•  

  pokaż komentarz

  Dotychczas Niemcy zapłaciły znacznie wyższe odszkodowania z tytułu afery spalinowej VW niż z tytułu reparacji wojennych Polsce. To nieprawdopodobne a jednak prawdziwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: To państwo niemieckie wypłacało odszkodowania z tytułu afery spalinowej, a nie VW?
   No i nie wiem co jest takiego nieprawdopodobnego w tym, że ogromny koncern w 2018 roku dysponuje większymi środkami niż powojenne resztki III Rzeszy.

  •  

   pokaż komentarz

   Dotychczas Niemcy zapłaciły znacznie wyższe odszkodowania z tytułu afery spalinowej VW niż z tytułu reparacji wojennych Polsce. To nieprawdopodobne a jednak prawdziwe.

   @stasiek_opona: Uważasz że Wrocław, Szczecin i kilka innych sporych miast wraz z infrastrukturą (drogi, kanalizacja, etc...) są tańsze niż odszkodowania z tytułu afery spalinowej VW?

   Rzuć sobie okiem na mapę https://eloblog.pl/interaktywna-mapa-przedwojennych-granic-ii-rzeczypospolitej/ co zyskaliśmy a co straciliśmy (w gruntach) na II WŚ.

  •  

   pokaż komentarz

   @stasiek_opona: Niemcy zaplacily jakies odszkodowania za "afere spalinowa"?
   Mozesz przyblizyc jakie i komu?

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Ehm. Ziemie zachodnie nie są formą reparacji, tylko realizacją pchnięcia Polski na zachód co Rosjanie chcieli zrobić już podczas I wojny światowej.
   No ale może to bogatsze ziemie były? No nie do końca. Rosjanie zdążyli przecież je splądrować i wywieźć fabryki, maszyny, zwierzęta itd.
   Festung Breslau to raczej kupa gruzu była. To ta „infrastruktura”?

  •  

   pokaż komentarz

   @PierDacze: Niemcy zaplacily USA za "afere spalinowa" firmy VW?

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: VW (firma nie w pełni prywatna) zapłaciła klientom z USA odszkodowania. Była to sprawa wagi politycznej i uczestniczyły w sprawie instytucje państwa niemieckiego i amerykańskiego

  •  

   pokaż komentarz

   @PierDacze: firma nie musi byc "w pelni prywatna". Nadal to po prostu firma a nie panstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: sprawa była rangi państwowej ze względu na kwote

  •  

   pokaż komentarz

   @Okcydent:

   Ehm. Ziemie zachodnie nie są formą reparacji, tylko realizacją pchnięcia Polski na zachód co Rosjanie chcieli zrobić już podczas I wojny światowej.

   Nie będę polemizował bo nie wiem.

   Rosjanie zdążyli przecież je splądrować i wywieźć fabryki, maszyny, zwierzęta itd.
   Festung Breslau to raczej kupa gruzu była. To ta „infrastruktura”?


   Ty widzisz kupę bezużytecznego gruzu a ja widzę:

   - dobrze zachowane (w większości) struktury budynków, niektóre mają nawet kompletne dachy, wystarczy wstawić okna i masz "stan surowy zamknięty", to o wiele lepiej niż w Warszawie

   - praktycznie kompletną infrastrukturę wod-kan-gaz, Ruscy może i kible ukradli ale rur kanalizacyjnych, studzienek, infrastruktury podziemnej już nie, bomby/pożary też tego nie zniszczyły

   - drogi, linie kolejowe, transport rzeczny praktycznie nietknięty, to nic że w niektórych miejsca ukradli tory czy nawierzchnię drogi zniszczyły czołgi/bomby ale podkłady kolejowe, podsypka, odwodnienia i cała bardzo droga infrastruktura podziemna jest nietknięta

   - wiadomo, że zdecydowaną większość mostów wysadzili w powietrze ale w większości tylko przęsła a przyczółki, filary, dojazdy, etc... zostały do ponownego wykorzystania

   - została również cała "infrastruktura" logistyczna, czyli dla przykładu podział ziemi na działki, wykupione działki pod infrastrukturę publiczną (np. drogi) - tego już nie trzeba było robić drugi raz...

   - został też praktycznie niezmieniony układ administracyjny: podział miasta na parcele, miejsca użyteczności publicznej, etc... wszystko co "dotarło" się przez dziesięciolecia nie trzeba było wymyślać od początku tylko przywrócić do używalności

   Reasumując, gdyby zniszczenia były takie jak mówisz to nikt by się nie bawił w odbudowę miasta tylko postawił inne w nowym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Wycofujący się Niemcy.
   Poza tym wykazujesz bardzo dużo myślenia życzeniowego, bo ja jednak widzę gruzy, do których wstawianie okien niewiele zmieni.

   źródło: odkrywca.pl

  •  

   pokaż komentarz

   Wycofujący się Niemcy.

   @Okcydent: Dalej patrzysz powierzchownie. Podbudowa została, wykupione grunty, infrastruktura podziemna, cała fura infrastruktury i logistyki której nie musisz już robić.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy artykuł dotyczy strat w ludziach to nagle Żydzi są uznawani za Polaków, ale kiedy artykuł jest o rzekomej współpracy Żydów z nazistami to nagle już tracą status Polaków. Niech się niektórzy zdecydują.

  •  

   pokaż komentarz

   @seicel: Ponieważ posiadali polskie obywatelstwo, polskie państwo ich chroniło (m.in. wielokrotnie słało prośby o pomoc do aliantów) i walczyło z holocaustem jak tylko mogło państwo podziemne.

   analogicznie #lewackalogika: gdy Żyd-komunista z polskim obywatelstwem dokonał zbrodni to był komunistą a jeszcze lepiej Polakiem, za to gdy pozostawił mienie bezspadkowe to już jest Żydem i Żydzi amerykańscy się po nie zgłoszą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @seicel: W sprawie mordów i kolaboracji mówimy o narodach. W sprawach odszkodowawczych naród nie istnieje, istnieje obywatelstwo i przynależność państwowa, bo kraj może być wielonarodowościowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Żadne mainstreamowe media typu TVN czy Wyborcza nie piszą o tym, że należy amerykańskim Żydom cokolwiek zwracać. Nie robią tego również media stricte lewicowe jak Krytyka Polityczna. Temat ten jest podejmowany przez nacjonalistyczne organizacje żydowskie, więc w sumie odpowiednik polskiego ONR.
   @_komentator_: Bardzo wygodnie, czemu w sprawie mordów i kolaboracji mamy mówić o narodach? Przecież byli obywatelami Polski. Czy w momencie rzekomej kolaboracji przestawali je posiadać?

  •  

   pokaż komentarz

   Bardzo wygodnie, czemu w sprawie mordów i kolaboracji mamy mówić o narodach?

   @seicel: a no dlatego, że cały świat nie mówi o holokauście w odniesieniu do Polaków, tylko do żydów.

   Czy w momencie rzekomej kolaboracji przestawali je posiadać?

   @seicel: a w momencie zagnania do getta czy do komory gazowej tracili?

 •  

  pokaż komentarz

  Na świecie liczy się siła a nie jakieś sentymenty. Ciesz się że dostaliśmy cokolwiek bo wojnę II przegraliśmy także mogliśmy na dobrą sprawę zostać z niczym. Nie szukaj spelrawiedliwosci na świecie bo będziesz cierpiał. Nie ma sprawiedliwości i nigdy nie będzie. Prawo pięści i dżungli, to jest to co spotkasz. Nikt z nikim się nie liczy i nie ma czegoś takiego jak przyjaźń czy sympatia. W Polityce trzeba walczyć i pokazywać gotowość do walki wówczas będziesz doceniony i szanowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @rochudzki: Mówiąc siła powinieneś dodać również tzw.soft power ponieważ same czołgi i karabiny w obecnych czasach czasem znaczą mniej niż świadomość społeczeństw i umiejętność przekonywania do swoich racji.
   Niestety w tej materii dopiero raczkujemy ale przynajmniej poruszamy tematy które mogą być naszym orężem a o których poprzednikom nie śniło się wspominać.

  •  

   pokaż komentarz

   @rochudzki: Polska nie przegrała II Wojny Światowej, znaleźliśmy się w obozie zwycięzców. Dyskutować można o bilansie zysków i strat, czy też o tym czy to dobrze/źle, ale w tej kwestii nie ma o czym. Niemcy może i weszli w XXI wiek jako bardzo silna i stabilna gospodarka, ale warto pamiętać, że w międzyczasie zostali praktycznie usunięci z powierzchni ziemi, powywieszani jak pospolici bandyci i zmontowani na nowo rękoma obcych mocarstw.

   Reszty, tj. niezbyt bystrych czy odkrywczych, prostackich hasełek (nawoływań?) nie bardzo jest jak podsumować. Na szczęście się mylisz, współcześnie w polityce wcale nie trzeba nieustannie walczyć i stroszyć piórka (oczywiście mowa o walce zbrojnej), m.in. dzięki doświadczeniom obu wojen światowych europejska cywilizacja całe szczęście mogła wznieść się ponad to.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart w jakim obozie zwycięsców? Przegraliśmy bo nie mogliśmy wogóle decydować o swojej przyszłości. Polska została potraktowana jak pies przy budzie. Dzisiaj... To tylko pozory, bo dalej liczy się to jaki silny masz kraj i gospodarkę. Słabeusze muszą wykonywać wszytko to co im się zleca, inaczej sankcje i poniewieranie.

 •  

  pokaż komentarz

  @sailor_73: a przyjdzie taki PafuncyMaj i powie, że to wszystko kłamstwo i manipulcja. Ostatnio starał się mi wytłumaczyć, że nie powinnismy brać pod uwagę populacji Żydów mieszkających w II RP jako ofiary bo sami byliśmy ich katami a teraz tylko bezczelnie wykorzystujemy ich jako statystyki. Smutno mi bo ten dureń powtarza za żydami, że nie uratowaliśmy WSZYSTKICH Żydów i wkładamy ich w statystki po czym podaje liczby uratowanych, wyciąga z nich procenty i sam podaje jako statystykę świadczącą na naszą niekorzyść. Smutno mi jeszcze bardziej

  źródło: x3.wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  A ile populacji stracił Izrael?

  pokaż spoiler ZERO / NIL / NONE / NADA / NOUGHT