•  

  pokaż komentarz

  Pani prezydent ma wiedzieć, że jeden z kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców złożył wniosek. Ksiądz. Już drugi. I dostał wcześniej nagrodę. To przecież człowiek jak każdy inny. No może dostanie kilka punktów więcej przy ocenie wniosku.
  "Moim zdaniem - pani i urzędnikom powinno być wstyd" - mi się zawsze wydawało, że dziennikarz nie powinien ferować wyroków i dawać pouczeń. Ma przedstawić rzeczywistość i widzom zostawić osąd.
  Tendencyjny i stronniczy materiał.

 •  

  pokaż komentarz

  I wiadomo co z ks. Henrykiem? Sam materiał jest stary, Kopcińska nie jest przewodniczącą RM w Łodzi od 2014 r.

  PS: Dobra, ksiądz już był na głównej nawet kilka lat temu - https://www.wykop.pl/link/1753822/bezdomny-ksiadz-mieszka-w-schronisku-w-biurze-u-znajomych/

  •  

   pokaż komentarz

   @lesio_knz: w styczniu w związku z likwidacją parafii został zsekularyzowany, ale czy dalej jest bezdomny to nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: znaczy się wywalili go z roboty? Myślałem, że akurat to korpo dba o pracowników.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   u..........2

   +1

   pokaż komentarz

   @TenebrosuS: czyli nie jest juz ksiedzem

  •  

   pokaż komentarz

   @lesio_knz: @TenebrosuS: @LepiejWcaleNizPozno: @Feontil: @wykopczykowski_: @usun_konto82: Sprawa sekularyzacji ks. Hawryszczyca (chyba tak się to odmienia) jest bardziej skomplikowana, gdyż dotyczy rozłamu jaki dokonał się w Kościele Starokatolickim w wrześniu ubiegłego roku. Ks. Hawryszcz popierał i nadal popiera usuniętego biskupa Wiecińskiego, co można wnioskować jego profilu FB (np. tutaj albo tutaj), dlatego też działania obecnego zwierzchnika bpa Majewskiego mogą stanowić zemstę albo usunięcie duchownego który i tak już wypowiedział posłuszeństwo obecnemu zwierzchnikowi. Osobnym problemem jest to, że te kościoły są mikroskopijne, kapłanów i biskupów jest maksymalnie kilkunastu na całą Polskę, parafie są często fikcyjne i w wiecznej "organizacji" lub likwidacji, a lokalnie duszpasterze relatywnie czesto zmieniają wspólnoty, przechodząc między różnymi kościołami starokatolickimi, polskokatolickimi czy kościołami narodowymi, a przez to kościoły często tracą całe parafie. Decyzja o likwidacji parafii mogła być czysto administracyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby kogoś interesowały szczegóły tej sytuacji, to podsumuję krótko co udało mi się ustalić. Dotarcie do jakichkolwiek informacji jest trudne, gdyż nie działają strony internetowe starokatolicy.pl ani http://www.kosciolstarokatolicki.pl/, a większości najważniejszych wpisów nie ma w Internet Archive, a biografie na Wikipedii były masowo edytowane. Większość informacji pochodzi z profilu FB Misie Wagansowe(vagans to biskup bez diecezji), ale ciężko się to czyta gdyż jest to dość zamknięte grono osób i trudno dojść czasami do tego kto jest bohaterem wpisu lub komentarza. Jest to bardzo specyficzne środowisko gdzie większość kapłanów i biskupów nie posiada formalnego wykształcenia teologicznego, "seminaria" są czysto teoretycznymi tworami bez budynków i kleryków, "święcenia" odbywają się według uznania lokalnego biskupa w wynajmowanych kościołach protestanckich albo w mieszkaniach, księża regularnie zmieniają wspólnoty a biskupów jest od zarąbania. Dobrymi przykładami są Robert Matysiak, wyświęcony na "biskupa" w wrześniu 2017 i mianowany ordynariuszem diecezji niemieckiej Kościoła Starokatolickiego, który po ledwie miesiąciu wraz z całą wspólnotą odłączył się od kościoła, czy Artur Miłański, który w 2016 przyjął święcenia diakonatu w Katolickim Kościele Narodowym, czmychnął do starokatolików gdzie został kapłanem i mało co a zostałby biskupem i zwierzchnikiem. Nie da się ukryć, że głównymi motywami wielu zmian są stołki i sakry biskupie, czyli jak to określa pogardliwie wspomniany fanpage - "miodek".

   W dużym skrócie: biskup Kolm został w 2006 roku usunięty po oskarżeniu o czyny pedofilskie, odsiedział kilka lat w więzieniu, po jego usunięciu nie wybrano nowego zwierzchnika. W grudniu 2016 roku zmarł pełniący obowiązki zwierzchnika bp Kordzik i w styczniu 2017 zwołano synod, prowadzony właśnie przez księdza Hawryszczyca, na którym na zwierzchnika i biskupa wybrano 25-letniego Artura Wiecińskiego, co czyniłoby go najmłodszym biskupem w Polsce, w dodatku bez jakiegokolwiek formalnego wykształcenia teologicznego. Jednocześnie cofnięto usunięcie bpa Kolma ze względu na wady prawne tamtego wyroku kościelnego. Chyba stopniowo część kapłanów zaczęła wyrażać niezadowolenie z wyboru zwierzchnika i w wrześniu zwołano kolejny synod, na którym usunięto z kościoła Wiecińskiego za rzekome złamanie tajemnicy spowiedzi, wybrano na zwierzchnika i biskupa wspomnianego już Miłańskiego, ale ostatecznie biskupem i nowym zwierzchnikiem został Dariusz Majewski, niegdyś franciszkanin, ponoć usunięty z zakonu. Próbowano zmienić wpisy w rejestrze MSWiA i ostatecznie w grudniu ministerstwo uznało że wybór Wiecińskiego był nieważny, gdyż cofnięcie wyroku na bp Kolnym oznaczał że wrócił on na stanowisko zwierzchnika i było ono zajęte, a usunięcie Wiecińskiego i wybór Majewskiego został prawnie uznany przez państwo. Efektem kryzysu jest to, że w kościele zostały dwie parafie i zapewne ułamek liczby wiernych, których było wcześniej koło 500 (w całym kraju!).

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: Dzięki za wyczerpujące naświetlenie sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Misie witają! Faktycznie, sytuacja w tworze starokatolickim w Polsce jest bardzo zawiła. Prosimy nie mylić Kościoła Starokatolickiego w RP z Kościołem Starokatolickim Mariawitów, to dwa różne byty - wbrew pozorom niezwiązane ze sobą. @Wolodia - bardzo dobre skrótowe opracowanie, Misiom się łezka w oku zakręciła :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolodia - bardzo dobre skrótowe opracowanie, Misiom się łezka w oku zakręciła :)

   @MisieWagansowe: Dziękuję :) Czy mogę przy okazji zadać kilka pytań? Ciężko zrozumieć wszystkie aspekty tak patrząc z boku.

   pokaż spoiler Mogę wysłać na priv, ale musicie odblokować w profilu możliwość wysyłania prywatnych wiadomości. I wolodia z małej litery, z dużej litery nie otrzymam powiadomienia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: Zapraszamy, najlepiej na facebook'u w wiadomości prywatnej, tam najszybciej odpowiadamy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop efekt dla tego człowieka! Może jakaś zbiórka?

 •  
  W......6

  +12

  pokaż komentarz

  Niech pewnien ksiądz z Torunia w imię solidarności zawodowej wspomoże kolegę po fachu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Decyzją bpa Dariusza Majewskiego, Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP, dnia 3 stycznia 2018 r. został przeniesiony do stanu świeckiego, tracąc prawo do sprawowania sakramentów. Informacja ta została opublikowana na tymczasowej stronie Kościoła Starokatolickiego i profilach społecznościowych

  •  

   pokaż komentarz

   @repiv: Co jest śmieszniejsze, to bardziej wygląda jak zabawa w Kościół. Bardziej niż porównywanie ich do Kościołów Rzymskich, Greckich, Autokefalicznych i innych, trzeba by wprost powiedzieć że kościół Starokatolicki jest kościołem protestanckim i właściwie powstał w proteście, bo Papież nie uznał widzeń jakiejś ich świętej.

   Jeszcze dodatkowo są podzieleni na jeszcze jakieś inne kościoły. Jest kościół Mariawitów i jest kościół narodowy. Był czas, gdy istnieli i czas gdy przestali istnieć. Jedni nie maja biskupa, a uznają ich zwierzchnictwo, drudzy maja multum biskupów, ale nikt nie wie po co są, bo nie uznają ich zwierzchnictwa.

   Wszyscy jednak maja cechę wspólną, czyli próbują wyglądać jak Kościół Rzymskokatolicki. W USA zaś mamy kościół Polsko-Katolicki, który wygląda i zachowuje się niemal jak Kościół Rzymski, w kancelariach mają wywieszonego Jana Pawła II i Maryję Częstochowską. Gdy się spytałem, czy zaczęli uznawać papieża, to usłyszałem, że ponieważ są Kościołem Polsko-Katolickim, to chcą mieć ważnych Polaków wywieszonych w Kancelarii. Przed wstąpieniem do Unii Europejskiej wielu Polaków emigrowało do USA i często myśleli, że nazwa "Polsko-Katolicki, oznacza ten sam kościół, do którego chodzili w Polsce. A ich księża próbowali nie wyprowadzać ich z błędu.

   Dlatego też jestem ostrożny w nazywaniu tego bezdomnego człowieka "księdzem". Wiem, że robi dużo dobrego, ale nawet tu na wykopie ludzie myślą, że jest on zwykłym księdzem, którego znają ze swoich parafii, podczas gdy należy on do Kościoła, który o niego nie dba.

  •  

   pokaż komentarz

   Co jest śmieszniejsze, to bardziej wygląda jak zabawa w Kościół. Bardziej niż porównywanie ich do Kościołów Rzymskich, Greckich, Autokefalicznych i innych, trzeba by wprost powiedzieć że kościół Starokatolicki jest kościołem protestanckim i właściwie powstał w proteście, bo Papież nie uznał widzeń jakiejś ich świętej.

   @polski_cygan: Początkowo kościoły starokatolickie powstały na wskutek odrzucenia postanowień Soboru Watykańskiego I, zwłaszcza dogmatu o nieomylności papieża oraz dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, do tego nurtu należy właśnie Kościół Starokatolicki. Natomiast kościoł starokatolicki mariawitów faktycznie powstał na bazie rozłamu spowodowanego nieuznaniem przez KK objawień Feliksy Kozłowskiej (zresztą oni sami się później podzieli na mariawitów felicjańskich i płockich).

   Osobną kwestią są oczywiście kościoły polskokatolickie, o których wspomniałeś - jeśli dobrze kojarzę, to ta wspólnota powstała wśród polskich emigrantów za oceanem i później dotarła na tereny Polski. I oni oczywiście także się podzielili, gdyż w latach 90-tych doszło do konfliktu o zwierzchnictwo i dlatego mamy Kościół Polskokatolicki i Polski Narodowy Kościół Katolicki (malutka wspólnota).