprowadzić Homo sovietusa w Rosji, ale już nie bardzo w Polsce.
   W Polsce obowiązywał etos rycerski-szlachecki, duchowny i chłopski.
   Komunizm zakładał ateizm, więc godził w etos duchowny Polaka.
   Komunizm zakładał że każdy jest taki sam, więc godził w etos rycersko-szlachecki.
   Komunizm zakładał wspólne kołchozy, przy czym godził w etos chłopski, który w Polsce był bardziej >>kapitalistyczny<< (byli bogatsi i biedniejsi chłopi, kto mądrze gospodarował i żenił, mógł powiększać gospodarstwo).

   Warto nadmienić, że nawet w samej Rosji niespecjalnie udało się z duchowieństwem - patrz na odrodzone Prawosławie.

   Tak naprawdę nie brzmiało to dokładnie tak, ale to było dawno - w każdym razie sensu możesz się domyśleć.

   Podobnie z Polską i zachodem - na zachodzie lewackie bajki przechodzą niemal bez oporów. W Polsce każdy kwestionuje, krytykuje, drąży, nie wierzy.

   Mówiąc prościej, Polacy w przeciwieństwie do Szwedów mieli obóz przetrwania przez stulecia.
   Stąd tak różne reakcje na próby tresury tymi samymi sposobami.

   Polaków będą musieli wyrugować innymi sposobami. Np. naszą narodową skłonnością do samobójczych powstań. Radziłbym uważać na fałszywych wieszczów i mężów stanu, którzy rzucą naród na ponowne wykrwawienie się.

  •  
   a..........h

   0

   pokaż komentarz

   @TamamShud: ale dokladnie tak jest. Nas probowano (naszych przodków) urobic przez ostatnie 200 lat. To nie jest tak ze teraz komuna upadla a my tego nie przezylismy to nie wiemy jak to jest. My jestesmy wychowani w kulturze ktora stworzyly te lata zaborów i okupacji. Nam te wzorce sie przekazuje nawet w nieswiadomy sposob od najmlodszych lat. Takie wzorce przekazuje sie w drobiazgach, a one kształtują cały sposob myslenia. Nasza sila jest jednak tez nasza slaboscia. Kombinowanie, oszukiwanie, szukanie mozliwosci jak tutaj tanim kosztem mozemy sie wygodnie urządzić (syndrom polskiego piłkarza) mamy też we krwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @abunasrallah:
   Ładnie uzupełnia się to chińską koncepcją pełni i próżni.

   Ta sama sytuacja, czyli pojawienie się ukrytego zagrożenia, inaczej jest odbierana przez Szwedów (próżnia, nie radzenie sobie z wrogiem, który jeszcze nie ujawnił swoich intencji) a inaczej przez Polaków (pełnia potencjału do odparcia wroga, za bardzo jesteśmy nieufni wobec sąsiadów).

   Ale z drugiej strony, Szwedzi bardzo łatwo asymilują nowe koncepcje i idee (pełnia), a Polacy, cóż ogółem mówiąc, jesteśmy tradycyjni i zaściankowi (próżnia), wobec czego takie rzeczy jak praktyczne wykorzystanie crispr-cas9 będą iść naprawdę opornie. Nawiasem, nie wspominając już o tym że nawet papieża Franciszka potrafimy zmieszać z błotem za jego lekkomyślne słowa.

   Tyle że czasem lepiej jest być zaściankiem, niż centrum wojny domowej.

   Nadchodzą ciekawe czasy, jest jeszcze czas aby na spokojnie przemyśleć układ figur na szachach. Dla Polski najgroźniejsze jest powtórzenie starych dobrych sposobów "aby urobić polaczków". Nowe sposoby też są groźne, ale ponieważ nie zostały przetestowane, wiążą się z ryzykiem dla agresora.

   Tak tylko nawiasem przypomnę, że jedną z strategii NSA jest zbieranie potencjalnych podatności (dziur w kodzie) aby móc je użyć w razie godziny 0. Można wtedy ubić całą infrastrukturę wroga w jednej chwili.
   A wróg jest tego świadom i sam sniffuje (węszy) podatności.

   W kwestii bezpieczeństwa informatycznego tacy gracze jak Polska w ogóle się nie liczą. W polskich agencjach jest za mało kompetentnych ludzi, zbyt dużo słabo opłacanych, zbyt dużo ukrytych agentów.
   Jesteśmy transparentni.
   Lepiej dla polskiego wojska, aby cała infrastruktura była w starszej ale niezawodnej technologii.

 •  

  pokaż komentarz

  Nauczyłem się już, żeby za dużo nie widzieć i nie słyszeć

  Akurat, gdyby sąsiad krzyknął na dziecko albo źle posortował śmieci to biegnąc z donosem na policję, pobiłby rekord świata na danym dystansie.

  W Szwecji byłem raz, gdy zima była taka jak w tym roku ( 2011 ?) bo ktoś dalszej z rodziny ma domek w okolicach Jokkmokk, więc można było sobie pobiegać na nartach. Nigdy więcej. Myślałem że to co opowiadają o donosicielstwie jest przesadzone albo rodzinka źle żyje z sąsiadami. Jednak nie.
  Otóż to słynne bezpieczeństwo szwedzkich dróg jest realizowane za pomocą stalowej liny rozciągniętej między pasami, więc jeśli dogonisz emeryta wlekącego się 40 km/h to go nie wyprzedzisz i toczysz się za nim kilometrami. Jak się już lina skończy i wyprzedzisz gnoja to ten zaraz dzwoni na bagiety i w najbliższym miasteczku już czekają " Mamy informację że przekraczał pan szybkość ... ". Oczywiście dowodów nie mieli tylko telefon od starego konfidenta więc skończyło się na jakimś świstku dla obcokrajowców o zasadach bezpieczeństwa na drodze. A najlepsze jest to że realnie tej prędkości nie przekroczyłem bo starego pierda można było na rowerze wyprzedzić.

  PS. Gdyby ktoś nie wierzył to wzmiankowana szwedzka droga E4

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak: ja p!##@!@e to brzmi jak absurd z jakiejś odmóżdżającej komedii, a tak jest naprawdę xddd a tak serio, to jest to w sumie chyba bardziej straszne niż śmieszne po chwili namysłu...

  •  

   pokaż komentarz

   @KapralJedziniak @sid03 Na moją koleżankę sąsiedzi zadzwonili do jakiejś opieki społecznej, że niby dziecko ma zabraniane w domu/nie chce mówić po szwedzku. No i oczywiście że zaniedbane potwornie, zagłodzone, a raz to się nawet przed domem z obcym facetem bawiło (z wujkiem dokładnie) ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wjeżdżali jej chyba z dwa lata na chatę kiedy im się tylko podobało, przesłuchali przez ten czas: jej matkę, siostrę, męża, brata, dziewczynę brata, teściów, wszystkie panie przedszkolanki, a nawet panią z pobliskiego warzywniaka. Sprawdzali kurze niczym Perfekcyjna Pani Domu krytykując standardy czystości (koleżanka ma własną firmę sprzątającą i cały dom jest megaczyściutki), wybór ubrań (miała zarzucone, że za ciepło ubiera dziecko na spacery z babcią) itp itd. Ostatecznie oczywiście niczego nie znaleźli, bo to normalna rodzina. Finalnie koleżanka została wysłana na przymusowy kurs języka szwedzkiego, gdzie... niczego nowego się nie nauczyła bo na kursie cała masa naj%$!nych imigrantów rozp?!$#%#ających zajęcia ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nie zrozumcie mnie źle, ona normalnie się w tym języku komunikuje na co dzień (po kilkunastu latach spędzonych w Szwecji). Po prostu Panie stwierdziły, że "niedostatecznie płynnie" aby zapewnić dziecku odpowiednią asymilację ( ͡º ͜ʖ͡º) Wyobrażacie sobie że wjeżdżają do jakiejś rodzinki z Somalii i odp?!$#%#ają takie jazdy? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Link bit.ly ptowadzacy do reporters.pl xD powinienes dostac za to bana