•  

  pokaż komentarz

  Normalnie to powinno być już znalezisko z połomieniem, ale film uderza w wykopwy hejt na zakaz handlu, więc na zawsze zostanie zakopany i nigdy nie ujrzy głównej :D

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc:
   Ja wykopię, choć sam uważam, że zakaz handlu jest idiotyczny, bo nie tak powinno się "uczyć" ludzi wychodzenia na spacer. Po drugie, jestem pewien, że ilośc pracujących w niedziele wcale nie spadnie.
   Jeżeli do tej pory Solidarnośc wmawiała, że 1 pracownik w handlu zabieraz z 5 miejsc pracy w biznesach rodzinnych, to znaczy tylko tyle, że z czasem powstanie więcej firm, które będą zagospodarować te niszę.
   Zresztą debilne jest to, że z powodu 2% pracowników pracujacych w marktetach, pozostałe 98% ludzi ma mieć ustawiane życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Myślę, że uderza w całą sytuację, a nie w wykopowy hejt. Zakaz handlu uważam za sp#!?!%%ony pomysł komuchów z solidarności, ale film mnie rozśmieszył więc daję wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Tylko czekać aż nastanie niedziela i usłyszy się falę uderzeniową z tysięcy pękających dup wykopków. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: a niech No tylko ci się skończy żwirek dla kotów w niedziele rano (o jedzeniu pamiętałem). Tego nie dostaniesz w osiedlowym sklepiku czy na stacji

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: a ja ci powiem, że o ile rozumiem zakaz co do spożywczych marketów, to naprawdę nie rozumiem go w stosunku do marketów budowlanych, zlew ci pierdyknie woda będzie się lać, a ty zamiast naprawić samemu za 20 złotych po wycieczce do ciastoramy czy innego bobi to musisz dzwonić po hydraulika który skasuje cię na 300, mogłoby być z jakimiś ograniczeniami do jednej kasy otwartej nawet ale są sytuacje losowe których nie przewidzisz wszystkich no i co mam kupować rurki pcv i uszczelki na zapas?

  •  

   pokaż komentarz

   @genesis2303 nie wiem czy żartujesz czy Piszesz poważnie? W razie czego jest trzecie rozwiązanie, włamujesz się z bronią w ręku do sklepu i bierzesz co potrzebne, w końcu siła wyższa. Tak na poważnie możesz zakręcić po prostu wodę...

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: i jesteś bez wody do poniedziałku, jeśli myjesz się raz na tydzień to może faktycznie żaden problem, niektórzy jednak robią to nieco częściej nawet jeśli jeżdżą komunikacją (tak wiem w głowie się nie mieści).

  •  

   pokaż komentarz

   @genesis2303 ja tobie nie dałem minusa jeśli o to chodzi. Zawsze znajdzie się jakaś wymówka, a kąpiel możesz wziąć w ostateczności na basenie jesli rzeczywiście w twoim domu nie można odciąć jednego punktu lub poprosić sąsiadów, zajechać do znajomych. Jest wiele możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: jasne że jest wiele możliwości, jasne można kombinować tylko po co? To jest w sumie ironiczne że w czasach PRL naród chciał się za wszelką cenę z tego wyrwać, a teraz nagle nie wiem sentyment jakiś czy co? Chodzi o to że można sprawę rozwiązać prostym kompromisem jedna kasa jeden ochroniarz na załogę sklepu wielkopowierzchniowego to naprawdę nie dużo, no ale nie, ty polaku musisz kombinować jak za starych dobrych czasów, żeby było tak jak było dawno temu w ZSSR. Uważam po prostu że poprzeczkę powinniśmy stawiać sobie nieco wyżej niż to co już było i zbankrutowało.

   To jest tworzenie problemów i bohaterskie ich rozwiązywanie jak mawiał Kieślowski.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Super ekstra, ale zacznijmy od początku:

   Możesz iść się wykąpać na basenie, albo zadzwonić po hydraulika

   Bo jakiś czerwony komuch ZAKAZUJE DOKONYWAĆ TRANSAKCJI W SKLEPACH W NIEDZIELĘ.
   Czaisz o co mi chodzi? Rozumiem - nie ma się kasy, produkt na zamówienie, czy szambo wywaliło w sklepie i go zamknęli, ALE NIE ŻE PRZYCHODZI CI JAKIŚ CIUL I MÓWI "WYp!?#!?%AJ NA SPACER".
   Co to jest, bantustan czy KRLD, że wielki wódz mówi co masz robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Europa panie, bo chyba mi nie powiesz, że Niemcy czy Austria to bantustan? Zresztą nikt ci nie mówi co masz robić! Dzień jak co dzień z tym wyjątkiem, że sklepy wielkopowierzhchniowe są zamknięte.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Dobrze, w 1939 też byś powiedział że trzeba gonić zachód?
   Co to za psy makreli są.. "Bo szkopy i kasztany tak majo!"
   W Szwecji masz monopol prawie że na kartki i od 10 do 18, a w soboty to już w ogóle po 13 pocałujesz klamkę. I co? "Oświecone kraje wyznaczajo ścieżki ciemnemu państwu!"?
   To jeszcze tylko import beżowych z różnych stron świata i jesteśmy jak niemcy!...

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą debilne jest to, że z powodu 2% pozostałe 98% ludzi ma mieć ustawiane życie.

   @text: Witamy w 21 wieku erze tolerancji i wolności gdzie panuje dyktatura mniejszości

  •  

   pokaż komentarz

   @text: Masz racje, to samo z tymi wszystkimi podjazdami, windami .itp dla niepełnosprawnych! Tylko 3% społeczeństwa to niepełnosprawni, a pozostałe 97% musi się zrzucać na te wszystkie podjazdy i specjalne miejsca parkingowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Masz racje, to samo z tymi wszystkimi podjazdami, windami .itp dla niepełnosprawnych! Tylko 3% społeczeństwa to
   @maroLem87:
   wiesz, że jestes idiotą, bo pierdzielić farmazony, że windy (lub miejsca parkingowe) ustawiają komuś życie, jest tak głupie, że żal tracić na ciebie choćby 3 sek.
   Nie mówiąc już o tym, że za tymi ułatwieniami dla niepełnosparnych jest spokojnie większość, natomiast dla zakazu handlu z tego co wiem, raczej nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: ustawiają, w miejscu podjazdu który zajmuje dużo przestrzeni, można by wybudować coś pożytecznego dla wszystkich... ale rozumiem, że bronisz swoich, w końcu prezentujesz niepełnosprawność umysłową ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ustawiają, w miejscu podjazdu który zajmuje dużo przestrzeni
   @maroLem87:
   ( ಠ_ಠ)
   Sorry, ale nie ma jakiegoś wypoku dla niedorozwojów? Idź tam, proszę cię bardzo. Bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: pewnie, że jest! Mądrości w twoich komentarzach są tego najlepszym dowodem :D To, że sklepy nie są czynne 24h, tylko są zamykane o 21 też ci ustawia życie? Beka z idiotów xD

  •  

   pokaż komentarz

   @maroLem87:

   To, że sklepy nie są czynne 24h, tylko są zamykane o 21 też ci ustawia życie? Beka z idiotów xD
   To, że sklepy są zamykane o 21 wynika z zachowań klientów, rynek dostosował sie do popytu i podaży.
   To co jest teraz wprowadzane, jest SZTUCZNYM tworem, który jest realnie wprowadzany ze względu na "katolicką niedzielę". Gdyby był naturalnym typem zachowań i ludzie w niedziele by olewaki sklepy, to nie bój się, rynek by tez je pozmaykał. By powiedział, po co mam płacić jak za normalny dzień, jak klientów jest 10x mniej.
   Z tego powodu mało kto handluje o 3 w nocy.
   Tak, do tego ludzie tez sie dostosują, bo da sie bez tej niedzieli handlowej żyć. Ale idąć tą "logiką", to równie dobrze ludzie "dostosują się" (gdzie dostosowanie = wymuszenie zachowań), jak sklepy będa otwarte tylko RAZ w tygodniu! Na serio 6 dni w tyg zamykamy i tylko 1 dzień handlujemy! Na serio, nie będzie masowego wymierania narodu, da się z tym żyć. Tyle tylko, ze to jest własnie ta mentalnośc niewolnika, że trzeba komuś coś zamkną, by ten ktoś spędzał czas inaczej TAK JAK ŻYCZY SOBIE TEGO TWÓJ PAN. Masz żyć, tak jak ci twój Pan mówi, nie tak jak ty chcesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: > To co jest teraz wprowadzane, jest SZTUCZNYM tworem, który jest realnie wprowadzany ze względu na "katolicką niedzielę"

   Chłopie wyłącz telewizor i nie powtarzaj tych głupot. W Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Luksemburgu i na Węgrzech też mają zakaz handlu w niedzielę ze względu na katolicką niedzielę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tyle tylko, ze to jest własnie ta mentalnośc niewolnika, że trzeba komuś coś zamkną, by ten ktoś spędzał czas inaczej TAK JAK ŻYCZY SOBIE TEGO TWÓJ PAN. Masz żyć, tak jak ci twój Pan mówi, nie tak jak ty chcesz.

   Racja, mnie też wk?@#ia, że nauka jest przymusowa do 18 roku życia, a na rondzie można tylko w prawo jechać. Bo tak PAN zarządził niewolnikom. Mądrości gimbo-wolnościowca xD Niech zgadne, wyborca Korwina ? xDxD

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Ja zakopałem, a wiesz dlaczego? Bo to stara propagandowa sztuczka sprowadzać realny problem do "żartu".
   Widzę, że #60groszyzawpis nadal silne na Wypoku.

  •  

   pokaż komentarz

   Chłopie wyłącz telewizor i nie powtarzaj tych głupot. W Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Holandii, Luksemburgu i na Węgrzech też mają zakaz handlu w niedzielę ze względu na katolicką niedzielę?
   @maroLem87:
   Dokłądnie tak, wywodzi się to z tradycji chrześcijańskiej, to że teraz wielu z nich am odeszło od kościoła, to inna sprawa. Jednak charakter wielu narodów ukształtował czy to katolicym czy protestantyzm. o dziś w Holandii i wielu regionach Niemiec nie używa się zasłon nawet na parterach, bo to tez wywodzi się z czasów bardziej religinych.
   Po drugie, to że tego nie zmienili, wieże sie raczej teraz z tym, ze są to lewackie państwa i wcale się nie zdziwię, jak za jakiś czas w wielu z tych państwach będzie: 4 dni pracy i 3 dni wolne z zakazem handlu, o czym już śpiewają francuskie tfuuu lewaki.
   Już ci pisałem, że jesteś zwyką amebą, więc nawet nie próbuj dyskutowac, bo totalnie ci nie wychodzi. Prosta piłka amebo, a dlaczego nie wolne środa albo 3 dni w tyg zakazu handlu. No pajazcu. No i co dziecino, no i z czym to powiążesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @text: oh gimbo kucu, dlatego nie środa, bo wszyscy inni mają wolną sobotę i niedzielę, a nie środę :D Przyczyna czysto praktyczna :D Spakuj plecak i idź już spać bo się na przyre spóźnisz jutro xD Dorośniesz i ci Korwinizm przejdzie xD

  •  

   pokaż komentarz

   Przyczyna czysto praktyczna
   @maroLem87:
   Czysto praktycznie to jest 7 na 7 dni. Powiedz od razu pisiorku, że albo mama za kasą w markecie, albo jesteś tym zj!!!nym lewackim elektoratem pisowsko-katolickim. I po problemie, nie będziesz musiał wymyślać argumentów, które można obalić w 5 sek. Bo jedyna podstawa obrony zakazu handlu to "bo tak chce moja partia, a ja jestem debilem, który przyjmuje to bez refleksji". Potrzebujesz bata amebo, by korzystac z niedzieli. Ja niedziele mam zawsze aktywną, zreszta jak cały tydzień i nie potrzebuję kogoś, kto mi będzie mówił, jak mam żyć.
   Nie mówiąc już o tym niedorozwoju, że niedziela jest wolna jak myślisz dlaczego .. bo jest "wolna" XDDDD Ty jesteś głupszy niż myślałem, twoje myślenie jest na 5 sek do przodu buhahahhaaa
   Nie dziwie sie, że za tym zakazem są tylko najgłupsi rodacy w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: tez nie jestem za zakazami ale przynajmniej korków nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Artic:
   Czyli co, wprowadzamy zakaz 6 dni w tyg?

  •  

   pokaż komentarz

   @text: jak niby 1 pracownik zabiera prace 5 osobom?

  •  

   pokaż komentarz

   jak niby 1 pracownik zabiera prace 5 osobom?
   @dnasstorm:
   1 pracownik w markecie, potrafi obsłużyć z 5x wiećej osób, niż jakiś prywaciarz w sklepiku i to jest fakt. W moim skelpiku nie licząc niedziel, nigdy nie ma kolejek, w markecie masz prawie zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: Co nie znaczy, ze zabiera prace potencjalnym osobom. Bo przeciez wtedy by 4 kolejnych osob prywatny sklep nie zatrunil tylko jedna osoba by byla.

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm:
   Co ty bredzisz? Najprościej jak się da. Jeżeli w mieścia A, postaje market, który zatrudnia np: 20 pracowników, to po roku znika w tym mieście podobno ok 80 miejsc pracy w mniejszych (zazwyczaj rodzinnych) sklepach.
   Tak się mówi, ile w tym prawdy nie wnikam.

 •  
  J.....a

  +203

  pokaż komentarz

  To, że w praktyce zakaz handlu w niedzielę nie powoduje dla mnie żadnych trudności, nie ma żadnego związku z tym, czy będę go krytykować, czy nie. Będę, bo mnie wk%?%ia jak władza mi mówi jak żyć.
  Jak wprowadzą zakaz otwierania klubów z wielki post, to też będę to krytykować, mimo że w ogóle nie chodzę do żadnych klubów, jestem gruba i nie umiem tańczyć

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: This. Nie wiem co jest nie tak z ludźmi, czy to faktycznie ta słynna mentalność homo sovieticus czy są tak zapatrzeni w partię rządzącą, że udają głupich i nie rozumieją o co chodzi?
   Oczywiście, że się da z tym żyć i funkcjonować, a raczej pomimo tego, tak samo z rejestracją kart sim, tak samo z podawaniem danych przy zakupie złota od NBP i wieloma innymi rzeczami. Ludzie są w stanie żyć w o wiele gorszych warunkach. Tylko chyba nie o to chodzi. Nie powinniśmy chyba dostosowywać się do coraz to bardziej odjechanych pomysłów grupki rządzących tylko domagać się państwa przyjaznego, państwa w którym szanuje się swobody obywatelskie, w którym obywatele decydują za siebie

  •  

   pokaż komentarz

   @Abstraktor: powiedz to ludziom bo jakoś nie chcą uczestniczyć w mądrym wyborze kolejnych rządów. Połowa nie głosuje i ma w dupie to wszystko, ci co głosują to wybierają znaczek partyjny, nawet nie wiedzą na jakiego człowieka głosują. Niby w tv takie tłumy na marszach Kodu, a rzeczywistość jest tak, że to emeryci co dostali dniówkę i wycieczkę do Warszawy, także zwolennicy Pisu (znam takie małżeństwo co było za kasę).
   Mentalność w tym kraju jest dziwna, niby 90% deklaruje się, że są katolikami, a zakaz handlu w niedzielę to coś niewyobrażalnego. Zamiast posprzątać w domu, pomalować ściany porąbać drewno, skosić trawę to nie, nie będą nic robić, ale lecą do sklepu gdzie ktoś pracuje.
   Za dużo hipokryzji, starej komunistycznej mentalności, zazdrości i życia pogonią za kasą. Nawet sportowcy, którzy reprezentowali kraj, zdobywali medale po dotarciu do koryta zrobią wszystko dla kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: @Abstraktor: Przecież można krytykować ten idiotyczny przepis, nie używając przy tym równie idiotycznych argumentów w stylu "akurat zabrakło mi 100m2 paneli z drzewa akacjowego i nie mogę kupić, Kaczyński zapłacisz mi za to!", albo "zepsuł mi się brodzik i przez tych PiSlamistów nie mogę wziąć kąpieli".

  •  
   J.....a

   +4

   pokaż komentarz

   @ZewPiwnicy: Nie, ale mam dość racjonalny argument. Byłam za granicą i wróciłam w nocy z soboty na niedzielę. W lodówce pusto no bo nie zostawiałam nic żeby się nie zepsuło. I co zrobić? Na śniadanie hotdog z orlenu, na obiad zamówiona pizza, bo z tego, co da się kupić w jedynej czynnej żabce na osiedlu rozsądnego obiadu nie zmontujesz.

  •  
   s........l

   -8

   pokaż komentarz

   @Abstraktor: Tak się składa, że mieszkam w regionie, gdzie jest niemałe grono osób, którym ten zakaz faktycznie dał możliwość spędzenia czasu z rodziną. I jeśli wyjdziemy z założenia, że te osoby są same sobie winne - bo godzą się na taką pracę zamiast wrzucić do kosza dwójkę dzieci, wyjechać do dużego miasta i wspinać się pędem po drabinie społecznej - to...wybieram ich wolny dzień zamiast wiszenia na wózku z zakupami użytkowników wykop peel ( ͡° ͜ʖ ͡°) I tu jeszcze taki wtręt - bo sądzę, że źle to wszystko przeprowadzono: jakiś sklep w danym obrębie powinien mieć dyżur, bo są różne sytuacje kryzysowe. Natomiast płacz o to, że przez 27/30 dni w miesiącu ktoś nie ogarnął żwirku dla kota skwituję uśmiechem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   zróbmy tak jak jest Korei Północnej. Żyją tam ludzie, czyli się da.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka pisałaś, że jesteś gruba, potraktuj deficyt żarcia w niedzielę jako dietę i jeszcze skorzystasz na tym

  •  

   pokaż komentarz

   @Abstraktor: gadasz wasc glupoty. Czytalem ostatnio, ze samo rejestrowanie kart sim spowodowalo spadek falszywych alarmow bombowych w Polsce o 80%. Juz samo to daje nam powod do twierdzenia, ze te pomysly byly i sa dobre, a ze ktos wolaby pod "plaszczykiem iluzorycznej wolnosci" zyc jak w chlewie, to juz jego problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: dałem Ci 18 plusów ;)
   Ja to nawet do kościoła chodzę, na zakupy w niedziele nigdy nie chodziłem, bo jestem bardzo dobrze zorganizowany i mam dużą zamrażarkę.

   Ale mnie ten zakaz ideologiczne wkurza.

   To jest komunistyczne podejście do życia obywateli i tworzy pewien precedens.

   Do tego sąsiad, który cała niedzielę spędzał z rodziną w galerii, teraz napieprza remont.

  •  

   pokaż komentarz

   I co zrobić? Na śniadanie hotdog z orlenu, na obiad zamówiona pizza, bo z tego, co da się kupić w jedynej czynnej żabce na osiedlu rozsądnego obiadu nie zmontujesz.

   @Jowanka: tu zahaczamy o inną kwestię. Otóż gdyby obciążenia podatkowe były niższe to każdego nawet najmniej zarabiających byłoby stać iść z uśmiechem na twarzy na śniadanie i obiad do restauracji.

   Ale jakoś dyskusji o kwocie wolnej od podatku jak nie było tak nie ma, zarówno w mass mediach jak i przy rodzinnym stole...

  •  

   pokaż komentarz

   czy to faktycznie ta słynna mentalność homo sovieticus

   @Abstraktor: Tak, to ta mentalność, i pochwalanie tego typu przepisów pokazuje jak bardzo jest zakorzeniona.

  •  
   J.....a

   +2

   pokaż komentarz

   @Vendetta0511: Ale mnie akurat stać, tylko że jak o 3 w nocy wylądowałam, w mieszkaniu byłam przed piątą, to mi się nie chce iść do knajpy, tylko wolałabym posiedzieć w domu i jego okolicy. Zwłaszcza, że wróciłam z krótkiego, kilkudniowego urlopu, który polegał na intensywnym zwiedzaniu i jedzeniu w knajpach. I jak tam się zresetowałam psychicznie, tak przez tą niedzielę chciałam fizycznie odpocząc ;)

  •  

   pokaż komentarz

   To, że w praktyce zakaz handlu w niedzielę nie powoduje dla mnie żadnych trudności, nie ma żadnego związku z tym, czy będę go krytykować, czy nie. Będę, bo mnie wk%$@ia jak władza mi mówi jak żyć.

   @Jowanka: a mnie się podoba, ponieważ cześć Polaków naprawdę nie wie jak ma żyć i wręcz LUBI jak im się to mówi, więc lepiej niech ta część nie błąka się bez celu po marketach, tylko w ten jeden dzień zrobi cokolwiek innego. choćby przegada ze znajomymi cały dzień o du*ie maryni.

  •  

   pokaż komentarz

   bo jakoś nie chcą uczestniczyć w mądrym wyborze kolejnych rządów. Połowa nie głosuje i ma w dupie to wszystko, ci co głosują to wybierają znaczek partyjny,

   @Qullion: a to mam pytanie, na kogo z obecnych głosować żeby w końcu było dobrze? Jakaż to jest zajebista teraz opozycja i alternatywa, która w końcu uleczy ten kraj a ludzie nie chcą na nią głosować lub nie zagłosowali? Bo ja patrzę w kartę i widzę co najwyżej zestaw chorób, które mogę sobie wybrać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: Moze nie glosuja dlatego, poniewaz osoba na ktora glosuja nie ma najmniejszego znaczenia - nawet jesli przegra - to i tak partia ja wciagnie do rzadow. Glosuje sie na partie. Jesli korzystamy z systemu wyborczego, trzeba w miare znac jego dzialanie.

   A po drugie - 2 nielubiane opcje to troche slabo. To taki wybor miedzy dzuma a cholera.

   A po trzecie - nie ma praktycznie zadnej mozliwosci "odwolania" osoby, ktora zrobila za duzo sciem. Duzo wody musi uplynac...

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: Na dzień dzisiejszy nie, ale widać że wszystkie te zmiany zmierzają w kierunku większej kontroli i ograniczeń, kto wie czy za rok czy dwa już nie będę musiał bo sobie wymyślą że tylko NBP czy coś innego jest uprawnione do obrotu złotem. Trzeba reagować od razu, nagłaśniać problemy, bo tak to jest, że na początku to są drobne sprawy, łatwe do obejścia, niezbyt upierdliwe, ale one wszystkie składają się do kupy i pewnego dnia możemy obudzić się z ręką w nocniku

 •  

  pokaż komentarz

  Im dłużej będzie ten zakaz tym będzie łatwiej się ogarnąć, bo teraz po prostu zapominasz że w niedzielę nic nie kupisz, a jak już się człowiek przyzwyczai to będzie z górki. Z 2 strony, w radiu ciągle reklamy, że wszystkie żabki czynne w każdą niedzielę, ja mam ząbek z 5 czy 6 więc przeżyje. Może bułki bez glutenu nie dostanę, ale chleb tostowy pewnie będzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale zajebiste normalnie aż bym obejrzał ( ͡º ͜ʖ͡º)
  Panie porucznik, ale to tylko jeden dzień!
  Im wszystkim zabrano coś znacznie więcej! :-)

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna