•  

  pokaż komentarz

  U nas zaczynają od wlepiania mandatów

  •  

   pokaż komentarz

   U nas zaczynają od wlepiania mandatów

   @boguslaw13: Wiesz, ale w ten sposób próbuje się (wprawdzie nieudolnie) zlikwidować źródło problemu (emisja szkodliwych "substancji"). A Chińczycy stawiając taką wieżę walczą ze skutkami.

   IMO - lepiej wyeliminować przyczyny niż walczyć ze skutkami. Tylko metodę walki należałoby zmienić bo mandaty nie załatwią sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: A co jest przyczyną, że ludzie palą śmieciami? Może trzeba zacząć od prawdziwego źródła problemu a nie nazywać źródłem problemu rzeczy, który w rzeczywistości nie jest źródłem problemu?

  •  

   pokaż komentarz

   A co jest przyczyną, że ludzie palą śmieciami?

   @Primusek: Ignorancja?

  •  

   pokaż komentarz

   @inozytol: Brak pieniędzy? Mnie stać na drewno, więc nie palę śmieciami. Twierdzenie, że to "ignorancja" jest typowe dla ludzi, którzy twierdzą, że system III RP jest tak świetny, że niemożliwe jest, żeby ludzi nie było stać na palenie, czymś bardziej "ekologicznym", niż opony i stare szmaty. Niemożliwe jest, żeby ludzie nie dorobili się na tyle, żeby palić czymś innym.
   Ignorancję to ty masz w butach.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jest przyczyną, że ludzie palą śmieciami?

   @Primusek: Bieda i głupota.

   Mnie stać na drewno, więc nie palę śmieciami.

   A widzisz, bo powinniśmy doążyć do wyeliminowania paliw stałych w ogóle. Dlaczego nie ogrzewasz np. gazem ziemnym?

   Niemożliwe jest, żeby ludzie nie dorobili się na tyle, żeby palić czymś innym

   Możliwe, niestety. Poza tym nawet jeśli ich stać na coś innego to nie mają świadomości (zwłaszcza starsi), że robią źle. Edukacja też na pewno może tutaj pomóc.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: uwzględniając niewielki koszt, to mogą szybko zwalczyć skutki i tym sposobem zostawić sobie więcej czasu na walkę z przyczynami. Przyjmując ekwiwalent jednego bombowca strategicznego B2 wybudują 50-100 takich wież. Co oznacza filtrowanie, dziennie, kilometra sześciennego powietrza. Nieźle ...

  •  

   pokaż komentarz

   @plpi2018: Walka ze skutkami też ma swoje plusy i nie twierdzę, ze jest bez sensu. Odnoszę się tylko do pierwszego wpisu, który jakoby krytykuje próby walki z przyczyną problemu. A poza tym utrzymany jest w tonie "wszędzie jest pięknie a u nas to tylko syf, malaria i trzeci świat".

   Tak na marginesie to te wieże jednak brzydkie są i szpecą krajobraz ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @inozytol niestety nie, wysokie ceny alternatyw jak i samego węgla. Energia w pl jest najdroższa w Europie. Mamy najdroższy prąd, najdroższy gaz a wraz z nim najdroższy węgiel i jego niską jakość, nie podlegającą normom i badaniom... To jest przyczyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek mandaty poniekąd rozwiązują ten problem, bo dzięki nim palenie śmieciami powinno stać się droższe (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: Wcale nie mam najdroższego prądu w Europie? Skąd wziąłeś te rewelacje? Ba, nawet po uwzględnieniu siły nabywczej nadal nie mamy najdrożej.
   https://wysokienapiecie.pl/2288-w-europie-spadly-ceny-pradu/

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: alternatywy mają tylko pozornie wysoki koszt. Jeśli za zasyfienie powietrza nad całą Polską trzeba zapłacić 0zł, to znaczy że na to się zgadzamy, albo traktujemy jak koszt dla społeczeństwa i ogromną dotację do paliw kopalnych. Dotacje wynikające z pokrywania kosztów zanieczyszczenia (np leczenie ludzi itp) w skali świata wynoszą rocznie 5 bilionów $, w samych stanach 600mld $. Przy takim finansowaniu nie ma czegoś takiego jak tanie "alternatywy" - ktoś musiałby rozdawać czystą energię prawie za darmo.

   https://www.imf.org/en/Publications/WP/Issues/2016/12/31/How-Large-Are-Global-Energy-Subsidies-42940

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy a może warto podjąć oba działania, a nie tylko mandaty czyli to co akurat jest najprostsze.

  •  

   pokaż komentarz

   a może warto podjąć oba działania

   @h3lloya: Nie tyle "warto" co "trzeba". I to powinny być działania szybkie i zdecydowane, bo mandatami to powietrza sobie nie oczyścimy.
   A że musimy coś zrobić udowadnia nam ta mapka:
   http://airindex.eea.europa.eu/

   (dodałem do powiązanych)

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: To nie brak pieniędzy tylko nie wiedza. Ludzie w każdym wieku nie rozumieją na przykład że prawidłowa temperatura w domu to 19-21 stopni. Zamieniając paliwa stałe na gaz i obniżając temperature w domu do tych właściwych 20 stopni sądzę że większaść ludzi zapłaciła by tyle samo. U mnie w rodzinie, która w większości mieszka na wsiach, gdzie nie zajrze to w domu jest 25-26 stopni. Straty energii przy tak wysokiej temperaturze są ogromne. W chwili obecnej mieszkam w nowo wybudowanym bloku, sąsiedzi na około grzeją tak że przy moim standardzie w mieszkaniu (19 stopni) ogrzewanie włączałem dopiero gdy temperatura spadała poniżej 0. Przy 5 stopniach na dworzu, dzięki sąsiadom którzy muszą mieć w domach po 25+, u siebie w domu mam 20 stopni. Co ciekawe pomimo że właściwie nie grzeje to spółdzielnia i tak twierdzi że grzeje, ale to już inna historia, walczę właśnie o naprawę mierników ciepła.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: klawo, tylko argument o biedzie wyczerpuje się, gdy odwiedzisz np. bogate osiedla domków jednorodzinnych w wielu miastach, bo bogaci tak samo palą gównem. Na podjeździe merc za ćwierć miliona, a z komina dym jakby wybierali papieża.

  •  

   pokaż komentarz

   lepiej wyeliminować przyczyny niż walczyć ze skutkami

   @MandarynWspanialy: @boguslaw13: ponadto 8mln metrów sześciennych na dobę to jest kostka 69x69x69 m na godzinę. To jest 12 bloków mieszkalnych 7 piętrowych. Musieliby postawić takich filtrów tysiące żeby oczyścić jedno miasto.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Ta prawidłowa temperatura jest ustalona w jakiejś ustawie, czy tak zadecydowałeś, bo Tobie ona odpowiada?

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: Primusku, śmieciami palą nie tylko biedni ludzie (akurat wśród nich jest stosunkowo mało palaczy wszystkim). Palą śmieci ludzie, którzy mają małą wiedzę lub wielkie ego i uważają, że ich zakazy/ nakazy nie obowiązują bo oni mają konto w banku takie, że hej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: jestem w stanie wskazać osoby, które palą śmieciami mimo niepustego portfela. Dzwoniłem na SM, nic się nie zmieniło. Znam dwóch przedsiębiorców, którzy robią to samo. Na nich skarżyły całe osiedla, nic się nie zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   Bieda i głupota.

   @MandarynWspanialy: Jesteś w stanie wskazać czego jest więcej? Jak kogoś stać to głupotę da się wyeliminować i przestanie to robić. W tym pierwszym przypadku to nie rozwiązuje problemu. Smog dotyczy przede wszystkim centrów miast w takim sensie, że z tamtejszych kominów wydobywa się najwięcej śmieci. A akurat dla Polski jest charakterystyczne, że najbiedniejsi skupiają się w centrach dużych miast. Nie da się wyciągnąć innych wniosków.

  •  

   pokaż komentarz

   @rybycy: Ty znasz takich ludzi, a ja znam takich ludzi, których nie stać. Więc, w który dowód anegdotyczny uwierzysz?

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw13: Poza tym wszystkim, co już zostało napisane, to mandaty nie są jedynym sposobem usunięcia źródła problemu. Prowadzone są również dofinansowania na wymianę systemu ogrzewania oraz na docieplenie mieszkań.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Czyli grzejesz się cudzym kosztem, bo przenikalność przez ściany/ stropy jest niezerowa. Ergo jesteś pasożytem, żerującym na tym, że sąsiedzi muszą nagrzać i swoje i Twoje mieszkanie i jeszcze się tym chwalisz. Fakt tego, że nie musisz nagrzewać do 25 stopni w niczym Cię nie usprawiedliwia.

   Ja też mam takich sąsiadów, którzy nie grzeją, bo po co skoro inni ich ogrzeją. Przez to ja muszę mieć grzejniki ustawione na maksa, aby ogrzać swoje mieszkanie (i mieć moje 21-22 stopnie) oraz częściowo piętro poniżej i piętro nade mną. A potem na rozliczeniu idiotycznych podzielników widać - moje mieszkanie 100 jednostek na każde 5-10 poniżej i 2-5 powyżej. Spółdzielnia nic z tym nie może zrobić, bo argumentacja jest podobna do Twojej, że sąsiedzi "mają inny komfort termiczny niż ja i nie muszą włączać grzejników" - czytać: pierdoły. Dobrze, że tylko połowa opłat za ciepło jest z rozliczania liczników, a reszta od metrażu, bo przy takich uczciwych sąsiadach poszedłbym z torbami całkowicie. Najbardziej sensowne byłoby, gdyby wszyscy grzali na podobnym poziomie - wówczas nie ma przepływu ciepła pomiędzy mieszkaniami i wszyscy w miarę uczciwie za to płacą.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy no bo go moze nie stac, ludzie, przeciez nikt kto nie musi nie pali smieciami, ludzi po prostu nie stac na opal to pala czym popadnie. Ciekawe jakbys gadal gdybys mial do wyboru cieplo w domu lub normalny obiad.

   I jak Ci kampanie reklamowe "palenie smieci jesy fuj" pomoga na biede. Maja zamarznac, bo smog? Jak ledwo zyjesz to gdzies masz smog.

  •  

   pokaż komentarz

   Najwięcej do gadania przeciw paleniu w piecu mają ludzie którzy zarabiają trochę pieniędzy lub mieszkają w blokach.
   Przejedźcie się kiedyś do mniejszych miast/wsi to zobaczycie że większość z nas pali węglem bo nas nie stać na alternatywę. Są też ludzie których kompletnie na nic nie stać to palą czym mają - w tym też śmieciami.
   Gdybym dostał dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę pieca, grzejników i rur to z chęcią bym sobie zszedł do kotłowni ustawił że ma być 21*C w domu i wywalone na popiół, ładowanie 6 ton węla, schodzenie do pieca. Część z was myśli że my specjalnie jesteśmy na węglu bo to lubimy xD Każdy woli mieć ciepło i święty spokój ale nie każdego na to stać.

   pokaż spoiler A teraz walcie minuski za prawdę i długi post :>

  •  

   pokaż komentarz

   @AdamoEL Czytaj uważnie co napisałem. Powody to bieda i/lub głupota.

   Wielu stać na normalny opał ale palą syfem, bo nie widzą w tym zadnego problemu, bo tak łatwiej niż wywozic, bo tak zawsze robili....

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: dowód anegdotyczny? O czym Ty mówisz? Bo ja o tym, że gdyby ukrócić proceder palenia śmieciami PRZYNAJMNIEJ przez przedsiębiorców (którzy często palą spore ilości) i spróbować ograniczyć to u osób prywatnych (jeżeli ktoś jest skrajnie biedny to można stosować pouczenie)...

   @Niebadzlosiem: najbardziej zanieczyszczone wydają mi się duże miasta; z tego co wiem, to miasto prowadzi Projekt Kawka, dzięki któremu finansuje część wymiany pieca

  •  

   pokaż komentarz

   @kayleigh1507: Czy w tym kraju wszystko musi być w ustawie? Ale już skoro pytasz to tak. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 § 134. 2

   +20°C

   - przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej


   - pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń

   @Erie: Jestem absolutnie gotowy grzać sobie w mieszkaniu do 20 stopni celcjusza. Wszystkie termostaty w domu, oprócz tego w łazience który jest ustawiony na wyższą temperaturę, ustawione są właśnie na wspomniane 20 stopni. To absolutnie nie jest moja wina że ludzie grzeją do 26, moje termostaty pozostają w tym samym położeniu nawet gdy wyjeżdżam na 2 tygodnie, właśnie żeby temperatura nie spadła za nisko i żeby nie chłodzić innym mieszkań. Niestety ze względu na to jak grzeją wszyscy na około temperatura u mnie prawie nigdy nie spada poniżej 20 i grzejniki po prostu się nie włączają. Nie widze potrzeby męczenia się w 26 stopniach tylko po to żeby sąsiad mógł mieć te swoje wymarzone 26 nieco taniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: zapytałeś o powód, dla którego ludzie palą śmieciami, wskazując jednocześnie, że ludzie palą śmieciami ze względu na ubóstwo. Znam osoby, które ubogie nie są - palą bo tak wygodnie. Chodzi mi dokładnie o ten fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Ja tam w domu mam 22/23 stopnie ale jak pracowałem zimą to w budynku gdzie pracuję dowalałem 27 bo za darmo a lubie ciepełko :D

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem u mnie w wieżowcu to samo. Od kilku lat nie wlaczalismy kaloryferow, nawet jak było to - 10 na zewnątrz. A na licznikach i tak wychodzi to samo co u sąsiadów którzy grzeją cały czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy Mandaty załatwią sprawę. Tylko nie w wysokości 100 czy 200 zł, bo taki mandat to nikogo nie zmusi do korzystania z odpowiedniego opału, a 10-20 tys. złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @jeloo: A może tak mandacik na 10k chyba że ktoś w ciągu roku wymieni na ogrzewanie gazowe lub inne czystsze to mandacik zostanie anulowany, tak tylko głośno myśle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: jeszcze raz - Ty masz mieć 20 stopni (bo tak chcesz), wiec jak jest na zewnątrz 5 to musisz dostarczyć ciepła - inaczej Twoje mieszkanie bez dopływu ciepła z zewnętrznych źródeł oziębi się do 5 stopni. Poziom wiedzy: fizyka - podstawówka.

   Zatem skoro Ty nie grzejesz to źródłem ciepła, abyś miał te swoje 20 stopni muszą być sąsiedzi. Oni zatem muszą nagrzać bardzo mocno, bowiem przez straty ciepła na ogrzanie Twojego mieszkania nie osiągają swoich założonych poziomów komfortu. Więc zużywają tyle energii ile wystarczyłoby na ogrzanie ich mieszkania do np. 30 stopni, a nie do ich 25 stopni. Jakbyś Ty nagrzał do swoich 20 stopni (jak sądzę odkręcając grzejnik na poziom 2 z 6) to oni nie musieliby grzać na maksa. Ogólnie wyszłoby, że budynek zużyłby mniej ciepła, gdyby wszyscy grzali mniej więcej równo, niż jedni grzeją na maksa, a inni są cwani jak Ty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek palenie drewnen to prawie jak palenie śmieciami (o ile nie masz kotła zgazowującego drewno) tylko zamoast rakotwórczych związków wydziela się masa PM10/2.5

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie czemu zaraz cwaniacy, może nie lubi mieć upalu w domu, nie wyobrażam sobie, żebym miał siedzieć w tak wysokiej temperaturze, przy 23 zaczynam już czuć dyskomfort, nie mówiąc o wyższych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Przczytałeś co napisałem? Tak, mam cały czas ustawione na 19-20 stopni. Grzejniki właściwie nigdy się nie włączyły, cały czas są zimne! Powtórze jeszcze raz, bardzo chętnie będę grzał do 20 stopni, bo tak temperatura jest optymalna (nie dla mnie, dla gatunku Homo Sapiens! ba, nawet "ustawowo" jest 20 stopni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ) i nie moja wina że moi sąsiedzi uparli się żebym w domu miał non stop 22-23 stopnie przez co moje grzejniki nigdy nie mają szans się włączyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: GreenFlem nie ma takiej opcji fizycznie, abyś miał ustawione 19-20 stopni, a grzejniki się nie włączają przy temperaturze na zewnątrz 5 stopni, podczas gdy Twoi sąsiedzi mają niby 26 stopni. Nie będę liczył przepływu ciepła bo nie mam danych, ale szybciej zadziała Ci grzejnik (jeśli nie jest zakręcony zawór) i będzie starał się nagrzać różnicę temperatur niż nagrzejesz się od sąsiada. Więc albo opowiadasz bajki o tych sąsiadach, albo próbując tłumaczyć swoje poprzednie wypowiedzi sam nie wiesz o czym mówisz. Takich zdolnych jak Ty bajkopisarzy już spółdzielnia u nas też przekonywała, że kłamią. Bowiem jakby mieli odkręcone chociaż trochę swoje grzejniki to wskazania byłyby inne niż zaobserwowane. Niestety nic z tym nie może zrobić i jedyne co proponuje spółdzielnia mi i innym sąsiadom w tej samej sytuacji to wykonać pełną izolację od "oszczędnych" sąsiadów (nierealne) lub wykonanie pełnego audytu dla budynku, który wskaże jak się ciepło rozchodzi, ale na to muszą się zgodzić wszyscy mieszkańcy, co jak sam rozumiesz jest niemożliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jest przyczyną, że ludzie palą śmieciami?

   @Primusek: ignorancja oraz bieda

  •  

   pokaż komentarz

   @Cody3223: > "palenie drewnen to prawie jak palenie śmieciami " Śmiała teza. Nie wiem na ile wiarygodne, pierwsze lepsze źródło http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania pokazuje, że drewno jest jednak zdecydowanie czystsze choćby od węgla. Przy tym jest odnawialnym źródłem energii, neutralnym jeśli chodzi o modne CO2. Z perspektywy dużego miasta wszystko jest proste- sieć ciepłownicza albo gaz ziemny, ale na olbrzymim obszarze kraju nie ma do tego dostępu. Myślmy racjonalnie a nie utopijnie na zasadzie jeśli coś nie jest idealne to się nie nadaje. Myślę, że gdybyśmy zastąpili spalanie śmieci i odpadów węglowych drewnem i węglem dobrej jakości to poprawa byłaby już ogromna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek Dobrze mówisz. Bieda ludzi zmusza do palenia śmieciami A nie jakieś widzimisię.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: I tym sposobem ty pasożytujesz na ich ogrzewaniu. Przez to, że ty zaniżasz znacznie temperaturę (sorry 19 stopni to w psiarni można mieć a nie w mieszkaniu, ewentualnie w sypialni) inni ponoszą znaczne straty przez bierne ogrzewanie twojego mieszkania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Ech wiem co mam ustawione na grzejnikach i tyle. Zawory nie są zakręcone, grzejniki są zimne i tyle w tym temacie. Mieszkanie jest dosyć małe więc też wystarczy że żona ugotuje jakiś dobry obiad i wystarczy żeby temperatura wzrosła lub sie utrzymała. Budynek jest właściwie nowy z pełną izolacją z zewnątrz, nie żadna wielka płyta więc to też robi swoje. Poniżej 19 stopni u mnie w mieszkaniu nie da się zejść, chociażby wszystko było pozakręcane na 0 (przed nasza przeprowadzką do mieszkania, właściciel mieszkania zakrecił wszystko na tydzień i się wyprowadził, gdy się wprowadzaliśmy było około 19 w mieszkaniu przy 5 stopniach na zewnątrz). Z tego co mi wiadomo, głowice termostatyczne w moim mieszkaniu w pozycji 3 powinny utrzymywać właśnie 20 stopni http://www.pec.gliwice.pl/jak-dziala-glowica-termostatyczna to jest oczywiście zależne od głowic ale dla moich producent podaje 20 więc mówie że mam ustawione na 19-20 stopni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30 to ze cena jednej kwh pradu jest najwieksza porównując do innych nośników to jeszcze nie znaczy że jest to najdroższy sposob ogrzewania. I może ogezewac dom prądem taniej niz weglem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: A co do przepływu ciepła to tak jak wsponiałeś: podstawowa fizyka. Jeżeli ja u siebie mam 20 stopni a sąsiedzi na około mają 26 to tak na zdrowy rozsądek żadna z moich ścian nie odda im energii tylko otrzyma energię od nich. Więc w gruncie rzeczy oddaję ciepło wyłącznie przez okna i ściany zewnętrzne, dobrze myślę?

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Zmieniasz zeznania jak ci się chce. Na start napisałeś, że ogrzewanie włączasz tylko wówczas jak temperatura spada poniżej zera, teraz piszesz, że cały czas masz niezakręcone (czyli jednak grzejesz cały czas jak automatyka grzejnika - termostat "stwierdzi" że jest zimno). To w sumie jaka jest prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   Co ciekawe pomimo że właściwie nie grzeje to spółdzielnia i tak twierdzi że grzeje

   @GreenFlem: co do huja? skoro masz cieplej w domu niż na zewnątrz bloku o znaczy że pobrałeś energię z systemu grzewczego, nie ważne czy to był twój kaloryfer czy sąsiada, teraz już nie ma nic za darmo, zmierzyli ci deltaT razy godziny w miesiącu i już masz pobraną energie i za to płacisz rachunki, ale umysł biedaka cwaniaka "skoro nie grzeje to niech inni mnie grzeją! kwik kwik!"

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem:

   > A co do przepływu ciepła to tak jak wsponiałeś: podstawowa fizyka. Jeżeli ja u siebie mam 20 stopni a sąsiedzi na około mają 26 to tak na zdrowy rozsądek żadna z moich ścian nie odda im energii tylko otrzyma energię od nich. Więc w gruncie rzeczy oddaję ciepło wyłącznie przez okna i ściany zewnętrzne, dobrze myślę?

   Oczywiście, że tu dobrze myślisz - gdybyś oddawał ciepło od ciała zimniejszego do cieplejszego to naruszyłbyś zasadę termodynamiki. Problem w tym, że Ty oddajesz przez te okna i ściany zewnętrzne ciepło pochodzące od tych sąsiadów (oraz oczywiście ze swojego oddechu, gotowania itd).

  •  

   pokaż komentarz

   @grabcio8 A to mnie zaskoczyłeś, nie wiem gdzie o tym przeczytałem. Ciekawe tylko czy jest różnica między kominkiem a kotłem zgazowującym.

  •  

   pokaż komentarz

   @hbmm Chętnie zobaczę takie wyliczenia. Znalazłem rozwiązania zbliżone kosztówo do gaz ale by tańsze niż węgiel.. Zapodaj coś

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek
   @inozytol
   Zjawisko palenia śmieci zostało nazwane "ubóstwem energetycznym"

   Tylko podpowiadam

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: zalątałeś się w czytaniu :) zawsze jest na poziom 3/20 stopni, nigdy się nie włącza (skrót myślowy: nigdy nie włączam) bo temperatura nie spada właściwie nigdy poniżej 20 stopni (nie włącza się ani grzejnik, ani mój termometr nie pokazuje temperatury poniżej 20 stopni). Przez pół roku jak tu mieszkam włączyłem grzejnik (włączył się sam) dopiero jak temperatura spadała poniżej 0 i utrzymywała się na tym poziomie przez dłuższy czas, na przykład przez noc. Jak rozumię wtedy traciłem więcej ciepła przez okna niż otrzymywałem od sąsiadów i grzejnik musiał reagować. Jeżeli wszyscy grzali by bez wyjątków na 20 stopnii to grzejnik włączałby mi się nawet przy +5, chociaz na chwilę, bo nie pobierałbym od nich energii cieplnej a jedynie tracił ją przez okna i ściany zewnętrzne.

  •  

   pokaż komentarz

   @internettheexplorer: Spoko, jeśli ktoś mi to tak wyjaśni to nie ma problemu, mogę płacić, myślałem że płaci się za samo ciepło oddane przez grzejnik. Prawdę powiedziawszy to moje pierwsze mieszkanie w bloku, zawsze tak się składało że mieszkałem w budynkach wolnostojących i tam nie było takich problemów, ile nagrzałem tyle musiałem zapłacić. Człowiek uczy się całe życie. W sumie to dzieki.

  •  

   pokaż komentarz

   @radmen2 no to popatrz na te dane realnie. W Portugalii praktycznie problem ogrzewania nie istnieje.. Tam nie ma mrozów a temperatury oscylują zima koło 8 10st. Belgia Niemcy cóż, nie mam pytań, reszta krajów ma podobne ceny w stosunku do siły nabywczej..

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Te kilka kWh zużywane codziennie prądu wlicz do bilansu ogrzewania, bo 90% z tego zostaje jako ciepło. Ja miałem elektroniczne sterowanie na grzejniki i je zdemontowałem, nie potrzebuję grzać, muszę wietrzyć cały dzień i noc, żeby powyżej 20 stopni w sypialni nie mieć, o 18-19 to mogę zapomnieć pomimo otwartego okna. Kilka dni było poniżej zera to tylko kilka godzin za dnia trzeba było wietrzyć, żeby się nie zagotować. Nie wiem co robią sąsiedzi, ale wiem że ja się nie będę gotował.

   @123tomek: a co ma zrobić? oddać im to ciepło? 19st to sporo za dnia, w sypialni najlepiej jest 17. Chyba że jesteś niedożywionym 70latkiem bez mięśni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: Ignorancja?

   @Primusek: Ignorancja? Uważasz, że ktoś pali śmieciami, bo tak mu wygodniej niż pojechać do Castoramy czy jakiegoś innego "składu" i kupić sobie tonę jakiegoś innego paliwa, np. węgla czy ekogroszku? Ignorantem to możesz być jak wyrzucasz kiepa na chodnik, jeśli 3m dalej stoi kosz. Tu jest zwykła oszczędność kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek: Palenie śmieciami to jest margines problemu. Istotą problemu jest palenie złej jakości węglem (i jego pochodnymi) w złej jakości piecach

  •  

   pokaż komentarz

   @inozytol śmieciami palili od zawsze i problemu takiego nie było jak teraz, najwięcej zanieczyszczeń jest z aut.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: 19 stopni w ciągu dnia to wcale nie sporo - nie jest to dobra temperatura przy pracy siedzącej lub lekkiej fizycznej, np. podczas pracy przy komputerze (a sporo ludzi pracuje w domu właśnie przy komputerze - programiści, projektanci itd). Jest to zaledwie o 1 stopień wyżej niż minimalna dopuszczalna przez przepisy BHP temperatura dla biur. Przy 19 stopniach powieje silniejszy wiaterek na zewnątrz, zacznie padać śnieg/deszcz i parę chwil później masz 18 stopni w domu lub mniej i zgodnie z prawem masz wolne ;).

  •  

   pokaż komentarz

   @Niebadzlosiem: grzenie olejem opałowym nie jest takie drogie

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: aaa to dlatego Polska gospodarka jest silniejsza od chińskiej

  •  

   pokaż komentarz

   @ZimnyBigos: Cena pieca około 10k + zbironik na paliwo.
   Jedyny plus choć nie wiem czy ciągle możliwy to tankowanie do samochodu ;d

  •  

   pokaż komentarz

   @Niebadzlosiem: to chyba jakis z górnej półki :p tak, stare diesle pojada na tym

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek no widzisz jaka bieda. Mój teść tez bogaty nie jest, ale na paczkę fajek dziennie i piwko to go stać. A NA OPAŁ JUZ k!%!A NIE!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: Ja jestem z tym aby mandaty były od 15k do 50k + takie wieże. 2 mln USD to nie jest dużo... no chyba, że musi pójść na nagrody żeby Ministrom do pierwszego starczyło..

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw13 z czegoś muszą sfinansować taką inwestycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek chyba programiści 15k Cię minusujo

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: To tylko i wyłącznie brak pieniędzy. Na wsiach dochód domu średnio wynosi 4-6 tys miesięcznie przy 2 osobach. Domy mają srednio 150mkw. +/- 50 lat, wiec szczelność jest nie za dobra, piece też zostawiają wiele do życzenia. Policz sobie teraz wszystkie opłaty które idą na życie, a dodatkowo dodaj opał, to ci wyjdzie czemu ludzie palą śmieciami. Wolą spalić niż płacić za wywóz śmieci. Na wsiach większość ludzi żyje od wypłaty do wypłaty. Zejdź na ziemie chłopie i pomyśl, a do tego nie porównuj życia w bloku do życia w domu(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek jestes na wykopie. Nie tlumacz im tego bo 12 letnie dzieci nic nigdy nie zrozumieja bo wydaje im sie ze posiadli wiedze i moc naprawy calego swiata

  •  

   pokaż komentarz

   @CJzSanAndreas wujek opowiadał że jak kiedyś budowali osiedla to zawsze było tak pomyślane żeby zostawić przestrzeń nazywali to tunelem powietrznym a teraz developetrka buduje gdzie popadnie i przeciągu nie ma bo z każdej strony budują bloki mieszkalne

  •  

   pokaż komentarz

   @Primusek mhm brak pieniędzy a parkingi galerii zaj%$%ne co lepszymi samochodami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: Załóżmy dom prawidłowo zaizolowany wykonany.
   Grzanie węglem:
   Straty na kotle - teoretycznie kotły węglowe maja okolo 80% sprawności ale to jak pali się w nich na maxa. Przy lekkim paleniu możesz mieć nawet 40-50% jeśli tylko trzeba przepalić.
   Dalej straty na instalacji
   Grzejniki pod oknem - okno najbardziej przewodzi ciepło czyli to taki radiator dla grzejnika.

   Grzanie prądem za pomocą klimatyzatora kanałowego:)
   Czyli to taka pompa ciepła powietrze-powietrze
   Średnio w sezonie masz cop 3 czyli z 1kwh masz 3kwh energii cieplnej
   U mnie 1kg węgla kosztuje około 95gr ma on około 8kwh energii to daje
   12gr za 1kwh (sprawność 100%)
   prąd mi wychodzi w G11 53gr, opłat stałych nie liczę bo i tak trzeba je zapłacić (18zł miesiecznie). Czyli ciepło z klimatyzatora 18gr kwh ale uwzględniając sprawność kotła i instalacji około 50-60% średnio oraz pobór prądu do kotła nie wychodzi drozej a nawet taniej.

   Weigel będzie taniej wychodził tam gdzie jest duże zapotrzebowanie na energię
   Rozwiązanie o którym piszę w nowych domach gdzie zapotrzebowanie niskie.

   teraz przykład:
   Buduje dom Kanadyjczyk energooszczędny 135m2 parter czyli dużo ścian dachu podłogi = duża powierzchnia strat, grzeje do 18stopni bo tyle mi wystarczy podczas prac. Do dziś sublicznik pokazał 2088kwh czyli 1107zł
   Zdaję sobie sprawę że gdy będę mieszkał to grzanie będzie do 22stopni ale tez do dziś nie są w pełni ukończone izolacje, sufitu nie było do końca grudnia tylko w skosach na strychu miałem 15cm wełny.
   Plan jest taki aby powyżej zera grzać klimą a poniżej gazem (100%podłoga) tak aby wykorzystać najbardziej efektywnie oba systemy grzewcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca

   ktoś musiałby rozdawać czystą energię prawie za darmo

   Nikola Tesla swojego czasu miał taki pomysł aby rozdawać ludziom prąd za darmo poprzez coś na zasadzie jednego wielkiego zbiornika (?) ale oczywiście komuś to się nie spodobało aby ludzie mieli za darmo energię elektryczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @inozytol elektrownie węglowe zamiast atomowych?

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem znam ludzi, którzy z jakoś powodów ustawiają grzejniki na 25st. Masakra, nie wiem jak można siedzieć w takich termosach.

  •  

   pokaż komentarz

   IMO - lepiej wyeliminować przyczyny niż walczyć ze skutkami. Tylko metodę walki należałoby zmienić bo mandaty nie załatwią sprawy.

   @MandarynWspanialy: jak chcesz wyeliminować brak wiatru i położenie geograficzne? W Krakowie w 2017 roku wydano 100 mln zl na wymianę starych pieców i co to dało? Poniżej masz porównanie z innymi okolicznymi miastami. W Tarnowie bez wymiany pieców stężenia pyłów były niższe i spadły bardziej niż w Krakowie, mimo że tam nie wydano setek milionow na wymianę pieców...

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek:
   Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu:
   1. zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz
   2. niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody.

   Na punkt pierwszy mamy wpływ. Jest zależny tylko i wyłącznie od nas.
   Jeżeli wyeliminujemy pkt.1 to pkt. 2 jest bez znaczenia i wtedy nie musimy się przejmować brakiem wiatru, a zwykła mgła na szczęście nie szkodzi.

   A tak na marginesie, przez mądrą urbanistykę i planowanie zabudowy (korytarze powietrzne) mamy też niemały wpływ na przewietrzanie miast.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: punkt pierwszy ma może ok 5% wpływ na smog, 95 to pogoda i położenie terenu.
   Jeśli chodzi o pyły, to występują one również w naturze, poczytaj sobie o aerosolach atmosferycznych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aerozole_atmosferyczne
   I tak w USA nie ma problemu z pyłami zawieszonymi, mimo że mają tam ogromny przemysł i nie oszczędzają na paliwach.
   Poza tym, zobacz sobie tutaj jak wygląda zachorowalność na raka płuc w Polsce. Wbrew pozorom, najwyzsza jest na Pomorzu, a na południu Polski, tam gdzie smogu najwiecej, jest względnie niska.
   http://www.open.poznan.pl/files/mapy/lung-women.jpg

   źródło: researchgate.net

 •  

  pokaż komentarz

  Podczas badań testowych okazało się, że powietrze przechodząc przez system pomp i filtrów zostaje ogrzane do około 50-60 °C, i po wydostaniu się z urządzenia natychmiast unosi się na wysokość 3-4 km, pozostawiając miliony Chińczyków z deficytem tlenowym, i powodując zagęszczenie zanieczyszczeń wokół wieży.

  pokaż spoiler #heheszki

 •  

  pokaż komentarz

  A w Krakowie powietrze oczyszczają diesle.

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciez smog w PL pochodzi glownie z prywatnych posesji, gdzie ludzie pala w piecach czym popadnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @panpszemyslaw: 10+ letnie diesle ze zużytymi lub wyciętymi filtrami DPF też nie są bez winy. Wykopowi templariusze ruszają na krucjatę za każdym razem gdy tylko ktoś powie że smog jest przez diesle. Niestety prawda jest taka że diesle produkują duże ilości NOx które sprzyjają powstawaniu smogu. To nie jest tak że cały smog jest z diesli, bo to nie prawda, ale NOx w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami sprawiają że smog jest dużo gorszy niż byłby z samych piecy CO.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Przede wszystkim prywatne piece. Diesle jeżdżą cały rok, a smog pojawia się zimą - im zimniej tym większy smog - ludzie palą czym popadnie. Jasne, że diesle zdrowe nie są, ale w tym wypadku zależność widać wyraźnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem: Zgadzam się, walczyć trzeba ze wszystkimi trucicielami. Z kopcącymi dieslami również. Jak kogoś nie stać na wymianę DPF, to niech jeździ na benzynę albo na LPG.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lucass3d: Tak ale związki NOx z diesli wchodzą w reakcje ze związkami emitowanymi przez piece i potęgują efekt. Zobrazuję ci to przez takie trochę naiwne pseudo równanie: smog w zimie to nie jest "dym z pieca + diesle" tylko raczej "dym z pieca * diesle".

  •  

   pokaż komentarz

   a smog pojawia się zimą -

   @Lucass3d: ale to nie dlatego, że w lato nie palą. Chodzi o wiatry, temperaturę powietrza..itp. Zobacz na wiki np.:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londy%C5%84ski

  •  

   pokaż komentarz

   @Lucass3d: Tylko pominąłeś istotny szczegół. W zimie owszem jest większa emisja zanieczyszczeń, bo ludzie palą więcej w piecach. Ale głównym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu smogu jest inwersja temperatury, która nie pozwala na unoszenie się tych zanieczyszczeń w wyższe partie atmosfery. Zanieczyszczeń zarówno od piecy, jak i od samochodów.

   Jakby ludzie z jakiegoś powodu palili w piecach latem, to smog też byłby mniejszy, niż zimą.

  •  

   pokaż komentarz

   @GreenFlem:

   Tak ale związki NOx z diesli wchodzą w reakcje ze związkami emitowanymi przez piece i potęgują efekt. Zobrazuję ci to przez takie trochę naiwne pseudo równanie: smog w zimie to nie jest "dym z pieca + diesle" tylko raczej "dym z pieca * diesle".

   Możesz mi powiedzieć jakie to reakcje zachodzą między NOx z diesli i związkami emitowanymi z pieców, które potęgują efekt smogu? Przykładowo benzopiren + tlenek azotu:

   C20H12 + NO2 -> co powstanie?

   Bo jakoś nie za bardzo chemicznie mi to pasuje, aby z takich związków w reakcji z NOx powstało coś, co będzie składnikiem smogu. Może się mylę, bo to chemia organiczna i mało z niej pamiętam z liceum, a potem już z nią nie miałem do czynienia.

   Prędzej niż o reakcjach napisałbym o mieszaniu się jednego syfu z drugim i że suma "toksyczności" składników jest większa niż sama "toksyczność" składników osobno.

  •  

   pokaż komentarz

   emitowanymi z pieców, które potęgują efekt smogu?

   @Erie: Krakowskie piece tak potęgują smog, że ich likwidacja nic nie dała. Jak widać tutaj, w porównaniu do poprzedniego roku w Krakowie mimo wymiany pieców kosztującej 100 mln zl w 2017, stezenia pyłów spadły mniej niż w Skawinie, Olkuszu czy Tarnowie, gdzie pieców nie wymieniano

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: ok, fajne dane, ale dlaczego do mnie się z tym kierujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: sorki to miało byc do @GreenFlem: bo głupoty gada

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Jak chcesz to moge Cię przeprosić

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: a po co mi Twoje przeprosiny, ja już popadłem tu w depresję :D

   A poważnie to wracając do meritum - smog w Krakowie ma wiele przyczyn, a jedną z najważniejszych jest położenie miasta oraz to samo co zrobiono np. w Kłodzku - zabudowano naturalne korytarze przewietrzania, więc smog się akumuluje. Nieważne przy tym skąd pochodzi - czy z kominów, czy z samochodów, czy z pup mieszkańców - jest go więcej niż jest w stanie się rozproszyć oraz wyeliminować przez roślinki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: zabudowa zapewne nie miala pozytywnego wplywu, ale przecież 30 lat temu powietrze w Krk bylo znacznie gorsze.
   Najważniejsza kwestia w tym całym smogu (stężeniach pyłów) to jest ich wpływ na zdrowie. Skoro ten wpływ jest tak szkodliwy, to dlaczego tam gdzie jest go najwięcej, tj Małopolska, Śląsk, Podkarpacie, ludzie żyją najdłużej? W tych województwach jest też znacznie niższa zachorowalnosć na raka płuc i choroby serca i układu kwionośnego niż na Pomorzu, gdzie smogu nie ma. Również z astmą jest podobnie, niż np w Gdańsku.
   Te obserwacje są prawdziwe nie tylko dla Polski, ale dla Europy. Teoretycznie, wg szacunków UE, smog najbardziej truje Włochów, bo tam np w Turynie stężenia PM10 są podobne do Krakowa. I jaki to ma wpływ na ich zdrowie? W północnych Włoszech ludzie najdłużej w Europie i mają jedna z najniższych zachorowalności na raka płuc i choroby układu krwionośnego.

   źródło: open.poznan.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: Bo czynników wpływających na długość życia jest dużo więcej niż tylko smog. Przykładowo te Twoje Włochy i Turyn - ludzie może i trują się smogiem, ale za to mają jedną z najlepszych diet świata - śródziemnomorską i spożywają dużo warzyw, owoców, rybek, a do tego sporo się ruszają, więc to też wpływa na ich długość życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: a w Małopolsce i na Podkarpaciu? Też dieta cud?

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: Poza tym smog jest w północnych, podgórskich terenach, a nie południowych, gdzie mają dostep do morza i to o czym piszesz...

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: i to nie są "moje Włochy". Nie ja te dane sporządziłem:

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: "Twoje Włochy" w sensie przywołane przez Ciebie jako przykład, a nie Twoje w sensie, że je posiadasz. Czy aż tak trudno jest już rozumieć wypowiedzi adwersarza? Napisałem przykład, podałem inne potencjalne powody dłuższej średniej długości życia we Włoszech, a Ty ode mnie wymagasz stwierdzenia co jest powodem takie, a nie innej długości życia na innych terenach. No proszę Cię, szanujmy się wzajemnie - skąd ja mam do cholery to wiedzieć? Przecież się tym nie zajmuję zawodowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erie: a ja się zajmuję i dlatego Ci tłumaczę. Walka ze smogiem to marnotrawstwo publicznych pieniędzy, wpojono ludziom że to trucizna i trzeba to zwalczyć. A to ani trucizna, ani zwalczyć się tego nie da... w Krakowie od przyszłego roku ma być zakaz palenia drewnem w kominkach jak również ekogroszkiem. Mimo, że efektów wymiany pieców nie widać żadnych, władze pod naciskiem eko-aktywistow i naiwnej ludności brnie w to coraz głębiej...

  •  

   pokaż komentarz

   @badtek: No widzisz, więc skoro się zajmujesz tym zawodowo to masz większą wiedzę o tym.

   Smog nie jest dobry dla nas ludzików jako gatunku (nie tylko dla nas zresztą), tylko zwalczanie go w naszym wykonaniu jest od złej strony. Zakazy, nakazy, kary dla maluczkich, a równocześnie pozwalanie na zabudowanie korytarzy przewietrzania, na wycinanie drzew pod zabudowę, na betonowanie i asfaltowanie nawet najmniejszych skrawków miast. I potem się dziwimy, że smog - no kurde skąd on się wziął. Jak w domu przestanie się wentylować to za jakiś czas zacznie śmierdzieć, pojawi się wilgoć i grzyb. Takim samym "grzybem" jest ten smog - niepotrzebnym skutkiem naszych zaniedbań.

   A jeśli chodzi o zwalczanie smogu poprzez zakazy i kary to obawiam się dość zdecydowanie, że niewiele to da, oprócz większego zirytowania mieszkańców.

 •  

  pokaż komentarz

  2 mln za prototypowy system filtracji? Co Ci Chińczycy? Oszaleli? Za tyle to się przecież byle rondo robi...