•  

  pokaż komentarz

  ps. zwracam uwagę na hasło przemówienia Afryka musi należeć do Afrykańczyków,
  teraz pewnie zobaczę wiece lewicy przeciw faszyzmowi w afryce.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile nie zobaczysz, w głowie lewicy powstał dysonans, który ich skutecznie paraliżuje...

  •  

   pokaż komentarz

   @titus1: to test:
   lewica stworzyła obecna polityke rasowa, w latach 60 dokonala zmiany platformy i teraz jest przeciw rasizmowi.

   wiec czekam czy rzeczywiście sa przeciw rasizmowi, czy tez byl to Sowiecki export rewolucji, podburzanie kolorowych spolecznosci do buntu przeciw zachodowi. Czy rzeczywiście chodziło o wstręt do rasizmu, czy tylko wykorzystanie kwestii rasowej do walki o komunizm.

  •  
   c....o

   +242

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: RPA to ogromny kawał ziemi. Dlaczego chcą zabierać farmy, a nie zbudują ich więcej? Poza tym skoro sie urodzili w RPA i pomimo, że są biali, to chyba są Afrykanczykami? Wyobrażacie sobie co by sie działo w Europie po uchwaleniu odwrotnego prawa? Jakby ktoś chciał odebrać Murzynom ich majątki?

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw-de-cubalibre: ta na dodatek komuniści którzy chcą odbierać ziemie farmerom mają pochodzenie z ziem z poza terytorium rpa. i tych rdzennych czarnych z rpa nie lubią.

  •  

   pokaż komentarz

   ps. zwracam uwagę na hasło przemówienia Afryka musi należeć do Afrykańczyków,

   @mobilisinmobile: a ja jestem "prawakiem" i uważam że ma koleś dużo racji. no niestety ale biali ludzie nie przyjechali do afryki i nie kupili od murzynów ziemi tylko ich najechali, odebrali tę ziemię siłą. to co murzyn mówi o konferencji z 1884 roku to przecież prawda:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_berli%C5%84ska_(1884/85)
   albo o królu leopoldzie to też przecież prawda.

   mówicie żeby budowali własne farmy ale murzyn mówi że w rpa biali (mniej niż 10 proc populacji) kontrolują 70 proc ziemi (ok 9:50 filmu). i jak przypuszczam chodzi o najlepszą ziemię. no więc trochę słabo to wygląda żeby teraz murzyni mieli budować własne farmy i konkurować z tymi które istnieją. nie wiem jak szczegóły wyglądają więc trudno mi to ocenić definitywnie ale mimo bycia "prawakiem" (jakimś tam rodzajem "narodowca") trudno mi się z nim nie zgodzić (bo rasistą jednak nie jestem).
   pozostaje oczywiście pytanie czy czarni będą w stanie zorganozować sobie tam państwo takie jak zorganizowali biali czy może raczej RPA znowu stanie się kolejnym obszarem ciągłej wojny i zbrodni i wszyscy tego wypędzenia białych pożałują. no ale to już zupełnie inna kwestia.

  •  

   pokaż komentarz

   i jak przypuszczam chodzi o najlepszą ziemię. no więc trochę słabo to wygląda żeby teraz murzyni mieli budować własne farmy i konkurować z tymi które istnieją. nie wiem jak szczegóły wyglądają więc trudno mi to ocenić definitywnie ale mimo bycia "prawakiem" (jakimś tam rodzajem "narodowca") trudno mi się z nim nie zgodzić (bo rasistą jednak nie jestem).
   pozostaje oczywiście pytanie czy czarni będą w stanie zorganozować sobie tam państwo takie jak zorganizowali biali czy może raczej RPA znowu stanie się kolejnym obszarem ciągłej wojny i zbrodni i wszyscy tego wypędzenia białych pożałują. no ale to już zupełnie inna kwestia.


   @mg75: tak, ale błędnie zakładasz że ziemie należały do przodków tych ludzi z parlamentu, bo tak nie było. poza tym z tym zabieraniem ziem czarnym to też jest kwestia dyskusyjna, podobno w rpa czarnych z pochodzenia z ziem na których leży rpa jest tylko 1%

  •  
   s.......g

   +27

   pokaż komentarz

   no więc trochę słabo to wygląda żeby teraz murzyni mieli budować własne farmy i konkurować z tymi które istnieją

   @mg75: Więc spoko, skoro nie możemy technologicznie i finansowo konkurować z Niemcami to nacjonalizujmy i rozdajmy potem naszemu społeczeństwu ich sklepy i fabryki. To jest dokładnie to samo.

  •  
   G...u via Android

   +69

   pokaż komentarz

   @mg75
   Przecież ziemię chcą odbierać czarni imigranci z północy. To tak jakby Szwedzi przejęli władzę w Polsce i chcieli odebrać ziemię na Mazurach Polakom, bo kiedyś ta należała do Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: to poczytaj trochę o historii rpa. Możesz się zdziwić ze nie jest tak ze ktoś komuś coś zabrał

  •  

   pokaż komentarz

   @titus1

   nie zobaczysz, w głowie lewicy powstał dysonans, który ich skutecznie paraliżuje...

   Co prawda nie mam poglądów lewicowych, ale wśród wielu wykopków uchodzę za lewaka, więc zabiorę głos:

   Każdy rodzaj ucisku będącego wynikiem uprzedzeń rasowych jest nieetyczny, również ten ze strony murzynów wobec białych.

   Nie czuję dysonansu, choć być może to dlatego, że nie mam poglądów lewicowych. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile Nie będę wspierał szowinizmu narodowego choćbyś był czarnym trans homo. Ale jestem w polsce i w polsce moje interesy.
   Co do "lewicy" jestem liberalnym konserwatystą a nawet lekkim narodowcem. Rząd powinien propagować wartości narodoe i rodzinne w duchu tolerancji.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: A tutaj osoby rozstrzygające w sprawie czy zabrać białym ziemie czy jednak może zostawić. Jakieś wątpliwości ?
   乁(⫑ᴥ⫒)ㄏ

   źródło: Beztytułujnnhu.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw-de-cubalibre: murzynom majątki... hmm masz na myśli socjal?

  •  

   pokaż komentarz

   mówicie żeby budowali własne farmy ale murzyn mówi że w rpa biali (mniej niż 10 proc populacji) kontrolują 70 proc ziemi

   @mg75: No nie wiem czy to takie szokujące. Zobacz ile ziemi kontrolują u nas rolnicy a to też niewielki procent populacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamiser: A skąd pewność, że ten 1 % wcześniej kogoś nie wyrżnął i nie przejął tych ziem? Poza tym takie obszary ziemi nie mogły leżeć odłogiem. Niech przedstawią dowody własności.

   Czarni przez te kilkaset lat pod panowaniem Białych niczego się nie nauczyli. Najpierw te czarne komuchy zabiorą ziemię a potem pójdą po kopalnie diamentów. I co oni z tym zrobią? Będą jeść? Przecież oni nie wiedzą do czego to służy.

  •  

   pokaż komentarz

   zarni przez te kilkaset lat pod panowaniem Białych niczego się nie nauczyli. Najpierw te czarne komuchy zabiorą ziemię a potem pójdą po kopalnie diamentów. I co oni z tym zrobią

   @vogafe: czarni przed białymi się zabijali o toczyli swoje wojny plemienne, dokładnie zdaje sobie z tego sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamiser: Summa summarum gówno im się należy. A i z tym może być problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Slonx Ała. Użyłeś wyrazu "murzyn". Zaraz antifa dobierze się do Ciebie. Ała. Ja też użyłem wyrazu "murzyn" pisząc ten post. Szit - i znowu to napisałem pisząc o tym że ty napisałeś.
   ...
   Czy ten koszmar się kiedyś skończy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: nie jesteś prawakiem jesteś idiotą .

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw-de-cubalibre: Jest celowy plan wiadomego narodu zniszczenia białego człowieka poza nim samym, dlaczego? ponieważ tymi ciemnoskórymi się łatwo rządzi i o łatwość rządzenia się rozchodzi. Biały człowiek nie daje się tak łatwo wydymać i zadaje liczne pytania. Tamtych ciemniejszych potresujesz trochę telewizją i oni to kupują w całości. U nas, w Polsce tak samo, jest mnóstwo ludzi zadających pytania i podważających ten odgórny porządek, to bardzo kole w oczy i napawa obawami rządzących z tak zwanego drugiego garnituru. Spisek ma miejsce, wiadomo kogo, wiadomo skąd tylko nie wolno tego mówić bo jest prawo tak skonstruowane, że nie wolno pod groźbą kary. Chcą nas po cichu wynarodowić i wymordować, nie nożem, nie pistoletem ale mieszając nas z innymi ludami, nie białymi, chcą nas zniszczyć po cichu, mają czas, wojny nie ma, nie trzeba nas zabijać dosłownie, można wpływać na politykę urodzeń a jak zostanie nas wyjątkowo mało to wtedy nas wymordują. Co najlepsze w nas, to wykorzystają dla swoich celów, naszych naukowców, ludzi kultury czy techniki. Wszystko na to wskazuje, jesteśmy w śmiertelnym zagrożeniu, wyginiemy jeśli nic nie zrobimy radykalnego. Wszystko pokazuje, że nacjonaliści mieli racje, nie narodowcy, nie patrioci, nacjonaliści.

  •  

   pokaż komentarz

   @mg75: zobacz ten wykres, w latach 60 RPA borykalo sie z kosmicznym naplywem emigrantów z afryki, problem wynikal z tego, ze po 2 wojnie swiatowej, biali masowo wycofali sie z afryki, sowieci zaczeli eksport rewolucji, powstala masa czarnych rzadów, które sie zalamaly i aryka zostala doslownie rozpieprzona.

   naplywajacy murzyni onosza sie DO AFRYKI, posluchaj co oni mówia oni nie mówia panstwo RPA, oni mówia afryka, oni chca usuniecia bialych z afryki i na tym buduja ta polityke. Nie moga powiedziec ze RPA poniewaz oni pw wikszosci przybyli i sa potomkami przybylcyh znacznie pozniej po bialych.

   wspominasz o konferencji w berlinie. TO NIE PRAWDA, BUROWIE,BYLI POD OKUPACJA BRYTYJSKA,
   to lokalni burowie zostali zaatakowani i po dlugiej wojnie pokonani przez brytyjczyków odzyskali niepodleglosc w 1945.

   teraz zrozum przybywaja biali do kraju gdzie mieszkaja plemiona KOCZOWNICZE nie uprawiajace ziemi, oraz zulusi, którzy koczuja i okradaja inne plemiona. tych mieszkanców jest od kilkudziesieciu do kilkuset tysiecy, na 1.2 miliona kilometrów kwadratowych niemal 4 razy powierzchnia Polski
   biali buduja farmy, dochodzi do wojen z lokalsami, lokalsi nei nadaja sie na niewolników, wiec sciagaja niewolników z zewnatrz, pozniej tereny przejmuja brytyjczycy zniesienie niewolnictwa.
   no i na poczatku 19 wieku mamy
   - 4mln czarnych
   -1,2 mln bialych
   - 500tys mulatów (tu juz ci sie zapala zarówka, bo oznacza to ze biali byli ogromnie wymieszani z czarna spolecznoscia)
   - 150 tys azjatów.

   Wiec tak biali mieli gowne farmy - bo je zbudowali, ale masa bialych miala czarne rodziny.
   W czasie naplywu lat 60 biali z RPA podzielili kraj na batustany, podzielili kraj na male obszary, by czarne plemmiona sie wzajemnie nie mordowaly, daly im ziemie i farmy.
   - ta spolecznosc czarnych sobie jako tako radzi, czesc sie ucywilizować czesc, dalej jest prymitywna ale z nimi bylo by ok. tak jak zawsze zyli sobie odseparowani od bialych i wzajemnie sie nie wpieprzali

   Problem jest z masa napywajaca, bo sa zulu -czyli filozofia swiat nalezy do nas, wszystko jest nasze, jak odbieramy innym to nie kradniemy bo to jest nasze a oni to przywlaszczyli, tak funkcjonowali zulusi od setek lat, tak zbudowali imperium.

   dochodzi do tego komunizm, i lokalniczarni wraz z naplywowymi chce miec wiekszy udzial w panstwie,
   ok zrozumiale problem w tym ze to biali zbudowali panstwo,

   wiec biali sie separuja, jednak przeznaczaja na czarnych sporo srodków, no i tu jest katastrofa.
   gdyby RPA wybudowala mur na granicy i te same srodki przeznaczyla tylko na swoich czarnych mieszkanców kwszystko bylo by ok, ale zobacz statystyki, oni musieli przeznaczac olbrzymie srodki, na mase naplywajacych czarnych.
   Ci naplywowi czarni nie mieli nic warosciowaego, nie mieli majatku, nie mieli umiejetnosci, nie mieli checi do pracy,
   no i mieli lby zryte sowiecka komunistyczna propaganda, zlepiona z ich wlasnymi zulu wierzeniami.
   Wiec jak popatrzysz ile pieniedzy RPA wladowalo w czarnych to sie za glowe zlapiesz.
   Efekt tej polityki byl oczywisty, cbiali coraz bardziej wk!@%ieni i czarni coraz bardziej wk!@%ieni, czarni chcieli dostac tego co biali, biali chcieli chronic co mieli, wiec potegowalo to separacje.
   Najbardziej w dupe dostawali rodzimi czarni, bo przyjezni nimi gardzili, a biali sie od nich dystansowali.

   RPA w koncu mialo dojsc, lewactwo swiatow SZWECJA I ZSRR ramie ramie ladowalo tam komunizm, pozniej dolaczyla sie lewica z zachodu demonizujac bialych.
   Nikt nie pamieta, ze glowna przyczyny katastrofy, byla masowa gigantyczna emigracja i sp!#@#@@ony sowiecki eksport rewolucji.

   wiec masz teraz ludzi ubranych w czerwone kombinezony robotnicze, rzucające hasla nienawisci rasowej, wprowadzajacy najostrzejsze prawa segregacji rasowej, od czasów II wojny swiatowej.
   To wszystko ubabrane w komunistycznym sosie.

   źródło: comment_IM2NWaqmmvY3b0qrG0TG8B0C6YpQsF3n,w400.jpg

  •  
   S......U via Android

   +5

   pokaż komentarz

   Jakby ktoś chciał odebrać Murzynom ich majątki?

   @boguslaw-de-cubalibre XDDD
   To by pewnie trzeba było dopłacać ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamiser: od osoby bywającej tam często słyszałem, że rdzenni mają najbardziej przechlapane - niespecjalnie lubią ich zarówno biało jak i napływowi czarni.

  •  

   pokaż komentarz

   w głowie lewicy powstał dysonans, który ich skutecznie paraliżuje

   @titus1: nie ma żadnego dysonansu, wg. lewicy biali są tymi złymi, kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc ale działania rasistowskie po stronie czarnej...

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: I co, nikt nie ma z tym problemu, że uprzywilejowana (KRUS, dotacje) grupa trzyma łapę na większości ziemi w tym kraju?

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile ja popieram! Afryka dla czarnych Europa dla białych i po klopocie z syfiastym multikulti.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc spoko, skoro nie możemy technologicznie i finansowo konkurować z Niemcami to nacjonalizujmy i rozdajmy potem naszemu społeczeństwu ich sklepy i fabryki. To jest dokładnie to samo.

   @skinnydog: Przecież dokładnie tak zrobiliśmy po odzyskaniu niepodległości. W RPA wyglądało to tak, że niby Apartheid upadł, ale gospodarczo nic się nie zmieniło. To tak jakbyśmy odzyskali niepodległość, ale ziemia, fabryki i cała reszta nadal należała do Niemców, Austriaków i Rosjan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Slonx super, a co jadles na sniadanie, i co bedziesz robil w sylwestra?

  •  

   pokaż komentarz

   @Slonx: jeżeli nie masz poglądów lewicowych, ale bezustannie je wyrażasz, to moze powinieneś porozmawiać o tym ze specjalistą?

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile Afrykanerzy to afrykanie, jegomosc protestuje przeciwko chinskiej ekspansji tylko nie ubiera tego w odpowiednie slowa

 •  

  pokaż komentarz

  Facet ma rację, bo coś co było zabrane siłą nie może pozostawać w rekach oprawcy. Jednak to tak jak z kopalniami diamentów. Dopiero biali ludzie nadali im wartość i dopiero wtedy czarni zaczeli krzyczeć, że diamenty są ich. Afrykanie mieli swoje ziemie od poczatku, jednak nie potrafili z nimi zrobic tego co potrafili europejczycy, czyli uprawiać i generować zyski. Podnoszenie krzyku, że ziemia jest ich kiedy biały człowiek nadał jej wartość jest dziecinne, żeby nie powiedzieć murzyńsko-złodziejskie.
  To co dzis sie dzieje w RPA to czarny komunizm i żadne słodkie p@$##%?ollo tego nie zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: mieli swiety spokoj pozatym plemina Xhantu calkiem niezle umialy czerpac z tych ziem zyski, a czy "europejczycy zrobili cos dobrego"? kwestia definicji czy jest warto umierac za zyski. Zostawic ich samym sobie, to europa potrzebuje ich (tzn. surowcow diamentow i zlota) a nie na dowrot. Beda ganiali nago po sawannach i ch$# nam do tego, to byly ich ziemie, przed przyjazdem holendrow.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Oczywiście. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że pierwotnie ziemie te nie należały wcale do obecnych mieszkańców RPA. Otóż w XVIII wieku z terenów obecnego RPA przez holendrów i ludy Bantu (obecnie zamieszkujące te tereny) zostali wypędzeni Buszmeni - więc to im należą się te ziemie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Akurat obecna ludność czarna to w większości ludność napływowa która przybyła do RPA później niż biali, więc mówienie o jakimkolwiek "powrocie" jest debilne patrząc na to, że oni nigdy jej nie mieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: gdyby nie biali to dalej żyli by w gównianych chatkach. taka jest prawda. Po za tym co? USA ma się wynieść i oddać wszystko indianom?

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Sklepy biedronka, lidl, fabryki michelin, opla i mercedesa na ziemiach polskich powinny zostać rozdane Polakom.

  •  

   pokaż komentarz

   Facet ma rację, bo coś co było zabrane siłą nie może pozostawać w rekach oprawcy.

   @lemonic: Rozumiem, że całe USA zostało przejęte od Indian w pełni pokojowo? :)
   Tak samo Ameryka Południowa - mieszka tam tylko rdzenna ludność, która nie miała do czynienia z najeźdźcami z Europy?

   Afryka dla Afrykanów!
   Równie chętnie poprzesz hasła Europa dla Europejczyków i Polska dla Polaków?

   Może od razu dokonać globalnej eksterminacji białej rasy a po 30 latach żółtej (bo oni są również uprzywilejowani w oczach... pewnych jełopów). O dziwo - to niedługo może być całkowicie akceptowalny plan, poprawny politycznie!

  •  
   O......t

   +7

   pokaż komentarz

   Beda ganiali nago po sawannach

   @gazzel: Nie będą, bo Chińczycy nie będą w ogóle się przejmować ich losem, w przeciwieństwie do politycznie poprawnych białych.

  •  

   pokaż komentarz

   @nbamaniak: Pierwotnie to Teksas należał do Meksyku i co też im się należy?
   Ziemie ma ten kto potrafi ja obronić a nie kto był tam pierwszy.

  •  

   pokaż komentarz

   Facet ma rację, bo coś co było zabrane siłą nie może pozostawać w rekach oprawcy. Jednak to tak jak z kopalniami diamentów. Dopiero biali ludzie nadali im wartość i dopiero wtedy czarni zaczeli krzyczeć, że diamenty są ich. Afrykanie mieli swoje ziemie od poczatku, jednak nie potrafili z nimi zrobic tego co potrafili europejczycy, czyli uprawiać i generować zyski. Podnoszenie krzyku, że ziemia jest ich kiedy biały człowiek nadał jej wartość jest dziecinne, żeby nie powiedzieć murzyńsko-złodziejskie.
   To co dzis sie dzieje w RPA to czarny komunizm i żadne słodkie p%#@%@$ollo tego nie zmieni.


   @lemonic: nie masz racji
   1. nie mieli ziemi, bo to byly plemiona koczownice
   2. ci co tam mieszkali nie roszcza sobie do tego prawa, roszcza je zulu którzy takze sa ludnoscia naplywowa,
   3. dlatego uzywaja okreslenia czarni, by podeprzeć sie pod cala czarna spolecznosc, ta juzjest klamstwo, bo rodzinni czarni byli przez zulu brutalnie tepienie, filozofia zulu to wszystko nalezy do nich, wszystko zostalo stworzone dla nich,oni odbierajac innym czarnym nei kradna a odbieraja swoja wlasnosc.
   4. rodzimi czarni + mulaci, wola bialych ale ich jest okolo 10mln kontra 40 mln zulu
   5.w momencie gdy przybyli tam biali, obowiazujacym stanem prawnym bylo prawo lupu i zaboru sila.
   6. obencie nie obowiazuje prawo lupu i zaboru sila, jescli chca przywrócic to prawo przegraja.
   7. gdy przybyli tam biali, mieszkaly tam plemiona koczownicze, szacowane kilkadziesiat do max kilku set tysiecy ludzi, na przestrzeni 1.2 milionów kilometrów kwadratowych, kraina byla pusta.

   niec nie bylo zabrane, bo by komus zabrac on najpierw musi to miec, a co najwazniejsze rozumiec pojecie prawa wlasnosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ornament: Chinczycy beda musieli wejsc z kapitalem, a nie jak kiedys biali z karabinami (nie moge zrozumiec jak w czasie szerokiegi dostepu do wiedzy ludzie zamiast siegnac do zrodel pieprzerza glupoty). Holendrzy wyladowali na przyladku dobrej nadziei w XVII w tym czasie wiekszosc dzisiejszych terenow RPA byla zamieszkala przez Xhosa. Z Xhosa najpierw walczyli o ziemie Burowie pozniej anglicy w wojnach 100 letnich.
   http://www.everyculture.com/wc/Rwanda-to-Syria/Xhosa.html
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bantu_expansion
   https://en.wikipedia.org/wiki/Xhosa_people

   A jak wam sie nie chce czytac to
   "Xhosa people were well established by the time of the Dutch arrival in the mid-17th century, and occupied much of eastern South Africa from around the Port Elizabeth area to lands inhabited by Zulu-speakers south of the modern city of Durban."

   Tak czy siak dzikie przejmowanie terenow nie przejdzie i chinczycy, znajac ich jako sprytniejsza rasa, zrobia tak ze czarni beda swiecie przekonani ze to jest ich decyzja :).

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: problem w tym, ze w tejchwili indianie w USA sa mniejszascia, nie jest im zle i maja swoje tereny, wiec demokratycznie gowno moga zrobic. Czarni w RPA sa ogromna wieszoscia, sa na dnie spolecznym, nie maja nic bo wszystki wiek temu zabrali im biali sila :). W pewnym snesie wygrali blisko 300 letnia wojne i moga zrobic to co zrobili polacy po IIWW ... przesiedlili niemcow mieszkajacych tu od wiekow ktorzy notabene mowili to samo co tutaj czytam, tzn. ze gdyby nie oni prymitywni polacy do tej pory mieszkali by w lepiankach :). To, ze prawdopodobnie ucierpi "gospodara" (tzn nasze korpo p!!?!!@enie gospodarka, ruchaj wszystkich i zarabiaj) to pewne, pytanie tylko czy ludzie na bezludnej wyspie tropiklanej tesknia za "korpo pierdoleniem", lezac na plazy i czytajac calymi dniami?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Nawet ty powtarzasz tą propagande? w transvaalu już od jego powstania stosunek biali-czarni wynosił 1/3, a byłby znacznie większy gdyby nie migracje ludności wywołane przez królestwo Zulusów

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: a jakies zrodla bo bez zrodel mozemy sobie gadac o marsjanach w RPA :)?. Niestety zrodla przecza temu co mowisz Xhosa osiedlili sie tam dlugo przed holendrami (Xhosa byli juz w okresie metalu, hodowali bydlo).
   Moge zarzucic cie wielom zrodlami pierqwsze zbrzegu masz w mojej wypowiedzi powyzej. Barpowie wypierali ich najpier w zich ziem ( Gdyby Holendrzy zostali tam gdzie wyladowali nie bylo by problemu, zaczeli jednak przec na polnoc i wschodm na tereny Xhosa, pozniej podczas wojen 100 letnich anglicy wyparli calkowice Xhosa z ich ziemii)
   http://www.everyculture.com/wc/Rwanda-to-Syria/Xhosa.html
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bantu_expansion
   https://en.wikipedia.org/wiki/Xhosa_Wars (wojny 100 letnie)
   PIerwszi Bantu zajeli polnocna czasc RPA ju w XI wieku (znowu odsylam do zrodel) gdzie w XIVW stworzyl https://en.m.wikipedia.org/wiki/Great_Zimbabwe, z ktoregk ponowili ekspansje na poludnie.
   JAk chcesz dyskutowac to na zrodlach bo bez nich mozemy gadac o dupie maryny :).

  •  

   pokaż komentarz

   @Tm-rzeka: Nie mówię, że biali byli większością na całym terenie (bo byli na zachodzie, który w momencie kolonizacji był praktycznie niezamieszkany) ale, że obecnie dominują ludy przybyłe już po kolonizacji przez białych. Z czarnymi z tamtych czasów łączy ich tylko kolor skóry.

  •  

   pokaż komentarz

   @gazzel:
   https://www.brandsouthafrica.com/people-culture/people/south-africas-population

   ok ale problem nie jest z xorosa, ale z zulu i ich naplywem w 20 wieku,

   źródło: comment_7uvL5z29VWAvU0IAAP8IT1zmagIND1NJ,w400.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: Zulusi to Nguni – grupa ludów Bantu, zamieszkująca rozległe obszary RPA, Suazi, Lesotho i Zimbabwe. W latach 90. XX wieku ich liczebność wynosiła ok. 15 mln. Posługują się językami nguni.

   Do ludów Nguni zaliczają się m.in. Xhosa, Zulusi, Suazi i Ndebele. Po wyparciu przez bialych osadnikow Xhantu z terenow ktore zajmowali na dlugo przed przybyciem osadnikow (prowadzili osiadly tryb zycia), plemiona wymieszaly sie. W tejchwili Xhantu stanowa duza liczbe ludnosc (chocaz prawe wszyste mowa w narzeczu Xhantu) wiec o nich rowniez chodzi w tej chwili populacja to okol 6 mil (nie ma danych ilu wymordowali biali podczas wojen 100 letnich bo palone byly cale woski).

  •  

   pokaż komentarz

   Po za tym co? USA ma się wynieść i oddać wszystko indianom?

   @zenon07: W RPA chyba nikt nikomu nie każe się wynosić, nie odbiera praw obywatelskich, ani obywatelstwa. Problem dotyczy kwestii własności ziemi. W USA też mają z tym duży problem, ale sytuacja jest zupełnie inna. Indianie w USA stanowią zdecydowaną mniejszość (1,6%), a w dodatku od dawna biali i Indianie się krzyżowali, połowa z nich ma mieszane pochodzenie. Indianie posiadają specjalne przywileje, takie jak ziemia w rezerwatach (225k km^2, powierzchnia 2/3 Polski przy ok 5mln Indian), specjalne zwolnienia z podatków m.in. związane z hazardem i alkoholem, oraz różnego rodzaju programy socjalne skierowane specjalnie dla Indian.

   To całkowicie inna sytuacja niż w RPA.

  •  

   pokaż komentarz

   problem w tym, ze w tejchwili indianie w USA sa mniejszascia

   @gazzel: pisałeś "mają rację" - czyli racja zależy od ;posiadania większości?

   Czarni w RPA sa ogromna wieszoscia, sa na dnie spolecznym
   skoro są ogromną większością, to jak mogą być (tylko?) na dnie społecznym? Zabraknie białych, żeby wypełnić elity - a tym bardziej klasę średnią. Czarni są tam w elitach, są mid-class i są na dnie społecznym.
   Tych czarnych z elit również należy zlikwidować i wszystko im zabrać?

   W pewnym snesie wygrali blisko 300 letnia wojne i moga zrobic to co zrobili polacy po IIWW ... przesiedlili niemcow mieszkajacych tu od wiekow
   Cóż.. kłamiesz i manipulujesz. Celowo, czy nieświadomie? Polacy zostali postawieni przed faktem dokonanym i to nie oni zadecydowali o przesunięciu granic. Sami zostali przesiedleni ze wschodu (to ci PRZYPADKOWO umknęło?)

   nasze korpo p$$!?#%enie [...] tesknia za "korpo pierdoleniem"
   czym ty masz głowę wypełnioną?

   pytanie tylko czy ludzie na bezludnej wyspie tropiklanej tesknia za "korpo pierdoleniem", lezac na plazy i czytajac calymi dniami?
   LOL? Co ni czytają na bezludnej wyspie? Skąd maja literaturę? Leążą? A z co jedzą na tej bezludnej wyspie i co piją?
   Niestety - leżąc na bezludnej wyspie tęsknią za:
   - opieką medyczną, bo tu każde ukąszenie albo skaleczenie może zakończyć ich żywot
   - sektorem spożywczym, bo tu każdy kęs pożywienia musza zdobyć sami a jak tego nie zrobią - to umrą z głodu
   - sektorem budowlanym - bo tu przez liście palmowe leje im się na głowę, wszędzie łazą robale a w nocy marzną
   - przemysłem produkującym narzędzia, bo tu sami musza kombinować - jak z patyka zrobić oszczep, łuk, a o nożu czy drucie mogą jedynie pomarzyć
   - tęsknią za wodociągami pijąc słonawą i na wpół zepsuta wodę, nie mając słodkiej dość, żeby się porządnie wykąpać
   - tęsknią za ciepłym i miękkim kocem na miękkiej kanapie, w ciepłym i bezpiecznym domu - tam idąc spać nie wiedza, czy się obudzą żywi czy ze skorpionem w ustach
   - tęsknią za całym dorobkiem naszej cywilizacji przymierając głodem

   mowili to samo co tutaj czytam, tzn. ze gdyby nie oni prymitywni polacy do tej pory mieszkali by w lepiankach :)
   bo dopiero w 1939 roku warszawę zbudowali Niemcy? Przedtem było tam klepisko i lepianki?

   źródło: media.gettyimages.com

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy:
   "pisałeś "mają rację" - czyli racja zależy od ;posiadania większości?"
   @ostatni_i_sprawiedliwy: "maja racje" z punktu widzenia historycznego, nie wiem skad niektorzy biora informacjie ze zimie RPA byly nie zamieskzane zkoro nawet w wikipedi jest jak byk ze Xhoha byli tu przed holendrami( polecma rowniez inne zrodla ale niemoge zrozumiec ignorancji w czasach kiedy jest tak latwy dostep do wiedzy).
   I niestety tak jest w spoleczenstwach demokratycznych .. wiekszosc przeglosowuje prawa :), albo siegodzisz albo zminiasz system i czesc jak czapka.

   "skoro są ogromną większością, to jak mogą być (tylko?) na dnie społecznym? Zabraknie białych, żeby wypełnić elity - a tym bardziej klasę średnią. Czarni są tam w elitach, są mid-class i są na dnie społecznym. Tych czarnych z elit również należy zlikwidować i wszystko im zabrać?"

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Nie wiem czy sieorientujesz w historii SA ale o nie dawna carni nie mieli prawa glosu co dopiero posiadanie "elit" w rzadzie etc. Ich "elity" zatem sa stosunkowo mlode i jest ich naprawde nie wiele :). Ponadto byli spychanii przez wieki przez bialych nie na odwrot. Segregacja rasowa za zlamanie ktorej karano nawet smiercia byla kontrolowana przez bialych nie na odwrot.

   "Cóż.. kłamiesz i manipulujesz. Celowo, czy nieświadomie? Polacy zostali postawieni przed faktem dokonanym i to nie oni zadecydowali o przesunięciu granic. Sami zostali przesiedleni ze wschodu (to ci PRZYPADKOWO umknęło?)"

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Polecam czytanie ze zrozumieniem i zapoznanie sie z historia, alianci zadecydowali, Polacy nie oponowali i bylo to im na reke.

   "Rozumiem, że całe USA zostało przejęte od Indian w pełni pokojowo? :)"
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Wykazujesz sie gleboko posunieta ignorancja jezeli chodzi w warunki zycia indian w USA a czarnych w SA, albo po prostu nie chcesz zobaczyc roznicy aby zachowac swoj swiatopoglad :)

   " bo dopiero w 1939 roku warszawę zbudowali Niemcy? Przedtem było tam klepisko i lepianki?"
   @ostatni_i_sprawiedliwy: wiem ze dla ludzi dla ktorych najwiekszym osiagneiciem zyciwym jest kolor skory moze byc to trudne do zrozumienia, ale murzyni przed przybyciem holendrow nie byli calkowicie prymitywni, weszli juz w okres zelaza upraw i chodowli bydla. Bez holendrow zyli by w taki sposob jak kiedys, i smieszy mnie mowienie ze wraz z wymordowaniem wielu wiosek holendrzy i anglicy przyniesli im cywilizacje. Jestem pwein ze woleli by sie bez tej cywilizacji obejsc.

   "czym ty masz głowę wypełnioną? "
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Prawdopodobnie nie zrozumiesz poniewaz napisalem czarno na miablym oco michodzilo, Znize troche poziom abstrakcji, dla niektorych nasza cywlizacja oparta na razei w wiekszosci na wyzysku (afryka doskonale da sobie rade bez nas, jestesmy beneficjentami drenowania tych obszarow, zaprzeczenie temu bedzie swiadczylo jedynie ze nie jestes zorientowany w temacie, nasza gospodarka natomiast bez afryki moze poczuc braki)

  •  

   pokaż komentarz

   LOL? Co ni czytają na bezludnej wyspie? Skąd maja literaturę? Leążą? A z co jedzą na tej bezludnej wyspie i co piją? Niestety - leżąc na bezludnej wyspie tęsknią za:
   - opieką medyczną, bo tu każde ukąszenie albo skaleczenie może zakończyć ich żywot
   - sektorem spożywczym, bo tu każdy kęs pożywienia musza zdobyć sami a jak tego nie zrobią - to umrą z głodu
   - sektorem budowlanym - bo tu przez liście palmowe leje im się na głowę, wszędzie łazą robale a w nocy marzną
   - przemysłem produkującym narzędzia, bo tu sami musza kombinować - jak z patyka zrobić oszczep, łuk, a o nożu czy drucie mogą jedynie pomarzyć
   - tęsknią za wodociągami pijąc słonawą i na wpół zepsuta wodę, nie mając słodkiej dość, żeby się porządnie wykąpać
   - tęsknią za ciepłym i miękkim kocem na miękkiej kanapie, w ciepłym i bezpiecznym domu - tam idąc spać nie wiedza, czy się obudzą żywi czy ze skorpionem w ustach
   - tęsknią za całym dorobkiem naszej cywilizacji przymierając głodem


   @ostatni_i_sprawiedliwy: Nie neguje postepu naszej cywilizacji, (jedzenie, podstawy budowy etc mozesz sie sam zajac), jestme ciekaw czy bylbys rownie szczesliwy kozystajac z tych osiagniec cywlizacyjnych, jako obywatel drugiej badz trzeciej kategorii bez perspektyw jak to mialo miejsce w przypadku czarnych obywateli SA do konca ubieglego wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Ponadto wysiedlenia niemcow o ktorych decyzje podjeli alianci, byly egzekwowoane przez tymczasowy rzad polski, rekami polakow i rosjan. Osobiscie uwazam te wysiedlania za historycznie uzasadnione, tak samo jak w przypadku ludzi ktorzy zajli sila ziemie oraz nadali trzecia kategorie tubylcom.

  •  

   pokaż komentarz

   LOL? Co ni czytają na bezludnej wyspie? Skąd maja literaturę? Leążą? A z co jedzą na tej bezludnej wyspie i co piją? Niestety - leżąc na bezludnej wyspie tęsknią za:
   - opieką medyczną, bo tu każde ukąszenie albo skaleczenie może zakończyć ich żywot
   - sektorem spożywczym, bo tu każdy kęs pożywienia musza zdobyć sami a jak tego nie zrobią - to umrą z głodu
   - sektorem budowlanym - bo tu przez liście palmowe leje im się na głowę, wszędzie łazą robale a w nocy marzną
   - przemysłem produkującym narzędzia, bo tu sami musza kombinować - jak z patyka zrobić oszczep, łuk, a o nożu czy drucie mogą jedynie pomarzyć
   - tęsknią za wodociągami pijąc słonawą i na wpół zepsuta wodę, nie mając słodkiej dość, żeby się porządnie wykąpać
   - tęsknią za ciepłym i miękkim kocem na miękkiej kanapie, w ciepłym i bezpiecznym domu - tam idąc spać nie wiedza, czy się obudzą żywi czy ze skorpionem w ustach
   - tęsknią za całym dorobkiem naszej cywilizacji przymierając głodem


   @ostatni_i_sprawiedliwy:
   Nie żeby to, ale
   1 ewolucja promowała ekspansję genów tych murzynów którzy radzili sobie z skaleczeniem czy ukąszeniem
   2 to samo - tylko najbardziej zaradny murzyn przetrwa (lub ewentualnie, najbardziej agresywny)
   3 nie przeszkadza im życie nago - są do tego stworzeni, tak samo jak biały człowiek jest stworzony do chłodu
   4 narzędzia mają takie jakie potrzebują - oni nigdy nie zdecydowali że jakiekolwiek wynalazki są im do czegokolwiek potrzebne
   5 prawdopodobnie mają wiedzę jak nie obudzić się ze skorpionem w ustach, coś jak nasza wiedza że usuwając otwarte zbiorniki wodne nie będzie się mieć komarów w pobliżu. Murzyni mają większą inteligencję naturalną. Nam to nie jest potrzebne, bo wszystko załatwia hajs.
   6 Przymierają głodem przez tą durną pomoc humanitarną, która rozmnożyła skrajnie murzynów nie wiadomo po co - ci ludzie nie znajdą żadnej pracy w krajach gdzie nie znają komunikatywnego języka i wymagana jest głównie inteligencja logiczna.

   To jest po prostu inne podejście do życia - egzystencjalizm w zgodzie z naturą, tak jak to robią zwierzęta.
   Tak samo żyją Indianie z Amazonki, Aborygeni i pewne prymitywne ludy z wysp wokół Indii (zakaz kontaktu).

   Populacja murzynów w Afryce przed przybyciem człowieka była bardzo mała, kilkadziesiąt milionów. To była naturalna homeostaza człowieka prawie pierwotnego z naturą.

   Cywilizacja techniczna to coś co >>trzeba<< chcieć. Pewnie, z cywilizacją techniczną wiążą się pewne perki (niedługo dostanę do testów własne AI i prototyp procesora kwantowego na którym będę mógł testować najlepsze warianty ewolucyjne), ale ostatecznie, nie twierdzę że ten sposób to najlepsza ścieżka - jedna z możliwych.

   Ostatecznie Celtowie, Skandynawowie, Germanie, Słowianie też żyli w zgodzie z naturą. Dopiero po kontaktach z cesarstwem Rzymskim zaadaptowali rozwiązania które dały podstawy pod istnienie państw.

   Ostatecznie też, klimat umiarkowany przybrzeżny bardziej sprzyja tworzeniu cywilizacji - nie tak zimne pustkowie (tundra, tajga, Grenlandia, Islandia), nie tak gorący w którym odechciewa się myśleć).

  •  

   pokaż komentarz

   "maja racje" z punktu widzenia historycznego

   @gazzel: a cóż to za twór "punkt widzenia historyczny"?
   Historia nie ma własnego punktu widzenia ani własnej oceny wydarzeń. Historia to fakty z przeszłości.

   Nie wiem czy sieorientujesz w historii SA ale o nie dawna carni nie mieli prawa glosu co dopiero posiadanie elit
   do niedawna czyli do 2016r? Kiedy skończyło się to "niedawno"? To "niedawno" to 25 lat! Już ćwierć wieku czarni rządzą krajem - więc kto spycha czarnych na margines?
   Mówimy o tym, co dzieje się TERAZ. Mówimy o powszechnie akceptowanej "pozytywnej dyskryminacji", która jest niczym innym, jak RASIZMEM. Rasizm białych był zły ale obecny rasizm czarnych jest dobry? FUCK LOGIC!

   Polecam czytanie ze zrozumieniem i zapoznanie sie z historia, alianci zadecydowali, Polacy nie oponowali i bylo to im na reke.
   Co? Polacy zostali sprzedani w Jałcie i Teheranie, poinformowano ich o tym i nie oponowali, bo ta zdrada była im na rękę? Czy ty jesteś DEBILEM, czy jakimś płatnym trollem? Polacy zaakceptowali Teheran i Jałtę, bo było im to na rękę?

   Wykazujesz sie gleboko posunieta ignorancja jezeli chodzi w warunki zycia indian w USA a czarnych w SA
   Wykazujesz się głęboko posuniętym brakiem zrozumienia tekstu pisanego. Ja nie mówię o warunkach życia w SA, mówię o życiu PRZED przybyciem białych i sposobem przejęcia ziemi.
   Biali kupili Manhattan za garść koralików a na reszcie terenu wyrżnęli rodowitych mieszkańców. To w-g ciebie uzasadnia teraz pozbawienie ich wszelkich praw publicznych i praw własności.

   murzyni przed przybyciem holendrow nie byli calkowicie prymitywni, weszli juz w okres zelaza
   WOW! W Europa weszła w okres zelaza ok. 200 lat p.n.e - czyli 2000 lat wcześniej niż murzyni?
   Twierdzisz więc, że dzięki białym w ciągu 200 lat odrobili 2000 lat opóźnienia i zrobili przeskok z ery żelaza do ery elektroniki, satelitów i lotów międzykontynentalnych.

   nasza cywlizacja oparta na razei w wiekszosci na wyzysku
   w przeciwieństwie do Zulusów, którzy nie znali niewolnictwa... oh, wait!

   afryka doskonale da sobie rade bez nas
   dlatego "zachód" co roku pompuje tam miliardy w pomocy humanitarnej i wsadza tam misje pokojowe ONZ?
   Na 11 najbiedniejszych krajów świata - 10 jest w Afryce. PKB - 300USD - radzą sobie świetnie. Dlaczego więc sa tak duże pretensje do zachodu w sprawie bierności w obliczu konfliktu Tutsi i Hutu?

   poniewaz napisalem czarno na miablym oco michodzilo
   LOL - napisałeś trochę kłamstw i trochę bredni. Sufit przebiłeś tym, że zdrada w Jałcie była Polakom na rękę! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
   resztę tez - że eksterminacja białych jest ok, bo kiedyś biali eksterminowali czarnych - pominę już milczeniem.

  •  

   pokaż komentarz

   ewolucja promowała ekspansję genów tych murzynów którzy radzili sobie z skaleczeniem czy ukąszeniem

   @TamamShud: i leżeli cały dzień na plaży czytając?
   LOL
   1 - zap...lali, żeby przeżyć i często umierali z głodu
   2 - nie znali pisma więc nie umieli czytać
   ergo: jajco nie sielanka na plaży

   Przymierają głodem przez tą durną pomoc humanitarną
   TADAAAAM! w tym momencie można zakończyć dyskusję (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Historia nie ma własnego punktu widzenia ani własnej oceny wydarzeń. Historia to fakty z przeszłości.

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Ubawilem sie :).Twoje wypowiedzi sa wewnerznie sprzeczne, nizej sam oceniasz Jalte jako "zdrade" czyli zaprzeczasz punktowi widzenia historii a pozniej wkladasz wlasnty punkt widzenia :). Istnieje cos takiego jak sprawiedliwosc historyczna, jezlei jakies panstwo atakuje drugie to drugie ma prawo sprawiedliwie sie bronic :). Fakty sa takie ze czarna ludnosc zostala wyparta przez bialych, zostala zniewolona (czesc pojechala do USA jako niewolnicy), i do konca XXw byli obywatelami trzecije kategorii.

   do niedawna czyli do 2016r? Kiedy skończyło się to "niedawno"? To "niedawno" to 25 lat! Już ćwierć wieku czarni rządzą krajem - więc kto spycha czarnych na margines? Mówimy o tym, co dzieje się TERAZ. Mówimy o powszechnie akceptowanej "pozytywnej dyskryminacji", która jest niczym innym, jak RASIZMEM. Rasizm białych był zły ale obecny rasizm czarnych jest dobry? FUCK LOGIC!

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Masz problemy z podstawowa logika i piszesz brtednie :), apartheid skonczyl isie 20 lat temu ale oczywiscie to nie ma wplywu na sytuacje obecna :D (tu mnie ubawiles :D). Nie ma wsrod czarnych ludzi przygotowanych do przejecia wladzy i zbudowania elit i troche czasu do zajmie, gwalcisz logike wiec mysls zanim cos powiesz i nie stosuj podwojnych standardow :)(Polska jest juz przwie 30 lat po odsykaniu nie podleglosci, 70 lat po wojnie, a jakos nadal widac slady tamtych okresow :) )

   Co? Polacy zostali sprzedani w Jałcie i Teheranie, poinformowano ich o tym i nie oponowali, bo ta zdrada była im na rękę? Czy ty jesteś DEBILEM, czy jakimś płatnym trollem? Polacy zaakceptowali Teheran i Jałtę, bo było im to na rękę?

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Kolejny raz udowadniasz ze jestes przyglupem, mowilismy o wyasiedleniach nimcow a slebe umysly nie umieja trzemac sie tematu :). Rosja mogla nie respektowac ustalen odnoscie wysiedlenie niemcow jednak robila to i uwazam ze to bylo "sprawiedliwie historycznie"

   WOW! W Europa weszła w okres zelaza ok. 200 lat p.n.e - czyli 2000 lat wcześniej niż murzyni? Twierdzisz więc, że dzięki białym w ciągu 200 lat odrobili 2000 lat opóźnienia i zrobili przeskok z ery żelaza do ery elektroniki, satelitów i lotów międzykontynentalnych.

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Znowu udowadniasz ze jeastes debilem :). Nie nadrobili by ale posiadali juz wlasna cywlizacje. Bili nie niesli kaganka wiedzy jak chce nam to pokazac Hollywod (podejzewam ze Twoje glowne zrodlo informacji). Traktowali miejscowa ludnosc jak niemcy Polakow a nawet gorzej . Ale czekaj tamto bylo wg. ciebie zle a to bylo dobre i sprawiedliwe bo mordujac i zniewalajac czarnych niesli "cywlizacje";). Czyli jednak blizej ci do czarnego brata Kalego :).

   dlatego "zachód" co roku pompuje tam miliardy w pomocy humanitarnej i wsadza tam misje pokojowe ONZ? Na 11 najbiedniejszych krajów świata - 10 jest w Afryce. PKB - 300USD - radzą sobie świetnie. Dlaczego więc sa tak duże pretensje do zachodu w sprawie bierności w obliczu konfliktu Tutsi i Hutu?

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Tak jak myslalem, czerpiesz informacje z naglowkow i Faktu ;). Polecam na poczatek film "Bieda spolka z.o.o" zobaczysz jak wyglada pomoc i kto naprawde na tym zarabia, jak jest nieszcozny lokalny przemysl, nie oplaca sie zachodowi aby kraje afrykanskie weszly na rynek. Bieda jest pojeciem wzglednym ... jakbys zaszyl sie w jakims plemieniem w amazoni niemajacycm nic procz przepasek i wloczni bylbys pewien ze sa biedni .. o nie o sobie tak nie mysla. Tylko u nich nie ma zlota miedzi i diamentow dlatego nikt nie pch sie tam z pieniedzmi i pomoca :). Czarni w SA nie mieli takich mozliwosci .. biali nie odpuszcza tych terenow :).

   w przeciwieństwie do Zulusów, którzy nie znali niewolnictwa... oh, wait!
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Typowa dyskusja z gimbaza .. psze pani a oni tez :). Poziom wyzysku jest nie wspolnierny (gdybys poczytal troche wiecej niz Fakty :) ) pomiedsy tym co zrobili biali a niewolnictwem u Zulusow o Xhoha.

   OL - napisałeś trochę kłamstw i trochę bredni. Sufit przebiłeś tym, że zdrada w Jałcie była Polakom na rękę! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
   resztę tez - że eksterminacja białych jest ok, bo kiedyś biali eksterminowali czarnych - pominę już milczeniem.
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Jak juz pisalem masz problemy z czytanie ze zrozumienem, przesiedlenie niemcow bylo (niewiem czywiesz :) ) tylko jednym z aspektow traktatu w Jalcie :) z ktorym sie zgadzam :).
   Znowu klamiesz ... w SA nie ma mowy o ekstreminacji bialych tylko ich wysiedleniu (mowie o stanowisku rzadu), oczywiscie zdarzaja sie napasci na bialych farmerow. i tak uwazam ze jezeli wejdziesz mi do domu pobijesz mi zone i zajmiesz mi dom to mam prawo po powrocie wp!$@?%$ic ci i wyp!$@?%$ic na zewnatrz :)(sprawiedliwosc historyczna, akcja reakcja :) ).

   Z Twim stopniem abstrakcji i przeinaczania faktow powoli uwazam dyskusje za zanokczona :)

  •  

   pokaż komentarz

   Twoje wypowiedzi sa wewnerznie sprzeczne,
   @gazzel: w jaki sposób?

   nizej sam oceniasz Jalte jako "zdrade" czyli zaprzeczasz punktowi widzenia historii
   nie ma czegoś takiego, jak "punkt widzenia historii". Historia to są fakty, które nie podlegają ocenie i nie mają punktu widzenia. Interpretacja historii to już nie historia, tylko właśnie "punkt widzenia".

   a pozniej wkladasz wlasnty punkt widzenia
   @gazzel: odkąd to sam fakt posiadania własnego punktu widzenia powoduje wewnętrzną sprzeczność wypowiedzi?

   apartheid skonczyl isie 20 lat temu [...] Nie ma wsrod czarnych ludzi przygotowanych do przejecia wladzy
   20 lat to czas wystarczający na edukacje całego pokolenia. I nadal nie ma tam ludzi gotowych do przejęcia władzy? Ale 200 lat temu byli?

   Poziom wyzysku jest nie wspolnierny
   ahhh... nagle już zapominasz o tezie, że tylko nasza cywilizacja oparta jest na wyzysku i uciekasz w uliczkę: "ale oni wyzyskiwali bardziej!"

   Nie umiesz nawet cytować...
   Twój poziom wypowiedzi i znajomości języka polskiego bardzo utrudnia dyskusję, np. zdanie:
   "Typowa dyskusja z gimbaza .. psze pani a oni tez :)"
   jest bez sensu i niezrozumiałe.
   inne kwiatki:
   "niewiem
   czywiesz
   nie wspolnierny

   biali nie odpuszcza tych terenow
   jakbys zaszyl sie w jakims plemieniem
   pomiedsy tym
   respektowac ustalen odnoscie wysiedlenie
   trzecije
   piszesz brtednie
   o wyasiedleniach nimcow
   slebe umysly nie umieja trzemac sie
   przwie 30 lat po odsykaniu
   nie podleglosc"

   Tak, rwa mać: NIEPODLEGŁOŚĆ rozłącznie a NIE WIEM łącznie! Czy ty jesteś analfabetą, czy ruskim trollem?

   Naucz się języka, w którym odpłatnie szerzysz propagandę, zagraniczny trollu. Bo zrozumienie twojego bełkotu jest bolesnym procesem i nikt tego nie przeczyta.
   Ja z pewnością już nie będę próbować

  •  

   pokaż komentarz

   Historia to są fakty, które nie podlegają ocenie i nie mają punktu widzenia.

   @ostatni_i_sprawiedliwy: :) Zapytaj Anglikow czy uwazaja to za zdrade czy koniecznosc historyczna ?:). W naszej ocenie to zdrada, w ich nie do konca, zapytaj Anglikow czy sa nam wdzieczni za lotnikow i czy sie nie wstydza tego, ze zarzadali od nas zlota po wojnie za "benzyne" ?. Odpowiedza .. "Co by wasi lotnicy zrobili gdyby anglia nie przylaczyla sie do wojny, te zloto to byla kropla w morzu za wasza wolnosc" (moja dyskusja z historykiem angielskim). Historia to rowniez wyciaganie wnioskow z faktow. Ponownie ... sam oceniasz uklad jako zdrade po czym mowisz ze nie ocenia sie faktow :). Twoj pseudo intelektualny wowod o odroznieniu interpertacji od "historii" jest tak slaby (niewiem czy wiesz historyca CALY CZAS POZYSKUAJA a nasteponie INTERPRETUJA FAKTY w kontekscie historycznym:)) ze sie do nie go nie odniose.

   OK nie mam argumentow to przyczepie sie do ortografi ( pisze z komorki ale ok :)).
   Coz jezeli mamy takch obroncow ojczyzny to czekam na nastepne pokolenie do dyskusji :).
   Skoro tak chesz traktowac historje jako fakty bez oceny, potraktuj wysiedlenie bialych przez czarnych AS jako fakt, a jak zaczynasz juz dywagwac czy jest sluszne czy nie , powinienes zaczac dywagacje od zrodla czyli od tego jak te ziemie zostaly pozyskane i zdefiniwoac na czym polaga wg. ciebie niesprawiedliwosc:).

  •  

   pokaż komentarz

   Zapytaj Anglikow czy uwazaja to za zdrade czy koniecznosc historyczna
   @gazzel: ale punkt widzenia anglików nie jest "punktem widzenia historii".

   historyca CALY CZAS POZYSKUAJA a nasteponie INTERPRETUJA FAKTY w kontekscie historycznym
   @gazzel: co nadal pozostaje ICH punktem widzenia a nie obiektywnym punktem widzenia historii

   Historia to rowniez wyciaganie wnioskow z faktow
   @gazzel: NIE. Historia to fakty. A wyciąganie wniosków to nauka idąca z historii i każdy może wyciągnąć inne wnioski

   OK nie mam argumentow to przyczepie sie do ortografi ( pisze z komorki ale ok :)).
   @gazzel: ROTFL - połowa wyrazów poprzekręcana tak, że przekazu zdania nie można zrozumieć a ten tłumaczy się komórką!
   Jeśli nie umiesz pisać z komórki - to z niej nie pisz.

   to czekam na nastepne pokolenie do dyskusji
   Tu njarpewi zczainj dsyksjuę. Tytubłeokzcsezaniedsyktuuejsz. Wydognia cztya się tkai zadani? Utawo sromuzieć zich snes? Ażeyb neibło ajto adniez żet ipsłaem an mokórce :P

   I jaką dyskusję chcesz prowadzić? Twierdzisz, że rasizm i dyskryminacja wobec białych jest OK, tak? Uważasz, że w RPA należy teraz wymordować białych i świat ma temu przyklasnąć? Więc mówmy o tym a nie o polskich lotnikach. Dokąd uciekasz w uzasadnianiu tej chorej tezy?

  •  

   pokaż komentarz

   ale punkt widzenia anglików nie jest "punktem widzenia historii".
   @ostatni_i_sprawiedliwy: :D Tak samo jak twoje stwierdzenie ze jezlei biali zabieraja czarnym ziemie to dobrze, a jezeli czarni bialym to zle ( "zdrada" w jalcie to rowniez tylko punkt widzenia ;) )

   Twierdzisz, że rasizm i dyskryminacja wobec białych jest OK, tak? Uważasz, że w RPA należy teraz wymordować białych i świat ma temu przyklasnąć?

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Tyle pisania a ty nadal nie zorozumiales o czym mowie :D:D:D, przetlumacze na inny poziom bo sie nie dogadamy. Istnieje cos takiego jak razism wobec bialych i jest on zly, natomiast zwrot zagrabionej ziemi wlascicielom ktorzy podczas grabiezy ucierpieli jest dobry, niezaleznie od koloru skory.

   NIE. Historia to fakty. A wyciąganie wniosków to nauka idąca z historii i każdy może wyciągnąć inne wnioski
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Zrobie na przykladzie abys zrozumial bo widze, ze z tym ciezko. Jalta, mocarstwa maja ograniczona mozliwosc dzialania, nie postawia sie Rosji bo sa wyniszczeni wojna, pozatym zalezy im na dobrych stosunkach z rosja.
   1) Czytasz FAKTY, dokumenty, poznajesz tlo historyczne i widzisz w jakim trudnym polozeniu byli wszyscy (nie usprawiedliwiam ich), im wiecej wiesz tym bardzije widzisz jak sprawa byla nie oczywista, wowczas mozesz pokusic sie o interpretacje. Widzisz ze punkt widzenia anglikow jest rowniez faktem. Gdyby Anglia i USA
   nie wydali milionow na wojne nie mielibysmy wolnosci.
   2) jestes typowym januszem, jedyne co wiesz o Jalcie to to ze nas sprzedali (nawet nie dokonca wiesz kto ) wowczas swoja interpretacja mozesz sobie wsadzic.

   Kolejny przyklad ..
   1) Nowe prawo a SA, zaczynsz grzebac w historii tych ziemi, dowiadujesz sie kto je zamieszkiwal od IXw, dowiadujesz sie o tym jak wygladalo osadnictow honelderskie, wojny i wypieranie Xhosa, jak byli traktowani rdzenni mieszkancy jeszcze 20 lat temu (teraz zmienilo sie jedynie prawnie, tak szybko nie zmienisz ludzi). Czytasz historie wspolczesna widzisz segregacje rasowa, odsowanie czarnych od wszystkiego. Teraz, nie patrzac na kolor skory mozesz zaczac interpretowac.

   2) jestes Januszem historii ... slyszysz w dzieniku ze czarni chca odebrac biednym pokrzydzonym bialym ziemie, krzyczysz ze to rasizm wobec bialych.

   "20 lat to czas wystarczający na edukacje całego pokolenia. I nadal nie ma tam ludzi gotowych do przejęcia władzy? Ale 200 lat temu byli?"
   @ostatni_i_sprawiedliwy: Zmieni nick bo jest mylacy... 20 lat na uksztaltowanie pokolenia, rozsmieszasz mnie :), w Polsce jeszcze nia mamy uksztalatowanych dobrze elit politycznych a minelo duzo wiecej czasu, nasze uczelnie sa daleko w ogonie swiata prawie w kazdej dziedzinie :), przestan zyc w swoich fantasmagoriach i zacznij wiecej czytac.

  •  

   pokaż komentarz

   "zdrada" w jalcie to rowniez tylko punkt widzenia
   nigdzie nie twierdziłem, że to prawda obiektywna lub "punkt widzenia historii". Takie twory - tylko u ciebie.

   natomiast zwrot zagrabionej ziemi wlascicielom ktorzy podczas grabiezy ucierpieli jest dobry, niezaleznie od koloru skory.

   @gazzel: czyli - należy oddać Indianom całe USA?

   resztę pomijam bo znów uciekasz od meritum

  •  

   pokaż komentarz

   czyli - należy oddać Indianom całe USA?

   @ostatni_i_sprawiedliwy: Jako zadanie domowe masz znalezc roznice pomiedzy sytuacja indian w USA i czarnych mieszkancow w RPA i dlaczego indianie nie maja szans w sposob demokratyczny odzyskac ziemi (chociaz obszar ich ziemi jest rowny 2.4% obszaru USA przy 0.9% populacji).
   Pomoge Ci:
   1) populacja indian w USA 0.9% - zajmowony obszar 2.4% USA
   populacja czarnych RPA 80% - populacja bialych RPA 9% - obszar "nalezacy"do bialych 80%.
   Biorac pod uwage demokratyczna zmiane czarni moga przeglosowac wszystko, wlacznie z odebranie m ziemi zagrabionej im przec bialych (jeszcze w pprzednim wieku czarni mieli zabroniene posiadanie ziemi w RPA).

   2) .... (Twoja inwnecja szukanie i myslenie, nie licze na to ale zaskocz mnie) zajzyj w koncu do zrodel, przestan pieprzyc glupoty i nie powoluj sie na logike bo depczesz ja z kazdym razem jezeli cos napiszesz :).

   Moje wtracenie sa jaknajbardziej zwiazane z tematem, problem w tym ze twoj poziom abstrakcji tego nie obejmuje :).

 •  

  pokaż komentarz

  Z jednej strony w pełni rozumiem ich oburzenie, że ze 2 wieki temu Europejczycy podzielili Afrykę pomiędzy siebie i czerpali, wciaż czerpią z jej dóbr, z drugiej strony... Afrykańczycy niczego nie zbudują. Oni chyba sobie nie zdają sprawy z tego, że jak wygonią tych białych co zostali i prowadzą firmy i farmy w ich krajach, to nie będą mieli zupełnie niczego. Co im po ziemi, która nie da pożywienia. Co im po fabrykach, którymi będą kiepsko zarządzali i szybko upadną... Niestety nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, które niechybnie nadejdą.

 •  
  N.........y

  +79

  pokaż komentarz

  Oni chyba zapomnieli dzięki komu RPA jest dziś najbogatszym krajem w Afryce. Niech im oddadzą ziemie i popatrzymy sobie jak RPA cofa się do etapu chatek z gówna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Zimbabwe też pozbyło się białych farmerów.Wystarczyło kilka lat i kraj ogarnął kryzys.

  źródło: kiwifarms.net