•  

  pokaż komentarz

  Oprócz chorej akcji z AK serial udany, pokazany z perspektywy zwykłych młodych ludzi, których wyniszczyła wojna do cna

  •  
   P.........a

   +3

   pokaż komentarz

   @Hrvat: Mówisz o pociągu? Zgadzam się.
   Nie słyszałem, żeby była taka akcja w realu.
   Serial kot, tylko ta scena.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hrvat: @PiorunZeusa: tez uważam, ze serial bardzo dobry (poza paroma scenami) i szkoda, że my tak nie potrafimy przedstawiać swojej historii (nie tylko związanej z II wojną światową). Jedynie co mnie uderzyło to, że Niemcy zarówno dobrzy, jak źli (chociaż tu raczej dobrzy Niemcy vs źli naziści. Polacy też pokazani z dobrej i złej strony (plus m.in. za pokazanie wieszanych Polaków, którzy walczyli z okupantem). Natomiast żydzi kryształowi.

  •  
   P.........a

   +1

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: Żydzi przedstawieni wyłącznie jako same ofiary. Co do Niemcy vs naziści, to ja tego aż tak bardzo nie zauważyłem. Podoba mi się metamorfoza i śmierć brata "głównego bohatera". Ciapcia przemieniona w fanatyka. Coś pięknego.

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa: mi się podobała tez koncowa scena, gdzie ten gosciu z ss ukryl swa przeszlosc i zostal szycha w nowych rzadach, bo to wkoncu przyznanie sie do tego jak gladko ladowali nazisci po wojnie. Urzekl mnie tez akcent Aliny, chyba tak miala na imie, nie pamietam juz :)

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: Genialna scena, jak jeszcze tłumaczył.. załatwiłem mu dokumenty żeby wyjechał do Stanów( ͡° ͜ʖ ͡°) Żyd wiedział, że nie wygra i wyszedł rozczarowany. Niestety.. Wiadomo kto budował powojenne Niemcy - dobrze, że to zauważyli.

   Alina? Bardzo dobre pokazanie losów na obowiązkowych pracach w III Rzeszy.
   Serial bardzo dobry. Dla mnie przesadzona tylko scena z pociągiem. Jedyne do czego mogę się jeszcze przyczepić, to "częste" spotkania na froncie wschodnim głównych bohaterów, ale to też daje smaczku. Możliwe, ale raczej nierealne tak samo pociąg i Polska partyzantka podczas akcji z pociągiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hrvat: @PiorunZeusa: @jaroslaw_madry: przecież sceny z polskim antysemityzmem oddają świetnie rzeczywistość! Co zrobili AKowcy, akurat oddział zadeklarowanych antysemitów, po znalezieniu wagonu żydów, po tym jak obiecali topić ich jak koty? Przymknęli wagon bez zatrzaskiwania i sobie poszli. Oczywiste jest, że wyjdą i rozbiegną się po lesie.

   Co pokazuje, jaki był w Polsce antysemityzm: powszechny, ale tylko werbalny i deklarowany. Polacy przed wojną skromnie piętnowali żydów, żywili do nich niechęć, ale ręki na nich nie podnosili, przynajmniej ogół.

   I ta scena, jak odkryli, że Wiktor to nie dość że Niemiec, to jeszcze żyd. Stoi tyłem w lesie, a jego niedawny towarzysz ładuje pistolet. Wygląda jak przygotowanie do egzekucji. A Polak mu ten pistolet rzuca i życzy szczęścia.

   No, ale jak ktoś jest paranoikiem, to dostrzeże w tych scenach to co chce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Glassius: dokładnie tak jak mówisz a komizmu dodawał fakt łamanego polskiego przez niemieckich aktorów w AK, dobrze płaca? #60szeklizawpis

  •  

   pokaż komentarz

   @Hrvat: za słabo. Z drugiej strony płacą lepiej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hrvat: Tobie też nie płacą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius: Masz jakikolwiek dowód, że scena z pociągiem jest autentyczna? Nigdy nie słyszałem żeby gdziekolwiek na terenie okupowanej Polski doszło do takiego incydentu - chodzi mi o postawę wobec Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa: scena z pociągiem to na pewno tylko alegoria, aby pokazać, że Polacy byli przede wszystkim biernymi obserwatorami Holocaustu. Nawet jeśli antysemickie głosy w Polsce były wtedy powszechne.

   Gdyby chcieli Armii Krajowej dopiec, to by odegrali motyw zbrodni w Lesie Siekierzyńskim, gdzie oddział AK wymordował 30 Żydów.

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius: Biernymi obserwatorami Holocaustu? Sugerujesz, że nie było Polaków którzy pomagali i ratowali Żydów?

   Nie zapominaj, że Polska Ludowa dbała o pokazanie złego wizerunku AK.
   Nie znaleziono do dzisiaj zwłok ofiar.
   Gdyby zbrodnia była prawdziwa, to trzeba też popatrzyć na "konieczność". W takich sytuacjach istnieje duże ryzyko wydania grupy przez ludność - jeszcze większe prawdopodobieństwo przy ludności Żydowskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa:
   Zadziwia mnie Twoje dwójmyślenie.
   1. Z jednej strony jako paranoik podejrzewasz, że zaprzeczę istnieniu Polaków ratujących Żydów. Nie zaprzeczyłem i nie zaprzeczę. Nie zaprzeczę też istnieniu szmalcowników. Specjalnie dałem tam słowo "przeważnie", by mówić o ogóle, większości. Gdybym sugerował to co myślisz, napisałbym "tylko".
   2. Z drugiej nie potrafisz się w takiego polakożercę wcielić. Cała otoczka ideologiczna towarzysząca tej zbrodni byłaby dla polakożercy nieważna. Był proces? Był. Skazali winnych? Skazali. No to mamy dowód, że AKowcy mordowali Żydów. I nie musisz mi tłumaczyć, że okoliczności zbrodni są niejasne, a "Zawisza" został za ten mord zdegradowany.

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius:
   Dziękuję za wytłumaczenie. Obrazek niepotrzebny gdyż jest to zwykła manipulacja, aczkolwiek zacna.

   Kiedy były procesy? Kiedy byli skazywani?
   Jak można kogoś skazać za morderstwo.. nie mając zwłok? - jednak będę tłumaczył, że okoliczności zbrodni są niejasne.
   Proszę zwrócić uwagę co ZSRR robiło z ludźmi po wojnie. Wymuszało zeznania, fałszowało zeznania, siało terror na ziemiach Polskich. Z wielu bohaterów zrobiono zwykłych zbrodniarzy lub zadbano o ich zapomnienie.

   Napisałem też w poprzednim poście, że czasem niestety "konieczność" czegoś wymaga. Nawet brutalnych i podłych ruchów. Nie popieram zabijania kobiet i dzieci, ale istnieje wielkie prawdopodobieństwo wydania żołnierzy AK w tamtej sytuacji.

   Badacze mordu podnoszą, że jego przebieg został ustalony głównie w oparciu o zeznania i inne dowody zebrane w toku śledztwa i postępowania sądowego przeprowadzonego w 1950 przez organy państwowe Polski Ludowej, które programowo zabiegały w okresie stalinowskim o kompromitację Armii Krajowej[1].

   Przeprowadzone po 1989 badania naukowe tylko częściowo potwierdziły fakty ustalone w latach 50. Istotna jest okoliczność, że nieznane jest miejsce pochówku ofiar, przez co niemożliwe jest przeprowadzenie ekshumacji ciał[1].

   Nie ustalono tożsamości ofiar[1].

   Niektórzy uczestnicy dyskusji na temat mordu podnoszą, że rozkaz dowódcy oddziału AK w sprawie zabicia grupy Żydów mógł wynikać z obawy przed ściągnięciem przez koczującą w lesie grupę uwagi Niemców, a przez to ściągnięcie realnego niebezpieczeństwa militarnego dla oddziału partyzanckiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa:

   Obrazek niepotrzebny gdyż jest to zwykła manipulacja
   Dla mnie potrzebny. Człowiek się stara, używa kwantyfikatorów by powiedzieć dokładnie to co trzeba, a tu ktoś mu wkłada w usta rzeczy, których nie powiedział, ehh... Wiedziałem, że media polskojęzyczne sieją ksenofobiczną propagandę, ale że aż tak skutecznie?

   Co do odcieni szarości: one nie są ważne. A przynajmniej nie byłyby gdyby użyli tego mordu w serialu. Obecnie, dzięki nowej ustawie, cały świat powoli się przekonuje, że polscy antysemici nie tylko ponosili odpowiedzialność za Holocaust, ale jeszcze zaczęli właśnie fałszować historię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius: Zadałem pytania:

   Biernymi obserwatorami Holocaustu? Sugerujesz, że nie było Polaków którzy pomagali i ratowali Żydów?
   Nigdzie nie stwierdziłem, że tak twierdzisz. Zapytałem czy tak uważasz. ? - wiesz do czego służy? Prawda?

   Ja nie fałszuje historii w żadnym stopniu. Zauważam, że nie znaleziono nigdy ciał. Proces był za czasów dyktatury ZSRR. Nigdzie nie napisałem, że to kłamstwo i brednie.

   Antysemityzm? Nie napisałeś wprost, ale dajesz mi do zrozumienia:

   ale jeszcze zaczęli właśnie fałszować historię
   zrób sobie następny obrazek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa:

   Zapytałem czy tak uważasz.
   "Czy ty lubisz jeść kupę?" Przecież nigdzie nie napisałem że lubisz, tylko zadałem pytanie. Boisz się prawdy?

   Takie pytania nie są próbą dociekania prawdy, tylko sugestią. Nawet jeśli nieświadomie to pokazałeś, iż podejrzewałeś mnie o coś. Dokładnie to o to, że zaneguję bohaterstwo niektórych Polaków.

   Zauważam, że nie znaleziono nigdy ciał. Proces był za czasów dyktatury ZSRR
   Ja tego też nie piszę. Po prostu, gdyby ktoś chciał Polaków szkalować to by właśnie takie kwiatki wyciągał nie przejmując się co się tak naprawdę wydarzyło. Twórcy serialu tego nie zrobili.

   Antysemityzm? Nie napisałeś wprost, ale dajesz mi do zrozumienia:
   Nie. Daję Ci do zrozumienia, że uległeś paranoi szerzącej się w Polsce wirusowo, jakoby istniał spisek próbujący przypisać Polakom odpowiedzialność za Holocaust. Takie pojedyncza indywidua faktycznie istnieją, ale co do jednego to byli ignoranci, których poważni ludzie ignorowali. Do tej pory

   ale jeszcze zaczęli właśnie fałszować historię

   zrób sobie następny obrazek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nie muszę, już zrobiono. Przeklejam.

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius:

   "Czy ty lubisz jeść kupę?" Przecież nigdzie nie napisałem że lubisz, tylko zadałem pytanie. Boisz się prawdy?
   Takie pytania nie są próbą dociekania prawdy, tylko sugestią. Nawet jeśli nieświadomie to pokazałeś, iż podejrzewałeś mnie o coś. Dokładnie to o to, że zaneguję bohaterstwo niektórych Polaków.


   Jakiej prawdy mam się bać?
   Odbijam piłeczkę:

   że Polacy byli przede wszystkim biernymi obserwatorami Holocaustu.
   Sugerujesz, że Polacy byli biernymi obserwatorami, nie wymieniasz jednostek, tylko sugerujesz ogół Polaków. Sugerujesz, że większość lub wszyscy - mimo zabiegu "przede". Nawet jeśli nieświadomie to pokazałeś, iż podejrzewasz Polaków o bierność.

   Ja tego też nie piszę. Po prostu, gdyby ktoś chciał Polaków szkalować to by właśnie takie kwiatki wyciągał nie przejmując się co się tak naprawdę wydarzyło. Twórcy serialu tego nie zrobili.

   Wolałbym taki kwiatek niż nierealny pociąg. Poważnie.. Sytuacja przedstawiona przez Ciebie jest bardziej realna. Są jej zwolennicy, były niby procesy itp.

   Daję Ci do zrozumienia, że uległeś paranoi szerzącej się w Polsce wirusowo, jakoby istniał spisek próbujący przypisać Polakom odpowiedzialność za Holocaust.

   Nie uległem żadnej paranoi. Niemcy otwarcie się przyznają do Holokaustu.

  •  

   pokaż komentarz

   Sugerujesz, że Polacy byli biernymi obserwatorami, nie wymieniasz jednostek, tylko sugerujesz ogół Polaków. Sugerujesz, że większość lub wszyscy - mimo zabiegu "przede". Nawet jeśli nieświadomie to pokazałeś, iż podejrzewasz Polaków o bierność.

   @PiorunZeusa: Bo byli bierni. I nawet nie dlatego, że ich to nie obchodziło:
   1. Polacy samo ledwo sobie radzili, byli szykanowani, rabowani i mordowani.
   2. Większość Żydów ochoczo (nieliczni zmuszeni) sami pozamykali się w gettach, co było spełnieniem ich przedwojennych postulatów. A do getta nie wolno było Polakom chodzić, to jak mieli pomagać?
   3. Polacy widzieli co robiono Żydom podczas łapanek. Ale co do wywózek, to oficjalna linia propagandowa mówiła o przesiedleniach. To nie jest takie straszne i prześladowani Polacy nie widzieli sensu z tym zbytnio walczyć.
   4. Wreszcie za pomoc w ukryciu Żyda groziła śmierć całej rodziny. Nie wiem jak często Polacy woleli udawać, że ukrywanych przez sąsiada Żyda nie widzieli, ale i tak mnóstwo Żydów wydano tylko z tego powodu.

   Poza tym, liczby: Polskę po wojnie zamieszkiwało 23,5 mln ludzi. Polskich sprawiedliwych wśród narodów świata jest 6706. To jest 0,0003 populacji. Jakieś pytania?

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius:

   1. Polacy samo ledwo sobie radzili, byli szykanowani, rabowani i mordowani.
   Prawda. Dodam, że była jeszcze kara śmierci za pomaganie Żydom.

   2. Większość Żydów ochoczo (nieliczni zmuszeni) sami pozamykali się w gettach, co było spełnieniem ich przedwojennych postulatów. A do getta nie wolno było Polakom chodzić, to jak mieli pomagać?
   Przed wojną żyli w tzw. "gettach" - z własnej woli. Wiadomo inaczej, to wyglądało, ale zapewne stąd nazwa.
   Polacy jednak niejednokrotnie pomagali Żydom w gettach. Przykład? Przemycanie jedzenia.

   3. Polacy widzieli co robiono Żydom podczas łapanek. Ale co do wywózek, to oficjalna linia propagandowa mówiła o przesiedleniach. To nie jest takie straszne i prześladowani Polacy nie widzieli sensu z tym zbytnio walczyć.
   To samo robiono z Polakami podczas łapanek. Polaków też wywożono.

   4. Wreszcie za pomoc w ukryciu Żyda groziła śmierć całej rodziny. Nie wiem jak często Polacy woleli udawać, że ukrywanych przez sąsiada Żyda nie widzieli, ale i tak mnóstwo Żydów wydano tylko z tego powodu.
   Mnóstwo Żydów też uratowano i mnóstwo Polaków zostało za pomoc skazanych na karę śmierci + ich rodziny.

   Poza tym, liczby: Polskę po wojnie zamieszkiwało 23,5 mln ludzi. Polskich sprawiedliwych wśród narodów świata jest 6706. To jest 0,0003 populacji. Jakieś pytania?

   40 mln ludzi po wojnie mieszkało we Francji. Francja: 3995 - sprawiedliwych wśród narodów świata.

   Ważne kryteria:

   Uratowany musi być Żydem, a osoba, która ocaliła mu życie, nie może być narodowości żydowskiej.
   Z uratowaniem życia nie może się wiązać zysk materialny dla wybawcy (zwrot kosztów, na przykład za jedzenie lub mieszkanie, jest akceptowalny).
   Pospieszenie na ratunek musiało wiązać się z jakimś ryzykiem dla życia lub wolności wybawcy.


   W mojej rodzinie była historia następująca:
   Pradziadkowie ukrywali Żydów. Różnych w czasie wojny. Co znaczy "różnych"?
   Jedni uciekali dalej np. po chwilowym zatrzymaniu się u mojej rodziny czy byli przenoszeni do innych znajomych.
   Pewnego dnia niestety wydał się proceder. Niemcy byli na tyle "łaskawi", że rozstrzelali "tylko" pradziadka.
   Prababcia przeżyła, moja Babcia i x innych dzieci. Z obecnych światków tamtej historii żyje tylko moja Babcia.
   Myślisz, że ma status sprawiedliwego pośród narodów? Nie. Nawet nikt o to się nie starał. Gdyby chciała, to jak udowodnić, że pomagało się Żydom? Żyd wyruszający dalej nie miał zapisanego adresu na kartce, nie wiadomo czy przeżył wojnę, pod koniec wojny cały dobytek mojej rodziny poszedł z dymem. Tak właśnie znaleźli się w wielkim mieście (mieszkali na wsi przed i podczas wojny). Nawet jeżeli Żyd (a było ich kilki) przeżył wojnę, to nie mógł odnaleźć mojej rodziny (o ile próbował). Moja Babcia nie pamięta nazwisk, Prababcia umarła jeszcze za ZSRR - też musiała siedzieć w tamtych czasach cicho.

   Takich historii może być wiele.

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius:
   Zaznaczmy, że w Polsce była kara śmierci za pomaganie Żydom. Sam to zauważyłeś, ale chciałbym dodać, że nie było innego państwa w którym taka kara była.

   Troszkę historii:

   Działalność Żegoty polegała na organizowaniu pomocy dla gett w postaci żywności, lekarstw oraz ubrań, organizowaniu z nich ucieczek, a także wyszukiwaniu kryjówek dla uciekinierów w postaci mieszkań oraz lokowanie ich w innych bezpiecznych miejscach. W samej tylko Warszawie z getta uciekło kilka tysięcy osób, a po „aryjskiej stronie” ukrywało się 25 000 Żydów[25]. Od momentu powstania „Żegota” udzieliła takiego wsparcia materialnego około 4 tys. ukrywających się osób pochodzenia żydowskiego.

   Ważną działalnością organizacji było wystawianie Żydom ok. 50 tys. dokumentów mających potwierdzać chrześcijańskie pochodzenie oraz świadectw chrztu. Było to możliwe tylko dzięki zaangażowaniu się w pomoc dla Żydów polskiego Kościoła Katolickiego, ponieważ na mocy konkordatu z 1925 roku parafie katolickie pełniły równocześnie funkcje dzisiejszych Urzędów Stanu Cywilnego.

   Oprócz pomocy zorganizowanej świadczonej przez polskie instytucje oraz organizacje państwa podziemnego Żydom z własnej inicjatywy pomagała również ludność cywilna. Pomoc polegała głównie na udzielaniu ludności żydowskiej schronienia, dostarczaniu im pożywienia i medykamentów oraz umożliwianie im ucieczki. Żydowski historyk Emanuel Ringelblum zanotował wiele przejawów spontanicznej pomocy świadczonej Żydom przez Polaków. Sytuacje takie miały miejsce już w pierwszych dniach utworzenia getta warszawskiego.

   Wydawanie ukrywających się Żydów władzom niemieckim dla korzyści materialnych zwane potocznie szmalcownictwem uznawane było przez podziemne władze i kierownictwo Armii Krajowej jako kolaboracja z okupantem, za którą groziła kara śmierci.

   Seria kilkunastu akcji bojowych o kryptonimie Akcja Getto przeprowadzonych w czasie powstania w gettcie w okresie pomiędzy 19 kwietnia 1943, a 16 maja 1943 roku przez jednostki Kedywu Armii Krajowej koncentrowały się na atakach na kordon okrążający walczących żydowskich powstańców, wysadzenie murów getta i umożliwienie im ucieczki w stronę Dworca Gdańskiego i Żoliborza, a stamtąd do Puszczy Kampinoskiej[49].

   Udział polskiego podziemia zbrojnego w walkach w getcie oraz poza nim wielokrotnie potwierdza 75-stronicowy Raport Stroopa generała SS i policji, Jürgena Stroopa, który był dowódcą oddziałów niemieckich zwalczających powstanie. Raport wielokrotnie wspomina o zaangażowaniu w walki polskiego ruchu oporu zarówno w atakach wymierzonych w kordon policyjny rozmieszczony wokół getta jak w walkach w jego wnętrzu. Autor wobec Polaków używa określenia "polnische Banditen" - "Polscy bandyci".[46]

  •  

   pokaż komentarz

   Sam to zauważyłeś, ale chciałbym dodać, że nie było innego państwa w którym taka kara była.

   @PiorunZeusa: Jest to powszechnie powtarzane kłamstwo. W Serbii i na Ukrainie też tak było
   http://dzieje.pl/aktualnosci/kara-smierci-za-ukrywanie-zydow-wywiad-z-prof-andrzejem-zbikowskim

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius: Twoje źródło nie jest dla mnie wiarygodne, ale ok. Uznajmy, że mój błąd.
   Jak odniesiesz się do reszty?

  •  

   pokaż komentarz

   @PiorunZeusa: Moja babcia też mi opowiadała że jej ojciec Żydów ukrywał, ale ja starowince nie wierzę: za dużo głodnych historyjek naopowiadała.

   Nasza historiografia rozpisuje się o polskim bohaterstwie, a rzadkie przypadki pomocy Żydom jawią się w niej jako reguła, podczas gdy był to właśnie wyjątek. O prześladowaniach Żydów przez Polaków nie mów prawie nic.

   Zauważ jak wygląda nasza dyskusja. Przez cały czas przerzucamy się faktami historycznymi i mówimy (prawie) tylko prawdę. Jedyne tak naprawdę co robimy, to kładziemy różne akcenty na aspekty okupacji. Kiedy tylko Polakowi powie się coś niewygodnego historycznie, Polak wyciąga pojedyncze przypadki bohaterstwa i stawia je jako regułę. To powoduje naturalną reakcję ochronną rozmówców za granicą, bo wrażenie budowane przez Polaka kłóci się z faktami historycznymi.

   Jest czym się chwalić, ale nie wolno przesadzać. Fakty są takie, że Polacy wypadają korzystnie odnośnie Holocaustu, przynajmniej porównując nas do Francuzów czy Słowaków. Jednak i tak pomagaliśmy Żydom bardzo mało. Niezależnie od tego, czy mogliśmy więcej, czy nie. No i trzeba uważać z absolutami, bo nie mamy monopolu na karę śmierci za pomoc Żydom, paru Polaków w SS się znalazło a parę pogromów odbyło się jak już Niemcy sobie poszli. Takie akcje Polacy odstawiali bardzo rzadko, ale jednak.

   Z drugiej strony, istniał żydowski oddział partyzancki który prześladował Polaków, a żydowscy oficerowie byli nadreprezentowani w radzieckich służbach okupacyjnych. I też niektórzy z tych wyjątków chcą budować regułę "Żydzi prześladowali Polaków"

  •  
   P.........a

   0

   pokaż komentarz

   @Glassius: Ja swojej babci wierze. Drugiej bym nie uwierzył z tego samego powodu co Ty.

   Prześladowania Żydów przez Polaków było obecne. Zawsze znajdą się ludzie źli i dobrzy.
   Wg mnie więcej ludzi pomagało niż szkodziło.

   Nasz rozmowa tak wygląda ponieważ są dowody na pomaganie Żydom i na antysemityzm. Jak pisałem wyżej:
   zawsze znajdą się ludzie źli i dobrzy.

   Jest czym się chwalić i nie wolno przesadzać, to prawda. Na tle Francuzów? We Francji nie było kary śmierci za pomaganie Żydom. Mało pomagaliśmy? Ile mieliśmy pomagać? Ludzie ledwie wiązali koniec z końcem, walczyli o przetrwanie. Nikt nie ma prawa powiedzieć, że Polacy mało pomagali. Ja nie wiem czy miałbym "jaja" żeby pomóc. Może bałbym się konsekwencji.

   Polaków w SS było paru? Większość wcielona siłą, ale prawda byli też ochotnicy - jednak na tle Europy wyglądamy pod tym względem też najlepiej. Ruch oporu w Polsce był najbardziej skuteczny, największy (tak twierdzą historycy), ja uważam że "najlepszy" był w ZSRR a Polska była druga - co daje świetny wynik.

   Pogromy po wojnie na Żydach? Zgadzam się i zaznaczam, że sam nie byłbym raczej łaskawy. Dlaczego?

   Jeszcze w czasie kampanii wrześniowej miały miejsce przypadki, gdy ludność żydowska wielu polskich miast i miasteczek witała uroczyście wkraczające oddziały Wehrmachtu. W Łodzi i w Pabianicach z inicjatywy miejscowych Żydów zbudowano ukwiecone bramy powitalne, a delegacje żydowskich kahałów witały Niemców chlebem i solą[137].

   Według świadectw niemieckich w wielu miejscach ludność żydowska witała wkraczający do Polski Wehrmacht hitlerowskim pozdrowieniem Heil Hitler, a niekiedy np. w Mławie brała udział w plądrowaniu domów w płonącym mieście[138].

   W znacznej części kresowych polskich miasteczek Żydzi witali tryumfalnie radzieckich okupantów. Jesienią 1939 roku setki kresowych Żydów zaangażowały się w organizowanie kampanii propagandowej przed wyborami do Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. W ich trakcie zdecydowana większość ludności żydowskiej głosowała za przyłączeniem tych terenów do Związku Radzieckiego[141].

   Nie propaguje tutaj: "Żyd zły", "Żyd sam sobie winny", ale daje to do myślenia. Gdyby w mojej wiosce, mieście wydarzyła się podobna sytuacja na pewno bym zareagował. Nie chodzi tu o Żydów, tak samo bym postąpił wobec Polaków. Za kolaborację była śmierć, a samosądy to inna kwestia, nie usprawiedliwiając trzeba popatrzyć też na czasy. Wydaje mi się, że bym zareagował - wydaje mi się bo nie wiem czy miałbym sumienie i na tyle odwagi.

 •  

  pokaż komentarz

  Reduta Dobrego Imienia powinna włączyć się w ten proces i wspierać walczących o prawdę.

 •  

  pokaż komentarz

  Ulubiony serial liberalno-lewicowych folksdojczów, za rządów Platfonsów Obywatelskich emitowany był w TVP, aby POniżyć Polaków.Na szczęście rządy reżimu tuskoidalnego już się skończyły.Trzeba pilnować Polski, żeby liberalne zaprzańce nie wrócili do władzy.

 •  
  w.....3

  -2

  pokaż komentarz

  Polacy oprocz tego ze powinni sie sadzic z tworcami tego typu gowien powinni sie tez zastanowic... ze przez to cale antysemickie p%#?!!?enie wspolczesnie...durne teksty w tvp roznych ziemkiewiczow ogorkow idiotyczne wywody antyzydowskie braunow i innych tego typu oszolomow swastyki czy gwiazdy dawida na szubienicach malowane przez roznych debili na murach wlasnie dolewamy oliwy do ognia niemieckiej rewizjonistycznej maszynie propagandowej... po 1 powinno sie to uciac raz na zawsze a po 2 do style bookow na wystapienia publiczne z roznych historycznych okazji powinno byc wpisane ze polityk Polski ma uzywac nazwy niemcy... nie nazisci czy hitlerowcy ale niemcy i powtarzac np na rocznicy wyzwolenia Auschwitz slowo niemcy tyle razy co aktor nazwe leku na biegunke w reklamie...tablice w muzeum pozmieniane z bezimiennych ss-manow na niemieckiego ss-mana i wszedzie gdzie sie da wpisac nazwe niemcy na kazda tablice... oni maja kase na zalosna propagande ... my mamy dowody ich zbrodni u siebie

 •  

  pokaż komentarz

  Serial bardzo dobry.Znam wiele opowiesci ludzi ,ktorzy byli na robotach w Niemczeh.Slyszeliscie o tzw.dobrych Niemcach? tacy tez byli.