•  

  pokaż komentarz

  Nie żebym marudził, ale jak podnosi się kwestie Jedwabnego, to dla niektórych nawet śledztwo IPN jest niewystarczającym argumentem za tym, że Polacy brali w tym mordzie czynny udział. Natomiast tutaj wystarczy jeden świadek, żeby z całą stanowczością przyjąć, że Żydzi mordowali Polaków.

  I bynajmniej nie jest tak, że nie wierzę temu panu. Trwała wojna i ludzie w takim czasie są w stanie dopuścić się różnych nikczemności, nieważne, czy mówimy tu o Polaku, Żydzie, Niemcu czy kimkolwiek innym. Po prostu brzydzą mnie podwójne standardy i hipokryzja niektórych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Ale poważnie, jak to w końcu jest z Jedwabnym? Jeżeli śledztwo zostało w pełni zakończone to czemu ciągle podnoszona jest kwestia wznowienia ekshumacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Przypomnij jakimi dowodami przypisywane są zbrodnie w Jedwabnym? Czyż nie świadectwo wątpliwej moralności osoby, którą podejrzewa się o brak jego pobytu na miejscu?

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: śledztwo IPN było do dupy. Bez ekshumacji to tylko wróżenie z fusów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gumaa: zakończono bo strona żydowska nie pozwoliła na więcej. Dobrze że co najmniej odkłamano ilość ofiar. Ale wciąż ilu było polskich oprawców? 40? I to rzutuje na cały naród. Brawo.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wciąż ilu było polskich oprawców? 40? I to rzutuje na cały naród.

   @cienki137: No ale właśnie w tym jest problem. Niektórym się wydaje, że przyznanie się do tych incydentów, jakim było na przykład Jedwabne jest jakimś potwierdzeniem, że jesteśmy takimi samymi zwyrodnialcami jakimi byli Niemcy. A prawda jest taka, że jako naród zachowaliśmy się jak trzeba, nie brak przykładów narażania życia w celu ratowania Żydów i tym podobnych przykładów. I te kilka incydentów tego nie zmieni. Co nie znaczy, że powinniśmy je zamiatać pod dywan i wyzywać każdego, kto śmie o nich wspomnieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @cienki137: Strona żydowska powinna starać się o rzetelne wyjaśnienie sprawy, ale woleli zostawić to niedokończone bo wiedzą, że dalsze badania spowodowałyby odkrycie szwindlu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Narracja Grossa też opiera się o zeznania jednego świadka, który notabene nie był na miejscu zbrodni. Tutaj wystarcza jeden, natomiast w przeciwną stronę już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Narracja Grossa też opiera się o zeznania jednego świadka

   @mimmo: No ale po co wyjeżdżasz z Grossem? Kogo obchodzi jego książka czy opinia? Mamy śledztwo oparte o badania naukowe wykonane przez IPN i tego bym się trzymał.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: no i potepiajmy takie występki niewielkich grup i jednostek a jednocześnie nie pozwalajmy by ktoś utożsamiał takie patologie z zachowaniem narodu polskiego jako ogółu, bo jest to cholernie krzywdzące. To tak jak teraz bym powiedział, że Żydzi to mordercy, oszuści i zdrajcy. A na potwierdzenie słów? Mojej prababci sąsiadka miała dwóch synów. Jeden nauczony przez lekarza robić zastrzyki dostał penicylinę która miał podawać pacjentom za zaplate. Wstrzykiwał im wodę a penicylinę opychal na boku. Natomiast jego brat wydał partyzantów niemcom. A wszyscy Polacy podczas wojny ich kryli, prababcia ich chowała w mieszkaniu, w ziemiankach itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gumaa: Ekshumacja dotyczy kilkudziesięciu ofiar (spośród ponad 300), których przyczyny śmierci nie zostały jeszcze dostatecznie w ocenie niektórych wyjaśnione. Mogłoby to rzeczywiście w teorii wykazać udział Niemców.
   Tylko co z tego? Będziemy później mówić: "no, niby Polacy zabili tych 300 Żydów, ale za to Niemcy aż 30"?

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: żeby chodziło tylko o jedno Jedwabne, to można by uwierzyć w jakiś spisek. Ale takich miejsc było kilkanaście.

  •  

   pokaż komentarz

   @cienki137:

   nie pozwalajmy by ktoś utożsamiał takie patologie z zachowaniem narodu polskiego jako ogółu, bo jest to cholernie krzywdzące
   Przecież nikt normalny tego nie robi. Ten cały Lapid odwalił szopkę z "polskimi obozami zagłady" na potrzeby swojego upośledzonego elektoratu, a on sam jest nikim innym, jak celebrytą, który poszedł do polityki. Głosujący na niego to takie izraelskie Janusze i Grażyny, śledzące w telewizji mydlane opery. Teraz chce się wybić na swoim radykalizmie, bo nawet ten pajac Netanjahu podziękował mu za współpracę, więc musi rywalizować o wyborców z członkami koalicji rządzącej, która składa się z jednej partii konserwatywno-nacjonalistycznej oraz trzech partii teokratyczno-nacjonalistycznych, z kilkoma centrystami dołączonymi niejako na doczepkę.
   Klimat w Izraelu jest niestety teraz właśnie taki, by prężyć muskuły i głośno krzyczeć, tupać nóżkami i walić pięścią w stół. Polityka zagraniczna to machanie szabelką i robiona jest na użytek polityki wewnętrznej; po ośmiu latach rządów koalicji nacjokonserwatystów z religijną psychoprawicą samo społeczeństwo zrobiło zwrot ku ksenofobii, szowinizmowi i religijnej ortodoksji. Lewica i centrum niewiele w tym momencie mają do powiedzenia. A sama prawica mocno się zradykalizowała od czasów, gdy Ariel Szaron przestał jej przewodzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: ja sie dziwie, ze masz tak malo minusow posiadajac sprecyzowane poglady na zaistniala sytuacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gumaa: Może to stoi na przeszkodzie narracji:

   - Wokół stodoły znaleziono wiele karabinowych łusek od niemieckich Mauserów. Część z nich była mosiężna i miała na spłonce wybity rok produkcji: 1939. Łuski znaleziono również w jednej z mogił.
   - Jedna z nielicznych ekshumowanych ofiar została zastrzelona przed śmiercią. Wbity w kościec pistoletowy pocisk 9mm (prawdopodobnie Parabellum) miał spłaszczony i wytopiony rdzeń co oznacza iż strzelano do płonącego ciała lub co bardziej prawdopodobne ofiarę przed spaleniem zastrzelono. Pistolety Luger lub Walther używające amunicji 9mm były bronią osobistą niemieckich oficerów bądź funkcjonariuszy

   Albo to:

   źródło: niezlomni.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Gumaa: @cienki137: @3wolny: @Cynikt: Tak swoją drogą to załączę fragment autobiografii brata mojego dziadka, który opisuje fragment z życia mojego pradziadka po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył w korpusie Hallera. Po powrocie pradziadek osiadł na krótko przed wojną właśnie w Jedwabnem, skąd szybko przeniósł się do pobliskiego Kolna, właśnie z powodu żydów. Nie chcę tu absolutnie niczego przesądzać, ale jeżeli rzeczywiście było tak jak opisał brat dziadka, to Polacy mieszkający w Jedwabnem mogli mieć motyw do pozbycia się żydów, kiedy nadarzyła się okazja. Właśnie przez to, że nie dopuszczali nieswoich do handlu. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale żona średnio chciała współpracować.

   Ps. Jak kogoś to interesuje, to mogę książkę przeskanować i wrzucić w sieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Nie twierdzę, że nie mogli mieć powodu. Ale to raczej mylny trop, bo po wojnie ocalali żydzi wrócili na swoje...
   Ale tego Polacy to raczej mieć nie mogli, bo im ,,saturatory'' niemieckiej produkcji szwaby już dawno zabrały...

   źródło: Kk9snqt.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: ogolnie marudzisz bo zydom nie potrzebny bylby zaden swiadek. Walczyc z nimi powinnismy na ich warunkach bo inaczej przegramy

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Jakie dowody dwóch żydowskich komunistów jako światków którzy nie byli na miejscu a sąd komunistyczny ustanowił że mimo to wiedzą co się tam stało bo mają zbiorową pamięć. Lepiej sobie poczytaj o tym.

 •  

  pokaż komentarz

  @denuke kolejny dziadek nacjonalista-nieudacznik życiowy.

  Mózg rozj?%%ny, jak Ty wywnioskiwałeś że mu się życie nie ułożyło? Plujesz jadem i obrażasz gościa który opowiada traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Temat zrobił się popularny to niedouczony motłoch wziął się za poznawanie realiów II Wojny Światowej. I z jednej strony jesteśmy masowo obrzucani przypadkami mordów Polaków na Żydach, a z drugiej odwrotnie. W jaki sposób wbić im do głowy, że konflikt na taką skalę, o takim charakterze i ideologicznym podłożu w każdym narodzie bez wyjątku wzbudził najgorsze instynkty i wszędzie znaleźli się ludzie, którzy im się poddali, bezmyślnie lub z wyrachowaniem?
  Przecież takie przerzucanie się incydentami jest idiotyczne i nie prowadzi do niczego poza eskalacją konfliktu i spamu na wykopie. Szczególnie gdy reszta będzie wykopywać/zakopywać to co im prywatnie podpasuje, bez myślenia czy choćby krztyny obiektywizmu. W taki sposób ktoś nieogarnięty utwierdzi się w kłamliwym przeświadczeniu, że wszyscy Polacy co do jednego byli nieskazitelnymi bohaterami i mesjaszem wśród narodów europy. Albo w drugą stronę - wiedząc o istnieniu zjawiska kolaboracji i szmalcownictwa w Polsce dojdzie do wniosku, że próbujemy zakłamywać historię. Może mi ktoś wyjaśnić czemu ma to służyć?

 •  

  pokaż komentarz

  "Lubiałem patrzeć, bo tam Ukraińcy stali i nawet bili Żydów"
  LOOOOL
  A tak w ogóle, to jestem naprawdę skłonny uwierzyć, że Niemy się w ten sposób bawili, że do wykonania wyroków śmierci na Polakach kierowali Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Hand_of_Fate: co się dziwisz. Wielu Polaków tez nienawidziło ŻYDÓW, tak samo jsk i teraz malo kto ich lubi

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakimar:

   Wielu Polaków tez nienawidziło ŻYDÓW
   Ależ ja to doskonale wiem. Tym bardziej bawi mnie narracja typu "my tym Żydom tyle dobrego wyrządziliśmy, a oni nas teraz nie lubią".

   tak samo jsk i teraz malo kto ich lubi
   Też ich nie lubię, jestem generalnie obojętny w stosunku do ludzi, których nie poznałem i raczej nie poznam. To samo mógłbym powiedzieć o większości Polaków.

  •  
   Vandal

   +4

   pokaż komentarz

   @Mr_Hand_of_Fate: Typowa taktyka podboju na terytorium gdzie jest więcej niż jedna grupa etniczna - rozgrywać ich przeciwko sobie, to szarpiąc się nawzajem zapomną kto tu jest oryginalnym agresorem. Niejedna potęga kolonialna opierała się na tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vandal: Oczywiście. A Niemcy rozgrywali to do perfekcji. Kto na Ukrainie mordował Żydów? Niemcy oczywiście też, ale przecież wielu sąsiadów chwyciło za widły i siekiery, żeby zrobić z "ewrejami" porządek.

  •  

   pokaż komentarz

   A tak w ogóle, to jestem naprawdę skłonny uwierzyć, że Niemy się w ten sposób bawili, że do wykonania wyroków śmierci na Polakach kierowali Żydów.

   @Mr_Hand_of_Fate:

   Bardzo możliwe. Zatem nawet jeśli tak było to nie wina Żydów, tylko Niemców.
   Germańcy zawsze chętnie szczuli jednych na drugich. Chyba nawet Grzesiuk w "5 lat kacetu" opisywał że Niemcy na kapo w polskim baraku wyznaczali Żyda, a w żydowskim Polaka.

 •  

  pokaż komentarz

  Z jakiej racji żydzi mają do nas jakieś żale? Polska ich przyjęła kiedy inni wyganiali ich ze swoich krajów jak psy Byli tu gośćmi bo sami przez setki lat nie chcieli się integrować. tworzyli własne odizolowane społeczności a często nawet ledwo mówili po polsku, choć tu się urodzili. Z jakiej racji Polak miałby narażać swoje życie i swoich bliskich aby ratować jakiegoś żyda? To że takie ratowanie było błędem widzimy dzisiaj w postaci żydowskiej ,,wdzięczności"