Blogerka jednym wpisem traci rodzinę i przyjaciół. Świadkowie Jehowy

Blogerka jednym wpisem traci rodzinę i przyjaciół. Świadkowie Jehowy

@O.........r muffincase.in #polska #swiadkowiejehowy #religia #chrzescijanstwo #rodzina

Gdy zdecyduję się na opublikowanie tego wpisu, nieodwracalnie zmienię swoje życie. Jestem jednak gotowa podjąć to ryzyko, żeby móc zacząć wreszcie żyć. Jestem świadoma tego, że odrzuci mnie rodzina, nawet ta najbliższa. Przyjaciele nie będą chcieli mnie znać...

 •  

  pokaż komentarz

  śmiech na sali że to jeszcze istnieje i ktoś tam w ogóle chodzi na te ich spotkania, koleś "guru kociej wiary" musi mieć niezłą zalewkę jak spogląda na nieograniczony fundusz który ciągle płynie od naiwniaków ;d

  •  

   pokaż komentarz

   śmiech na sali że to jeszcze istnieje i ktoś tam w ogóle chodzi na te ich spotkania

   @cincinati: Może i śmiech, ale u mnie w mieście dopiero co powstała nowa "Sala królestwa", więc mają się świetnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati: a ze kosciol katolicki jakis inny? Jest jakas roznica? Naiwnych ludzi nie brakuje a czy to Jahve,Rydzyk czy inny kaznodzieja zawsze znajdzie sie naiwny sponsor.

  •  
   A..........e via Android

   +681

   pokaż komentarz

   @jj86 Kościół katolicki ma wiele za uszami, ale u świadków Jehowy jest jednak gorzej. W KK nie zakazuje się transfuzji krwi (jak ktoś zarzuci mi stanowisko KK do aborcji - ŚJ także są jej całkowitymi przeciwnikami) czy też jak ogłosisz apostazję to prawie nikt nie zerwie z tego powodu kontaktów.

   Edit: w KK możesz miec inną opinię od papieża i nikt ciebie za to ciebie nie ukarze. Z kolei u ŚJ musisz myśleć tak samo jak wszyscy. Religijna Korea Północna.

  •  
   O.........r

   +398

   pokaż komentarz

   @cincinati: To nie jest aż tak proste. Jak się rodzisz w rodzinie Świadków Jehowy to zbytnio nie masz wyboru. Indoktrynują już małe dzieci i nie wygląda to jak w KK - nauczanie przy okazji świąt czy uroczystości. U ŚJ wokół religii kręci się całe życie rodzinne i trzeba być wielkim buntownikiem od małego, aby przeciwstawić się praniu mózgu.

  •  
   t.......n

   -344

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: Bo w KK każdy ma zasady w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie, więc ciężko wymagać czegoś więcej. W KK wszystko można, a jak nie można to kwestia odpowiednio wysokiej ofiary i nawet kościelny ślub z niewierzącym możesz wziąć. Kościół nie zakazuje transfuzji (choć powinien), ale bądźmy szczerzy - w KK możesz nawet na kcią łapę żyć (śmiesznie brzmi wytykanie ŚJ bycie kocią wiarą w tym kontekscie) i nikt ci nic nie powie. Dlatego m. in. Islam się szerzy jak gangrena wśród tzw. Chrześcijan, bo wszyscy mają wszystko gdzieś. KK jest religią bez kręgosłupa moralnego. Ale jak by trzeba było ojczyzny bronić i strzelać do Niemca, również Katolika to problemu nie będzie. Wtedy wszystko jest OK.
   Polecam film dokumentalny Primum Non Nocere - First Do No Harm o transfuzji właśnie. Zawsze warto się douczyć zanim się wypowiada na temat o którym się nie ma pojęcia.

  •  
   m........g

   -91

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   A..........e

   +202

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Naczelny świadek Jehowy wykopu – miło widzieć ;) A teraz konkrety:

   Bo w KK każdy ma zasady w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

   Nie, nie każdy ma zasady moralne w dupie. Znam ludzi, którzy robią wszystko, by być jak najlepszymi katolikami. Nie podzielam ich poglądów, ale dopóki swojego zdania nie narzucają innym to ok, nie mam nic przeciwko. Mało tego – ci ludzie nie wpychają swojego nosa w życie innych i zgodnie z zasadą „szanuj bliźniego swego” nie wyzywają innych od szmat itp. jeśli mają inne zdanie od nich. Zdaję sobie sprawę, że to tylko moje otoczenie, ale jestem pewien, że znalazłbym wielu dobrych katolików jak i katoli.

   Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie, więc ciężko wymagać czegoś więcej.

   To były ciemne czasy dla kościoła. Na szczęście wycofano się z tego.

   W KK wszystko można, a jak nie można to kwestia odpowiednio wysokiej ofiary i nawet kościelny ślub z niewierzącym możesz wziąć.

   Nie, nie można wszystkiego. I wierz mi, nie załatwisz wszystkiego za pomocą koperty. Ciekawe czy u ŚJ także można załatwić wszystkie sprawy za pomocą kopert dla starszych.

   Kościół nie zakazuje transfuzji (choć powinien), ale bądźmy szczerzy - w KK możesz nawet na kcią łapę żyć (śmiesznie brzmi wytykanie ŚJ bycie kocią wiarą w tym kontekscie) i nikt ci nic nie powie.

   Nie, nie można żyć na kocią łapę, więc nie kłam. Zakazywanie transfuzji krwi jest jednym z największych religijnych debilizmów. Pod tym względem jesteście tak samo niebezpieczni jak ruchy antyszczepionkowe.

   Dlatego m. in. Islam się szerzy jak gangrena wśród tzw. Chrześcijan, bo wszyscy mają wszystko gdzieś.

   Szczególnie w Polsce. Sam napisałeś, że w Polsce katolicy mają wszystko gdzieś. To gdzie ta „gangrena”?

  •  
   A..........e

   +136

   pokaż komentarz

   @tarcamion:

   KK jest religią bez kręgosłupa moralnego.

   ŚJ jak widać także. Biblia w ustach, ukrywanie pedofilii, gwałty, zabijanie dzieci odmawiając im transfuzji krwi w praktyce.

   Ale jak by trzeba było ojczyzny bronić i strzelać do Niemca, również Katolika to problemu nie będzie. Wtedy wszystko jest OK.

   Czy poza Świadkami Jehowy i braćmi polskimi jest jeszcze jakaś religia, która zabrania wojny? Wyznawcy każdej religii biorą udział w wojnach. Czepiasz się na siłę.

   Polecam film dokumentalny Primum Non Nocere - First Do No Harm o transfuzji właśnie. Zawsze warto się douczyć zanim się wypowiada na temat o którym się nie ma pojęcia.

   Zachęcam do tego samego. Z transfuzją jest jak ze szczepieniami – jednej na 10 tys. osób zaszkodzi, ale przez to nie zakażesz tego, gdyż pozytywne skutki przeważają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: Liczebnosc nakazow zakazow. Wszystko i tak sprowadza sie do nalozenia kontroli. Wymuszenia "poprawnego zachowania" w jednej wierze wykluczenie i armaedon w drugiej ban na zycie w raju a i armegodon tez nie minie. Zwal jak zwal jak dla mnie jedno drugie to jest WAL.

  •  
   O.........r

   +109

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Doskonały przykład ŚJ pod wpływem prania mózgu. Typowa nienawiść do KK i brak umiejętności szerszego spojrzenia.

   Bo w KK każdy ma zasady w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.
   KK jest religią bez kręgosłupa moralnego


   Serio uważasz WSZYSTKICH katolików za ludzi bez kręgosłupa moralnego? Typowe dla Świadków Jehowy dwójmyślenie - my jesteśmy najlepsi, jedyni prawi, a KK to synonim wszelkiego zła na świecie. Skupiasz się na złych rzeczach, aby potwierdzić własną wizję świata.

   Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie, więc ciężko wymagać czegoś więcej.

   Myślisz, że dla przeciętnego człowieka w XXI wieku ma to znaczenie? Po co o tym wspominać, skoro nie ma większego wpływu na współczesnych członków kościoła? Typowe u Świadków - wyciąganie brudów z dawnej historii KK w celu wypaczenia wersji wydarzeń. Dobrze rzeczy, które robi KK są ignorowane.

   Kościół nie zakazuje transfuzji (choć powinien)

   Za zachęcanie do takich rzeczy są paragrafy. Życie człowieka nie ma dla ciebie wartości? Nie widzisz jak przekłamujesz uniwersalne zasady moralne dla widzimisię jakichś gości z USA? Posłuszeństwo jest ważniejsze niż życie człowieka? To może być twoja córka, matka, brat, żona...
   W słowniku przeciętnego ŚJ pojęcie 'moralność' rozumiane jest jako 'seks tylko po ślubie'. Zasady moralne oznaczają więc szeroko rozumianą moralność płciową. Typowy zabieg manipulacyjny, mający na celu zmianę zrozumienia podstawowych pojęć. Jeden z elementów prania mózgu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: Coś Mahometa nie wymieniasz...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   J.....a

   +74

   pokaż komentarz

   : a ze kosciol katolicki jakis inny?

   @jj86: No jest inny. Jak przestałam chodzić do kościoła, to moja katolska dalsza rodzina się krzywo popatrzyła, ale kontaktów ze mną nie zerwał żaden Wujek Janusz ani Ciocia Grażyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: @Overthinker: @Agent_Mugabe: Nie rozumiem jak durni którzy włazili z 10 razy na jakąś górę bo już jest koniec świata, a w efekcie tego włażenia założyli największy wydawniczy mlm na świecie można brać jeszcze na poważnie....

  •  
   C......a

   -30

   pokaż komentarz

   @cincinati: Nie wiem czy wiecie, ale wpis 1 kwietnia w Prima Aprilis, łyknęliście prowo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   A..........e

   +88

   pokaż komentarz

   @Aeny: Z tego co wiem liczba ŚJ wzrasta głównie w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do internetu (największego wroga ŚJ) jest ograniczony (a co za tym idzie mniej ludzi zna zagrożenie).

   W Polsce liczba nowo-ochrzczonych spada (nagły skok w 1990, potem albo spadki albo bardzo małe wzrosty). Największym problemem jest to, że większość osób wychowuje/wychowywała się wśród ŚJ i przez totalitarny charakter tej religii chodzą od drzwi do drzwi, bojąc się wykluczenia. W Polsce liczba ŚJ będzie na szczęście spadać. Większość starszych ludzi będzie ich atakować, bo ksiądz przed nimi ostrzegał, a reszta nie będzie bawić się w ich wiarę dzięki ich podejściu do transfuzji krwi lub sekciarskiego charakteru.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3: zobaczcie sobie jaka „sala królestwa” jest w Czechowicach-Dziedzicach, a obok budują kolejna chyba. A jakie fury stoją pod świątynia

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Przypomnij mi prosze ile razy już były ogłaszane daty końca świata u ŚJ? Wszystkie mięły a ja Pisze do ciebie ten tekst. czyżby łgali? Porównywanie ŚJ do KK to jest jak porównywanie stowarzyszeń z czasów akademickich do jednej z największych religii świata bez sensu. KK to religia a ŚJ to zwykły biznes, zarządzany przez Zarząd który rozlicza z sprzedaży książeczek swoje ekipy stójkowych. ehh szkoda gadać

  •  

   pokaż komentarz

   Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie

   @tarcamion: ile razy wasza marna sekta zmieniała już o 180 stopni doktrynę? Może nie będę bronił KK ale jak by nie patrzeć to w większości spraw są od 2 tys. lat jednomyślni.

   Jak ktoś chce odejść z kościoła katolickiego to na początku może dla najbliższych jest to szok. Jednak nikt nie kamieniuje mnie z tego powodu i nie urywa kontaktu jak dzieje się w Waszej sekcie.

   Mało tego wasza sekta powinna być prawnie zakazana! To co robicie z ludźmi jest karygodne.

  •  

   pokaż komentarz

   SJ to typowa sekta. Pranie mozgow od najmlodszych lat. zal mi tych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo w KK każdy ma zasady w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie, więc ciężko wymagać czegoś więcej

   @tarcamion: Prawde napisales ale dlaczego nie pojsc dalej i nie napisac prawdy do konca ? Sami uczniowie Nazarejczyka i jego wspolnicy ukradli, zadoptowali do swoich nauk religie Babilonski Gnostyckie Egipskie, Caly nowy i stary testamnt roji sie od zapozyczen od innych religi, W rzeczywistosci nie bylo wskrzszenia Lazarza, to Faraon wskrzesil zmarlego Elazara w Betani, kory lezal zmarly od trzch dni i juz cuchnal, Identyczna historie splagiatowano do NT nie bylo chodzenia po wodzie To Egipski Bog Sobek Chodzil po falach nilu, Nie bylo zamiany wody w Wino o faraon Bog chleba i wina zamienil Wode w wino, Nawet liczba stagwi sie zgadza bo bylo ich 6, Nie bylo karmiania tlumow, 5 rybkami i kilkoma chlebkami, To faraon karmil ludzi manna i dal im do picia wino na swoja pamiatke, Bo faraon tak jak nil kazdego roku umieral i budzil sie do zycia, To faraona nazywano Barankiem, bez skazy, pomazancem Bozym, Synem, Boga, Si-Ozirys Tytul Faraona znaczy wlasnie syn boga, i to jego matce Izydzie ktora w tekstach z piramit nazywana jest Mathitusket (Co znacza laski pelna, pelna Blogoslawienstw) Duch zwiastowal ze jest blogoslawiona miedzy Niewiastami i ze pocznie i porodzi syna ktorego zwac beda Si-Osirys, ( to jest synonim, slowa Emanuel- bog z nami z NT) Nazarejczyk nigdy nie uczyl ludzi modlitwy ojcze nasz, Jest to modlitwa o 1000 lat starsza nizli sam Nazarejczyk i pochodzi z ksigi Umarlych zwana jest modlitwa slepca, Z Mitow Gnostyckich w NT zaczerpniete sa przypowiesci parabole, np przypowiesc o Perle, jest to stary walentynianski mit, gnostycki, podobnych zapozyczen w NT jest ok 200 podobne zapozyczenia robili zydzi ktorzy wedrowali po bliskim wschodzie i spotykali sie z innymi religiami, miedzy innymi z Zaratusztranizmem z tego okresu wchodzi w sklad Bibli nauka o aniolach ktorzy schodzili na zimie i wspolzyli z kobietami ludzkimi, Tak ze juz nie opowiadaj juz bzdur, jak to Chrzescijani adoptowali do swojej religi wierzenia innych religii To prawda, alwe robili to wszyscy, I Zydzi i Chrzecijanie, i Egpicjanie, i jestem przekonany ze wszystkie religie z siebie zrzynaly, Lacznik Gnostycki, przekonanie o istniniu dwoch pierwiastkow dobra zla, cialu jako wiezieniu dla duszy, o walce dobra ze zlem, midzy krolem Swiatlosci i Cimnosci zwanym ojcem zaru, sa i byly obecne na dlugo do czasu powstania chrzescijanstwa, Ba na dlugo zanim powstala wiara w w plemiennego Boga Jahwe, pisanego z bledem czasami Jehowa, ( wlasciwie to nie ma znaczenia) czy tak czy siak to kwestia wtorna, Kazda Religia to oszostwo i opium dla Ludu ktora ma za zadanie zniewolic ludzi, Tak mnie nauczyla Partia i tak i jest,

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati mają się świetnie, niedaleko mają "salę" i wczoraj były tłumy, od czasu do czasu nachodzą mnie w domu...

  •  

   pokaż komentarz

   od czasu do czasu nachodzą mnie w domu

   @jm23_jm: wystarczy pozdrowić ich "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Zapiszą sobie to w swojej bazie danych i nie będą Cię odwiedzać.

   Ciekawie werbują w UK Polaków, którzy mieszkają w okolicy. Ponoć dom w którym mieszka rodzina z Polski ma czyste okna, kwiatki na parapecie i antenę satelitarną z logo Polsatu :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe : Nawet obrazki w pismach ŚJ wyglądają jak rysowane przez tego samego człowieka co obrazki z literatury propagandowej Korei Północnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion

   Moim skromnym zdaniem sekta Świadków Jehowy powinna zostać zdelegalizowana, a następnie rozbita i zniszczona.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: a w dupie mam czy to islam czy kosciol latajacego spagetti. Jak chcesz to wierz w Joggi i Bubbu mi to .... i .....

  •  
   t.......n

   -40

   pokaż komentarz

   @Overthinker: Nie mam żadnej nienawiści. Po prostu napisałem jak jest. Jeszcze nie słyszałem by ktokolwiek poniósł konsekwencje za zdradzanie, spanie przed ślubem, picie itd. Niby nie wolno, a tak naprawdę nikt się tym nie przejmuje.

  •  
   O.........r

   +38

   pokaż komentarz

   @tarcamion: We wcześniejszym wpisie dowiodłeś jak postrzegasz kościół. Nie jest to dziwne, bo sam Russel założył organizację na fali XIX wiecznego hejtu na KK, współpracując z antykościelną lożą masońską. Do końca życia był wierny kulturze loży i został pochowany z honorami wysoko postawionego członka Masonów, a nie jak Badacz Pisma Świętego. Polecam zainteresować się historią własnej religii, zamiast szukać brudów w podobnie zepsutym kościele.

  •  
   t.......n

   -30

   pokaż komentarz

   @Overthinker: A jego grób to piramida?

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: mogłeś nie słyszeć, skoro jak wynika z tekstu znaleziska niczego nie możesz wiedzieć spoza jedynego słusznego gazetkowego źródła.

   Ale to ciekawe. Jakie chcesz by ktoś ponosił za to konsekwencje? Każdy grzech karany czym, śmiercią czy tylko wykluczeniem? Ilu z was ŚJ by się ostało? Tylko szczerze, bo kłamać chyba też nie wolno tak bez konsekwencji?

  •  
   D......o

   +8

   pokaż komentarz

   śmiech na sali że to jeszcze istnieje i ktoś tam w ogóle chodzi na te ich spotkania

   @cincinati: żerowanie na ludziach samotnych, z problemami psychicznymi itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu nie działa, słyszałem też, że dobrze działa zaproszenie na wspólny różaniec ale w ostateczności i tak ponownie przychodzą. Następnym razem spróbuję im powiedzieć, że zostałem wykluczony przez zbór, może to zadziała...

  •  

   pokaż komentarz

   Moim skromnym zdaniem sekta Świadków Jehowy powinna zostać zdelegalizowana, a następnie rozbita i zniszczona.

   @cumulus: Nie badz taki radykalny, Daj im czas, Chrzescijanie byli nazywani sekta zydowska do czasu az Cesarz konstantyn nie przyjal Chrzescijanstwa jako religi panstwowej w 4 wieku, i nie wylozyl kasy na uzasadnienie teologiczne dla tych wszystkich plagiatow i bzdur. Jehowi maja wiec jeszcze 200 lat, aby zostac jakims glownym nurtem religijnym, i aby odpadlo od nich petno sekty, To oczywiscie bedzie musialo isc wespol z nakladami finansowymi, Nie wiem, czy im sie uda patrzac naa to ze Islam rosnie w sile,

  •  

   pokaż komentarz

   w KK możesz miec inną opinię od papieża i nikt ciebie za to ciebie nie ukarze.

   @Agent_Mugabe: tak mówisz?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat_o_nieomylno%C5%9Bci_papie%C5%BCa
   Chyba że masz na myśli kościół starokatolicki, a na 99% chodzisz do rzymskokatolickiego

  •  

   pokaż komentarz

   @Metios2013 tacy trochę jak Cyganie co cię namawiają do kupna iPhone za 500 zł albo oryginalnego "paco pabane" na parkingu ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   ruda?

   @tomszczyk: Tam też mają nowy? Nie, ale też na śląsku. Pobudowali jakoś w zeszłym roku chyba.

  •  

   pokaż komentarz

   żory?

   @abcnike123: Kurde, namierzyli mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: 3.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3 no z tego co widziałem to jest nowy budynek

  •  

   pokaż komentarz

   @JBFC: no dobra, ale dogmat ten odnosi się do tzw. nauczania ex cathedra, który do końca niejasne jest czym jest, do dziś papieże bardzo rzadko korzystali z tego przywileju od końca XIX w. takie przypadki można policzyć na palcach może nie jednej ale obu rąk. Ostatnim papieżem który skorzystał z tego przywileju był JP2 w latach 80. Dlatego dziś np. Terlikowski albo konserwatywni duchowni mogą swobodnie krytykować sobie Franciszka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe Kościół nie zakazuje transfuzji ale zakazywał.

  •  
   t.......n

   -32

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: Odpowiada za to też demografia i emigracja. Polskie zbory w UE rosną jak grzyby po deszczu. Ja wiem, że fajnie sobie to tłumaczyć tak jak ty, ale niestety nie jest to do końca zgodne ze stanem faktyycznym. Po 1989 roku zaniesiono prawny zakaz. Polska demografia jest nieubłagana i wraz z emigracją daje takie rezultaty. Jednak nie ilość jest ważna a jakość. W arce Noego Bóg uratował tylko 8 osób.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo w KK każdy ma zasady w miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

   Przez wieki KK adoptował lokalne pogańskie zwyczaje aby przygarnąć lokalne społeczności do siebie, więc ciężko wymagać czegoś więcej.

   W KK wszystko można, a jak nie można to kwestia odpowiednio wysokiej ofiary i nawet kościelny ślub z niewierzącym możesz wziąć.

   Kościół nie zakazuje transfuzji (choć powinien), ale bądźmy szczerzy - w KK możesz nawet na kocią łapę żyć (śmiesznie brzmi wytykanie ŚJ bycie kocią wiarą w tym kontekscie) i nikt ci nic nie powie.

   KK jest religią (sic!) bez kręgosłupa moralnego. Ale jak by trzeba było ojczyzny bronić i strzelać do Niemca, również Katolika to problemu nie będzie. Wtedy wszystko jest OK.

   @tarcamion:

   źródło: proxy.duckduckgo.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Ponosi się odpowiedzialność za nieprawe życie, w założeniu sam Bóg nie dopuszcza takiego człowieka do Komunii, póki ten nie postanowi się zmienić i wyspowiadać.

   @JBFC: Dogmat o nieomylności wbrew powszechnej opinii dotyczy tylko nielicznych kwestii, w większości innych przypadków katolik może kwestionować jego zdanie, pozostając wciąż konsekwentnym w wierzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @NoOne3 u mnie w miescie tak samo. Wybudowali to w mgnieniu oka. A najlepsze jest to, ze 'wierni' po swojej pracy cisneli na budwe i sami to budowali. Latalo tam conajmniej 50 osob ... nie bede juz wspominal o tym ze potrafia postawic glosniki w centrum miasta i pierdzielic o tym kosciele caly dzien...

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati ja nie mam nic do tego ze istnieje. Ja sie dziwie ze nadal tyle ludzi bez wlasnego zdania i mysli jak gdyby mózgu nie mieli. Mysle ze warto isc sie wybrac posluchac ale to nie znaczy aby sie na wszystko godzic jak idzie

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati: 400+ wykopów, z tego trzystu kliknęło z mszy w kościele podczas święconki

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu transfuzja krwi jest u nich zakazana?

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati to jest dokładnie to samo co z Kościołem

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker pieprzysz ale co ty o tym możesz wiedzieć, wychowałes się w takiej rodzinie?

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: No dopóki ktoś nie nachodzi mnie i nie przedstawia się swoją religią, to także podzielam twoje zdanie :)

  •  
   O.........r

   +28

   pokaż komentarz

   @hifonicszeus: wychowałem się, usługiwałem w zborze przez wiele lat i sam wywierałem presję na innych do stosowania się wskazówkom organizacji, chociaż nazywa się to 'zachętami'. Mogę coś wiedzieć, bo byłem z tzw gorliwych i stawiano mnie za przykład (z czego teraz nie jestem dumny). Wskazówki organizacji są jednoznaczne i ograbiają ludzi z poczucia dobra. W tej religii stosunkowo 'normalne' życie mogą prowadzić wyłącznie osoby liberalne, w zborze który niezbyt stosuje się do wytycznych z centrali.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   A..........e

   +3

   pokaż komentarz

   @plebejski_uciekinier Nie wiem jak wyglądą rysunki z literatury propagandowej Korei Północnej, ale te u ŚJ są zawsze w tym samym stylu. No i zawsze miały w sobie coś dziwnego…

   @JBFC Nie przypominam sobie, by kogoś wyłączono z kościoła w wyniku tego dogmatu. Wygląda to na martwą zasadę.

   @thethreatisreal nie wiedziałem nawet, że KK zakazywał transfuzji. Ale jeśli tak było to dobrze, że wycofano ten durny zakaz.

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion trochę nie rozumiesz KK. W kościele katolickim największą i jedyna 'karą' doczesną jest teoretyczny zakaz pełnego uczestnictwa w Eucharystii. W kościele najważniejsze jest właśnie eucharystyczne spotkanie z Bogiem. A teoretyczny bo tak naprawdę to w nikt nikogo nie ma prawa przed przystąpieniem do komunii pytać o to czy jest godzien. Nie mówię o mentalności i zwyczajach małych wsi. Prawda jest taka, że jak ktoś jest głupi i żyje na kocią łapę i jednocześnie chodzi do komunii to popełnia ciężki grzech śmiertelny. Generalnie większość katolików jest w miarę wyedukowana w swojej wierze żeby ogarniać takie banały chociaż znam przypadki że bywa to za trudne do ogarnięcia. W kościele katolickim w przeciwieństwie do was za kręgosłup moralny odpowiadasz ty sam a nie społeczność. Jeśli masz problem natury religijnej możesz skorzystać z porady księdza czy proboszcza czy innej wewnętrznej organizacji kościelnej. Jeśli masz problemy prywatne od tego masz rodzinę i przyjaciół a jak masz problemy z prawem to masz od tego policję i sąd. U was wszystko jest na kupie i szczelne. Ostracyzm to dotkliwa kara dla kogoś dla kogo organizacja to całe jego życie i to sprawia, że nie ma u was wolności i miłości. To sprawia, że katolicki kościół traktuje was jak setkę. I ja, któremu bliżej do lewactwa i ateizmu z pewnością chętniej wpadnę z wizytą w duszpasterstwie akademickim niż w sali królestwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati: O kółku różańcowym Jezusa też tak mówili przez pierwsze trzysta lat. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: judaizmu w ukrywaniu niewygodnych faktów to i tak nikt nie przebije

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe : polecam obejrzeć film dokumentalny "Defilada" Andrzeja Fidyka o Korei Północnej, trochę widać tam tego typu obrazków.
   Tu próbka

  •  

   pokaż komentarz

   w KK możesz miec inną opinię od papieża

   @Agent_Mugabe: No nie bardzo. Doktryna KRK stanowi jednoznacznie, że papież jest nieomylny. Kropka. Brak miejsca na dyskusję.

  •  

   pokaż komentarz

   . W KK nie zakazuje się transfuzji krwi (jak ktoś zarzuci mi stanowisko KK do aborcji - ŚJ także są jej całkowitymi przeciwnikami) czy też jak ogłosisz apostazję to prawie nikt nie zerwie z tego powodu kontaktów

   @Agent_Mugabe: Nie doszukuj sie w wierze racjonalnosci, W KK nakazuje sie jesc cialo, i pic krew czlowieka ktory podobno byl ciesla, choc nigdy nie czytalem, aby cos kiedys zbudowal, Slyszalem, za to ze wloczyl sie stale z kamratami i stolowal sie u roznych osob na krzywy ryj, Zachecal innych do podobnego zachowania do niegromadzenia na ziemi, ale w niebie, Takie postepowanie a zwiazana z tym zacheta do nieplacenia podatkow legly u podstaw jego kazni, Gdby mi ktos powiedzial ze w 21 isnieja jeszcze kanibale o bym nie uwierzyl, a jednak, Wiara jest wiara, mozna wierzyc w rozne rzeczy, nawet w to ze gosc zamienia wode w wino zeby sie goscie weselni ochlali a kosciol paradoksalnie walczy z alkoholizmem

  •  
   k.....j

   +3

   pokaż komentarz

   @trgf: Papież jest nieomylny gdy głosi ex cathedra. W pozostałych przypadkach jest omylny, i nikt nie broni polemizować z opiniami papieża:

   Dogmat ten odnosi się do tzw. nauczania ex cathedra. Nieomylność papieża należy rozumieć jako bezbłędność w sprawach wiary i obyczajów, nie zaś w sprawach codziennych.
   źródło

   Istnieją aż dwa przypadki, gdy wypowiedzi papieża zostały uznane za spełniające w/w przesłanki po wprowadzeniu dogmatu o nieomylności papieża:

   Dwoma przypadkami, w których katoliccy teolodzy zgadzają się co do statusu papieskich wypowiedzi, są:

   ustanowienie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w konstytucji Ineffabilis Deus papieża Piusa IX (wydanej przed sformułowaniem dogmatu o nieomylności), oraz
   ustanowienie dogmatu o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w konstytucji Munificentissimus Deus papieża Piusa XII.

  •  

   pokaż komentarz

   @WesolyHultaj: jedno i drugie dziala otwarcie. I w kosciele masz ludzi bardziej i mniej wtajemniczonych. W k.k. owieczek wiecej wiec latwiej to zasmaskowac. Pokaz mi ta otwartosc jak chodzi o ksiezy pedofili. Gdzie sie ona podziala? A spierd...... do innej czesci swiata pomagac jak brat dla brata;/

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: Ciężko ten słowotok poczęstować akapitami? Jak ktoś ma wziąć tekst na poważnie?

   pokaż spoiler Ru... Egipski troll! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Papież jest nieomylny gdy głosi ex cathedra.

   @kosciej: Czyli z punktu widzenia szeregowego członka wspólnoty zawsze. No chyba, że idziesz sobie z papieżem na piwo to wtedy faktycznie dogmat nie ma zastosowania i papież może sobie pleść co mu ślina na język przyniesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Porównywać twór pana R. sprzed około stu pięćdziesięciu lat do największej korporacji na świecie... Trzeba mieć tupet...
   Przepis na samozaoranie ŚJ w niecałych 4 krokach:
   1. Zostań oświecony tym, że ich ,,święta księga'' to pierwotny, nietłumaczony itd.. tekst.
   2. Uzyskaj potwierdzenie, iż czytają ,,świętą księgę'' po polsku.
   3. Zapytaj, czy ci ,,na Brooklynie'' również czytają po polsku.
   ???
   4. Profit.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cynikt: sek w tym ze akapit zawsze robie enterem, a tutaj anter mi wysyla tekst, Zwyczajnie nie wiem jak zrobic akapit,

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: Najprościej, to chyba 2x wcisnąć enter.

   O tak...

  •  

   pokaż komentarz

   ustanowienie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

   @kosciej: smiesznie to brzmi jak fryzjerka z zawodu, majaca nieslubne dziecko ktore zgodzil sie uznac za swoje starszy pan ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest Niepokanie Poczeta, :)))

  •  

   pokaż komentarz

   @Cynikt: nie wiem w czym piszesz ale u mnie juz po pierwszym wcisnieniu entera wysyla takst o tak

  •  

   pokaż komentarz

   @WesolyHultaj: to sprobuj pospierac sie z ksiedzem . Jeszcze najlepiej w takiej malej miejscowosci gdzie 70% ludzi idzie do kosciola bo jak inny nie zobacza to we wsi beda gadac. I tam sprobuj zadac prowokacyjne pytanie.Ciekawe ile osob bedzie chcialo podjac dyskusje a ile ruszy z wielkim hura, dorwac chama!

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Dlaczego kościół powinien zakazać transfuzji? W Biblii jest mowa o spożywaniu krwi jako pokarmu. A transfuzja nie jest spożywaniem krwi w postaci jedzenia.

   Poza tym jest jakaś inna przesłanka, niereligijna przed transfuzjami?

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: co do bazy danych to czekam jak tylko wejdzie RODO i z buta wjeżdżam, bo parę razy z nimi dyskutowałem i jestem pewien że trzymają jakieś gówno warte informacje o mnie

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Na Twoim miejscu nie wypominal bym historii kosciola bo wtedy mozna wypomniec historie jehowych. Np wielokrotne oglaszanie konca swiata, albo gloszenie ze Piramida Cheopsa w Gizie jest dziełem Boga. Takich historii jest u was tysiace.

  •  

   pokaż komentarz

   @WesolyHultaj: znam paru i jakos nie widze by mieszkali wszyscy razem. Maja domy rodziny psy koty. Tylko wierza i to wierza tak mocno ze sa w stanie sie odwrocic od najblizszych. KK tez by chcial by ludzie tak wierzyli. Ale przez lata szedl na ustepstwa i przymykal oko na to i owo. Nie mogl byc juz tak surowy bo rozrosl sie do rozmiarow kolosa. Juz nie tak latwo kontrolowac, stadko sie rozlazi. Ale jak troche sie poluzuje to i na msze wpadna i do tacki wrzuca. A przy okazji duszyczke oczyszcza. Mniej lub bardziej ekstramalna forma kontroli czy to jehowi,islam,katolicyzm nazwij to sam. Sekta nikt KK nie nazwie kazdy powie ze to wiara. A dla mnie czy wierzysz w ukrzyzowanego za nasze grzechy. Czy ze pewnego dnia slonce wzejdzie z drugiej strony. Jak i w to ze jestes jedyny i wybrany i wystarczy ze bedziesz jadl zelki by byc zbawionym. Jesli dajesz za to hajs ktokolwiek w jakikolwiek sposob chce ci cos wytknac bo nie wierzysz. To jest to taki sam wal. Nie widze roznicy na tym swiecie wierza w jakies 5000 bostw i kazdy twierdzi ze jego wiara to ta prawdziwa. Ja tego nie lykam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe A czemu tu się dziwisz. Kościół wszystko co nowe w medycynie potępiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati to samo w kościele katolickim i wielu innych religiach

  •  

   pokaż komentarz

   Przez wieki

   @tarcamion: No i? Interesuje nas stan obecny. Jehowi są jak muzułmanie - kilkaset lat w tyle pod względem "elastyczności" swojej wiary i tego, że jest ona dla człowieka, a nie człowiek dla niej. Tak się kończy dosłowne interpretowanie pisma (które było wiele razy zmieniane w przekłądach), oraz brak pola na jakąkolwiek dyskusję wewnątrz organizacji.

   Dodać do tego parcie i wałki na nieruchomościach - mamy pełen obraz.
   Tym nieruchomościom warto się przyjrzeć. W mojej rodzinnej miejscowości miejscowi Jehowi prywatnie są strasznie wk$?#ieni, że ich salę "góra" sprzedała. Zbudowali ją własnymi siłami, na bazie datków, a tu cyk - sprzedane, a wy jeździjcie sobie kilkanaście kilometrów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WesolyHultaj: widze argumenciaz z ciebie niezly. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: bo władza kk wychodzi poza organizacje i nie muszą bać sie pojedynczych buntów.

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: Jakżeś taki mądry, to powiedz: skąd Mahometanie wzięli latającego wałacha, co to wozi Proroka w zaświaty?

  •  

   pokaż komentarz

   @Olo-K: Nie jestem madry, ale oczytany... a skad go wzieli to wie tylko ten kto to wymyslil, Ja moge sie tylko domyslac..... Skad murzyni wzieli czarna matke boska ? albo czarnego Nazarejczyka, Skad Meksykanie wzieli indianska matke Jezusa ? Mysle ze z podobnych przyczyn Muzlumanie wzieli latajacego konia, Swoja droga w basniach Tysiaca i jednej nocy, znanej takze Mahometowi motyw latajacego konia czy latajacego dywanu, Jest czesty, W byciu prorokiem, jedyna blokada jest wyobraznia piszacego, Rownie dobrze mogl wymyslec lagajacy czajnik, dywan, lampe banana,,,,, Konia bylo najlawiej, bo kon u nich wszedzie jest i kazdy mezczyzna na nim jezdzil (mowimy o czasach ich " proroka") Nie jest wykluczone ze posilkowal sie mitami z poprzednich religii greckich, Pegaz poslaniec Bogow, kon ze skrzydlami, mogl mu wplynac na wyobraznie, W Basniach Szecherezady Kon latajacy zaczarowany przez Dzina porwal ksiezniczke do dalekiej krainy

  •  

   pokaż komentarz

   To były ciemne czasy dla kościoła. Na szczęście wycofano się z tego

   Może jeszcze napisz, że zaadoptowanie Platona i Arystotelesa do potrzeba chrześcijańskich też było "ciemnymi czasami" ? Oparcie prawa kanonicznego na rzymskim? Czy zerżnięcie większości cnót od Greków?

   Gdyby Kościół chciał być oryginalny to skończyłby jako barbarzyńsko-hipisowska religia pustyni.

   @Agent_Mugabe:

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: nie mogę się nie zgodzić z twoimi słowami Mireczku, pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati: Śmiech na sali ze laska robi sobie PR i promo bloga smutna historyjka. A wszyscy to łykają to jak pelikany. Plebs lubi takie sad story.... buhahaha

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: zrób AMA
   1. jakie macie podejście do ateistów?
   2. bardzo was boli, że pukałem jedną z "waszych"? Jej znajomi z waszej sekty wiedzieli o tym. Z tego co wiem to nikt Jej z sekty nie wykluczył. A może macie jak amisze, że miesiąc sobie może po bolcach poskakać zanim wejdzie w dorosłość?
   Bo o zakazie dowiedziałem się z powyższego wpisu. Dotąd myślałem, że normalnie możecie się pukać z kim chcecie i do łóżek sobie wspólnie nie zaglądacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker: domyślam się i powiem ci szczerze, ze jak by mi od małego taki kit wciskali to pewnie sam bym w to uwierzył.

  •  

   pokaż komentarz

   @wootangc: Chłopie, smutna nie smutna ale to w dużej części prawda jak ich opisuje, nie mi oceniać czy blog to sciema, wypowiadam się bo sam interesowałem się jak to u nich wygląda z tą religia (z czystej ciekawosci) i miałem ziomeczka który opowiadał mi dokladnie to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @cincinati: pierwsze co mi sie z tym kojarzy to seksmisja i jej ekscelencja z jajami :)))

  •  

   pokaż komentarz

   Indoktrynują już małe dzieci i nie wygląda to jak w KK

   @Overthinker: nie wiem czy wiesz ale w KK indoktrynacja zaczna sie juz w przedszkolu,,,,, Dzieje sie tak dlatego ze dziecko jest najbardziej chlonne i bezkrytyczne, w najmlodszych latach, pozniej juz weryfikuje krytycznie jak ma lat nascie, ,,,,, Kosciol tak jak SJ zdaje sobie z tego sprawe i zaczyna pranie mozgu od najmlodszych lat

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama A jak wytłumaczysz uzdrowienia? Dzisiejsze. Dlaczego przy całej nagonce na KK nikt podważa uzdrowień.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wendorf: w twoim pytaniu jest zawarty falsz, Nie prawda jest ze nikt nie podwaza uzdrowien, Oczywiscie ze sa podwazane, Natomiast to co do samego podwazania to kazdy przypadek jest inny, Wiele razy opisywane sa przypadki ozycia osob uznanych martwymi, Taki przypadek Lazarza, Kazdy przypadek jest inny, i trzeba do niego inaczej podchodzic, Sam znam przpadek osoby w stosunku do ktorej lekarz pogotowia stwierdzil smierc i zaczal wypisywac akt zgonu a osoba ozyla, Medycyna to nie matematyka ze czegos tam mozna byc pewnym, potrafimy budowac komputery laac na marsa a jednoczesnie czlowiek jest niepoznany, to ze odczytalismy sekwencje DNA jednego czlowieka to nie znaczy ze znamy co to znaczy, mamy tylko ciag znakow, ADG CGG CG GC ale co to znaczy to konia z rzedem, zeby oczytal znaczenie zasad ktorych lancuch gdyby wydrukowac to bylby dlugi jak z ziemi do ksiezyca,

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama nie piszę o błednym stwierdzeniu zgonu, gdzie akcja trwa minuty. Piszę o latach leczenia w szpitalach, o teczkach dokumentacji medycznej i nagle koniec są zdrowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wendorf: kazdy przypadek jest inny, kazda choroba wymaga innego leczenia sa choroby prawdziwe a sa tez choroby urojone psychika wplywa na somatyke, Lekarz ktory leczy jakas chorobe, czesto nie zna jej etiologi, ani dlaczgo taki a taki lek dziala tak i tak, Czasami jeden lek na jedna chorobe, moze przypadkiem spowodowac druga, albo wyleczyc druga, Jest tak duzo zmiennych ze ja bym nie twierdzil ze zdarzyl sie cud, tylko ze nie wiemy dlaczego stalo sie tak i tak, Byly przypadki gdy w sredniowieczu oglaszano cud, a dzisiaj wiemy ze nie byl to zaden cud i potrafimy okreslic co sie stalo, Rownie dobrze jakies lekarstwo moglo przypadkiem, zetknac sie z jakims, innym naturalnym skladnikiem, pylkiem rosliny ktory pyli w okreslonej porze roku w okreslonym miejscu, to cos moglo wywolac taka reakcje ze chory wyzdrowial, a my nie wiemy dlaczego, Sa tez takie zjawiska jak choroby somatyczne o ktorych nie wiemy dlaczego cos sie dzieje, Kogos boli glowa, Robimy Tomografie, EEG EKG robimy pelna diagnosyke i nie wiemy dlaczego jego ta glowa boli, a pozniej on idzie na pielgrzymke, i glowa go przestaje bolec, Czy to cud, ja watpie, Po prostu nieznany czynnyk ktory zadzialal albo przestal dzialac. Cuden to by dla mnie bylo jakby ktos mial raka wielkosci pilki do tenisa, w 6 stadium, przyniesli by mu relikwie do pocalowania a na drugi dzien by po tym raku nie bylo sladu, Niestety nie slyszalem o takim przypadku..

  •  

   pokaż komentarz

   W KK wszystko można, a jak nie można to kwestia odpowiednio wysokiej ofiary i nawet kościelny ślub z niewierzącym możesz wziąć.

   @tarcamion: Nie potrzeba żadnej wysokiej ofiary, aby wziąć ślub kościelny z osobą niewierzącą. Formalności są w zasadzie podobne, jak w przypadku normalnego ślubu dwóch osób wierzących. Z tą oczywiście różnicą, że osoba niewierząca nie musi brać udziału w naukach przedmałżeńskich, a w trakcie ślubu w kościele nie składa przysięgi "na Boga" tylko zwykłą, podobnie jak na ślubie cywilnym, bo to jest wymagane akurat przez prawo polskie. Większość gości pewnie nawet się nie zorientuje, że przysięga była niepełna i że to był ślub katolika z osobą niewierzącą.

  •  
   O.........r

   0

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: Rozumiem Twój punkt widzenia, jednak te religie różnią się skalą indoktrynacji. U świadków już małe dzieci są zabierane na spotkania dwa razy w tygodniu (po 2 godziny) tydzień w tydzień, przez cały rok(!), a 3 razy w roku na całodniowe zgromadzenia(1, 2 lub 3 dni). Skala procederu ma odzwierciedlenie w poziomie wyprania mózgu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker: Coz nie bylem swiadkiem, wiec nie wiem jak to w praniu wyglada, Mnie pare razy odwiedzili specjalnie na ta okazje sobie sciaglem na komputer prace magisterska pod tytulem Najwieksze oszuswa SJ i przeczytalem ja Dlatego wiem na temat SJ wiecej nizli przecietny uzytkownik Wykopu, Co do skali poparz na to tak, w KK masz lekcje religi 4 lekcj w tygodniu masz rekolekcje dwa tygodnie, masz Roraty, msze gorzkie zale, jesli to wszystko policzysz o zobaczysz w w miesiacach zimowych niktorzy chodza w niedziele do kosciola trzy razy, rano na roraty pozniej na msze a pozniej jeszcze wieczorem na gorzkie zale, Oczywiscie to zalezy od regionu Polski, rodziny, Gdzies na podkarpaciu Tarnowskiem, Podhalu dzieci moga do kosciola ciagle gonic, Wiec teraz policz kazdy tydzien 4 lekcje relibi plus trzy wizyty w kosciel w Niedziele, 2 tygodnie rekolejcji, przez dwa tygodnie po godzinie dziennie, To tez nie malo, W kosciolach prwoslawnych chodza do Cerkwi raz albo dwa razy w roku na Boze Narodzenie i Wielkanoc,

  •  

   pokaż komentarz

   Coz nie bylem swiadkiem, wiec nie wiem jak to w praniu wyglada, Mnie pare razy odwiedzili specjalnie na ta okazje sobie sciaglem na komputer prace magisterska pod tytulem Najwieksze oszuswa SJ i przeczytalem ja Dlatego wiem na temat SJ wiecej nizli przecietny uzytkownik Wykopu, Co do skali poparz na to tak, w KK masz lekcje religi 4 lekcj w tygodniu masz rekolekcje dwa tygodnie, masz Roraty, msze gorzkie zale, jesli to wszystko policzysz o zobaczysz w w miesiacach zimowych niktorzy chodza w niedziele do kosciola trzy razy, rano na roraty pozniej na msze a pozniej jeszcze wieczorem na gorzkie zale, Oczywiscie to zalezy od regionu Polski, rodziny, Gdzies na podkarpaciu Tarnowskiem, Podhalu dzieci moga do kosciola ciagle gonic, Wiec teraz policz kazdy tydzien 4 lekcje relibi plus trzy wizyty w kosciel w Niedziele, 2 tygodnie rekolejcji, przez dwa tygodnie po godzinie dziennie, To tez nie malo, W kosciolach prwoslawnych chodza do Cerkwi raz albo dwa razy w roku na Boze Narodzenie i Wielkanoc,

   @siddhariha-cautama to fakt, w kościele też jest indokrynacja i uważam że lekcje religii ze szkoły powinny zostać usunięte, ale to nadal jest w szkole, ma to jednak mniejszy efekt na dzieci niż jak rodzice Cię indokrynują. U mnie to było tak - zebrania 3x w tygodniu (teraz są 2), do tego studium biblijne w domu z rodzicami, przed zebraniem przygotowanie do studium na zebraniu, do tego są zalecenia żeby każde dziecko miało studium indywidualne z jakimś dorosłym ze zboru lub rodzicem, masz też książeczkę "Codzienne badanie pism" z wyjaśnionym wersetem biblijnym na każdy dzień. No i oczywiście rodzinna atmosfera w zborze, gdzie każdego znasz i nazywasz ciocią lub wujkiem, ale znasz też ludzi ze zborów dokoła, bo ludzie się znają z większych zgromadzeń które są 3x w roku. Dodatkowo masz jeszcze inne spotkania, gdzie śpiewacie pieśni i piosenki religijne, a dzieci od małego zabiera się na głoszenie od domu do domu, zachęca się je do tego żeby mówiły o swojej religii w szkole i na podwórku. Masz też punkty za przedstawianie scenek na zebraniu już od małego. Od małego wiesz, że wszystcy koledzy i koleżanki w szkole zginą w Armagedonie jeśli nie usłyszą "prawdy o Bogu" i się nie nawrócą, zniechęca się do przyjaźni z ludźmi "ze świata" bo przecież i tak umrą kiedy Ty będziesz żyć wiecznie w raju na ziemi.

   Religia nie jest u świadków dodatkiem do życia, religia jest u nich życiem. Jeśli ktoś miał lżej i rodzice dawali mu żyć, albo sami nie byli mocno zindokrynowani i podchodzili do tej religii bardziej na luzie to super, ale większość rodziców jednak nie chce żeby dziecko zginęło w Armagedonie i robi wszystko żeby wiedziało że to jest religia prawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Ugh, niech naprawią aplikację wykopu, usunęło mi znak cytatu :P

  •  

   pokaż komentarz

   @13czarnychkotow: Jakas religia w zyciu jest potrzebna, czlowiek to takie stworzenie ze jak nie ma w co wierzyc to sobie wymysli, Widocznie do czegos ta wiare potrzbuje, Wiara powinna byc taka ktora jaknajmniej ingeruje w zycie czlowieka, Jak nie chrzescijanstwo to Islam, a jak tam zycie wyglada to wiekszosc ludzi wie, Kobiety maja polowe praw mezczyzn, mozna je bic ale tylko jesli nie sa posluszne, Nie moga same chodzic bez obecnosci mezczyzny, dodatkowo do tego dochodzi to ze wladze polityczna i duchowa pelnia jedni i ci sami ludzie Wiec z dwojga zlego niech sobie bedzie chrzescijanswo... Oczywiscie SJ to sekta, kase z tego maja ci co sobie siedza W Bruklinie, ich stac na rolexy za 20 tys $ a biedaki wrzucaja do skrzynek co maja, Trzeba sobie powiedziec jedno ze Jezus z Nazaretu to zaden Bog biblia to synkretyczna ksiega powstala jako luzny zlepek wszystkich religi z ktorymi spotykali sie Zydzi, Najwiecej jest tam wstawek z Religi Egipskiej Gnostyckiej, Artura Mazdy i Zaratusztranizmu, Zglebialem te watki i odkrylem ze w NT sa cale fragmenty z zycia Jezusa ktore na prawde nigdy nie mialy miejsca, a byly skopiowane z zycia Faraona, Wiec Biblie odrzucilem, jako swiete pismo, Jest dla mnie raczej zbiorem ksiag historycznych ktore sa dobrym maerialem dla Socjologow religi korzy moga powiedziec jak ksztaltowala sie religia

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama dokładnie, religia powinna być dodatkiem do życia. Modlitwy spoko, życie pozagrobowe super, jakaś nadzieja na życie, czy samo to że ktoś nad Tobą czuwa. Ale po co do tego podporządkowywać życie pod liczne zasady które nijak się mają do rzeczywistego życia? I po co przez religie tworzyć kłótnie i podziały w rodzinach lub ogólnie społeczeństwie?

  •  

   pokaż komentarz

   I po co przez religie tworzyć kłótnie i podziały w rodzinach lub ogólnie społeczeństwie?

   @13czarnychkotow: Dla wladzy,,,, ten kto jest glowa kosciola, sektt, posiada wladze, Czasami nieograniczona, czlowiek ktory chce w cos innego wierzyc, albo nie wierzyc, podwaza twoja wladze autorytet, pozbawia cie pieniedzy, bo byc moze inni pojda twoim sladem, ktos sie zainteresuj na co poszly pieniadze z datkow, Wiec dlatego trzeba tego zabronic, Temu sluzy kara odseparowania sie, aby maksymalnie taki czlowiek stal sie samotny, jak odtracona owca, zeby nie mial innego wyjscia i musial wrocic i sie podporzadkowac, lub zeby byc przykladem dla innych aby nie probowali podobnego czegos, Dlaego niemile jest widziane aby swiadek konczyl jakies studia, a bo moze mu sie otworza oczy i dowie sie czegos nowego, ,,,, Studia sa zarezerwowane dla nielicznych z zarzadu Watch Tower.. Dla tych ktorzy osiagneli juz taki stopien wtajemniczenia aby wiedziec ze wiara w Jehowe to bzdura Jehowa ( wlasciwie JHWH) bo zydzi nie pisali samoglosek a imie Boga pozostalo nieme, ) to byl bog plemenny plemienia Izraela i nie jedyny, Wlasciwie to na poczaku izreelici wierzyli w wielu bogob, z ktorych glownym byl JHWH-ale to osobna historia, Generalnie zycze ci powodzenia w zyciu, Musisz sie otworzyc na innych a od SW odciac i psychicznie i fizycznie oni dla ciebie sa straceni, a bez nowych znajomych bedzie ci ciezko,

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: akurat pisałam tu też o innych religiach, ale tak, religia to władza i pieniądze. Akurat ja byłam na studiach i wiele młodych mimo wszystko na studia idzie, ale faktycznie się nie zaleca.
   Dziękuję, przyda się :D mam znajomych spoza zboru, przeprowadziłam się do innego miasta, na zebrania nie chodzę już kilka lat, więc raczej jestem na dobrej drodze. Jedynie rodzina została.
   Skąd w ogóle zainteresowanie świadkami, że przeczytałeś książkę?

  •  

   pokaż komentarz

   @13czarnychkotow: kolezanka dziewczyny byla w swiadkach przyszla kiedys z mezem w gosci maz byl chyba jakims, starszym w zborze, wiec zaraz sobie zapisali adres i zaczely sie wizyty, Zauwazlem podczas pierwszej wyzyty ze prowadzili rozmowy i argumentacje wg utargego wzoru, jakby z jakiejs ksiazki, ciagle powtarzaly sie zdania typu, Ja nie mowie abys mi wierzyl ja mowie masz i sam sprawdz, Nie moglem czyms podobnym odpowidziec wiec sciagnalem, prace magisterska pod tytulem oszusttwa swiadkow jehowy ,,,,, i ich punktowalem tymi samymi argumentami, Mowilem ja nie mowie abys mi wierzyl np w to ze Russlel byl skazany za przemoc domowa, ja mowilem masz tutaj zrodo i sprawdz to, Jak punktowalem zbrodnie natury seksualnej, umawianie sie na seks grupowy, to podawalem im numer ze straznicy ze strona, i z mina baranka mowilem Ja nie mowie abys mi wierzyl ja mowie sprawdz sam, Trudno wygrac w dyskusji czlowiekowi ktory sie nie przygotowywuje ciagle do dyskusji, ,,,, A oni maja ksiezki w ktorych sa wyszczegolnione rozne sytuacje, jak zagadac, na co zwrocic uwage co zaznaczyc, Maja osobne scenariusze jak Rozmawia sie z Zydem, z Hindusem, z Buddysta, Z katolikiem, z Ateista, Alkoholikiem, ,,,,, Musialem sie jakos przygotowac aby zwyczajnie nie zostac zagnany w kozi rog ,,,, Mialem satysfakcje ze obiecali jeszcze przyjsc ale nigdy juz nie przyszli

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: na takie okazje powinna powstać książka "Jak zagiąć Świadka Jehowy w rozmowie" :D

  •  

   pokaż komentarz

   @13czarnychkotow: Oszustwa SJ tez dobra bo sluzy do wlasnie tego, Jesli udowodnisz ze zalozyciel Badaczy Pisma byl skazany prawomocnymi wyrokami sadowymi za oszustwa albo przemoc rodzinna to mozesz zakwestionowac caly ruch.... Nie mam juz tej ksiazki, gdzies na strychu zostawilem u mamy, ale byly tam takie kwiatki ze Russel sprzedal gosciowi pszenice ktora miala wydac 100 krotny plon, a dala zwykly, Gosc za pszenice zaplacil kilka razy wiecej bo miala byc cudowna i Russela podal do sadu, Tam byly dane gdzie byla sprawa, w ktorym roku w jakim sadzie, Obecnie mozna przy maksymalnym nawozeniu i najlepszej ziemi zebrac ok 70 kwintali z hektara, przy wysianiu ok 1.5 kwintala ( kwintal -100 kg ) Wiec w czasach Russela jak zebrano 30 kwinali to byl maks, czyli mozna powiedziec ze sprzedal mu pszenice kora wydawala 30 krotny plon,,,,, Jesli zakwestionowac jego osobe to mozna ich spokojnie zaginac,

  •  

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama: czy ja wiem? O samym Russelu jest dosyć mało na zebraniach i w literaturze, wręcz prawie wcale. Mało kogo on obchodzi dlatego, że większość jego dogmatów do tej pory już się zmieniła i to co on mówił dzisiaj jest kompletnie inne. To tak jakby ktoś podważał anglikanizm tym że koleś chciał wziąć rozwód z kobietą więc założył sobie kościół który na to pozwala. I co z tego? Ludzie nadal będą anglikanizm praktykować, bo to nie o założyciela chodzi i jego bezgrzeszność, a o ideę. Świadkowie to samo, raczej mają w nosie co złego robił Russel. Ważne że zapoczątkował badanie pisma świętego dzięki czemu dzisiaj mogą znać "prawdę" :D

  •  

   pokaż komentarz

   ej mają w nosie co złego robił Russel

   @13czarnychkotow: maja w nosie nie maja w nosie to inna sprawa, podczas dyskusji padaja argumenty, jesli atakujesz papieza, za to ze np byly wyprawy krzyzowe, albo inne ciemne sprawki o dzieki temu kwestionujesz to co mowi KK,,,, Jesli atakujesz to co mowia liderzy Zalozyciele byli albo obecni robisz to samo, to argument do zalozyciela, To tak jakby zatakowac obecnie Jezusa ze byl glowa kosciola a tak naprawde to nie byl zadnym Bogiem, a NT zostal skopiowany z pism Egipskich Gnostyckich, Zaratusztranskich, ,,,, Jesli powiesz ze NT to plagiat i w rzeczywistosci Jezus nie chodzil po falach, tylko faraon, ze nie wskrzesil Lazarza ale zrobil to faraon, nie rozmnozyl chleba ale zrobil to faraon, Nie zalezil pic wina na jego pamiatke ale zalecil to faraon bo byl panem wina i plodnosci, Jesli zatakujesz bezposrednio swietosc NT to zrobisz to samo co ja zrobilem z Russelem, zatakowalem, bezposrednio zalozyciela ruchu, I nie ma znaczenia co sie mowi lub sie nie mowi na zebraniach, To dla zwyklego czlowieka nie ma znaczenia, Ma za to znaczenie co zwykly czlowiek mowi do Grupy misjonarzy korzy pukaja do jego drzwi, Jesli uslysza, aaaa to wy jestescie ci korych zalozyl ten oszust Russel skazany prawomocnymi wyrokami o beda sie musieli do tego odniesc, ustosunkowac, A jesli dolozyc do tego inne rzeczy jak ukrywanie pedofili przestepst seksualnych w rodzinach, stworzenie podstaw do zmiatania takich spraw pod dywan, poniewaz nie mozliwe jest aby dziecko przyprowadzalo dwoch swiadkow molestowania jesli molestowanie odbywa sie zazwyczaj w 4 oczy, Dlatego argument ad autorytetam jest najlepszy, pozbywa cie autorytetow i wszystko co powiesz pozniej pochodzace od autorytetow mozna zakwestionowac, ze mowi to przestepca,

  •  
   A..........e

   -1

   pokaż komentarz

   @plebejski_uciekinier Mi bardziej przypominają taki duży obraz z Jezusem, który znajduje się w mieszkaniu mojej babci (taki właśnie wisi u niej w salonie). Nie pamiętam jak nazywają się te obrazy, które królowały w latach 50. (mają swoją nazwę). Nadmienię jednak, że świadkowie Jehowy tak samo stylizowali swoje publikację w latach 50. i 60.

   A Defiladę oglądałem kilka lat temu i zrobiła na mnie duże wrażenie. Muszę niedługo wrócić do tego dokumentu.

   @JBFC Właściwie to masz rację, ale dla mnie jest to jednak martwe prawo (być może jest ono respektowane wobec najwyższych osób, ale przeciętni katolicy nie są rozliczani za negowanie papieża). U świadków Jehowy surowe przestrzeganie zasad obowiązuje wszystkich, niezależnie od pozycji. Oto mi tak dokładnie chodzi (@michalszklarski już wcześniej napisał bardzo dobrą odpowiedź – bo władza kk wychodzi poza organizacje i nie muszą bać sie pojedynczych buntów.). Prole i zwierzęta są wolne ;)

   @tarcamion No tutaj to nabiłeś mi ćwieka, punkt dla Ciebie. Obawiam się jednak, że podobne spadki będą w innych europejskich państwach (dam głowę, że kiedyś @ohmyjw prezentował je na Mikroblogu). Masz może statystyki do innych państw (jestem pewien, że Towarzystwo Strażnica posiada takie).

   @Morte77 Znajdź mi religię, w której nie ukrywa się niewygodnych faktów. Judaizm to bodajże najstarsza religia na świecie – wieloletnia tradycja ;)

   @siddhariha-cautama Ale ten chleb i krew to symbole (choć przyznam, że jak w niedzielę byłem na mszy wielkanocnej z rodzicami to ksiądz serio mówił, że były badania potwierdzające istnienie krwi… Rzecz jasna zero nazwisk i instytucji…). Jezus rzecz jasna nie był żadnym mesjaszem. Na pewno był bardzo dobry w psychologii i dzięki temu pewnie odniósł sukces. Nie powiedziałbym jednak, że był darmozjadem – raczej wierzę w tradycję chrześcijańską, która mówi, że Jezus uczył się od swojego ojca fachu cieśli. Ja tam w cuda nie wierzę, a jak pojawiam się w kościele to tylko by nie sprawiać przykrości rodzicom. I w zasadzie tyle. W cuda oboje nie wierzymy, a wszelkie zastrzeżenia lub zapytania lepiej kierujmy pod wierzących, by skłonić ich do refleksji.

   @thethreatisreal Wszystkiego na pewno nie, wątpię by biskupi potępiali np. zabiegi dentystyczne, operacje wycinania wyrostka robaczkowego czy leki na cukrzyce.

   @Camilli Po pierwsze – czy w mojej wypowiedzi „ciemne czasy” oznaczały całą dawną historię chrześcijaństwa? Po drugie – dosyć dobrze znam dokonania kościoła katolickiego na tle nauki (uniwersytety, wkład w filozofię, prawo), ale także wiem, że kościół katolicki ma wiele za uszami i dokonał dużych zniszczeń (tępienie innych wyzwań z wierzeniami Słowian na czele, hamowanie badań nad medycyną, cenzura [Indeks Ksiąg Zakazanych]). Ponadto mordy religijne (na pewno nie na taką skalę co wyobrażają sobie niektórzy na przykładzie inkwyzacji, ale większość katolików dawniej zachowywała się tak jak dzisiejsi fanatycy islamscy, których z roku na rok przybywa).

   @kamillus Wybacz, że się wtrącam, ale tarcamion robił jakiś czas temu AMA: link.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale ten chleb i krew to symbole (choć przyznam, że jak w niedzielę byłem na mszy wielkanocnej z rodzicami to ksiądz serio mówił, że były badania potwierdzające istnienie krwi…

   > Na pewno był bardzo dobry w psychologii i dzięki temu pewnie odniósł sukces

   > Nie powiedziałbym jednak, że był darmozjadem – raczej wierzę w tradycję chrześcijańską, która mówi, że Jezus uczył się od swojego ojca fachu cieśli

   @Agent_Mugabe: Biednys ty biednys, Nawet nie wiesz w co wierzysz lub nie wierzysz, Ksiadz dobrze ci mowi, a zamiana krwi i wina w krew i cialo wg Teologi nie jest symboliczna ale realna a przemiana ta nazywa sie Transubstancjacja, Wiec jak pisalem ze sa kanibalami to nie pisalem, w przenosni ale doslownie, Co do psychologi byl tak dobry w psychologi ze najprawdopodobnie mial schizofrenie, a urojenia mial na pewno Jesli NT pisze prawde, Sek w tym ze NT to bujda, ale zalozmy przez chwile ze nie bujda, to co mamy, mamy goscia ktoremu ukazuje sie szatan zabiera go na wysoka gore i pokazuje mu wszystkie krolestwa swiata, Ciekawe na jaka gore, nawet z K2 Ameryki Czy Europy nie widac, Pozniej zabiera go na naroznich swiatyni i nakazuje aby sie rzucil w dol a aniolowie przybeda aby go ratowac, Na pewno to paranoja, albo byla tymczasowa spowodowana postem, podobno nie jadl 40 dni, wiec zalozmy ze mial chwilowa paranoje, Na koniec o bycie darmozjadem, To co pisze NT to takie sobie bajki, ponad 200 wydarzen rzekomych wydarzen z zycia Jezusa to tak naprawde wydarzenia z zycia faraona, Jezus byl nieslubnym dzieckiem fryzjerki bo taki fach wykonywala jego matka, poniewaz w tamtym czasie za to kamenowano czlowiek w podeszlym wieku zgodzil sie zostac figurantem i ozenic sie z brzemienna kobieta, Dlaczego to zrobil nie wiem, Moze dlatego ze byl juz za stary aby dostac 14 letnia dziewczyne za zone, a moze po prostu szukal taniej wiernej sluzacej, Jesli mowa o tym ze Jezus bylo Ciesla to bardzo w to watpie, byl synem ciesli a to nie to samo Moj tata jest Elektrykiem, a ja nim nie jestem, Ja zakladam, ze jesli Jezus byl nieslubnym dzieckiem, o Jozef go raczej za bardzo nie rozpieszczal jesli tolerowal to ze wzgledu na zone, ktora sie za nim ujmowala, To taka moja hipoteza, a NT jesli Jezus by nie byl darmozjadem to by cos napisano o jakims projekcie ktory Jezus wykonal albo w ktorym b bral udzial, Nie wiem jaki zakres prac obejmowal zawod Ciesli w czasach Jezusa ale jesli dzisiejszy to powinien robic jakies dachy, konstrukcje z drewna schody z drewna, powinien byc tez w stanie zrobic jakies lawy stoly, jakies prymitywne meble.... dla mnie to dowod na to ze byl obibokiem, chodzil od domu do domu i jadl na krzywy ryj, A to u jakiegos Celnika, a to u jakichs kobiet ktorym podobal sie jego slowotok, Tradycja chrzescijanska zostala oparta na falszywych ewangeliach na wydarzeniach z zycia Jezusa kore nigdy nie mialy miejsca, Dlaego trzeba ostroznie podchodzic do ich tresci aby wydobyc z nich o co rzeczywiscie moglo miejsce a to co zostalo wymyslone lub zostalo skopiowane z innch religi, W Aleksandri istniala ogromna biblioteka, Nie bylo problemu usiasc i w swiatyni serapisa napisac noweli z zycia Faraona ,,,,, znaczy chcialem napisac z zycia Jezusa na podstawie noweli Faraona Byc moze egipskie ksiegi tez partycypowaly w jakiejsc wczesniejszej formie religijnosci, Tego nie wiem, nie zachowalo sie duzo zrodel

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: fanatyków islamu ubywa. Po prostu przeplatają się teraz w naszej cywilizacji więc ich zauważamy.

  •  
   A..........e

   -1

   pokaż komentarz

   @siddhariha-cautama:

   Mam dopiero 22 lata, nie wymagaj ode mnie eksperckiej wiedzy. Jeśli chodzi o wiarę to postawię stanowisko jasno – jestem agnostykiem i nie wiem czy coś steruje nami z góry czy też po prostu jestem nikim we wszechświecie. Jeśli chodzi o chrześcijaństwo przyjmuje ogólną filozofię, ale muszę zaznaczyć, że niestety prawie niczego nie wiem o innych religiach i być może zacznę utożsamiać się z inną filozofią, która jest bliższa moim poglądom. To chyba naturalne, że ja mogę wielu rzeczy nie wiedzieć…

   Racja, transubstancja według teologii katolickiej jest realna. Przyznaję, że wcześniej myślałem, że to całe mówienie o tkankach w hostii czy też śladach krwi na winie to bajka, którą powielają księża i dewotki. Rzecz jasna ja nie podzielam tego poglądu i dla mnie ta przemiana to tylko symbol, upamiętnienie ostatniej wieczerzy, rodzaj tradycji. Stanowiska nie zmienię.

   Jezus to postać historyczna, ale istnieje bardzo mało przekazów o nim. Nie oszukujmy się – nie odkryjemy już prawdy o Jezusie. Musimy bazować na źródłach, które częściej zawierają fałszowe informacje o nim, lub wręcz legendy. Spotkałem się już wcześniej z opinią, że Chrystus mógł mieć schizofrenię, ale chyba trafiłem na same ogólniki, o których szybko zapomniałem. Z kolei moja wizja Chrystusa jako dobrego psychologa opiera się na tej niezależnej publikacji. W tej książce znajduje się rozdział „Czy Jezus i Budda byli mentalistami?” gdzie autor zasugerował, że Jezus mógł poznać podstawy psychologii podczas pobytu w Egipcie, że wszelkie cuda były niczym innym tylko sugestami (zaś każdy ewangelista dodawał od siebie mocniejsze możliwości Jezusa). Zdaję sobie sprawę, że tę publikację można nazwać co najwyżej publikacją popularnonaukową. Sugestię z tej książki do mnie jednak przemawiają. Jeśli masz jakieś źródła – śmiało podaj, nadrobię zaległości.

   Uważałbym z mówienie, że NT to bujda – obok legend masz tam publiczne listy prezentujące stanowisko pierwszych chrześcijan (głównie Pawła z Tarsu), relację z wydarzeń historycznych (wymieszanych z fałszem) oraz fantastyczną wizję Apokalipsy. Szatan zabierający Jezusa na wysoką górę? Po czterdziesiu dniach na pustyni także miałbym omamy (o ile tyle Jezus spędził).

   Skąd masz informację, że Maryja była fryzjerką (zaciekawiło mnie to). Czy Jezus był nieślubym synem? Raczej tak – na pewno któryś z rzymskich historyków już pisał, że Jezus to syn Maryi i żołnierza rzymskiego (bodajże to był Tacyt, ale musiałbym sprawdzić). Nawet bez tego można pomyśleć, że Maryja wpadła z kimś przypadkowym. Dla mnie cudowne zajście w ciąże jest bajką, bzdurą. Ale na tyle dobrze podaną, że pewien cieśla miał rzekomo w nią uwierzyć… (przyznaję jednak, że twoja opinia o tym, że Józef po prostu mógł szukać taniej wiernej służącej jest o wiele bardziej przekonująca). Motyw faraona brzmi ciekawie, ale obawiam, że tutaj wkraczamy na poziom filmów z żółtymi napisami (wybacz moją nieufność, po prostu zbyt często się nacinałem na takie fantastyczne powiązania). Ciekawi mnie jednak jeden szczegół, związany z kulturą egipską, ale w trochę innym sensie – na ile obraz małego Jezusa i Maryi oparto na mitach egipskich (Horusie i Izydzie)? Co ciekawe w publikacji „Człowiek poszukuje Boga” (od… świadków Jehowy) trafiłem na zdjęcie buddyjskiej bogini miłosierdzia z dzieciątkiem (obok było zdjęcie katolickiej madonny). Można tylko gdybać jak wyglądało dzieciństwo Jezusa. Obraz z ewangelii oraz dzisiejszy kult to po prostu adaptacja tego, co istnieje w wielu systemach religijnych.

   Moja opinia o Jezusie-cieśli wynikała z prostego założenia: najbardziej prawdopodobnym zawodem Jezusa było to, czego się nauczył od przybranego ojca. Według mnie zawód w starożytności był prawie zawsze dziedziczny. Mógł także łowić ryby (pomagał Szymonowi i innym, którzy później stali się jego uczniami, a jego pomoc przy łowieniu z czasem zamieniono na cud). Myślę, że jak zdał sobie sprawę, że dobrze idzie mu kombinowanie z cudami to mógł porzucić pracę i żyć na koszt innych. Szarlatan I wieku.

   Czym według ciebie jest prawdziwa ewangeli? Jeśli dobrze pamiętał powstało ponad 100 ewangelii, z czego tylko cztery uznano za natchnione (czyli tak naprawdę zostały uznane). Reszta to apokryfy. Czy jakikolwiek apokryt może mówić prawdę o Jezusie? Zdaję mi się, że ewangelie Marka, Mateusza, Łukasza i Jana to najwcześniejsze pracę spośród ewangelii – wszystkie inne (nazwane apokryfami) powstały o wiele później. Niestety moja wiedza tutaj jest chaotyczna i nie chcę wprowadzać w błąd.

  •  
   A..........e

   -1

   pokaż komentarz

   fanatyków islamu ubywa. Po prostu przeplatają się teraz w naszej cywilizacji więc ich zauważamy.

   @kamillus: Według mnie proporcje pomiędzy fanatykami a normalnymi wyznawcami zawsze jest stały. Ciężko mi jednak uwierzyć, że takowych fanatyków ubywa. Istnieje wiele państw arabskich, w których fanatycy odgrywają bardzo dużą rolę w funkcjonowanie państw (m.in. Arabia Saudyjska, Iran, Pakistan, Afganistan). Fanatycy dzięki propagandzie robią pranie mózgu kolejnym osobom, którzy także stają się radykałami. Skąd zaczerpnąłeś informację, że fanatyków ubywa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: trwają badania nad tym jaki wpływ ma cywilizacja na pastuchów z pustyni. Generalnie oni przyjmują u nas cywilizację, a fanatycy co logiczne zbyt długo przecież nie żyją. No i nie jest tak jak twierdzisz, że jest stały współczynnik, bo nawet w krajach arabskich dochodzi do rozmiękczenia wiary.

  •  
   A..........e

   -1

   pokaż komentarz

   No i nie jest tak jak twierdzisz, że jest stały współczynnik, bo nawet w krajach arabskich dochodzi do rozmiękczenia wiary.

   @kamillus: W sumie zapomniałem uwzględnić, że wymienione przeze mnie kraje są bardzo autorytarne (Arabia Saudyjska właściwie jest totalitarna). Być może wiele osób tylko powierzchownie podchodzi do swojej wiary, w obawie przed represjami… Jutro poszukam czegoś o wspomnianych przez ciebie badaniach, może uda mi się coś znaleźć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: no ja akurat teraz z telefonu więc dupa, ale już kilka razy dość poważne opracowania czytałem o asymilacji w trzecim pokoleniu

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: Skad wiem ze Maryja byla fryzjerka, Wiadomo o z pism zydowskich z Talmudu, W Izraelu isnialo ogromne archiwum na terenie Swiatyni Salomona gdzie kazdy zyd mogl sobie sprawdzic swoje pochodzenie bylo to archiwum na podstawie tego archiwum mamy napisany rodowod Jezusa, Nikt z zydow tego nie kwestionowal poniewaz to bylo w ksiegach, Talmud i komentarze do Talmudu okreslaja matke Jezusa jako fryzjerke ktora prowadzila sie w sposob nieodpowiedni, Jest to prawdopodobne, ze bla mloda piekna miala starego meza,,,,, jak to sie mowi krew nie woda a kobieta mloda, Nie zastanowilo cie Dlaczego w NT nigdzie nie wspomina sie o Jozefie, a o matce Jezusa malo >? <Matka przyszla pod krzyz, raz przyszla do Jezusa z bracmi ale Jozef nigdzie nie przychodzil i mowy o nim nie ma, na obrazkach rysuje sie go tylko jako ciagnacego osiolka ze sw rodzina i tyle, Dla mnie byl to juz starszy pan ktory cieszyl sie ze ma mloda zone nawet jesli ta mu dorabiala rogi, Talmud okresla matke Jezusa jako zle prowadzaca sie, Co sie tyczy ksiag egipskich to nie sa kwestie fantastyki, ale rzetelne informacje, ponad 200 fragmentow NT zostalo przepisane z egipskich ksiag, Czesc z Wydarzen z zycia Jezusa kore opisuje NT nigdy nie mialo miejsca w zyciu Jezusa, Nie bylo zamiany wody w wino, nie bylo chodzenia po falach nie bylo rozmozebia chleba i wina, nie bylo picia wina i jedzenia chleba na pamiatke jezusa nie bylo wskrzeszenia Lazarza , Nie bylo zwiastowania NMP przez Gabriela, To wszystko wydarzenia z zycia faraona, Nawet liczba apostolow, sie nie zgadza, To faraon wskrzesil czlowieka o imieniu egipskim El e az ar to egipskie imie Lazarz, uczynil to podobnie jak jezus w Betani tylko kilka tysiecy lat wczesniej niz Jezus ( bethany znaczy dom chleba, lub dom na rozstaju drog) Tenze faraon jako pan wina zamienil wode w wino liczba dzbanow tez sie zgadza bylo ich 6, Zaden ksiadz nie potrafi sensownie odpowiedziec co miala na celu zamiana wody w wino, rozpicie ludzi, umocnienie alkoholizmu w narodzie, Jesli przyjmiemy ze historia jest splagiatowana to wtedy historia nabiera sensu, Podobnie jak nie bylo chodzenia po falach, to egipski Bog Sobek chodzil po falach a nie jezus, W starych rycinach ktore przedstawiaja jezusa chodzacego po falach narysowany jest endemiczny gatunek ryb ktore zyja tylko w Nilu, w jeziorze Genezaret nie wystepuja,,,,, to dowod na to ze historia tez zostala splagiatowana, Co do Faraona i jego matki Izydy masz racje, w tekstach z piramid Aniol bozy przyszedl do Mathitusket (laski-pelna pelna blogoslawienstw) i zwiastowal jej ze poczniesz i porodzisz syna ktorego nazwiesz si-Osiris( znaczy to syn boga i jest synonimem biblijnego emanuela ktory oznacza Bog z nami) przymiotnikow ktorymi okreslano Jezusa i jednoczesnie Faraona jest ponad 200 sa to takie przymiotniki, jak oblubieniec, baranek bez skazy, dobry pasterz , W bibli takich fragmentow jest ponad 200. Lepsze opisanie tego znajdzisz w ksiazce wloskiego teologa Luigi Pjugola, pod tytulem faraon zwany Jezusem, Pisales o Pawle z Tarsu jako argument ze NT jest rzetelny, wlasnie Pawel z Tarsu odpowiada za te oszustwa ktore do tej pory wszyscy powtarzaja, za rozwiniecie sekty do religi ogolnoswiatowej, Jezus nigdy niczego nie napisal jesli nie liczyc pisania palcem po ziemi, Wszystko zrobil Pawel, Nie Lukasz nie Marek nie Jan i nie Mateusz, ale on, Ewangelie wg egzegetow zostaly spisane w wieku od 90 do 120 lat po smierci Jezusa, Wiec logicznym ze nikt z bezposrednich swiadkow nie zostal w zywych, zostalo spisane to co tradycja ustna powtarzala plus listy ktore sie zachowaly, Co do listow to tez bym nie byl pewien do konca ich orginalnosci, Co sie zas tyczy Ewangeli i ich prawdziwosci, Na NT wplywaly nauki gnostykow,

  •  

   pokaż komentarz

   @Agent_Mugabe: Gnoza jak pewnie wiesz to pewna dualna ezoteryczna filozofia o pewnych cechach religijnych, Gnostyk aby udowodnic ze jest gnostykiem, ze posiada w sobie pierwiastek boski pneume musial pisac mity, gnostyk mial udowodnic na drodze anamnezy ze on jest wybrancem, ze w niego opadl okruch pneumy-boskiej czesci , lub w niego zostal on wlozony przez demiurga, zlego ducha, Dlatego Ewangeli gnostckich jest cala masa bo kazdy gnostyk chcial udowodnic ze jest gnostykiem, Wg mnie ewangelie Nt zostaly w jakis sposob stworzone na podstawie ewangeli gnostykow, pism Egipskich prawdopodobnie podobnie jak uczniowie na parapecie odpisuja zadanie oni pisali ewangelie przepisujac je i komentujac, albo pisali je niezaleznie patrzac na wczesniej napisane, Ewangelia Tomasza najbardziej gnostycka ze wszystkich czterech podaje mit walentnianskie gnostyckie, np Przypowiesci ktore Jezus opowiada to sa wlasnie gnostyckie mity, Mowa o przypowiesci o perle gdy czlowiek odnalazl drogocenna perle sprzedal wszystko co mial i nabyl ta perle, to mit gnostycki a perla byla wlasnie gnoza, ezoteryczna wiedza dostepna tym w ktorych drzemala boska sila,

  •  

   pokaż komentarz

   A jego grób to piramida?

   @tarcamion: nie, ale byłeś blisko.

   W 1921 na obrzeżach cmentarza, w pewnej odległości od nagrobka C.T. Russella oraz nagrobków innych członków rodziny Betel, ustawiono pamiątkową kamienną piramidę jako „wzorowaną na uwieńczeniu Wielkiej Piramidy w Egipcie, symbolizującej Chrystusa”[49], co nawiązywało do pism Russella.

   nie musisz dziękować

   źródło: 4.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion
   proszę jeszcze raz trochę lepiej pokazane

   źródło: 19justinbrown88.yolasite.com

  •  

   pokaż komentarz

   @tarcamion: Szanowny bracie pionierze. Czy gdybym był świadkiem jechowy w Roku Pańskim 1936 i kazałbym przetoczyć krew sobie lub swojej umierającej żonie / dziecku, to czy zachowując wszystkie nakazy jechowy, przekazane przez Towarzystwo Strażnica byłbym "wybawiony" i zostałbym wskrzeszony do życia w raju, czy nie?

   Przypominam, że Świadkowie jehowy wówczas nie tylko nie widzieli niczego złego w transfuzji, ale wręcz uważali ją za wspaniałe dobrodziejstwo.

   Dowód: "Nowy Dzień Nr 3, 1936 s. 48, art. pt. „Krew zmarłego ratuje życie umierającym”"

   http://piotrandryszczak.pl/do_art/medycyna/nowy-dzien-str.48a.JPG

   Dzisiaj jest to tak wielkie zło, że wolicie poświęcić życie ukochanych, byleby tylko nie spożyć krwi (wiesz, sama idea spożywania cudzej krwi podczas transfuzji jest nie tylko śmieszna, ale wręcz stanowi obrazę wiedzy, może ze 300 lat temu ludzie by się na to nabrali, (nie wspominając o przykazaniach z ST i minimum z NT), ale nie ważne) i nie narazić się na "śmierć, równą nicości".

   No więc, czy np. gdybym zmarł po zezwoleniu na transfuzję w roku 1936, a zachowywałbym wszystkie przykazania jechowy, to czy miałbym życie wieczne. Przypominam, że zakaz został wprowadzony dopiero w 1945 r.

   Drugie pytanie. Skoro nie wierzycie w piekło jako stan wiecznego cierpienia potępionych i tym samym nie wierzycie w nieśmiertelną duszę; nie uznajecie istnienia czyśćca, jako miejsca oczyszczenia z mniejszych i średnich grzechów przed wejściem do nieba (oddanie długu aż do ostatniego denara; nauki Machabejczyków o czyśćcu i sensie modlitwy za zmarłych - nie uznanych przez żydów, (którzy w końcu i Chrystusa nie uznali) nie z powodów doktrynalnych, tylko z faktu kolaboracji z Rzymem, a tzw. synod w Jamni nie ma tu nic do rzeczy, gdyż nie dyskutowano tam nad żydowskim kanonem) - uznajecie, że grzesznik po śmierci przestaje istnieć ("karą za grzechy jest śmierć"). Tak więc, zgodnie z Waszą doktryną, może być albo wskrzeszenie do życia w raju - to ta nieliczna garstka świętych ST, wybranych z NT i "drugich owiec", a cała reszta po prostu ma przestać istnieć, czy to dobrze rozumiem?

   Jaką więc mam mieć motywację do zostania ŚJ, skoro wiem, że nawet nie zbliżę się do takiej doskonałości, jak dawni święci, a liczba miejsc jest wg Was ograniczona. A tu może być tylko raj lub nicość. Czyli że taki Hitler, Stalin, Pol Pot, Fritztl po prostu przestali istnieć i tak samo stanie się z dobrymi ludźmi, którzy np. kilka razy zdradzili swoją żonę, zabili w afekcie lub przetoczyli krew. Przecież taka nicość, to IMHO nagroda, nie kara. Bo co, zrobię wszystko, by tu na ziemi było mi dobrze, mogę kraść, gwałcić trzymane w piwnicy dziewczyny, mordować po torturach - a po śmierci przestanę istnieć tak jak ten frajer, co był bardzo dobry, kochał, pomagał, ale nie wierzył w jechowę. Skoro każdy grzech oddala od Boga i od raju, to zdecydowanie bardziej przemawia do mnie doktryna KRK, że bycie dobrym człowiekiem i może nawet niezłym chrześcijaninem nie zapewnia nieba, gdyż trzeba być doskonałym i poznać swoje słabości (10 przykazań to tylko minimum), a tą doskonałość można uzyskać przez oczyszczenie w stanie czyśćca. W przypadku większych, śmiertelnych grzechów nawet oczyszczenie nie pomoże i pozostaje potępienie, zgodnie z własnym wyborem za życia.

   Ps. Wyznawcy KRK =/= nauczanie KRK. Jeżeli ktoś z KRK żyje bez ślubu, nie czyta biblii itd., to nie oznacza to, że zła jest doktryna. A że od nas można odejść do was, czy do islamu? Droga wolna. Każdy ma wolną wolę, o tym była już w Księdze Rodzaju mowa. My nikogo za apostazję nie potępiamy. Ale też nie odwrócimy się od takiego człowieka, nie uznamy go za jakiegoś parcha, za zgniłego człona... "skoro Bóg cię nie potępia, to i ja cię nie potępiam".

   Aha, można żyć "na kocią łapę", niemniej KRK nie mówi, że jest to dobry stan. Wręcz przeciwnie, wyklucza z możliwości przyjmowania sakramentów. Tak więc, argument "nie bardzo"...

  •  

   pokaż komentarz

   hahaha! Jeszcze ktoś musiał zakupić "wykop sponsorowany" aby promować artykuł. Przecież to jedynie nagonka, bajki jednej strony. Rzetelne dziennikarstwo wymaga, aby poznać zdanie obu stron...

  • więcej komentarzy(123)

 •  

  pokaż komentarz

  jeden mój dobry ziomek co należał do ich gildii opowiadał mi że robią to w ten sposób,guru zawiadamia ze w mieście "A" jest dużo wierzących to trzeba postawić światynie, naiwniaki pożyczają z banków po kilkanascie tysi dają je swojemu mistrzowi, mistrz kupuje hawire a po kilku latach okazuje się, że no sorry ale tak dużo już nas nie ma, hawire sobie sprzedam a wy te kredyty sobie pospłacajcie, czy to prawda to nie wiem ale info on byłego kiciusia

 •  
  O.........r

  +33

  pokaż komentarz

  Ta religia już długo nie pociągnie. Dostęp do informacji w internecie ich zniszczy.

 •  
  C......a

  -125

  pokaż komentarz

  Typiara napisała to 1 kwietnia w Prima Aprilis, a mega intelektualny plebs który myśli, że jest elitą w internecie łyknął to jak pelikan. Ta grupa IQ 150 liderów internetu w Polsce to - Wykop.

 •  

  pokaż komentarz

  Norma hemoglobiny to 11 a nie 13 jak pisze autorka.

1 2 3 4 5 6 7 ... 17 18 następna