•  

  pokaż komentarz

  Bardzo ważny materiał, to powinien być już płomień na głównej!

 •  

  pokaż komentarz

  Oni w Niemczech prawie wszyscy powiedza, ze dziadek / pradziadek podczas wojny byl w orkiestrze albo robil za kucharza w wojsku, a narod nazistow z dnia na dzien sie rozplynal. To jest sposob na rozmycie odpowiedzialnosci, a w konsekwencji zrobienia z Polski panstwa w pelni odpowiedzialnego za te wydarzenia, ktore na naszych ziemiach mialy miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96: no okej, ale czy to jest nienormalne? Ty byś się chwalił, że dziadek wciskał ludzi do pieca? Wstydzą się przeszłości, i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96:

   To jest sposob na rozmycie odpowiedzialnosci, a w konsekwencji zrobienia z Polski panstwa w pelni odpowiedzialnego za te wydarzenia, ktore na naszych ziemiach mialy miejsce.

   Idź być pisowskim trollem gdzie indziej.

   Angela Merkel: Niemcy ponoszą winę za Holokaust

   Szef MSZ Niemiec: Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranger: od wciskania do pieca było sonderkomando składające się żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96: Znajomy z Katowic powiedział mi, że jego dziadek był w SS, ale on był dobry i rozdawał czekoladę i cukierki Polakom. Najgorsze jest to, że on w to naprawdę wierzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96: No szkoda tylko, że kanclerz Merkel sama mówi, że Niemcy są odpowiedzialne za holokaust, a w szkołach rok w rok są apele i przypominanie o tym jaki bład został popełniony, ale wykopki mądrzejsze

  •  

   pokaż komentarz

   @wilma: moja teściowa opowiadala mi, jak w okresie świat Bożego Narodzenia, gdy wracala do domu, naprzeciwko szło dwoch niemcow. Nie wiem jaka to byla odleglosc, moze z 7 metrow, ona czuła pomarancze, ktora niemiec mialsię wi kieszeni. Dal jej tanie pomarańcze. Biegla z nia do domu strasznie wystraszona. Moja babcia tez dostala na święta ozdoby na choinkę. To byli cjyba zwykli niemcy, nie czarnuchy. Czarnuchy kochalu łapać dzieci i dusic na ulicy. A czaszki na ich czapkach to strach podwojny. O innym niemcu mowilem, pisalem juz jak wzial pradziadka by pokazal mu gdzie lezy polski uczony Łukasiewicz. Sliwy mial przy drodze. Owocy na droga wisialy, konnych dwoch niemcow wzielo sobie kilka do kieszeni i odjechalo. Ruskue przyszli, to zamiast wziąć normalnie, bo wyzwolency niby, wycieli mu bo nie chcialo im sie wychodzic na drzewo. Ale i tak ich nie lubie, niemcow. Oddali by troche ziemi do Łaby. Kiedys to zachodnia granica Slowian. Wiecej spokoju by było w Europie. Mocniejsza Polska pilnowala by wschodu i zachodu. W koncu Karolowi Wielkiemu Slowianie pomogli.

  •  

   pokaż komentarz

   dziadek / pradziadek podczas wojny byl w orkiestrze albo robil za kucharza w wojsku, a narod nazistow z dnia na dzien sie rozplynal.

   @Wesol96: Zawsze tak jest. Na przykład po 89 roku nagle w Polsce nie ma ani jednego komunisty, a wszyscy byli nękani prze komunę nawet towarzysz Jaruzelski

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96: Bo widzisz, to nie jest takie proste patrząc na to z drugiej strony. Zaznaczam, że w żadnym wypadku niczego nie wybielam, nie umniejszam roli etc. Ale żeby to odpowiednio ocenić (stanowisko młodych Niemców mające genezę w tym co zostało im przekazane w domu/szkole) trzeba wziąć pod uwagę także klimat opinii czasu wojny i kilkudziesięciu lat po wojnie w Niemczech. Nie wiem jaka była świadomość społeczna w III rzeszy dotycząca holokaustu, z pewnością większość społeczeństwa była bardziej podniecona tematami wojny i Hitlerem. Jeśli pomyśleć o strukturze organizacyjnej samego holokaustu to wyobrażam sobie to jako lejek ludzi, gdzie ci najbliżej tematu to może nie mała, ale ograniczona liczba osób związanych z armią, NSDAP i myślą nazistowską. Faktem jest, że do obsługi obozów wysyłano z Niemiec najczęściej same szumowiny i pop#@@@@@eńców z więzień. Reszta społeczeństwa albo udawała ślepą, albo była dezinformowana albo po prostu nie wierzyła w doniesienia, jeśli już jakieś docierały. Dlatego tym wszystkim wnukom kucharzy wermachtu trudno zaakceptować, że ich dziadek który walczył gdzieś w Afryce jak jakiś Indiana Jones jest równie odpowiedzialny za zbrodnie jak kaci z SS strzelający do Żydów i Polaków na ulicy gdzieś w dalekiej i szarej Warszawie. To w żadnym wypadku nie zwalania ich z odpowiedzialności społecznej za to co się stało. Rozkazy szły z dowództwa. Ówczesne Niemcy żarły nazizm na śniadanie razem z rogalikami od początku lat 30. W tym swoim kolorowym, pełnym parad i lewactwa Berlinie po prostu nie chcą być już z tym wiązani.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamkon: ale film nawiązuje do tego ze nie powinniśmy pozwolić by tak mówiono i ta ustawa jest dobra

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: a każdy polski partyzant podczas 2 wojny światowej zabił 10 Niemców.

   Nikt nie chodził na pochody pierwszomajowe.

   Nikt nie był w partii,

   Wszyscy byli w solidarności

   Ot taka mentalność ludzi, że lubią wypierać źle wspomnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: Strasburger mówił że oni zawsze z kumplami aktorami chodzili na pochody ....dla jaj. Takie śmieszki po prostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96: brednie, niemcy z ktorymi ja rozmawialem bardzo sie wstydza tego co sie stalo w czasie wojny, nie dyskutuja z wina ich narodu i reaguja ogromna pokora

  •  
   m........z

   0

   pokaż komentarz

   Wstydzą się przeszłości, i tyle.

   @Ranger:

   Nie przeszkadza im to wycierać sobie mordy insynuowaniem Polakom holokaustu. Wstydu nie mają. Pomyliło ci się.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Tutaj podobna sonda Polskiego Radia ale w Waszyngtonie, polecam obejrzeć do samego końca

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @mister_pink: zadziwiające, Amerykanie wiedzą więcej nt IIWŚ niż Niemcy...

  •  

   pokaż komentarz

   @mister_pink: @mister_pink: Zapala się światełko nadziei - problem w tym że im na szerzeniu tej wiedzy (prawdziwej) nie zależy bo co im z tego? Natomiast pewnym osobom bardzo zależy na rozpropagowaniu nieprawdziwej wersji wydarzeń w której my jesteśmy postawieni do roli oprawców.

  •  

   pokaż komentarz

   @mister_pink: Dumbledore mówi bardzo z sensem, ma sporą wiedzę z tego co widać. Ogólnie pozytywnie zaskoczony jestem z większości wypowiedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzylen: to jest dobre porównanie (o ile sondy są uczciwe) - okazuje się że Amerykanie wiedzą o tym więcej niż Niemcy (ze znaleziska) - bardzo źle to świadczy o założeniach niemieckiej edukacji.

   Swoją drogą, mam nadzieję że gość sprostował temat po każdej rozmowie, a i tak wydaje mi się że nie powinno się przesadzać z zadawaniem takich pytań. Jeśli komuś komu nigdy nie przyszłoby do głowy że Polacy mogli uczestniczyć w holokauście zada się wprost o to pytanie to może to zasiać jakieś ziarenko wątpliwości. Następnym razem zapytany o to samo, może odpowiedzieć "chyba nie, choć zdaje mi się że coś kiedyś o tym słyszałem..."

 •  

  pokaż komentarz

  Dowodzi to fsktu, że wojna była dawno temu, znakomita większość ma o niej mglista wiedzę, ale generalnie poprawną. Nieumiejętne zabieranie się Polski po 70ciu latach za rozmowę o zbrodniach zakładając że wszyscy aprobuja polski punkt widzenia tylko antagonizuje duże grupy przeciwko Polakom.
  O historii, zresztą jak o wszystkim, trzeba umieć rozmawiac, a nie narzucac siła swój punkt widzenia. Trzeba umieć oddzielic państwo od jednostek, politykę od ludzi.
  To że są polscy sprawiedliwi wśród narodów świata nie znaczy że nie było 2 razy więcej szmalcowników. Nie można chować za parawanem uczciwych niegodziwości nieuczciwych, a to próbuje się robić nawet na tym portalu. Należy podkreślać ile dobrego zrobiło państwo i ile dobrego zrobiło ludzie i od tego zaczynać rozmowę a nie od zaprzeczania udziału w tej zbrodni.
  Pomyśl dobry ale wykonanie marne.

  •  
   x..e

   -6

   pokaż komentarz

   @lemonic: masz rację ale umysłowej biedzie nie wytłumaczysz. Nimi rządzą instynkty i emocje, dlatego potrzebują wodza-kompasu, partii, przywódcy, silnej ręki. W każdym kraju są tacy ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Pamiętajcie jedno, to co Niemiec powie, a to co myśli to są dwie różne rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mrx400: i po co te ludowe mądrosci? a Polacy to niby wszyscy tacy prawi i szczerzy?

   przypisujesz narodom cechy ludzkie przez generalizację zachowań jednostek. Pierwszy krok do tworzenia uprzedzeń i powielania negatywnych stereotypów.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: @xase: niestety nie macie racji. Problem w tym że ani Państwo polskie, które zostało zmiażdżone w pierwszych dniach wojny, ani społeczeństwo nigdy aktywnie w sposób zorganizowany nie popierało, ani nie uczestniczyło w zagładzie Żydów, a wprost przeciwnie. Podczas gdy we Francji był rząd Vichy, w Holandii łapanki robione przez Holendrów aw USA odsyłali statek z Żydami, w Polsce była kara śmierci od hitlerowców za pomoc (ciekawe dlaczego ja wprowadzono, może dlatego że skala pomocy była dotkliwa i uciążliwa dla systemu zagłady), a także kara śmierci od państwa podziemnego za szmalcownictwo (jak i za każde inne działanie przeciwko Polakom ze strony przedstawicieli naszego społeczeństwa). Do tego był Pilecki i trąbienie do całego świata o tym co się tutaj dzieje. Twoja wypowiedź wpisuje się za to w retorykę którą chce się nam właśnie wmówić, co stanowi pożywkę dla dalszych zagrań. Więc trzeba jasno twierdzić: Polska i Polacy nie są w żadnym stopniu odpowiedzialni za holocaust. To jest fakt podstawowy. Owszem, przy okazji uruchomionej przez Niemców machiny zagłady, zdarzali się podli Polacy, którzy dopuszczali się niegodziwości, style tak Państwo jak i społeczeństwo zachowania takie potępiali i piętnowali i robią to także dziś. Natomiast trzeba też pamiętać ile w trakcie wojny, pomimo groźnych konsekwencji, które nie były zagrożeniem w innych państwach, zrobili Polacy by Żydów ratować

  •  
   x..e

   -8

   pokaż komentarz

   @jdef90: nie wątpię, że przeczytałeś co napisaliśmy. Niestety wątpię, że to zrozumiałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: absolutnie się nie zgadzasz ze mną, ale jednak trochę tak. ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz meritum tego co się wydażyło w tej sprawie. Izrael nie twierdzi, że Polacy z Niemcami mordowlai żydów czy tworzyli obozy. Izrael interweniuje na ustanawianie prawa, które penalizuje twierdzenia, że Polacy (choćby tylko jednostki) przyczynili się do smierci żydów w ramach holokaustu. To tworzyłoby niebezpieczny precedens i nie dziwię sie ostrej reakcji.

   Chciano przeciwstawiać się stwierdzeniu o Pol...ch obozach Śmierci, a wywołano dyskusję do której nikt po stronie polskiego rzadu nie był przygotowany merytorycznie. Nawet Morawiecki który miał czas na przygotowanie dyplomatycznego stanowiska odpalił z tekstami któe zaogniły sprawę.
   Jeszcze raz powiem, mozna mieć rację ale trzeba umieć o tej racji mówić, a nie oburzać się jak nastolatek i sarkać na wszystkich dookoła, bo wtedy wychodzi się na niedojrzałego gówniarza.
   mam nadzieję, że pomogłem.

  •  
   c.....3

   -11

   pokaż komentarz

   @lemonic: nie oczekuj od polakow, ktorzy glosuja na "pincet+ bo mnie sie nalezy", zrozumienia takich spraw. nie oczekuj tego rowniez od politykow wybranych przez "mnie sie nalezy bo tak i chuj".

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: W moim przekonaniu po prostu przyjmujesz złą optykę i jesteś właśnie ofiarą całego tego incydentu.
   nie jest tak:

   Naród polski mordował Żydów >> Ale też trochę im pomagał >> Ale i tak jest winny i nie można temu zaprzeczać.
   ale jest tak:

   Naród polski, w przeciwieństwie do wielu innych organizował pomoc dla Żydów >> niestety zdarzały się niechlubne wyjątki >> ale to nie jest podstawą do obarczania narodu polskiego współwiną i współudziałem w Holokauście, bo Polacy byli tak samo jak Żydzi ofiarami.
   Odnosząc zaś do szerszego tła, to zważ na to, że po raz pierwszy ostro stanęliśmy w obronie swojej racji, dostaliśmy bęcki, ale tak to jest gdy walczysz z silniejszym. Nie znaczy jednak, że nie powinieneś walczyć, bo to dla silniejszego sygnał, że nie godzisz się na jego warunki. Ponadto nie można zapominać, że sprawa została rozkręcona nie w celu obrony prawdy i pamięci, bo głównie przez potomków tych, którzy wprost wyparli się będących w potrzebie pobratymców, a także przez tych, którzy aktualnie są okupantami i stosują w wielu przypadkach takie same metody, jakie stosowali ich oprawcy. Czyli hipokryzja lvl 1000 i po prostu instrumentalne granie nastrojami w celu rrealizacji bieżących celów politycznych (rekompensaty za mienie dla Zydów z USA i odwrócenie uwagi od problemów z prawem w Izraelu). Dodatkowo opinii i obawy polityków z Izraela warto słuchać, ale tylko tyle. Należy realizować swoje cele.

  •  

   pokaż komentarz

   @jdef90: ty mówisz o polityce podwórkowej a nasi politycy (czyli Polska) właśnie dostala pierwszy knock down od polityki światowej. Żeby się tylko nie okazało że na koniec będzie mówić że piękna to była walka, przegrana ale z honorem.

  •  
   agabu

   +1

   pokaż komentarz

   @lemonic: co Ty piszesz za bzdury? Ustawa odnosi się do narodu jako całości i Państwa Polskiego. Rząd bardzo dobrze robi, skala konfliktu pokazuje jakim błędem była poprzednia polityka. Prawda się obroni a Izrael przegra ponieważ zwyczajnie kłamie. Jedyną metodą jest nie ustępować na krok. Im dalej posunie się Izrael w propagandzie przeciw Polsce tym gorzej dla nich.

  •  

   pokaż komentarz

   Dowodzi to fsktu, że wojna była dawno temu, znakomita większość ma o niej mglista wiedzę, ale generalnie poprawną. Nieumiejętne zabieranie się Polski po 70ciu latach za rozmowę o zbrodniach zakładając że wszyscy aprobuja polski punkt widzenia tylko antagonizuje duże grupy przeciwko Polakom.
   O historii, zresztą jak o wszystkim, trzeba umieć rozmawiac, a nie narzucac siła swój punkt widzenia. Trzeba umieć oddzielic państwo od jednostek, politykę od ludzi.
   To że są polscy sprawiedliwi wśród narodów świata nie znaczy że nie było 2 razy więcej szmalcowników. Nie można chować za parawanem uczciwych niegodziwości nieuczciwych, a to próbuje się robić nawet na tym portalu. Należy podkreślać ile dobrego zrobiło państwo i ile dobrego zrobiło ludzie i od tego zaczynać rozmowę a nie od zaprzeczania udziału w tej zbrodni.
   Pomyśl dobry ale wykonanie marne.


   @lemonic: a czy nie jest tak że to tylko w polsce jest takie podejście że historia najważniejsza, że polska zbawca narodów od wieków bronił europy i musimy o tym na kazdym kroku opowiadac? ja widze ze wiekszosc mlodziezy w innych krajach szczegolnie zachodu, ameryki ma w dupie historie, bo nie na tym opiera sie gospodarka, co nam daje budowanie pomników, dekomunizacja ulic, wprowadzanie kolejnych swiat panstwowych itd. ?

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda się obroni a Izrael przegra

   Jedyną metodą jest nie ustępować na krok. Im dalej posunie się Izrael w propagandzie przeciw Polsce tym gorzej dla nich.

   @agabu: tak a potem żyli długo i szczęśliwe... ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko MY nie kradniemy, nie zabijamy, nie kłamiemy, jesteśmy uczciwi grzeczni i uśmiechnięci, tylko MY pomagamy, ratujemy i tylko MY mamy rację a wszystko złe co nas dotyka powodują "oni"...( ͡° ͜ʖ ͡°)

   To teraz wróć na chwilę z krainy za siedmioma górami do rzeczywistości i otwórz oczy, wtedy zobaczysz, że jedyne co robią "oni" to widzą, naszą hipokryzję, nieprzewidywalność, rozbuchane do granic możliwości ego, ignorancję i moralność Kalego ale to i tak nie są najważniejsze powody, najważniejsze w ich oczach jest to, że jesteśmy mentalnymi dzieciakami, które na złość zapalenia płuc dostaną a czapki nie założą, bo tylko MY mamy rację i tylko MY mamy prawo mówić innym co mają robić.

   Dlatego właśnie na świecie znaczymy mało bo nikt nie będzie robił poważnych interesów z mentalnymi dziećmi z roszczeniową postawą żyjącymi wspomnieniami o dawnej potędze, którym żeby wyłączyć myślenie i zdrowy rozsądek wystarczy wjechać na ambicję JEDNYM tylko odpowiednio dobranym słowem. Rozumiesz? JEDNYM słowem, nie całym zdaniem czy akapitem tylko k@##a JEDNYM słowem.
   Taki jest niestety nasz obraz, sami go stworzyliśmy i takimi nieprzemyślanymi pomysłami jak ta nieszczęsna ustawa, pokazujemy innym dookoła, że zamiast wchodzić w dorosłość pozostajemy w wieku dziecięcym.
   Dlatego tak długo jak nie pokażemy reszcie, że dzieciństwo jest już za nami, tak długo będziemy traktowani jak rozwydrzony bachor, który swoje cele chce osiągać tupaniem, płaczem i wrzaskiem a nie rozsądkiem i myśleniem.

   Niestety długa to będzie droga do dorosłości bo zbyt wielu jeszcze ludzi prezentuje podejście tylko JA, tylko MOJA racja, tylko MI się należy a najlepszym dowodem na to jest tak głęboki podział społeczeństwa, że bez problemu można by z Polski stworzyć dwa osobne państwa...

  •  
   agabu

   0

   pokaż komentarz

   @MusicURlooking4: Rozumiem, jednak to co mówi przeciwna strona jest nieakceptowalne. Trzeba bronić naszego honoru. Społeczność żydowska żyła w Polsce od średniowiecza i chyba mieli się dobrze skoro w części miejscowości stanowili ponad połowę mieszkańców. Narracja, że Polacy odpowiadają za ludobójstwo jest bzdurą. Pochodzę z takiej właśnie miejscowości i nie mam się czego wstydzić. Żydzi z przekazu dziadków też nie mają. Taki obraz jest w mojej głowie. Genetycznie też jesteśmy wymieszani gdybyś pytał. Nie przepraszaj tyle bo nie masz za co. Nie patrz na tamte czasy przez pryzmat współczesności, bieda była taka, że ludzie wykopywali zwłoki i jak nie znaleźli złota to cieszyli się paczką papierosów i kopali dalej. Obraża mnie to, że nazywa się antysemitami tfu, że zabijaliśmy sąsiadów - bo to zwykłe kłamstwa

  •  

   pokaż komentarz

   @agabu: tylko mi właśnie chodzi o to, że nie masz czuć się, nie obrażony ale o to, że jak ktoś mówi "śmierdzisz" to powinno się mówić "udowodnij" a nie "twój stary śmierdzi". Niestety duża część społeczeństwa tak jak pisałem, słysząc jedno słowo wyłącza myślenie bo została "urażona" ich ambicja. Stary, przecież to jest k!!@a śmiech na sali, drzazgę w cudzym oku widzą a nie dostrzegają belki we własnym...

   Z takim podejściem to my zawsze będziemy tak rozgrywani, zawsze będziemy pionkiem, walka nie polega tylko na parciu do przodu ale czasem i na stawianiu kroku w tył, niestety u nas nie ma takiej opcji bo dla "najwspanialszego" i "najmądrzejszego" narodu w całym Wszechświecie to jest wstyd i hańba, szkoda tylko, że dookoła wszyscy od dawna mają wyj#!@ne na ideały bo ideałami nie załatwia interesów i nie osiąga celów.
   Ale nie, my musimy być k!!@a "mądrzejsi", my nie będziemy robić tak jak wszyscy, my mamy ideały. Tylko co z tego skoro w efekcie tego jesteśmy jak Mormoni, którzy też kierują się swoją "mądrością" oraz ideałami i w XIX wieku domy oświetlają świeczkami a do przemieszczania się służą im konne zaprzęgi...

   Wszyscy dookoła o tym wiedzą, wszyscy to wykorzystują. A my co? A my zapalamy świeczki, wsiadamy do zaprzęgów i jedziemy szukać przyczyn problemów u sąsiadów byle tylko nie u siebie, i tak to się żyje powoli w tej Polsce...

  •  

   pokaż komentarz

   ja widze ze wiekszosc mlodziezy w innych krajach szczegolnie zachodu, ameryki ma w dupie historie, bo nie na tym opiera sie gospodarka, co nam daje budowanie pomników, dekomunizacja ulic, wprowadzanie kolejnych swiat panstwowych itd. ?

   @siodemkaxx: "Naród bez pamięci historycznej staje sie nawozem na którym wyrastają inne narody" - Stołypin. No i popatrz teraz na zachód i powiedz, że Stołypin nie miał racji . Tu masz link ale musisz sobie go wrzucić w translator google https://blagin-anton.livejournal.com/949507.html

  •  

   pokaż komentarz

   szkoda tylko, że dookoła wszyscy od dawna mają wyj$?#ne na ideały bo ideałami nie załatwia interesów i nie osiąga celów.

   @MusicURlooking4: materialnymi środkami osiągasz cele krótkotrwale. Ideologicznie natomiast działa się długofalowo. Banderowska Ukraina była zaprojektowana 150 lat temu przez tajne służby Cesarstwa Austrii. Cel? - wychowanie wrzoda na podbrzuszu Rosji. Udało się? INNY PRZYKŁAD: Niemcy opuszczając tereny współczesnej zachodniej Polski powtarzali: "my tu za 50 lat wrócimy". No i ekonomicznie im to się udało- już nie karabinami ale ekonomicznie. Był taki generał Pietrow. Założona przez niego (między innymi przez niego) organizacja "KOB" (koncepcja obywatelskiego bezpieczeństwa /koncepcja społecznego bezpieczeństwa) wyróżnia 6 priorytetów władania społeczeństwem. To nie jest głupie- polecam:

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Oj różowe, ładniutkie, ale za to jak głupiutkie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: 544gegeg.jpg