•  

  pokaż komentarz

  Po przytuleniu pół miliarda powinni chyba siedzieć cicho i nie wqrwiać...
  ;>

 •  

  pokaż komentarz

  Ale nie przeszkadza im fakt że ród stał się bogaty dzięki przychylnosci polskiego krola

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: To właśnie takich nie da się nie nienawidzić. Po przytuleniu kasy i czy względów w odpowiednich czasach, stali się bogaci właśnie m.in. dzięki temu pospólstwu którym gardzą. To tylko dowodzi że mentalnie prowincjonalne zapędy nadal im siedzą w głowach. Mądry zasobny winien sobie zdawać sprawę że jest bogaty dzięki rzeszy biedniejszych którzy na niego pracują pośrednio czy bezpośrednio. Gardzenie nimi to głupota. Po prostu powinni robić swoje. Dobra. to usuwamy w takim razie biedotę którymi gardzą. Kto zostaje? Tacy sami "arystokraci" jak oni. Czy w morzu zasobnych (bo wybiliśmy biedotę) czymkolwiek się oni wyróżniają? Nie, są zwykłymi przeciętniakami.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: nikt nikim nie gardzi. Tylko ta Pani nie dostała swojej doli i celowo gra na fortepianie polskich uczuć narodowych wywołując burze.

  •  
   s.......g

   +13

   pokaż komentarz

   nikt nikim nie gardzi. Tylko ta Pani nie dostała swojej doli i celowo gra na fortepianie polskich uczuć narodowych wywołując burze.

   @alfokloda0: Podbijam i plusuję bo ma to sens. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph biorac pod uwage ze krol dawal przywileje za szczegolne zaslugi, to podejrzewam ze za takie hanbienie rodu od przodkow mogliby dostac po pyskach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Ja sie dziwie, ze nie przeszkadza im fakt, ze te dwie rodziny szczegolnie dzialaly na niekorzysc Polski na przestrzeni wiekow! Ja sie dziwie, ze im nie wstyd wychodzic do ludzi! Ja sie dziwie, ze oni wciaz maja cokolwiek do powiedzienia!

   Kto byl powiazany ze zdrada i potopem szwedzkim - Radziwillowie?
   Kto byl najwazniejszymi doradzccami krola 'ciolka' i pupilka Katarzyny Stanislawa Augusta Poniatowskiego (ktory zreszta ze strony matki byl Czartoryski), kiedy ten swoimi dzialaniami prowadzil do rozbiorow Polski - Czartoryscy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88 nie bo byli zbyt silni. Magnateria prowadziła między sobą i nie tylko wojny, a król mógł tylko się przyglądać. Wszystko opisał Paweł Jasienica w książce "Polska anarchia". Magnateria bardziej Polsce zaszkodziła w całej jej historii niż pomogła. Cały ciężar tak naprawdę spadał na szlachtę średniego szczebla, która zawsze najwięcej walczyła i traciła. Dla magnaterii liczyły się tylko interesy, a nie dobro kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Magnateria bardziej Polsce zaszkodziła w całej jej historii niż pomogła. Cały ciężar tak naprawdę spadał na szlachtę średniego szczebla, która zawsze najwięcej walczyła i traciła. Dla magnaterii liczyły się tylko interesy, a nie dobro kraju.

   @real_dandy: 2018 i nic się nie zmieniło
   Najbogatsi i z układami żyją sobie dobrze ciągnąć z koryta i omijając prawo i system podatkowy
   Najbiedniejsi, patologia, ot łatwo przekupna gołota głosuje za ochłapy

   A najgorszej w tym wszystkim ma klasa średnia, która jest najbardziej ruchana i zap$%%%!$a na tych na górze i tych na dole

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: ktorych przodkow? Tych od potopu szwedzkiego, czy tych od rozbiorow? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy:

   Wszystko opisał Paweł Jasienica w książce "Polska anarchia".

   Echhh... Jasiennica dobrym pisarzem i publicystą był. Historykiem zaś dość marnym. Stawiał tezę i pod nią dobierał fakty, niepasujące zaś do niej pomijał albo interpretował po swojemu. Wykazywał też duże uprzedzenie do rodzin magnackich (och, jak lubił jeździć po Wiśniowieckich choćby) i w tej materii nigdy nie byłbym w stanie traktować go jako autorytet.

   Ale nie przeszkadza im fakt że ród stał się bogaty dzięki przychylnosci polskiego krola
   podejrzewam ze za takie hanbienie rodu od przodkow mogliby dostac po pyskach.
   A to dzięki takiemu "wielkiemu patriotyzmowi" takich rodzinek byliśmy potęgą kopaną po dupie przez sąsiadów!


   @Abstraktor: @engineer: @xaliemorph: @Mr_Gray: @jaclaw1951 @Bonanzaa @WodzNaczelny

   Po pierwsze - patriotyzm państwowy jako taki to XIX wieczny wynalazek ponownie odchodzący na karty historii. Chlubą I Rzeczpospolitej był patriotyzm lokalny, do tego stopnia, że większość sejmów zerwano nie ze względu na manipulacje sił zewnętrznych czy magnaterii a próby marginalizowania interesów lokalnych społeczności szlacheckich.
   Argument ponadto o tyle nie trafiony w przypadku większości rodzin magnackich iż wywodziły się w większości z rodów litewskich i ruskich. Idea Rzeczpospolitej wcale im się specjalnie nie podobała a większość jej osiągnięć kulturowych zawdzięczamy właśnie choćby Radziwiłłom. Gdyby nie ich bardzo silne wstawiennictwo i protekcja na przestrzeni całych wieków w Rzeczpospolitej nie byłoby choćby mowy o tolerancji dla protestantów i prawosławnych.

   Po drugie Czartoryscy wywodzą się w prostej linii z książąt litewskich i super bogaci jak rodziła się I Rzeczpospolita ( jeśli za pierwszą wzmiankę uznamy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Borkowic ).

   Po trzecie zbiory Czartoryskich powstawały za ich kasę od 1801 roku, przez całe dziesięciolecia wystawiali je szerokiej publice. Nawet za głębokiej komuny ich nie upaństwowiono choć pozostawiono pod wyłączną kuratelą Muzeum Narodowego. Zrobił to poniekąd dopiero Marek Rostworowski w roku 1991. Z niezrozumiałych powodów od stalinowskich czasów rościmy sobie prawa do zaglądania w kieszeń arystokracji.

  •  

   pokaż komentarz

   @zenon1002: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ktA-GhhvscU

   Polecam obejrzec.

   Wstawiennictwo Radziwillow i Czartoryskich za protestantami, i prawoslawnymi bylo spowodowane polityka imperialna Rosji, ktora przez dekady dazyla do oslabienia pozycji Polski. W tamtych czasach w Europie nie bylo mowy o zadnej toleracji. W Polsce inne wyznania byly tolerowane, ale odsuniete od wladzy. Katarzyna chciala to zmienic. Chciala, zeby Poniatowski byl otoczony ludzmi z jej kregu, ale oni byli innego wyznania.
   Dlatego zawiazala sie konfederacja radomska (https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_radomska), ktorej przewodzil Radziwill.

   Zabawne w tej calej sytuacji jest to, ze Poniatowski, wraz z Czartoryskimi byli marionetkami Rosji, a Radziwillowie zeby tylko odzyskac przywileje szlacheckie i pograzyc tych pierwszych kumali sie z Moskalami. Sytuacja win-win dla Rosji, ktora juz od 1733 roku sukcesywnie zagarniala i oslabiala Polske.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Myślę że przyczyną takiego stosunku do Polaków jest fakt iż w dzisiejszych czasach ojczyzna tak jak wszystkie inne wartości znaczą tyle co zeszłoroczny śnieg.

  •  

   pokaż komentarz

   @engineer: Radziwiłłowie byli konsekwentni w tej materii przez kilkaset lat. Przykładem niech będzie Krzysztof Radziwiłł Piorun który naprawdę walczył o prawa różnowierców litewskich, został nawet wybrany prowizorem przez protestancko-prawosławną konfederację wileńską w roku 1599.

   W Polsce inne wyznania byly tolerowane, ale odsuniete od wladzy.

   YYyyy...
   1520 https://pl.wikipedia.org/wiki/Edykt_toru%C5%84ski - zakazał przywożenia pism luterańskich do Królestwa oraz głoszenia "nowinek religijnych" oraz cenzura treści wydawnictw religijnych
   1526 zakaz odstępstwa od katolicyzmu pod karą śmierci
   1596 - unia brzeska - soooo tolerant ;)
   1603 - indeks ksiąg zakazanych
   1638 - arianie do zamknięcia
   1654 - wygnanie z Rzeczypospolitej wszystkich cudzoziemców-innowierców
   1656 - spalenie Leszna, kalwinizm praktycznie znika reszta protestantów emigruje z I Rzeczpospolitej
   1658 - bracia polscy wygnani
   1668 - sejm wprowadza zakaz odstępstwa od katolicyzmu pod karą śmierci

   W XVIII wieku mieliśmy zakaz zasiadania protestantów w sejmie i senacie, zakaz odprawiania mszy protestanckich a w 1724 roku w całej Europie zostaliśmy uznani za państwo uberkatolickie i nietolerancyjne.

   Sytuacja win-win dla Rosji, ktora juz od 1733 roku sukcesywnie zagarniala i oslabiala Polske.

   Rywalizację z Rosją przypieczętowującą początek upadku I Rzeczpospolitej przegraliśmy w 1654 roku. To był nasz "Stalingrad i Łuk Kurski", potem byliśmy już w defensywie a po 1717 trzymali nasz kraj przy życiu bo było im tak wygodniej, traktowano nas jednak w kategoriach wasala.

  •  

   pokaż komentarz

   @zenon1002: Zawsze znajdzie sie przyklady nietolerancji, ale to nie oznacza, ze taki byl ogol sytuacji.

   Rzeczpospolita Obojga Narodow byla postrzegana jako bardzo tolerancyjne srodowisko, czego dowodzic moze chociazby Zgoda Sandomierska z 1570, czy akt Konfederacji Warszawskiej z 1573, w ktorym zapisano gwarant tolerancji religijnej. Dlatego w Polsce bylo tak wielu Zydow. Byli u nas bezpieczni.

   Poza tym w I Rzeczypospolitej tylko 50% spoleczenstwa bylo pochodzenia polskiego. Mimo tego panstwo potrafilo sie jednoczyc i stawiac opor najwiekszym imperiom.

   Rywalizacje z Rosja to przegralismy w 1610, kiedy syn Zygmuna III Wazy zasiadl na Moskiewskim tronie, a oni znienawidzili nas po wsze czasy...

  •  

   pokaż komentarz

   Rywalizację z Rosją przypieczętowującą początek upadku I Rzeczpospolitej przegraliśmy w 1654 roku. To był nasz "Stalingrad i Łuk Kurski", potem byliśmy już w defensywie

   @zenon1002: 1654 rok to dopiero pierwszy rok tej wojny, wojna natomiast trwała do 1667 roku i to Rosja miała dużo szczęścia że zakończyła się dla nich korzystnie, po klęskach poniesionych w 1660 roku, Rosjanie zostali zepchnięci do defensywy i uratowały ich wewnętrzne spory w I RP które ostatecznie doprowadziły do Rokoszu Lubomirskiego, oraz coraz bardziej napięte stosunki Rzeczpospolitej z Turcją i Tatarami, przez co wojna z Rosją zeszła wtedy na dalszy plan.

 •  

  pokaż komentarz

  "Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu". Jego żona odparła wtedy: "Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy".

  Następnie oboje wybuchli złowieszczym śmiechem, a przejeżdżający obok kierowca autobusu zaczął klaskać. No nie wiem, jak dla mnie ta historia brzmi jakby była nieco przekoloryzowana.

 •  

  pokaż komentarz

  Nikt rozumny chyba nie ma wątpliwości jaka jest natura tego sporu. Ta Pani powtarza wszystkie frazesy o których wie że aktywują nienawiść w Polakach. Mogłaby jeszcze tylko wspomnieć że Tata jest po kryjomu muzułmaninem.

  Generalnie - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ta Pani nie dostała odpowiedniej części swojej doli więc trochę zmyśla żeby ugotować rodziców. Żenujące.

 •  

  pokaż komentarz

  Radziwiłłowie od XVII wieku mają dziwną tendencję do dop%!#%#$ania Polsce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: youtube.com