•  

  pokaż komentarz

  Brzmi jak tania propaganda jak za czasow PRL. I generalnie jak jakas mateixowa informacja. Pewnie sie okaze, ze nie skojarzyli tyfh faktur z "druga strona" transakcji, bo to sa pewnie FV wrzucane w koszty miesiac pozniej. Albo FV za paliwo, ktorych ktos nie dal ksiegowemu bo zapomnial, albo FV za uslugi, ktorych druga strona nawet nie wydrukowala z neta np bo kwota mala, zapomnieli itd. Ja tu widze raczej taki skukces.

 •  

  pokaż komentarz

  Znając rządowe zaawansowane systemy informatyczne to wystarczyło NIP zapisać z kreskami zamiast ciągiem żeby na ekranie wyskoczył red alert XD

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, domyślam się o jakie "podejrzenia chodzi".
  Allegro, inPost zmieniły pod koniec roku właścicieli i numery NIP. Tysiąće sprzedaców (np. na Allegro) wrzucało faktury kosztowe, a okazywało się, że NIP mają nieprawidłowy (bo to na wysyłającym spoczywa zadanei sprawdzenia wszystkich danych).

  •  

   pokaż komentarz

   @Timoteii: Wystarczy wejść w grupę np. Zjednoczeni Sprzedawcy na fb by zobaczyć, że setki osób dziennie od kilku dni piszą, że US zwracają im info, że ich JPK są złe, bo Allegro, inPost i ktoś tam jeszcze ma zły numer, przez co wypluwa, że to niby faktury fikcyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Timoteii: Nie chodzi o to, że w przytoczonym przez Ciebie przypadku system wykazuje te faktury jako faktury fikcyjne, ale jako wykazanie w JPK VAT-u naliczonego od podatnika niebędącego płatnikiem podatku VAT. Wiem bo sam jako księgowy się naciąłem na inPost i Allegro i dziś wyjaśniałem te kwestie z US. Jak błąd z allegro to było moje zwyczajne przeoczenie przy księgowaniu, to kwestia z inPost jest bardziej skomplikowana.
   InPost na przełomie roku po przejęciu innej firmy i zmianach, od 30 grudnia prowadzi działalność pod tą samą nazwą, ale pod innym numerem NIP. InPost działa na podstawie przedpłat, po czym na początku następnego miesiąca wystawia faktury na sumę dokonanych przedpłat. W tej sytuacji InPost pobrał w grudniu ubiegłego roku środki pieniężne za wykonane usługi i wystawił fakturę ze starym NIP-em (ważnym do 29 grudnia 2017 roku) na początku stycznia br. odliczając VAT należny w deklaracji VAT-7 za grudzień 2017 r. bo wtedy powstał obowiązek podatkowy. Kontrahenci inPostu fakturę styczniową za usługi z grudnia zewidencjonowali w styczniu i system zaznaczył, że NIP wykazany w JPK nie jest aktywny.

 •  

  pokaż komentarz

  36 tys. firm wystawiało faktury, które zawierały różne nieprawidłowości na 1,5 mln w systemie. Czyli około 2%. Całkiem nieźle. Żeby czasem ktoś nie myślał, że we wszystkich wykryto nieprawidłowości dzięki JPK.

 •  

  pokaż komentarz

  Ponieważ mam na co dzień do czynienia z jpk w dużej firmie to Wam powiem parę rzeczy jak to wygląda od kuchni.
  Co miesiąc po wysłaniu jpk Vat mamy z US pisma z żądaniem wyjaśnień bo im się coś nie zgadza, a pewnie się nie zgadza u wszystkich bo miski z US a raczej ich oprogramowanie które im alertuje niezgodności jest kiepsko napisane. Po pierwsze porównuje dane z deklaracji Vatowskich które wysyła się jeszcze do US z danymi z JPK tylko że w jpk w poszczególnych pozycjach są zaokrąglenia do pełnych złotych a w deklaracji nie. I co miesiąc musimy pisać bzdurne wytłumaczenia dlaczego są różnice i z czego wynikają. Noż K.. M.. wynikają z przepisów. I jeśli takie przypadki są wśród tych 36 tysięcy niezgodności to nie ma się czemu dziwić.
  Dwa - wiele osób świadomie nie płaci Vatu, wystawia Ci faktury które wrzucasz w koszty a później US Ci ten vat kwestionuje bo się okazuje że firemka która wystawiła Ci fakturę nie jest zarejestrowanym płatnikiem VAt i teraz to twoim obowiązkiem jest sprawdzenie tej firemki zanim przyjmiesz od nich fakturę. To teraz Ty jesteś strażnikiem VATu w swoim interesie.
  Taka firemka jest teraz na plusie o Vat bo go nie odprowadziła a ty jesteś stratny. Często się okazuje że firemka na bezdomnego więc kasa nie odzyskania.