•  

  pokaż komentarz

  Ciekawe co ma do powiedzenia lewica? To nie jest rasizm? Przecież wiele z tych ziem nie było zamieszkanych, tam nawet nie było żadnego państwa przed białymi tylko niepiśmienne plemiona.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Skończy się jak w Zimbabwe ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev: Gdyby Mandela był takim przywódcą na jakiego go malują, przewidziałby to i powiesił się w pierdlu dla dobra murzynów w RPA.

  •  
   S........m

   +28

   pokaż komentarz

   @DJArmani: Albo popierałby aparthaid nadal.

  •  

   pokaż komentarz

   @DJArmani: To częsty problem walki wyzwoleńczej, gdy odzyskać wolność się udało, ale nie ma elit, które poprowadzą kraj dalej. W sumie to w III RP też w to wpadliśmy. Udało się wcześniej, w II RP, ale to był efekt 2 pokoleń pracy organicznej. Wtedy mieliśmy elity i zdały one egzamin.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Z tą IIRP to chyba żart taki . Jakieś 305448959302 razy lepiej nam wyszło wyjście z PRLu w IIIRP.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Grubo pojechałeś. Nie wiem ile masz lat i czy pamiętasz PRL, ale między latami 80-dziesiątymi i tym co teraz mamy w Polsce teraz nie ma porównania. W III RP Polska przeszła skok cywilizacyjny. Ostatnie 25 lat to jeden z najlepszych okresów w naszej historii, jeśli nie najlepszy.

   W 1989 roku wcale nie było oczywiste, że wszystko się tak ułoży. Równie dobrze mogliśmy pójść drogą Jugosławii albo Białorusi/Ukrainy/Rosji. Zawdzięczamy to elitom, które wtedy kierowały Polską.

   Odnośnie II RP to poczytaj sobie np. o Berezie Kartuskiej - obozie koncentracyjnym dla przeciwników sanacji i Ukraińców, albo o strajkach chłopskich](http://www.wykop.pl) - pacyfikowało je wojsko i zginęły dziesiątki ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: > Udało się wcześniej, w II RP

   Tak średnio bym powiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Dlaczego miałby popierać system który zabił tysiące ludzi a kraj doprowadził do ruiny gospodarczo-społecznej?

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem ile masz lat i czy pamiętasz PRL, ale między latami 80-dziesiątymi i tym co teraz mamy w Polsce teraz nie ma porównania.

   @gwiezdny_kupiec: To tak jakby ogłosić sukces, że sadownikowi drzewka w ogóle obrodziły. To proces samoistny. Miarą sukcesu będzie jak obrodziły i czy starania przyniosły skutek. Bo jeśli sadownik włożył wiele pieniędzy i trudu a efekt był taki sam jakby nic nie zrobił... to po co w ogóle jego trud? Mógł po prostu czekać.

   W III RP wystarczyło otworzyć granice gospodarczo i zrobić liberalizację. Efekt mielibyśmy niezgorszy. To, że mamy teraz towar na półkach, pracę i nowe drogi nie jest żadną miarą sukcesu. Powstało przy tym wiele patologii w transformacji, niektóre z nich trwają do dziś.

   I nie rób ad personam bo to nieładne.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwiezdny_kupiec: Lata 90-2015 to najpierw spadek o 15 punktów a później wzrost o 25. Jaki jest wynik końcowy i do czego ten cywilizacyjny skok chcesz porównać? W wyniku twoim zdaniem sukcesu wyjechało 2,5 mln ludzi z tego raju na ziemi (prawie tyle samo zginęło Polaków podczas ostatniej wojny) a nazywasz to sukcesem? bo możesz pojechać nową rowerową ścieżką do nowego aqua parku? a po takiej rekreacji popracować w nowym centrum logistycznym nowej polskiej firmy Amazon. Porównaj może siłę nabywczą Polaka i Irlandczyka w roku 1989 (uwaga na błąd inflacyjny) i 2015 to zobaczysz co to jest sukces. Czy może zauważysz, że to sukces na kredyt (jak za Gierka) z tym, ze nie zbudowano elektrowni, szpitali, szkół, fabryk tylko 3 stadiony i 1000 km autostrad w zamian za zadłużenie 1 bilion PLN. Zamiast Warszawy wpisz Radom i zobaczysz jak sukces wygląda naprawdę a nie w TV.

  •  

   pokaż komentarz

   To częsty problem walki wyzwoleńczej, gdy odzyskać wolność się udało, ale nie ma elit, które poprowadzą kraj dalej. W sumie to w III RP też w to wpadliśmy.

   @MiKeyCo: Ja jestem zwolennikiem poglądu, że między PRL a III RP następuje ciągłość wpływów (przy jednoczesnym odwróceniu „sojuszy” na zachód), a obecne wzięcie steru na sanację to oznaka między innymi tego, że współzawodnictwo w środowiskach wpływających weszło w ostrzejszą fazę.

  •  

   pokaż komentarz

   @pienick
   No to pojechałeś. Nie zapominaj, że Irlandia nie przeszła takiej drogi jak Polska w XXw. My bylismy na takim samym etapie rozwoju jak owczesna Europa Środkowa. Nie obrażając naszych rodaków, ale gdzie ma wrócić większość do Polski? Chyba nigdy nie byłeś w pracy za granicą. Z rodakami, którymi mieszkałem w 1 domku, to większości wystarczyła praca na magazynie za 1150E z dwoma sobotami. Nic nie robili, aby wykorzystać czas i zarobione pieniądze na swój własny rozwój. Taki jeden przesiedzi za granicą swój najlepszy wiek a potem przed 30 chce wrócić do Polski. To jak ma zarabiać więcej, jak np pracował 5lat na magazynie w Holandii? Wiadomo że taka osoba po kilku miesiącach wraca spowrotem i dalej klepie na magazynie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukwac: Słabo znasz historie Irlandii. Dobrze jest w takim kraju gdzie nie hołubi się tych co sami radzą sobie dobrze tylko wspiera się tych którzy radzą sobie gorzej i nie chodzi mi o 500+ tylko o kwotę wolną od progresywnych podatków. W Polsce prawie dwie dekady neoliberalizmu sprawiły katastrofę demograficzną nie do naprawienia. Teoria podatków liniowych nie stworzyła milionów miejsc pracy tylko zmusiła do wyjazdu 2,5mln ludzi i przybyło 1 mln emerytów, Dlatego bezrobocie dziś wynosi 4% i magistrom z poziomem matury z czasów PRL wydaje się że żyją w raju.

  •  

   pokaż komentarz

   @pienick
   ale bądź realista, a nie idealista. To nie jest tak, że wprowadzisz system podatkowy na który nie jest przygotowany kraj, pamiętaj również, że w kraju( w innych takze) są grupy mające duże wpływy, więc oni blokują przepisy, ustawy, które ograniczają im wpływy lub zyski. Możemy osądzać co można było zrobić inaczej, jakie rozwiązania wprowadzić, ale zobacz jak ten kraj wygląda na tle innych, które w tym czasie wydostaly się spod buta ZSRR. wracając do osób które wyjechaly- pieniądze z Uni Europejskiej, kosztem otwarcia granic. sytuacja win-win, Europa zachodnia dostaje tanią siłę roboczą, my pieniądze na inwestycje. Nie weszlibysmy do Uni to u nas by wyglądało jak na Ukrainie. Wybory są ciężkie, ale moim zdaniem, rozwój Polski idzie w dobrym kierunku.

 •  

  pokaż komentarz

  Konstytucja swoje lewicowe "prawa afirmacyjne" swoje. Murzyni + komunizm + zniesiony apartheid = holokaust białych (i to jeszcze w tym jednym z niegdyś cywilizowanych państw Afryki).
  Lewactwo jak złośliwy rak. Gdzie się nie pojawi tam zniszczy i przyniesie śmierć.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Dobrze pamiętam, jak bodajże jeszcze 10-15 lat temu znajomi opowiadali jak to w RPA jest pięknie, że kultura niemal Europejska, nie ma syfu czy takich inb jak w pozostałej części czarnego lądu. To był przyczółek białej cywilizacji, a my go straciliśmy...

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy wie że na rasistowskich czystkach się nie skończy i zaraz po tym kiedy wygonią białych - czerwone bydło zajmie się uwalaniem każdego pracowitego, za to że ma więcej niż reszta... bo lewacki rak zawsze znajdzie sobie coś co można "wyrównać". Dokładnie jak za sowietów, najpierw gnojono małych "prywaciarzy" później bydło tak się rozochociło że zarzynało za zbyt czyste ręce albo worek mąki...