•  

  pokaż komentarz

  A kiedy właściwie Warszawę zaczęto nazwać Paryżem Północy?

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_gorasul: W 20 leciu międzywojennym Warszawa miała piękne zabytki, wiele rozrywek, sklepów i atrakcji - wielu gości ze wschodu tak miasto określało.

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: To już prędzej, sam nie byłem pewien kiedy ten termin ukuto.

  •  

   pokaż komentarz

   wielu gości ze wschodu tak miasto określało.

   @deeprest: z jakiego wschodu ffs? Z St. Petersburga? Z Moskwy? Każde z tych miast to przy Warszawie potężna i piękna metropolia. Ten tekst o Paryżu wschodu czytałem w kontekście tak wielu miast, że mam wrażenie, że jest to wymysł jakiejś garstki zapaleńców. Owszem, po wojnie były plany odbudowy stolicy w paryskim stylu, ale ostatecznie wiele z tego nie wyszło bo Bierut życzył sobie miasta robotniczego (nawet nakazał umieszczenie iluś tam fabryk wewnątrz miasta).
   Warszawa jest fajna, ale była, jest i długo jeszcze będzie miastem nieco prowincjonalnym. Wiem, że niektórzy Warszawiacy mają rozdęte ego (ale to naprawdę mały procent ludzi, którzy nie mają innych powodów do dumy w życiu), ale trzeba umieć patrzeć prawdzie w oczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeżeli ktoś pomieszkał trochę w dużej metropolii (Londyn, NY, Paryż, Pekin,Tokio, itd...) to po powrocie do Warszawy czuje się trochę jak po przyjeździe z Warszawy do Mińska Mazowieckiego, albo z Łodzi do Pabianic ( ͡° ͜ʖ ͡°) Owszem - jest coraz lepiej, jest coraz ładniej, ale to ciągle nie jest pierwsza liga. To czym Warszawa natomiast wygrywa z wieloma miastami to ilość zieleni (chociaż masowa wycinka i bandycka deweloperka nie sprzyja utrzymaniu tego stanu), czystość, niezła punktualność komunikacji (chociaż brak rozbudowanej linii metra/szybkiej kolei miejskiej) i relatywnie duże bezpieczeństwo. Kto mieszkał w Londynie czy Paryżu z pewnością to doceni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Ze wschodu to masz tysiące kilometrów przestrzeni, miasteczek i wsi, a podajesz dwa gigantyczne miasta. Z samego wschodu Polski i Europy, niekoniecznie z Petersburga, który był piękny i trudno z nim inne miasta porównywać. Nie wiem też czy garstki zapaleńców, bo moja rodzina mieszka w Warszawie prawie od początku 20 wieku i dziadkowie oraz ich znajomi zawsze opowiadali jak piękne było miasto, ale że było sporo biedy co normalne - w każdym mieście była bieda. Trudno tez porównywać obecne miasto z tym z dwudziestolecia, to zupełnie inne miasta.
   Ja byłem przez dłuższy czas w Londynie i oprócz wielu fajnych klimatycznych miejsc, to nigdy bym nie zamienił go na Warszawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: nie, no jasne, jak ktoś przyjeżdża z Łosic czy innego Otwocka to Warszawa jest niemal Nowym Jorkiem wschodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  
  h........h

  -19

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora