•  
  M......y via iOS

  +264

  pokaż komentarz

  Grecy stawili im ultimatum, jak nie zmienia nazwy to zablokują ich wejście do UE. UE kazało się dogadać. Grecy myślą, ze są wyjątkowi, kluczowi dla kultury europejskiej przez to co uczyniła starożytna cywilizacja na ich terenie. Szkoda, ze od czasu podbicia przez rzymian nigdy nie potrafili niczego zrobić sami. Bizancjum ich greckie imperium, było de facto rzymskie, tak długo jak było romaioi to się trzymało im bardziej robiło się greckie to tym bardziej się staczało.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten kraj nie ma nic wspolnego z Macedonia bo to jest grecka prowincja od ponad 2500 lat a "macedonczycy" sa slowianami I nazwali siebie Macedonia w 1991r. Ten kraj powinien sie nazywac Skopia.

 •  

  pokaż komentarz

  Sposób myślenia starożytnych greków;
  "My obywatele miasta -wklej nazwę miasta-państwa- jesteśmy najbardziej ucywilizowani na świecie, inne miasta są gorsze, inne ludy to już w ogóle barbarzyńcy, macedończycy? Banda trakkków czy innych małp zhellenizowanych przez nas"
  Sposób myślenia dzisiejszych greków;
  "To my stworzyliśmy wszystkie państwa, które nas podbiły i rządziły nami przez następstwe 2 tysiące lat.
  Proszę o jakiegoś znawce tematu czy mam racje czy jestem Januszem historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear: Grecy nie wszystkich barbarzyńców uważali za mniej cywilizowanych od siebie, np. Egipt cieszył się dużą estymą w starożytnej Grecji. No współcześni i nie myślą, że stworzyli Republikę Rzymską, która podbiła nie tylko Grecję, ale i większość państw helenistycznych w regionie. A to, że Rzymianie z czasem przyjeli wiele z kultury greckiej to już inna bajka.

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear: trochę taki Islam "... jesteśmy najbardziej ucywilizowani na świecie, inne miasta są gorsze, inne ludy to już w ogóle barbarzyńcy ..."

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear: Wiesz, o ironio, Macedończycy nie byli uznawani za "prawdziwych Greków", a uściślając - Hellenów, przez greckie miasta-państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Natomiast potem Grecy określali się Romanoi - Rzymianami. Tymi Rzymianami określali się właściwie aż do XX w.
   Określenie Greka "Hellena", było kojarzone z poganami i go unikano.

   To my stworzyliśmy wszystkie państwa, które nas podbiły i rządziły nami przez następstwe 2 tysiące lat.

   Basileia Rhomaion (Bizancjum to neologizm, to tak jakby nazywać dzisiejszych Francuzów Lutecjanami*) była w zasadzie od Heraklusza bardziej "grecka" niż łacińska, a państwo to trwało prawie 700 lat, będąc do 1071 (Manizkert) superpotęgą, potem lokalnym hegomonem (do złupienia Konstantynopola przez krucjatę w 1204). A potem "zdychało" do 1453 - oczywiście wszystko to w OGROMNYM uproszczenie i wielkim skrócie.

   *Z początku była grecka kolonia o nazwie Byzantion w miejsce Konstantynopola. Potem wybudowano tam Konstyantynopol. Ludność określała się zawsze jako Romejowie - Rzymianie. Ale na zachodzie mieli o to ból dupy, bo papaj stwierdził iż jest "najzajebistszym z patriarchów" i koronował sobie swojego Cesarza Rzymskiego - tak powstało Święte Cesrastwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. No i był spór gdzie jest to prawdziwe cesarstwo - kontynuator Rzymu. Wtedy "rzymskość" to było coś jak w latach 80 w PRLU "made in germany".
   Basielę Rhomaion określano Cesarstwem Greków, które to niesamowicie to wk?%%iało.
   Biznacjum nastomiast zostało ukute przez zachodnich historyków 300 lat po upadku Konstantynopola w 1453. Zachód do dzisiaj ma ból dupy o wschód (Niby, że "Bizancjum" to zdechlak u padał całe swoje istnienie, ponad 1000 lat, licząc od Teodozjusza). Dlaczego? Ano zachód był wtedy zapadłą wiochą, a centra nauki i kultury to był Konstantynopol, Bagdad, Kordoba. A zachód do barbarzyńskiej schedy przynaje się niechętnie.

   Nawet Poiters - krzyczą, że uratowali Europę, gdzie w rzeczywistości rozbito 7 tysięczny zwiad arabski (xD) I to było w czasie gdy na Wschodzie Basilea Rhomaion walczyły wielotysięczne armie z prawdziwego zdarzenia, a Konstantynopol oblegało prawie 100 tys. muzułmanów. Co się stało z "zachodem" pokazał czas, kiedy to Bizancjum upadło i Osmanowie wbili się do Europy (która była już okrzepła). Kilkaset lat wcześniej to byłaby to całkowita klęska, a chrześcijaństwo uchowałoby się gdzieś tylko w Skandynawii i na Rusi, jakby dobrze poszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear: Masz rację. W starożytności walczyli z Macedonią Filipa II a teraz przypisują sobie Macedonię jako swoje imperium. Macedończyków już dawno nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli:
   Rozbicie kościoła na katolicyzm i prawosławie wynikało tak naprawdę ze sporu o sukcesje do tyłułu Cesarza Rzymu?

  •  
   R..........l

   +1

   pokaż komentarz

   Wiesz, o ironio, Macedończycy nie byli uznawani za "prawdziwych Greków", a uściślając - Hellenów, przez greckie miasta-państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Camilli: i znowu powtarzanie tych durnych banialuk bez uwzględnienia szerszego kontekstu, wiesz jak by się uprzeć, to i Etolowie nie byli uznawani za "prawdziwych Greków" a za brudnych i bitnych górali

  •  

   pokaż komentarz

   @gustafff: Porównanie na poziomie porównania Imperium Romanorum do Imperium Hitlerorum (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear: Po części tak, kościół wschodni nie chciał podporządkować się papieżowi, który miał tytuł do przewodzenie cesarstwu Rzymskiemu narodu niemieckiego. A jeszcze lepiej nawet muzułmanie nazywali się cesarzami Rzymu np. cesarstwo Rumu (na jednym z nagrobków sułtanów obecny jest cesarski rzymski orzeł), czy Osmanowie (po zdobyciu Konstantynopola sułtan Mehmed II przyjął tytuł sułtana Rzymu).

  •  

   pokaż komentarz

   @guminbear:

   Rozbicie kościoła na katolicyzm i prawosławie wynikało tak naprawdę ze sporu o sukcesje do tyłułu Cesarza Rzymu?

   Przyczyniło się. W historii nie ma nic białego lub czarnego, to jest cholernie skomplikowane i istnieje wiele czynników.
   Postaram się opisać w skrócie.

   Niekoniecznie, to o wiele bardziej skomplikowana sprawa. Oryginalnie istniało pięć patriarchatów, którzy to patriarchowie byli sobie równi: Aleksandria, Antiochia, Jerozolima, Konstantynopol i Rzym. Jeszcze przed rozbiciem chaldejskiej jedności, na wschodzie (Syria, Palestyna, Egipt) pewni chrześcijanie nie uznali Chalcedonu (monofizyci). Potem ich prześladowano. Poszło o naturę Dżizasa. Późniejsi cesarze usiłowali wypracować kompromis (monoletyzm) co tylko bardziej wk@$$iło ortodoksów i monofizytów (tymi monofizytami są np. dzisiejsi Koptowie).
   Było to jednym z czynników dlaczego Arabowie tak łatwo podbili Syrię i Egipt - chrześcijanie często otwierali przed nimi bramy. Oczywiście wojna rzymsko-sasanidzka, ale to inna historia.

   Potem jedność chaldejska coraz bardziej się rozjeżdżała. Oficjalnie chrześcijanie byli jednością, ale coraz bardziej zmieniał się obrządek, język liturgii itd. Papajowi na wybicie się na niezależność umożliwiło starta Rzymu na rzecz Longobardów. Znowu w skrócie - napuścił Franków na Longobardów, obiecując Karolowi koronę cesarską, potem koronował Karola. Oficjalnie chrześcijanie nadal byli jednością, ale po tym było już z górki.

   Następnym czynnikiem był ikonoklazm w Bizancjum. Kilku cesarzy uważnie czytało Biblię i wk@$$iło się na obrazy i ikony.
   Konkretniej chodziło o "usunięte" z Biblii przykazanie:

   Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

   Trochę się chrześcijanie powyrzynali, ale ostatecznie zatriumfowali ortodoksi. Jednak w Kościele Wschodnim do teraz widać tego efekt - ikon się nie maluje, ikony się pisze - ot zrobiono k@$$ę z logiki, żeby się nikt nie przyczepił, bo handel relikwiami i ikonami to był czysty zysk.
   Na zachodzie też to p$#?!$#nie, ale później - za Lutra.
   Nawet do dzisiaj do katolików inne odłamy się przypieprzają, że katolicy to bałwochwalczy poganie.

   Wracając do papieża. Jako iż został nieoficjalnym duchowym przewodnikiem zachodu i miał protekcję militarną:
   Ogólnie postanowił iż on jest najzajebistszym z patriarchów, wikariuszem samego Chrystusa itd. Sfałszowano także donację Konstantyna itd. Oczywiście Aleksandria, Konstantynopol, Jerozolima i Aleksandria popukały się papajowi w czoło, że co on odp#!%@?%a. Jednak jedynie co mogli zrobić to "wyrazić oburzenie".

   Cenzurką, którą się uznaje za ostateczną schizmę i podział na katolików i prawosławnych to 1054 -> Patriarcha Konstantynopola (ekumeniczny) został obłożony przez papaja klątwą, bo ten nie uznawał, że papaj jest wikariuszem Chrystusa. Patriarcha się wk@$$ił i również rzucił (wraz z poparciem pozostałych patriarchatów) na papaja.

   Dalej są wyprawy krzyżowe. Jednak ostatecznie jedność wschodu z zachodem zabiła krucjata z 1204, która zamiast do Palestyny pożeglowała na... Konstantynopol (z inspiracji Wenecjan). O ironio, obraz obraz Delacroixa "Wkroczenie do Konstantynopola" funkcjonuje jako mem z kategorii "Deus Vult" wklejany by szkalować muzułmanów i sławić krzyżowców. Co jest niesamowitą głupotą i ignorancją internautów. A właśnie to zdobycie i zniszczenie Konstantynopola z 1204 było gwoździem do trumny dla cywilizacji chrześcijańskiej na Bałkanach i w Anatolii, a w dalszej perspektywie Syrii i Egipcie.
   Bo pokiereszowane Cesarstwo, które od VII w. n.e walczyło z islamem i nie wpuszczało ich do Europy w końcu upadło pod naporem Turków Osmańskich, którzy wbili do Europy na kilkaset lat.

   Oczywiście, wszystko w ogromnym skrócie. Bo materiału to jest na kilka książek, żeby wgryźć się w podstawowe niuanse i kilkadziesiąt, jeżeli rozważyć większość szczegółów.

   PS: tak, textwall, ale to jest skrót ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli:

   Cenzurką, którą się uznaje za ostateczną schizmę i podział na katolików i prawosławnych to 1054 -> Patriarcha Konstantynopola (ekumeniczny) został obłożony przez papaja klątwą, bo ten nie uznawał, że papaj jest wikariuszem Chrystusa. Patriarcha się wk#?$ił i również rzucił (wraz z poparciem pozostałych patriarchatów) na papaja.

   Co ciekawe, obydwa akty były nieważne, bo papież w międzyczasie zmarł - i wskutek tego jego legat stracił moc rzucania klątw, no a z drugiej strony nie można rzucać klątwy na trupa ;)

 •  
  S........m

  -31

  pokaż komentarz

  Grecy to debile

  Macedonia joined the United Nations in 1993 with the provisional name “The Former Yugoslav Republic of Macedonia” because its neighbor Greece objected to the one-word name saying it implied a territorial claim to a Greek province of the same name.

  Skoro mają taki problem, niech greki same niech zmienią nazwę prowincji. Macedonia za bardzo im ustępuje.

 •  

  pokaż komentarz

  μακεδονια γη ελληνικη ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Spór o tyle bezsensowny, że Macedonia/FYROM nie rości sobie pretensji terytorialnych a dwa z historyczno-geograficznego punktu widzenia starożytna Macedonia leży na terenie dzisiejszej greckiej Macedonii, tzw. FYROM i kawałku Bułgarii.

  Grecy mają srogi ból dupy bo ich dziedzictwo jest "kradzione" przez barbarzyńskich zbuntowanych Bułgarów czy coś w ten deseń a kultura macedońska i prawdziwa Macedonia to grecki region Macedonia i Grecja - tak mniej więcej kiedyś mi jeden Grek w trakcie pobytu to tłumaczył.

  Nawet nie będę mówił głośno, że nasza #dobrazmiana przy ich skorumpowanym i zepsutym rządzie to niedzielny zjazd herbatkowy... oh wait ( ͡° ͜ʖ ͡°)